olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Franco-Nevada Corporation FNV

Gold and Silver Ores · SIC 1040 · Verticală: Gold and Silver Ores (SIC 1040)

242,14USD+7,15 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Franco-Nevada este o companie care achiziționează royalty-uri și streamuri asupra proprietăților miniere, încasând venituri din producția altora fără să administreze direct minele. Documentele sale oficiale subliniază că veniturile depind de prețurile aurului, metalelor din grupa platinei, cuprului, nichelului, argintului, minereului de fier și petrolului și gazelor.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Franco-Nevada Corporation (FNV) costa 242,14 USD (+7,15 % într-o zi), cu capitalizare 46,7 mld USD, P/E 42,0 pe un EPS diluat de 5,76 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,63 %, beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 187,72–280,82 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
46,7 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
42,0
EPS diluat TTM 5,76 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
2,38 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,63 %
DPS 12 luni 1,52
Beta (2 ani)
0,62
Volatilitate (1 an) 40 %
Interval 52 săpt.
187,72280,82

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,5
neutru
Bollinger (20, 2)
223,95 – 250,18
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,69 · lățimea benzii 11,1 %
SMA 50 / 200
249,42 / 239,77
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-4,18 / -4,48
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+0,6 %−1,1 %+1,7 pp—
3 luni+6,9 %−0,5 %+7,3 pp—
6 luni+3,3 %+4,4 %−1,1 pp—
De la început de an+16,8 %+12,3 %+4,5 pp—
1 an+31,1 %+13,5 %+17,5 pp−9,2 %
3 ani+94,2 %+76,4 %+17,8 pp+150,5 %
5 ani+69,3 %+63,7 %+5,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−29,4 %
26 feb. 2026 → 16 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−38,2 %
20 apr. 2022 → 12 dec. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+11,1 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 44 din propriul istoric de 9 trimestre (min 36,0, mediană 56,4, max 93,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri653,2 mil844,1 mil1,0 mld1,3 mld1,3 mld1,2 mld1,1 mld1,8 mld
Venituri an/an−3,2 %+29,2 %+20,9 %+27,4 %+1,2 %−7,3 %−8,6 %+63,7 %
Profit net139,0 mil344,1 mil326,2 mil733,7 mil700,6 mil-466,4 mil552,1 mil1,1 mld
Profit net an/an−28,6 %+147,6 %−5,2 %+124,9 %−4,5 %−166,6 %indisponibil+101,4 %
EPS diluat0,751,831,713,833,65-2,432,875,76
EPS diluat an/an−29,2 %+144,0 %−6,6 %+124,0 %−4,7 %−166,6 %indisponibil+100,7 %
netă %21,3 %40,8 %32,0 %56,4 %53,2 %-38,3 %49,6 %61,0 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil829,3 mil1,5 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
670,9 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
7,6 mld USD
Active totale
8,2 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
8,30x
ROE
16,3 %
ROA
15,3 %
Marja FCF
81,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
452,4 mil
2024
354,3 mil
2025
475,5 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
766,6 mil
2024
759,3 mil
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-428,0 mil
2024
726,6 mil
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
273,1 mil
2024
225,3 mil
2025
306,7 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-154,9 mil ≈
2024
951,9 mil ≈
2025
1,7 mld ≈

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
2,9 mil
2024
2,6 mil
2025
3,1 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-364,2 mil
2024
763,9 mil
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
102,2 mil
2024
211,8 mil
2025
303,9 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-466,4 mil
2024
552,1 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-2,43
2024
2,87
2025
5,76

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
192,3 mil
2024
192,6 mil
2025
193,0 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,36
2024
1,44
2025
1,52

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,4 mld
2024
1,5 mld
2025
670,9 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
51,8 mil
2024
96,8 mil
2025
40,1 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Active curente
2023
1,6 mld
2024
1,7 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Active totale
2023
6,0 mld
2024
6,3 mld
2025
8,2 mld

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
5,5 mil
2024
5,1 mil
2025
8,4 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
39,2 mil
2024
67,5 mil
2025
123,0 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
225,0 mil
2024
333,8 mil
2025
606,1 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
5,8 mld
2024
6,0 mld
2025
7,6 mld

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
192,2 mil
2024
192,6 mil
2025
192,8 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
991,2 mil
2024
829,5 mil
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
200,0 mii
2025
2,4 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
829,3 mil ≈
2025
1,5 mld ≈

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-541,1 mil
2024
-537,3 mil
2025
-2,0 mld

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-230,1 mil
2024
-240,4 mil
2025
-267,4 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
233,0 mil
2024
242,4 mil
2025
275,1 mil

SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
63,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
11,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
12,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
86,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
101,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
16,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
27,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
100,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
16,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
27,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
79,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
73,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
91,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
74,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
61,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
81,8 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
16,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
15,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
16,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
26,4 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
18,4 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
436,8x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
8,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
8,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
5,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,5 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
2,4 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
1,5 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
134,1 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
89,9 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
53 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
5 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
46,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
42,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
42,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
2,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
6,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
25,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
31,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
3,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
0,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
0,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Risc

Altman Z
47,34
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 70 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

242,14 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 46,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
46,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
42,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
6,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
16,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
61,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
63,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,6 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 19 mar. 2026
verificat 275

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare24
  • Calitate95
  • Creștere98
  • Randamente45

Interval de valoare estimat

Jos
49,35
USD pe acțiune
Mijloc
55,05
USD pe acțiune
Sus
77,33
USD pe acțiune
Preț: 242,14 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -77,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -339,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 19,97 – 127,80 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E78,72 – 127,80 (Mijloc 87,19)
    16 firme folosite · multiplul median 15,1x · quartile 13,7x – 22,2x
    AEM, AGI, ARIS, AU, B, CDE, EGO, GFI, IDR, KGC, MUX, NAMM, NEM, PAAS, TII, WPM
  • Dividende actualizate (DDM)19,97 – 26,86 (Mijloc 22,91)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Gold and Silver Ores (SIC 1040)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 70/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate61,0 %91 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate134,1 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere11,5 %96 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere16,4 %100 (pe interval fix)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie436,8x100 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie8,3x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare42,0x11 (față de colegi)15 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare3,2 %40 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,6 %8 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente18,4 %100 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere98/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate95/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente45/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare24/100 · 2/3 factori cu valoare

Memo

FRANCO NEVADA Corp (FNV). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,8 mld USD în 2025; creștere an/an 63,7 %; marjă netă 61,0 %; ROE 16,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 49,35–77,33 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 55,05 USD, prețul de 242,14 USD lasă un potențial de -77,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -339,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 70/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 61,0 %
  • Conversia profitului în FCF: 134,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: 11,5 %
  • CAGR EPS 3 ani: 16,4 %
  • Acoperirea dobânzilor: 436,8x
  • Lichiditatea curentă: 8,3x
  • Rata de distribuire (FCF): 18,4 %

Ce o infirmă

  • P/E (TTM): 42,0x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,6 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Gold and Silver Ores (SIC 1040) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
42,0x
mediana verticalei 16,1x
peste mediană (+161,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,8x
P/S
25,6x
mediana verticalei 4,6x
peste mediană (+462,8 %)
P/B
6,1x
mediana verticalei 3,0x
peste mediană (+107,1 %)
ROE
16,3 %
mediana verticalei 4,1 %
peste mediană (+297,7 %)
Marja netă
61,0 %
mediana verticalei 19,2 %
peste mediană (+217,0 %)
Marja EBIT
74,3 %
mediana verticalei 25,2 %
peste mediană (+194,8 %)
Venituri an/an
63,7 %
mediana verticalei 32,8 %
peste mediană (+94,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,2x
Randament dividend
0,6 %
mediana verticalei 0,8 %
sub mediană (−20,9 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NEMNewmont Corporation122,7 mld13,726,8 %34,7 %+21,3 %+30 % / +194 %
AEMAgnico Eagle Mines Limited91,7 mld20,719,6 %37,5 %+43,7 %+5 % / +242 %
BBarrick Mining Corp67,2 mld13,719,6 %29,4 %+31,2 %−3 % / +128 %
WPMWheaton Precious Metals Corp.59,7 mld40,618,5 %63,6 %+80,2 %+19 % / +169 %
FNVFRANCO NEVADA Corp46,7 mld42,016,3 %61,0 %+63,7 %+31 % / +94 %
AUAngloGold Ashanti plc44,4 mld17,043,1 %32,1 %+70,8 %+3 % / +357 %
GFIGold Fields Limited32,9 mld26,625,7 %23,9 %+15,6 %−14 % / +140 %
KGCKinross Gold Corp25,7 mld11,031,0 %33,9 %+36,9 %−24 % / +264 %
PAASPan American Silver Corp.17,5 mld16,216,8 %27,1 %+28,4 %−9 % / +165 %
CDECoeur Mining, Inc.14,9 mld16,010,3 %19,2 %+96,4 %−16 % / +378 %
AGIAlamos Gold Inc.12,6 mld14,322,1 %49,0 %+34,3 %−20 % / +103 %
HMYHarmony Gold Mining Company Limited10,4 mld———+25,8 %−17 % / +163 %
EGOEldorado Gold Corp6,7 mld13,612,4 %27,9 %+37,5 %+7 % / +155 %
CGAUCenterra Gold Inc.4,3 mld—-4,7 %-7,4 %+28,8 %+61 % / +249 %
ARISAris Mining Corp3,2 mld38,37,0 %8,4 %+81,7 %+12 % / +396 %
NGNovagold Resources Inc.2,7 mld—-32,8 %—indisponibil−40 % / +45 %
AAUCAllied Gold Corporation2,5 mld—-13,8 %-3,9 %+82,3 %−3 % / indisponibil
EXKEndeavour Silver Corp.2,1 mld—-22,4 %-25,5 %+114,8 %−21 % / +259 %
HYMCHycroft Mining Holding Corporation1,6 mld—-72,3 %—−100,0 %+49 % / +716 %
IAUXi-80 GOLD CORP.1,2 mld—-81,9 %-202,7 %+89,1 %+18 % / −15 %
MUXMcEWEN INC.916,1 mil12,813,5 %32,5 %+13,2 %−20 % / +94 %
MTAMetalla Royalty & Streaming Ltd.732,0 mil—-1,7 %-36,1 %+99,6 %+6 % / +145 %
GROYGold Royalty Corp.648,9 mil—-0,7 %-26,5 %+54,5 %−34 % / +86 %
ITRGIntegra Resources Corp.398,7 mil—-1,4 %-0,9 %+703,7 %−37 % / +157 %
VOXRVox Royalty Corp.335,7 mil49,17,8 %48,9 %+9,0 %+3 % / +132 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FNV din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
153,38
Randament total -36 % · Pe an -36 %
270,32
Randament total 12 % · Pe an 12 %
406,01
Randament total 69 % · Pe an 69 %
3 ani
170,48
Randament total -28 % · Pe an -10 %
335,94
Randament total 41 % · Pe an 12 %
550,86
Randament total 130 % · Pe an 32 %
5 ani
189,48
Randament total -19 % · Pe an -4 %
417,50
Randament total 77 % · Pe an 12 %
747,37
Randament total 214 % · Pe an 26 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 83,99
  • Marja netă± 58,79
  • Creșterea anuală a veniturilor± 45,23
  • Diluare anuală± 4,94

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 19 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (13 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (28 sept. 2026), 6-K (14 sept. 2026), 6-K (12 aug. 2026), 6-K (20 iul. 2026).

Pe scurt

Franco-Nevada este o companie care achiziționează royalty-uri și streamuri asupra proprietăților miniere, încasând venituri din producția altora fără să administreze direct minele. Documentele sale oficiale subliniază că veniturile depind de prețurile aurului, metalelor din grupa platinei, cuprului, nichelului, argintului, minereului de fier și petrolului și gazelor 1.

SWOT

Puncte tari

  • Modelul de royalty și stream presupune că nu suportă direct costurile de exploatare, ceea ce oferă o structură de venituri diversificată pe mai multe active 1.
  • Portofoliul acoperă mai multe materii prime, iar aceasta reduce dependența de un singur metal sau de o singură jurisdicție 1.
  • Raportarea conform standardelor IFRS, cu audit independent și control intern auditat, oferă un cadru de transparență pentru investitori 1.

Puncte slabe

  • Veniturile depind de performanța operatorilor, iar deciziile acestora privind producția și calendarul dezvoltării nu sunt controlate de companie 1.
  • Expunerea valutară față de mai multe monede străine poate genera volatilitate în rezultatele raportate în dolari americani 1.
  • Documentul avertizează că statutul de companie străină de investiții pasive poate fi incert, ceea ce complică tratamentul fiscal pentru acționari 1.

Oportunități

  • Creșterea prețurilor materiilor prime ar putea sprijini veniturile din royalty-uri și streamuri, dacă tendințele se mențin 1.
  • Achiziționarea de noi active ar putea extinde portofoliul, dacă accesul la capital și oportunitățile de piață rămân favorabile 1.
  • Dezvoltarea proiectelor din portofoliu ar putea crește volumele de producție pe care compania le încasează 1.

Amenințări

  • Măsurile tarifare și retorsiunile comerciale ar putea perturba lanțurile de producție și condițiile proprietăților din portofoliu 1.
  • Modificările legislației fiscale, inclusiv impozitul minim global, ar putea reduce randamentul net al acordurilor 1.
  • Incertitudinile legate de anumite proprietăți, precum litigiile și disputele privind licențele, ar putea afecta fluxurile de venituri 1.

Riscuri

  • Prețurile materiilor primeridicat

    Veniturile companiei depind direct de prețurile metalelor și energiei, iar scăderi semnificative ar putea reduce fluxurile de numerar din royalty-uri și streamuri 1.

  • Riscul operatorilorridicat

    Compania nu controlează operațiunile proprietăților din portofoliu, astfel că probleme de exploatare, schimbări de proprietate sau decizii ale operatorilor pot afecta veniturile 1.

  • Riscul valutarmediu

    Fluctuațiile dintre dolarul american și monedele în care se generează veniturile pot modifica rezultatele raportate 1.

  • Riscul fiscal și de reglementaremediu

    Modificările legislative, tratamentul fiscal al streamurilor offshore și regimul PFIC ar putea modifica sarcina fiscală a companiei și a acționarilor 1.

  • Riscul de titlu și de licențăscăzut

    Disputele privind titlul, permisele sau licențele proprietăților din portofoliu ar putea afecta valoarea activelor și veniturile asociate 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă prețurile materiilor prime rămân ridicate și operatorii își mențin producția, modelul de royalty și stream ar putea genera venituri stabile, cu costuri operaționale reduse pentru companie 1.
  • Diversificarea portofoliului pe mai multe materii prime și jurisdicții ar putea atenua impactul unor șocuri localizate asupra veniturilor 1.
  • Dacă accesul la capital rămâne favorabil, compania ar putea extinde portofoliul prin noi achiziții de royalty-uri și streamuri 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă prețurile aurului sau altor metale scad, veniturile din acordurile de royalty și stream ar putea scădea rapid, afectând rezultatele 1.
  • Compania depinde de deciziile și de performanța operatorilor, pe care nu le controlează, ceea ce ar putea întârzia sau reduce fluxurile de venituri 1.
  • Tarifele, impozitul minim global și incertitudinile fiscale ar putea reduce randamentul net al acordurilor, mai ales pe termen lung 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor din royalty-uri și streamuri, comparativ cu prețurile materiilor primeNext 10-K
  • Statutul PFIC al companiei și eventualele rezultate ale auditului CRA2027
  • Evoluția proprietății Cobre Panamá și a arbitrajului asociat2027
  • Aplicarea impozitului minim global și a măsurilor tarifare ale Statelor Unitenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 19 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (13 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (28 sept. 2026), 6-K (14 sept. 2026), 6-K (12 aug. 2026), 6-K (20 iul. 2026).

Afacerea

Conform Formularului 40-F pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, compania își descrie activitatea prin royalty-uri și streamuri asupra unui portofoliu de proprietăți miniere și petroliere 1. Veniturile sale sunt generate de cota-parte din producția operatorilor, ceea ce limitează expunerea la costurile de exploatare, dar o face dependentă de deciziile și de performanța acestora 1. Compania raportează în dolari americani și aplică standardele IFRS 1.

Segmente

Royalty-uri și streamuri

Activitatea principală constă în acorduri de royalty și de stream, prin care compania primește o parte din producția sau veniturile unei proprietăți fără a suporta costurile operaționale directe 1.

Portofoliu de active pe metale și energie

Portofoliul acoperă active legate de aur, metale din grupa platinei, cupru, nichel, argint, minereu de fier, precum și petrol și gaze, iar veniturile sunt sensibile la fluctuațiile prețurilor acestor materii prime 1.

Piața în context

Piața în care activează compania este cea a finanțării minelor prin royalty-uri și streamuri, unde veniturile urmăresc prețurile materiilor prime, iar riscurile includ fluctuațiile valutare dintre dolarul canadian, australian, real brazilian și peso mexican față de dolarul american 1. Documentele menționează și posibile măsuri comerciale ale Statelor Unite și retorsiuni ale partenerilor, precum și adoptarea unui impozit minim global pentru corporații 1.

Tendințe

  • Evoluția prețurilor materiilor primemixt

    Veniturile companiei depind direct de prețurile aurului, metalelor din grupa platinei, cuprului, argintului și altor materii prime, astfel că evoluția acestora poate influența semnificativ rezultatele, în sens favorabil sau nefavorabil 1.

  • Măsuri comerciale și tarifarevânt din față

    Tarifele propuse de Statele Unite și eventualele măsuri de retorsiune ale partenerilor comerciali ar putea afecta proprietățile din jurisdicțiile implicate și condițiile economice generale 1.

  • Impozitul minim globalvânt din față

    Adoptarea și aplicarea unui impozit minim global asupra corporațiilor ar putea modifica sarcina fiscală a companiei și a operatorilor proprietăților din portofoliu 1.

  • Acces la capital și finanțaremixt

    Accesul la capital de datorie și de capitalul propriu ar putea influența capacitatea companiei de a achiziționa noi royalty-uri și streamuri, iar procesul de creștere depinde de oportunitățile disponibile 1.

Poziția concurențială

Documentul 40-F nu identifică în mod explicit concurenți directi, dar activitatea de royalty și stream presupune competiție pentru aceleași oportunități de achiziție de active miniere 1. Concurența poate influența condițiile și prețul la care se realizează noile acorduri.

  • Alți finanțatori de royalty și stream din sectorul minier

    Companii care operează în același model de finanțare și concurează pentru aceleași oportunități de achiziție, conform logicii activității descrise în sursă 1.

  • Operatori miniere care dezvoltă proprii proiecte

    Operatorii pot prefera să finanțeze dezvoltarea prin alte mijloace, ceea ce limitează numărul de oportunități disponibile pentru royalty-uri și streamuri 1.

  • Fonduri de investiții în active reale

    Fondurile specializate în active din sectorul resurselor pot concura pentru aceleași active sau pentru aceleași surse de capital 1.

  • Finanțatori de proiecte minier-energetice

    Finanțatorii din domeniul energetic și al resurselor pot concura pe segmentul petrolului și gazelor din portofoliu 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Franco-Nevada Corporation · 19 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.