olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
NGL Energy Partners LP NGL
Natural Gas Transmission · SIC 4922 · Verticală: Natural Gas Transmission (SIC 4922)
NGL Energy Partners LP este un parteneriat master limited (MLP) din Statele Unite care s-a concentrat, în ultimii ani, pe infrastructura de ape produse din Bazinul Delaware, activ care devine tot mai important pe măsură ce lichidările de capital se mută către servicii cu contracte pe termen lung. Veniturile consolidate au fost de 3156.159 milioane USD în exercițiul fiscal încheiat la 31 martie 2026, iar în trimestrul încheiat la 30 iunie 2026 au crescut la 989.992 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea NGL Energy Partners LP (NGL) costa 14,75 USD (−4,96 % într-o zi), cu capitalizare 1,8 mld USD, beta 0,84, interval pe 52 de săptămâni 8,82–18,97 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 986,6 mil USD (+46,2 % an/an), profit net de -44,3 mil USD (−251,1 % an/an).
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 36,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 14,26 – 16,87
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,19 · lățimea benzii 16,8 %
- SMA 50 / 200
- 16,19 / 14,94
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / 0,00
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −5,9 % | −5,9 % | +0,0 pp | — |
| 3 luni | −15,0 % | −4,6 % | −10,4 pp | — |
| 6 luni | −8,6 % | +0,2 % | −8,8 pp | — |
| De la început de an | +47,5 % | +7,4 % | +40,1 pp | — |
| 1 an | +72,1 % | +8,2 % | +63,9 pp | +8,4 % |
| 3 ani | +246,2 % | +68,4 % | +177,8 pp | +50,0 % |
| 5 ani | +544,1 % | +56,5 % | +487,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2027 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 | Q2 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 982,4 mil | 971,1 mil | 622,2 mil | 674,7 mil | 909,8 mil | 949,5 mil | 990,0 mil | 986,6 mil |
| Costul vânzărilor | 735,4 mil | 709,4 mil | 382,8 mil | 421,0 mil | 646,1 mil | 732,3 mil | 684,4 mil | 728,0 mil |
| Profit operațional | 84,7 mil | 81,1 mil | 97,5 mil | 94,3 mil | 109,7 mil | -206,6 mil | 145,3 mil | 23,9 mil |
| Amortizare și depreciere | 69,6 mil | 67,8 mil | 69,8 mil | 64,0 mil | 62,3 mil | 66,3 mil | 66,7 mil | 63,1 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 63,1 mil | 70,1 mil | 65,5 mil | 64,7 mil | 63,8 mil | 63,4 mil | 67,1 mil | 66,8 mil |
| Profit înainte de impozit | 23,5 mil | 16,2 mil | 30,1 mil | 29,8 mil | 48,1 mil | -286,7 mil | 79,7 mil | -42,4 mil |
| Impozit pe profit | -274,0 mii | 14,0 mii | -182,0 mii | -61,0 mii | -119,0 mii | 86,0 mii | -299,0 mii | 187,0 mii |
| Profit net | 13,5 mil | 13,7 mil | 68,9 mil | 29,3 mil | 47,2 mil | -287,7 mil | 78,7 mil | -44,3 mil |
| Flux de numerar operațional | 153,8 mil ≈ | 155,0 mil | 33,2 mil | 40,5 mil ≈ | 182,3 mil ≈ | 110,0 mil | 77,0 mil | 94,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,7 mil | 37,9 mil | 22,1 mil | 30,9 mil ≈ | 136,6 mil ≈ | 31,6 mil | 108,8 mil | 118,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 0 | 8,1 mil | 21,0 mil ≈ | 15,7 mil ≈ | 2,8 mil | 0 | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,7 mld | 7,6 mld | 5,2 mld | 7,9 mld | 5,7 mld | 4,2 mld | 3,5 mld | 3,2 mld |
| Venituri an/an | +25,0 % | −12,7 % | −31,1 % | +52,1 % | −28,5 % | −26,9 % | −16,5 % | −9,0 % |
| Profit net | 360,0 mil | -397,0 mil | -639,8 mil | -184,8 mil | 51,4 mil | -143,8 mil | 39,4 mil | -142,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −210,3 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −379,8 % | indisponibil | −461,4 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 4,1 % | -5,2 % | -12,2 % | -2,3 % | 0,9 % | -3,5 % | 1,1 % | -4,5 % |
| Flux de numerar liber | -118,3 mil | -91,7 mil | 117,2 mil | 63,5 mil | 297,4 mil | 223,9 mil | 51,6 mil | 144,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 8,5 mil USD
- Datorie financiară
- 3,2 mld USD
- Datorie netă
- 3,2 mld USD
- Capitaluri proprii
- indisponibil USD
- Active totale
- 4,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,05x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -3,2 %
- Marja FCF
- 4,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,2 mld | 7,9 mld | 5,7 mld | 4,2 mld | 3,5 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 4,5 mld | 7,1 mld | 4,7 mld | 3,2 mld | 2,5 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Profit brut | 733,2 mil ≈ | 808,6 mil ≈ | 989,6 mil ≈ | 967,9 mil ≈ | 962,1 mil ≈ | 974,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 28 mai 2026derivat |
| Profit operațional | -390,8 mil | 83,0 mil | 244,0 mil | 161,9 mil | 329,4 mil | 94,7 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 331,2 mil | 306,2 mil | 290,1 mil | 282,1 mil | 267,2 mil | 268,7 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| EBITDA | -59,6 mil ≈ | 389,3 mil ≈ | 534,1 mil ≈ | 444,0 mil ≈ | 596,6 mil ≈ | 363,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 28 mai 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 198,8 mil | 271,6 mil | 275,4 mil | 269,8 mil | 280,1 mil | 257,5 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -640,8 mil | -183,1 mil | 9,3 mil | -156,3 mil | 60,1 mil | -178,8 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | -3,4 mil | 971,0 mii | 219,0 mii | 1,5 mil | -4,9 mil | -276,0 mii | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Profit net | -639,8 mil | -184,8 mil | 51,4 mil | -143,8 mil | 39,4 mil | -142,3 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 4,8 mil | 3,8 mil | 5,4 mil | 38,9 mil | 5,6 mil | 8,5 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Creanțe | 725,9 mil | 1,1 mld | 1,0 mld | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mai 2023verificat |
| Stocuri | 158,5 mil | 251,3 mil | 142,6 mil | 106,6 mil | 69,9 mil | 67,4 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Active curente | 1,0 mld | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 962,1 mil | 774,0 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,7 mld | 2,5 mld | 2,2 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Fond comercial | 744,4 mil | 744,4 mil | 712,4 mil | 617,2 mil | 599,3 mil | 351,5 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 932,7 mil | 851,3 mil | 805,1 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Active totale | 5,9 mld | 6,1 mld | 5,5 mld | 5,0 mld | 4,6 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Datorii comerciale | 679,9 mil | 1,1 mld | 927,6 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mai 2023verificat |
| Datorie pe termen scurt | 2,2 mil | 2,4 mil | 0 | 7,0 mil | 8,8 mil | 11,5 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 3,4 mld | 3,4 mld | 2,9 mld | 2,8 mld | 3,0 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 910,8 mil | 1,3 mld | 1,1 mld | 977,3 mil | 739,2 mil | 739,5 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
- 2024
- 932,7 mil
- 2025
- 851,3 mil
- 2026
- 805,1 mil
SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 304,0 mil | 205,8 mil | 445,2 mil | 376,2 mil | 297,5 mil | 366,0 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Investiții (capex) | 186,8 mil | 142,4 mil | 147,8 mil | 152,3 mil | 245,8 mil | 221,3 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 117,2 mil ≈ | 63,5 mil ≈ | 297,4 mil ≈ | 223,9 mil ≈ | 51,6 mil ≈ | 144,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 28 mai 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -221,5 mil | -212,4 mil | 64,2 mil | -83,8 mil | -122,8 mil | -16,5 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -100,4 mil | 5,6 mil | -507,8 mil | -258,9 mil | -207,9 mil | -346,6 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 99,0 mii | 84,0 mii | 2,1 mil | 47,6 mil | SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -83,8 mil
- 2025
- -122,8 mil
- 2026
- -16,5 mil
SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat
- 2024
- -258,9 mil
- 2025
- -207,9 mil
- 2026
- -346,6 mil
SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 10 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,8 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere0
- Randamente14
- Bilanț și datorie6
- Evaluare21
- Calitate0
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,00 – 49,09 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)9,55 – 49,09 (Mijloc 22,02)WACC 6,6 % · FCFF de pornire 288,4 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 82 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -11,4 %
- Colegi: EV/EBITDA0,00 – 6,97 (Mijloc 2,49)9 firme folosite · multiplul median 11,0x · quartile 9,2x – 12,7xDTM, ET, KGS, KMI, KNTK, TRGP, USAC, WES, WMB
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 10/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -5,4 % | 0 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -17,8 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 10,1x | 0 (față de colegi) | 17 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 28 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 15,7x | 0 (față de colegi) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | 3,7 % | 47 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,0 % | 14 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie6/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial14/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare21/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NGL Energy Partners LP (NGL). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,2 mld USD în 2026; creștere an/an -9,0 %; marjă netă -5,4 %; datorie netă/EBITDA 10,1x.
Intervalul de valoare estimat este 4,78–28,03 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 12,26 USD, prețul de 14,75 USD lasă un potențial de -16,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -20,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 10/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, quality, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -5,4 %
- CAGR venituri 3 ani: -17,8 %
- Datorie netă / EBITDA: 10,1x
- Acoperirea dobânzilor: 0,3x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- EV/EBITDA: 15,7x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,0 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Natural Gas Transmission (SIC 4922) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EPDEnterprise Products Partners L.P. | 79,0 mld | 12,0 | — | 10,2 % | −6,4 % | +12 % / +37 % |
| WMBWilliams Companies, Inc. | 78,6 mld | 25,6 | 24,0 % | 25,2 % | +13,8 % | +5 % / +75 % |
| KMIKinder Morgan, Inc. | 67,3 mld | 18,7 | 11,6 % | 19,6 % | +12,2 % | +11 % / +72 % |
| ETEnergy Transfer LP | 66,1 mld | 12,1 | — | 4,4 % | +3,5 % | +15 % / +38 % |
| TRGPTarga Resources Corp. | 58,3 mld | 24,0 | 75,0 % | 13,5 % | +3,9 % | +55 % / +201 % |
| WESWestern Midstream Partners, LP | 16,5 mld | 12,8 | — | 28,2 % | +6,6 % | +1 % / +34 % |
| DTMDT Midstream, Inc. | 11,5 mld | 24,5 | 9,9 % | 35,4 % | +26,7 % | −7 % / +97 % |
| AMAntero Midstream Corporation | 9,1 mld | 13,5 | 31,6 % | 53,4 % | +7,4 % | +6 % / +44 % |
| AROCArchrock, Inc. | 4,7 mld | 13,7 | 22,6 % | 22,9 % | +28,7 % | +8 % / +84 % |
| KGSKodiak Gas Services, Inc. | 3,9 mld | 45,8 | 4,6 % | 5,8 % | +12,8 % | +11 % / +121 % |
| USACUSA Compression Partners, LP | 3,5 mld | 22,1 | — | 12,4 % | +5,0 % | −4 % / +2 % |
| KNTKKinetik Holdings Inc. | 3,3 mld | 16,1 | — | 10,7 % | +19,0 % | +42 % / +35 % |
| NGLNGL Energy Partners LP | 1,8 mld | — | — | -5,4 % | −9,0 % | +72 % / +246 % |
| SMCSummit Midstream Corporation | 285,3 mil | 8.705,4 | 0,1 % | 0,0 % | +30,8 % | +7 % / +29 % |
| TRPTc Energy Corporation | — | — | 12,8 % | 23,1 % | +10,7 % | +14 % / +67 % |
| TCPATranscanada Pipelines Ltd | — | — | 14,0 % | 23,1 % | +7,2 % | −15 % / indisponibil |
| NGGNational Grid PLC | — | — | 8,6 % | 15,8 % | −7,4 % | +13 % / +30 % |
| TGSGas Transporter Of The South Inc. | — | — | 18,1 % | 30,3 % | +23,7 % | −30 % / +56 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NGL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026).
Pe scurt
NGL Energy Partners LP este un parteneriat master limited (MLP) din Statele Unite care s-a concentrat, în ultimii ani, pe infrastructura de ape produse din Bazinul Delaware, activ care devine tot mai important pe măsură ce lichidările de capital se mută către servicii cu contracte pe termen lung 1. Veniturile consolidate au fost de 3156.159 milioane USD în exercițiul fiscal încheiat la 31 martie 2026 1, iar în trimestrul încheiat la 30 iunie 2026 au crescut la 989.992 milioane USD 2.
SWOT
Puncte tari
- Compania operează unul dintre cele mai mari sisteme integrate de ape produse din Bazinul Delaware, cu contracte pe termen lung și dedicări de teren 1.
- Veniturile din eliminarea apei sunt susținute de taxe fixe și angajamente minime de volum, ceea ce reduce expunerea directă la prețurile mărfurilor 1.
- Echipa de conducere are experiență în industria energetică și în gestionarea unor parteneriate master limited 1.
Puncte slabe
- Datoria totală este ridicată, iar restricțiile din contractele de credit și din emisiunile de obligațiuni limitează flexibilitatea financiară 1.
- Rezultatul net a fost negativ în exercițiul fiscal 2026, iar depreciile și pierderile din cedări au afectat profitabilitatea raportată 1.
- Distribuțiile pe unitățile comune rămân suspendate, ceea ce poate reduce atractivitatea pentru investitorii orientați spre venit 1.
Oportunități
- Extinderea LEX II ar putea adăuga capacitate semnificativă de eliminare, susținută de un nou contract cu angajament de volum 2.
- Reducerea datoriei și eliminarea unităților preferențiale ar putea crea spațiu pentru reluarea distribuțiilor, dacă indicatorii de lichiditate se îmbunătățesc 1.
- Concentrarea pe servicii de apă ar putea atrage noi clienți din producția din Bazinul Delaware, unde zona are rezerve extinse de terenuri dedicate 1.
Amenințări
- Scăderea prețurilor țițeiului ar putea reduce activitatea de foraj și volumele de apă procesate în zonele cheie 1.
- Reglementările privind injecția de ape și activitatea seismică ar putea limita volumele de eliminare în anumite zone 1.
- Pierderea unor clienți mari sau a contractelor lor ar putea afecta semnificativ rezultatele financiare, având în vedere concentrarea veniturilor 1.
Riscuri
- Lichiditate și servicarea datorieiridicat
Compania depinde de fluxul de numerar pentru a-și finanța operațiunile și a-și plăti datoria, iar un declin al activității ar putea afecta capacitatea de a onora obligațiile 1.
- Restricții contractualeridicat
Creditul ABL, împrumutul Term Loan B și emisiunile senior limitează investițiile, achizițiile și distribuțiile, iar nerespectarea clauzelor ar putea duce la accelerarea plății datoriei 1.
- Expunere la prețurile mărfurilormediu
Afacerile de țiței și lichide sunt expuse volatilității prețurilor, deși compania folosește contracte back-to-back și instrumente derivate pentru a reduce expunerea 1.
- Risc seismic și de reglementaremediu
Injecția de ape produse poate fi legată de evenimente seismice, ceea ce poate duce la restricții de volum sau opriri temporare de instalații 1.
- Concentrarea cliențilormediu
Un procent mare din veniturile segmentului de apă provine de la un număr mic de clienți, iar pierderea unuia dintre ei ar putea avea un impact semnificativ 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția dominantă în Bazinul Delaware, combinată cu contracte pe termen lung și creșterea volumelor procesate în trimestrul încheiat la 30 iunie 2026, ar putea susține fluxul de numerar al companiei 2.
- Extinderea LEX II, cu contract cu angajament de volum, ar putea adăuga venituri previzibile, dacă instalația intră în funcțiune la termen 2.
- Reducerea datoriei și cedarea activelor neesențiale ar putea îmbunătăți profilul de credit și crea premisele reluării distribuțiilor 1.
Ce ar strica teza
- Datoria de peste trei miliarde USD și restricțiile contractuale ar putea limita flexibilitatea în cazul unei scăderi a prețurilor țițeiului 1.
- Rezultatul net negativ din exercițiul fiscal 2026, asociat cu depreciile, ar putea indica presiuni asupra profitabilității raportate 1.
- Riscul seismic și eventualele restricții de reglementare ar putea reduce volumele de injecție în zonele afectate 1.
De urmărit
- Punerea în funcțiune a extinderii LEX II și efectul asupra volumelor de apăQ4 2026
- Evoluția veniturilor și a Adjusted EBITDA din segmentul Water SolutionsQ3 2026
- Decizia consiliului partenerului general privind reluarea distribuțiilor pe unitățile comunenext 10-K
- Nivelul datoriei pe termen lung și utilizarea creditului ABLnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026).
Afacerea
Compania transportă, tratează, reciclează și elimină apele produse și reflux generate din producția de țiței și gaze naturale, prin segmentul Water Solutions, și comercializează țiței recuperat și apă reciclată 1. Segmentele Crude Oil Logistics și Liquids Logistics asigură achiziția, transportul, depozitarea și comercializarea țițeiului și a lichidelor din gaze naturale în Statele Unite și Canada 1. Conducerea a declarat că urmărește să devină o platformă pură de infrastructură pentru ape produse, reducând în același timp datoria 1.
Activele de apă sunt concentrate în zone productive precum Bazinul Delaware, Bazinul DJ și Bazinul Eagle Ford, unde contractele pe termen lung, cu taxe fixe și dedicări de teren, includ adesea angajamente minime de volum 1. Compania a vândut mai multe active neesențiale în aprilie 2025, inclusiv afacerea cu produse rafinate și majoritatea afacerii cu propan en gros 1.
Segmente
Water Solutions
Segmentul principal, care a generat cea mai mare parte a profitului operațional în trimestrul încheiat la 30 iunie 2026, a înregistrat un venit operațional de 138.568 milioane USD 2. Sistemul din nordul Bazinului Delaware include conducte de mare diametru, instalații de reciclare și sonde de injecție, iar capacitatea LEX II urmează să ajungă la 560000 barili pe zi 12.
Crude Oil Logistics
Segmentul achiziționează țiței de la producători și îl transportă către rafinării, terminale și centre comerciale, cu contracte pe termen lung și angajamente minime pentru rezervoare și conducte 1. Compania a depus o depreciere de fond comercial în exercițiul fiscal 2026, iar vânzarea celor 203 vagoane rămase a redus activele segmentului 1.
Liquids Logistics
Segmentul gestionează lichide din gaze naturale, cu cinci terminale deținute, nouă conducte de transport comun și o flotă de vagoane închiriate 1. După cedarea afacerii cu propan en gros și a 17 terminale, activitatea s-a redus, iar exporturile de butan prin Chesapeake, Virginia, rămân o componentă relevantă 1.
Piața în context
Piața de servicii pentru ape produse depinde de nivelul producției de țiței din zonele unde compania operează, iar prețurile mai mari ale țițeiului au susținut volumele de eliminare în Bazinele Delaware și DJ 1. Prețul spot al țițeiului WTI la Cushing a variat în exercițiul fiscal 2026 între nivelurile minime și maxime din raportul anual, ceea ce arată volatilitatea pieței 1.
Pentru segmentul de lichide, cererea de propan și butan este sezonieră și mai mare în lunile reci, iar volatilitatea prețurilor de referință (Conway și Mont Belvieu) influențează marjele 1. Compania se așteaptă ca volatilitatea prețurilor să continue, iar capacitatea de adaptare va influența rezultatele financiare 1.
Tendințe
- Creșterea volumelor de apă produsăvânt din spate
Volumele de ape produse procesate au crescut în trimestrul încheiat la 30 iunie 2026, iar Bazinul Delaware a condus creșterea, ceea ce ar putea susține veniturile segmentului de apă dacă producția rămâne ridicată 2.
- Prețuri mai volatile ale țițeiuluivânt din față
Prețurile țițeiului au fluctuat larg în exercițiul fiscal 2026, iar scăderile ar putea reduce stimulentul producătorilor de a fora noi sonde și, implicit, volumele de eliminare 1.
- Activitate seismică indusămixt
Injecția de ape produse a fost asociată cu evenimente seismice de magnitudine redusă în Texas și New Mexico, ceea ce a determinat reduceri de volum și opriri temporare la unele instalații 1.
- Reducerea îndatorării și distribuțiilemixt
Compania și-a propus să reducă datoria și să elimine unitățile preferențiale, dar plata distribuțiilor pe unitățile comune rămâne suspendată din decembrie 2020, iar reluarea depinde de evoluția lichidității 1.
Poziția concurențială
Concurenții includ companii independente de transport și eliminare a apelor produse, precum și operațiuni de apă deținute de producătorii de petrol și gaze 1. Avantajul competitiv al companiei este locația instalațiilor aproape de zonele de producție și rețeaua integrată din Bazinul Delaware, greu de replicat 1.
În segmentele de lichide și țiței, concurența vine din alte companii de midstream, transport, terminale și depozitare, iar întreruperile serviciilor pe căi ferate sau conducte pot afecta poziția competitivă 1.
- Companii independente de transport și eliminare a apelor produse
Concurenți direcți în segmentul Water Solutions, numiți în raportul anual fără identificare nominală.
- Operațiuni de apă deținute de producătorii de petrol și gaze
Companii producătoare care își gestionează propria eliminare a apelor, fiind concurenți interni pentru aceleași volume.
- Alte companii de midstream pentru țiței și lichide
Concurenți în segmentele Crude Oil Logistics și Liquids Logistics, fără nume precizate în sursă.
- Operatori de terminale și depozitare
Concurență pentru depozitare și terminalizare în segmentele de lichide și țiței, identificată generic în surse.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial05 nov. 2026
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport anual28 mai 2026
- Raport curent12 mar. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 feb. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial03 feb. 2026
- Convocare AGA (proxy)29 dec. 2025
- Raport trimestrial04 nov. 2025
- Raport trimestrial07 aug. 2025
- Raport anual29 mai 2025
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / NGL Energy Partners LP · 28 mai 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / NGL Energy Partners LP · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / NGL Energy Partners LP · 18 ian. 2024
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.