olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

IM Cannabis Corp. IMCC

Medicinal Chemicals & Botanical Products · SIC 2833 · Verticală: Medicinal Chemicals & Botanical Products (SIC 2833)

0,72USD−0,99 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

IM Cannabis Corp. importă, distribuie și vinde canabis medical către pacienți în Israel și Germania, folosind un lanț de aprovizionare transfrontalier. În 2025 Germania a devenit principala piață, după reformele de acces din aprilie 2024, însă compania încă nu realizează profit, iar continuarea activității depinde de finanțare suplimentară. Venitul total a fost de 54,7 milioane CAD, iar pierderea operațională de 11,6 milioane USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea IM Cannabis Corp. (IMCC) costa 0,72 USD (−0,99 % într-o zi), cu beta 0,69, interval pe 52 de săptămâni 0,72–56,40 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -4,51 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,69
Volatilitate (1 an) 161 %
Interval 52 săpt.
0,7256,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
29,9
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
0,49 – 1,77
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 113,3 %
SMA 50 / 200
1,96 / 10,74
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,39 / -0,40
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−63,1 %−1,1 %−62,0 pp—
3 luni−81,2 %−0,5 %−80,7 pp—
6 luni−90,7 %+4,4 %−95,1 pp—
De la început de an−98,3 %+12,3 %−110,6 pp—
1 an−98,1 %+13,5 %−111,7 pp−35,8 %
3 ani−99,2 %+76,4 %−175,6 pp−14,7 %
5 ani−100,0 %+63,7 %−163,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−98,7 %
12 dec. 2025 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−100,0 %
24 nov. 2021 → 04 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−82,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20192020⚠ 20212022202320242025
Venituri9,1 mil15,9 mil34,1 mil54,3 mil48,8 mil54,0 mil54,7 mil
Venituri an/anindisponibil+75,1 %—+59,6 %−10,2 %+10,7 %+1,3 %
Profit net-7,3 mil-28,7 mil-17,8 mil-188,9 mil-9,5 mil-10,6 mil-11,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil—indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-1,90-6,70-161,88-4,45-4,51indisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil—indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-80,4 %-180,6 %-52,2 %-347,6 %-19,5 %-19,6 %-20,7 %
Flux de numerar liber-7,5 mil-10,5 mil-39,0 mil-14,2 mil-8,7 mil-1,2 mil4,7 mil

Seria se rupe înainte de 2021: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,7 mil CAD
Datorie financiară
15,3 mil CAD
Datorie netă
12,5 mil CAD
Capitaluri proprii
-3,6 mil CAD
Active totale
31,7 mil CAD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,67x
ROE
indisponibil
ROA
-31,9 %
Marja FCF
8,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (CAD)

Marje

Cont de profit și pierdere · CAD

Venituri
2023
48,8 mil
2024
54,0 mil
2025
54,7 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
38,0 mil
2024
45,6 mil
2025
45,0 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
9,8 mil
2024
8,5 mil
2025
9,7 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 19 mai 2021verificat

Profit operațional
2023
-12,8 mil
2024
-10,2 mil
2025
-11,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 mar. 2023verificat

EBITDA
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 mar. 2023derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
3,7 mil
2024
4,8 mil
2025
3,5 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-9,5 mil
2024
-12,8 mil
2025
-11,7 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
771,0 mii
2024
-1,0 mil
2025
92,0 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-9,5 mil
2024
-10,6 mil
2025
-11,3 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-4,45
2024
-4,51
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
12,8 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 mar. 2024verificat

Bilanț · CAD

Numerar
2023
1,8 mil
2024
863,0 mii
2025
2,7 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
4,8 mil
2024
5,4 mil
2025
4,3 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
10,0 mil
2024
3,2 mil
2025
4,3 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Active curente
2023
24,3 mil
2024
23,4 mil
2025
22,7 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
5,1 mil
2024
3,7 mil
2025
3,7 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
10,1 mil
2024
6,7 mil
2025
1,9 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
5,8 mil
2024
3,3 mil
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Active totale
2023
48,8 mil
2024
39,2 mil
2025
31,7 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
12,1 mil
2024
15,1 mil
2025
14,3 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
394,0 mii
2024
466,0 mii
2025
936,0 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
32,8 mil
2024
34,9 mil
2025
34,0 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
35,1 mil
2024
36,0 mil
2025
35,4 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
13,7 mil
2024
3,1 mil
2025
-3,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
13,4 mil
2024
3,1 mil
2025
5,9 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · CAD

Flux de numerar operațional
2023
-8,1 mil
2024
-1,1 mil
2025
4,7 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
581,0 mii
2024
156,0 mii
2025
13,0 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-8,7 mil ≈
2024
-1,2 mil ≈
2025
4,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,2 mil
2024
-470,0 mii
2025
-531,0 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
9,4 mil
2024
3,8 mil
2025
1,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
0,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
28,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
17,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-21,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-20,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
8,6 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-1.496,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-31,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
12,5 mil CAD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
-3,3x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
4,7 mil CAD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
13,0 mii CAD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
4,7 mil CAD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
32 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
30 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,72 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-1.496,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-20,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 mar. 2026
verificat 219

Scorul pe grupe

25 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Medicinal Chemicals & Botanical Products (SIC 2833)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate-20,7 %20 (față de colegi)25 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștere0,2 %2 (pe interval fix)33 %
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-3,3x0 (pe interval fix)25 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,7x0 (pe interval fix)17 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțial2/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial20/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    IM Cannabis Corp. (IMCC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 54,7 mil CAD în 2025; creștere an/an 1,3 %; marjă netă -20,7 %; ROE -1 496,2 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • Marja netă: -20,7 %
    • CAGR venituri 3 ani: 0,2 %
    • Acoperirea dobânzilor: -3,3x
    • Lichiditatea curentă: 0,7x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Medicinal Chemicals & Botanical Products (SIC 2833) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 13,1x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 0,4x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,1x
    ROE
    -1.496,2 %
    mediana verticalei -7,3 %
    sub mediană
    Marja netă
    -20,7 %
    mediana verticalei -6,9 %
    sub mediană
    Marja EBIT
    -21,2 %
    mediana verticalei -1,4 %
    sub mediană
    Venituri an/an
    1,3 %
    mediana verticalei 4,3 %
    sub mediană (−69,9 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei -0,9x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei —

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    TRLVTrulieve Cannabis Corp.2,2 mld—-48,2 %-41,8 %−0,4 %+115 % / +109 %
    TLRYTilray Brands, Inc.437,5 mil—-10,4 %-17,1 %+11,5 %−63 % / −84 %
    USNAUsana Health Sciences, Inc.264,8 mil—-4,2 %-2,4 %indisponibil−28 % / −70 %
    NAGENiagen Bioscience, Inc.199,6 mil21,313,3 %8,4 %+29,9 %−63 % / +81 %
    MDWDMediwound Ltd.182,3 mil—-63,9 %-140,8 %−16,1 %−21 % / +59 %
    FTLFFitlife Brands, Inc.76,8 mil13,114,1 %6,2 %+26,4 %−56 % / −15 %
    BTMDbiote Corp.71,6 mil11,8—3,2 %−2,5 %−55 % / −75 %
    NAIINatural Alternatives International, Inc.24,3 mil—-35,0 %-14,5 %+9,7 %−70 % / −81 %
    MTEXMannatech Inc16,7 mil—-1.490,1 %-6,9 %−8,3 %−8 % / −3 %
    BONBon Natural Life Limited4,4 mil—-3,9 %-10,7 %−21,7 %−39 % / −99 %
    CRONCronos Group Inc.——6,5 %39,1 %+24,6 %+42 % / +74 %
    CGCCanopy Growth Corp——-39,9 %-79,2 %+5,8 %−36 % / −87 %
    ACBAurora Cannabis Inc——0,3 %0,5 %+27,3 %+14 % / +14 %
    GLASGlass House Brands Inc.——-31,2 %-16,3 %−9,4 %−57 % / −45 %
    SNDLSNDL Inc.——-1,4 %-1,7 %+2,8 %−20 % / −1 %
    IMCCIM Cannabis Corp.——-1.496,2 %-20,7 %+1,3 %−98 % / −99 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IMCC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (02 oct. 2026), 6-K (28 sept. 2026), 6-K (25 sept. 2026), 6-K (24 sept. 2026), 6-K (23 sept. 2026).

    Pe scurt

    IM Cannabis Corp. importă, distribuie și vinde canabis medical către pacienți în Israel și Germania, folosind un lanț de aprovizionare transfrontalier. În 2025 Germania a devenit principala piață, după reformele de acces din aprilie 2024, însă compania încă nu realizează profit, iar continuarea activității depinde de finanțare suplimentară. Venitul total a fost de 54,7 milioane CAD 1, iar pierderea operațională de 11,6 milioane USD 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o infrastructură integrată de import, distribuție și vânzare cu cu autorizații EU-GMP în Germania și farmacii proprii în Israel 1.
    • Marca IMC are o reputație construită pe parcursul mai multor ani în Israel, iar portofoliul de mărci premium îi oferă diferențiere 1.
    • Prezența în două piețe reglementate permite o diversificare geografică a veniturilor 1.

    Puncte slabe

    • Compania nu a atins încă profitabilitatea și a înregistrat pierderi în fiecare an de la înființare 1.
    • Fluxul de numerar operațional a fost negativ în 2025, ceea ce face necesară finanțarea din surse externe 1.
    • Dependența de credite bancare și de emiteri de acțiuni ridică riscuri de diluare și de refinanțare 1.

    Oportunități

    • Creșterea pieței germane, după reforma de acces, ar putea sprijini extinderea vânzărilor prin Adjupharm 1.
    • Liberalizarea reglementărilor din Israel ar putea extinde baza de pacienți din farmaciile proprii 1.
    • Lansarea de noi tulpini și mărci în ambele piețe ar putea consolida poziția de preț și volumul vânzărilor 1.

    Amenințări

    • Ancheta antidumping și eventualele taxe asupra importurilor din Canada ar putea crește costurile produselor vândute 1.
    • Conflictele din Orientul Mijlociu pot perturba logistica și pot afecta parteneri de afaceri 1.
    • Concurența puternică din ambele piețe ar putea presa marjele și cota de piață 1.

    Riscuri

    • Incertitudine privind continuarea activitățiiridicat

      Conducerea a semnalat că există condiții care ridică un dubiu substanțial privind capacitatea companiei de a-și continua activitatea, fără ajustările care ar fi necesare în acest caz 1.

    • Lipsa profitabilitățiiridicat

      Compania a înregistrat pierderi operaționale în fiecare an și nu poate estima când sau dacă va deveni profitabilă 1.

    • Taxe antidumping în Israelridicat

      Dacă taxele propuse pentru importurile din Canada vor fi impuse, costul bunurilor vândute ar putea crește semnificativ 1.

    • Risc geopolitic în Israelmediu

      Conflictele armate din regiune pot afecta operațiunile, pot descuraja partenerii de afaceri și pot îngreuna atragerea de capital 1.

    • Risc de credit și de finanțaremediu

      Facilitățile de credit și împrumuturile din Israel implică acoperiri și clauze financiare, iar neîndeplinirea lor ar putea declanșa stări de neplată 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă Germania continuă să se extindă după reforma de acces, Adjupharm ar putea deveni un hub european solid, cu o creștere vizibilă a veniturilor 1.
    • Poziția de importator și de deținător de farmacii în Israel poate oferi compania un avantaj în accesul la produse premium din Canada 1.
    • Dacă reducerea costurilor și eficientizarea operațiunilor produc rezultate, compania ar putea reduce pierderile și ar putea obține o finanțare mai ușoară 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă taxele antidumping sunt impuse, marjele din Israel ar putea scădea rapid, iar compania ar putea fi nevoită să își reducă prețurile 1.
    • Continuarea pierderilor și a fluxului de numerar negativ ar putea forța compania să emită noi acțiuni, cu impact de diluare 1.
    • Dacă regiunea rămâne instabilă, perturbările logistice și pierderea partenerilor ar putea afecta veniturile din Israel 1.

    De urmărit

    • Evoluția taxelor antidumping asupra importurilor din Canada2026
    • Veniturile segmentului german și ritmul de creștere a paciențilorQ1 2027
    • Clarificarea privind continuarea activității și finanțarea suplimentarănext 10-K
    • Evoluția pierderilor operaționale și a fluxului de numerar2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (02 oct. 2026), 6-K (28 sept. 2026), 6-K (25 sept. 2026), 6-K (24 sept. 2026), 6-K (23 sept. 2026).

    Afacerea

    IM Cannabis Corp. este o companie internațională de canabis care se concentrează pe importul, distribuția și vânzarea de produse din canabis medical către pacienți în Israel și Germania 1. În Israel operează farmacii licențiate, platforme online și un centru de distribuție, iar în Germania activează prin filiala Adjupharm GmbH, care distribuie produse către farmaciile licențiate 1. După anularea procedurii CCAA din Canada, compania și-a concentrat activitatea doar pe cele două piețe 1.

    Compania leagă operațiunile din Israel și Germania printr-un lanț de aprovizionare transfrontalier, în care canabisul este importat, în principal din Canada, apoi ambalat și distribuit prin infrastructura proprie 1. Adjupharm deține autorizații EU-GMP pentru reambalare, testare de stabilitate și eliberarea lotului, iar centrul său logistic din Germania este folosit ca hub european 1.

    Structura financiară este încă fragilă: compania a avut flux de numerar operațional negativ în 2025 și Consiliul a aprobat un plan de reducere a costurilor, iar auditorii și conducerea semnalează incertitudine privind continuarea activității 1. Pentru a-și susține operațiunile, IM Cannabis depinde de credite bancare și de eventuale emiteri de acțiuni 1.

    Segmente

    Germania

    Germania este segmentul cu cea mai mare creștere, cu venituri de 36,3 milioane CAD în 2025, comparativ cu 15,5 milioane CAD în 2024 1. Creșterea reflectă accesul mai ușor al pacienților la canabis medical după reforma din aprilie 2024 și extinderea portofoliului cu mărci precum BLKMKT și Selected 1.

    Israel

    Segmentul israelian a scăzut în 2025 la 18,4 milioane CAD, de la 38,5 milioane CAD în 2024, pe fondul reducerii activităților de tranzacționare, al restructurării și al perturbărilor logistice legate de conflictele regionale 1. Compania deține două farmacii licențiate în Israel, Vironna și Pharm Yarok, care susțin activitatea de distribuție 1.

    Piața în context

    Piața israeliană este mare și în creștere, cu un număr de pacienți medicali licențiați de aproximativ 137.900 în februarie 2026, dar devine tot mai competitivă, iar capacitatea de a importa canabis premium din Canada este un factor-cheie 1. Piața germană s-a dezvoltat mai lent, dar compania observă o creștere a pacienților care își cumpără produsele din buzunarul propriu, iar extinderea depinde de ritmul reglementărilor 1.

    Conducerea nu oferă o estimare cantitativă a dimensiunii pieței și subliniază că ritmul extinderii din Germania rămâne incert 1. Capacitatea de a obține aprobări și de a menține accesul la furnizori va determina în mare măsură dacă aceste piețe pot susține o creștere durabilă a veniturilor 1.

    Tendințe

    • Număr în creștere de pacienți în Israelvânt din spate

      Numărul pacienților licențiați continuă să crească și ar putea beneficia de o eventuală liberalizare a reglementărilor în Israel 1.

    • Reforma pacienților din Germaniavânt din spate

      Reforma din aprilie 2024 a facilitat accesul pacienților la canabis medical, iar extinderea acestei piețe ar putea continua, deși ritmul rămâne incert 1.

    • Presiunea pe prețuri și marjemixt

      Compania trebuie să își mențină prețul mediu de vânzare și marjele, iar concurența crescută din Israel și Germania poate reduce aceste marje 1.

    Poziția concurențială

    Concurența este intensă și se desfășoară în principal regional: în Israel compania se confruntă cu alte mărci și producători de canabis medical, iar în Germania Adjupharm concurează cu mai mulți producători și distribuitori licențiați, de la multinaționale bine capitalizate până la noi intrați mai mici 1.

    Diferența de competitivitate se vede în accesul la aprovizionare și în capacitatea de a diferenția mărci premium, iar pierderea cotei de piață în Israel ar putea afecta rapid veniturile, având în vedere volumul mic de capital disponibil 1.

    • Producători și distribuitori israelieni de canabis medical

      Mărci și producători locali care concurează direct pe piața israeliană 1.

    • Producători licențiați germani

      Operatori stabiliți și noi intrați care concurează cu Adjupharm pentru distribuția către farmacii 1.

    • Multinaționale ale canabisului medical

      Companii cu operațiuni și venituri la scară mare, descrise în sursă ca un concurent important în Germania 1.

    • Furnizori de canabis din Canada

      Parteneri de aprovizionare și, în același timp, concurenți pentru produse premium importate în Israel și Germania 1.

    Știri și depuneri

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / IM Cannabis Corp. · 30 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    IM Cannabis Corp. (IMCC): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw