olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Pan American Silver Corp. PAAS

Gold and Silver Ores · SIC 1040 · Verticală: Gold and Silver Ores (SIC 1040)

41,49USD+8,36 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Pan American Silver Corp. este o companie minieră canadiană, listată la New York și Toronto, al cărei raport anual pe 2025 descrie o activitate de extracție a aurului și argintului. Raportul depus la SEC arată că societatea are în circulație un număr de acțiuni ordinare la finalul anului 2025, iar datele financiare auditate din anexe oferă punctul de plecare pentru evaluarea poziției sale.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Pan American Silver Corp. (PAAS) costa 41,49 USD (+8,36 % într-o zi), cu capitalizare 17,5 mld USD, P/E 16,2 pe un EPS diluat de 2,56 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,00 %, beta 1,16, interval pe 52 de săptămâni 33,77–68,70 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
17,5 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
16,2
EPS diluat TTM 2,56 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
6,17 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
1,00 %
DPS 12 luni 0,41
Beta (2 ani)
1,16
Volatilitate (1 an) 59 %
Interval 52 săpt.
33,7768,70

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
45,5
neutru
Bollinger (20, 2)
37,51 – 47,20
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,41 · lățimea benzii 22,9 %
SMA 50 / 200
46,42 / 51,58
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-1,89 / -1,82
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−8,5 %−1,1 %−7,4 pp—
3 luni−14,0 %−0,5 %−13,5 pp—
6 luni−26,7 %+4,4 %−31,1 pp—
De la început de an−19,9 %+12,3 %−32,2 pp—
1 an+25,0 %+13,5 %+11,4 pp−11,8 %
3 ani+170,5 %+76,4 %+94,1 pp+142,0 %
5 ani+59,6 %+63,7 %−4,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−44,7 %
27 feb. 2026 → 30 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−59,2 %
13 apr. 2022 → 28 feb. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+9,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 8 trimestre (min 19,7, mediană 41,8, max 208,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri784,5 mil1,4 mld1,3 mld1,6 mld1,5 mld2,3 mld2,8 mld3,6 mld
Venituri an/an−4,0 %+72,2 %−0,9 %+22,0 %−8,5 %+55,0 %+21,7 %+28,4 %
Profit net12,0 mil111,2 mil176,5 mil98,6 mil-340,1 mil-104,9 mil113,0 mil980,0 mil
Profit net an/an−90,2 %+823,9 %+58,6 %−44,1 %−445,1 %indisponibilindisponibil+767,3 %
EPS diluat0,070,550,850,46-1,62-0,320,312,56
EPS diluat an/an−91,1 %+685,7 %+54,5 %−45,9 %−452,2 %indisponibilindisponibil+725,8 %
netă %1,5 %8,2 %13,2 %6,0 %-22,8 %-4,5 %4,0 %27,1 %
Flux de numerar liber10,6 mil76,2 mil283,8 mil148,6 mil-242,9 mil71,2 mil401,0 mil1,0 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,2 mld USD
Datorie financiară
714,0 mil USD
Datorie netă
-501,0 mil USD
Capitaluri proprii
7,0 mld USD
Active totale
9,7 mld USD
Datorie / capitaluri
0,10x
Lichiditate curentă
2,69x
ROE
16,7 %
ROA
11,6 %
Marja FCF
28,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,3 mld
2024
2,8 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
2,0 mld
2024
2,3 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
296,8 mil
2024
549,0 mil
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
38,1 mil
2024
531,0 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
484,2 mil
2024
571,0 mil
2025
497,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
522,3 mil ≈
2024
1,1 mld ≈
2025
1,7 mld ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
5,8 mil
2024
6,0 mil
2025
3,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-58,8 mil
2024
432,0 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
46,1 mil
2024
319,0 mil
2025
258,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-104,9 mil
2024
113,0 mil
2025
980,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,32
2024
0,31
2025
2,56

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
326,5 mil
2024
363,4 mil
2025
381,6 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,36
2024
0,40
2025
0,41

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Bilanț · USD

Numerar
2023
400,0 mil
2024
863,0 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
138,0 mil
2024
165,0 mil
2025
232,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
711,6 mil
2024
606,0 mil
2025
588,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,4 mld
2024
1,7 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
5,7 mld
2024
5,3 mld
2025
5,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 feb. 2023verificat

Active totale
2023
7,2 mld
2024
7,2 mld
2025
9,7 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
498,0 mil
2024
489,0 mil
2025
549,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
6,7 mil
2024
7,0 mil
2025
5,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
697,0 mil
2024
702,0 mil
2025
709,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
624,2 mil
2024
687,0 mil
2025
817,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
2,4 mld
2024
2,5 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
4,8 mld
2024
4,7 mld
2025
7,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
364,7 mil
2024
363,0 mil
2025
421,8 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
450,2 mil
2024
724,0 mil
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
379,0 mil
2024
323,0 mil
2025
314,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
71,2 mil ≈
2024
401,0 mil ≈
2025
1,0 mld ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
397,9 mil
2024
-33,0 mil
2025
-706,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-551,8 mil
2024
-225,0 mil
2025
-278,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
130,4 mil
2024
145,0 mil
2025
175,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
24,0 mil
2025
46,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
28,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
34,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
22,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
132,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
767,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
40,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
725,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
24,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
154,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
38,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
47,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
34,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
27,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
28,2 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
16,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
11,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
17,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
13,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
16,2 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
17,2 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
-501,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
-0,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
411,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,3 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
314,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
1,0 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
104,0 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
77,1 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
20 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
98 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
86 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
33 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
17,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
17,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
17,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
16,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
6,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
4,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
9,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
13,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
4,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
17,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
5,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
1,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
1,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Risc

Altman Z
4,72
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 70 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

41,49 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 17,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
17,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
16,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
9,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
16,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
27,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
28,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 18 feb. 2026
verificat 330derivat 9

Scorul pe grupe

  • Evaluare58
  • Randamente51
  • Calitate75
  • Bilanț și datorie78
  • Creștere100

Interval de valoare estimat

Jos
35,06
USD pe acțiune
Mijloc
43,82
USD pe acțiune
Sus
64,12
USD pe acțiune
Preț: 41,49 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 5,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 5,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 30,58 – 82,51 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)41,96 – 64,12 (Mijloc 50,55)
    WACC 9,1 % · FCFF de pornire 1,0 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 5,7 %
  • Colegi: EV/EBITDA30,58 – 50,81 (Mijloc 43,82)
    9 firme folosite · multiplul median 10,4x · quartile 7,2x – 12,1x
    AG, CDE, EGO, EQX, EXK, IDR, ITRG, KGC, MUX
  • Colegi: P/E35,06 – 82,51 (Mijloc 40,93)
    17 firme folosite · multiplul median 16,0x · quartile 13,7x – 32,2x
    AEM, AG, AGI, ARIS, AU, B, CDE, EGO, EQX, FNV, GFI, IDR, KGC, MUX, NAMM, NEM, VOXR
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului5,45 – 7,33 (Mijloc 6,25)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Gold and Silver Ores (SIC 1040)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 70/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate17,6 %69 (față de colegi)11 %
Marja netă · Calitate27,1 %59 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate104,0 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere34,3 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,3x56 (față de colegi)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie411,0x100 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,7x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare16,2x50 (față de colegi)11 %
EV/EBITDA · Evaluare9,8x56 (față de colegi)11 %
Randament FCF · Evaluare5,8 %73 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,3 %18 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente17,2 %100 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie78/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate75/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente51/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare58/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Pan American Silver Corp. (PAAS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,6 mld USD în 2025; creștere an/an 28,4 %; marjă netă 27,1 %; ROE 16,8 %; datorie netă/EBITDA -0,3x.

Intervalul de valoare estimat este 35,06–64,12 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 43,82 USD, prețul de 41,49 USD lasă un potențial de 5,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 5,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 70/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 104,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: 34,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: 411,0x
  • Lichiditatea curentă: 2,7x
  • Randament FCF: 5,8 %
  • Rata de distribuire (FCF): 17,2 %

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani.

Față de mediana verticalei

Gold and Silver Ores (SIC 1040) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
16,2x
mediana verticalei 16,5x
la mediană
EV/EBITDA
9,8x
mediana verticalei 10,4x
sub mediană (−5,5 %)
P/S
4,8x
mediana verticalei 4,8x
la mediană
P/B
2,5x
mediana verticalei 2,9x
sub mediană (−12,9 %)
ROE
16,8 %
mediana verticalei 0,8 %
peste mediană (+2.010,1 %)
Marja netă
27,1 %
mediana verticalei 12,7 %
peste mediană (+114,0 %)
Marja EBIT
34,1 %
mediana verticalei 24,5 %
peste mediană (+39,1 %)
Venituri an/an
28,4 %
mediana verticalei 36,9 %
sub mediană (−23,2 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,3x
mediana verticalei -0,2x
sub mediană
Randament dividend
1,0 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+59,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NEMNewmont Corporation122,7 mld13,726,8 %34,7 %+21,3 %+30 % / +194 %
AEMAgnico Eagle Mines Limited91,7 mld20,719,6 %37,5 %+43,7 %+5 % / +242 %
BBarrick Mining Corp67,2 mld13,719,6 %29,4 %+31,2 %−3 % / +128 %
FNVFRANCO NEVADA Corp46,7 mld42,016,3 %61,0 %+63,7 %+15 % / +116 %
AUAngloGold Ashanti plc44,4 mld17,043,1 %32,1 %+70,8 %+3 % / +357 %
GFIGold Fields Limited32,9 mld26,625,7 %23,9 %+15,6 %−14 % / +140 %
KGCKinross Gold Corp25,7 mld11,031,0 %33,9 %+36,9 %−24 % / +264 %
PAASPan American Silver Corp.17,5 mld16,216,8 %27,1 %+28,4 %+25 % / +170 %
CDECoeur Mining, Inc.14,9 mld16,010,3 %19,2 %+96,4 %−16 % / +378 %
AGIAlamos Gold Inc.12,6 mld14,322,1 %49,0 %+34,3 %−20 % / +103 %
HMYHarmony Gold Mining Company Limited10,4 mld———+25,8 %−17 % / +163 %
EQXEquinox Gold Corp.8,9 mld32,24,8 %12,2 %+99,1 %−19 % / +106 %
AGFirst Majestic Silver Corp.7,6 mld45,38,0 %13,1 %+124,3 %+1 % / +158 %
EGOEldorado Gold Corp6,7 mld13,612,4 %27,9 %+37,5 %+7 % / +155 %
CGAUCenterra Gold Inc.4,3 mld—-4,7 %-7,4 %+28,8 %+61 % / +249 %
ARISAris Mining Corp3,2 mld38,37,0 %8,4 %+81,7 %+12 % / +396 %
NGNovagold Resources Inc.2,7 mld—-32,8 %—indisponibil−40 % / +45 %
AAUCAllied Gold Corporation2,5 mld—-13,8 %-3,9 %+82,3 %−3 % / indisponibil
EXKEndeavour Silver Corp.2,1 mld—-22,4 %-25,5 %+114,8 %−21 % / +259 %
HYMCHycroft Mining Holding Corporation1,6 mld—-72,3 %—−100,0 %+49 % / +716 %
IAUXi-80 GOLD CORP.1,2 mld—-81,9 %-202,7 %+89,1 %+18 % / −15 %
NEWPNew Pacific Metals Corp.952,3 mil—-2,8 %—−19,1 %+101 % / +181 %
MUXMcEWEN INC.916,1 mil12,813,5 %32,5 %+13,2 %−20 % / +94 %
MTAMetalla Royalty & Streaming Ltd.732,0 mil—-1,7 %-36,1 %+99,6 %+6 % / +145 %
GROYGold Royalty Corp.648,9 mil—-0,7 %-26,5 %+54,5 %−34 % / +86 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PAAS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
24,60
Randament total -40 % · Pe an -40 %
43,30
Randament total 5 % · Pe an 5 %
64,95
Randament total 58 % · Pe an 58 %
3 ani
29,18
Randament total -27 % · Pe an -10 %
57,26
Randament total 42 % · Pe an 12 %
93,52
Randament total 130 % · Pe an 32 %
5 ani
34,62
Randament total -12 % · Pe an -2 %
75,73
Randament total 90 % · Pe an 14 %
134,68
Randament total 234 % · Pe an 27 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 14,32
  • Marja netă± 10,02
  • Creșterea anuală a veniturilor± 7,47
  • Diluare anuală± 0,84

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 18 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (17 sept. 2026), 6-K (13 aug. 2026).

Pe scurt

Pan American Silver Corp. este o companie minieră canadiană, listată la New York și Toronto, al cărei raport anual pe 2025 descrie o activitate de extracție a aurului și argintului. Raportul depus la SEC arată că societatea are în circulație un număr de acțiuni ordinare la finalul anului 2025, iar datele financiare auditate din anexe oferă punctul de plecare pentru evaluarea poziției sale.

SWOT

Puncte tari

  • Societatea are o structură de guvernanță cu comitet de audit independent și un expert financiar desemnat, ceea ce consolidează supravegherea raportării 1.
  • Controalele interne asupra raportării financiare au fost raportate ca eficiente și auditate de o firmă internațională cunoscută 1.
  • Documentația este completă, incluzând situații financiare auditate, formular de informații anuale și raport al conducerii pentru 2025 1.

Puncte slabe

  • Diferențele dintre standardele canadiene și cele SEC privind rezervele limitează comparabilitatea cu investitorii americani 1.
  • Aplicarea unor practici de guvernanță specifice Canadei în locul prevederilor NYSE ar putea reduce nivelul de protecție al acționarilor 1.
  • Detaliile operaționale esențiale se află în anexe separate, ceea ce face dificilă evaluarea completă doar pe baza formularului principal 1.

Oportunități

  • Listarea dublă la NYSE și Toronto ar putea facilita accesul la capital din mai multe piețe, dacă cererea investitorilor rămâne ridicată 1.
  • Clarificarea resurselor conform standardelor SEC ar putea îmbunătăți înțelegerea activelor de către investitorii americani 1.
  • Un cadru robust de control și recuperare a remunerației poate sprijini încrederea investitorilor pe termen lung 1.

Amenințări

  • Modificările de reglementare în Canada sau SUA privind raportarea minieră ar putea genera costuri suplimentare de conformare 1.
  • Dacă standardele de guvernanță se schimbă, societatea ar putea fi nevoită să își ajusteze practicile față de cerințele NYSE 1.
  • Dependența de volatilitatea prețurilor metalelor prețioase rămâne un factor extern pe care sursa nu îl cuantifică 1.

Riscuri

  • Comparabilitatea rezervelormediu

    Rezervele raportate conform NI 43-101 nu sunt direct comparabile cu cele din rapoartele SEC, ceea ce poate îngreuna evaluarea de către investitorii americani 1.

  • Protecția acționarilormediu

    Practicile de guvernanță permise de legislația canadiană pot oferi mai puține garanții decât regulile NYSE aplicabile emitenților americani 1.

  • Dependența de auditorscăzut

    Deloitte LLP este unicul auditor extern menționat, iar orice schimbare sau problemă în acest raport ar putea afecta credibilitatea situațiilor financiare 1.

  • Controlul internscăzut

    Deși controalele au fost declarate eficiente, orice slăbiciune ulterioară ar putea afecta acuratețea raportării financiare 1.

  • Cadru de reglementare în schimbaremediu

    Modificările regulilor de raportare minieră sau de guvernanță ar putea impune costuri și ajustări suplimentare pentru societate 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru metale prețioase rămâne sustenabilă, societatea ar putea beneficia de bazele sale solide de raportare și de controalele interne declarate eficiente 1.
  • Listarea la două burse majore oferă acces la o bază largă de investitori, ceea ce ar putea sprijini lichiditatea acțiunilor 1.
  • Documentația completă și auditată reduce incertitudinea privind calitatea informațiilor financiare disponibile publicului 1.

Ce ar strica teza

  • Diferențele de standard de raportare a resurselor ar putea limita comparațiile și să reducă interesul unor investitori americani 1.
  • Practicile de guvernanță mai puțin stricte decât cele NYSE ar putea fi percepute ca un risc suplimentar de către acționari 1.
  • Lipsa detaliilor operaționale în formularul principal ar putea îngreuna evaluarea completă a performanței fără consultarea anexelor 1.

De urmărit

  • Evoluția rezervelor și resurselor minerale raportate conform NI 43-101next 10-K
  • Modificări în structura comitetului de audit și în expertiza financiară declarată2027
  • Rezultatele controalelor interne și eventualele rectificări ale situațiilor financiareQ1 2027
  • Orice schimbare în practicile de guvernanță aplicate în locul regulilor NYSE2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 18 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (17 sept. 2026), 6-K (13 aug. 2026).

Afacerea

Potrivit formularului 40-F depus pe 18 februarie 2026, societatea are acțiuni ordinare tranzacționate pe piețele de capital din Canada și Statele Unite, iar documentele sale sunt întocmite conform standardelor canadiene. Raportul anual include formularul de informații anuale, raportul conducerii și situațiile financiare auditate pentru exercițiile 2025 și 2024 1. Sursa disponibilă nu descrie în detaliu operațiunile miniere, producția sau alte activități, acestea fiind prezentate în documentele anexate.

Structura de guvernanță include un comitet de audit format din trei membri independenți, iar societatea a aplicat controale interne asupra raportării financiare, despre care conducerea a concluzionat că sunt eficiente la 31 decembrie 2025 1. Auditorul extern este Deloitte LLP, iar un cod de conduită etică se aplică tuturor administratorilor, funcționarilor și angajaților 1.

Resursele și rezervele minerale sunt raportate conform Instrumentului Național 43-101 și standardelor CIM, care diferă de cerințele SEC, astfel încât datele nu sunt direct comparabile cu cele ale companiilor americane 1. Această particularitate contează pentru investitorii care compară proiectele societății cu cele din SUA.

Segmente

Extracție de metale prețioase

Sursa furnizată nu detaliază segmentele operaționale, dar confirmă că activitatea de bază vizează resurse de aur și argint, documentate în conformitate cu NI 43-101 1. Detalii despre producție și costuri sunt prezentate în Anexa 1.2 (Discuția și analiza conducerii), care nu face parte din setul furnizat.

Contabilitate și raportare financiară

Situațiile financiare consolidate auditate pentru 2025 și 2024 sunt incluse ca anexă, iar auditul controalelor interne a fost efectuat de Deloitte LLP 1. Această componentă reprezintă baza pentru orice analiză a performanței financiare.

Piața în context

Societatea este listată la NYSE și la Bursa din Toronto, ceea ce o plasează în categoria emitenților străini privați care aplică parțial practicile de guvernanță din Canada 1. Numărul de acțiuni în circulație la finalul anului 2025 oferă o bază de comparație pentru eventuale evoluții ale capitalului social 1.

Diferențele dintre standardele canadiene și cele SEC privind rezervele minerale pot influența modul în care investitorii americani interpretează datele societății, ceea ce ar putea afecta comparabilitatea cu alți producători de metale prețioase listați în SUA 1.

Tendințe

  • Aliniere la standardele canadiene de raportare minierămixt

    Raportarea conform NI 43-101 și CIM continuă să definească modul în care societatea prezintă resursele, ceea ce poate complica comparațiile internaționale, dar respectă cadrul de reglementare al pieței de origine 1.

  • Controale interne eficientevânt din spate

    Conducerea a concluzionat că controalele asupra raportării financiare au fost eficiente la 31 decembrie 2025, fără modificări materiale în perioada raportată, ceea ce sugerează stabilitate operațională în raportare 1.

  • Cerințe de guvernanță ale emitenților străinivânt din față

    Societatea a optat pentru practici permise de legislația canadiană în locul unor prevederi NYSE, ceea ce ar putea oferi investitorilor o protecție mai redusă decât în cazul companiilor americane 1.

  • Recuperarea remunerației conduceriimixt

    Politica de recuperare (clawback) a remunerației este inclusă ca anexă, iar raportul nu indică rectificări ale situațiilor financiare, ceea ce reflectă un cadru de control al remunerației în vigoare 1.

Poziția concurențială

Sursa furnizată nu identifică în mod explicit concurenții societății. Contextul sectorului aurului și argintului sugerează existența altor producători listați pe piețele internaționale, însă denumirile acestora nu apar în documentele analizate.

Comparațiile cu concurenții ar necesita date din alte surse, deoarece formularul 40-F nu oferă indicatori comparativi de producție sau cost. Diferențele de raportare a rezervelor față de standardele SEC rămân un factor de luat în calcul.

  • Producători canadieni de aur și argint

    Sursa nu numește concurenți; categoria include companii minière canadiene active în aur și argint, fără identificare nominală în documentul analizat.

  • Producători listați la NYSE din sectorul metalelor prețioase

    Grupul include companii americane care raportează conform regulilor SEC, cu care comparabilitatea rezervelor este limitată de diferențele de standard.

  • Minieri aurifere din Canada listate la Toronto

    Companii listate la Bursa din Toronto care aplică NI 43-101, fiind astfel comparabile din punct de vedere al cadrului de raportare.

  • Minieri de argint din America Latină

    Operatori regionali care pot concura pentru aceleași resurse de capital și forță de muncă, fără identificare nominală în sursa disponibilă.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 21 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Surse

  1. [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Pan American Silver Corp. · 18 feb. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.