olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
ClearSign Technologies Corporation CLIR
Industrial Instruments For Measurement, Display, and Control · SIC 3823 · Verticală: Industrial Instruments For Measurement, Display, and Control (SIC 3823)
ClearSign Technologies dezvoltă tehnologii de arderecurată și senzori de flacără pentru instalații industriale, cu scopul de a reduce emisiile de NOx și consumul de energie. Compania are încă venituri foarte mici față de cheltuieli și depinde de finanțări prin emisiuni de acțiuni, iar pe fondul reglementărilor de mediu mai stricte, arzătoarele M Series și comenzile pentru rafinării și instalații midstream sunt în prezent principalele ei surse de atenție. Cifra de afaceri pe 2025 a fost de 5,2 milioane USD, iar pierderile cumulate au ajuns la 108,0 milioane USD până în iunie 2026.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea ClearSign Technologies Corporation (CLIR) costa 2,43 USD (−0,21 % într-o zi), cu capitalizare 16,5 mil USD, beta 1,42, interval pe 52 de săptămâni 2,30–9,30 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 560,0 mii USD (+321,1 % an/an), profit net de -1,3 mil USD, EPS diluat -0,22 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 36,2
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 2,01 – 3,08
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,39 · lățimea benzii 41,8 %
- SMA 50 / 200
- 3,36 / 4,47
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,28 / -0,32
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −26,5 % | −1,1 % | −25,4 pp | — |
| 3 luni | −37,7 % | −0,5 % | −37,2 pp | — |
| 6 luni | −50,6 % | +4,4 % | −55,0 pp | — |
| De la început de an | −56,7 % | +12,3 % | −69,0 pp | — |
| 1 an | −71,8 % | +13,5 % | −85,3 pp | +27,8 % |
| 3 ani | −73,1 % | +76,4 % | −149,5 pp | +26,5 % |
| 5 ani | −84,2 % | +63,7 % | −147,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,9 mil | 590,0 mii | 401,0 mii | 133,0 mii | 1,0 mil | 3,7 mil | 191,0 mii | 560,0 mii |
| Costul vânzărilor | 1,3 mil | 502,0 mii | 205,0 mii | 78,0 mii | 661,0 mii | 2,9 mil | 584,0 mii | 332,0 mii |
| Profit brut | 551,0 mii | 88,0 mii | 196,0 mii | 55,0 mii | 368,0 mii | 805,0 mii | -393,0 mii | 228,0 mii |
| Cercetare și dezvoltare | 329,0 mii | 459,0 mii | 447,0 mii | 247,0 mii | 310,0 mii | 418,0 mii | 249,0 mii | 448,0 mii |
| Profit operațional | -1,4 mil | -1,7 mil | -2,3 mil | -1,8 mil | -1,8 mil | -826,0 mii | -2,3 mil | -1,5 mil |
| Profit net | -1,2 mil | -1,2 mil | -2,1 mil | -1,7 mil | -1,4 mil | -311,0 mii | -2,2 mil | -1,3 mil |
| EPS diluat | -0,20 | -0,25 | -0,38 | -0,30 | -0,26 | -0,06 | -0,39 | -0,22 |
| Flux de numerar operațional | -1,4 mil ≈ | -415,0 mii | -1,1 mil | -511,0 mii ≈ | -1,8 mil ≈ | -1,3 mil | -1,3 mil | -1,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 0 ≈ | 21,0 mii | 4,0 mii | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 530,0 mii | 0 | 0 | 607,0 mii | 374,0 mii | 2,4 mil | 3,6 mil | 5,2 mil |
| Venituri an/an | −1,9 % | −100,0 % | indisponibil | indisponibil | −38,4 % | +542,5 % | +49,6 % | +45,6 % |
| Profit net | -9,5 mil | -8,5 mil | -6,9 mil | -7,9 mil | -5,8 mil | -5,2 mil | -5,3 mil | -5,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | -0,25 | -0,16 | -0,13 | -1,08 | -0,99 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -1.792,5 % | indisponibil | indisponibil | -1.300,0 % | -1.539,6 % | -216,1 % | -147,4 % | -105,0 % |
| Flux de numerar liber | -8,5 mil | -6,9 mil | -6,0 mil | -6,8 mil | -5,0 mil | indisponibil | -4,4 mil | -4,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 9,2 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 9,5 mil USD
- Active totale
- 12,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 4,34x
- ROE
- -47,2 %
- ROA
- -38,6 %
- Marja FCF
- -90,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 607,0 mii | 374,0 mii | 2,4 mil | 3,6 mil | 5,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 279,0 mii | 1,1 mil | 258,0 mii | 1,6 mil | 2,5 mil | 3,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit brut | -279,0 mii | -452,0 mii | 116,0 mii | 817,0 mii | 1,1 mil | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 2,0 mil | 2,7 mil | 505,0 mii | 739,0 mii | 1,5 mil | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -6,9 mil | -8,1 mil | -6,1 mil | -6,0 mil | -6,5 mil | -6,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 210,0 mii | 260,0 mii | 161,0 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2023verificat |
| EBITDA | -6,7 mil ≈ | -7,9 mil ≈ | -6,0 mil ≈ | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2023derivat |
| Profit înainte de impozit | — | -7,9 mil | -5,8 mil | -5,2 mil | -5,3 mil | -5,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | -6,9 mil | -7,9 mil | -5,8 mil | -5,2 mil | -5,3 mil | -5,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -0,25 | -0,16 | -0,13 | -1,08 | -0,99 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 2,8 mil | 31,2 mil | 35,3 mil | 38,5 mil | 4,9 mil | 5,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 38,5 mil
- 2024
- 4,9 mil
- 2025
- 5,6 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 8,8 mil | 7,6 mil | 6,5 mil | 5,7 mil | 14,0 mil | 9,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | 33,0 mii | 79,0 mii | 287,0 mii | 165,0 mii | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | 9,4 mil | 8,0 mil | 9,7 mil | 6,5 mil | 15,2 mil | 11,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 427,0 mii | 530,0 mii | 384,0 mii | 275,0 mii | 238,0 mii | 195,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,3 mil | 799,0 mii | 798,0 mii | 836,0 mii | 830,0 mii | 760,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | 11,1 mil | 9,4 mil | 10,9 mil | 7,6 mil | 16,3 mil | 12,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 435,0 mii | 224,0 mii | 296,0 mii | 366,0 mii | 1,2 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 251,0 mii | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2021verificat |
| Datorii curente | 1,1 mil | 731,0 mii | 1,1 mil | 2,3 mil | 2,4 mil | 2,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,6 mil | 1,1 mil | 1,4 mil | 2,4 mil | 2,5 mil | 2,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 9,5 mil | 8,3 mil | 9,6 mil | 5,2 mil | 13,8 mil | 9,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
- 2023
- 836,0 mii
- 2024
- 830,0 mii
- 2025
- 760,0 mii
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -6,0 mil | -6,7 mil | -5,0 mil | -3,2 mil | -4,4 mil | -4,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 17,0 mii | 73,0 mii | 10,0 mii | — | 39,0 mii | 4,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -6,0 mil ≈ | -6,8 mil ≈ | -5,0 mil ≈ | — | -4,4 mil ≈ | -4,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -194,0 mii | -213,0 mii | -2,7 mil | 2,5 mil | -218,0 mii | -101,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 6,4 mil | 5,7 mil | 6,5 mil | -15,0 mii | 12,9 mil | -21,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 2,5 mil
- 2024
- -218,0 mii
- 2025
- -101,0 mii
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
- 2023
- -15,0 mii
- 2024
- 12,9 mil
- 2025
- -21,0 mii
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 16,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -96,1 % | 20 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 141,0 % | 100 (pe interval fix) | 31 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,8x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -34,5 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial20/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CLEARSIGN TECHNOLOGIES CORPORATION (CLIR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,2 mil USD în 2025; creștere an/an 45,6 %; marjă netă -96,1 %; ROE -51,7 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 141,0 %
- Lichiditatea curentă: 4,8x
Ce o infirmă
- Marja netă: -96,1 %
- Randament FCF: -34,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Industrial Instruments For Measurement, Display, and Control (SIC 3823) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DHRDanaher Corporation | 165,3 mld | 38,4 | 8,3 % | 16,9 % | +2,9 % | +4 % / +5 % |
| AMEAMETEK, Inc. | 54,4 mld | 33,4 | 14,7 % | 19,9 % | +6,6 % | +20 % / +53 % |
| ROPRoper Technologies, Inc. | 48,7 mld | 19,4 | 13,2 % | 30,7 % | +12,3 % | +10 % / −9 % |
| KEYSKeysight Technologies, Inc. | 48,7 mld | 39,2 | 20,6 % | 19,1 % | +8,0 % | +44 % / +110 % |
| FTVFortive Corporation | 20,3 mld | 32,5 | 10,5 % | 14,8 % | +1,9 % | +28 % / +31 % |
| MKSIMks Inc. | 13,2 mld | 31,1 | 15,9 % | 10,1 % | +9,6 % | +25 % / +136 % |
| CGNXCognex Corp | 8,9 mld | 51,3 | 11,1 % | 16,1 % | +8,7 % | +39 % / +41 % |
| RALRalliant Corporation | 7,9 mld | — | -51,8 % | -52,1 % | −4,0 % | +45 % / indisponibil |
| STSensata Technologies Holding PLC | 6,0 mld | 16,5 | 12,7 % | 9,5 % | −5,8 % | +28 % / +26 % |
| MLABMesa Laboratories Inc | 706,1 mil | 148,1 | 2,7 % | 1,9 % | +3,4 % | +57 % / +48 % |
| SENSSenseonics Holdings, Inc. | 476,9 mil | — | -118,2 % | -225,3 % | +56,9 % | +46 % / −24 % |
| HURCHurco Companies, Inc. | 137,6 mil | — | -3,3 % | -3,6 % | −4,3 % | +31 % / +1 % |
| SYPRSypris Solutions, Inc. | 29,2 mil | — | -69,9 % | -9,2 % | −14,5 % | −42 % / −33 % |
| CLIRClearsign Technologies Corporation | 16,5 mil | — | -51,7 % | -96,1 % | +45,6 % | −72 % / −73 % |
| FCUVFocus Universal Inc. | 2,2 mil | — | -106,0 % | -637,2 % | −35,9 % | −98 % / −99 % |
| POASPhaos Technology Holdings (Cayman) Limited | — | — | -363,8 % | -4.662,3 % | −19,3 % | −98 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CLIR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
ClearSign Technologies dezvoltă tehnologii de arderecurată și senzori de flacără pentru instalații industriale, cu scopul de a reduce emisiile de NOx și consumul de energie. Compania are încă venituri foarte mici față de cheltuieli și depinde de finanțări prin emisiuni de acțiuni, iar pe fondul reglementărilor de mediu mai stricte, arzătoarele M Series și comenzile pentru rafinării și instalații midstream sunt în prezent principalele ei surse de atenție. Cifra de afaceri pe 2025 a fost de 5,2 milioane USD, iar pierderile cumulate au ajuns la 108,0 milioane USD până în iunie 2026 12.
SWOT
Puncte tari
- Tehnologia patentată ClearSign Core reduce lungimea flăcării și emisiile fără sisteme auxiliare costisitoare, ceea ce o face atractivă pentru retrofit 1. Comenzile recente pentru seria M1 și proiectul din California arată că există interes real din partea clienților 3.
- Compania a demonstrat tehnologia în instalații industriale de test și are instalații comerciale în funcțiune 12. Parteneriatele cu OEM-uri permit distribuția prin canale deja existente 1.
- Recrutarea unui fost lider tehnic din ExxonMobil în consiliul de administrație adaugă experiență din industria de rafinare și din gestionarea echipamentelor de ardere 3.
Puncte slabe
Oportunități
- Reglementările NOx mai stricte din California și propunerea din Texas ar putea genera cereri noi pentru retrofit și pentru facle 1. Dacă aceste reguli se aplică, ar putea crește numărul de proiecte mari 1.
- Tranziția către hidrogen ar putea deschide piețe noi pentru arzătoarele capabile să ardă hidrogen pur, iar compania a demonstrat deja un prototip 13.
- Dacă senzorul ClearSign Eye va fi certificat pentru transport, produsele ar putea diversifica activitatea dincolo de arderea industrială 1.
Amenințări
- Modificarea sau relaxarea reglementărilor de mediu ar putea reduce valoarea tehnologiei, iar EPA a publicat în 2026 o regulă care anulează constatarea privind pericolul gazelor cu efect de seră 1.
- Piețele industriale sunt reticente la tehnologii noi, ceea ce ar putea prelungi ciclul de vânzare și întârzia venituri 1.
- Concurența din partea soluțiilor consacrate și a marilor furnizori de echipamente ar putea limita pătrunderea pe piață 1.
Riscuri
- Lipsa profitabilitățiiridicat
Compania nu a atins profitabilitatea și se așteaptă la pierderi și flux de numerar negativ pe termen previzibil, ceea ce ar putea face necesare finanțări suplimentare 12. Dacă aceste finanțări nu sunt disponibile, activitatea ar putea fi redusă 1.
- Nevoie de capitalridicat
Compania nu are o sursă de finanțare angajată și ar putea fi nevoită să emită noi acțiuni, ceea ce ar diluează acționarii existenți 12. Volatilitatea piețelor de capital ar putea îngreuna accesul la fonduri 2.
- Concentrarea cliențilorridicat
Veniturile depind de câțiva clienți mari, iar pierderea unui singur client important ar putea afecta rezultatele și fluxul de numerar 1.
- Protecția proprietății intelectualemediu
Compania se bazează pe brevete și secrete comerciale, iar dacă protecția nu este suficientă, concurenții ar putea folosi cercetările ei 1. Litigiile legate de proprietatea intelectuală ar putea fi costisitoare 1.
- Schimbări de reglementare și politicămediu
Reglementările de mediu ar putea fi relaxate sau aplicate mai slab, iar sentimentul anti-ESG ar putea reduce cererea pentru tehnologii de decarbonizare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă reglementările privind NOx se înăspresc și comenzile pentru seria M1 și pentru proiectul din California continuă, tehnologia ClearSign ar putea deveni un standard practic pentru retrofit în rafinării și în midstream 13.
- Dacă tranziția către hidrogen se accelerează, arzătoarele capabile să ardă hidrogen pur ar putea deschide o piață nouă, în care compania are deja un avans tehnologic 13.
- Dacă senzorul ClearSign Eye este certificat și acceptat în transport, activitatea ar putea fi diversificată și ar putea reduce dependența de arderea industrială 1.
Ce ar strica teza
- Compania ar putea rămâne cu venituri mici și pierderi persistente dacă clienții industriali adoptă tehnologia mai lent decât se așteaptă, iar finanțarea ar putea deveni tot mai costisitoare 12.
- Concentrarea veniturilor pe câțiva clienți înseamnă că un singur contract pierdut ar putea afecta în mod semnificativ rezultatele 1.
- Dacă reglementările de mediu sunt relaxate sau aplicate mai slab, cererea pentru tehnologia ClearSign ar putea scădea, iar investițiile făcute ar putea rămâne nerecuperate 1.
De urmărit
- Livrarea arzătoarelor M1 comandate în Texas de VestQ3 2026
- Livrarea celor trei arzătoare M1 pentru instalații midstreamQ4 2026
- Evoluția finanțării prin programul ATM și alte emisiuni de acțiuni2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania proiectează și dezvoltă tehnologii care urmăresc decarbonizarea și îmbunătățirea performanței sistemelor industriale și comerciale de ardere, inclusiv a emisiilor, eficienței energetice și costului total 1. Tehnologia principală, ClearSign Core, folosește o structură ceramică poroasă sau metalică plasată la distanță de injectoarele arzătorului pentru a reduce lungimea flăcării și a obține emisii scăzute fără recirculare externă a gazelor de ardere, reducere catalitică selectivă sau exces mare de aer 1. Produsele sunt integrate, de regulă, în echipamentele partenerilor OEM, ceea ce permite comercializarea prin canale de distribuție existente 13.
Compania a pus pe piață arzătoare pentru procese, pentru cazane și sisteme de ardere a gazelor în facle, toate sub denumirea ClearSign Core, precum și senzorul de flacără ClearSign Eye, care se află încă în faza de instalări pilot 1. Pe lângă piața energetică, ClearSign urmărește aplicații în sectorul transporturilor prin colaborarea cu Narion Corporation, dar comercializarea acestor produse necesită certificări și timp suplimentar 1. Numărul de angajați era de 16 persoane cu normă întreagă în 2026 2.
Evoluția recentă arată o concentrare pe arzătoarele M Series pentru midstream, cu comenzi din Texas de Vest și cu un proiect de retrofit pentru o rafinărie din California formată din 32 de arzătoare, a cărui a doua etapă a fost comandată în 2026 3. Compania a încheiat o ofertă publică în iunie 2026, iar pierderea cumulată și nevoia de capital rămân condiții majore pentru continuitatea activității 23.
Segmente
Arzătoare pentru procese și cazane
Arzătoarele ClearSign Core pentru rafinării, instalații petrochimice și cazane sunt produsul principal, concepute ca înlocuitori direcți standardizați, ceea ce reduce costurile de inginerie la retrofit 1. Comenzile recente pentru seria M1 și proiectul din California indică cererea pentru această linie 3.
Sisteme de facle cu emisii scăzute
Tehnologia de ardere pentru facle folosește aceleași mecanisme ca arzătoarele și este oferită în configurații standardizate, iar compania urmărește să vândă sisteme complete de facle, nu doar componente 1. Cererea a crescut după noile reglementări din California pentru NOx la facle, care au generat comenzi de la un producător de energie 1.
Senzori de flacără ClearSign Eye
Senzorul ClearSign Eye este în faza de instalări pilot în cuptoare industriale și este vizat în primul rând pentru echipamente existente, dar și pentru aplicații de transport, unde dezvoltarea și certificarea sunt încă necesare 1. Compania nu raportează încă venituri semnificative din această linie 1.
Piața în context
Piața combustiei și a controlului emisiilor este mare, atât prin numărul de industrii care folosesc sisteme de ardere, cât prin sumele investite în instalarea și modernizarea acestora 1. Standardele de emisii NOx din SUA, administrate de EPA, devin tot mai stricte, iar reglementările din California și din Texas sunt considerate un factor important pentru cererea de tehnologii de reducere 1. Companiile operează pe o piață cu cicluri de adoptare lungi, deoarece clienții industriali sunt în general reticenți la tehnologii noi 1.
Piețele din Europa, Orientul Mijlociu, o parte din Asia și Canada ar putea deveni mai receptive dacă standardele de emisii se înăspresc, iar compania are deja o instalare într-o rafinărie europeană 1. Dacă propunerea TCEQ din Texas, care prevede taxe pentru emitenții mari de NOx, va fi aprobată, ar putea crește interesul pentru tehnologiile de reducere 1.
Tendințe
- Reglementări NOx mai stricte în Californiavânt din spate
Noile reguli din zona Los Angeles și din San Joaquin Valley reduc drastic țintele de emisii pentru cuptoare și cazane, ceea ce ar putea genera cerere suplimentară pentru tehnologia ClearSign 1. Dacă aceste reguli rămân în vigoare, ele ar sprijini comenzile pentru proiecte de retrofit 1.
- Reglementări pentru facle și propunerea TCEQvânt din spate
Reglementările noi pentru emisiile NOx ale faclelor închise și propunerea TCEQ privind taxele pentru emitenții mari ar putea crește cererea pentru soluții cu emisii scăzute, dacă vor fi adoptate 1. Compania nu poate prevedea însă momentul aprobării lor 1.
- Schimbări politice și anti-ESGvânt din față
Sentimentul anti-ESG și schimbările de politică ale administrației din SUA ar putea reduce cererea pentru produse de decarbonizare, mai ales dacă reglementările de mediu sunt relaxate sau aplicate mai slab 1. Compania notează că efectele exacte nu pot fi prevăzute 1.
- Tranziția spre hidrogenmixt
Interesul pentru arzătoare care folosesc hidrogen ca combustibil crește, iar compania a demonstrat un arzător ultra-low NOx pentru hidrogen pur în 2025, în cadrul unui grant DOE 1. Aceasta ar putea deschide oportunități dacă piața adoptă combustibili mai curați 13.
Poziția concurențială
Principalele alternative folosite în industrie sunt reducerea catalitică selectivă, arzătoarele low și ultra-low NOx, recircularea externă a gazelor de ardere și alte sisteme similare de control al poluării 1. Compania susține că tehnologia sa este mai eficientă și mai ieftină decât aceste soluții, dar acest lucru rămâne de demonstrat pe scară largă 1.
Compania are relații cu parteneri OEM și distribuitori, iar în anumite segmente există un număr limitat de firme care revând clienților țintă 1. Parteneriatul cu Zeeco pentru o linie de arzătoare co-branduite este un exemplu de colaborare pentru a ajunge la piață 3.
- Selective catalytic reduction systems
Soluțiile de reducere catalitică selectivă sunt menționate ca tehnologie industrială standard de control al NOx, concurând cu arzătoarele ClearSign 1.
- Arzătoare low și ultra-low NOx
Arzătoarele cu NOx redus sunt alternativa tradițională pentru instalațiile care trebuie să respecte reguli stricte de emisii 1.
- Sisteme de recirculare externă a gazelor de ardere
Aceste sisteme sunt folosite ca metodă alternativă de reducere a emisiilor, dar necesită investiții suplimentare în instalație 1.
- Zeeco
Zeeco este partener pentru o linie de arzătoare co-branduite, dar apare și în contextul pieței ca furnizor de echipamente de ardere 3.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent14 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial14 aug. 2026
- Raport curent11 aug. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 iul. 2026Acord material · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 iul. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 iun. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iun. 2026Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / ClearSign Technologies Corporation · 31 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / ClearSign Technologies Corporation · 14 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / ClearSign Technologies Corporation · 20 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.