olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Aktieselskabet Schouw & Co. SCHO.CO
Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0010253921 · Verticală: Companii listate din Danemarca
Schouw & Co. este un grup industrial danez cu un portofoliu diversificat de companii de producție, de la furaje pentru acvacultură la electronică și componente auto. În al doilea trimestru din 2026, grupul a raportat o creștere a EBITDA-ului cu 17% și și-a ridicat ghidajul anual, pe fondul IPO-ului BioMar și al achiziției Spectre, în timp ce datoria netă s-a redus la 2262 milioane DKK.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Aktieselskabet Schouw & Co. (SCHO.CO) costa 839,00 DKK (+0,48 % într-o zi), cu beta 0,40, interval pe 52 de săptămâni 572,00–850,00 DKK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,1
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 807,77 – 851,93
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,71 · lățimea benzii 5,3 %
- SMA 50 / 200
- 808,40 / 692,09
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 9,27 / 11,52
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +3,6 % | +0,4 % | +3,2 pp | — |
| 3 luni | +36,4 % | −3,3 % | +39,7 pp | — |
| 6 luni | +25,2 % | +4,0 % | +21,3 pp | — |
| De la început de an | +27,3 % | +8,1 % | +19,2 pp | — |
| 1 an | +43,4 % | +10,7 % | +32,7 pp | −7,7 % |
| 3 ani | +88,1 % | +50,1 % | +38,0 pp | +3,3 % |
| 5 ani | +30,5 % | +43,6 % | −13,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2025 |
|---|---|
| Venituri | 34,1 mld |
| Venituri an/an | indisponibil |
| Profit net | 650,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil |
| EPS diluat | 28,35 |
| EPS diluat an/an | indisponibil |
| netă % | 1,9 % |
| Flux de numerar liber | 2,3 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,3 mld EUR
- Datorie financiară
- 4,8 mld EUR
- Datorie netă
- 3,5 mld EUR
- Capitaluri proprii
- 11,8 mld EUR
- Active totale
- 27,0 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,41x
- Lichiditate curentă
- 1,65x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 2,4 %
- Marja FCF
- 6,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|
| Venituri | 34,1 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Profit operațional | 1,4 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 503,0 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,1 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | 441,0 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Profit net | 650,0 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| EPS diluat | 28,35 | esef· 27 mai 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 16,96 | esef· 27 mai 2026derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|
| Numerar | 1,3 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Creanțe | 6,9 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Stocuri | 6,6 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Active curente | 15,0 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 6,1 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Active totale | 27,0 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Datorii comerciale | 7,6 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 4,8 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 9,1 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Datorii totale | 15,2 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 11,8 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 22,9 mil | esef· 02 sept. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,9 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Investiții (capex) | 569,0 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,3 mld ≈ | esef· 27 mai 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -592,0 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,9 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Dividende plătite | 388,0 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 370,0 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 230,64 – 672,35 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E325,84 – 672,35 (Mijloc 381,68)19 firme folosite · multiplul median 13,5x · quartile 11,5x – 23,7x3NOV25.CO, BAVA.CO, BIOMAR.CO, CBRAIN.CO, CEMAT.CO, CHEMM.CO, DEMANT.CO, EGNETY.CO, FLS.CO, GABR.CO, GJ.CO, GN.CO, GREENM.CO, GUBRA.CO, ISS.CO, JDAN.CO, MATAS.CO, NORTHM.CO, PFINV.CO
- Dividende actualizate (DDM)230,64 – 314,50 (Mijloc 266,12)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 5,5 % | 47 (față de colegi) | 28 % |
| Marja netă · Calitate | 1,9 % | 42 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 358,0 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,9x | 21 (pe interval fix) | 17 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,6x | 67 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 16,7 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie39/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate60/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AKTIESELSKABET SCHOUW & CO. (SCHO.CO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 34,1 mld EUR în 2025; marjă netă 1,9 %; ROE 5,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 278,24–493,43 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 358,0 %
- Rata de distribuire (FCF): 16,7 %
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 2,9x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DEMANT.CODemant A | 79,7 mld | 51,6 | 15,0 % | 6,7 % | +2,5 % | +72 % / +30 % |
| NEWCAP.CONewcap Holding A | 65,3 mld | 13.125,0 | 29,1 % | 41,6 % | −99,9 % | +121 % / +62 % |
| ISS.COIss A | 50,8 mld | 19,8 | 27,7 % | 3,1 % | +1,1 % | +43 % / +158 % |
| BAVA.COBavarian Nordic A | 19,2 mld | 13,9 | 10,9 % | 22,0 % | indisponibil | +33 % / +47 % |
| GN.COGn Store Nord A | 18,1 mld | 27,7 | 6,3 % | 6,8 % | indisponibil | +20 % / −23 % |
| NETC.CONetcompany Group A | 16,8 mld | 66,2 | 7,2 % | 3,3 % | indisponibil | +11 % / +64 % |
| BIOMAR.COBiomar Group A | 12,1 mld | 16,9 | 28,3 % | 4,3 % | −0,5 % | indisponibil / indisponibil |
| JDAN.COJeudan A | 11,1 mld | 11,1 | 7,7 % | 57,1 % | indisponibil | +2 % / −7 % |
| DFDS.CODfds A | 8,7 mld | — | -0,2 % | -0,1 % | +1,9 % | +73 % / −25 % |
| GUBRA.COGubra A | 4,8 mld | 2,9 | 149,6 % | 64,1 % | +892,2 % | −40 % / +157 % |
| MATAS.COMatas A | 3,1 mld | 12,9 | 6,6 % | 2,8 % | +4,7 % | −31 % / −21 % |
| CBRAIN.COCbrain A | 2,4 mld | 54,7 | 13,8 % | 17,2 % | −6,2 % | −21 % / −52 % |
| BO.COBang & Olufsen A | 1,7 mld | — | -10,0 % | -4,3 % | −3,3 % | −24 % / +12 % |
| COLUM.COColumbus A | 1,2 mld | 84,0 | 2,0 % | 0,9 % | indisponibil | −5 % / +30 % |
| NNIT.CONnit A | 1,0 mld | — | -3,0 % | -1,3 % | −3,4 % | −16 % / −54 % |
| NORTHM.CONorth Media A | 873,1 mil | 13,2 | 5,5 % | 5,1 % | −0,4 % | +11 % / −16 % |
| FFARMS.COFirstfarms A | 789,8 mil | — | -2,3 % | -5,4 % | −16,5 % | −9 % / −1 % |
| HUSCO.COHusCompagniet A | 507,2 mil | — | -1,3 % | -0,9 % | +28,7 % | −41 % / −46 % |
| BIOPOR.COBioporto A | 456,2 mil | — | -117,6 % | -203,8 % | +11,2 % | −8 % / −53 % |
| GABR.COGabriel Holding A | 429,4 mil | 57,5 | 2,8 % | 1,4 % | +6,7 % | −10 % / −29 % |
| GREENM.COGreenMobility A | 392,5 mil | 11,9 | 74,3 % | 21,5 % | +20,0 % | −19 % / +91 % |
| EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A | 320,0 mil | 13,0 | 4,0 % | 40,9 % | −2,6 % | −21 % / +11 % |
| PFINV.COPapirfabrikken Invest A | 300,9 mil | 13,5 | 5,4 % | 29,7 % | +0,9 % | −3 % / +36 % |
| CEMAT.COCemat A | 213,9 mil | 3,5 | 28,7 % | 37,5 % | +318,0 % | −9 % / +3 % |
| GJ.COGlunz & Jensen Holding A | 145,6 mil | 17,1 | 7,5 % | 5,9 % | +9,6 % | +6 % / +17 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SCHO.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Schouw & Co. este un grup industrial danez cu un portofoliu diversificat de companii de producție, de la furaje pentru acvacultură la electronică și componente auto. În al doilea trimestru din 2026, grupul a raportat o creștere a EBITDA-ului cu 17% și și-a ridicat ghidajul anual, pe fondul IPO-ului BioMar și al achiziției Spectre, în timp ce datoria netă s-a redus la 2262 milioane DKK.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat care reduce dependența de o singură industrie și oferă rezilienta în perioade cu cerere inegală.
- Îmbunătățirea profitabilității prin productivitate, optimizarea amprentei și automatizare, vizibilă în creșterea EBITDA-ului.
- Datorie netă redusă substanțial după IPO-ul BioMar, ceea ce oferă flexibilitate financiară pentru noi investiții.
Puncte slabe
- Dependența de prețurile materiilor prime face ca veniturile raportate să fie sensibile la fluctuații care nu reflectă neapărat activitatea reală.
- Borg Automotive rămâne în urma așteptărilor din cauza cererii slabe și a concurenței intense pe piața Reman.
- Capitalul de lucru a crescut în prima jumătate a anului, ceea ce a redus fluxul de numerar din exploatare.
Oportunități
- Achiziția Spectre poate adăuga o platformă nouă de îmbrăcăminte tehnică cu potențial de creștere pe piețele de outdoor și sport.
- Capacitatea nouă de producție din China a HydraSpecma poate susține creșterea pe piețele în expansiune.
- Listarea BioMar poate oferi companiei o platformă pentru creștere și eventuale achiziții complementare.
Amenințări
- Incertitudinea geopolitică, restricțiile comerciale și volatilitatea prețurilor energiei pot afecta vizibilitatea și cererea.
- Constrângerile din lanțurile de aprovizionare cu semiconductori pot limita producția în divizia electronică.
- Inflația costurilor și deteriorarea condițiilor de piață ar putea presa marjele, mai ales dacă prețurile nu pot fi transferate clienților.
Riscuri
- Volatilitatea materiilor primeridicat
Prețurile ingredientelor marine și ale altor materii prime pot afecta atât cifra de afaceri, cât și marjele companiilor din grup.
- Restricții în lanțurile de aprovizionaremediu
Lipsa anumitor componente, în special semiconductori, poate întârzia producția și ramp-up-ul proiectelor.
- Cerere slabă în automediu
Borg Automotive depinde de o piață Reman cu concurență intensă, iar o cerere mai slabă ar putea presa profitabilitatea.
- Risc geopolitic și comercialmediu
Restricțiile comerciale și incertitudinea geopolitică pot perturba lanțurile de aprovizionare și vânzările pe mai multe piețe.
- Integrarea Spectrescăzut
Achiziția Spectre implică integrarea unei noi companii și alocarea prețului de achiziție, ceea ce poate genera costuri neprevăzute sau întârzieri.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Îmbunătățirea profitabilității și ridicarea ghidajului pentru 2026 arată că măsurile de eficientizare dau rezultate în mai multe companii ale grupului.
- Datoria netă redusă după IPO-ul BioMar și ROIC-ul în creștere oferă grupului spațiu pentru investiții și achiziții.
- Diversificarea pe mai multe industrii poate atenua efectul unei slăbiri a cererii într-un singur segment.
Ce ar strica teza
- Creșterea veniturilor a fost în mare parte susținută de prețurile materiilor prime, care nu se traduc neapărat în profit suplimentar.
- Fluxul de numerar din exploatare s-a redus în prima jumătate a anului, din cauza capitalului de lucru crescut.
- Unele companii, precum Borg Automotive, rămân sub presiune din cauza cererii slabe și a concurenței intense.
De urmărit
- Realizarea achiziției Spectre și contribuția la venituriQ3 2026
- Rezultatele Q3 2026 și evoluția ghidajului anualQ3 2026
- Evoluția prețurilor ingredientelor marine pentru BioMar2026
- Redresarea profitabilității Borg Automotive pe piața Remannext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Schouw & Co. este un holding industrial danez care deține o serie de companii de producție și procesare, fiecare cu propria piață și proprii clienți. Modelul grupului combină active de portofoliu cu o implicare activă în strategie, investiții și achiziții. Compania raportează în coroane daneze (DKK) și își comunică rezultatele trimestrial, iar în Q2 2026 veniturile au fost de 8965 milioane DKK, cu un EBITDA de 828 milioane DKK.
Grupul funcționează prin companii de portofoliu relativ autonome, cu management propriu, căror le oferă capital, orientare strategică și disciplină operațională. Ponderea fiecărei companii în cifra de afaceri variază, iar rezultatele grupului depind de combinația de cerere din industriile diferite în care activează. Obiectivele declarate includ creșterea profitabilității, îmbunătățirea ROIC-ului și eficientizarea capitalului.
În 2026, grupul a trecut prin evenimente importante: listarea BioMar la Nasdaq Copenhaga, în care Schouw a redus participația la 74%, și acordul de achiziție a unei participații majoritare în Spectre, un producător de îmbrăcăminte tehnică. Aceste tranzacții schimbă structura portofoliului și a capitalului, iar efectele lor se vor vedea în cifrele următoarelor trimestre.
Segmente
BioMar
BioMar produce furaje pentru acvacultură, principala sa piață fiind somonul și creveții. Cifra de afaceri în Q2 2026 a fost de 4164 milioane DKK, iar compania a fost listată pe Nasdaq Copenhaga în mai 2026. Ghidajul de venituri pentru 2026 a fost ridicat la 17-18 miliarde DKK.
GPV
GPV este al doilea cel mai mare furnizor european cu sediul în Europa de servicii de producție electronică (EMS). Veniturile în Q2 2026 au fost de 2245 milioane DKK, iar profitabilitatea a crescut prin măsuri de eficiență și optimizarea amprentei de producție. Lanțurile de aprovizionare cu anumite componente rămân limitate.
HydraSpecma
HydraSpecma proiectează și construiește sisteme hidraulice și electrice și soluții de răcire, filtrare și lubrifiere. Veniturile în Q2 2026 au crescut cu 12%, până la 925 milioane DKK, susținute de energia regenerabilă și de clienții OEM globali. Compania și-a ridicat ghidajul pentru 2026.
Piața în context
Piețele în care operează companiile grupului sunt diferite: acvacultura, electronica, sistemele hidraulice, componentele auto și textilele tehnice. Cererea este susținută în unele segmente, precum energia regenerabilă și apărarea, dar slabă în altele, cum este piața Reman din auto, unde concurența este intensă. Materiile prime și cursurile valutare influențează puternic cifra de afaceri raportată.
Industria de furaje pentru somon și creveți este influențată de prețurile produselor finale și de costurile ingredientelor marine. Pe piața electronicii, presiunea din lanțurile de aprovizionare cu semiconductori persistă, în timp ce cererea de comenzi a rămas puternică. Incertitudinea geopolitică și taxele comerciale fac vizibilitatea limitată pentru întregul grup.
Tendințe
- Creșterea cererii pentru energie regenerabilăvânt din spate
Activitatea HydraSpecma în segmentul eolian a crescut, susținută de poziția pe platformele existente ale clienților. Dacă cererea pentru energie eoliană rămâne ridicată, aceasta ar putea continua să sprijine veniturile diviziei.
- Presiunea costurilor cu materiile primevânt din față
Costurile ingredientelor marine și ale materiilor prime afectează marjele BioMar și alte companii din grup. Creșterea prețurilor poate sprijini cifra de afaceri, dar nu neapărat și profitul, ceea ce face evoluția marjelor mai greu de anticipat.
- Lanțuri de aprovizionare cu componente limitatemixt
GPV raportează constrângeri persistente în anumite categorii de componente, în special semiconductori, ceea ce limitează ritmul de producție. Dacă aceste restricții se atenuează, activitatea ar putea crește mai rapid.
- Piața Reman din auto sub presiunevânt din față
Borg Automotive a rămas afectată de cerere slabă și concurență intensă pe piața Reman, dar a îmbunătățit profitabilitatea prin programe operaționale. Relevanța acestei tendințe depinde de evoluția cererii din industria auto.
Poziția concurențială
Concurența diferă de la o companie a grupului la alta. În electronică, GPV concurează cu furnizori europeni și globali de servicii EMS, iar în componente hidraulice cu producători specializați. BioMar se confruntă cu alți producători de furaje pentru acvacultură, iar Borg Automotive cu actori din piața Reman.
Diversificarea portofoliului reduce dependența grupului de un singur segment, dar fiecare companie rămâne expusă presiunii concurenților din nișa sa. Avantajele competitive se bazează pe calitatea produselor, eficiența operațională și relațiile cu clienții, iar rezultatele financiare pot varia semnificativ între companii.
- Producători de furaje pentru acvacultură
Concurenți ai BioMar pe piețele somonului și creveților, unde prețurile și costurile materiilor prime influențează cererea.
- Furnizori europeni și globali de servicii EMS
Concurenți ai GPV în producția electronică pentru industrie, măsurare, transport și apărare.
- Producători specializați de sisteme hidraulice
Concurenți ai HydraSpecma pe segmentele eolian, al echipamentelor de construcții și marin.
- Actori ai pieței Reman auto
Concurenți ai Borg Automotive, unde cererea a rămas slabă și concurența a fost descrisă drept intensă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202602 sept. 2026
- Raportul anual 202627 mai 2026
- Raportul anual 202527 mai 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / Aktieselskabet Schouw & Co. · 30 iun. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.