olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

First Majestic Silver Corp. AG

Gold and Silver Ores · SIC 1040 · Verticală: Gold and Silver Ores (SIC 1040)

15,39USD+9,15 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

First Majestic Silver Corp. este o companie canadiană care produce argint și aur din mai multe mine din Mexic și din alte țări, fiind listată la New York Stock Exchange. Raportul anual pe 2025 arată că a încheiat exercițiul financiar cu controlul intern asupra raportării financiare considerat eficient și că a integrat achiziția Gatos Silver din ianuarie 2025.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea First Majestic Silver Corp. (AG) costa 15,39 USD (+9,15 % într-o zi), cu capitalizare 7,6 mld USD, P/E 45,3 pe un EPS diluat de 0,34 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,13 %, beta 1,53, interval pe 52 de săptămâni 10,67–32,01 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
7,6 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
45,3
EPS diluat TTM 0,34 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
2,21 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,13 %
DPS 12 luni 0,02
Beta (2 ani)
1,53
Volatilitate (1 an) 74 %
Interval 52 săpt.
10,6732,01

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
44,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
13,86 – 17,39
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 22,6 %
SMA 50 / 200
17,88 / 19,91
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,85 / -0,88
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−12,1 %−1,1 %−11,0 pp—
3 luni−12,6 %−0,5 %−12,2 pp—
6 luni−27,3 %+4,4 %−31,7 pp—
De la început de an−7,6 %+12,3 %−19,9 pp—
1 an+33,1 %+13,5 %+19,6 pp−14,3 %
3 ani+217,3 %+76,4 %+140,9 pp+143,6 %
5 ani+14,7 %+63,7 %−49,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−56,0 %
27 feb. 2026 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−70,5 %
13 apr. 2022 → 13 feb. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+2,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 49,0, mediană 122,2, max 152,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri300,9 mil363,9 mil363,9 mil584,1 mil624,2 mil573,8 mil560,6 mil1,3 mld
Venituri an/an+19,3 %+20,9 %−0,0 %+60,5 %+6,9 %−8,1 %−2,3 %+124,3 %
Profit net-204,2 mil-40,5 mil23,1 mil-4,9 mil-114,3 mil-135,1 mil-101,9 mil164,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil−121,3 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-1,11-0,200,11-0,02-0,43-0,48-0,340,34
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil−118,2 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-67,8 %-11,1 %6,3 %-0,8 %-18,3 %-23,5 %-18,2 %13,1 %
Flux de numerar liber-1,7 mil98,4 mil36,4 mil12,2 mil-40,7 mil23,6 mil131,9 mil463,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
793,4 mil USD
Datorie financiară
292,2 mil USD
Datorie netă
-501,2 mil USD
Capitaluri proprii
3,2 mld USD
Active totale
4,7 mld USD
Datorie / capitaluri
0,09x
Lichiditate curentă
2,60x
ROE
7,3 %
ROA
4,9 %
Marja FCF
36,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
573,8 mil
2024
560,6 mil
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
410,1 mil
2024
344,7 mil
2025
543,7 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
163,7 mil ≈
2024
215,9 mil ≈
2025
713,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Profit operațional
2023
-178,8 mil
2024
-3,8 mil
2025
397,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
124,7 mil
2024
124,0 mil
2025
263,4 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-54,1 mil ≈
2024
120,2 mil ≈
2025
660,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
26,3 mil
2024
28,1 mil
2025
26,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-195,9 mil
2024
-26,5 mil
2025
395,0 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-60,8 mil
2024
75,4 mil
2025
184,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-135,1 mil
2024
-101,9 mil
2025
164,9 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,48
2024
-0,34
2025
0,34

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
282,3 mil
2024
295,5 mil
2025
484,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,02
2024
0,02
2025
0,02

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Bilanț · USD

Numerar
2023
125,6 mil
2024
202,2 mil
2025
793,4 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
10,1 mil
2024
12,3 mil
2025
86,4 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
63,7 mil
2024
62,5 mil
2025
84,8 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active curente
2023
309,1 mil
2024
368,8 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
406,3 mil
2024
378,6 mil
2025
560,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active totale
2023
2,0 mld
2024
2,0 mld
2025
4,7 mld

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
94,4 mil
2024
103,9 mil
2025
207,9 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
832,0 mii
2024
825,0 mii
2025
487,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
219,0 mil
2024
208,7 mil
2025
291,7 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
120,1 mil
2024
144,3 mil
2025
459,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
618,2 mil
2024
628,7 mil
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
287,1 mil
2024
301,9 mil
2025
491,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
55,6 mil
2024
152,0 mil
2025
526,0 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
32,0 mil
2024
20,0 mil
2025
62,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
23,6 mil ≈
2024
131,9 mil ≈
2025
463,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-154,0 mil
2024
-114,2 mil
2025
-28,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
64,6 mil
2024
42,4 mil
2025
88,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
5,9 mil
2024
5,3 mil
2025
9,8 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
124,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
26,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
28,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
48,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
25,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
251,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
56,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
52,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
31,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
13,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
36,9 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
8,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
4,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
10,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
9,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
5,9 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
2,1 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
-501,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
-0,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
15,1x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
2,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
526,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
62,1 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
463,9 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
281,3 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
79,6 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
14 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
49 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
105 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
-41 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
7,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
7,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
45,8x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
45,3x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
2,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
6,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
10,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
17,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
5,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
16,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
6,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
0,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
0,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Risc

Altman Z
3,55
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 60 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

15,39 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 7,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
7,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
45,3x
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
10,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
8,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
13,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
124,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,1 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 31 mar. 2026
verificat 309derivat 6

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie94
  • Creștere100
  • Calitate56
  • Randamente41
  • Evaluare34

Interval de valoare estimat

Jos
10,76
USD pe acțiune
Mijloc
14,23
USD pe acțiune
Sus
16,14
USD pe acțiune
Preț: 15,39 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -7,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -8,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,66 – 26,55 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)17,50 – 26,55 (Mijloc 21,00)
    WACC 9,1 % · FCFF de pornire 477,9 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 0,2 %
  • Colegi: EV/EBITDA10,76 – 16,14 (Mijloc 14,23)
    7 firme folosite · multiplul median 9,8x · quartile 7,2x – 11,2x
    CDE, EQX, IDR, ITRG, KGC, MUX, PAAS
  • Colegi: P/E4,66 – 9,81 (Mijloc 5,51)
    21 firme folosite · multiplul median 16,2x · quartile 13,7x – 28,9x
    AEM, AGI, ARIS, AU, B, CDE, CMCL, EQX, FNV, FSM, GFI, IAG, IDR, KGC, MUX, NAMM, NEM, PAAS, SVM, TII, VOXR
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului0,26 – 0,35 (Mijloc 0,30)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Gold and Silver Ores (SIC 1040)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 60/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate10,5 %38 (față de colegi)11 %
Marja netă · Calitate13,1 %41 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate281,3 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere26,3 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,8x88 (față de colegi)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie15,1x100 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,6x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare45,3x5 (față de colegi)11 %
EV/EBITDA · Evaluare10,7x29 (față de colegi)11 %
Randament FCF · Evaluare6,1 %77 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,1 %2 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente2,1 %100 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie94/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate56/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente41/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare34/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

FIRST MAJESTIC SILVER CORP. (AG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld USD în 2025; creștere an/an 124,3 %; marjă netă 13,1 %; ROE 8,0 %; datorie netă/EBITDA -0,8x.

Intervalul de valoare estimat este 10,76–16,14 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 14,23 USD, prețul de 15,39 USD lasă un potențial de -7,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -8,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 60/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 281,3 %
  • CAGR venituri 3 ani: 26,3 %
  • Datorie netă / EBITDA: -0,8x
  • Acoperirea dobânzilor: 15,1x
  • Lichiditatea curentă: 2,6x
  • Randament FCF: 6,1 %
  • Rata de distribuire (FCF): 2,1 %

Ce o infirmă

  • P/E (TTM): 45,3x
  • EV/EBITDA: 10,7x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,1 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani.

Față de mediana verticalei

Gold and Silver Ores (SIC 1040) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
45,3x
mediana verticalei 16,2x
peste mediană (+179,3 %)
EV/EBITDA
10,7x
mediana verticalei 9,8x
peste mediană (+8,8 %)
P/S
6,0x
mediana verticalei 4,7x
peste mediană (+28,8 %)
P/B
2,7x
mediana verticalei 2,6x
la mediană
ROE
8,0 %
mediana verticalei 9,1 %
sub mediană (−11,6 %)
Marja netă
13,1 %
mediana verticalei 26,2 %
sub mediană (−50,0 %)
Marja EBIT
31,6 %
mediana verticalei 33,9 %
sub mediană (−6,9 %)
Venituri an/an
124,3 %
mediana verticalei 34,3 %
peste mediană (+262,3 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,8x
mediana verticalei -0,2x
sub mediană
Randament dividend
0,1 %
mediana verticalei 0,8 %
sub mediană (−84,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NEMNewmont Corporation122,7 mld13,726,8 %34,7 %+21,3 %+30 % / +194 %
AEMAgnico Eagle Mines Limited91,7 mld20,719,6 %37,5 %+43,7 %+5 % / +242 %
BBarrick Mining Corp67,2 mld13,719,6 %29,4 %+31,2 %−3 % / +128 %
FNVFRANCO NEVADA Corp46,7 mld42,016,3 %61,0 %+63,7 %+15 % / +116 %
AUAngloGold Ashanti plc44,4 mld17,043,1 %32,1 %+70,8 %+3 % / +357 %
GFIGold Fields Limited32,9 mld26,625,7 %23,9 %+15,6 %−14 % / +140 %
KGCKinross Gold Corp25,7 mld11,031,0 %33,9 %+36,9 %−24 % / +264 %
PAASPan American Silver Corp.17,5 mld16,216,8 %27,1 %+28,4 %−9 % / +165 %
CDECoeur Mining, Inc.15,0 mld12,012,8 %26,8 %+96,4 %−16 % / +378 %
AGIAlamos Gold Inc.12,6 mld14,322,1 %49,0 %+34,3 %−20 % / +103 %
HMYHarmony Gold Mining Company Limited10,4 mld———+25,8 %−17 % / +163 %
IAGIAMGOLD Corporation10,3 mld15,319,5 %25,7 %+74,7 %+12 % / +588 %
EQXEquinox Gold Corp.8,9 mld32,24,8 %12,2 %+99,1 %−19 % / +106 %
AGFirst Majestic Silver Corp.7,6 mld45,38,0 %13,1 %+124,3 %+33 % / +217 %
ARISAris Mining Corp3,2 mld38,37,0 %8,4 %+81,7 %+12 % / +396 %
FSMFortuna Mining Corp.2,9 mld10,718,7 %30,4 %+39,8 %−5 % / +146 %
NGNovagold Resources Inc.2,7 mld—-32,8 %—indisponibil−40 % / +45 %
AAUCAllied Gold Corporation2,5 mld—-13,8 %-3,9 %+82,3 %−3 % / indisponibil
SVMSilvercorp Metals Inc.1,9 mld30,99,6 %19,5 %+38,9 %+10 % / +198 %
HYMCHycroft Mining Holding Corporation1,6 mld—-72,3 %—−100,0 %+49 % / +716 %
MUXMcEWEN INC.916,1 mil12,813,5 %32,5 %+13,2 %−20 % / +94 %
GROYGold Royalty Corp.648,9 mil—-0,7 %-26,5 %+54,5 %−34 % / +86 %
OGGOsisko Development Corp.602,0 mil—-27,0 %-476,4 %+678,0 %−33 % / −17 %
ITRGIntegra Resources Corp.398,7 mil—-1,4 %-0,9 %+703,7 %−37 % / +157 %
CMCLCaledonia Mining Corp Plc397,9 mil22,68,5 %9,8 %+25,1 %−33 % / +74 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
9,93
Randament total -35 % · Pe an -35 %
17,47
Randament total 14 % · Pe an 14 %
26,21
Randament total 70 % · Pe an 70 %
3 ani
11,78
Randament total -23 % · Pe an -8 %
23,11
Randament total 51 % · Pe an 15 %
37,74
Randament total 146 % · Pe an 35 %
5 ani
13,97
Randament total -9 % · Pe an -2 %
30,56
Randament total 100 % · Pe an 15 %
54,35
Randament total 254 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 5,78
  • Marja netă± 4,04
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,02
  • Diluare anuală± 0,34

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (13 oct. 2026), 6-K (08 oct. 2026), 6-K (09 sept. 2026), 6-K (25 aug. 2026), 6-K (30 iul. 2026).

Pe scurt

First Majestic Silver Corp. este o companie canadiană care produce argint și aur din mai multe mine din Mexic și din alte țări, fiind listată la New York Stock Exchange. Raportul anual pe 2025 arată că a încheiat exercițiul financiar cu controlul intern asupra raportării financiare considerat eficient și că a integrat achiziția Gatos Silver din ianuarie 2025 1.

SWOT

Puncte tari

  • Control intern considerat eficient de conducere și auditat de un auditor independent, ceea ce susține credibilitatea raportării.
  • Listare la New York Stock Exchange, care oferă acces la o bază largă de investitori.
  • Guvernanță structurată, cu președinte independent al consiliului și comitete specializate.

Puncte slabe

  • Excluderea controalelor companiei achiziționate din evaluarea intern din 2025 arată că integrarea nu este încă finalizată.
  • Diferențele dintre definițiile canadiene și cele SEC pentru rezerve minerale pot face datele mai greu de comparat.
  • Textul analizat nu oferă detalii despre producție sau costuri, ceea ce limitează evaluarea performanței operaționale.

Oportunități

  • Integrarea Gatos Silver ar putea aduce sinergii operaționale dacă este realizată cu succes.
  • Dacă prețurile metalelor prețioase rămân favorabile, activele extinse ar putea genera venituri mai mari.
  • Consolidarea activelor prin achiziții ar putea deschide acces la noi zăcăminte.

Amenințări

  • Dependența de prețurile argintului și aurului poate afecta puternic rezultatele dacă acestea scad.
  • Cerințele de raportare dublă, canadiană și americană, pot crește costurile de conformitate.
  • Riscurile de integrare a unei companii achiziționate ar putea afecta eficiența operațiunilor.

Riscuri

  • Integrarea Gatos Silvermediu

    Controalele companiei achiziționate au fost excluse din evaluarea internă pentru 2025, ceea ce indică un risc operațional până la finalizarea integrării 1.

  • Diferențe de raportare a rezervelormediu

    Termenii canadieni de rezerve minerale diferă de cei din regulile SEC, ceea ce poate limita comparabilitatea datelor cu companii americane 1.

  • Dependența de prețurile metalelorridicat

    Activitatea companiei este legată de prețurile argintului și aurului, care pot fluctua, iar sursa analizată nu oferă date în acest sens.

  • Risc de control internscăzut

    Orice control intern, oricât de bine proiectat, are limitări inerente și poate să nu prevină toate erorile 1.

  • Risc de reglementaremediu

    Obligațiile de divulgare atât în Canada, cât și în SUA pot genera costuri și complexitate sporite 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă integrarea Gatos Silver decurge bine, compania ar putea beneficia de un portofoliu mai larg de active și de sinergii operaționale 1.
  • Controlul intern considerat eficient la finalul anului 2025 sugerează un nivel bun de disciplină în raportare 1.
  • Listarea la New York Stock Exchange și structura de guvernanță cu președinte independent pot sprijini încrederea investitorilor 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă integrarea Gatos Silver întâmpină dificultăți, performanța companiei ar putea fi afectată, având în vedere excluderea controalelor din evaluarea din 2025 1.
  • Diferențele dintre regulile canadiene și cele SEC pentru rezerve pot îngreuna evaluarea comparativă a companiei 1.
  • Textul analizat nu oferă date despre producție sau costuri, ceea ce limitează capacitatea de a evalua performanța din această sursă.

De urmărit

  • Finalizarea integrării Gatos Silver și includerea controalelor acesteia în evaluarea internă2026
  • Rezultatele trimestriale privind producția și costurile, din comunicatele următoareQ1 2026
  • Eventuale restatări sau modificări ale politicii de recuperare a compensațiilor2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (13 oct. 2026), 6-K (08 oct. 2026), 6-K (09 sept. 2026), 6-K (25 aug. 2026), 6-K (30 iul. 2026).

Afacerea

Conducerea este formată din directorul executiv și directorul financiar, care au certificat eficiența controalelor la 31 decembrie 2025, iar auditorul independent este Deloitte LLP din Vancouver 1. Consiliul de administrație are un președinte independent și comitete de audit, compensații, guvernanță și sustenabilitate 1.

Segmente

Argint și aur din operațiuni miniere

Sursele analizate nu detaliază în acest fișier segmentele operaționale, astfel că descrierea activității miniere se bazează pe AIF-ul anexat la raport, care nu este inclus în textul furnizat 1.

Integrarea Gatos Silver

Achiziția Gatos Silver marchează o extindere a activității prin integrarea unei companii americane listate, iar controalele acesteia au fost excluse din auditul intern pentru 2025 1.

Piața în context

Raportul anual nu oferă în textul furnizat date despre piața argintului și aurului, prețurile metalelor sau cota de piață a companiei, astfel încât o analiză cantitativă a pieței nu poate fi făcută din această sursă 1. Compania raportează în dolari americani, iar auditul costurilor pentru servicii este prezentat în aceeași monedă 1.

Listarea la New York Stock Exchange și obligațiile de divulgare sub regimul SEC plasează compania într-un cadru de reglementare dublu, canadian și american, ceea ce influențează modul în care sunt raportate rezervele minerale 1.

Tendințe

  • Consolidarea prin achizițiimixt

    Achiziția Gatos Silver din ianuarie 2025 arată o tendință de consolidare a activelor, cu potențial de a extinde baza de resurse dacă integrarea decurge bine 1.

  • Standarde de raportare multijurisdicționalevânt din față

    Raportarea în baza unui sistem multijurisdicțional și diferențele dintre definițiile canadiene și cele SEC pentru rezervele minerale pot face informațiile mai greu de comparat cu cele ale companiilor americane 1.

  • Control intern și guvernanțăvânt din spate

    Conducerea a concluzionat că sistemul de control intern era eficient la 31 decembrie 2025, ceea ce susține credibilitatea raportării financiare 1.

  • Politici de recuperare a compensațiilorvânt din spate

    Politica de recuperare a compensațiilor erodate, adoptată în noiembrie 2023 conform regulilor NYSE, nu a necesitat o restatare în 2025 1.

Poziția concurențială

Textul sursă nu identifică concurenții direcți ai companiei, astfel că analiza concurențială se limitează la observații generale despre contextul de listare și de raportare 1. Comparațiile cu alte companii de argint și aur trebuie făcute pe baza datelor din alte surse.

Deoarece compania raportează conform regulilor canadiene pentru rezerve minerale, comparațiile directe cu companiile americane pot necesita ajustări de definiții, altfel rezultatele ar putea fi interpretate greșit 1.

  • Concurenți nespecificați în sursă

    Sursa nu numește concurenți, deci nu pot fi atribuite tickere fără informații suplimentare.

  • Companii de argint listate în SUA

    Comparația cu alte companii de argint din SUA necesită surse separate care să le identifice.

  • Companii de aur listate în SUA

    Comparația cu companiile de aur listate la NYSE necesită surse separate care să le identifice.

  • Companii minere canadiene

    Compania este canadiană, iar comparațiile cu alte companii din Canada necesită surse separate.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 24 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 13 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Surse

  1. [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / First Majestic Silver Corp. · 31 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.