olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

ONE Gas, Inc. OGS

Natural Gas Distribution · SIC 4924 · Verticală: Natural Gas Distribution (SIC 4924)

82,22USD+1,47 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

ONE Gas este o companie de distribuție a gazului natural, 100% reglementată, care deservește aproximativ 2,3 milioane de clienți în Oklahoma, Kansas și Texas. Pentru 2026 conducerea a ridicat așteptările de câștig ajustat în partea superioară a intervalului de ghidaj, ceea ce arată cum decizii tarifare constructive pot influența rezultatele.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea ONE Gas, Inc. (OGS) costa 82,22 USD (+1,47 % într-o zi), cu capitalizare 5,2 mld USD, P/E 17,5 pe un EPS diluat de 4,69 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,30 %, beta 0,10, interval pe 52 de săptămâni 71,66–90,64 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): profit net de 31,2 mil USD (+18,0 % an/an), EPS diluat 0,49 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,2 mld USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
17,5
EPS diluat TTM 4,69 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
5,70 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
3,30 %
DPS 12 luni 2,71
Beta (2 ani)
0,10
Volatilitate (1 an) 18 %
Interval 52 săpt.
71,6690,64

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
75,4
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
71,26 – 82,06
peste banda superioară · %B 1,01 · lățimea benzii 14,1 %
SMA 50 / 200
76,25 / 80,95
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,53 / 0,87
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+13,3 %−2,0 %+15,3 pp—
3 luni+3,7 %−2,2 %+5,9 pp—
6 luni−4,4 %+4,3 %−8,7 pp—
De la început de an+6,4 %+10,6 %−4,1 pp—
1 an+0,4 %+10,5 %−10,0 pp+9,1 %
3 ani+32,2 %+73,7 %−41,5 pp+40,1 %
5 ani+18,7 %+61,7 %−43,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,9 %
09 apr. 2026 → 28 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−37,3 %
08 apr. 2022 → 30 nov. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+3,5 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
31,2 mil USD
+18,0 % an/an
EPS diluat
0,49
+11,4 % an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Costul vânzărilor263,7 mil512,5 mil117,9 mil76,6 mil291,9 mil393,6 mil90,3 mil73,8 mil
Profit operațional124,3 mil180,5 mil71,9 mil65,4 mil139,7 mil189,6 mil82,7 mil77,4 mil
Cheltuieli cu dobânzile39,8 mil35,7 mil35,3 mil35,4 mil36,5 mil32,4 mil31,1 mil36,6 mil
Profit înainte de impozit84,7 mil145,3 mil39,1 mil32,4 mil104,6 mil155,1 mil56,8 mil38,0 mil
Impozit pe profit7,6 mil25,9 mil7,1 mil5,9 mil18,3 mil26,5 mil10,0 mil6,8 mil
Profit net77,0 mil119,4 mil32,0 mil26,5 mil86,3 mil128,7 mil46,8 mil31,2 mil
EPS diluat1,34 ≈1,980,530,441,42 ≈2,040,740,49
Flux de numerar operațional62,6 mil277,5 mil171,4 mil ≈87,0 mil ≈43,0 mil176,3 mil211,0 mil ≈120,5 mil ≈
Investiții (capex)179,6 mil166,6 mil180,5 mil ≈192,4 mil ≈167,8 mil156,5 mil173,5 mil ≈212,4 mil ≈
Dividende plătite37,4 mil40,2 mil40,2 mil ≈40,2 mil ≈40,2 mil42,7 mil42,7 mil ≈42,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 20 din propriul istoric de 40 trimestre (min 15,3, mediană 19,5, max 28,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,6 mld1,7 mld1,5 mld1,8 mld2,6 mldindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/an+6,1 %+1,2 %−7,4 %+18,2 %+42,5 %indisponibilindisponibilindisponibil
Profit net172,2 mil186,7 mil196,4 mil206,4 mil221,7 mil231,2 mil222,9 mil264,2 mil
Profit net an/an+5,7 %+8,4 %+5,2 %+5,1 %+7,4 %+4,3 %−3,6 %+18,6 %
EPS diluat3,253,513,683,854,084,143,914,37
EPS diluat an/an+5,5 %+8,0 %+4,8 %+4,6 %+6,0 %+1,5 %−5,6 %+11,8 %
netă %10,5 %11,3 %12,8 %11,4 %8,6 %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber73,2 mil-107,0 mil-106,8 mil-2,0 mld961,4 mil272,9 mil-334,8 mil-128,4 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
10,6 mil USD
Datorie financiară
2,6 mld USD
Datorie netă
2,6 mld USD
Capitaluri proprii
3,4 mld USD
Active totale
8,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,76x
Lichiditate curentă
0,60x
ROE
8,1 %
ROA
3,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 feb. 2023verificat

Costul vânzărilor
2023
1,1 mld
2024
778,3 mil
2025
998,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 feb. 2023derivat

Profit operațional
2023
377,6 mil
2024
398,9 mil
2025
457,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
115,3 mil
2024
147,2 mil
2025
142,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
271,7 mil
2024
259,2 mil
2025
321,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
40,5 mil
2024
36,4 mil
2025
57,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit net
2023
231,2 mil
2024
222,9 mil
2025
264,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
4,14
2024
3,91
2025
4,37

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
55,9 mil
2024
57,0 mil
2025
60,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,60
2024
2,64
2025
2,68

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
18,8 mil
2024
58,0 mil
2025
10,6 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active curente
2023
765,2 mil
2024
929,9 mil
2025
915,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
6,6 mld
2025
7,1 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
158,0 mil
2024
158,0 mil
2025
158,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 feb. 2023verificat

Active totale
2023
7,8 mld
2024
8,4 mld
2025
8,9 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
278,1 mil
2024
261,3 mil
2025
222,1 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
0
2025
249,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,2 mld
2024
2,4 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,8 mld †
2024
3,1 mld †
2025
3,4 mld †

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
939,5 mil
2024
368,4 mil
2025
578,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
666,6 mil
2024
703,2 mil
2025
707,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
272,9 mil ≈
2024
-334,8 mil ≈
2025
-128,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-669,6 mil
2024
-707,5 mil
2025
-715,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-248,6 mil
2024
378,2 mil
2025
91,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
144,1 mil
2024
149,5 mil
2025
160,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
42,5 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR venituri 3 ani
16,0 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2022
CAGR venituri 5 ani
10,9 %
calculat olivLawFY 2017 → FY 2022
Creșterea EBIT (an/an)
12,8 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea profitului net (an/an)
7,4 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR profit net 3 ani
5,9 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2022
CAGR profit net 5 ani
6,3 %
calculat olivLawFY 2017 → FY 2022
Creșterea EPS (an/an)
6,0 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR EPS 3 ani
5,1 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2022
CAGR EPS 5 ani
5,8 %
calculat olivLawFY 2017 → FY 2022
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
8,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
6,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
57,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
550,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
710,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-159,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
-54,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
53 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
7,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
17,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
17,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
5,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
16,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-3,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 36 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

82,22 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,2 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
17,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
8,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
42,5 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul dividendului
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2022
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 1806derivat 129

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie19
  • Evaluare22
  • Calitate25
  • Creștere67
  • Randamente47

Interval de valoare estimat

Jos
45,05
USD pe acțiune
Mijloc
58,10
USD pe acțiune
Sus
72,44
USD pe acțiune
Preț: 82,22 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -29,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -41,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 35,22 – 97,52 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E54,88 – 97,52 (Mijloc 75,81)
    10 firme folosite · multiplul median 16,2x · quartile 11,7x – 20,8x
    ATO, CQP, EE, LNG, MDU, NFG, NJR, NWN, SR, VG
  • Dividende actualizate (DDM)35,22 – 47,36 (Mijloc 40,40)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Natural Gas Distribution (SIC 4924)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 36/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,7 %40 (față de colegi)15 %
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitate-54,4 %0 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere16,0 %100 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere5,1 %34 (pe interval fix)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,6x32 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,6x0 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare17,5x40 (față de colegi)15 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-3,1 %0 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,3 %47 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie19/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere67/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate25/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial47/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare22/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ONE Gas, Inc. (OGS). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,6 mld USD în 2022; creștere an/an 42,5 %; ROE 8,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 45,05–72,44 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 58,10 USD, prețul de 82,22 USD lasă un potențial de -29,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -41,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 36/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 16,0 %

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: -54,4 %
  • Lichiditatea curentă: 0,6x
  • Randament FCF: -3,1 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Natural Gas Distribution (SIC 4924) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
17,5x
mediana verticalei 16,2x
peste mediană (+8,5 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,3x
P/S
—
mediana verticalei 2,6x
P/B
1,5x
mediana verticalei 1,7x
sub mediană (−15,7 %)
ROE
8,7 %
mediana verticalei 10,1 %
sub mediană (−13,3 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 13,1 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 25,5 %
Venituri an/an
42,5 %
mediana verticalei 10,8 %
peste mediană (+292,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,9x
Randament dividend
3,3 %
mediana verticalei 2,5 %
peste mediană (+30,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LNGCheniere Energy, Inc.63,5 mld21,745,7 %13,1 %+27,2 %+49 % / +71 %
CQPCheniere Energy Partners, L.P.30,5 mld9,3—28,1 %+23,6 %+16 % / +2 %
ATOAtmos Energy Corp29,4 mld20,79,8 %28,5 %+12,9 %−1 % / +53 %
NFGNational Fuel Gas Company7,3 mld10,619,6 %26,9 %+17,1 %−7 % / +51 %
NJRNew Jersey Resources Corporation5,6 mld15,214,5 %24,0 %+9,9 %+15 % / +30 %
SRSpire Inc.5,3 mld14,910,3 %13,9 %−4,5 %+2 % / +48 %
OGSONE Gas, Inc.5,2 mld17,58,7 %—+42,5 %+0 % / +32 %
MDUMdu Resources Group Inc4,2 mld20,87,0 %10,7 %+6,7 %−7 % / +87 %
NWNNorthwest Natural Holding Company2,2 mld17,18,3 %9,7 %+11,8 %+4 % / +40 %
NFENew Fortress Energy Inc.1,2 mld—-533,9 %-148,7 %−36,2 %+234 % / −89 %
SLNGStabilis Solutions, Inc.71,2 mil—-12,7 %-14,1 %−6,9 %−18 % / −16 %
CETYClean Energy Technologies, Inc.10,4 mil—-76,3 %-245,9 %−63,8 %−53 % / −96 %
VGVenture Global, Inc.—9,154,7 %22,3 %+176,9 %+61 % / indisponibil
EEExcelerate Energy, Inc—26,8——+44,3 %+22 % / +105 %
UGPUltrapar Holdings Inc.——16,5 %1,8 %+5,9 %+36 % / +10 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OGS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

ONE Gas este o companie de distribuție a gazului natural, 100% reglementată, care deservește aproximativ 2,3 milioane de clienți în Oklahoma, Kansas și Texas 1. Pentru 2026 conducerea a ridicat așteptările de câștig ajustat în partea superioară a intervalului de ghidaj, ceea ce arată cum decizii tarifare constructive pot influența rezultatele 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania este o utilitate 100% reglementată, cu venituri previzibile și recuperarea costurilor de achiziție a gazului fără adaos 1.
  • Operează în trei state cu clientelă în creștere și cu mecanisme tarifare care reduc întârzierea recuperării investițiilor 12.
  • Recent a ridicat așteptările de câștig ajustat pentru 2026, ceea ce indică o execuție solidă a strategiei de creștere 3.

Puncte slabe

  • Veniturile depind mult de vreme și de volumele consumate, iar o parte din clienți plătește fără mecanisme complete de compensare pentru variațiile de consum 1.
  • Cheltuielile cu angajații și serviciile externe au crescut, ceea ce comprimă marjele operaționale în anumite trimestre 12.
  • O parte din forța de muncă este sindicalizată, iar negocierea contractelor colective poate duce la întreruperi de activitate 1.

Oportunități

  • Proiectele de infrastructură din sud-estul Oklahomei și extinderile către clienți noi pot deschide surse suplimentare de venit reglementat 1.
  • Mecanismele tarifare din Texas și Kansas permit cereri de creștere între cazurile tarifare, ceea ce poate accelera recuperarea investițiilor 12.
  • Dacă regulatorii aprobă investiții suplimentare în fiabilitate, compania ar putea extinde baza de capital reglementat 2.

Amenințări

  • Competiția cu energia electrică ar putea reduce, pe termen lung, numărul de clienți sau consumul de gaz natural 1.
  • Deciziile regulatorilor pot limita sau întârzia creșterile de tarife, iar unele cheltuieli ar putea rămâne nerecuperabile 1.
  • Riscurile legate de vreme extremă, atacuri cibernetice și reglementări mai stricte de siguranță pot majora costurile 1.

Riscuri

  • Risc operațional și de siguranțăridicat

    Scurgerile, exploziile și defecțiunile de echipamente pot avea consecințe grave, iar asigurarea poate să nu acopere integral pierderile 1.

  • Risc climatic și meteorologicmediu

    Vremea extremă și schimbările climatice pot modifica cererea și pot crește costurile de serviciu, chiar dacă mecanismele de normalizare atenuează efectul 12.

  • Risc tehnologic și ciberneticmediu

    Dependența de sisteme IT și atacurile cibernetice pot perturba operațiunile și pot expune date confidențiale 1.

  • Risc de forță de muncăscăzut

    Greutatea de a atrage și păstra personal calificat și eventualele greve ale angajaților sindicalizați pot afecta exploatarea 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă regulatorii continuă să aprobe creșteri de tarife și mecanisme între cazuri, câștigurile ar putea crește constant, așa cum sugerează ridicarea ghidajului pentru 2026 23.
  • Creșterea clientelei în Oklahoma și Texas, combinată cu o bază de capital reglementat în expansiune, ar putea susține veniturile pe termen lung 12.
  • Structura de utilitate 100% reglementată oferă un profil de risc comercial mai previzibil decât cel al companiilor expuse prețurilor de piață 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă regulatorii resping parțial cererile de tarife sau întârzie aprobările, decalajul dintre investiții și recuperarea lor ar putea afecta rezultatele 12.
  • O vreme mai caldă sau o concurență crescută din partea energiei electrice ar putea reduce volumele și veniturile, în ciuda mecanismelor de normalizare 12.
  • Creșterea costurilor cu personalul și serviciile externe ar putea comprima marjele dacă nu sunt recuperate integral prin tarife 12.

De urmărit

  • Decizia OCC privind cererea PBRC din Oklahoma și eventualele recursuri2026
  • Aprobarea cererii Kansas Gas Service pentru GSRS, planificată să intre în vigoare în octombrie 2026Q4 2026
  • Realizarea ghidajului ajustat pentru 2026, în partea superioară a intervalului2026
  • Evoluția cheltuielilor de exploatare și a investițiilor de capital față de ținta de aproximativ 800 milioane USDnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

ONE Gas, Inc., cu sediul în Tulsa, Oklahoma, este listată la NYSE sub simbolul OGS și distribuie gaze naturale clienților rezidențiali, comerciali și de transport din trei state 1. Divizițiile Oklahoma Natural Gas, Kansas Gas Service și Texas Gas Service servesc, în mare parte, orașe mari precum Oklahoma City, Tulsa, Kansas City, Wichita, Austin și El Paso 1. Compania funcționează ca o singură unitate de raportare, cea a utilităților publice reglementate 1.

Strategia companiei se concentrează pe siguranța operațiunilor, pe investiții de capital destinate integrității și fiabilității sistemului și pe o forță de muncă angajată 1. Veniturile provin din livrarea gazului, nu din vânzarea gazului în sine, costurile de achiziție fiind transferate clienților fără adaos 1. Veniturile sunt sensibile la vreme, parțial atenuate de mecanismele de normalizare meteorologică 1.

Cele mai recente rezultate trimestriale arată că, în trimestrul al doilea din 2026, venitul net a fost de 46,8 milioane USD, comparativ cu 32,0 milioane USD cu un an înainte, sprijinit de tarife noi și de creșterea clientelei 23.

Segmente

Distribuție reglementată de gaze naturale

Singurul segment raportat cuprinde utilitățile publice reglementate care livrează gaz natural clienților rezidențiali, comerciali și de transport, iar venitul său total în exercițiul 2025 a fost de 2427,4 milioane USD 1.

Vânzări de gaz natural

Vânzările de gaz natural au fost de 2196,3 milioane USD în exercițiul 2025, incluzând atât componenta fixă, cât și cea variabilă a tarifelor, precum și costul gazului transferat clienților 1.

Piața în context

Compania operează în state cu reglementare de tip cost-plus, unde autoritățile stabilesc rata de rentabilitate și permit recuperarea investițiilor, cu o întârziere inerentă între investiție și noile tarife 1. În Oklahoma ROE autorizat este de 9,4%, iar în Texas de 9,8% 1. Cererea depinde mai ales de vreme și, într-o măsură mai mică, de activitatea economică 1.

Concurența vine în principal din energia electrică pentru încălzire și gătit, iar în Texas și din alte companii locale de distribuție; pentru clienții industriali mari concurența vine și din alte conducte 1. Alegerea sursei de energie se face de obicei la instalare și rămâne pe toată durata echipamentului 1.

Tendințe

  • Investiții în infrastructură și tarife noivânt din spate

    Noile tarife și mecanismele între cazurile tarifare permit recuperarea investițiilor, iar trimestrul al doilea din 2026 a beneficiat de ele; dacă regulatorii vor continua să aprobe astfel de mecanisme, creșterea câștigurilor ar putea susține ghidajul 23.

  • Creștere a clienteleivânt din spate

    Creșterea netă a numărului de clienți în toate cele trei state contribuie la veniturile rezidențiale, mai ales în Oklahoma și Texas 12.

  • Vreme mai caldă decât normalulvânt din față

    Trimestrul al doilea din 2026 a fost mai cald decât în anul precedent, iar temperaturile mai ridicate reduc volumele; mecanismele de normalizare atenuează, dar nu elimină complet acest efect 23.

  • Presiuni de cost și reglementare de mediumixt

    Costurile cu angajații, serviciile externe și cerințele de integritate și siguranță cresc, iar schimbările de reglementare pot limita recuperarea lor integrală, ceea ce poate apăsa asupra rezultatelor 12.

Poziția concurențială

Compania concurează în principal cu energia electrică pentru necesitățile de încălzire, gătit și uscare, competiție care poate reduce consumul de gaz în timp 1. În Texas se confruntă și cu alte companii locale de distribuție, iar clienții industriali mari pot alege alți transportatori de gaz 1.

Tarifele reduse negociate pentru transport apar acolo unde o conductă concurentă se află în apropiere sau există o alternativă energetică viabilă, ceea ce presează marjele pe segmentul industrial 1.

  • Companii locale de distribuție a gazului din Texas

    Concurează pentru clienți în Texas, unde ONE Gas se confruntă cu alte companii locale de distribuție 1.

  • Furnizori de energie electrică

    Concurează cu gazul natural pentru încălzire, apă caldă și gătit, în special pe piața rezidențială și comercială mică 1.

  • Operatori de conducte de gaz

    Concurează pentru clienții industriali și comerciali mari care transportă gaz, mai ales acolo unde există tarife negociate 1.

  • Alte furnizori de energie alternativă

    Concurența vine de la alte surse de energie care pot înlocui gazul natural dacă prețul sau disponibilitatea lor devin mai avantajoase 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport trimestrial03 nov. 2026
  • Raport curent02 nov. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent29 sept. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent25 sept. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent08 sept. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent13 aug. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial05 aug. 2026
  • Raport curent04 aug. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent04 aug. 2026
    Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
  • Raport curent13 iul. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / ONE Gas, Inc. · 19 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / ONE Gas, Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / ONE Gas, Inc. · 04 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

ONE Gas, Inc. (OGS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw