olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
FitLife Brands, Inc. FTLF
Medicinal Chemicals & Botanical Products · SIC 2833 · Verticală: Medicinal Chemicals & Botanical Products (SIC 2833)
FitLife Brands, Inc. (FTLF, Nasdaq) dezvoltă și comercializează suplimente nutriționale și produse de wellness prin mărci proprii, distribuite prin GNC, Amazon și canale wholesale. Achiziția Irwin Naturals din august 2025 a schimbat structura companiei, aducând venituri trimestriale de peste 26,5 milioane USD, dar și o datorie netă ridicată, de 37,0 milioane USD.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea FitLife Brands, Inc. (FTLF) costa 8,00 USD (−2,20 % într-o zi), cu capitalizare 75,1 mil USD, P/E 12,8 pe un EPS diluat de 0,62 USD în ultimele 12 luni, beta 0,64, interval pe 52 de săptămâni 7,84–19,18 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 26,5 mil USD (+64,6 % an/an), profit net de 2,0 mil USD (+11,6 % an/an), EPS diluat 0,20 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 38,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 7,55 – 9,15
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,28 · lățimea benzii 19,2 %
- SMA 50 / 200
- 8,99 / 11,01
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,31 / -0,32
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,3 % | −1,1 % | −10,2 pp | — |
| 3 luni | −21,6 % | −0,5 % | −21,2 pp | — |
| 6 luni | −16,3 % | +4,4 % | −20,7 pp | — |
| De la început de an | −50,8 % | +12,3 % | −63,1 pp | — |
| 1 an | −59,2 % | +13,5 % | −72,7 pp | −39,6 % |
| 3 ani | −27,6 % | +76,4 % | −104,0 pp | −52,8 % |
| 5 ani | +18,5 % | +63,7 % | −45,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 16,0 mil | 15,0 mil | 15,9 mil | 16,1 mil | 23,5 mil | 25,9 mil | 25,3 mil | 26,5 mil |
| Costul vânzărilor | 9,0 mil | 8,8 mil | 9,1 mil | 9,2 mil | 14,7 mil | 17,0 mil | 15,8 mil | 16,7 mil |
| Profit brut | 7,0 mil | 6,2 mil | 6,9 mil | 6,9 mil | 8,7 mil | 8,9 mil | 9,5 mil | 9,8 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 2,6 mil | 2,3 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | 4,1 mil | 4,9 mil | 5,0 mil | 4,8 mil |
| Profit operațional | 3,2 mil | 2,9 mil | 3,0 mil | 2,5 mil | 2,3 mil | 2,3 mil | 3,1 mil | 3,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 22,0 mii | 23,0 mii | 19,0 mii | 14,0 mii | 136,0 mii | 251,0 mii | 248,0 mii | 252,0 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | 326,0 mii | 282,0 mii | 244,0 mii | 175,0 mii | 580,0 mii | 814,0 mii | 735,0 mii | 679,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 2,9 mil | 2,7 mil | 2,7 mil | 2,4 mil | 1,8 mil | 1,4 mil | 2,3 mil | 2,7 mil |
| Impozit pe profit | 770,0 mii | 581,0 mii | 701,0 mii | 631,0 mii | 829,0 mii | -258,0 mii | 627,0 mii | 734,0 mii |
| Profit net | 2,1 mil | 2,1 mil | 2,0 mil | 1,7 mil | 921,0 mii | 1,6 mil | 1,7 mil | 2,0 mil |
| EPS diluat | 0,21 | 0,21 ≈ | 0,20 | 0,18 | 0,09 | 0,16 ≈ | 0,17 | 0,20 |
| Flux de numerar operațional | 2,0 mil ≈ | 957,0 mii | 2,3 mil | 1,2 mil ≈ | 3,7 mil ≈ | 244,0 mii | 2,5 mil | 3,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 0 ≈ | 0 | 24,0 mii | 5,0 mii ≈ | 8,0 mii ≈ | 5,0 mii | 0 | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 71 din propriul istoric de 31 trimestre (min 0,1, mediană 5,0, max 29,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 17,1 mil | 19,5 mil | 21,7 mil | 27,9 mil | 28,8 mil | 52,7 mil | 64,5 mil | 81,5 mil |
| Venituri an/an | −4,1 % | +14,2 % | +11,5 % | +28,4 % | +3,2 % | +83,0 % | +22,3 % | +26,4 % |
| Profit net | 509,0 mii | 2,6 mil | 8,8 mil | 5,4 mil | 4,4 mil | 5,3 mil | 9,0 mil | 6,3 mil |
| Profit net an/an | 0,0 % | +412,8 % | +238,1 % | −38,7 % | −18,1 % | +19,6 % | +69,6 % | −29,6 % |
| EPS diluat | 0,37 | 2,33 | 1,94 | 1,13 | 0,89 | 0,54 | 0,91 | 0,63 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +529,7 % | −16,7 % | −41,8 % | −21,2 % | −39,3 % | +68,5 % | −30,8 % |
| netă % | 3,0 % | 13,4 % | 40,6 % | 19,4 % | 15,4 % | 10,0 % | 13,9 % | 7,8 % |
| Flux de numerar liber | 258,0 mii | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 4,1 mil | 4,1 mil | 9,6 mil | 7,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- indisponibil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 43,6 mil USD
- Active totale
- 106,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,53x
- ROE
- 15,9 %
- ROA
- 7,7 %
- Marja FCF
- 9,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 21,7 mil | 27,9 mil | 28,8 mil | 52,7 mil | 64,5 mil | 81,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 12,4 mil | 15,4 mil | 16,8 mil | 31,3 mil | 36,4 mil | 50,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 9,5 mil | 12,5 mil | 12,0 mil | 21,4 mil | 28,1 mil | 31,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | 6,2 mil | 6,0 mil | 7,9 mil | 10,0 mil | 14,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 4,3 mil | 6,2 mil | 5,7 mil | 7,6 mil | 13,1 mil | 10,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 38,0 mii | 59,0 mii | 66,0 mii | 94,0 mii | 108,0 mii | 420,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 4,4 mil ≈ | 6,3 mil ≈ | 5,8 mil ≈ | 7,6 mil ≈ | 13,2 mil ≈ | 10,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 15,0 mii | — | 0 | 1,0 mil | 1,4 mil | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 4,4 mil | 6,7 mil | 5,8 mil | 7,0 mil | 11,9 mil | 8,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -4,4 mil | 1,3 mil | 1,4 mil | 1,7 mil | 2,9 mil | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | 8,8 mil | 5,4 mil | 4,4 mil | 5,3 mil | 9,0 mil | 6,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,94 | 1,13 | 0,89 | 0,54 | 0,91 | 0,63 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 4,5 mil | 4,8 mil | 5,0 mii | 9,8 mil | 9,9 mil | 10,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 7,9 mil
- 2024
- 10,0 mil
- 2025
- 14,0 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
- 2023
- 9,8 mil
- 2024
- 9,9 mil
- 2025
- 10,0 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 6,3 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 mar. 2021verificat |
| Creanțe | 1,8 mil | 945,0 mii | 705,0 mii | 2,0 mil | 1,6 mil | 8,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 3,5 mil | 6,5 mil | 9,1 mil | 9,1 mil | 11,1 mil | 21,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | 11,8 mil | 17,7 mil | 23,2 mil | 14,7 mil | 18,1 mil | 33,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 98,0 mii | 70,0 mii | 46,0 mii | 137,0 mii | 75,0 mii | 128,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 225,0 mii | 358,0 mii | 358,0 mii | 13,3 mil | 13,0 mil | 19,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 0 | 192,0 mii | 150,0 mii | 26,3 mil | 26,2 mil | 51,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | 16,6 mil | 21,5 mil | 25,7 mil | 55,3 mil | 58,5 mil | 106,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,2 mil | 2,9 mil | 3,0 mil | 3,3 mil | 4,1 mil | 6,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | 0 | — | 4,5 mil | — | SEC (XBRL)· 13 nov. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | 0 | 15,5 mil | 8,6 mil | — | SEC (XBRL)· 27 mar. 2025verificat |
| Datorii curente | 4,1 mil | 4,1 mil | 4,3 mil | 10,3 mil | 11,3 mil | 21,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 4,8 mil | 4,2 mil | 4,3 mil | 28,3 mil | 22,4 mil | 62,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 11,9 mil † | 17,3 mil † | 21,4 mil † | 27,0 mil † | 36,1 mil † | 43,6 mil † | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 26,3 mil
- 2024
- 26,2 mil
- 2025
- 51,4 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 5,7 mil | 4,5 mil | 4,1 mil | 4,2 mil | 9,6 mil | 7,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | — | 0 | 106,0 mii | 10,0 mii | 42,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | — | 4,1 mil ≈ | 4,1 mil ≈ | 9,6 mil ≈ | 7,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 0 | -529,0 mii | 0 | -36,0 mil | -10,0 mii | -42,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 350,0 mii | -390,0 mii | -750,0 mii | 20,3 mil | -7,0 mil | 32,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 mar. 2021verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 171,0 mii | 444,0 mii | 779,0 mii | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 29 mar. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -36,0 mil
- 2024
- -10,0 mii
- 2025
- -42,5 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 75,1 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 6,2 % | 87 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 160,8 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 41,4 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -10,9 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,9x | 37 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 55 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 12,8x | 78 (pe interval fix) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 13,3 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie44/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate93/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare88/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
FITLIFE BRANDS, INC. (FTLF). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 81,5 mil USD în 2025; creștere an/an 26,4 %; marjă netă 6,2 %; ROE 14,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 6,2 %
- Conversia profitului în FCF: 160,8 %
- CAGR venituri 3 ani: 41,4 %
- P/E (TTM): 12,8x
- Randament FCF: 13,3 %
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -10,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Medicinal Chemicals & Botanical Products (SIC 2833) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TRLVTrulieve Cannabis Corp. | 2,1 mld | — | -48,2 % | -41,8 % | −0,4 % | +102 % / +96 % |
| TLRYTilray Brands, Inc. | 415,3 mil | — | -10,4 % | -17,1 % | +11,5 % | −65 % / −84 % |
| USNAUsana Health Sciences, Inc. | 256,1 mil | — | -4,2 % | -2,4 % | indisponibil | −30 % / −71 % |
| MDWDMediwound Ltd. | 171,1 mil | — | -63,9 % | -140,8 % | −16,1 % | −26 % / +49 % |
| NAGENiagen Bioscience, Inc. | 166,7 mil | 17,8 | 13,3 % | 8,4 % | +29,9 % | −69 % / +51 % |
| FTLFFitlife Brands, Inc. | 75,1 mil | 12,8 | 14,1 % | 6,2 % | +26,4 % | −59 % / −28 % |
| BTMDbiote Corp. | 60,6 mil | 10,0 | — | 3,2 % | −2,5 % | −62 % / −79 % |
| NAIINatural Alternatives International, Inc. | 24,8 mil | — | -35,0 % | -14,5 % | +9,7 % | −69 % / −81 % |
| MTEXMannatech Inc | 15,6 mil | — | -1.490,1 % | -6,9 % | −8,3 % | −14 % / −9 % |
| BONBon Natural Life Limited | 4,4 mil | — | -3,9 % | -10,7 % | −21,7 % | −40 % / −99 % |
| CRONCronos Group Inc. | — | — | 6,5 % | 39,1 % | +24,6 % | +51 % / +84 % |
| CGCCanopy Growth Corp | — | — | -39,9 % | -79,2 % | +5,8 % | −42 % / −88 % |
| ACBAurora Cannabis Inc | — | — | 0,3 % | 0,5 % | +27,3 % | +13 % / +13 % |
| GLASGlass House Brands Inc. | — | — | -31,2 % | -16,3 % | −9,4 % | −63 % / −53 % |
| SNDLSNDL Inc. | — | — | -1,4 % | -1,7 % | +2,8 % | −22 % / −3 % |
| IMCCIM Cannabis Corp. | — | — | -1.496,2 % | -20,7 % | +1,3 % | −99 % / −99 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FTLF din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 5,56 Randament total -30 % · Pe an -30 % | 9,79 Randament total 22 % · Pe an 22 % | 14,68 Randament total 84 % · Pe an 84 % |
| 3 ani | 6,60 Randament total -18 % · Pe an -6 % | 12,94 Randament total 62 % · Pe an 17 % | 21,14 Randament total 164 % · Pe an 38 % |
| 5 ani | 7,83 Randament total -2 % · Pe an -0 % | 17,12 Randament total 114 % · Pe an 16 % | 30,44 Randament total 281 % · Pe an 31 % |
- P/E la ieșire± 3,24
- Marja netă± 2,27
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,69
- Diluare anuală± 0,19
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
FitLife Brands, Inc. (FTLF, Nasdaq) dezvoltă și comercializează suplimente nutriționale și produse de wellness prin mărci proprii, distribuite prin GNC, Amazon și canale wholesale. Achiziția Irwin Naturals din august 2025 a schimbat structura companiei, aducând venituri trimestriale de peste 26,5 milioane USD 3, dar și o datorie netă ridicată, de 37,0 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu divers de branduri de suplimente, cu mărci de nutriție sportivă, slăbire și wellness 1.
- Creștere puternică a veniturilor după achiziția Irwin, cu rezultate pozitive și în trimestrul al doilea din 2026 3.
- Politică activă de reducere a datoriei, cu plăți anticipate din fluxurile de numerar disponibile 3.
Puncte slabe
Oportunități
- Dezvoltarea vânzărilor Irwin pe Amazon și pe alte platforme online, unde ritmul de creștere a fost susținut 3.
- Extinderea distribuției internaționale, deși rezultatele rămân incerte și depind de reglementările locale 1.
- Lansarea de produse noi și reformulări ar putea reconecta compania cu consumatorii care își schimbă preferințele 1.
Amenințări
- Dependența de Amazon, unde o modificare a politicilor sau a algoritmilor ar putea afecta grav vânzările 1.
- Presiunea concurenței din partea unor companii cu resurse financiare mai mari și branduri mai cunoscute 1.
- Reglementările FDA și FTC pot restricționa afirmațiile de marketing sau ingredientele produselor 1.
Riscuri
- Dependența de Amazonridicat
O parte importantă a vânzărilor vine de pe platforma Amazon, iar suspendarea contului sau a listărilor ar putea avea un impact semnificativ 1.
- Concentrarea clienților mariridicat
Pierderea sau reducerea achizițiilor unui partener mare, precum GNC, ar putea afecta negativ veniturile 12.
- Datorie și costuri cu dobânzilemediu
Datoria netă ridicată după achiziția Irwin ar putea limita capacitatea companiei de a investi în creștere dacă fluxurile de numerar scad 3.
- Presiunea asupra marjei brutemediu
Brandurile achiziționate au o marjă mai mică, iar presiunea costurilor sau a prețurilor ar putea reduce în continuare rentabilitatea 3.
- Schimbarea preferințelor consumatorilorscăzut
Dacă produsele nu răspund rapid noilor cerințe, cererea ar putea scădea 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Achiziția Irwin a readus creșterea veniturilor, iar vânzările online ale acestui brand continuă să se dezvolte pe Amazon 3.
- Dacă reducerea datoriei continuă, costurile cu dobânzile ar putea scădea și ar putea elibera numerar pentru investiții 3.
- Secvența trimestrială a veniturilor a arătat creștere atât în wholesale, cât și în online în trimestrul al doilea din 2026 3.
Ce ar strica teza
- Veniturile Legacy FitLife au scăzut semnificativ, iar declinul din canalul GNC și din vânzările MRC ar putea continua 23.
- Marja brută mai mică a Irwin ar putea limita profitabilitatea, dacă presiunea costurilor persistă 3.
- Datoria netă rămâne ridicată, ceea ce ar putea restricționa flexibilitatea financiară în cazul unei perioade slabe 3.
De urmărit
- Evoluția marjei brute și a contribuției IrwinQ3 2026
- Ritmul de reducere a datoriei și evoluția costurilor cu dobânzileQ3 2026
- Vânzările către GNC și reluarea creșterii în Legacy FitLifenext 10-K
- Performanța Irwin pe Amazon și ponderea online în vânzări2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
FitLife Brands, cu sediul în Omaha, Nebraska, furnizează suplimente nutriționale și produse de wellness pentru consumatori preocupați de sănătate, organizate în cinci grupuri de mărci: NDS Products, iSatori Products, MRC Products, MusclePharm și Irwin Products 1. Produsele sunt fabricate de contractori FDA-reglementați din Statele Unite, sub standarde cGMP 1. Compania lansează periodic produse noi sau reformulări, iar în anul fiscal 2025 a introdus 36 de produse noi 1.
Structura veniturilor s-a modificat semnificativ după achiziția Irwin Naturals, tranzacție de 42,5 milioane USD finanțată parțial printr-un împrumut la termen de la First-Citizens Bank & Trust Company 1. Din punct de vedere al canalelor, în trimestrul al doilea din 2026 vânzările wholesale au reprezentat 55% din venituri, comparativ cu 34% în aceeași perioadă a anului trecut 23. Pe lângă vânzările directe, compania depinde de câțiva parteneri mari, precum GNC și Amazon.
Profitabilitatea a rămas pozitivă, cu un profit net de 2,0 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026 3. Totuși, marja brută a scăzut la 37,0% față de 42,8% în anul precedent, pe fondul achiziției Irwin, care avea o marjă mai mică 3. Conducerea a declarat că plățile datoriei sunt prioritare, ceea ce ar putea reduce costurile cu dobânzile în timp 3.
Segmente
NDS Products și iSatori Products (Legacy FitLife)
Produsele NDS sunt distribuite în principal prin sistemul centralizat GNC, cu aproximativ 600 de locații franciză din Statele Unite 1. Mărcile iSatori se vând prin retail specializat, de masă și online 1. Pe ansamblul Legacy FitLife, veniturile au scăzut în trimestrul al doilea din 2026, în special din cauza vânzărilor mai mici către GNC 23.
MRC Products și MusclePharm (Legacy FitLife)
MRC Products se vinde în principal pe Amazon, iar MusclePharm atât către clienți wholesale, cât și direct consumatorilor online 1. Vânzările online ale Legacy FitLife au scăzut cu 19% în trimestrul al doilea din 2026, în principal din cauza MRC 3. Amazon U.S. a reprezentat aproximativ 49% din vânzările totale în anul fiscal 2025 1.
Irwin Products
Irwin Products sunt vândute în principal prin canale wholesale de masă și magazine de alimentație sănătoasă, cu clienți mari precum CVS, Walmart și Walgreens 1. Veniturile Irwin au fost de 14,1 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026 3. Vânzările online ale Irwin pe Amazon au crescut rapid, de la lansarea din octombrie 2025 3.
Piața în context
Compania activează în industria nutriției, unde segmentul suplimentelor este unul dintre cele patru segmente identificate de conducere, alături de alimente naturale, alimente funcționale și produse de îngrijire naturală 1. Factorii de creștere menționați de conducere includ conștientizarea legăturii dintre dietă și sănătate, îmbătrânirea populației și creșterea costurilor cu sănătatea 1. Vânzările în afara SUA sunt reduse, aproximativ 95% din vânzări fiind realizate în Statele Unite 12.
Industria este foarte competitivă, cu mulți concurenți care au resurse financiare și umane mai mari decât compania 1. Mediul de reglementare, în special cel al FDA și FTC, impune costuri semnificative de conformitate 1. Schimbările preferințelor consumatorilor și accelerarea comerțului electronic pot modifica structura pieței în anii următori 1.
Tendințe
- Migrarea spre comerțul electronicmixt
Consumatorii cumpără tot mai mult online, iar acest lucru reconfigurează canalele de distribuție din categorie 1. Pentru FitLife, dependența de Amazon ar putea deveni un risc dacă politicile platformei se schimbă 1. Dacă compania reușește să își mărească prezența online, ar putea compensa declinul din canalele tradiționale 3.
- Preferințe în schimbare ale consumatorilorvânt din față
Preferințele se schimbă în funcție de tendințele alimentare, utilizarea medicamentelor de management al greutății și atenția la ingredientele naturale 1. Companiile care nu reacționează rapid pot pierde cotă de piață, iar produsele noi trebuie să răspundă acestor cerințe 1.
- Creșterea interesului pentru prevențievânt din spate
Creșterea costurilor cu sănătatea și orientarea către medicina preventivă susțin cererea pentru suplimente nutriționale 1. Acest factor ar putea sprijini vânzările pe termen lung, dacă cererea continuă să crească 1.
- Presiunea asupra canalului GNCvânt din față
Vânzările către GNC au scăzut în ultimele trimestre, iar conducerea anticipează că ponderea GNC în vânzări va continua să scadă 12. Aceasta reflectă atât schimbarea structurii companiei, cât și reducerea achizițiilor de la partenerul principal 2.
Poziția concurențială
Piața suplimentelor este fragmentată, cu numeroși producători, distribuitori și vânzători online care oferă produse similare 1. Mulți concurenți au branduri mai vechi, resurse financiare mai mari și o prezență mai puternică pe rețelele sociale 1. FitLife încearcă să se diferențieze prin calitatea produselor, beneficiile funcționale și inovația continuă 1.
Presiunea competitivă se manifestă și prin promovarea agresivă pe canalele digitale, care poate obliga compania să reducă prețurile sau să crească cheltuielile de marketing 1. Dacă compania nu își menține prețurile, rezultatele financiare ar putea fi afectate 1.
- Concurenți din sectorul suplimentelor nutriționale
Sursa nu identifică concurenții prin nume, ci îi descrie ca producători și distribuitori cu branduri mai vechi și resurse mai mari 1.
- Distribuitori și retaileri de tip GNC
Compania depinde de canale de retail specializat, unde concurența pentru spațiul din raft este intensă 1.
- Platforme de comerț electronic
Amazon este principalul canal online, dar platforma poate modifica condițiile de vânzare și comisioanele 1.
- Mărci private ale retailerilor
Clienții wholesale pot vinde produse proprii care concurează direct cu brandurile companiei pe raft 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent09 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 aug. 2026Rezultate financiare · Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Convocare AGA (proxy)26 iun. 2026
- Raport curent22 mai 2026Schimbări în conducere
- Raport curent14 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial14 mai 2026
- Raport curent07 apr. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 apr. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport anual31 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / FitLife Brands, Inc. · 31 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / FitLife Brands, Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / FitLife Brands, Inc. · 13 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.