olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Aurora Cannabis Inc. ACB

Medicinal Chemicals & Botanical Products · SIC 2833 · Verticală: Medicinal Chemicals & Botanical Products (SIC 2833)

5,24USD+1,55 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Aurora Cannabis Inc. este o companie canadiană din domeniul canabisului medicinal, care depune rapoartele anuale la SEC prin formularul 40-F și este listată pe Toronto Stock Exchange și pe Nasdaq sub simbolul ACB. Documentul pentru anul fiscal încheiat la 31 martie 2026 arată un cadru de guvernanță corporativă extins și angajamente de cheltuieli de audit semnificative.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Aurora Cannabis Inc. (ACB) costa 5,24 USD (+1,55 % într-o zi), cu beta 1,33, interval pe 52 de săptămâni 2,58–5,57 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2025): profit net de -17,2 mil USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 mar. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 0,04 · TTM până la 31 mar. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 mar. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,33
Volatilitate (1 an) 59 %
Interval 52 săpt.
2,585,57

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
78,4
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
3,49 – 4,95
peste banda superioară · %B 1,19 · lățimea benzii 34,7 %
SMA 50 / 200
4,10 / 3,57
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,17 / 0,06
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+17,5 %−1,1 %+18,6 pp—
3 luni+80,1 %−0,5 %+80,5 pp—
6 luni+48,0 %+4,4 %+43,6 pp—
De la început de an+24,2 %+12,3 %+11,9 pp—
1 an+15,4 %+13,5 %+1,9 pp−39,5 %
3 ani+6,9 %+76,4 %−69,5 pp−45,3 %
5 ani−92,1 %+63,7 %−155,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−53,7 %
17 dec. 2025 → 16 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−97,0 %
12 nov. 2021 → 16 iul. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−39,9 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2025 · 31 mar. 2025

Venituri
indisponibil CAD
indisponibil an/an
Profit net
-17,2 mil CAD
indisponibil an/an
EPS diluat
indisponibil
indisponibil an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · CAD

ExercițiuQ4 '22Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25
Profit brut—42,9 mil42,2 mil ≈74,9 mil ≈27,6 mil
Profit operațional—-981,0 mii-2,6 mil ≈32,6 mil ≈-24,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile—1,8 mil2,2 mil ≈2,0 mil ≈2,5 mil
Profit înainte de impozit—5,8 mil370,0 mii ≈27,7 mil ≈-13,5 mil
Profit net03,8 mil-13,2 mil ≈28,2 mil ≈-17,2 mil
EPS diluat—0,10———

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2018201920202021202220242025
Venituri55,2 mil245,5 mil268,7 mil245,3 mil221,3 mil269,6 mil343,3 mil
Venituri an/anindisponibil+344,8 %+9,4 %−8,7 %−9,8 %indisponibil+27,3 %
Profit net71,9 mil-293,5 mil-3,3 mld-692,0 mil-1,7 mld-69,3 mil1,6 mil
Profit net an/anindisponibil−508,0 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat0,15-0,29indisponibil-4,10-7,99-1,520,04
EPS diluat an/anindisponibil−293,3 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %130,3 %-119,5 %-1.221,7 %-282,2 %-776,0 %-25,7 %0,5 %
Flux de numerar liber-218,6 mil-606,5 milindisponibil-263,7 mil-142,5 milindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 mar. 2025

Numerar
137,9 mil CAD
Datorie financiară
61,7 mil CAD
Datorie netă
-76,2 mil CAD
Capitaluri proprii
608,6 mil CAD
Active totale
852,7 mil CAD
Datorie / capitaluri
0,10x
Lichiditate curentă
4,31x
ROE
0,3 %
ROA
0,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (CAD)

Marje

Cont de profit și pierdere · CAD

Venituri
2022
221,3 mil
2024
269,6 mil
2025
343,3 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Profit brut
2022
21,2 mil
2024
131,7 mil
2025
187,6 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Cercetare și dezvoltare
2022
10,4 mil
2024
3,6 mil
2025
3,7 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Profit operațional
2022
-231,4 mil
2024
-45,1 mil
2025
4,9 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2022
48,6 mil
2024
12,0 mil
2025
9,1 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

EBITDA
2022
-182,8 mil ≈
2024
-33,1 mil ≈
2025
14,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
71,8 mil
2024
13,8 mil
2025
8,4 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
-1,7 mld
2024
-57,6 mil
2025
20,4 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
-2,1 mil
2024
-554,0 mii
2025
4,6 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Profit net
2022
-1,7 mld
2024
-69,3 mil
2025
1,6 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

EPS diluat
2022
-7,99
2024
-1,52
2025
0,04

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2022
—
2024
43,2 mil
2025
55,6 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Bilanț · CAD

Numerar
2022
437,8 mil
2024
136,1 mil
2025
137,9 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Creanțe
2022
47,0 mil
2024
45,4 mil
2025
42,5 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Stocuri
2022
116,1 mil
2024
143,6 mil
2025
187,9 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Active curente
2022
745,1 mil
2024
426,6 mil
2025
478,3 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
233,5 mil
2024
263,6 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 20 iun. 2024verificat

Fond comercial
2022
0
2024
43,2 mil
2025
43,9 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
70,7 mil
2024
40,9 mil
2025
45,2 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Active totale
2022
1,1 mld
2024
838,7 mil
2025
852,7 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Datorii comerciale
2022
69,9 mil
2024
58,6 mil
2025
73,6 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2022
0
2024
52,4 mil
2025
21,5 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2022
0
2024
4,9 mil
2025
40,2 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Datorii curente
2022
130,9 mil
2024
124,6 mil
2025
110,9 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Datorii totale
2022
422,0 mil
2024
236,8 mil
2025
244,1 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Capital propriu
2022
665,8 mil
2024
601,9 mil
2025
608,6 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
297,8 mil
2024
54,5 mil
2025
56,2 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Fluxuri de numerar · CAD

Flux de numerar operațional
2022
-110,3 mil
2024
-68,5 mil
2025
16,0 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Investiții (capex)
2022
32,2 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 21 sept. 2022verificat

Flux de numerar liber
2022
-142,5 mil ≈
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 14 iun. 2023derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-36,2 mil
2024
-3,4 mil
2025
-14,3 mil

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
147,8 mil
2024
-47,9 mil
2025
-116,0 mii

SEC (XBRL)· 18 iun. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
27,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
15,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
5,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
54,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
4,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
1,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
0,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
0,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 mar. 2025
ROA
0,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 mar. 2025
ROIC
0,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 mar. 2025
ROCE
0,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 mar. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-76,2 mil CAD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2025
Datorie netă / EBITDA
-5,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 mar. 2025
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2025
Acoperirea dobânzilor
0,6x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,3x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2025
Lichiditatea rapidă
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2025
Lichiditatea imediată
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
16,0 mil CAD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
114,1 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
47 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 mar. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

5,24 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
0,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 mar. 2025
Marja netă
0,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
27,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2025
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 18 iun. 2025
verificat 284derivat 8

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Medicinal Chemicals & Botanical Products (SIC 2833)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate0,7 %100 (față de colegi)23 %
    Marja netă · Calitate0,5 %73 (față de colegi)14 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștere15,8 %100 (pe interval fix)18 %
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-5,4x100 (pe interval fix)23 %
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,6x0 (pe interval fix)14 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,3x100 (pe interval fix)9 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie70/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Calitate90/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    AURORA CANNABIS INC (ACB). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-03-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 343,3 mil CAD în 2025; creștere an/an 27,3 %; marjă netă 0,5 %; ROE 0,3 %; datorie netă/EBITDA -5,4x.

    Intervalul de valoare estimat este 0,50–0,69 CAD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • ROIC: 0,7 %
    • Marja netă: 0,5 %
    • CAGR venituri 3 ani: 15,8 %
    • Datorie netă / EBITDA: -5,4x
    • Lichiditatea curentă: 4,3x

    Ce o infirmă

    • Acoperirea dobânzilor: 0,6x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Medicinal Chemicals & Botanical Products (SIC 2833) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 13,1x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 0,4x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,1x
    ROE
    0,3 %
    mediana verticalei -20,8 %
    peste mediană
    Marja netă
    0,5 %
    mediana verticalei -10,7 %
    peste mediană
    Marja EBIT
    1,4 %
    mediana verticalei -8,7 %
    peste mediană
    Venituri an/an
    27,3 %
    mediana verticalei 2,1 %
    peste mediană (+1.227,6 %)
    Datorie netă/EBITDA
    -5,4x
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei —

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    TRLVTrulieve Cannabis Corp.2,2 mld—-48,2 %-41,8 %−0,4 %+115 % / +109 %
    TLRYTilray Brands, Inc.437,5 mil—-10,4 %-17,1 %+11,5 %−63 % / −84 %
    USNAUsana Health Sciences, Inc.264,8 mil—-4,2 %-2,4 %indisponibil−28 % / −70 %
    NAGENiagen Bioscience, Inc.199,6 mil21,313,3 %8,4 %+29,9 %−63 % / +81 %
    MDWDMediwound Ltd.182,3 mil—-63,9 %-140,8 %−16,1 %−21 % / +59 %
    FTLFFitlife Brands, Inc.76,8 mil13,114,1 %6,2 %+26,4 %−56 % / −15 %
    BTMDbiote Corp.71,6 mil11,8—3,2 %−2,5 %−55 % / −75 %
    NAIINatural Alternatives International, Inc.24,3 mil—-35,0 %-14,5 %+9,7 %−70 % / −81 %
    MTEXMannatech Inc16,7 mil—-1.490,1 %-6,9 %−8,3 %−8 % / −3 %
    BONBon Natural Life Limited4,4 mil—-3,9 %-10,7 %−21,7 %−39 % / −99 %
    CRONCronos Group Inc.——6,5 %39,1 %+24,6 %+42 % / +74 %
    CGCCanopy Growth Corp——-39,9 %-79,2 %+5,8 %−36 % / −87 %
    ACBAurora Cannabis Inc——0,3 %0,5 %+27,3 %+15 % / +7 %
    GLASGlass House Brands Inc.——-31,2 %-16,3 %−9,4 %−57 % / −45 %
    SNDLSNDL Inc.——-1,4 %-1,7 %+2,8 %−20 % / −1 %
    IMCCIM Cannabis Corp.——-1.496,2 %-20,7 %+1,3 %−99 % / −99 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ACB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 11 iun. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (03 nov. 2026), 6-K (29 oct. 2026), 6-K (26 oct. 2026), 6-K (14 oct. 2026), 6-K (08 oct. 2026).

    Pe scurt

    Aurora Cannabis Inc. este o companie canadiană din domeniul canabisului medicinal, care depune rapoartele anuale la SEC prin formularul 40-F și este listată pe Toronto Stock Exchange și pe Nasdaq sub simbolul ACB. Documentul pentru anul fiscal încheiat la 31 martie 2026 arată un cadru de guvernanță corporativă extins și angajamente de cheltuieli de audit semnificative.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania prezintă expertiză medicală și de reglementare într-un cadru federal, precum și capacități științifice în genetică și reproducere, care pot susține diferențierea produselor.
    • Structura de guvernanță include comitete independente și un comitet de audit cu experți financiari desemnați, ceea ce poate sprijini încrederea investitorilor în raportarea financiară.
    • Cotarea pe Toronto Stock Exchange și pe Nasdaq oferă companiei acces la două piețe de capital, ceea ce poate facilita finanțarea operațiunilor.

    Puncte slabe

    • Raportul menționează dependența marjelor brute de programul federal de rambursare, a cărui modificare ar putea reduce rentabilitatea activității.
    • Documentul include referințe la necesitatea de a obține finanțare pe termeni acceptabili, ceea ce indică o sensibilitate la condițiile piețelor de capital.
    • Compania nu urmează unele practici de guvernanță Nasdaq, precum cerințele de cvorum și de aprobare a acționarilor, ceea ce ar putea limita protecția unor acționari minoritari.

    Oportunități

    • Legalizarea crescută a canabisului medicinal și de consum, inclusiv în Statele Unite, ar putea deschide noi piețe pentru produsele companiei.
    • Achiziția Safari Flower Company și expansiunea internațională ar putea adăuga capacitate și venituri dacă integrarea decurge conform planului.
    • Obiectivul de profitabilitate sustenabilă și de flux de numerar pozitiv, dacă este atins, ar putea consolida poziția financiară a companiei.

    Amenințări

    • Modificările legislative și de reglementare din industria canabisului ar putea afecta modelul de activitate și condițiile de comercializare.
    • Concurența și presiunile asupra prețurilor ar putea reduce cota de piață și marjele, mai ales dacă noi operatori intră pe piață.
    • Riscurile de integrare a afacerilor achiziționate și incertitudinile privind cererea de consum din Canada și din jurisdicțiile de export ar putea afecta rezultatele.

    Riscuri

    • Modificarea programului federal de rambursareridicat

      Schimbările efective din aprilie 2026 ar putea reduce marjele brute ale companiei, ceea ce ar afecta direct rentabilitatea activității.

    • Acces la finanțareridicat

      Documentul menționează capacitatea de a obține finanțare pe termeni acceptabili ca fiind incertă. Dificultățile de finanțare ar putea limita investițiile și operațiunile.

    • Schimbări de reglementaremediu

      Modificările legislației din industrie, inclusiv în jurisdicțiile de export, ar putea afecta autorizările și modelul de activitate.

    • Integrarea achizițiilormediu

      Raportul menționează riscul ca integrarea afacerilor achiziționate să nu decurgă conform așteptărilor, ceea ce ar putea afecta beneficiile estimate.

    • Concurența și prețurilemediu

      Concurența și presiunile asupra prețurilor din industrie ar putea reduce veniturile, mai ales dacă cererea nu crește în ritmul așteptat.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă legalizarea extinsă a canabisului se traduce în creșterea cererii, compania ar putea beneficia de expertiza sa medicală și de avantajul său în reglementare.
    • Dacă achiziția și expansiunea internațională se integrează cu succes, ar putea adăuga capacitate și diversifica sursele de venit ale companiei.
    • Dacă obiectivele de profitabilitate și de flux de numerar pozitiv sunt atinse, bilanțul companiei ar putea deveni mai solid și mai puțin dependent de finanțare externă.

    Ce ar strica teza

    • Dacă modificarea programului de rambursare reduce marjele, rentabilitatea companiei ar putea rămâne sub presiune pentru o perioadă prelungită.
    • Dacă finanțarea devine mai costisitoare sau mai greu de obținut, planurile de investiții și de expansiune ar putea fi amânate.
    • Dacă concurența se intensifică și legislația se schimbă nefavorabil, poziția competitivă a companiei ar putea fi erodată.

    De urmărit

    • Impactul modificărilor programului federal de rambursare asupra marjei bruteQ1 2027
    • Ghidajul pentru exercițiul 2027 și obiectivele privind profitabilitatea și fluxul de numerar2027
    • Progresele integrării Safari Flower Company și rezultatele expansiunii internaționalenext 10-K
    • Accesul la finanțare prin programele de emisiune și capacitatea de a atrage capital2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 11 iun. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (03 nov. 2026), 6-K (29 oct. 2026), 6-K (26 oct. 2026), 6-K (14 oct. 2026), 6-K (08 oct. 2026).

    Afacerea

    Potrivit raportului 40-F, Aurora Cannabis Inc. este un emitent străin privat, care depune raportul anual în temeiul sistemului multijurisdicțional de divulgare (MJDS) al SEC. Acțiunile companiei sunt cotate la Toronto Stock Exchange și la Nasdaq Capital Market. Raportul menționează că societatea își desfășoară activitatea prin filiale în proprietate integrală, iar situațiile financiare sunt întocmite în principal în dolari canadieni.

    Documentul face referire la cadrul de guvernanță al companiei, care include un Consiliu de administrație cu comitete independente pentru nominalizări și guvernanță corporativă, resurse umane și remunerare și audit. Raportul precizează că membrii acestor comitete sunt independenți conform standardelor Nasdaq, iar comitetul de audit are doi experți financiari desemnați de consiliu.

    Raportul include, ca anexe incorporate prin referință, situațiile financiare auditate, analiza managementului (MD&A) și formularul informațiilor anuale (AIF) pentru exercițiul încheiat la 31 martie 2026. Auditorul extern este Ernst & Young LLP din Vancouver, iar taxele de audit raportate pentru exercițiul 2026 sunt prezentate în document.

    Segmente

    Activitatea de canabis medicinal

    Raportul 40-F descrie compania prin referire la expertiza sa în canabisul medicinal din Canada și pe plan internațional, precum și la programul de reproducere și portofoliul de produse. Documentul menționează și expansiunea pe piețe internaționale ca direcție de creștere, însă cifrele detaliate sunt prezentate în MD&A, incorporată prin referință.

    Achiziția Safari Flower Company

    Documentul menționează achiziția Safari Flower Company printre elementele de afirmații prospective, cu beneficiile asteptate pentru activitatea companiei. Detaliile financiare ale tranzacției sunt incluse în situațiile financiare anexate, nu în textul principal al raportului.

    Piața în context

    Raportul face referire la extinderea legalizării piețelor medicinale și de consum, inclusiv în Statele Unite, ca factor care ar putea susține cererea. Pe de altă parte, documentul menționează schimbarea programului federal de rambursare, efectivă de la 1 aprilie 2026, care ar putea influența marjele brute ale companiei.

    Raportul indică faptul că prețurile produselor din canabis, nivelul cererii și concurența sunt factori esențiali pentru performanța companiei. Documentul menționează și posibile modificări ale legislației și reglementărilor din industrie ca surse de incertitudine.

    Tendințe

    • Legalizarea extinsă a canabisuluivânt din spate

      Raportul menționează așteptări legate de legalizarea crescută a piețelor medicinale și de consum, inclusiv în Statele Unite. Dacă această tendință se consolidează, ar putea deschide noi oportunități pentru companie.

    • Schimbarea programului federal de rambursarevânt din față

      Documentul indică modificări ale programului federal de rambursare, efective din aprilie 2026, cu impact asupra așteptărilor privind marjele brute. Aceasta ar putea reduce rentabilitatea dacă veniturile pe unitate scad.

    • Expansiunea internaționalămixt

      Raportul menționează extinderea pe noi piețe internaționale ca direcție de creștere viitoare. Efectul depinde de accesul la autorizări și de condițiile reglementare din fiecare țară.

    • Disciplina costurilor și a capitaluluivânt din spate

      Documentul include, printre afirmațiile prospective, obiective legate de creșterea profitabilă, fluxul de numerar pozitiv și utilizarea prudentă a capitalului. Dacă aceste obiective sunt atinse, ar putea sprijini stabilitatea bilanțului companiei.

    Poziția concurențială

    Raportul nu enumeră explicit concurenții companiei. Documentul menționează însă concurența ca factor de risc care ar putea afecta prețurile, cota de piață și cererea pentru produsele companiei, atât în Canada, cât și în jurisdicțiile de export.

    Avantajele competitive invocate în raport includ expertiza medicală și de reglementare într-un cadru federal, precum și expertiza științifică în genetică și reproducere. Aceste elemente sunt prezentate de companie ca diferențiatori, fără o comparație cantitativă în textul 40-F.

    • Alți producători de canabis medicinal din Canada

      Raportul menționează concurența generală din industrie, fără a identifica nominal competitorii.

    • Producători de canabis din Statele Unite

      Raportul menționează legalizarea extinsă în Statele Unite, ceea ce ar putea atrage noi concurenți pe piață.

    • Operatori internaționali de canabis medicinal

      Raportul face referire la piețele internaționale, unde concurența locală ar putea fi relevantă pentru planurile de expansiune.

    • Furnizori de produse de consum din canabis

      Raportul menționează reducerea activității de consum, ceea ce indică o retragere din acest segment concurențial.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 29 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Surse

    1. [1] Form 40-F, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / Aurora Cannabis Inc. · 11 iun. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.