olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Kinross Gold Corporation KGC

Gold and Silver Ores · SIC 1040 · Verticală: Gold and Silver Ores (SIC 1040)

21,59USD+0,79 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Kinross Gold Corporation este o companie canadiană de exploatare a aurului, listată la Toronto și New York, care a depus formularul anual 40-F pentru exercițiul financiar 2025. Documentul arată o companie cu control intern eficient și o politică de răscumpărare de acțiuni stabilită la un nivel anunțat pentru 2026.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Kinross Gold Corporation (KGC) costa 21,59 USD (+0,79 % într-o zi), cu capitalizare 25,9 mld USD, P/E 11,1 pe un EPS diluat de 1,95 USD în ultimele 12 luni, beta 0,89, interval pe 52 de săptămâni 19,93–38,07 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
25,9 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
11,1
EPS diluat TTM 1,95 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
9,03 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,89
Volatilitate (1 an) 55 %
Interval 52 săpt.
19,9338,07

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
20,02 – 25,04
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,31 · lățimea benzii 22,3 %
SMA 50 / 200
25,49 / 28,59
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-1,16 / -1,15
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−9,3 %−5,9 %−3,4 pp—
3 luni−15,7 %−4,6 %−11,1 pp—
6 luni−29,0 %+0,2 %−29,3 pp—
De la început de an−23,3 %+7,4 %−30,8 pp—
1 an−10,3 %+8,2 %−18,5 pp−4,4 %
3 ani+294,0 %+68,4 %+225,5 pp+147,4 %
5 ani+247,7 %+56,5 %+191,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−47,6 %
28 ian. 2026 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−56,0 %
15 nov. 2021 → 15 iul. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+28,3 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 29 din propriul istoric de 7 trimestre (min 6,9, mediană 12,3, max 34,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu201820192020⚠ 20212022202320242025
Venituri3,2 mld3,5 mld4,2 mld2,6 mld3,5 mld4,2 mld5,1 mld7,1 mld
Venituri an/an−2,7 %+8,9 %+20,5 %—+32,9 %+22,7 %+21,4 %+36,9 %
Profit net-23,6 mil718,6 mil1,3 mld221,2 mil-605,2 mil416,3 mil948,8 mil2,4 mld
Profit net an/an−105,3 %indisponibil+86,8 %—−373,6 %indisponibil+127,9 %+151,9 %
EPS diluat-0,020,571,060,17-0,470,340,771,95
EPS diluat an/an−105,7 %indisponibil+86,0 %—−376,5 %indisponibil+126,5 %+153,2 %
netă %-0,7 %20,5 %31,9 %8,5 %-17,5 %9,8 %18,4 %33,9 %
Flux de numerar liber-254,7 mil164,7 mil1,0 mld313,5 milindisponibil507,0 mil1,4 mld2,6 mld

Seria se rupe înainte de 2021: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,7 mld USD
Datorie financiară
738,2 mil USD
Datorie netă
-1,0 mld USD
Capitaluri proprii
8,7 mld USD
Active totale
12,4 mld USD
Datorie / capitaluri
0,08x
Lichiditate curentă
2,35x
ROE
30,5 %
ROA
20,5 %
Marja FCF
36,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
4,2 mld
2024
5,1 mld
2025
7,1 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
3,1 mld
2024
3,3 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
1,2 mld
2024
1,9 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
801,4 mil
2024
1,5 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
986,8 mil
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
1,8 mld ≈
2024
2,7 mld ≈
2025
4,4 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
106,0 mil
2024
91,4 mil
2025
131,3 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
708,6 mil
2024
1,5 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
293,2 mil
2024
487,4 mil
2025
724,7 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Profit net
2023
416,3 mil
2024
948,8 mil
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,34
2024
0,77
2025
1,95

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
352,4 mil
2024
611,5 mil
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
58,5 mil
2024
52,6 mil
2025
30,5 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Active curente
2023
1,8 mld
2024
2,1 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
8,0 mld
2024
8,0 mld
2025
8,3 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2022verificat

Active totale
2023
10,5 mld
2024
10,9 mld
2025
12,4 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
531,5 mil
2024
543,0 mil
2025
716,4 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
199,9 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 27 mar. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,2 mld
2024
1,2 mld
2025
738,2 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
685,5 mil
2024
1,1 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
4,4 mld
2024
3,9 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
6,2 mld
2024
7,0 mld
2025
8,7 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,6 mld
2024
2,4 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
507,0 mil ≈
2024
1,4 mld ≈
2025
2,6 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2022verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-549,0 mil
2024
-1,0 mld
2025
-1,6 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
600,3 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
36,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
26,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
10,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
112,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
151,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
12,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
153,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
13,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
87,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
52,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
62,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
46,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
33,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
36,4 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
31,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
20,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
32,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
29,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-1,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
-0,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
25,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
3,8 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
1,2 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
2,6 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
107,4 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
85,8 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
2 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
143 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
69 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
76 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
25,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
24,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
10,8x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
11,1x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
9,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
3,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
5,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
7,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
3,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
10,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
9,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
2,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Risc

Altman Z
5,13
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil atractiv

Scor: 84 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']

Preț de închidere

21,59 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 25,9 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
25,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
11,1x
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
5,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
31,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
33,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
36,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 26 mar. 2026
verificat 308

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie75
  • Randamente33
  • Calitate90
  • Creștere100
  • Evaluare93

Interval de valoare estimat

Jos
28,65
USD pe acțiune
Mijloc
43,55
USD pe acțiune
Sus
58,08
USD pe acțiune
Preț: 21,59 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 101,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 50,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 27,74 – 61,65 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)38,05 – 58,08 (Mijloc 45,83)
    WACC 9,2 % · FCFF de pornire 2,7 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -17,7 %
  • Colegi: EV/EBITDA28,65 – 43,38 (Mijloc 38,52)
    7 firme folosite · multiplul median 10,3x · quartile 7,6x – 11,6x
    AG, CDE, EGO, EQX, EXK, ITRG, MUX
  • Colegi: P/E27,74 – 61,65 (Mijloc 43,55)
    18 firme folosite · multiplul median 22,3x · quartile 14,2x – 31,6x
    AEM, AG, AGI, B, CDE, CMCL, EGO, EQX, FNV, FSM, GFI, IAG, MUX, NEM, SVM, TII, VOXR, WPM
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Gold and Silver Ores (SIC 1040)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil atractiv · Scor 84/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate32,7 %92 (față de colegi)12 %
Marja netă · Calitate33,9 %77 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate107,4 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere26,8 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,2x50 (față de colegi)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie25,0x100 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,3x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare11,1x94 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare5,7x86 (față de colegi)12 %
Randament FCF · Evaluare9,9 %100 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,3 %33 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie75/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate90/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial33/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare93/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

KINROSS GOLD CORP (KGC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,1 mld USD în 2025; creștere an/an 36,9 %; marjă netă 33,9 %; ROE 31,0 %; datorie netă/EBITDA -0,2x.

Intervalul de valoare estimat este 28,65–58,08 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 43,55 USD, prețul de 21,59 USD lasă un potențial de 101,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 50,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 84/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 32,7 %
  • Marja netă: 33,9 %
  • Conversia profitului în FCF: 107,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 26,8 %
  • Acoperirea dobânzilor: 25,0x
  • Lichiditatea curentă: 2,3x
  • P/E (TTM): 11,1x
  • EV/EBITDA: 5,7x
  • Randament FCF: 9,9 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Gold and Silver Ores (SIC 1040) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
11,1x
mediana verticalei 22,3x
sub mediană (−50,4 %)
EV/EBITDA
5,7x
mediana verticalei 10,3x
sub mediană (−44,9 %)
P/S
3,7x
mediana verticalei 4,8x
sub mediană (−23,1 %)
P/B
3,0x
mediana verticalei 2,8x
peste mediană (+8,2 %)
ROE
31,0 %
mediana verticalei 6,3 %
peste mediană (+389,1 %)
Marja netă
33,9 %
mediana verticalei 19,2 %
peste mediană (+76,1 %)
Marja EBIT
46,5 %
mediana verticalei 25,2 %
peste mediană (+84,4 %)
Venituri an/an
36,9 %
mediana verticalei 34,3 %
peste mediană (+7,7 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,2x
mediana verticalei -0,1x
sub mediană
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NEMNewmont Corporation124,4 mld13,926,8 %34,7 %+21,3 %+32 % / +198 %
AEMAgnico Eagle Mines Limited94,5 mld21,319,6 %37,5 %+43,7 %+8 % / +252 %
BBarrick Mining Corp67,6 mld13,819,6 %29,4 %+31,2 %−2 % / +129 %
WPMWheaton Precious Metals Corp.60,1 mld40,918,5 %63,6 %+80,2 %+20 % / +171 %
FNVFRANCO NEVADA Corp48,3 mld43,516,3 %61,0 %+63,7 %+19 % / +124 %
GFIGold Fields Limited33,9 mld27,425,7 %23,9 %+15,6 %−12 % / +147 %
KGCKinross Gold Corp25,9 mld11,131,0 %33,9 %+36,9 %−10 % / +294 %
CDECoeur Mining, Inc.15,0 mld16,010,3 %19,2 %+96,4 %−15 % / +380 %
AGIAlamos Gold Inc.13,0 mld14,822,1 %49,0 %+34,3 %−17 % / +110 %
HMYHarmony Gold Mining Company Limited10,7 mld———+25,8 %−14 % / +171 %
IAGIAMGOLD Corporation10,3 mld15,419,5 %25,7 %+74,7 %+13 % / +589 %
EQXEquinox Gold Corp.8,9 mld32,24,8 %12,2 %+99,1 %−19 % / +106 %
AGFirst Majestic Silver Corp.7,3 mld43,88,0 %13,1 %+124,3 %−2 % / +149 %
EGOEldorado Gold Corp6,9 mld14,012,4 %27,9 %+37,5 %+11 % / +164 %
CGAUCenterra Gold Inc.4,3 mld—-4,7 %-7,4 %+28,8 %+60 % / +247 %
FSMFortuna Mining Corp.2,9 mld10,518,7 %30,4 %+39,8 %−6 % / +143 %
AAUCAllied Gold Corporation2,7 mld—-13,8 %-3,9 %+82,3 %+3 % / indisponibil
NGNovagold Resources Inc.2,7 mld—-32,8 %—indisponibil−40 % / +45 %
EXKEndeavour Silver Corp.2,0 mld—-22,4 %-25,5 %+114,8 %−24 % / +248 %
SVMSilvercorp Metals Inc.1,8 mld29,89,6 %19,5 %+38,9 %+7 % / +188 %
HYMCHycroft Mining Holding Corporation1,6 mld—-72,3 %—−100,0 %+45 % / +695 %
IAUXi-80 GOLD CORP.1,2 mld—-81,9 %-202,7 %+89,1 %+16 % / −16 %
NEWPNew Pacific Metals Corp.914,5 mil—-2,8 %—−19,1 %+93 % / +170 %
MUXMcEWEN INC.912,4 mil12,713,5 %32,5 %+13,2 %−20 % / +94 %
GROYGold Royalty Corp.698,3 mil—-0,7 %-26,5 %+54,5 %−29 % / +101 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KGC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
14,41
Randament total -33 % · Pe an -33 %
25,36
Randament total 17 % · Pe an 17 %
38,05
Randament total 76 % · Pe an 76 %
3 ani
17,10
Randament total -21 % · Pe an -7 %
33,54
Randament total 55 % · Pe an 16 %
54,78
Randament total 154 % · Pe an 36 %
5 ani
20,28
Randament total -6 % · Pe an -1 %
44,36
Randament total 105 % · Pe an 15 %
78,89
Randament total 265 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 8,39
  • Marja netă± 5,87
  • Creșterea anuală a veniturilor± 4,38
  • Diluare anuală± 0,49

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (06 oct. 2026), 6-K (24 sept. 2026), 6-K (06 aug. 2026).

Pe scurt

Kinross Gold Corporation este o companie canadiană de exploatare a aurului, listată la Toronto și New York, care a depus formularul anual 40-F pentru exercițiul financiar 2025. Documentul arată o companie cu control intern eficient și o politică de răscumpărare de acțiuni stabilită la un nivel anunțat pentru 2026.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are control intern declarat eficient și o structură de audit independentă, cu auditor extern recunoscut 1.
  • Listarea dublă pe bursa din Toronto și pe New York Stock Exchange îi oferă acces la două piețe de capital importante 1.
  • Portofoliul include mai multe proiecte de dezvoltare și explorare, care pot susține creșterea producției pe termen lung 1.

Puncte slabe

  • Formularul precizează că situațiile financiare sunt întocmite conform IFRS, ceea ce face ca datele să nu fie direct comparabile cu cele ale companiilor americane 1.
  • Activitatea de exploatare depinde de câteva proiecte și de calendare de autorizare care pot suferi întârzieri 1.
  • Compania operează în mai multe jurisdicții, ceea ce crește complexitatea fiscală și de conformitate 1.

Oportunități

  • Dezvoltarea proiectelor Phase X, Curlew, Redbird 2 și Great Bear ar putea extinde durata activității și volumul producției 1.
  • Conversia resurselor în rezerve ar putea prelungi durata de viață a minelor existente 1.
  • Răscumpărările de acțiuni planificate pentru 2026 ar putea crește randamentul pentru acționari, dacă fluxul de numerar se menține 1.

Amenințări

  • Scăderea prețului aurului sau al argintului ar putea reduce semnificativ veniturile și fluxul de numerar 1.
  • Modificările de taxe, royalty-uri sau reglementări ar putea afecta rentabilitatea în anumite țări 1.
  • Incidentele industriale, riscurile de mediu și litigiile ar putea genera costuri neprevăzute 1.

Riscuri

  • Volatilitatea prețului metalelorridicat

    Formularul subliniază că prețul aurului și al argintului este un factor esențial al rezultatelor și al evaluării companiei 1. Variațiile puternice ar putea afecta direct marjele și planurile de răscumpărare.

  • Riscuri valutaremediu

    Documentul menționează fluctuațiile din piețele valutare ca factor care poate influența rezultatele 1. Activitatea în mai multe țări ar putea expune compania la efecte de curs semnificative.

  • Riscuri fiscale și de reglementareridicat

    Formularul enumeră impozite, taxe de export și royalty-uri printre factorii care pot modifica fluxurile de numerar 1. Schimbările politice ar putea afecta proiectele din anumite țări.

  • Riscuri operaționale și de mediumediu

    Documentul descrie riscuri ale exploatării miniere, precum accidente industriale, inundații și pierderi de metal, precum și limitele asigurărilor 1. Acestea ar putea genera costuri majore.

  • Riscul legat de permise și titlurimediu

    Formularul menționează dificultățile obținerii și menținerii licențelor și permiselor, precum și contestațiile asupra titlurilor proprietăților 1. Întârzierile ar putea afecta calendarul proiectelor.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă prețurile aurului și argintului rămân favorabile, fluxul de numerar ar putea susține atât dividendele, cât și răscumpărările de acțiuni anunțate pentru 2026 1.
  • Proiectele aflate în dezvoltare ar putea extinde producția și durata minelor, dacă își respectă calendarele 1.
  • Controlul intern eficient și auditul independent pot reduce riscul de erori în raportarea financiară 1.

Ce ar strica teza

  • O scădere a prețului metalelor ar putea reduce rapid marjele și capacitatea de a finanța răscumpărările planificate 1.
  • Schimbările fiscale sau de reglementare din țările în care compania operează ar putea diminua rentabilitatea proiectelor 1.
  • Riscurile operaționale și de mediu, precum și limitele asigurărilor, ar putea genera costuri neprevăzute 1.

De urmărit

  • Evoluția prețului aurului și argintului și impactul asupra fluxului de numerar liber2026
  • Progresul răscumpărărilor de acțiuni și al politicii de dividende2026
  • Calendarul de autorizare și execuție pentru Phase X, Curlew, Redbird 2 și Great Bearurmătorul 40-F
  • Modificările fiscale și de reglementare în țările de operareurmătorul 40-F

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (06 oct. 2026), 6-K (24 sept. 2026), 6-K (06 aug. 2026).

Afacerea

Potrivit formularului 40-F 1, Kinross Gold Corporation își pregătește situațiile financiare consolidate conform Standardelor Internaționale de Raportare Financiară (IFRS), iar acțiunile sale sunt listate pe Bursa din Toronto și pe New York Stock Exchange. Compania își desfășoară activitatea în mai multe țări, printre care Canada, Statele Unite, Chile, Brazilia și Mauritania, conform declarațiilor de tip forward-looking din documentul 1. Documentul descrie activitatea de exploatare, dezvoltare și explorare a aurului și a argintului, precum și proiecte precum Great Bear, Phase X, Curlew și Redbird 2.

Formularul precizează că structura de guvernanță și de audit este urmărită de un comitet de audit și riscuri format din cinci administratori independenți, iar auditorul extern este KPMG LLP din Toronto 1. Conducerea a concluzionat că sistemul de control intern asupra raportării financiare era eficient la 31 decembrie 2025, fără slăbiciuni materiale identificate 1.

Compania a stabilit ca obiectiv ca răscumpărările de acțiuni pentru 2026 să reprezinte o parte din fluxul de numerar liber atribuibil, iar declarațiile privind dividendele și întoarcerea capitalului către acționari sunt prezentate ca parte a strategiei sale 1. Documentul subliniază însă că toate aceste estimări sunt supuse incertitudinilor din piață și din operațiuni.

Segmente

Exploatarea aurului

Segmentul principal descris în formularul 1 este exploatarea aurului, care reprezintă activitatea de bază a companiei. Documentul include ghiduri de producție, costuri de producție și costuri totale de menținere, dar cifrele exacte sunt prezentate în anexele MD&A, nu în corpul formularului principal.

Dezvoltarea proiectelor

Formularul menționează proiectele de dezvoltare Phase X, Curlew, Redbird 2 și Great Bear, pentru care sunt prezentate estimări de economie și de durată a minei 1. Aceste proiecte ar putea modifica profilul de producție dacă își ating calendarele de autorizare și de execuție.

Explorare

Compania include în planurile sale bugete de explorare pentru rezerve și resurse noi, iar formularul menționează posibilitatea convertirii resurselor în rezerve 1. Aceasta rămâne o componentă speculativă a activității, cu rezultate incerte.

Piața în context

Formularul 1 face referire la prețul aurului și al argintului ca factor principal al rezultatelor financiare, alături de cursurile valutare și de costurile de energie și combustibil. Documentul nu oferă în acest fragment date de piață detaliate, astfel că analiza sectorului se bazează pe factorii enumerați de companie.

Compania operează într-un sector reglementat, unde taxele, royalty-urile și permisele de mediu influențează direct marjele, conform enumerării din secțiunea de avertismente 1. Peisajul concurențial și cota de piață nu sunt detaliate în fragmentul furnizat.

Poziția concurențială

Documentul menționează că valorile de piață ale companiilor comparabile din sectorul aurului influențează multiplii prețului față de valoarea activelor nete 1. Astfel, poziția concurențială a companiei depinde de performanța relativă a acestor producători.

  • Producători de aur listați în SUA și Canada

    Formularul 1 vorbește despre companii comparabile din sectorul aurului, fără a le numi în fragmentul furnizat.

  • Producători de aur din Canada

    Formularul 1 face referire la grupul de comparație al producătorilor de aur, fără nominalizări specifice.

  • Producători de argint

    Argintul apare ca produs în documentul 1, ceea ce plasează compania și în sfera producătorilor de argint, fără nume concrete.

  • Companii de explorare a aurului

    Activitatea de explorare menționată în formular 1 îi expune companiei concurența pentru proiecte și licențe noi.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Kinross Gold Corporation · 26 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.