olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Canopy Growth Corporation CGC

Medicinal Chemicals & Botanical Products · SIC 2833 · Verticală: Medicinal Chemicals & Botanical Products (SIC 2833)

0,75USD+6,32 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Canopy Growth este o companie canadiană de cannabis care produce și vinde atât produse medicale, cât și adult-use, precum și dispozitive de vaporizare prin Storz & Bickel, cu o mare parte din activitate în Canada. Ea se află în prezent într-o fază de refacere a profitabilității după restatarea situațiilor financiare anterioare și integrarea achiziției MTL Cannabis, trimestrul 1 al anului fiscal 2027 arătând venituri nete consolidate de 81.2 milioane CAD.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Canopy Growth Corporation (CGC) costa 0,75 USD (+6,32 % într-o zi), cu beta 1,55, interval pe 52 de săptămâni 0,65–1,92 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 81,2 mil USD (+12,5 % an/an), profit net de -14,6 mil USD, EPS diluat -0,03 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 05 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,62 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,55
Volatilitate (1 an) 75 %
Interval 52 săpt.
0,651,92

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
49,5
neutru
Bollinger (20, 2)
0,61 – 0,82
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 28,9 %
SMA 50 / 200
0,85 / 0,99
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,05 / -0,06
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−15,1 %−1,1 %−14,0 pp—
3 luni−19,3 %−0,5 %−18,9 pp—
6 luni−34,6 %+4,4 %−39,0 pp—
De la început de an−34,1 %+12,3 %−46,4 pp—
1 an−33,5 %+13,5 %−47,0 pp−39,5 %
3 ani−88,0 %+76,4 %−164,4 pp−14,7 %
5 ani−99,4 %+63,7 %−163,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−66,0 %
17 dec. 2025 → 30 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,6 %
12 nov. 2021 → 30 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−63,6 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2027 · 30 iun. 2026

Venituri
81,2 mil CAD
+12,5 % an/an
Profit net
-14,6 mil CAD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,03
indisponibil an/an
netă / operațională
-18,0 % / -27,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · CAD

ExercițiuQ2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27
Venituri63,0 mil74,8 mil65,0 mil72,1 mil66,7 mil74,5 mil71,2 mil81,2 mil
Costul vânzărilor41,2 mil50,7 mil54,5 mil54,1 mil44,8 mil53,1 mil63,0 mil58,9 mil
Profit brut21,8 mil24,1 mil10,5 mil18,0 mil21,9 mil21,5 mil8,3 mil22,2 mil
Cheltuieli generale și de vânzare41,7 mil41,5 mil38,5 mil38,1 mil36,3 mil44,4 mil41,1 mil40,2 mil
Profit operațional-45,9 mil-23,8 mil-18,3 mil-22,6 mil-16,9 mil-26,4 mil-95,8 mil-22,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile21,3 mil16,8 mil15,4 mil9,7 mil8,8 mil7,3 mil12,3 mil12,7 mil
Profit înainte de impozit-111,9 mil-97,8 mil-196,3 mil-44,6 mil-4,8 mil-58,0 mil-155,6 mil-14,7 mil
Impozit pe profit302,0 mii316,0 mii329,0 mii291,0 mii214,0 mii368,0 mii-850,0 mii-129,0 mii
Profit net-109,0 mil-98,1 mil-196,0 mil-44,9 mil-5,0 mil ≈-58,3 mil ≈-154,7 mil-14,6 mil
EPS diluat-1,26-0,89-1,27 ≈-0,24-0,02-0,17-0,40 ≈-0,03
Flux de numerar operațional-53,9 mil ≈-27,0 mil ≈-33,2 mil-10,3 mil-18,0 mil ≈-17,2 mil ≈-18,3 mil-25,0 mil
Investiții (capex)2,6 mil ≈1,2 mil ≈3,1 mil1,3 mil1,2 mil ≈1,8 mil ≈1,0 mil737,0 mii

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri12,8 mil398,8 mil546,6 mil475,7 mil333,3 mil297,1 mil269,0 mil284,6 mil
Venituri an/an−83,6 %+3.025,4 %+37,1 %−13,0 %−29,9 %−10,8 %−9,5 %+5,8 %
Profit net-26,3 mil-1,4 mld-1,7 mld-330,6 mil-3,3 mld-712,2 mil-508,9 mil-262,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-2,76-3,80-4,69-7,92-70,69-9,27-4,73-0,88
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-206,0 %-347,9 %-305,6 %-69,5 %-993,1 %-239,7 %-189,2 %-92,4 %
Flux de numerar liber-1,2 mld-1,5 mld-630,2 mil-582,5 mil-566,7 mil-285,4 mil-176,6 mil-69,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
364,7 mil CAD
Datorie financiară
233,4 mil CAD
Datorie netă
-131,3 mil CAD
Capitaluri proprii
697,6 mil CAD
Active totale
1,1 mld CAD
Datorie / capitaluri
0,33x
Lichiditate curentă
3,34x
ROE
-44,7 %
ROA
-25,8 %
Marja FCF
-24,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (CAD)

Marje

Cont de profit și pierdere · CAD

Venituri
2024
297,1 mil
2025
269,0 mil
2026
284,6 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
216,3 mil
2025
189,5 mil
2026
214,9 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Profit brut
2024
80,9 mil
2025
79,5 mil
2026
69,7 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
4,6 mil
2025
2,7 mil
2026
2,6 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
229,4 mil
2025
169,6 mil
2026
160,0 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Profit operațional
2024
-228,7 mil
2025
-117,1 mil
2026
-161,7 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
105,4 mil
2025
74,6 mil
2026
38,2 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-507,8 mil
2025
-507,8 mil
2026
-262,9 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
12,3 mil
2025
7,1 mil
2026
23,0 mii

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Profit net
2024
-712,2 mil
2025
-508,9 mil
2026
-262,9 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

EPS diluat
2024
-9,27
2025
-4,73
2026
-0,88

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
74,8 mil
2025
107,6 mil
2026
298,0 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Bilanț · CAD

Numerar
2024
170,3 mil
2025
113,8 mil
2026
364,7 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Creanțe
2024
44,9 mil
2025
47,5 mil
2026
31,2 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Stocuri
2024
77,3 mil
2025
96,4 mil
2026
110,5 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Active curente
2024
371,2 mil
2025
294,6 mil
2026
529,5 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
320,1 mil
2025
293,5 mil
2026
316,5 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Fond comercial
2024
43,2 mil
2025
46,0 mil
2026
55,7 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
104,1 mil
2025
87,2 mil
2026
92,4 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Active totale
2024
1,3 mld
2025
917,7 mil
2026
1,1 mld

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
28,7 mil
2025
26,1 mil
2026
34,8 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
103,9 mil
2025
4,3 mil
2026
16,2 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
493,3 mil
2025
299,8 mil
2026
217,1 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Datorii curente
2024
334,7 mil
2025
103,1 mil
2026
158,4 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Datorii totale
2024
899,8 mil
2025
439,1 mil
2026
421,1 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Capital propriu
2024
400,6 mil
2025
478,6 mil
2026
697,6 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Fluxuri de numerar · CAD

Flux de numerar operațional
2024
-282,0 mil
2025
-165,8 mil
2026
-63,8 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
3,4 mil
2025
10,8 mil
2026
5,3 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
-285,4 mil ≈
2025
-176,6 mil ≈
2026
-69,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
241,6 mil
2025
-47,8 mil
2026
-21,3 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-465,1 mil
2025
148,7 mil
2026
332,4 mil

SEC (XBRL)· 15 iun. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,8 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
-5,1 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
-12,2 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
25,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-54,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-79,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-28,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-39,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-23,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-21,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-17,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-96,4 mil CAD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
-3,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-78,5 mil CAD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
4,8 mil CAD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-83,2 mil CAD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
50 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
167 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
44 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
173 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,75 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-39,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-79,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,8 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 05 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 aug. 2026
verificat 1195derivat 76

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Medicinal Chemicals & Botanical Products (SIC 2833)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate-21,9 %20 (față de colegi)29 %
    Marja netă · Calitate-79,2 %7 (față de colegi)18 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștere-5,1 %0 (pe interval fix)24 %
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-3,9x0 (pe interval fix)18 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,0x100 (pe interval fix)12 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Calitate15/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Canopy Growth Corp (CGC). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 284,6 mil CAD în 2026; creștere an/an 5,8 %; marjă netă -79,2 %; ROE -39,9 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 3,0x

    Ce o infirmă

    • ROIC: -21,9 %
    • Marja netă: -79,2 %
    • CAGR venituri 3 ani: -5,1 %
    • Acoperirea dobânzilor: -3,9x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Medicinal Chemicals & Botanical Products (SIC 2833) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 13,1x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 0,4x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,1x
    ROE
    -39,9 %
    mediana verticalei -7,3 %
    sub mediană
    Marja netă
    -79,2 %
    mediana verticalei -6,9 %
    sub mediană
    Marja EBIT
    -54,9 %
    mediana verticalei -1,4 %
    sub mediană
    Venituri an/an
    5,8 %
    mediana verticalei 2,1 %
    peste mediană (+182,0 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei -0,9x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei —

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    TRLVTrulieve Cannabis Corp.2,2 mld—-48,2 %-41,8 %−0,4 %+115 % / +109 %
    TLRYTilray Brands, Inc.437,5 mil—-10,4 %-17,1 %+11,5 %−63 % / −84 %
    USNAUsana Health Sciences, Inc.264,8 mil—-4,2 %-2,4 %indisponibil−28 % / −70 %
    NAGENiagen Bioscience, Inc.199,6 mil21,313,3 %8,4 %+29,9 %−63 % / +81 %
    MDWDMediwound Ltd.182,3 mil—-63,9 %-140,8 %−16,1 %−21 % / +59 %
    FTLFFitlife Brands, Inc.76,8 mil13,114,1 %6,2 %+26,4 %−56 % / −15 %
    BTMDbiote Corp.71,6 mil11,8—3,2 %−2,5 %−55 % / −75 %
    NAIINatural Alternatives International, Inc.24,3 mil—-35,0 %-14,5 %+9,7 %−70 % / −81 %
    MTEXMannatech Inc16,7 mil—-1.490,1 %-6,9 %−8,3 %−8 % / −3 %
    BONBon Natural Life Limited4,4 mil—-3,9 %-10,7 %−21,7 %−39 % / −99 %
    GLASGlass House Brands Inc.——-31,2 %-16,3 %−9,4 %−57 % / −45 %
    CGCCanopy Growth Corp——-39,9 %-79,2 %+5,8 %−33 % / −88 %
    ACBAurora Cannabis Inc——0,3 %0,5 %+27,3 %+14 % / +14 %
    IMCCIM Cannabis Corp.——-1.496,2 %-20,7 %+1,3 %−99 % / −99 %
    SNDLSNDL Inc.——-1,4 %-1,7 %+2,8 %−20 % / −1 %
    CRONCronos Group Inc.——6,5 %39,1 %+24,6 %+42 % / +74 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CGC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Canopy Growth este o companie canadiană de cannabis care produce și vinde atât produse medicale, cât și adult-use, precum și dispozitive de vaporizare prin Storz & Bickel, cu o mare parte din activitate în Canada. Ea se află în prezent într-o fază de refacere a profitabilității după restatarea situațiilor financiare anterioare și integrarea achiziției MTL Cannabis, trimestrul 1 al anului fiscal 2027 arătând venituri nete consolidate de 81.2 milioane CAD 13.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție puternică pe piața medicală din Canada, sprijinită de o rețea de clinici și de brandurile Spectrum Therapeutics și Canada House 1.
    • Portofoliu larg de branduri adult-use și formate de produse, inclusiv Tweed, 7ACRES și DOJA 1.
    • Storz & Bickel aduce o marjă brută ridicată și o prezență internațională în dispozitive medicale certificate 13.

    Puncte slabe

    • Compania a avut pierderi și flux de numerar operațional negativ în mai mulți ani consecutivi, iar profitabilitatea nu este încă stabilită 1.
    • Slăbiciunea materială în controlul intern și restatarea situațiilor financiare anterioare reduc gradul de încredere în raportări 1.
    • Fluxul de numerar liber a fost negativ în trimestrul 1 al anului fiscal 2027, reflectând capitalul de lucru și cheltuielile operaționale 3.

    Oportunități

    • Integrarea MTL Cannabis ar putea aduce sinergii și o ofertă mai largă de flori de calitate, dacă procesul se finalizează conform planului 3.
    • Extinderea pe piețele medicale europene și australiene ar putea susține creșterea veniturilor internaționale 1.
    • Dacă reglementarea din SUA se schimbă, participarea prin Canopy USA ar putea deveni mai directă 12.

    Amenințări

    • Reducerea tarifului de rambursare VAC pentru cannabisul medical poate limita marjele segmentului medical 3.
    • Incertitudinea reglementară din SUA și din statele individuale poate afecta planurile de extindere 2.
    • Riscul de litigii de la acționari, în urma restatării, ar putea implica resurse și costuri semnificative 1.

    Riscuri

    • Restatarea situațiilor financiareridicat

      Restatarea situațiilor financiare anterioare a generat costuri neprevăzute și ar putea afecta reputația și relațiile cu partenerii 1.

    • Posibile litigii de la acționarimediu

      Acțiuni colective ar putea fi depuse în legătură cu restatarea, iar eventualele daune ar putea avea un impact material 1.

    • Lipsa profitabilitățiiridicat

      Compania a avut pierderi și flux de numerar operațional negativ în mai mulți ani, iar profitabilitatea viitoare nu este asigurată 1.

    • Reglementarea și rambursareamediu

      Modificările reglementării din Canada și SUA, precum și reducerea rambursărilor, ar putea afecta veniturile și marjele 13.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă integrarea MTL Cannabis se finalizează conform planului, creșterea veniturilor și sinergiile ar putea îmbunătăți marjele în a doua jumătate a anului fiscal 2027 3.
    • Creșterea veniturilor pe toate segmentele din trimestrul 1 și îmbunătățirea pierderii EBITDA ajustate arată că măsurile de cost ar putea susține progresul 3.
    • Poziția de lider în cannabisul medical din Canada și brandurile puternice ar putea sprijini cota de piață pe termen lung 1.

    Ce ar strica teza

    • Fluxul de numerar liber negativ și slăbiciunea materială în controlul intern ar putea limita capacitatea companiei de a finanța creșterea 13.
    • Reducerea rambursărilor VAC ar putea continua să comprime marjele în segmentul medical, care contribuie semnificativ la venituri 3.
    • Istoricul de pierderi și de flux de numerar operațional negativ ar putea face profitabilitatea mai greu de atins dacă veniturile cresc mai lent decât cheltuielile 1.

    De urmărit

    • Finalizarea remedierii slăbiciunii materiale în controlul internnext 10-K
    • Evoluția marjei brute ajustate după finalizarea integrării MTL Cannabis2027
    • Impactul reducerii tarifului de rambursare VAC asupra cannabisului medicalQ2 2027
    • Fluxul de numerar liber și capitalul de lucru în următoarele trimestreQ2 2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Canopy Growth se descrie ca o companie globală orientată spre consumator, care produce, distribuie și vinde produse din cannabis pentru uz medical și adult-use în Canada, sub un portofoliu de branduri precum Tweed, 7ACRES, DOJA și Spectrum Therapeutics 1. Compania a fost una dintre primele autorizate să cultive și să vândă cannabis legal în Canada și deține un interes semnificativ, nedeținător de control și fără drept de vot, în Canopy USA 1.

    Strategia companiei se sprijină pe un model «asset-right», cu accent pe eficiență, cultivare de calitate și brânduri de consum, iar integrarea MTL Cannabis, finalizată în anul fiscal 2026, este prezentată drept o sursă de genetică și capacitate de cultivare 13. Canopy Growth declară că dorește să rămână cel mai mare furnizor de cannabis medical din Canada după venituri, prin rețeaua de clinici Apollo, Canada House și Abba Medix 1.

    Activitățile sunt raportate pe două segmente: cannabis, care include producția, distribuția și vânzarea produselor din cannabis, și Storz & Bickel, care include vaporizatoare și accesorii 1. Cu acest model, compania încearcă să combine creșterea veniturilor cu controlul costurilor, iar rezultatele din primul trimestru al anului fiscal 2027 indică progrese în marja brută și în pierderea ajustată 3.

    Piața în context

    Compania descrie piața cannabisului ca fiind în evoluție rapidă, cu brandurile devenind din ce în ce mai importante pentru încrederea consumatorilor, iar Canada rămâne piața centrală a activității 1. Pe piața adult-use din Canada, Canopy Growth a raportat o poziție de #6 în clasament, cu locuri de top 2 la flori premium, pre-rolls infuzate și uleiuri și softgel-uri 3.

    Piața internațională de cannabis medical, în special Germania, Polonia și Australia, reprezintă o direcție de creștere menționată de companie, iar Canopy USA este prezentată drept o cale indirectă spre piața americană, care rămâne în mare parte dependentă de cadrul de reglementare 12. Conform rezultatelor din trimestrul 1, veniturile din Polonia au susținut creșterea pe piețele internaționale 3.

    Tendințe

    • Integrarea MTL Cannabisvânt din spate

      Achiziția MTL Cannabis aduce flori de calitate și genetică premium și a contribuit la creșterea veniturilor din cannabis medical și adult-use, însă implică costuri de integrare și ajustări de inventar; compania se așteaptă la îmbunătățiri mai mari în a doua jumătate a anului fiscal 2027 13. Efectul depinde de finalizarea integrării și de realizarea sinergiilor.

    • Reducerea tarifului de rambursare VACvânt din față

      Guvernul canadian a redus rata de rambursare a Veterans Affairs Canada pentru cannabisul medical, ceea ce a limitat creșterea marjei în segmentul medical 3. Dacă reducerea persistă, ar putea continua să apese asupra marjelor din acest segment.

    • Restatarea situațiilor financiare și controlul internvânt din față

      Compania a restatat situațiile financiare anterioare și a identificat o slăbiciune materială în controlul intern asupra raportării financiare, legată de aplicarea contabilă a instrumentelor legate de capital 1. Remedierea este în curs, iar întârzierile sau eșecul ei ar putea afecta încrederea investitorilor.

    • Creșterea vânzărilor de flori și reducerea costurilormixt

      Creșterea veniturilor din flori de calitate și reducerea costurilor, inclusiv headcount-ul redus, au contribuit la îmbunătățirea pierderii EBITDA ajustate în trimestrul 1 al anului fiscal 2027 3. Efectul depinde însă de menținerea acestor economii și de volumele de vânzări.

    Poziția concurențială

    Canopy Growth își descrie poziția pe piață prin raportare la cota de venituri din cannabis medical din Canada și la clasamentul adult-use, însă sursele furnizate nu identifică concurenții direcți pe nume 13. Concurența se manifestă probabil prin branduri, prețuri, distribuție și calitatea florilor, aspecte pe care compania le subliniază în strategia sa 1.

    În segmentul vaporizatoarelor, Storz & Bickel se diferențiază prin certificări medicale și prin prezența internațională, dar sursele nu numesc concurenți specifici 1. Pentru o analiză detaliată a competitorilor ar fi nevoie de surse suplimentare.

    • Concurenți necitați în sursele furnizate

      Sursele nu identifică concurenți direcți pe nume, deci nu sunt listați alți emitenți.

    • Canopy USA, LLC

      Entitate în care compania are un interes nedeținător de control, folosită ca punte indirectă către piața americană de cannabis.

    • Operatori de clinici medicale online

      Canopy Growth operează propriile platforme (Apollo, Abba Medix), iar piața clinicilor online este competitivă, fără alți concurenți numiți în surse.

    • Producători de vaporizatoare

      Storz & Bickel concurează pe o piață de dispozitive de vaporizare, însă sursele nu numesc firme concurente.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 23 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 23 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / Canopy Growth Corporation · 15 iun. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Canopy Growth Corporation · 07 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Canopy Growth Corporation · 07 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Canopy Growth Corporation (CGC): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw