olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Atmos Energy Corporation ATO
Natural Gas Distribution · SIC 4924 · Verticală: Natural Gas Distribution (SIC 4924)
Atmos Energy este o companie de distribuție a gazelor naturale, prezentă în opt state din sud, care deservește aproximativ 3,4 milioane de clienți. În trimestrul trei al anului fiscal 2026, compania a raportat un profit net de 1,2 miliarde USD, respectiv 7,33 USD pe acțiune pe nouă luni, și a reafirmat ghidajul pentru anul fiscal 2026 de 8,40-8,50 USD pe acțiune. Investițiile și politica de reglementare tarifară sunt principalii factori care îi determină performanța financiară.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Atmos Energy Corporation (ATO) costa 173,77 USD (−0,50 % într-o zi), cu capitalizare 29,4 mld USD, P/E 20,7 pe un EPS diluat de 8,41 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,23 %, beta 0,07, interval pe 52 de săptămâni 156,24–192,29 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 879,1 mil USD (+4,8 % an/an), profit net de 242,7 mil USD (+30,2 % an/an), EPS diluat 1,43 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 66,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 158,10 – 177,06
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,83 · lățimea benzii 11,3 %
- SMA 50 / 200
- 164,43 / 174,33
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 2,96 / 2,26
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +10,6 % | −2,0 % | +12,6 pp | — |
| 3 luni | +0,6 % | −2,2 % | +2,8 pp | — |
| 6 luni | −7,2 % | +4,3 % | −11,5 pp | — |
| De la început de an | +3,7 % | +10,6 % | −6,9 pp | — |
| 1 an | +0,6 % | +10,5 % | −9,8 pp | +9,1 % |
| 3 ani | +55,9 % | +73,7 % | −17,8 pp | +40,1 % |
| 5 ani | +85,6 % | +61,7 % | +23,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 657,9 mil | 1,2 mld | 2,0 mld | 838,8 mil | 737,5 mil | 1,3 mld | 2,0 mld | 879,1 mil |
| Costul vânzărilor | — | 234,0 mil | 779,2 mil | — | — | — | — | — |
| Profit operațional | 185,0 mil | 459,5 mil | 628,9 mil | 252,1 mil | 219,5 mil | 514,8 mil | 764,8 mil | 320,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 173,5 mil | 180,5 mil | 182,8 mil | 185,8 mil | 185,7 mil | 194,6 mil | 195,7 mil | 201,5 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 42,2 mil | 52,9 mil | 50,0 mil | 41,5 mil | 27,2 mil | 33,4 mil | 48,7 mil | 33,1 mil |
| Profit înainte de impozit | 159,4 mil | 431,2 mil | 603,1 mil | 230,6 mil | 213,1 mil | 503,6 mil | 733,6 mil | 303,3 mil |
| Impozit pe profit | 25,4 mil | 79,3 mil | 117,5 mil | 44,2 mil | 38,2 mil | 100,6 mil | 151,7 mil | 60,6 mil |
| Profit net | 134,0 mil | 351,9 mil | 485,6 mil | 186,4 mil | 174,9 mil | 403,0 mil | 581,9 mil | 242,7 mil |
| EPS diluat | 0,86 ≈ | 2,23 | 3,03 | 1,16 | 1,07 ≈ | 2,44 | 3,47 | 1,43 |
| Flux de numerar operațional | 330,7 mil | 282,0 mil | 922,9 mil ≈ | 496,4 mil ≈ | 348,1 mil | 308,1 mil | 723,5 mil ≈ | 639,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 808,0 mil | 891,2 mil | 839,7 mil | 866,9 mil | 963,6 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,0 mld ≈ |
| Dividende plătite | 126,2 mil | 135,5 mil | 138,4 mil ≈ | 138,4 mil ≈ | 141,4 mil | 160,4 mil | 164,1 mil ≈ | 166,2 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 58 din propriul istoric de 36 trimestre (min 17,1, mediană 20,3, max 26,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,1 mld | 2,9 mld | 2,8 mld | 3,4 mld | 4,2 mld | 4,3 mld | 4,2 mld | 4,7 mld |
| Venituri an/an | +12,9 % | −6,9 % | −2,8 % | +20,8 % | +23,3 % | +1,8 % | −2,6 % | +12,9 % |
| Profit net | 603,1 mil | 511,4 mil | 601,4 mil | 665,6 mil | 774,4 mil | 885,9 mil | 1,0 mld | 1,2 mld |
| Profit net an/an | +52,1 % | −15,2 % | +17,6 % | +10,7 % | +16,4 % | +14,4 % | +17,7 % | +14,9 % |
| EPS diluat | 5,43 | 4,35 | 4,89 | 5,12 | 5,60 | 6,10 | 6,83 | 7,46 |
| EPS diluat an/an | +45,6 % | −19,9 % | +12,4 % | +4,7 % | +9,4 % | +8,9 % | +12,0 % | +9,2 % |
| netă % | 19,4 % | 17,6 % | 21,3 % | 19,5 % | 18,4 % | 20,7 % | 25,0 % | 25,5 % |
| Flux de numerar liber | -342,9 mil | -724,7 mil | -897,7 mil | -3,1 mld | -1,5 mld | 653,8 mil | -1,2 mld | -1,5 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 202,7 mil USD
- Datorie financiară
- 11,8 mil USD
- Datorie netă
- -190,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 13,6 mld USD
- Active totale
- 28,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 0,77x
- ROE
- 9,3 %
- ROA
- 4,5 %
- Marja FCF
- -32,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,8 mld | 3,4 mld | 4,2 mld | 4,3 mld | 4,2 mld | 4,7 mld | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 658,9 mil | 1,0 mld | 1,7 mld | 1,5 mld | — | — | SEC (XBRL)· 14 nov. 2023verificat |
| Profit brut | 2,2 mld ≈ | 2,4 mld ≈ | 2,5 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | — | — | SEC (XBRL)· 14 nov. 2023derivat |
| Profit operațional | 824,1 mil | 905,0 mil | 921,0 mil | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 429,8 mil | 478,0 mil | 535,7 mil | 604,3 mil | 670,0 mil | 734,7 mil | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| EBITDA | 1,3 mld ≈ | 1,4 mld ≈ | 1,5 mld ≈ | 1,7 mld ≈ | 2,0 mld ≈ | 2,3 mld ≈ | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 84,5 mil | 83,6 mil | 102,8 mil | 137,3 mil | 190,6 mil | 171,7 mil | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 746,8 mil | 819,3 mil | 851,9 mil | 999,6 mil | 1,2 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 145,4 mil | 153,7 mil | 77,5 mil | 113,8 mil | 192,9 mil | 279,3 mil | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Profit net | 601,4 mil | 665,6 mil | 774,4 mil | 885,9 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| EPS diluat | 4,89 | 5,12 | 5,60 | 6,10 | 6,83 | 7,46 | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 122,9 mil | 129,8 mil | 138,1 mil | 145,2 mil | 152,7 mil | 160,6 mil | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 2,30 | 2,50 | 2,72 | 2,96 | 3,22 | 3,48 | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 145,2 mil
- 2024
- 152,7 mil
- 2025
- 160,6 mil
SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 20,8 mil | 116,7 mil | 51,6 mil | 15,4 mil | 307,3 mil | 202,7 mil | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Creanțe | 230,6 mil | 343,0 mil | 363,7 mil | 328,7 mil | 365,9 mil | 375,5 mil | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Active curente | 471,3 mil | 2,8 mld | 3,0 mld | 885,8 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Fond comercial | 731,3 mil | 731,3 mil | 731,3 mil | 731,3 mil | 731,3 mil | 731,3 mil | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | 0 | 92,2 mil | 82,8 mil | 75,1 mil | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Active totale | 15,4 mld | 19,6 mld | 22,2 mld | 22,5 mld | 25,2 mld | 28,2 mld | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 235,8 mil | 423,2 mil | 496,0 mil | 336,1 mil | 445,4 mil | 506,5 mil | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 0 | 185,0 mil | 241,9 mil | 0 | 11,8 mil | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Datorii curente | 782,4 mil | 3,5 mld | 3,6 mld | 1,4 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Capital propriu | 6,8 mld † | 7,9 mld † | 9,4 mld † | 10,9 mld † | 12,2 mld † | 13,6 mld † | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 92,2 mil
- 2024
- 82,8 mil
- 2025
- 75,1 mil
SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,0 mld | -1,1 mld | 977,6 mil | 3,5 mld | 1,7 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,4 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 3,6 mld | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | -897,7 mil ≈ | -3,1 mld ≈ | -1,5 mld ≈ | 653,8 mil ≈ | -1,2 mld ≈ | -1,5 mld ≈ | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,9 mld | -2,0 mld | -2,4 mld | -2,8 mld | -2,9 mld | -3,6 mld | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 883,8 mil | 3,1 mld | 1,4 mld | -696,8 mil | 1,5 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
| Dividende plătite | 282,4 mil | 323,9 mil | 375,9 mil | 430,3 mil | 493,0 mil | 553,8 mil | SEC (XBRL)· 14 nov. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 46 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 29,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare21
- Randamente31
- Calitate50
- Bilanț și datorie80
- Creștere49
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 45,73 – 180,64 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDA131,71 – 180,64 (Mijloc 152,53)7 firme folosite · multiplul median 9,9x · quartile 8,6x – 11,7xCQP, LNG, MDU, NFG, NJR, NWN, SR
- Colegi: P/E98,45 – 168,38 (Mijloc 136,00)10 firme folosite · multiplul median 16,2x · quartile 11,7x – 20,0xCQP, EE, LNG, MDU, NFG, NJR, NWN, OGS, SR, VG
- Dividende actualizate (DDM)45,73 – 61,50 (Mijloc 52,46)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 46/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 10,4 % | 50 (față de colegi) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 28,5 % | 100 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -144,1 % | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 3,8 % | 32 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 10,0 % | 67 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,0x | 100 (față de colegi) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 12,8x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 1 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 20,7x | 30 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 11,3x | 29 (față de colegi) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | -6,9 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,2 % | 31 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie80/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere49/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial31/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare21/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ATMOS ENERGY CORP (ATO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,7 mld USD în 2025; creștere an/an 12,9 %; marjă netă 28,5 %; ROE 9,8 %; datorie netă/EBITDA -0,0x.
Intervalul de valoare estimat este 98,45–168,38 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 136,00 USD, prețul de 173,77 USD lasă un potențial de -21,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -27,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 46/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 28,5 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,0x
- Acoperirea dobânzilor: 12,8x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -144,1 %
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- P/E (TTM): 20,7x
- EV/EBITDA: 11,3x
- Randament FCF: -6,9 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Natural Gas Distribution (SIC 4924) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LNGCheniere Energy, Inc. | 63,5 mld | 21,7 | 45,7 % | 13,1 % | +27,2 % | +49 % / +71 % |
| CQPCheniere Energy Partners, L.P. | 30,5 mld | 9,3 | — | 28,1 % | +23,6 % | +16 % / +2 % |
| ATOAtmos Energy Corp | 29,4 mld | 20,7 | 9,8 % | 28,5 % | +12,9 % | +1 % / +56 % |
| NFGNational Fuel Gas Company | 7,3 mld | 10,6 | 19,6 % | 26,9 % | +17,1 % | −7 % / +51 % |
| NJRNew Jersey Resources Corporation | 5,6 mld | 15,2 | 14,5 % | 24,0 % | +9,9 % | +15 % / +30 % |
| SRSpire Inc. | 5,3 mld | 14,9 | 10,3 % | 13,9 % | −4,5 % | +2 % / +48 % |
| OGSONE Gas, Inc. | 5,2 mld | 17,5 | 8,7 % | — | +42,5 % | −2 % / +43 % |
| MDUMdu Resources Group Inc | 4,2 mld | 20,8 | 7,0 % | 10,7 % | +6,7 % | −7 % / +87 % |
| NWNNorthwest Natural Holding Company | 2,2 mld | 17,1 | 8,3 % | 9,7 % | +11,8 % | +4 % / +40 % |
| NFENew Fortress Energy Inc. | 1,2 mld | — | -533,9 % | -148,7 % | −36,2 % | +234 % / −89 % |
| SLNGStabilis Solutions, Inc. | 71,2 mil | — | -12,7 % | -14,1 % | −6,9 % | −18 % / −16 % |
| CETYClean Energy Technologies, Inc. | 10,4 mil | — | -76,3 % | -245,9 % | −63,8 % | −53 % / −96 % |
| VGVenture Global, Inc. | — | 9,1 | 54,7 % | 22,3 % | +176,9 % | +61 % / indisponibil |
| EEExcelerate Energy, Inc | — | 26,8 | — | — | +44,3 % | +22 % / +105 % |
| UGPUltrapar Holdings Inc. | — | — | 16,5 % | 1,8 % | +5,9 % | +36 % / +10 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ATO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 100,63 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 177,96 Randament total 5 % · Pe an 5 % | 268,14 Randament total 57 % · Pe an 57 % |
| 3 ani | 96,34 Randament total -40 % · Pe an -15 % | 191,84 Randament total 18 % · Pe an 6 % | 317,56 Randament total 92 % · Pe an 24 % |
| 5 ani | 92,24 Randament total -39 % · Pe an -9 % | 206,81 Randament total 31 % · Pe an 6 % | 376,10 Randament total 133 % · Pe an 18 % |
- P/E la ieșire± 47,96
- Marja netă± 33,57
- Creșterea anuală a veniturilor± 27,74
- Diluare anuală± 2,82
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Atmos Energy este o companie de distribuție a gazelor naturale, prezentă în opt state din sud, care deservește aproximativ 3,4 milioane de clienți 13. În trimestrul trei al anului fiscal 2026, compania a raportat un profit net de 1,2 miliarde USD, respectiv 7,33 USD pe acțiune pe nouă luni 23, și a reafirmat ghidajul pentru anul fiscal 2026 de 8,40-8,50 USD pe acțiune 3. Investițiile și politica de reglementare tarifară sunt principalii factori care îi determină performanța financiară 12.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție de distribuitor exclusiv de gaze naturale, cu o bază mare de clienți și o rețea extinsă de conducte 1. Mecanismele de reglementare reduc întârzierea recuperării investițiilor, ceea ce susține stabilitatea marjelor 12. Structura de capital este solidă, cu o pondere ridicată a capitalului propriu și lichiditate disponibilă 3.
- Mecanismele WNA atenuează efectul vremii asupra veniturilor rezidențiale și comerciale, ceea ce face veniturile mai previzibile 1. Rezultatele pe nouă luni ale anului fiscal 2026 arată o creștere a profitului, susținută de rezultatele tarifare 2.
- Compania are francize de lungă durată în majoritatea zonelor deservite și un istoric de reînnoire a acestora 1. Această combinație sprijină continuitatea activității pe termen lung.
Puncte slabe
- Activitatea este concentrată în Texas, ceea ce expune compania la condițiile economice și de reglementare dintr-un singur stat major 1. Cheltuielile de capital mari creează nevoi continue de finanțare pe piețele de capital 12.
- Întârzierea reglementară rămâne un risc, iar aprobările tarifare pot fi întârziate sau reduse 1. Creșterea cheltuielilor cu datoriile neperformante, cu personalul și cu amortizarea a afectat anumite perioade 12.
- Compania depinde de un număr mare de furnizori și de contracte de transport, ceea ce poate complica aprovizionarea în perioade de vârf 1.
Oportunități
- Programul extins de investiții în siguranță și fiabilitate ar putea genera o bază tarifară mai mare, dacă aprobările de reglementare continuă 12. Proiectele aflate în curs de aprobare ar putea adăuga venituri operaționale suplimentare 23.
- Creșterea populației în comunitățile deservite ar putea sprijini cererea pe termen lung 1. Extinderea activității pe conducte și depozitare ar putea aduce venituri suplimentare, dacă se valorifică infrastructura existentă 1.
- Modernizarea rețelei și reducerea întârzierii reglementare ar putea îmbunătăți randamentul investițiilor, dacă mecanismele tarifare rămân în vigoare 12.
Amenințări
- Modificările politicii federale de energie sau ale reglementărilor de siguranță ar putea crește costurile și ar putea reduce veniturile 1. Eliminarea mecanismelor tarifare ar crește întârzierea reglementară 1.
- Concurența din partea energiei electrice și a clienților industriali care își reduc consumul sau trec la alte surse ar putea afecta volumele 1. Condițiile economice dificile ar putea duce la utilizarea altor surse de energie 1.
- Atacurile cibernetice, evenimentele climatice extreme și incidentele de siguranță ar putea genera costuri neasigurate și pierderi de încredere 1.
Riscuri
- Întârzierea reglementarăridicat
Deciziile autorităților de reglementare pot întârzia sau reduce recuperarea investițiilor, iar eliminarea mecanismelor de rată ar putea crește întârzierea 1.
- Supravegherea federală și de siguranțăridicat
Creșterea supravegherii federale și a cerințelor de siguranță a conductelor ar putea adăuga costuri operaționale și investiționale, fără certitudinea recuperării lor integrale 1.
- Concentrarea în Texasmediu
Dependența de un singur stat expune compania la deciziile politice și economice din Texas, ceea ce ar putea afecta rezultatele dacă apar schimbări majore 1.
- Securitatea ciberneticămediu
Atacurile asupra sistemelor informatice ar putea perturba operațiunile și ar putea duce la scurgeri de date, cu impact asupra reputației și costurilor 1.
- Aprovizionarea cu gaze și capacitatea de transportmediu
Întreruperi la furnizori, în conductele interstatale sau în depozitare ar putea limita capacitatea companiei de a satisface cererea clienților 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Programul de investiții pe mai mulți ani, cu accent pe siguranță, ar putea susține creșterea bazei tarifare, dacă autoritățile aprobă recuperarea costurilor 12.
- Rezultatele pe nouă luni ale anului fiscal 2026 și reafirmarea ghidajului ar putea indica o performanță financiară stabilă, dacă tendința se menține 23.
- Mecanismele de rată anuală și WNA reduc sensibilitatea veniturilor la vreme și la întârzierile regulatorii, ceea ce ar putea susține previzibilitatea rezultatelor 1.
Ce ar strica teza
- Dacă autoritățile de reglementare resping sau reduc cererile tarifare, creșterea veniturilor ar putea încetini, în special pentru proiectele aflate în curs de aprobare 12.
- Necesarul mare de finanțare externă ar putea expune compania la condiții de piață mai dure, dacă accesul la capital se înrăutățește 12.
- Costurile de conformitate și de securitate cibernetică ar putea crește mai repede decât veniturile recuperate prin tarife, ceea ce ar putea comprima marjele 1.
De urmărit
- Decizii tarifare pentru proiectele aflate în curs de aprobare, inclusiv cererea din Mid-Tex și MississippiQ1 2027
- Evoluția cheltuielilor de capital față de ghidajul de aproximativ 4,2 miliarde USD2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Compania a cheltuit 3,6 miliarde USD pentru investiții în anul fiscal 2025, din care aproximativ 87% au fost destinate siguranței și fiabilității sistemului de distribuție și de transport 1. Pentru perioada 2026-2030, Atmos Energy estimează investiții de aproximativ 26 de miliarde USD, din care peste 80% sunt dedicate siguranței și fiabilității 1. Acest program de capital este finanțat prin mecanisme tarifare care urmăresc recuperarea costurilor cât mai rapid 12.
Tendințe
- Investiții în siguranță și fiabilitatemixt
Presiunea regulatorilor privind siguranța conductelor susține un program mare de investiții, care poate fi recuperat prin tarife dacă deciziile autorităților sunt favorabile 1. Dacă recuperarea rămâne rapidă, investițiile ar putea sprijini creșterea bazei tarifare 1.
- Ratele de reglementare și recuperarea rapidăvânt din spate
Mecanismele de rate anuale și programele de infrastructură reduc întârzierea reglementară, ceea ce ar putea sprijini veniturile dacă autoritățile păstrează aceste instrumente 12. Modificarea sau eliminarea lor ar putea însă crește întârzierea reglementară 1.
- Tranziția energetică și politicile climaticemixt
Legislația destinată reducerii emisiilor de gaze cu efect de seră sau a combustibililor fosili, precum și schimbările de politică federală, pot influența cererea pe termen lung 12. Impactul este incert și depinde de politicile viitoare 1.
Poziția concurențială
În segmentul rezidențial și comercial, Atmos Energy concurează cu alte produse energetice, în principal energia electrică pentru încălzire, prepararea apei și gătit, precum și cu gazul petrolier lichefiat 1. În segmentul industrial, clienții pot trece la surse alternative sau pot ocoli sistemele companiei prin contracte speciale 1. Conductele intrastatale noi din zona de servicii pot intensifica concurența în segmentul de conducte 1.
Concurența este limitată de regimul reglementat al activității, dar presiunea din partea energiei electrice și a clienților industriali care își caută costuri unitare mai mici rămâne un factor de risc 1. Pe piața de transport și depozitare, concurența vine din alte conducte intrastatale și din intermediari de gaze 1.
- Furnizori de energie electrică
Concurează în principal pentru încălzire, prepararea apei și gătit în segmentul rezidențial și comercial 1.
- Gazul petrolier lichefiat (propan)
Alternativă energetică pentru clienții rezidențiali și comerciali, menționată ca produs concurent 1.
- Alte conducte intrastatale din Texas
Pot concura pentru servicii de transport și depozitare, mai ales odată cu construirea de noi conducte în zona de servicii 1.
- Intermediari și comercianți de gaze
Pot oferi servicii de transport, depozitare și alte servicii clienților, fiind o sursă de concurență în segmentul de conducte 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Atmos Ascent vs. Atmos Summit: The Summit is better—but not for everyoneThe Points Guy · 30 oct. 2026 · EN
- Atmos Rewards Ascent Visa Signature review: Valuable points and solid perks for Alaska Airlines and Hawaiian Airlines flyersThe Points Guy · 23 oct. 2026 · EN
- Atmos Rewards Summit Visa card review: Stellar value for more than just Alaska Airlines and Hawaiian Airlines loyalistsThe Points Guy · 22 oct. 2026 · EN
- New offers on Atmos Rewards credit cards: Earn up to 100,000 points, companion fares and moreThe Points Guy · 21 oct. 2026 · EN
- How to pick the best Atmos Rewards accrual method for youThe Points Guy · 09 oct. 2026 · EN
- Alaska and Hawaiian expand 'Atmos Communities' with 6 new options to save and earnThe Points Guy · 03 oct. 2026 · EN
- Alaska plots credit card with no annual fee, drops hints about next Atmos transfer partnerThe Points Guy · 30 sept. 2026 · EN
- Pick how you earn points: Alaska's new Atmos Rewards 'choice accrual' starts this weekThe Points Guy · 29 sept. 2026 · EN
- Alaska Airlines Atmos Rewards program: How to earn and redeem points, elite status and moreThe Points Guy · 28 sept. 2026 · EN
- Is Atmos Energy Stock Underperforming the Dow?Yahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Redmi Note 17 Pro Max 5G: Acustică stereo cu moduri Dolby Atmos sau Sunet Xiaomi și opțiune 400% volum - Mobilissimo.Surge — Google News · 16 sept. 2026 · RO
- Atmos Summit card: Why it's the most rewarding airline card to maximize international travelThe Points Guy · 12 sept. 2026 · EN
- Baby on board: Alaska Airlines Atmos Rewards just made it much cheaper to fly with lap infants on award ticketsThe Points Guy · 03 sept. 2026 · EN
- Fly to Tokyo and London from 20,000 points with the September Atmos Rewards Global GetawaysThe Points Guy · 02 sept. 2026 · EN
- Why 7,500-point economy awards are my go-to Atmos Rewards redemptionThe Points Guy · 02 sept. 2026 · EN
- De ce nu primești sunet 5.1 sau Atmos de pe Netflix, Max, Disney+ sau Apple TV+Profit.ro · 01 sept. 2026 · RO
- Why Atmos Energy (ATO) Lost Its Investment AppealYahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
- De la Kalașnikov și BTR la Piranha, ATMOS, Humvee și drone. Schimbarea la față a Armatei Republicii MoldovaDefenseRomania.ro · 28 aug. 2026 · RO
- Cum verifici dacă televizorul tău transmite Dolby Atmos prin HDMI eARCProfit.ro · 27 aug. 2026 · RO
- Are Wall Street Analysts Predicting Atmos Energy Stock Will Climb or Sink?Yahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 30 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent04 nov. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 oct. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 aug. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 iun. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Atmos Energy Corporation · 14 nov. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Atmos Energy Corporation · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Atmos Energy Corporation · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.