olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Vale S.A. VALE
Metal Mining · SIC 1000 · Verticală: Metal Mining (SIC 1000)
Vale este unul dintre liderii globali ai industriei miniere, cu accent pe minereul de fier și pe nichel și cupru, activități care generează aproape toate veniturile grupului. Compania este relevantă acum prin programul Novo Carajás, care urmărește creșterea producției de cupru, și prin procesele de reparație legate de barajele de la Brumadinho și Mariana, care au o pondere financiară semnificativă. Veniturile nete din exploatare au fost de 38,4 miliarde USD în 2025.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Vale S.A. (VALE) costa 11,43 USD (+4,10 % într-o zi), cu capitalizare 37,2 mld USD, P/E 15,8, beta 0,85, interval pe 52 de săptămâni 10,98–17,82 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 32,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 10,67 – 14,15
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,22 · lățimea benzii 28,0 %
- SMA 50 / 200
- 13,65 / 15,19
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,70 / -0,61
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −19,2 % | −2,0 % | −17,2 pp | — |
| 3 luni | −23,5 % | −2,2 % | −21,3 pp | — |
| 6 luni | −30,7 % | +4,3 % | −35,0 pp | — |
| De la început de an | −12,3 % | +10,6 % | −22,8 pp | — |
| 1 an | −4,3 % | +10,5 % | −14,7 pp | −10,3 % |
| 3 ani | −21,3 % | +73,7 % | −95,0 pp | +102,6 % |
| 5 ani | −1,6 % | +61,7 % | −63,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 36,6 mld | 36,5 mld | 39,5 mld | 54,5 mld | 43,8 mld | 41,8 mld | 38,1 mld | 38,4 mld |
| Venituri an/an | +7,7 % | −0,1 % | +8,2 % | +37,8 % | −19,6 % | −4,7 % | −8,9 % | +0,9 % |
| Profit net | 6,9 mld | -1,7 mld | 4,9 mld | 22,4 mld | 18,8 mld | 8,0 mld | 6,2 mld | 2,4 mld |
| Profit net an/an | +24,6 % | −124,5 % | indisponibil | +359,8 % | −16,3 % | −57,5 % | −22,8 % | −61,9 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 18,8 % | -4,6 % | 12,3 % | 41,2 % | 42,9 % | 19,1 % | 16,2 % | 6,1 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 7,4 mld USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 34,4 mld USD
- Active totale
- 86,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,15x
- ROE
- 6,8 %
- ROA
- 2,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 39,5 mld | 54,5 mld | 43,8 mld | 41,8 mld | 38,1 mld | 38,4 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 17,6 mld | 21,7 mld | 24,0 mld | 24,1 mld | 24,3 mld | 24,9 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 22,0 mld | 32,8 mld | 19,8 mld | 17,7 mld | 13,8 mld | 13,5 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 415,0 mil | 549,0 mil | 660,0 mil | 723,0 mil | 790,0 mil | 693,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 12,8 mld | 27,7 mld | 17,2 mld | 14,2 mld | 10,8 mld | 5,9 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 2,7 mld | -2,6 mld | 2,7 mld | 2,8 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 15,6 mld ≈ | 30,3 mld ≈ | 19,9 mld ≈ | 17,0 mld ≈ | 13,6 mld ≈ | 8,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 7,0 mld | 29,5 mld | 19,8 mld | 11,2 mld | 6,7 mld | 4,7 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 735,0 mil | 4,7 mld | 3,0 mld | 3,0 mld | 721,0 mil | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit net | 4,9 mld | 22,4 mld | 18,8 mld | 8,0 mld | 6,2 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 13,5 mld | 11,7 mld | 4,7 mld | 3,6 mld | 5,0 mld | 7,4 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 4,1 mld | 4,4 mld | 4,5 mld | 4,7 mld | 4,6 mld | 5,9 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Active curente | 24,4 mld | 22,4 mld | 15,5 mld | 18,7 mld | 13,5 mld | 18,3 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 41,1 mld | 41,9 mld | 44,9 mld | 48,4 mld | 40,0 mld | 43,6 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 3,2 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 14 apr. 2022verificat |
| Active totale | 92,0 mld | 89,4 mld | 86,9 mld | 94,2 mld | 80,2 mld | 86,5 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,4 mld | 3,5 mld | 4,5 mld | 5,3 mld | 4,2 mld | 5,6 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 12,5 mld | 11,2 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 14 apr. 2022verificat |
| Datorii curente | 14,6 mld | 15,2 mld | 13,9 mld | 14,7 mld | 13,1 mld | 15,9 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 57,2 mld | 54,1 mld | 49,5 mld | 53,2 mld | 45,6 mld | 52,2 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 34,8 mld | 35,3 mld | 37,4 mld | 41,0 mld | 34,5 mld | 34,4 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 14,3 mld | 25,7 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 14 apr. 2022verificat |
| Flux de numerar din investiții | -4,7 mld | -6,6 mld | -4,7 mld | -6,3 mld | -5,4 mld | -6,9 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,7 mld | -20,3 mld | -13,9 mld | -7,3 mld | -2,3 mld | 270,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 5,5 mld | 6,0 mld | 2,7 mld | 409,0 mil | — | SEC (XBRL)· 28 mar. 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 37,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
42 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 8,80 – 16,30 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E8,80 – 16,30 (Mijloc 11,14)9 firme folosite · multiplul median 15,4x · quartile 12,2x – 22,6xBHP, BVN, ERO, FCX, HBM, NEXA, RIO, SCCO, TMC
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 6,1 % | 58 (față de colegi) | 15 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -4,3 % | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,6x | 32 (pe interval fix) | 15 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 29 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 15,8x | 50 (față de colegi) | 25 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,1 % | 16 (pe interval fix) | 15 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie31/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial58/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial16/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial50/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
VALE S.A. (VALE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 38,4 mld USD în 2025; creștere an/an 0,9 %; marjă netă 6,1 %; ROE 7,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 8,80–16,30 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 11,14 USD, prețul de 11,43 USD lasă un potențial de -2,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -2,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -4,3 %
- Lichiditatea curentă: 1,2x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Metal Mining (SIC 1000) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BHPBhp Group Limited | 406,8 mld | 45,2 | 19,5 % | 17,6 % | −7,9 % | +46 % / +31 % |
| SCCOSouthern Copper Corp | 146,5 mld | 22,6 | 53,2 % | 37,3 % | +17,4 % | +33 % / +158 % |
| RIORio Tinto PLC | 106,2 mld | 13,9 | 17,0 % | 17,3 % | +7,4 % | +18 % / +22 % |
| FCXFreeport-McMoRan Inc. | 88,7 mld | 28,8 | 21,8 % | 16,2 % | +1,8 % | +44 % / +66 % |
| HBMHudbay Minerals Inc. | 8,8 mld | 15,4 | 19,7 % | 25,7 % | +9,4 % | +31 % / +388 % |
| CLFCleveland-Cliffs Inc. | 7,3 mld | — | -8,5 % | -2,4 % | −3,0 % | −2 % / −25 % |
| BVNBuenaventura Mining Co Inc | 7,3 mld | 18,1 | 12,6 % | 34,9 % | +40,1 % | +16 % / +202 % |
| MPMP Materials Corp. | 6,4 mld | — | -4,1 % | -19,9 % | +10,1 % | −42 % / +126 % |
| EROEro Copper Corp | 3,2 mld | 12,2 | 34,6 % | 33,6 % | +67,1 % | +21 % / +150 % |
| NEXANexa Resources S.A. | 1,6 mld | 11,9 | 14,6 % | 4,4 % | +8,5 % | +70 % / +103 % |
| IEIvanhoe Electric Inc. | 1,2 mld | — | -8,4 % | -1.138,7 % | +11,8 % | −46 % / −32 % |
| USARUSA Rare Earth, Inc. | 1,1 mld | — | -23,6 % | -2.159,3 % | indisponibil | −39 % / −20 % |
| TMCTMC the metals Co Inc. | 1,0 mld | 4,2 | -1.123,2 % | — | indisponibil | −67 % / +103 % |
| USASAmericas Gold And Silver Corporation | 986,9 mil | — | -61,6 % | -74,1 % | +17,7 % | −31 % / +413 % |
| ASMAvino Silver & Gold Mines Ltd. | 769,3 mil | 79,0 | 7,0 % | 12,2 % | +50,8 % | −15 % / +746 % |
| LARLithium Argentina AG | 682,1 mil | — | -9,5 % | — | +12,9 % | −24 % / −21 % |
| SGMLSigma Lithium Corporation | 626,1 mil | — | -67,4 % | -45,6 % | −27,3 % | −50 % / −81 % |
| GSMFerroglobe PLC | 547,5 mil | — | -25,9 % | -12,8 % | −18,8 % | −34 % / −49 % |
| ALOYRealloys Inc. | 459,5 mil | — | -155,8 % | -5.144,4 % | −5,3 % | −5 % / +68 % |
| THMInternational Tower Hill Mines Ltd | 455,2 mil | — | -2,8 % | — | indisponibil | −10 % / +222 % |
| LZMLifezone Metals Limited | 336,9 mil | — | -16,7 % | -1.289,2 % | +652,2 % | +1 % / −60 % |
| USAUU.s. Gold Corp. | 186,4 mil | — | -55,2 % | — | −30,9 % | −35 % / +239 % |
| PZGParamount Gold Nevada Corp. | 83,9 mil | — | -46,1 % | — | −54,7 % | −20 % / +146 % |
| WWRWestwater Resources, Inc. | 52,5 mil | — | -19,1 % | — | indisponibil | −57 % / −33 % |
| COPRIdaho Copper Corporation | 25,7 mil | — | -187,5 % | — | −63,5 % | indisponibil / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VALE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 6,16 Randament total -46 % · Pe an -46 % | 10,94 Randament total -4 % · Pe an -4 % | 16,54 Randament total 45 % · Pe an 45 % |
| 3 ani | 4,96 Randament total -57 % · Pe an -24 % | 10,01 Randament total -12 % · Pe an -4 % | 16,77 Randament total 47 % · Pe an 14 % |
| 5 ani | 4,00 Randament total -65 % · Pe an -19 % | 9,17 Randament total -20 % · Pe an -4 % | 17,00 Randament total 49 % · Pe an 8 % |
- P/E la ieșire± 2,50
- Marja netă± 1,75
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,57
- Diluare anuală± 0,15
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (20 oct. 2026), 6-K (16 oct. 2026).
Pe scurt
Vale este unul dintre liderii globali ai industriei miniere, cu accent pe minereul de fier și pe nichel și cupru, activități care generează aproape toate veniturile grupului. Compania este relevantă acum prin programul Novo Carajás, care urmărește creșterea producției de cupru, și prin procesele de reparație legate de barajele de la Brumadinho și Mariana, care au o pondere financiară semnificativă. Veniturile nete din exploatare au fost de 38,4 miliarde USD în 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de minereu de fier integrat cu căi ferate și terminale proprii, care susține costuri competitive și flexibilitate pentru clienți.
- Active unice în Carajás, cu conținut ridicat și infrastructură existentă, care susțin proiectele de cupru.
- Poziție de lider în nichelul din Canada, consolidată prin noile parteneriate din Thompson Nickel Belt.
Puncte slabe
- Venituri foarte concentrate pe minereul de fier, ceea ce expune compania la ciclurile unui singur produs.
- Obligații de reparație pentru Brumadinho și Samarco care consumă resurse financiare importante.
- Dezafectarea barajelor din amonte poate crea riscuri geotehnice pe termen scurt, în timpul lucrărilor.
Oportunități
- Creșterea producției de cupru din Carajás ar putea diversifica veniturile dacă proiectele sunt livrate la timp.
- Cererea de pelete și brichete ar putea crește dacă industria oțelului accelerează decarbonizarea.
- Parteneriatele pentru nichel și vânzările de active neesențiale ar putea elibera capital pentru proiecte prioritare.
Amenințări
- Riscul ca obligațiile de reparație să crească față de estimările actuale ar putea afecta rezultatele financiare.
- Evoluțiile reglementare legate de baraje și mediu ar putea impune costuri suplimentare.
- Fluctuațiile prețurilor metalelor ar putea reduce veniturile din segmentele de nichel și cupru.
Riscuri
- Obligații de reparație după accidentele cu barajeridicat
Procesele pentru Brumadinho și Samarco includ sume mari și termene lungi; dacă Samarco nu își poate finanța obligațiile, Vale ar putea fi chemată să acopere o parte din ele.
- Dezafectarea barajelor din amonteridicat
Lucrările de dezafectare pot afecta stabilitatea geotehnică pe termen scurt, ceea ce ar putea crește riscul de prăbușire în fazele inițiale.
- Dependența de minereul de fiermediu
Majoritatea veniturilor provin dintr-un singur produs, astfel încât scăderi de preț sau de cerere ar putea afecta rezultatele.
- Execuția proiectelor de cuprumediu
Creșterea producției de cupru depinde de livrarea proiectelor din Carajás; întârzierile ar putea amâna obiectivul pentru 2035.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă proiectele de cupru din Carajás se dezvoltă conform planului, compania ar putea diversifica veniturile dincolo de minereul de fier.
- Poziția de lider în minereul de fier și logistica integrată ar putea susține avantaje de cost și flexibilitate față de clienți.
- Dacă reparațiile avansează conform acordurilor, incertitudinea legală ar putea scădea în anii următori.
Ce ar strica teza
- Dependența puternică de minereul de fier ar putea face veniturile vulnerabile la scăderi ale ciclului siderurgic.
- Sumele pentru reparații și dezafectare ar putea crește, consumând fluxuri financiare care altfel ar merge spre investiții.
- Dacă proiectele de cupru întârzie, obiectivele de producție pentru 2035 ar putea fi greu de atins.
De urmărit
- Progresul proiectelor de cupru din Carajás și al programului Novo Carajás2027
- Finalizarea consorțiului Thompson Nickel Belt și condițiile de închidereend 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (20 oct. 2026), 6-K (16 oct. 2026).
Afacerea
Vale are două segmente operaționale: Iron Ore Solutions, care cuprinde extracția minereului de fier, producția de pelete și brichete și infrastructura logistică integrată, inclusiv căi ferate și terminale maritime, și Vale Base Metals, care produce nichel, cupru și subproduse precum cobalt, PGM, argint și aur 1. În exercițiul financiar 2025, segmentul de minereu de fier a reprezentat 78,5% din veniturile nete, iar Vale Base Metals 21,5% 1. Strategia pe termen lung urmărește să facă Vale cel mai mare producător mondial de minereu de fier și să dubleze producția de cupru până în 2035, față de nivelul din 2024 1.
Piața în context
Piața minereului de fier este dominată de cerere din industria siderurgică, iar Vale își propune să devină cel mai mare producător global și să conducă decarbonizarea oțelului 1. În cupru, compania se bazează pe proiectele din Carajás, cu minerale de înaltă calitate și infrastructură existentă, pentru a răspunde unei creșteri a cererii legate de tranziția energetică 1. Pentru nichel, Vale se concentrează pe piețele strategice din Americas și Europa, unde își păstrează avantajul geografic 1.
Tendințe
- Tranziția energetică și cererea de cupruvânt din spate
Cuprul și sursele minerale din Carajás sunt descrise de companie ca fiind esențiale pentru decarbonizare, ceea ce ar putea sprijini cererea pe termen lung dacă proiectele se dezvoltă conform planului 1.
- Decarbonizarea industriei oțeluluivânt din spate
Vale susține că vrea să conducă decarbonizarea oțelului prin pelete și brichete, produse care ar putea ajuta clienții să reducă emisiile 1.
- Reglementarea și reparațiile post-accidentvânt din față
Procesele de reparație pentru Brumadinho și Samarco, plus dezafectarea barajelor din amonte, cer cheltuieli mari și pot afecta flexibilitatea financiară dacă sumele cresc 1.
- Politicile de mediu și cerințele de raportaremixt
Compania adoptă standardele ISSB și GRI și își propune obiective de reducere a emisiilor, ceea ce ar putea reduce riscurile de reglementare, dar și crește costurile de conformitate 1.
Poziția concurențială
Surse de la sursa 1 nu identifică numele concurenților direcți; compania se descrie ca unul dintre liderii globali din minerit. Competiția din minereul de fier și nichel nu este detaliată în textul furnizat, deci analiza concurențială rămâne limitată la informațiile din raportul oficial.
- Concurenți nenumiți în sursă
Textul oficial nu numește concurenți; nu se pot face comparații bazate pe această sursă.
- Alți producători de minereu de fier
Sursa nu oferă detalii despre competitorii din minereul de fier.
- Producători de nichel și cupru
Concurența din nichel și cupru nu este tratată în sursa furnizată.
- Furnizori de pelete și brichete
Nu există în sursă informații despre concurenții pe segmentul de pelete.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- „Autostrada Meșterului Manole, varianta turcească”. Un versant consolidat de constructorii autostrăzii Sibiu-Pitești a luat-o la valeAntena 3 CNN · 03 nov. 2026 · RO
- Vale Iron Ore Output Trails Forecast on Serra Norte ChallengesBloomberg Markets · 29 oct. 2026 · EN
- Vale , Red LeslieSurge — GDELT DOC · 21 oct. 2026 · RO
- Rezultatele testului pentru febra din vale: IgM, IgG și confirmare - Kantesti AI Blood Test AnalyzerSurge — Google News · 18 oct. 2026 · RO
- Ediţie specială Afaceri de la Zero susţinută de 5 to go. Andreea Alexandru a renunţat la contabilitate şi a devenit parte din povestea 5 to go, iar astăzi administrează două cafenele în Bolintin-Vale şi Măgurele. „Îmi doream să fac o mică schimbare în ceea ce făceam şi de aceea am aplicat pentru franciza 5 to go“Ziarul Financiar · 08 oct. 2026 · RO
- Wikileaks-ul girat de guvernul interimar, despre salariile din top managementul companiilor de stat, ne-a dezvăluit un fel de ”Salary Valley”, o vale a veniturilor privilegiate, rupte total de performanţă şi competenţăZiarul Financiar · 04 oct. 2026 · RO
- Ibovespa Avança com Impulso de Vale ( VALE3 ) e Ajustes em Magazine Luiza ( MGLU3 ) em Meio a Expectativas FiscaisSurge — GDELT DOC · 02 oct. 2026 · RO
- Christa Pike in critical condition after Tennessee failed execution attempt | Dumbarton and Vale of Leven ReporterSurge — GDELT DOC · 02 oct. 2026 · RO
- No change in our position vows Mac Cionnaith ahead of Drumcree talks | Dumbarton and Vale of Leven ReporterSurge — GDELT DOC · 01 oct. 2026 · RO
- Exproprieri pentru realizarea drumului de legătură Bolintin Vale-Autostrada A1Juridice.ro · 01 oct. 2026 · RO
- Vale Mulls Raising Over $500 Million in Debut Panda Bond SaleBloomberg Markets · 30 sept. 2026 · EN
- Key points : Andy Burnham first Labour leader conference speech | Dumbarton and Vale of Leven ReporterSurge — GDELT DOC · 29 sept. 2026 · RO
- Labour is a long way from being able to win at Holyrood , Michael Marra says | Dumbarton and Vale of Leven ReporterSurge — GDELT DOC · 29 sept. 2026 · RO
- Dezastru după dezastru în Nepal: imagini terifiante cu munți care o iau la vale în câteva secundeAdevărul · 29 sept. 2026 · RO
- Burnham vows to end politics as usual in first Labour leader conference speech | Dumbarton and Vale of Leven ReporterSurge — GDELT DOC · 29 sept. 2026 · RO
- Quanto vale estar presente ?Surge — GDELT DOC · 27 sept. 2026 · RO
- Vale S.A. (VALE) Deepens China Ties with Potential Yuan Bond DebutYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- Vale Eyes China Bond Debut as Soon as This Year, CFO SaysBloomberg Markets · 09 sept. 2026 · EN
- Vale CFO Sees No Downturn in Iron Ore PricesBloomberg Markets · 09 sept. 2026 · EN
- HMM secures $3.5 bil. shipping contract with Brazil's ValeKorea Times — Business · 08 sept. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)20 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)14 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 oct. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Vale S.A. · 27 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.