olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
USANA Health Sciences, Inc. USNA
Medicinal Chemicals & Botanical Products · SIC 2833 · Verticală: Medicinal Chemicals & Botanical Products (SIC 2833)
USANA Health Sciences dezvoltă și fabrică suplimente nutriționale, alimente funcționale și produse de îngrijire personală, vândute prin vânzare directă și, din ce în ce mai mult, prin canale omni-channel. Compania traversează în 2026 o perioadă de transformare, în care Hiya și Rise nu au atins performanțele așteptate și prognozele au fost revizuite în scădere, în timp ce vânzările din China rămân esențiale. Cifra de afaceri din 2025 a fost de 925 milioane USD, iar prognoza actualizată pentru 2026 este de 910 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea USANA Health Sciences, Inc. (USNA) costa 14,33 USD (−3,63 % într-o zi), cu capitalizare 264,8 mil USD, beta 0,84, interval pe 52 de săptămâni 12,86–23,24 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 223,3 mil USD (−5,3 % an/an), profit net de -21,4 mil USD (−321,5 % an/an), EPS diluat -1,16 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 13,75 – 15,60
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,31 · lățimea benzii 12,6 %
- SMA 50 / 200
- 14,61 / 18,02
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,10 / -0,11
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,5 % | −1,1 % | −2,4 pp | — |
| 3 luni | −4,4 % | −0,5 % | −4,0 pp | — |
| 6 luni | −28,4 % | +4,4 % | −32,8 pp | — |
| De la început de an | −27,0 % | +12,3 % | −39,3 pp | — |
| 1 an | −30,3 % | +13,5 % | −43,8 pp | −39,5 % |
| 3 ani | −69,1 % | +76,4 % | −145,5 pp | −14,7 % |
| 5 ani | −86,0 % | +63,7 % | −149,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2027 · 04 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 | Q2 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 200,2 mil | 213,6 mil | 249,5 mil | 235,8 mil | 213,7 mil | 226,2 mil | 250,2 mil | 223,3 mil |
| Costul vânzărilor | 39,3 mil | 38,6 mil | 52,4 mil | 50,2 mil | 48,8 mil | 49,4 mil | 59,4 mil | 48,3 mil |
| Profit brut | 161,0 mil | 175,1 mil | 197,1 mil | 185,7 mil | 164,9 mil | 176,8 mil | 190,8 mil | 174,9 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 61,3 mil | 73,3 mil | 91,4 mil | 81,9 mil | 85,9 mil | 78,1 mil | 88,3 mil | 82,3 mil |
| Profit operațional | 15,6 mil | 8,2 mil | 15,7 mil | 16,7 mil | 1,2 mil | 3,8 mil | 13,9 mil | -20,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 3,6 mil | 4,0 mil | 8,3 mil | 7,7 mil | 7,9 mil | 8,6 mil | 8,3 mil | 7,7 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 49,0 mii | 129,0 mii | 411,0 mii | 259,0 mii | 49,0 mii | 123,0 mii | 240,0 mii | 0 |
| Profit înainte de impozit | 18,6 mil | 10,4 mil | 16,7 mil | 18,8 mil | 1,8 mil | 4,2 mil | 15,5 mil | -18,9 mil |
| Impozit pe profit | 8,0 mil | 5,9 mil | 7,4 mil | 8,4 mil | 8,5 mil | 5,8 mil | 8,5 mil | 9,1 mil |
| Profit net | 10,6 mil | 4,5 mil | 9,4 mil | 9,7 mil | -6,5 mil | -1,8 mil | 7,5 mil | -21,4 mil |
| EPS diluat | 0,56 | 0,23 ≈ | 0,49 | 0,52 | -0,36 | -0,10 ≈ | 0,41 | -1,16 |
| Flux de numerar operațional | 29,5 mil ≈ | 5,8 mil | 15,5 mil | 12,2 mil ≈ | -2,0 mil ≈ | -3,4 mil | 9,8 mil | 23,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 2,4 mil ≈ | 1,8 mil | 2,8 mil | 5,0 mil ≈ | 3,2 mil ≈ | 2,8 mil | 2,6 mil | 3,2 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 0 | 12,3 mil | 15,2 mil ≈ | 0 ≈ | 0 | 0 | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2018 | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 998,6 mil | 921,0 mil | 854,5 mil | 925,3 mil |
| Venituri an/an | +4,1 % | +13,6 % | −10,8 % | indisponibil | −12,0 % | −7,8 % | −7,2 % | indisponibil |
| Profit net | 62,5 mil | 126,2 mil | 100,5 mil | 124,7 mil | 69,4 mil | 63,8 mil | 42,0 mil | 10,8 mil |
| Profit net an/an | −37,5 % | +101,8 % | −20,4 % | indisponibil | −44,4 % | −8,0 % | −34,1 % | indisponibil |
| EPS diluat | 2,53 | 5,12 | 4,41 | 5,86 | 3,59 | 3,30 | 2,19 | 0,58 |
| EPS diluat an/an | −36,6 % | +102,4 % | −13,9 % | indisponibil | −38,7 % | −8,1 % | −33,6 % | indisponibil |
| netă % | 6,0 % | 10,6 % | 9,5 % | 11,0 % | 6,9 % | 6,9 % | 4,9 % | 1,2 % |
| Flux de numerar liber | 110,6 mil | 140,7 mil | 110,2 mil | 145,3 mil | 93,5 mil | 56,1 mil | 50,9 mil | 8,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 03 ian. 2026
- Numerar
- 158,4 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 533,1 mil USD
- Active totale
- 742,9 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,24x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 1,4 %
- Marja FCF
- 0,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,1 mld | 998,6 mil | 921,0 mil | 854,5 mil | 925,3 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 187,5 mil | 209,1 mil | 193,9 mil | 176,7 mil | 161,2 mil | 200,9 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 873,4 mil | 925,5 mil | 804,7 mil | 744,3 mil | 693,3 mil | 724,4 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 10,3 mil | 10,6 mil | 11,6 mil | 11,4 mil | 11,6 mil | 10,7 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 267,7 mil | 261,2 mil | 262,3 mil | 257,0 mil | 263,3 mil | 337,4 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 146,2 mil | 176,5 mil | 107,6 mil | 93,1 mil | 66,3 mil | 37,4 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 14,7 mil | 13,7 mil | 13,4 mil | 12,7 mil | 14,5 mil | 32,6 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 160,9 mil ≈ | 190,2 mil ≈ | 121,0 mil ≈ | 105,8 mil ≈ | 80,9 mil ≈ | 70,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 66,0 mii | 507,0 mii | 192,0 mii | 262,0 mii | 281,0 mii | 842,0 mii | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 150,5 mil | 177,9 mil | 108,6 mil | 102,5 mil | 76,4 mil | 41,5 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 50,0 mil | 53,3 mil | 39,3 mil | 38,7 mil | 34,3 mil | 30,1 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit net | 100,5 mil | 124,7 mil | 69,4 mil | 63,8 mil | 42,0 mil | 10,8 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 4,41 | 5,86 | 3,59 | 3,30 | 2,19 | 0,58 | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 22,8 mil | 21,3 mil | 19,3 mil | 19,3 mil | 19,2 mil | 18,6 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 257,0 mil
- 2024
- 263,3 mil
- 2026
- 337,4 mil
SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat
- 2023
- 19,3 mil
- 2024
- 19,2 mil
- 2026
- 18,6 mil
SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 234,8 mil | 311,9 mil | 288,4 mil | 330,4 mil | 181,8 mil | 158,4 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 68,9 mil | 90,2 mil | 67,1 mil | 61,5 mil | 69,7 mil | 102,6 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Active curente | 329,3 mil | 425,3 mil | 384,4 mil | 417,7 mil | 279,2 mil | 288,4 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 95,2 mil | 100,4 mil | 97,8 mil | 99,8 mil | 94,6 mil | 94,4 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 16,6 mil | 17,4 mil | 17,4 mil | 17,1 mil | 144,2 mil | 138,0 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 29,8 mil | 30,8 mil | 32,4 mil | 29,9 mil | 151,8 mil | 133,2 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Active totale | 516,9 mil | 640,9 mil | 596,5 mil | 632,8 mil | 748,2 mil | 742,9 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 12,5 mil | 18,2 mil | 11,0 mil | 10,1 mil | 12,0 mil | 17,3 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 136,1 mil | 168,1 mil | 143,8 mil | 118,8 mil | 139,6 mil | 128,6 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | — | — | — | 135,6 mil | 161,9 mil | 156,6 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 351,7 mil † | 441,7 mil † | 434,5 mil † | 497,2 mil † | 532,1 mil † | 533,1 mil † | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 29,9 mil
- 2024
- 151,8 mil
- 2026
- 133,2 mil
SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 126,7 mil | 160,4 mil | 103,9 mil | 70,6 mil | 61,0 mil | 22,3 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 16,6 mil | 15,1 mil | 10,4 mil | 14,5 mil | 10,1 mil | 13,8 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 110,2 mil ≈ | 145,3 mil ≈ | 93,5 mil ≈ | 56,1 mil ≈ | 50,9 mil ≈ | 8,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 47,5 mil | -34,0 mil | -12,4 mil | -12,0 mil | -213,1 mil | -10,1 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -152,1 mil | -59,4 mil | -30,1 mil | -14,2 mil | 9,6 mil | -40,6 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 150,0 mil | 57,0 mil | 25,4 mil | 11,6 mil | 9,4 mil | 27,5 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -12,0 mil
- 2024
- -213,1 mil
- 2026
- -10,1 mil
SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 264,8 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
48 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -2,4 % | 60 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,2 % | 1 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -44,0 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -2,6x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,7x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 6,0 % | 75 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere1/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial60/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial75/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
USANA HEALTH SCIENCES, INC. (USNA). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-07-04.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 925,3 mil USD în 2026; marjă netă -2,4 %; ROE -4,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,7x
- Randament FCF: 6,0 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 0,2 %
- CAGR EPS 3 ani: -44,0 %
- Acoperirea dobânzilor: -2,6x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Medicinal Chemicals & Botanical Products (SIC 2833) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TRLVTrulieve Cannabis Corp. | 2,2 mld | — | -48,2 % | -41,8 % | −0,4 % | +115 % / +109 % |
| TLRYTilray Brands, Inc. | 437,5 mil | — | -10,4 % | -17,1 % | +11,5 % | −63 % / −84 % |
| USNAUsana Health Sciences, Inc. | 264,8 mil | — | -4,2 % | -2,4 % | indisponibil | −30 % / −69 % |
| NAGENiagen Bioscience, Inc. | 199,6 mil | 21,3 | 13,3 % | 8,4 % | +29,9 % | −63 % / +81 % |
| MDWDMediwound Ltd. | 182,3 mil | — | -63,9 % | -140,8 % | −16,1 % | −21 % / +59 % |
| FTLFFitlife Brands, Inc. | 76,8 mil | 13,1 | 14,1 % | 6,2 % | +26,4 % | −56 % / −15 % |
| BTMDbiote Corp. | 71,6 mil | 11,8 | — | 3,2 % | −2,5 % | −55 % / −75 % |
| NAIINatural Alternatives International, Inc. | 24,3 mil | — | -35,0 % | -14,5 % | +9,7 % | −70 % / −81 % |
| MTEXMannatech Inc | 16,7 mil | — | -1.490,1 % | -6,9 % | −8,3 % | −8 % / −3 % |
| BONBon Natural Life Limited | 4,4 mil | — | -3,9 % | -10,7 % | −21,7 % | −39 % / −99 % |
| GLASGlass House Brands Inc. | — | — | -31,2 % | -16,3 % | −9,4 % | −57 % / −45 % |
| ACBAurora Cannabis Inc | — | — | 0,3 % | 0,5 % | +27,3 % | +14 % / +14 % |
| SNDLSNDL Inc. | — | — | -1,4 % | -1,7 % | +2,8 % | −20 % / −1 % |
| IMCCIM Cannabis Corp. | — | — | -1.496,2 % | -20,7 % | +1,3 % | −99 % / −99 % |
| CGCCanopy Growth Corp | — | — | -39,9 % | -79,2 % | +5,8 % | −36 % / −87 % |
| CRONCronos Group Inc. | — | — | 6,5 % | 39,1 % | +24,6 % | +42 % / +74 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru USNA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
USANA Health Sciences dezvoltă și fabrică suplimente nutriționale, alimente funcționale și produse de îngrijire personală, vândute prin vânzare directă și, din ce în ce mai mult, prin canale omni-channel. Compania traversează în 2026 o perioadă de transformare, în care Hiya și Rise nu au atins performanțele așteptate și prognozele au fost revizuite în scădere, în timp ce vânzările din China rămân esențiale. Cifra de afaceri din 2025 a fost de 925 milioane USD 1, iar prognoza actualizată pentru 2026 este de 910 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un bilanț solid, fără datorii și cu lichidități substanțiale, ceea ce îi oferă flexibilitate financiară 3. Are o bază de clienți internațională și o marjă brută ridicată în segmentul core nutritional 12.
- Portofoliul de produse este structurat în jurul liniei Optimizers, cu ponderi stabile în ultimii ani 12. Compania are programe de cercetare și dezvoltare și o strategie de inovație clar definită 1.
- Modelul omni-channel, prin care Hiya și Rise pătrund în retail și e-commerce, diversifică sursele de venit față de vânzarea directă 13.
Puncte slabe
- Dependența de piața chineză este mare, iar numărul clienților activi a scăzut în ultimul an 13. Un declin în China ar afecta direct rezultatele consolidate.
- Segmentul Hiya a înregistrat o pierdere de valoare a fondului comercial în trimestrul al doilea din 2026 și creșterea abonaților a fost slabă 3. Aceste performanțe sub așteptări ridică întrebări despre integrarea achiziției.
- Compania a revizuit în scădere prognozele pentru 2026 la nivel de venituri și profit 3. Rezultatul net pentru anul este estimat ca negativ, ceea ce reflectă marjele sub presiune.
Oportunități
- Extinderea Hiya în Canada și Regatul Unit și în retail ar putea deschide noi surse de creștere 13. Dacă această expansiune reușește, ar putea compensa presiunea din segmentul de bază.
- Protein Pop, lansat recent, atrage noi retaileri și ar putea susține un portofoliu de produse extins pentru Rise 3. Economiile prin producția internă a produselor Hiya ar putea îmbunătăți marjele din a doua jumătate a anului 1.
- Modernizarea tehnologiei și a planului de compensare ar putea crește atractivitatea afacerii pentru Brand Partners și clienți 1.
Amenințări
- Reglementarea din SUA și din China a vânzării directe ar putea limita modelul de compensare sau pretențiile de marketing 1. Încălcări ale regulilor de către distribuitori ar putea atrage răspunderi.
- Tensiunile comerciale și politice dintre SUA și China ar putea afecta operațiunile și clienții din China 1. Schimbările valutare pot influența și ele rezultatele raportate.
- Concurența din partea unor competitori mai mari și bine finanțați ar putea erodă cota de piață și costurile de achiziție a clienților 1.
Riscuri
- Reglementarea vânzării directeridicat
Autoritățile pot modifica regulile sau interpretarea lor privind vânzarea directă, ceea ce ar putea obliga la schimbări în planul de compensare 1.
- Expunerea la Chinaridicat
Un declin al vânzărilor sau al clienților din China ar afecta semnificativ rezultatele, întrucât această piață domină baza de venituri 1.
- Depreciere de fond comercial la Hiyamediu
Pierderea de valoare înregistrată în trimestrul al doilea din 2026 arată că performanța segmentului ar putea continua să fie sub așteptări 3.
- Tensiuni comerciale și valutaremediu
Politicile comerciale și schimbările valutare ar putea afecta marjele și rezultatele raportate, mai ales întrucât majoritatea vânzărilor sunt în afara SUA 12.
- Răspundere pentru produse și pretenții de sănătatescăzut
Limitarea dovezilor clinice și reglementările privind suplimentele ar putea duce la răspunderi sau la restricții de comercializare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
Ce ar strica teza
- Scăderea continuă a clienților activi din China și din Asia ar putea accentua pierderile și ar putea face greu de atins prognozele revizuite 3.
- Dacă reglementările FTC privind pretențiile de câștig se înăspresc, modelul de vânzare directă ar putea deveni mai costisitor și mai restrictiv 1.
- Problemele din segmentul Hiya și Rise ar putea continua, iar depreciările suplimentare ar putea afecta rezultatul net 3.
De urmărit
- Evoluția clienților activi din Greater ChinaQ3 2026
- Revenirea abonaților Hiya și a vânzărilor din retailQ3 2026
- Calendarul și forma finală a regulilor FTC privind pretențiile de câștig2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
USANA Health Sciences, Inc. dezvoltă și fabrică suplimente nutriționale, alimente funcționale și produse de personal care și skincare, vândute în întreaga lume. Istoric, compania a distribuit produsele prin canalul de vânzare directă, considerat în concordanță cu viziunea sa de a îmbunătăți sănătatea și nutriția indivizilor și familiilor. Este listată la NYSE și operează în 25 de piețe geografice 1. Sub-companiile au fost extinse: în decembrie 2024 a achiziționat 78,85% din Hiya Health Products, LLC, iar în 2022 a achiziționat Rise, astfel că astăzi operează printr-o platformă omni-channel care include vânzarea directă, direct-to-consumer, marketplace-uri terțe și retail 1.
Compania este organizată, la începutul 2026, în trei segmente raportabile: Core Nutritional, Hiya și Rise 2. Segmentul Core Nutritional, care reprezintă aproximativ 84% din vânzările consolidate 1, se bazează pe Brand Partners, adică distribuitori independenți, și pe Preferred Customers, care cumpără pentru uz personal. Pe 4 iulie 2026, baza de clienți activi era de aproximativ 384 000 de persoane 23. Modelul de afaceri depinde de retenția și recrutarea acestor parteneri, ceea ce face ca schimbările în planul de compensare să fie un factor important.
Piața Chinei este cea mai importantă: China reprezintă aproximativ 41,3% din vânzările nete și aproximativ 49,9% din clienții activi ai segmentului core nutritional 1. Ca urmare, rezultatele sunt sensibile la fluctuațiile valutare, la condițiile economice și politice și la reglementările directe din China, unde afacerea BabyCare operează printr-un model care nu a fost aprobat explicit de guvern 1.
Segmente
Rise
Rise fabrică și vinde batoane proteice, băuturi cu proteine și Protein Pop, o linie lansată în 2025 12. Vânzările sale sunt generate în principal de marii retaileri naționali și de cei de tip club 2. În trimestrul al doilea din 2026 vânzările au fost de 3 milioane USD 3, iar prognoza anuală a fost redusă la 35 milioane USD 3.
Piața în context
Piața de bază este cea a sănătății și wellness-ului global, în care compania își propune să își consolideze relevanța de brand printr-o platformă omni-channel 1. Peste 90% din vânzările segmentului core nutritional provin din afara Statelor Unite 12, ceea ce face ca expunerea la monede și la politicile comerciale să fie semnificativă. Pe plan intern, cifra de afaceri consolidată pentru 2026 a fost revizuită la 910 milioane USD față de 925 milioane USD-1 miliard anterior 3.
Sectorul vânzării directe este supus unei supravegheri crescute: autoritățile din SUA, cum este FTC, au propus reguli noi privind pretențiile de câștig 1. Piețele de suplimente sunt influențate și de limitele dovezilor clinice și de reglementările privind produsele, ceea ce poate condiționa extinderea în noi țări 1.
Tendințe
- Tranziția spre model omni-channelmixt
Compania își extinde canalele prin Hiya și Rise, cu creștere planificată în retail și în e-commerce, ceea ce ar putea reduce dependența de vânzarea directă dacă aceste afaceri își revin 13.
- Presiunea digitală asupra Hiyavânt din față
În trimestrul al doilea din 2026, conducerea a menționat un mediu de marketing digital dificil, care a afectat vânzările, creșterea abonaților și marjele Hiya 3. Dacă această presiune persistă, prognozele pentru segment ar putea rămâne sub așteptări.
- Reglementarea câștigurilor în vânzarea directăvânt din față
Propunerile FTC privind pretențiile de câștig și recrutarea ar putea modifica modelul de compensare, care este esențial pentru Brand Partners 1. Schimbările ar putea limita publicitatea și ar putea afecta recrutarea.
- Redresarea monedei și a cererii din Asiamixt
Compania a anticipat un efect valutar favorabil de aproximativ 2% din vânzările segmentului core nutritional pentru 2026 3. Dacă dolarul se slăbește, rezultatele raportate în USD ar putea beneficia, deși volumul de clienți din Asia a scăzut 3.
- Investiții în tehnologie și lansări de produsevânt din spate
Compania intenționează să modernizeze infrastructura IT și să accelereze inovația de produs, inclusiv prin lansarea de noi produse de la Convenția Globală 1. Aceste investiții ar putea sprijini loialitatea clienților pe termen lung.
Poziția concurențială
Compania descrie concurența ca fiind intensă și provenită de la competitori mai mari, mai bogați și mai consacrați 1. Ea concurează atât în segmentul vânzării directe, cât și pe piețele de suplimente și produse de wellness, unde brandurile disponibile în retail și online sunt numeroase.
Presiunea competitivă se manifestă prin nevoia de a îmbunătăți planurile de compensare pentru a atrage Brand Partners într-un mediu concurențial în schimbare 1. În segmentul Hiya, concurența din canalele digitale și retail ar putea influența costurile de achiziție a clienților 3.
- Companii direct-to-consumer de produse pentru copii
Concurenți pe segmentul Hiya, în special în canalele digitale și de retail.
- Producători de batoane și băuturi proteice
Concurenți pe segmentul Rise, care vinde către retaileri naționali și de tip club.
- Companii care fac obiectul acțiunilor FTC din industria vânzării directe
Companii menționate în raport în contextul reglementării, nu ca rivali direcți identificați.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent03 nov. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 oct. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)07 apr. 2026
- Raport anual16 mar. 2026
- Raport curent18 feb. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-03 · SEC / USANA Health Sciences, Inc. · 16 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-04 · SEC / USANA Health Sciences, Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / USANA Health Sciences, Inc. · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.