olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Cheniere Energy Partners, L.P. CQP
Natural Gas Distribution · SIC 4924 · Verticală: Natural Gas Distribution (SIC 4924)
Cheniere Energy Partners, L.P. este o societate în comandită care deține și operează terminalul de lichefiere a gazului natural de la Sabine Pass din Louisiana, unul dintre cele mai mari din lume. Compania livrează GNL către companii energetice integrate, utilitați și firme de tranzacționare din întreaga lume, iar veniturile sale totale au ajuns la 10,758 mld. USD în 2025 și la 2,583 mld. USD în al doilea trimestru din 2026. Interesul actual față de securitatea aprovizionării și extinderea capacității îi conferă companiei o poziție relevantă în piața globală a GNL.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Cheniere Energy Partners, L.P. (CQP) costa 63,03 USD (−2,29 % într-o zi), cu capitalizare 30,5 mld USD, P/E 9,3 pe un EPS diluat de -0,49 USD în ultimele 12 luni, beta 0,46, interval pe 52 de săptămâni 50,91–71,22 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 2,6 mld USD (+7,1 % an/an), profit net de 639,0 mil USD (+26,3 % an/an).
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 43,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 61,73 – 67,02
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,25 · lățimea benzii 8,2 %
- SMA 50 / 200
- 65,42 / 63,47
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,15 / 0,08
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,8 % | −2,0 % | +4,8 pp | — |
| 3 luni | −4,5 % | −2,2 % | −2,3 pp | — |
| 6 luni | −4,9 % | +4,3 % | −9,2 pp | — |
| De la început de an | +17,9 % | +10,6 % | +7,3 pp | — |
| 1 an | +21,4 % | +10,5 % | +11,0 pp | +2,8 % |
| 3 ani | +8,9 % | +73,7 % | −64,7 pp | +42,7 % |
| 5 ani | +44,5 % | +61,7 % | −17,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,5 mld | 3,0 mld | 2,5 mld | 2,4 mld | 2,9 mld | 3,6 mld | 2,6 mld | 2,6 mld |
| Costul vânzărilor | 1,2 mld | 1,7 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 968,0 mil | 2,8 mld | 765,0 mil | 1,3 mld |
| Profit operațional | 812,0 mil | 826,0 mil | 715,0 mil | 696,0 mil | 1,5 mld | 361,0 mil | 1,3 mld | 815,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 171,0 mil | 171,0 mil | 171,0 mil | 173,0 mil | 173,0 mil | 174,0 mil | 174,0 mil | 174,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 197,0 mil | 190,0 mil | 188,0 mil | 189,0 mil | 186,0 mil | 181,0 mil | 183,0 mil | 182,0 mil |
| Profit net | 623,0 mil | 641,0 mil | 553,0 mil | 506,0 mil | 1,3 mld | 186,0 mil | 1,2 mld | 639,0 mil |
| Flux de numerar operațional | 876,0 mil | 665,0 mil | 558,0 mil ≈ | 658,0 mil ≈ | 887,0 mil | 910,0 mil | 699,0 mil ≈ | 941,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 49,0 mil | 60,0 mil | 68,0 mil ≈ | 48,0 mil ≈ | 23,0 mil | 31,0 mil | 266,0 mil ≈ | 229,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,4 mld | 6,8 mld | 6,2 mld | 9,4 mld | 17,2 mld | 9,7 mld | 8,7 mld | 10,8 mld |
| Venituri an/an | +49,3 % | +6,4 % | −9,8 % | +53,0 % | +82,4 % | −43,8 % | −9,9 % | +23,6 % |
| Profit net | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | 2,5 mld | 4,3 mld | 2,5 mld | 3,0 mld |
| Profit net an/an | +160,0 % | −7,8 % | +0,7 % | +37,8 % | +53,3 % | +70,3 % | −41,0 % | +19,0 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 19,8 % | 17,2 % | 19,2 % | 17,3 % | 14,5 % | 44,0 % | 28,8 % | 27,8 % |
| Flux de numerar liber | 1,1 mld | 216,0 mil | 779,0 mil | 1,6 mld | 3,7 mld | 2,9 mld | 2,8 mld | 2,6 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 182,0 mil USD
- Datorie financiară
- 14,5 mld USD
- Datorie netă
- 14,3 mld USD
- Capitaluri proprii
- indisponibil USD
- Active totale
- 17,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,78x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 17,1 %
- Marja FCF
- 23,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,2 mld | 9,4 mld | 17,2 mld | 9,7 mld | 8,7 mld | 10,8 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,5 mld | 5,4 mld | 12,1 mld | 2,7 mld | 3,6 mld | 5,1 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 3,7 mld ≈ | 4,0 mld ≈ | 5,1 mld ≈ | 6,9 mld ≈ | 5,1 mld ≈ | 5,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 0 | 1,0 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 24 feb. 2022verificat |
| Profit operațional | 2,1 mld | 2,6 mld | 3,4 mld | 5,0 mld | 3,3 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 551,0 mil | 557,0 mil | 634,0 mil | 672,0 mil | 680,0 mil | 688,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 2,7 mld ≈ | 3,1 mld ≈ | 4,0 mld ≈ | 5,7 mld ≈ | 4,0 mld ≈ | 4,4 mld ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 909,0 mil | 831,0 mil | 870,0 mil | 823,0 mil | 800,0 mil | 753,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | — | — | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 1,2 mld | 1,6 mld | 2,5 mld | 4,3 mld | 2,5 mld | 3,0 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,2 mld | 876,0 mil | 904,0 mil | 575,0 mil | 270,0 mil | 182,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 300,0 mil | 546,0 mil | 551,0 mil | 0 | 1,0 mil | 0 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 107,0 mil | 176,0 mil | 160,0 mil | 142,0 mil | 151,0 mil | 180,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,6 mld | 1,6 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 16,7 mld | 16,8 mld | 16,7 mld | 16,2 mld | 15,8 mld | 15,3 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 19,1 mld | 19,4 mld | 19,6 mld | 18,1 mld | 17,5 mld | 17,4 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 12,0 mil | 21,0 mil | 32,0 mil | 69,0 mil | 62,0 mil | 53,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 0 | 0 | 300,0 mil | 351,0 mil | 306,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 17,6 mld | 17,2 mld | 16,2 mld | 15,6 mld | 14,8 mld | 14,2 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 883,0 mil | 1,3 mld | 2,4 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | — | — | — | 18,9 mld | 18,0 mld | 17,0 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,8 mld | 2,3 mld | 4,1 mld | 3,1 mld | 3,0 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 972,0 mil | 648,0 mil | 451,0 mil | 220,0 mil | 154,0 mil | 199,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 779,0 mil ≈ | 1,6 mld ≈ | 3,7 mld ≈ | 2,9 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | 2,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -972,0 mil | -648,0 mil | -451,0 mil | -227,0 mil | -162,0 mil | -204,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,4 mld | -2,0 mld | -3,7 mld | -3,2 mld | -3,1 mld | -2,7 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -227,0 mil
- 2024
- -162,0 mil
- 2025
- -204,0 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 65 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 30,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie47
- Calitate87
- Evaluare86
- Creștere0
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 56,38 – 140,60 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)62,61 – 125,98 (Mijloc 85,60)WACC 7,9 % · FCFF de pornire 3,5 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 77 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -13,7 %
- Colegi: EV/EBITDA56,38 – 87,90 (Mijloc 74,92)7 firme folosite · multiplul median 10,7x · quartile 8,8x – 12,0xATO, LNG, MDU, NFG, NJR, NWN, SR
- Colegi: P/E101,28 – 140,60 (Mijloc 117,14)10 firme folosite · multiplul median 17,3x · quartile 15,0x – 20,8xATO, EE, LNG, MDU, NFG, NJR, NWN, OGS, SR, VG
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 65/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 28,1 % | 92 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 88,2 % | 83 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -14,5 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 3,0x | 44 (față de colegi) | 15 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 5,4x | 61 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 32 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 9,3x | 90 (față de colegi) | 15 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 9,5x | 71 (față de colegi) | 15 % |
| Randament FCF · Evaluare | 9,5 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie47/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate87/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare86/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Cheniere Energy Partners, L.P. (CQP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 10,8 mld USD în 2025; creștere an/an 23,6 %; marjă netă 28,1 %; datorie netă/EBITDA 3,0x.
Intervalul de valoare estimat este 62,61–125,98 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 85,60 USD, prețul de 63,03 USD lasă un potențial de 35,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 26,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 65/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 28,1 %
- Conversia profitului în FCF: 88,2 %
- P/E (TTM): 9,3x
- EV/EBITDA: 9,5x
- Randament FCF: 9,5 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -14,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Natural Gas Distribution (SIC 4924) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LNGCheniere Energy, Inc. | 63,5 mld | 21,7 | 45,7 % | 13,1 % | +27,2 % | +49 % / +71 % |
| CQPCheniere Energy Partners, L.P. | 30,5 mld | 9,3 | — | 28,1 % | +23,6 % | +21 % / +9 % |
| ATOAtmos Energy Corp | 29,4 mld | 20,7 | 9,8 % | 28,5 % | +12,9 % | −1 % / +53 % |
| NFGNational Fuel Gas Company | 7,3 mld | 10,6 | 19,6 % | 26,9 % | +17,1 % | −7 % / +51 % |
| NJRNew Jersey Resources Corporation | 5,6 mld | 15,2 | 14,5 % | 24,0 % | +9,9 % | +15 % / +30 % |
| SRSpire Inc. | 5,3 mld | 14,9 | 10,3 % | 13,9 % | −4,5 % | +2 % / +48 % |
| OGSONE Gas, Inc. | 5,2 mld | 17,5 | 8,7 % | — | +42,5 % | −2 % / +43 % |
| MDUMdu Resources Group Inc | 4,2 mld | 20,8 | 7,0 % | 10,7 % | +6,7 % | −7 % / +87 % |
| NWNNorthwest Natural Holding Company | 2,2 mld | 17,1 | 8,3 % | 9,7 % | +11,8 % | +4 % / +40 % |
| NFENew Fortress Energy Inc. | 1,2 mld | — | -533,9 % | -148,7 % | −36,2 % | +234 % / −89 % |
| SLNGStabilis Solutions, Inc. | 71,2 mil | — | -12,7 % | -14,1 % | −6,9 % | −18 % / −16 % |
| CETYClean Energy Technologies, Inc. | 10,4 mil | — | -76,3 % | -245,9 % | −63,8 % | −53 % / −96 % |
| EEExcelerate Energy, Inc | — | 26,8 | — | — | +44,3 % | +22 % / +105 % |
| UGPUltrapar Holdings Inc. | — | — | 16,5 % | 1,8 % | +5,9 % | +36 % / +10 % |
| VGVenture Global, Inc. | — | 9,1 | 54,7 % | 22,3 % | +176,9 % | +61 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CQP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 33,70 Randament total -47 % · Pe an -47 % | 59,88 Randament total -5 % · Pe an -5 % | 90,61 Randament total 44 % · Pe an 44 % |
| 3 ani | 26,76 Randament total -58 % · Pe an -25 % | 54,04 Randament total -14 % · Pe an -5 % | 90,61 Randament total 44 % · Pe an 13 % |
| 5 ani | 21,25 Randament total -66 % · Pe an -20 % | 48,77 Randament total -23 % · Pe an -5 % | 90,61 Randament total 44 % · Pe an 8 % |
- P/E la ieșire± 13,51
- Marja netă± 9,46
- Creșterea anuală a veniturilor± 8,54
- Diluare anuală± 0,79
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Cheniere Energy Partners, L.P. este o societate în comandită care deține și operează terminalul de lichefiere a gazului natural de la Sabine Pass din Louisiana, unul dintre cele mai mari din lume. Compania livrează GNL către companii energetice integrate, utilitați și firme de tranzacționare din întreaga lume, iar veniturile sale totale au ajuns la 10,758 mld. USD în 2025 și la 2,583 mld. USD în al doilea trimestru din 2026. Interesul actual față de securitatea aprovizionării și extinderea capacității îi conferă companiei o poziție relevantă în piața globală a GNL.
SWOT
Puncte tari
- Contractele pe termen lung cu clienții creditabili oferă fluxuri de numerar stabile și previzibile, ceea ce sprijină distribuțiile către unitari 12.
- Terminalul Sabine Pass este unul dintre cele mai mari din lume, iar rating-urile de credit au fost îmbunătățite în 2025 de mai multe agenții 1.
- Structura IPM și a contractelor SPA limitează expunerea directă la fluctuațiile prețului gazului american, ceea ce stabilizează marjele 2.
Puncte slabe
- Datoria totală este ridicată, iar costurile cu dobânzile rămân semnificative, ceea ce restrânge flexibilitatea financiară 1.
- Concentrarea veniturilor la câțiva clienți mari face ca neîndeplinirea contractuală a unuia să aibă un impact major 1.
- Rezultatele raportate sunt influențate de evaluarea derivatelor, ceea ce poate face profitul contabil diferit de performanța operațională 13.
Oportunități
- Extinderea SPL, dacă obține aprobările și finanțarea necesare, ar putea crește semnificativ capacitatea de producție a companiei 3.
- Cererea din Europa, susținută de interzicerea GNL-ului rusesc, ar putea oferi noi contracte pe termen lung 1.
- Scăderea costului de finanțare pe măsură ce ratingul de credit se îmbunătățește ar putea sprijini noi investiții 1.
Amenințări
- Expansiunea rapidă a ofertei globale ar putea reduce prețurile și ar putea afecta competitivitatea contractelor noi 1.
- Modificările politicii comerciale a SUA ar putea afecta exporturile de GNL 1.
- Întârzierile sau depășirile de costuri în construcția extinderii ar putea afecta finanțarea și randamentele așteptate 1.
Riscuri
- Dependența de clienții mariridicat
Un număr mic de clienți generează majoritatea veniturilor, iar neîndeplinirea contractelor ar putea duce la pierderi nerecuperabile 1.
- Acces la capital pentru extindereridicat
Dacă piețele de capital devin mai scumpe sau mai puțin accesibile, finanțarea proiectului SPL ar putea fi întârziată sau limitată 1.
- Volatilitatea contabilă a derivatelormediu
Modificările valorii juste a instrumentelor derivate pot genera diferențe mari în profitul raportat, chiar dacă fundamentele operaționale rămân stabile 13.
- Restricții de distribuție din datoriimediu
Acordurile de datorie pot limita plata distribuțiilor dacă rapoartele de acoperire a serviciului datoriei nu sunt îndeplinite 1.
- Riscuri de construcție și operaremediu
Evenimentele meteo extreme, depășirile de costuri și întârzierile în construcție ar putea afecta operațiunile și extinderea 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Contractele pe termen lung și structura IPM pot oferi fluxuri de numerar previzibile, chiar dacă piața globală a GNL devine mai volatilă 12.
- Extinderea SPL, dacă se realizează la timp, ar putea adăuga capacitate substanțială unei baze deja mari de producție 3.
- Îmbunătățirea ratingurilor de credit și reducerea datoriei ar putea reduce costul finanțării și susține distribuțiile mai mari în viitor 13.
Ce ar strica teza
- Creșterea rapidă a ofertei globale ar putea menține prețurile sub presiune și ar putea reduce marjele pentru contractele noi 1.
- Concentrarea clienților și dependența de contracte pe termen lung înseamnă că pierderea unui client important ar putea avea efecte serioase 1.
- Profitul raportat poate fi volatil din cauza evaluării derivatelor, ceea ce face dificilă interpretarea performanței de la un trimestru la altul 13.
De urmărit
- Aprobările FERC și DOE pentru extinderea SPL2027
- Decizia finală de investiție (FID) pentru prima fază a extinderii2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Modelul de afaceri se sprijină pe două tipuri de contracte pe termen lung. Acordurile de achiziție de GNL (SPA) prevăd, de regulă, o taxă fixă pentru volumele contractate, indiferent dacă clientul anulează livrările, iar o componentă variabilă este indexată la prețul Henry Hub 2. Acordurile IPM, de asemenea pe termen lung, presupun că un producător de gaz vinde gaz companiei pe baza unui indice global al GNL sau gazului natural, minus o taxă fixă de lichefiere 2. Deoarece compania își procură majoritatea materiei prime din SUA, structura contractelor limitează expunerea la fluctuațiile prețului gazului american 2.
Segmente
Lichefierea GNL la Sabine Pass
Segmentul principal este terminalul Sabine Pass, cu o capacitate totală de producție de peste 30 mtpa de GNL, care a generat aproape toate veniturile din contracte cu clienții externi 23. Până la 31 iulie 2026, compania raporta peste 3.460 de încărcături cumulate, exportate din terminal 3.
Piața în context
Creșterea ofertei ar putea reduce presiunea prețurilor pe termen mediu, ceea ce ar putea stimula cererea latentă din Asia, unde consumul a scăzut în 2025 1. Dacă prețurile globale scad mai mult, marjele de tip contract ale companiei ar putea fi afectate diferit față de cele ale producătorilor cu expunere directă la piața spot 1.
Tendințe
- Expansiunea ofertei globale de GNLmixt
Multe proiecte noi de lichefiere din SUA și Canada intră în funcțiune, ceea ce ar putea aduce prețuri mai moderate și stabile pe termen mediu 1. Pentru o companie cu contracte fixe, o piață mai ieftină poate împinge cererea în țările sensibile la preț, ceea ce ar putea susține volumele 1.
- Cerere europeană după ruperea de gazul rusescvânt din spate
Europa își înlocuiește gazul rusesc, iar Parlamentul European a votat interzicerea GNL-ului rusesc până în 2027, ceea ce ar putea menține cererea ridicată 1. Această tendință susține perspectivele contractelor pe termen lung cu cumpărători europeni 1.
- Slăbirea cererii din Asiavânt din față
Consumul de GNL din Asia a scăzut în 2025, în principal din cauza Chinei, care și-a redus importurile, iar producția internă și gazul rusesc prin conducte au limitat nevoia de GNL 1. Dacă această scădere persistă, ar putea reduce volumele vândute pe piețe spot 1.
Poziția concurențială
Compania concurează pe piața internațională a GNL cu alți exportatori americani și cu producători din alte regiuni, iar prețul internațional al GNL reprezintă un factor major de concurență, conform riscurilor declarate de companie 1. Expansiunea rapidă a ofertei din SUA și Canada ar putea intensifica concurența pentru clienții sensibili la preț 1.
Avantajul competitiv al companiei se bazează pe contractele pe termen lung și pe proximitatea față de gazul american, ceea ce limitează expunerea la prețurile interne ale gazului 2. Dacă alți furnizori oferă condiții mai flexibile, pozițiile de piață ale companiei ar putea fi contestate la reînnoirea contractelor 12.
- Cheniere Energy, Inc.LNG
Compania-mamă care controlează partenerul general și care organizează activitatea de comercializare integrată, menționată în rapoartele de rezultate 3.
- Alți exportatori americani de GNL
Producători nou intrați din SUA și Canada care cresc oferta globală și pot concura pe prețuri și contracte 1.
- Exportatori din Qatar și alte regiuni
Furnizori tradiționali din Orientul Mijlociu, menționați în contextul pieței globale a GNL, care pot influența prețurile de referință 1.
- Furnizori de gaz rusesc prin conducte
Furnizori de gaz prin conducte care concurează cu GNL-ul pe piețe precum Asia și Europa, conform analizei pieței din rapoarte 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 oct. 2026
- Raport curent23 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent28 iul. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent09 iun. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 mai 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 mai 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Cheniere Energy Partners, L.P. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Cheniere Energy Partners, L.P. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Cheniere Energy Partners, L.P. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.