olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

TC Energy Corporation TRP

Natural Gas Transmission · SIC 4922 · Verticală: Natural Gas Transmission (SIC 4922)

62,58USD−0,05 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

TC Energy este o companie canadiană care operează infrastructură de transport al gazelor naturale și active energetice în Nord-America. Formularul 40-F pentru anul fiscal 2025 arată că societatea depune rapoartele sale la SEC, iar structura de acțiuni include atât acțiuni ordinare, cât și mai multe serii de acțiuni preferențiale cumulative.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea TC Energy Corporation (TRP) costa 62,58 USD (−0,05 % într-o zi), cu beta 0,24, interval pe 52 de săptămâni 50,45–70,91 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 3,27 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,24
Volatilitate (1 an) 20 %
Interval 52 săpt.
50,4570,91

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,1
neutru
Bollinger (20, 2)
59,60 – 64,74
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,58 · lățimea benzii 8,3 %
SMA 50 / 200
61,35 / 63,93
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,66 / 0,59
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+3,9 %−5,9 %+9,9 pp—
3 luni−2,1 %−4,6 %+2,6 pp—
6 luni−3,9 %+0,2 %−4,1 pp—
De la început de an+13,8 %+7,4 %+6,3 pp—
1 an+24,3 %+8,2 %+16,1 pp+8,4 %
3 ani+72,4 %+68,4 %+4,0 pp+50,0 %
5 ani+21,6 %+56,5 %−34,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−18,5 %
22 mai 2026 → 30 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−44,3 %
07 iun. 2022 → 04 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+4,0 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri13,7 mld13,3 mld13,0 mld13,4 mld12,3 mld13,3 mld13,8 mld15,2 mld
Venituri an/an+1,7 %−3,1 %−1,9 %+3,0 %−8,1 %+7,8 %+3,8 %+10,7 %
Profit net3,7 mld4,1 mld4,6 mld2,0 mld748,0 mil2,9 mld4,7 mld3,5 mld
Profit net an/an+17,3 %+11,8 %+11,5 %−57,6 %−61,7 %+290,6 %+60,8 %−25,1 %
EPS diluat3,924,274,741,860,642,754,433,27
EPS diluat an/an+14,3 %+8,9 %+11,0 %−60,8 %−65,6 %+329,7 %+61,1 %−26,2 %
netă %27,1 %31,2 %35,5 %14,6 %6,1 %22,0 %34,1 %23,1 %
Flux de numerar liber-2,9 mld-393,0 mil-1,8 mld-244,0 mil-2,6 mld-5,0 mld-208,0 milindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
168,0 mil CAD
Datorie financiară
1,5 mld CAD
Datorie netă
1,4 mld CAD
Capitaluri proprii
36,9 mld CAD
Active totale
118,8 mld CAD
Datorie / capitaluri
0,04x
Lichiditate curentă
0,63x
ROE
9,4 %
ROA
3,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (CAD)

Marje

Cont de profit și pierdere · CAD

Venituri
2023
13,3 mld
2024
13,8 mld
2025
15,2 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
80,0 mil
2024
217,0 mil
2025
208,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
13,2 mld ≈
2024
13,6 mld ≈
2025
15,0 mld ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Profit operațional
2023
5,1 mld
2024
8,0 mld
2025
8,0 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
2,8 mld
2024
2,8 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
7,9 mld ≈
2024
10,8 mld ≈
2025
10,8 mld ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
3,3 mld
2024
3,0 mld
2025
3,4 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
3,3 mld
2024
5,9 mld
2025
5,4 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
842,0 mil
2024
922,0 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit net
2023
2,9 mld
2024
4,7 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,75
2024
4,43
2025
3,27

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
1,0 mld
2024
1,0 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
3,72
2024
3,70
2025
3,40

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Bilanț · CAD

Numerar
2023
3,7 mld
2024
801,0 mil
2025
168,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
2,4 mld
2024
2,6 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
771,0 mil
2024
747,0 mil
2025
782,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active curente
2023
11,4 mld
2024
5,7 mld
2025
6,3 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
69,5 mld
2024
77,5 mld
2025
71,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
9,5 mld
2024
9,5 mld
2025
9,5 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active totale
2023
125,0 mld
2024
118,2 mld
2025
118,8 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
2,9 mld
2024
3,0 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,0 mld
2024
2,8 mld
2025
—

SEC (XBRL)· 14 feb. 2025verificat

Datorii curente
2023
11,8 mld
2024
10,5 mld
2025
10,0 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
86,0 mld
2024
79,9 mld
2025
81,9 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
39,0 mld
2024
38,4 mld
2025
36,9 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
1,0 mld
2024
1,0 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · CAD

Flux de numerar operațional
2023
7,3 mld
2024
7,7 mld
2025
7,3 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
12,3 mld
2024
7,9 mld
2025
—

SEC (XBRL)· 14 feb. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
-5,0 mld ≈
2024
-208,0 mil ≈
2025
—

SEC (XBRL)· 14 feb. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-12,3 mld
2024
-6,9 mld
2025
-6,5 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
8,1 mld
2024
-3,9 mld
2025
-1,5 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
2,8 mld
2024
4,0 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
7,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
3,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
0,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-25,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
67,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-5,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-26,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
72,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-7,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
98,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
70,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
52,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
23,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-3,7 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
12,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
3,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
15,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
7,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
104,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,4 mld CAD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
2,4x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
7,3 mld CAD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
7,9 mld CAD
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
-558,0 mil CAD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-15,9 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
68,0 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
65 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
1.342 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 61 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

62,58 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
12,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
23,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 feb. 2026
verificat 500

Scorul pe grupe

  • Creștere81
  • Bilanț și datorie49
  • Calitate58

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Natural Gas Transmission (SIC 4922)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil neutru · Scor 61/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate15,6 %89 (față de colegi)17 %
    Marja netă · Calitate23,1 %65 (față de colegi)10 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate-15,9 %0 (pe interval fix)10 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștere7,4 %61 (pe interval fix)14 %
    CAGR EPS 3 ani · Creștere72,2 %100 (pe interval fix)14 %
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,1x91 (față de colegi)17 %
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,4x13 (pe interval fix)10 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,6x0 (pe interval fix)7 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie49/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Creștere81/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Calitate58/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    TC ENERGY CORPORATION (TRP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 15,2 mld CAD în 2025; creștere an/an 10,7 %; marjă netă 23,1 %; ROE 12,8 %; datorie netă/EBITDA 0,1x.

    Intervalul de valoare estimat este 43,00–75,38 CAD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 61/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • ROIC: 15,6 %
    • CAGR EPS 3 ani: 72,2 %
    • Datorie netă / EBITDA: 0,1x

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: -15,9 %
    • Acoperirea dobânzilor: 2,4x
    • Lichiditatea curentă: 0,6x
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Natural Gas Transmission (SIC 4922) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 18,7x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 11,3x
    P/S
    —
    mediana verticalei 3,0x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,7x
    ROE
    12,8 %
    mediana verticalei 14,0 %
    sub mediană (−8,7 %)
    Marja netă
    23,1 %
    mediana verticalei 15,8 %
    peste mediană (+46,2 %)
    Marja EBIT
    52,7 %
    mediana verticalei 28,9 %
    peste mediană (+82,6 %)
    Venituri an/an
    10,7 %
    mediana verticalei 7,4 %
    peste mediană (+43,4 %)
    Datorie netă/EBITDA
    0,1x
    mediana verticalei 3,9x
    sub mediană (−96,7 %)
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 3,3 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    EPDEnterprise Products Partners L.P.79,0 mld12,0—10,2 %−6,4 %+12 % / +37 %
    WMBWilliams Companies, Inc.78,6 mld25,624,0 %25,2 %+13,8 %+5 % / +75 %
    KMIKinder Morgan, Inc.67,3 mld18,711,6 %19,6 %+12,2 %+11 % / +72 %
    ETEnergy Transfer LP66,1 mld12,1—4,4 %+3,5 %+15 % / +38 %
    TRGPTarga Resources Corp.58,3 mld24,075,0 %13,5 %+3,9 %+55 % / +201 %
    WESWestern Midstream Partners, LP16,5 mld12,8—28,2 %+6,6 %+1 % / +34 %
    DTMDT Midstream, Inc.11,5 mld24,59,9 %35,4 %+26,7 %−7 % / +97 %
    AMAntero Midstream Corporation9,1 mld13,531,6 %53,4 %+7,4 %+6 % / +44 %
    AROCArchrock, Inc.4,7 mld13,722,6 %22,9 %+28,7 %+8 % / +84 %
    KGSKodiak Gas Services, Inc.3,9 mld45,84,6 %5,8 %+12,8 %+11 % / +121 %
    USACUSA Compression Partners, LP3,5 mld22,1—12,4 %+5,0 %−4 % / +2 %
    KNTKKinetik Holdings Inc.3,3 mld16,1—10,7 %+19,0 %+42 % / +35 %
    NGLNGL Energy Partners LP1,8 mld——-5,4 %−9,0 %+50 % / +241 %
    SMCSummit Midstream Corporation285,3 mil8.705,40,1 %0,0 %+30,8 %+7 % / +29 %
    TGSGas Transporter Of The South Inc.——18,1 %30,3 %+23,7 %−30 % / +56 %
    NGGNational Grid PLC——8,6 %15,8 %−7,4 %+13 % / +30 %
    TRPTc Energy Corporation——12,8 %23,1 %+10,7 %+24 % / +72 %
    TCPATranscanada Pipelines Ltd——14,0 %23,1 %+7,2 %−15 % / indisponibil

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TRP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (05 nov. 2026), 6-K (19 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (06 oct. 2026), 6-K (29 sept. 2026), 6-K (22 sept. 2026).

    Pe scurt

    TC Energy este o companie canadiană care operează infrastructură de transport al gazelor naturale și active energetice în Nord-America. Formularul 40-F pentru anul fiscal 2025 arată că societatea depune rapoartele sale la SEC, iar structura de acțiuni include atât acțiuni ordinare, cât și mai multe serii de acțiuni preferențiale cumulative 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Structură de raportare consolidată, cu auditor cunoscut și cu declarații clare privind controlul intern asupra raportării financiare 1.
    • Portofoliu de active diversificat, care include conducte, centrale și stocare, potrivit descrierii riscurilor și ipotezelor 1.
    • Acces la piețele de capital și o strategie de gestionare a portofoliului, menționate ca ipoteze ale planului financiar 1.

    Puncte slabe

    • Multe detalii financiare sunt incluse prin referire în raportul conducerii, ceea ce face necesară consultarea unui document separat 1.
    • Dependența de planificarea și de finalizarea proiectelor de capital poate introduce incertitudine privind costurile și calendarul 1.
    • Expunerea la disponibilitatea centralelor și la întreruperi planificate sau neplanificate poate afecta veniturile din generare 1.

    Oportunități

    • Creșterea cererii de energie, dacă se confirmă, ar putea sprijini utilizarea conductelor și a activelor de stocare 1.
    • Strategia de achiziții și de divestiri ar putea debloca valoare dacă beneficiile așteptate se realizează 1.
    • Creșterea dividendelor este menționată ca obiectiv, ceea ce ar putea atrage investitori orientați spre venit dacă se realizează 1.

    Amenințări

    • Riscurile climatice și tranziția energetică ar putea reduce valoarea unor active pe termen lung 1.
    • Schimbările de politici și de reglementări, inclusiv în domeniul mediului, pot modifica condițiile de exploatare 1.
    • Procedurile legale, inclusiv arbitrajele și cererile de despăgubire, pot avea rezultate neprevăzute 1.

    Riscuri

    • Riscuri de execuție a proiectelorridicat

      Depășirea costurilor sau întârzierea proiectelor în construcție ar putea afecta rentabilitatea investițiilor 1.

    • Riscuri de reglementareridicat

      Deciziile de reglementare și rezultatele proceselor pot diferi de așteptări și pot influența veniturile 1.

    • Riscuri climatice și de tranzițiemediu

      Impactul tranziției energetice și al riscurilor climatice asupra modelului de afaceri este semnalat explicit de societate 1.

    • Riscuri de contrapartemediu

      Performanța și riscul de credit al contrapărților ar putea afecta încasările din contractele de transport și de energie 1.

    • Riscuri de cost al capitaluluimediu

      Accesul la piețele de capital pe condiții competitive și variațiile ratelor dobânzii sau ale cursurilor valutare pot influența finanțarea 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea de energie se confirmă în Nord-America, activele de transport și stocare ar putea genera venituri stabile pe termen lung 1.
    • Disciplina raportării și structura consolidată sugerează un cadru de guvernanță solid, ceea ce ar putea reduce incertitudinea pentru investitori 1.
    • Dacă strategia de achiziții și de divestiri își atinge obiectivele, societatea ar putea îmbunătăți randamentul portofoliului 1.

    Ce ar strica teza

    • Riscurile de execuție a proiectelor de capital ar putea duce la depășiri de costuri și întârzieri care afectează rezultatele 1.
    • Dacă politicile de mediu se înăspresc, costurile de conformare și restricțiile operaționale ar putea crește 1.
    • Procesele legale și arbitrajele deschise ar putea genera cheltuieli sau pierderi neprevăzute dacă rezultatele sunt nefavorabile 1.

    De urmărit

    • Evoluția proiectelor de capital în construcție și respectarea calendarului și bugetului2026
    • Deciziile de reglementare și rezultatele arbitrajelor deschise2026
    • Utilizarea capacității conductelor și tarifele obținutenext 10-K
    • Impactul negocierilor comerciale nord-americane asupra clienților și furnizorilor2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (05 nov. 2026), 6-K (19 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (06 oct. 2026), 6-K (29 sept. 2026), 6-K (22 sept. 2026).

    Afacerea

    Din documentul depus 1, TC Energy Corporation este societatea-mamă care deține TransCanada PipeLines Limited, filiala integral deținută care se bazează pe documentele de raportare ale societății-mamă. Formularul 40-F este depus pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025 și include situațiile financiare auditate, raportul conducerii și Informațiile Anuale 1. Auditorul este KPMG LLP din Calgary 1.

    Sursa indică faptul că societatea își descrie strategia și creșterea prin achiziții, divestiri și proiecte de capital, dar detaliile operaționale sunt incluse prin referire în raportul conducerii, nu în formularul 40-F 1. Pentru cifre de venituri sau segmente este necesar raportul anual complet, care nu este inclus în sursa dată.

    Societatea are declarat că nu are aranjamente extrabilanțiere, altele decât garanțiile și angajamentele descrise în nota 30 a situațiilor financiare 1. Acest lucru arată un cadru de raportare consolidat, cu responsabilități clar delimitate între societatea-mamă și filială 1.

    Segmente

    Transport de gaze naturale

    Sursa menționează capacitatea vândută și tarifele obținute în activitatea de conducte, ca factor de risc și de performanță 1. Detaliile financiare ale acestui segment sunt incluse prin referire în raportul conducerii 1.

    Producție de energie electrică

    Formularul menționează plata capacității și veniturile din activele de generare, care depind de disponibilitatea centralelor 1. Nu sunt date în sursă cifre separate pentru acest segment 1.

    Stocare

    Activele de stocare sunt menționate împreună cu conductele și centralele în factorii de risc privind performanța operațională 1. Sursa nu oferă date separate despre stocare 1.

    Piața în context

    Formularul 1 face referire la cererea de energie și la condițiile de piață din Nord-America, inclusiv la impactul negocierilor comerciale în curs asupra clienților și furnizorilor. Sursa nu oferă date de piață cuantificate pentru industrie.

    Prețurile mărfurilor și disponibilitatea lor sunt citate ca factor care poate influența activitatea, alături de costurile forței de muncă și ale echipamentelor 1. Efectul acestor condiții asupra societății rămâne de urmărit în rapoartele ulterioare 1.

    Tendințe

    • Cerere de energie în creșterevânt din spate

      Formularul include cererea de energie preconizată printre ipotezele de bază, ceea ce ar putea susține volumele transportate dacă se confirmă 1.

    • Politici de mediu și de tranziție energeticăvânt din față

      Societatea recunoaște riscuri legate de climă și de tranziția energetică, precum și de schimbările de politici și reglementări, care pot afecta modelul de afaceri 1.

    • Costuri de construcție și inflațievânt din față

      Costurile și calendarul proiectelor în construcție sunt marcate ca factori de incertitudine, alături de inflația forței de muncă și a materialelor 1.

    • Negocieri comerciale nord-americanemixt

      Negocierile comerciale în curs în America de Nord sunt menționate ca un factor care poate afecta clienții și furnizorii, cu efect incert 1.

    Poziția concurențială

    Sursa 1 nu identifică în mod explicit concurenții societății. Se menționează doar competiția în domeniile în care operează, ca factor de risc general 1.

    Concurența poate afecta cererea pentru capacitatea de transport și tarifele obținute, potrivit riscurilor descrise de societate 1. Pentru numele concurenților este necesară o sursă suplimentară.

    • Concurenți nenumiți în sursă

      Formularul 1 menționează competiția generală în activitățile societății, fără a numi concurenți.

    • Operatori de conducte nord-americani

      Categoria este doar generică; sursa nu oferă nume sau simboluri de bursă pentru acești operatori.

    • Producători de energie electrică

      Concurența din generarea de energie este menționată ca risc, fără identificarea unor societăți concrete 1.

    • Furnizori de servicii de stocare

      Activitatea de stocare este menționată în sursă, dar concurenții nu sunt identificați 1.

    Știri și depuneri

    Surse

    1. [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / TC Energy Corporation · 13 feb. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    TC Energy Corporation (TRP): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw