olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Gold Royalty Corp. GROY
Gold and Silver Ores · SIC 1040 · Verticală: Gold and Silver Ores (SIC 1040)
Gold Royalty Corp. este o companie care deține royalty-uri și streaming-uri pe metale prețioase, adică dreptul de a primi o parte din producția sau veniturile minelor operate de alți. În 2025 și-a raportat cel mai mare venit din istorie, iar portofoliul său se bazează pe un număr mare de interese, în timp ce veniturile rămân concentrate pe câteva mine. Compania a încheiat anul fără datorii, dar rămâne sensibilă la evoluția prețului aurului și la deciziile operatorilor.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Gold Royalty Corp. (GROY) costa 2,89 USD (+9,47 % într-o zi), cu capitalizare 648,9 mil USD, randament al dividendului 0,62 %, beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 2,52–5,21 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2020): profit net de -140,6 mii USD, EPS diluat -140.631,00 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 2,65 – 3,11
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,52 · lățimea benzii 16,2 %
- SMA 50 / 200
- 3,09 / 3,39
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,08 / -0,08
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,7 % | −1,1 % | −0,6 pp | — |
| 3 luni | 0,0 % | −0,5 % | +0,5 pp | — |
| 6 luni | −16,0 % | +4,4 % | −20,4 pp | — |
| De la început de an | −28,5 % | +12,3 % | −40,8 pp | — |
| 1 an | −13,2 % | +13,5 % | −26,8 pp | −9,2 % |
| 3 ani | +109,4 % | +76,4 % | +33,0 pp | +144,6 % |
| 5 ani | −40,4 % | +63,7 % | −104,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2020 · 30 sept. 2020
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '20 |
|---|---|
| Profit net | -140,6 mii |
| EPS diluat | -140.631,00 |
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 192,0 mii | 3,9 mil | 3,0 mil | 10,1 mil | 15,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +1.954,2 % | −22,7 % | +231,5 % | +54,5 % |
| Profit net | -15,0 mil | -17,3 mil | -26,8 mil | -3,4 mil | -4,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,45 | -0,14 | -0,18 | -0,02 | -0,02 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -7.815,6 % | -439,8 % | -877,8 % | -33,8 % | -26,5 % |
| Flux de numerar liber | -12,0 mil | -19,3 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 12,4 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 699,2 mil USD
- Active totale
- 822,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 4,88x
- ROE
- -0,7 %
- ROA
- -0,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 192,0 mii | 3,9 mil | 3,0 mil | 10,1 mil | 15,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 163,8 mii | — | — | 268,0 mii | 1,0 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 28,0 mii | 2,2 mil | 2,1 mil | 6,6 mil | 11,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -12,6 mil | -21,5 mil | -31,0 mil | -4,1 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 633,0 mii | 1,8 mil | 8,0 mil | 8,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -15,0 mil | -17,4 mil | -32,9 mil | -9,4 mil | -4,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | -15,0 mii | -6,1 mil | -6,0 mil | -205,0 mii | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit net | -15,0 mil | -17,3 mil | -26,8 mil | -3,4 mil | -4,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,45 | -0,14 | -0,18 | -0,02 | -0,02 | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 0,03 | 0,02 | — | — | SEC (XBRL)· 28 mar. 2024derivat |
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 9,9 mil | 7,0 mil | 1,4 mil | 2,3 mil | 12,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 412,0 mii | 1,0 mil | 931,0 mii | 1,7 mil | 2,7 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active curente | 13,3 mil | 17,0 mil | 5,5 mil | 5,9 mil | 22,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active totale | 279,5 mil | 688,6 mil | 691,0 mil | 737,5 mil | 822,8 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 6,9 mil | 6,7 mil | 3,9 mil | 3,9 mil | 4,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 6,9 mil | 7,2 mil | 3,9 mil | 3,9 mil | 4,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 54,2 mil | 152,4 mil | 170,0 mil | 179,2 mil | 123,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 225,3 mil | 536,2 mil | 521,0 mil | 558,3 mil | 699,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 72,5 mil | 143,9 mil | 145,7 mil | 170,2 mil | 224,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
- 2023
- 145,7 mil
- 2024
- 170,2 mil
- 2025
- 224,5 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -12,0 mil | -19,3 mil | -6,9 mil | 2,5 mil | 6,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,0 mii | 28,0 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 27 dec. 2022verificat |
| Flux de numerar liber | -12,0 mil ≈ | -19,3 mil ≈ | — | — | — | SEC (XBRL)· 27 dec. 2022derivat |
| Flux de numerar din investiții | -69,2 mil | 10,6 mil | -33,5 mil | -44,1 mil | -68,7 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 90,9 mil | 5,8 mil | 36,0 mil | 42,3 mil | 72,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | 4,0 mil | 2,6 mil | — | — | SEC (XBRL)· 28 mar. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -33,5 mil
- 2024
- -44,1 mil
- 2025
- -68,7 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 648,9 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,23 – 0,32 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)0,23 – 0,32 (Mijloc 0,27)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -26,5 % | 19 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 58,2 % | 100 (pe interval fix) | 33 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,2x | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,9x | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial19/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Gold Royalty Corp. (GROY). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 15,6 mil USD în 2025; creștere an/an 54,5 %; marjă netă -26,5 %; ROE -0,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,23–0,32 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,27 USD, prețul de 2,89 USD lasă un potențial de -90,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -974,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 58,2 %
- Lichiditatea curentă: 4,9x
Ce o infirmă
- Marja netă: -26,5 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,2x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Gold and Silver Ores (SIC 1040) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NEMNewmont Corporation | 122,7 mld | 13,7 | 26,8 % | 34,7 % | +21,3 % | +30 % / +194 % |
| AEMAgnico Eagle Mines Limited | 91,7 mld | 20,7 | 19,6 % | 37,5 % | +43,7 % | +5 % / +242 % |
| BBarrick Mining Corp | 67,2 mld | 13,7 | 19,6 % | 29,4 % | +31,2 % | −3 % / +128 % |
| FNVFRANCO NEVADA Corp | 46,7 mld | 42,0 | 16,3 % | 61,0 % | +63,7 % | +15 % / +116 % |
| AUAngloGold Ashanti plc | 44,4 mld | 17,0 | 43,1 % | 32,1 % | +70,8 % | +3 % / +357 % |
| GFIGold Fields Limited | 32,9 mld | 26,6 | 25,7 % | 23,9 % | +15,6 % | −14 % / +140 % |
| KGCKinross Gold Corp | 25,7 mld | 11,0 | 31,0 % | 33,9 % | +36,9 % | −24 % / +264 % |
| PAASPan American Silver Corp. | 17,5 mld | 16,2 | 16,8 % | 27,1 % | +28,4 % | −9 % / +165 % |
| CDECoeur Mining, Inc. | 14,9 mld | 16,0 | 10,3 % | 19,2 % | +96,4 % | −16 % / +378 % |
| AGIAlamos Gold Inc. | 12,6 mld | 14,3 | 22,1 % | 49,0 % | +34,3 % | −20 % / +103 % |
| HMYHarmony Gold Mining Company Limited | 10,4 mld | — | — | — | +25,8 % | −17 % / +163 % |
| EQXEquinox Gold Corp. | 8,9 mld | 32,2 | 4,8 % | 12,2 % | +99,1 % | −19 % / +106 % |
| AGFirst Majestic Silver Corp. | 7,6 mld | 45,3 | 8,0 % | 13,1 % | +124,3 % | +1 % / +158 % |
| EGOEldorado Gold Corp | 6,7 mld | 13,6 | 12,4 % | 27,9 % | +37,5 % | +7 % / +155 % |
| CGAUCenterra Gold Inc. | 4,3 mld | — | -4,7 % | -7,4 % | +28,8 % | +61 % / +249 % |
| ARISAris Mining Corp | 3,2 mld | 38,3 | 7,0 % | 8,4 % | +81,7 % | +12 % / +396 % |
| NGNovagold Resources Inc. | 2,7 mld | — | -32,8 % | — | indisponibil | −40 % / +45 % |
| AAUCAllied Gold Corporation | 2,5 mld | — | -13,8 % | -3,9 % | +82,3 % | −3 % / indisponibil |
| EXKEndeavour Silver Corp. | 2,1 mld | — | -22,4 % | -25,5 % | +114,8 % | −21 % / +259 % |
| HYMCHycroft Mining Holding Corporation | 1,6 mld | — | -72,3 % | — | −100,0 % | +49 % / +716 % |
| IAUXi-80 GOLD CORP. | 1,2 mld | — | -81,9 % | -202,7 % | +89,1 % | +18 % / −15 % |
| NEWPNew Pacific Metals Corp. | 952,3 mil | — | -2,8 % | — | −19,1 % | +101 % / +181 % |
| MUXMcEWEN INC. | 916,1 mil | 12,8 | 13,5 % | 32,5 % | +13,2 % | −20 % / +94 % |
| MTAMetalla Royalty & Streaming Ltd. | 732,0 mil | — | -1,7 % | -36,1 % | +99,6 % | +6 % / +145 % |
| GROYGold Royalty Corp. | 648,9 mil | — | -0,7 % | -26,5 % | +54,5 % | −13 % / +109 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GROY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 19 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (08 oct. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (13 iul. 2026), 6-K (15 iun. 2026), 6-K (08 mai 2026).
Pe scurt
Gold Royalty Corp. este o companie care deține royalty-uri și streaming-uri pe metale prețioase, adică dreptul de a primi o parte din producția sau veniturile minelor operate de alți. În 2025 și-a raportat cel mai mare venit din istorie, iar portofoliul său se bazează pe un număr mare de interese, în timp ce veniturile rămân concentrate pe câteva mine 1. Compania a încheiat anul fără datorii, dar rămâne sensibilă la evoluția prețului aurului și la deciziile operatorilor.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliul este diversificat, cu sute de interese și operatori multipli, ceea ce reduce dependența de un singur activ 1.
- Compania a ajuns fără datorii la finalul anului 2025 și a raportat fluxuri pozitive din operațiuni două ani la rând 1.
- Echipa de conducere are experiență în minerit, iar structura operațională redusă permite flexibilitate în evaluarea oportunităților 1.
Puncte slabe
- Veniturile sunt concentrate pe câteva proprietăți, iar problemele la acestea ar putea avea un impact mare asupra rezultatelor 1.
- Compania nu controlează deciziile operatorilor și are acces limitat la date operaționale, ceea ce face dificilă estimarea precisă a veniturilor 1.
- Majoritatea intereselor sunt pe proprietăți care nu produc încă, iar unele nu au rezerve minerale stabilite conform standardelor relevante 1.
Oportunități
- Achiziția de noi royalty-uri, precum cel de la Borborema, ar putea extinde portofoliul și veniturile dacă minele intră în producție 1.
- Modelul de generare de royalty-uri ar putea adăuga interese cu cost redus pe proiecte de explorare, cu potențial de creștere 1.
- Condițiile mai bune de finanțare, după extinderea liniei de credit, ar putea facilita noi achiziții 1.
Amenințări
- Scăderea prețului aurului ar putea determina operatorii să reducă producția sau să suspende activitatea, cu efecte asupra veniturilor 1.
- Concurența din industrie pentru tranzacții ar putea crește prețul achizițiilor și reduce randamentele 1.
- Schimbările de reglementare, politica comercială și tensiunile politice din țările minelor ar putea afecta operațiunile și veniturile 1.
Riscuri
- Dependența de prețul metalelorridicat
Veniturile și valoarea royalty-urilor depind direct de prețul aurului și al altor metale, care pot fluctua mult 1.
- Lipsa controlului asupra operatorilorridicat
Compania nu decide cum sunt exploatate proprietățile, iar interesele ei pot diferi de cele ale operatorilor 1.
- Concentrarea veniturilorridicat
Câteva proprietăți generează cea mai mare parte a veniturilor, astfel că problemele la acestea ar putea avea un efect major 1.
- Proprietăți nerealizatemediu
Multe interese sunt pe proprietăți fără producție, iar unele ar putea nu ajunge niciodată în producție comercială 1.
- Acces limitat la datemediu
Accesul la date operaționale este limitat, ceea ce face dificilă estimarea veniturilor și poate afecta raportarea 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă prețurile metalelor rămân ridicate și operatorii își extind producția, veniturile din royalty-uri ar putea continua să crească, așa cum s-a întâmplat în 2025 1.
- Portofoliul larg și bilanțul fără datorii ar putea oferi companiei flexibilitate pentru noi achiziții, dacă oportunitățile apar la prețuri adecvate 1.
- Dezvoltarea unor proprietăți aflate în explorare ar putea adăuga valoare semnificativă portofoliului, în cazul în care acestea intră în producție 1.
Ce ar strica teza
- O scădere a prețului aurului ar putea reduce veniturile și ar putea determina operatorii să încetinească activitatea 1.
- Concentrarea veniturilor pe câteva mine înseamnă că o problemă la unul dintre acestea ar putea afecta rezultatele companiei în mod serios 1.
- Multe proprietăți nu produc încă, iar dacă nu ajung în producție, valoarea activelor ar putea fi afectată 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din royalty-uri de la Côté Gold și VareșQ1 2027
- Integrarea și contribuția royalty-ului Borborema după achiziția din ianuarie 20262026
- Utilizarea liniei de credit extinsă și eventualele noi achizițiinext 10-K
- Progresul operatorilor la proprietățile aflate în explorare și dezvoltare2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 19 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (08 oct. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (13 iul. 2026), 6-K (15 iun. 2026), 6-K (08 mai 2026).
Afacerea
Gold Royalty Corp. este o companie canadiană, cotată la NYSE American sub simbolul GROY, axată pe finanțarea și achiziția de royalty-uri și streaming-uri în sectorul metalelor prețioase. Compania nu operează mine și nu suportă costuri de capital pentru dezvoltare, deoarece dețin interese nonoperaționale, ceea ce le limitează expunerea la cheltuieli, dar le păstrează potențialul de creștere odată cu extinderea minelor 1. Modelul de business include și un «model de generare de royalty-uri», prin care proprietățile deținute pot fi opționate sau vândute unor companii miniere, păstrând un royalty 1.
Portofoliul actual cuprinde 258 de interese de royalty și streaming, dintre care 8 sunt pe active care generează numerar, situate în opt țări, în principal în America 1. Operatorii acestor proprietăți sunt peste 101 parteneri diferiți, ceea ce oferă o bază diversificată din punct de vedere geopolitic, dar și un potențial de creștere prin intereselor din faze timpurii de exploatare 1. Compania a finanțat și achiziții în 2025 și începutul lui 2026, inclusiv royalty-ul Pedra Branca din Brazilia 1.
Structura operațională este redusă, cu o echipă mică și resurse externe la nevoie, ceea ce ține costurile administrative la nivel scăzut și permite evaluarea rapidă a noilor oportunități 1. Compania este constituită în Canada, iar în SUA are un agent pentru primirea actelor judiciare, fiind emitent străin privat în raport cu SEC 1.
Segmente
Royalty-uri pe aur
Cea mai mare parte a veniturilor provine din royalty-uri NSR pe proprietăți de aur, mai ales de la mine aflate în producție. Veniturile sunt sensibile la prețul aurului și la deciziile operatorilor 1.
Royalty-uri și streaming cu alte metale
Portofoliul include și royalty-uri NSR pe proprietăți cu expunere la alte metale, precum și un stream pe cupru, de tip revenue generator, plus royalty-uri NPI pe proprietăți de aur 1. Acestea diversifică expunerea, dar contribuția lor la venituri este mai mică decât a proprietăților de aur.
Model de generare de royalty-uri
Compania își propune să genereze noi royalty-uri prin opționarea sau închirierea proprietăților către operatori terți, păstrând un interes de royalty 1. Acest segment are costuri relativ reduse, dar contribuția sa la venituri nu este încă măsurată distinct în sursă.
Piața în context
Veniturile companiei depind direct de prețul metalelor, mai ales al aurului, iar în 2025 creșterea veniturilor a fost susținută de producția crescută la Côté Gold și Vareș și de prețuri mai mari 1. Ajustările de preț ale unor contracte pot reduce veniturile în perioadele următoare dacă prețurile scad după expedierea concentratului 1.
Industria royalty și streaming este foarte competitivă, iar alți jucători, operatori minieri și investitori financiari concurează pentru aceleași tranzacții 1. Accesul la capital și capacitatea de a evalua rapid oportunitățile sunt factori cheie în această piață 1.
Tendințe
- Prețul aurului și al altor metalemixt
Volatilitatea prețurilor metalelor afectează direct veniturile și valoarea activelor, iar factorii care le influențează includ cererea, politicile băncilor centrale și tensiunile comerciale 1. Dacă prețurile scad, operatorii ar putea reduce sau suspenda activitatea, ceea ce ar afecta veniturile companiei 1.
- Extinderea minelor subterane și a proiectelor operatorilorvânt din spate
Operatorii, precum Agnico Eagle la Odyssey, avansează trecerea la exploatarea subterană și explorarea, ceea ce poate prelungi durata de viață a minelor și poate crește veniturile din royalty-uri 1.
- Costurile de finanțare și datoriamixt
Compania a redus datoria prin răscumpărarea obligațiunilor convertibile, iar linia de credit a fost extinsă, cu o marjă legată de SOFR 1. Costurile de finanțare rămân însă dependente de condițiile pieței de capital.
- Reglementările de mediu și operaționalevânt din față
Operatorii minelor trebuie să respecte reglementări de mediu, de siguranță și de utilizare a terenurilor în mai multe țări, iar încălcările pot duce la suspendarea activității, ceea ce ar afecta veniturile companiei 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alte companii de royalty și streaming, cu operatori minieri și cu investitori financiari pentru achiziția de interese noi 1. Concurenții pot fi mai mari și pot avea resurse și acces la capital mai mari decât ale companiei 1.
Factorii-cheie de competiție sunt capacitatea de identificare și evaluare a oportunităților, structura tranzacției și accesul la capital 1. Compania pune accent pe diversificare și pe o structură de costuri redusă ca avantaje față de concurenți 1.
- Alte companii de royalty și streaming din industria metalelor prețioase
Competitorii nu sunt numiți în sursă și concurează pentru aceleași oportunități de achiziție și finanțare 1.
- Operatori minieri
Operatorii care dețin mine concurează uneori pentru finanțare și pentru proprietăți, mai ales când își vând activele non-core 1.
- Investitori financiari
Fondurile și investitorii financiari participă la aceleași tranzacții de achiziție a royalty-urilor și streaming-urilor 1.
- Creditorii și finanțatorii proiectelor
Creditorii care finanțează dezvoltarea și explorarea proiectelor minerite concurează cu compania pentru crearea de noi interese 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)08 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)08 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)07 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)07 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)27 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 apr. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Gold Royalty Corp. · 19 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.