olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Eldorado Gold Corp EGO
Gold and Silver Ores · SIC 1040 · Verticală: Gold and Silver Ores (SIC 1040)
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Eldorado Gold Corp (EGO) costa 33,54 USD (+5,67 % într-o zi), cu capitalizare 6,7 mld USD, P/E 13,6 pe un EPS diluat de 2,47 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,90, interval pe 52 de săptămâni 26,27–49,71 USD.
Date la · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 30,14 – 38,46
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,41 · lățimea benzii 24,3 %
- SMA 50 / 200
- 38,93 / 36,67
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -1,78 / -1,84
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,5 % | −1,1 % | −10,4 pp | — |
| 3 luni | −6,8 % | −0,5 % | −6,4 pp | — |
| 6 luni | +5,9 % | +4,4 % | +1,5 pp | — |
| De la început de an | −6,6 % | +12,3 % | −18,9 pp | — |
| 1 an | +34,5 % | +13,5 % | +21,0 pp | −14,3 % |
| 3 ani | +199,5 % | +76,4 % | +123,1 pp | +145,9 % |
| 5 ani | +247,2 % | +63,7 % | +183,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 20 din propriul istoric de 5 trimestre (min 10,5, mediană 16,1, max 24,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 459,0 mil | 617,8 mil | 1,0 mld | 940,9 mil | 872,0 mil | 1,0 mld | 1,3 mld | 1,8 mld |
| Venituri an/an | +17,3 % | +34,6 % | +66,2 % | −8,4 % | −7,3 % | +15,7 % | +31,1 % | +37,5 % |
| Profit net | -361,9 mil | 80,6 mil | 124,8 mil | -136,0 mil | -353,8 mil | 104,6 mil | 289,1 mil | 507,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +54,9 % | −209,0 % | indisponibil | indisponibil | +176,3 % | +75,4 % |
| EPS diluat | -2,28 | 0,50 | 0,71 | -0,75 | -1,93 | 0,54 | 1,41 | 2,47 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +42,0 % | −205,6 % | indisponibil | indisponibil | +161,1 % | +75,2 % |
| netă % | -78,8 % | 13,0 % | 12,2 % | -14,5 % | -40,6 % | 10,4 % | 21,9 % | 27,9 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | -48,7 mil | 236,7 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 869,4 mil USD
- Datorie financiară
- 1,3 mld USD
- Datorie netă
- 405,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- 4,3 mld USD
- Active totale
- 6,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,30x
- Lichiditate curentă
- 1,83x
- ROE
- 12,4 %
- ROA
- 8,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,0 mld | 940,9 mil | 872,0 mil | 1,0 mld | 1,3 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 663,3 mil | 650,7 mil | 699,8 mil | 740,0 mil | 815,6 mil | 936,2 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 363,4 mil | 290,2 mil | 172,2 mil | 268,5 mil | 507,0 mil | 882,7 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 260,5 mil | 217,9 mil | 41,7 mil | 182,0 mil | 419,4 mil | 727,4 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 218,1 mil | 201,0 mil | 240,2 mil | 261,1 mil | 251,5 mil | 258,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 478,6 mil ≈ | 418,8 mil ≈ | 281,9 mil ≈ | 443,1 mil ≈ | 670,8 mil ≈ | 986,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 50,9 mil | 71,8 mil | 41,6 mil | 32,8 mil | 23,0 mil | 31,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 206,3 mil | 157,5 mil | 11,9 mil | 163,4 mil | 435,4 mil | 544,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 82,4 mil | 138,1 mil | 61,2 mil | 57,6 mil | 134,8 mil | 22,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit net | 124,8 mil | -136,0 mil | -353,8 mil | 104,6 mil | 289,1 mil | 507,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,71 | -0,75 | -1,93 | 0,54 | 1,41 | 2,47 | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 175,2 mil | 181,8 mil | 183,4 mil | 195,3 mil | 205,5 mil | 205,4 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 195,3 mil
- 2024
- 205,5 mil
- 2025
- 205,4 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 452,0 mil | 481,3 mil | 279,7 mil | 540,5 mil | 856,8 mil | 869,4 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 164,1 mil | 178,2 mil | 198,9 mil | 235,9 mil | 279,0 mil | 297,2 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Active curente | 754,1 mil | 728,2 mil | 632,5 mil | 930,4 mil | 1,5 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 4,0 mld | 4,0 mld | 3,6 mld | — | — | — | SEC (XBRL)· 30 mar. 2023verificat |
| Fond comercial | 92,6 mil | 92,6 mil | 92,6 mil | 92,6 mil | 92,6 mil | 92,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Active totale | 4,9 mld | 4,9 mld | 4,5 mld | 5,0 mld | 5,8 mld | 6,7 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 179,4 mil | 195,3 mil | 191,7 mil | 254,0 mil | 366,7 mil | 630,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 66,7 mil | 0 | — | — | 0 | 48,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 434,5 mil | 489,8 mil | 494,4 mil | 636,1 mil | 915,4 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 262,0 mil | 206,7 mil | 210,9 mil | 274,2 mil | 412,2 mil | 789,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,9 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,7 mld | 3,6 mld | 3,2 mld | 3,5 mld | 3,9 mld | 4,3 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 174,9 mil | 182,7 mil | 184,8 mil | 203,1 mil | 204,9 mil | 198,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
- 2023
- 203,1 mil
- 2024
- 204,9 mil
- 2025
- 198,6 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 425,6 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2021verificat |
| Investiții (capex) | 188,9 mil | 282,1 mil | 289,9 mil | 401,9 mil | 594,1 mil | 866,4 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 236,7 mil ≈ | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2021derivat |
| Răscumpărări de acțiuni | 3,6 mil | 0 | 14,0 mil | 4,4 mil | 2,0 mil | 11,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 64 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie64
- Creștere100
- Calitate53
- Randamente2
- Evaluare78
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 34,02 – 74,98 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDA34,02 – 52,78 (Mijloc 48,17)8 firme folosite · multiplul median 10,1x · quartile 7,3x – 11,0xAG, CDE, EQX, IDR, ITRG, KGC, MUX, PAAS
- Colegi: P/E34,18 – 74,98 (Mijloc 40,97)22 firme folosite · multiplul median 16,6x · quartile 13,8x – 30,4xAEM, AG, AGI, ARIS, AU, B, CDE, CMCL, EQX, FNV, FSM, GFI, IAG, IDR, KGC, MUX, NAMM, NEM, PAAS, SVM, TII, VOXR
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 64/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 16,2 % | 50 (față de colegi) | 14 % |
| Marja netă · Calitate | 27,9 % | 58 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 27,8 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,4x | 33 (față de colegi) | 14 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 23,0x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,8x | 86 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 13,6x | 82 (față de colegi) | 14 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 7,2x | 75 (față de colegi) | 14 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,2 % | 2 (pe interval fix) | 9 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie64/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate53/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial2/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare78/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ELDORADO GOLD CORP /FI (EGO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,8 mld USD în 2025; creștere an/an 37,5 %; marjă netă 27,9 %; ROE 12,4 %; datorie netă/EBITDA 0,4x.
Intervalul de valoare estimat este 34,10–63,88 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 44,57 USD, prețul de 33,54 USD lasă un potențial de 32,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 24,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 64/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 27,8 %
- Acoperirea dobânzilor: 23,0x
- Lichiditatea curentă: 1,8x
- P/E (TTM): 13,6x
- EV/EBITDA: 7,2x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Gold and Silver Ores (SIC 1040) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NEMNewmont Corporation | 122,7 mld | 13,7 | 26,8 % | 34,7 % | +21,3 % | +30 % / +194 % |
| AEMAgnico Eagle Mines Limited | 91,7 mld | 20,7 | 19,6 % | 37,5 % | +43,7 % | +5 % / +242 % |
| BBarrick Mining Corp | 67,2 mld | 13,7 | 19,6 % | 29,4 % | +31,2 % | −3 % / +128 % |
| FNVFRANCO NEVADA Corp | 46,7 mld | 42,0 | 16,3 % | 61,0 % | +63,7 % | +15 % / +116 % |
| AUAngloGold Ashanti plc | 44,4 mld | 17,0 | 43,1 % | 32,1 % | +70,8 % | +3 % / +357 % |
| GFIGold Fields Limited | 32,9 mld | 26,6 | 25,7 % | 23,9 % | +15,6 % | −14 % / +140 % |
| KGCKinross Gold Corp | 25,7 mld | 11,0 | 31,0 % | 33,9 % | +36,9 % | −24 % / +264 % |
| PAASPan American Silver Corp. | 17,5 mld | 16,2 | 16,8 % | 27,1 % | +28,4 % | −9 % / +165 % |
| CDECoeur Mining, Inc. | 14,9 mld | 16,0 | 10,3 % | 19,2 % | +96,4 % | −16 % / +378 % |
| AGIAlamos Gold Inc. | 12,6 mld | 14,3 | 22,1 % | 49,0 % | +34,3 % | −20 % / +103 % |
| HMYHarmony Gold Mining Company Limited | 10,4 mld | — | — | — | +25,8 % | −17 % / +163 % |
| IAGIAMGOLD Corporation | 10,3 mld | 15,3 | 19,5 % | 25,7 % | +74,7 % | +12 % / +588 % |
| EQXEquinox Gold Corp. | 8,9 mld | 32,2 | 4,8 % | 12,2 % | +99,1 % | −19 % / +106 % |
| AGFirst Majestic Silver Corp. | 7,6 mld | 45,3 | 8,0 % | 13,1 % | +124,3 % | +1 % / +158 % |
| EGOEldorado Gold Corp | 6,7 mld | 13,6 | 12,4 % | 27,9 % | +37,5 % | +35 % / +199 % |
| ARISAris Mining Corp | 3,2 mld | 38,3 | 7,0 % | 8,4 % | +81,7 % | +12 % / +396 % |
| FSMFortuna Mining Corp. | 2,9 mld | 10,7 | 18,7 % | 30,4 % | +39,8 % | −5 % / +146 % |
| NGNovagold Resources Inc. | 2,7 mld | — | -32,8 % | — | indisponibil | −40 % / +45 % |
| AAUCAllied Gold Corporation | 2,5 mld | — | -13,8 % | -3,9 % | +82,3 % | −3 % / indisponibil |
| SVMSilvercorp Metals Inc. | 1,9 mld | 30,9 | 9,6 % | 19,5 % | +38,9 % | +10 % / +198 % |
| HYMCHycroft Mining Holding Corporation | 1,6 mld | — | -72,3 % | — | −100,0 % | +49 % / +716 % |
| MUXMcEWEN INC. | 916,1 mil | 12,8 | 13,5 % | 32,5 % | +13,2 % | −20 % / +94 % |
| GROYGold Royalty Corp. | 648,9 mil | — | -0,7 % | -26,5 % | +54,5 % | −34 % / +86 % |
| OGGOsisko Development Corp. | 602,0 mil | — | -27,0 % | -476,4 % | +678,0 % | −33 % / −17 % |
| ITRGIntegra Resources Corp. | 398,7 mil | — | -1,4 % | -0,9 % | +703,7 % | −37 % / +157 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EGO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 22,67 Randament total -32 % · Pe an -32 % | 39,89 Randament total 19 % · Pe an 19 % | 59,84 Randament total 78 % · Pe an 78 % |
| 3 ani | 26,89 Randament total -20 % · Pe an -7 % | 52,76 Randament total 57 % · Pe an 16 % | 86,17 Randament total 157 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 31,89 Randament total -5 % · Pe an -1 % | 69,77 Randament total 108 % · Pe an 16 % | 124,08 Randament total 270 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 13,19
- Marja netă± 9,23
- Creșterea anuală a veniturilor± 6,89
- Diluare anuală± 0,78
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Eldorado Gold upgraded to 'buy' by Bank of America on Skouries de-riskingYahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 22 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 28 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)28 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)09 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)09 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)11 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)07 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.