olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Fortive Corporation FTV

Industrial Instruments For Measurement, Display, and Control · SIC 3823 · Verticală: Industrial Instruments For Measurement, Display, and Control (SIC 3823)

66,81USD−0,04 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Fortive Corporation inovează tehnologii esențiale pentru instrumentație profesională, software și soluții de sănătate, cu operațiuni în aproximativ 50 de țări și peste 10.000 de angajați. După separarea Ralliant din iunie 2025, compania raportează în al doilea trimestru din 2026 o creștere a veniturilor de 7,9% și a ridicat ghidajul de EPS ajustat pentru anul fiscal 2026 la 2,95-3,05 USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Fortive Corporation (FTV) costa 66,81 USD (−0,04 % într-o zi), cu capitalizare 19,9 mld USD, P/E 31,8 pe un EPS diluat de 2,10 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,48 %, beta 0,89, interval pe 52 de săptămâni 50,23–66,84 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,1 mld USD (+7,8 % an/an), profit net de 172,5 mil USD (+213,6 % an/an), EPS diluat 0,57 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
19,9 mld USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
31,8
EPS diluat TTM 2,10 · TTM până la 02 oct. 2026
E/P (TTM)
3,14 %
TTM până la 02 oct. 2026
Randament dividend
0,48 %
DPS 12 luni 0,32
Beta (2 ani)
0,89
Volatilitate (1 an) 27 %
Interval 52 săpt.
50,2366,84

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
80,0
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
53,22 – 67,23
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,97 · lățimea benzii 23,3 %
SMA 50 / 200
58,05 / 58,81
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
2,38 / 1,50
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+16,3 %−2,0 %+18,2 pp—
3 luni+10,4 %−2,2 %+12,6 pp—
6 luni+10,1 %+4,3 %+5,8 pp—
De la început de an+21,0 %+10,6 %+10,4 pp—
1 an+33,4 %+10,5 %+22,9 pp+25,6 %
3 ani+34,4 %+73,7 %−39,2 pp+3,0 %
5 ani+13,6 %+61,7 %−48,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−14,9 %
28 iul. 2026 → 10 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−32,3 %
19 nov. 2021 → 17 iun. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+2,6 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 02 oct. 2026

Venituri
1,1 mld USD
+7,8 % an/an
Profit net
172,5 mil USD
+213,6 % an/an
EPS diluat
0,57
+256,2 % an/an
netă / operațională
15,6 % / 21,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,1 mld993,1 mil1,0 mld1,0 mld1,1 mld1,1 mld1,1 mld1,1 mld
Costul vânzărilor377,3 mil355,6 mil370,9 mil377,9 mil413,6 mil393,9 mil401,5 mil396,9 mil
Profit brut695,5 mil637,5 mil645,5 mil649,2 mil708,9 mil675,5 mil695,3 mil710,6 mil
Cercetare și dezvoltare65,2 mil64,0 mil67,2 mil62,0 mil66,0 mil66,5 mil67,5 mil68,2 mil
Cheltuieli generale și de vânzare418,1 mil408,2 mil408,5 mil427,6 mil417,4 mil417,3 mil417,9 mil406,5 mil
Profit operațional212,2 mil165,3 mil169,8 mil159,6 mil225,5 mil191,7 mil209,9 mil235,9 mil
Amortizare și depreciere108,1 mil108,0 mil109,2 mil109,1 mil111,3 mil113,6 mil113,5 mil111,9 mil
Cheltuieli cu dobânzile-33,0 mil-32,0 mil-32,1 mil-25,4 mil-31,0 mil-31,6 mil-35,4 mil-38,8 mil
Profit înainte de impozit180,2 mil133,7 mil139,6 mil135,0 mil193,9 mil163,6 mil179,5 mil202,3 mil
Impozit pe profit-13,0 mil21,1 mil28,0 mil18,0 mil2,4 mil27,2 mil22,2 mil29,8 mil
Profit net208,8 mil171,9 mil166,6 mil55,0 mil185,7 mil136,4 mil157,3 mil172,5 mil
EPS diluat0,600,500,490,160,580,440,510,57
Flux de numerar operațional502,2 mil241,7 mil311,2 mil ≈164,4 mil ≈365,9 mil234,8 mil286,2 mil ≈313,2 mil ≈
Investiții (capex)22,6 mil21,1 mil36,7 mil28,6 mil30,4 mil26,6 mil28,1 mil ≈29,5 mil ≈
Dividende plătite27,3 mil27,2 mil27,0 mil ≈19,2 mil ≈18,8 mil18,4 mil0 ≈38,9 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni466,6 mil202,6 mil135,0 mil ≈1,0 mld ≈271,9 mil500,2 mil200,1 mil ≈300,1 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 90 din propriul istoric de 41 trimestre (min 5,1, mediană 23,1, max 37,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri6,5 mld4,6 mld4,6 mld5,3 mld5,8 mld3,9 mld4,1 mld4,2 mld
Venituri an/an+12,1 %−29,3 %+1,5 %+13,4 %+10,9 %−32,8 %+4,3 %+1,9 %
Profit net2,9 mld738,9 mil1,6 mld608,4 mil755,2 mil865,8 mil832,9 mil579,2 mil
Profit net an/an+179,0 %−74,6 %+118,3 %−62,3 %+24,1 %+14,6 %−3,8 %−30,5 %
EPS diluat8,211,974,491,632,102,432,361,73
EPS diluat an/an+177,4 %−76,0 %+127,9 %−63,7 %+28,8 %+15,7 %−2,9 %−26,7 %
netă %45,2 %16,2 %34,8 %11,6 %13,0 %22,1 %20,4 %13,9 %
Flux de numerar liber1,3 mld1,2 mld1,4 mld911,1 mil1,2 mld1,3 mld1,4 mld978,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
375,5 mil USD
Datorie financiară
3,2 mld USD
Datorie netă
2,8 mld USD
Capitaluri proprii
6,5 mld USD
Active totale
11,7 mld USD
Datorie / capitaluri
0,50x
Lichiditate curentă
0,71x
ROE
7,0 %
ROA
4,0 %
Marja FCF
23,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,9 mld
2024
4,1 mld
2025
4,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,4 mld
2024
1,5 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
2,5 mld
2024
2,6 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
237,0 mil
2024
251,3 mil
2025
259,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
1,7 mld
2024
1,7 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
574,0 mil
2024
716,3 mil
2025
720,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
426,2 mil
2024
430,9 mil
2025
437,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
1,0 mld ≈
2024
1,1 mld ≈
2025
1,2 mld ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
-123,5 mil
2024
-152,8 mil
2025
-120,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
433,1 mil
2024
506,3 mil
2025
602,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
24,7 mil
2024
23,8 mil
2025
69,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
865,8 mil
2024
832,9 mil
2025
579,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,43
2024
2,36
2025
1,73

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
355,6 mil
2024
352,8 mil
2025
334,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,29
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2024verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,9 mld
2024
813,3 mil
2025
375,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
960,8 mil
2024
661,3 mil
2025
683,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
536,9 mil
2024
269,8 mil
2025
291,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active curente
2023
3,7 mld
2024
2,6 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
439,8 mil
2024
232,9 mil
2025
269,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
7,3 mld
2024
7,2 mld
2025
7,3 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
3,2 mld
2024
2,5 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
16,9 mld
2024
17,0 mld
2025
11,7 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
376,2 mil
2025
899,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,6 mld
2024
3,3 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,8 mld
2024
2,2 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
10,3 mld
2024
10,2 mld
2025
6,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,4 mld
2024
1,5 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
78,6 mil
2024
86,1 mil
2025
105,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
1,3 mld ≈
2024
1,4 mld ≈
2025
978,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-195,4 mil
2024
-1,8 mld
2025
-135,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
32,3 mil
2024
-792,7 mil
2025
-1,4 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
102,0 mil
2024
111,2 mil
2025
92,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
272,9 mil
2024
889,6 mil
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-10,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-2,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
0,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-30,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-8,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-18,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-26,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-6,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-17,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-32,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
63,5 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Marja EBITDA
29,9 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Marja EBIT
19,6 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Marja netă
14,8 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Marja FCF
24,7 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026

Randamente

ROE
10,5 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
ROA
5,6 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
ROIC
8,3 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
ROCE
8,4 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
7,0 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
3,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
Datorie netă / EBITDA
2,4x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
Datorie / capital propriu
0,6x
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
Acoperirea dobânzilor
6,3x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,2 mld USD
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Investiții (capex)
114,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Fluxul de numerar liber
1,1 mld USD
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Conversia profitului în FCF
166,5 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Conversia EBITDA în numerar
91,4 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
54 zile
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
Zile de stoc (DIO)
71 zile
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
19,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
23,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
Capitalizare / profit net TTM
30,5x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
P/E (TTM)
31,8x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Randamentul profitului
3,1 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
P/B
3,3x
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
P/S
4,5x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
EV/EBITDA
17,5x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
EV/EBIT
26,7x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
EV/Venit
5,2x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
P/FCF
18,3x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
Randament FCF
5,5 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 50 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

66,81 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 19,9 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
19,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
P/E (TTM)
31,8x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
P/B
3,3x
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
EV/EBITDA
17,5x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
ROE
10,5 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
Marja netă
14,8 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 02 oct. 2026
Data ultimului bilanț: 02 oct. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 oct. 2026
verificat 2020derivat 133

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie52
  • Evaluare42
  • Calitate74
  • Creștere0
  • Randamente98

Interval de valoare estimat

Jos
43,90
USD pe acțiune
Mijloc
54,54
USD pe acțiune
Sus
67,82
USD pe acțiune
Preț: 66,81 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -18,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -22,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,81 – 83,43 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)35,49 – 62,01 (Mijloc 45,57)
    WACC 8,7 % · FCFF de pornire 1,2 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 8,9 %
  • Colegi: EV/EBITDA54,24 – 73,63 (Mijloc 63,51)
    4 firme folosite · multiplul median 16,8x · quartile 14,7x – 19,1x
    AME, MKSI, ROP, ST
  • Colegi: P/E52,30 – 83,43 (Mijloc 73,62)
    7 firme folosite · multiplul median 35,1x · quartile 24,9x – 39,7x
    AME, CGNX, DHR, KEYS, MKSI, ROP, ST
  • Dividende actualizate (DDM)3,81 – 5,13 (Mijloc 4,37)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Industrial Instruments For Measurement, Display, and Control (SIC 3823)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 50/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate8,3 %64 (față de colegi)10 %
Marja netă · Calitate14,8 %67 (față de colegi)6 %
Conversia profitului în FCF · Calitate166,5 %100 (pe interval fix)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-10,6 %0 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-6,3 %0 (pe interval fix)8 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,4x46 (pe interval fix)10 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie6,3x74 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,2x35 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare31,8x63 (față de colegi)10 %
EV/EBITDA · Evaluare17,5x0 (pe interval fix)10 %
Randament FCF · Evaluare5,5 %68 (pe interval fix)8 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente6,8 %97 (pe interval fix)6 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente7,0 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie52/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate74/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente98/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare42/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

Fortive Corporation (FTV). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-10-02.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,2 mld USD în 2025; creștere an/an 1,9 %; marjă netă 14,8 %; ROE 10,5 %; datorie netă/EBITDA 2,4x.

Intervalul de valoare estimat este 43,90–67,82 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 54,54 USD, prețul de 66,81 USD lasă un potențial de -18,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -22,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 50/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 166,5 %
  • Acoperirea dobânzilor: 6,3x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 6,8 %
  • Rata de distribuire (FCF): 7,0 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -10,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: -6,3 %
  • EV/EBITDA: 17,5x

Față de mediana verticalei

Industrial Instruments For Measurement, Display, and Control (SIC 3823) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
31,8x
mediana verticalei 36,3x
sub mediană (−12,5 %)
EV/EBITDA
17,5x
mediana verticalei 16,8x
la mediană
P/S
4,5x
mediana verticalei 3,3x
peste mediană (+35,9 %)
P/B
3,3x
mediana verticalei 3,4x
la mediană
ROE
10,5 %
mediana verticalei 2,7 %
peste mediană (+294,0 %)
Marja netă
14,8 %
mediana verticalei 1,9 %
peste mediană (+671,5 %)
Marja EBIT
19,6 %
mediana verticalei 9,0 %
peste mediană (+118,1 %)
Venituri an/an
1,9 %
mediana verticalei 3,4 %
sub mediană (−43,4 %)
Datorie netă/EBITDA
2,4x
mediana verticalei 2,6x
sub mediană (−8,5 %)
Randament dividend
0,5 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−15,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DHRDanaher Corporation161,9 mld37,68,3 %16,9 %+2,9 %+1 % / +3 %
AMEAMETEK, Inc.57,0 mld35,114,7 %19,9 %+6,6 %+26 % / +60 %
KEYSKeysight Technologies, Inc.51,9 mld41,820,6 %19,1 %+8,0 %+54 % / +125 %
ROPRoper Technologies, Inc.46,9 mld18,713,2 %30,7 %+12,3 %+6 % / −12 %
FTVFortive Corporation19,9 mld31,810,5 %14,8 %+1,9 %+33 % / +34 %
MKSIMks Inc.13,2 mld31,115,9 %10,1 %+9,6 %+25 % / +136 %
CGNXCognex Corp8,9 mld51,311,1 %16,1 %+8,7 %+39 % / +41 %
RALRalliant Corporation7,9 mld—-53,9 %-56,4 %−4,0 %+45 % / indisponibil
STSensata Technologies Holding PLC6,0 mld16,512,7 %9,5 %−5,8 %+28 % / +26 %
MLABMesa Laboratories Inc706,1 mil148,12,7 %1,9 %+3,4 %+57 % / +48 %
SENSSenseonics Holdings, Inc.476,9 mil—-118,2 %-225,3 %+56,9 %+46 % / −24 %
HURCHurco Companies, Inc.137,6 mil—-3,3 %-3,6 %−4,3 %+31 % / +1 %
SYPRSypris Solutions, Inc.29,2 mil—-69,9 %-9,2 %−14,5 %−42 % / −33 %
CLIRClearsign Technologies Corporation16,5 mil—-51,7 %-96,1 %+45,6 %−67 % / −80 %
FCUVFocus Universal Inc.2,2 mil—-106,0 %-637,2 %−35,9 %−98 % / −99 %
POASPhaos Technology Holdings (Cayman) Limited——-363,8 %-4.662,3 %−19,3 %−98 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FTV din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
37,25
Randament total -44 % · Pe an -44 %
66,20
Randament total -1 % · Pe an -1 %
100,16
Randament total 50 % · Pe an 50 %
3 ani
29,58
Randament total -56 % · Pe an -24 %
59,74
Randament total -11 % · Pe an -4 %
100,16
Randament total 50 % · Pe an 14 %
5 ani
23,49
Randament total -65 % · Pe an -19 %
53,92
Randament total -19 % · Pe an -4 %
100,16
Randament total 50 % · Pe an 8 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 14,94
  • Marja netă± 10,45
  • Creșterea anuală a veniturilor± 9,44
  • Diluare anuală± 0,88

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

Pe scurt

Fortive Corporation inovează tehnologii esențiale pentru instrumentație profesională, software și soluții de sănătate, cu operațiuni în aproximativ 50 de țări și peste 10.000 de angajați. După separarea Ralliant din iunie 2025, compania raportează în al doilea trimestru din 2026 o creștere a veniturilor de 7,9% și a ridicat ghidajul de EPS ajustat pentru anul fiscal 2026 la 2,95-3,05 USD 123.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliul de mărci consacrate și poziții de lider în mai multe piețe de nișă oferă o bază solidă pentru prețuri și inovare 1.
  • Sistemul de operare Fortive Business System susține productivitatea și marjele, iar fluxurile de numerar operaționale din ultimele douăsprezece luni sunt semnificative 13.
  • Disciplina în alocarea capitalului, inclusiv răscumpărările de acțiuni, arată o capacitate de a returna valoare acționarilor 3.

Puncte slabe

  • Creșterea organică a fost modestă în 2025, iar volumele au scăzut ușor, ceea ce arată o dependență de prețuri pentru a susține veniturile 1.
  • Segmentul de sănătate a înregistrat o marjă operațională mai slabă și o cerere în scădere pentru unele produse, ceea ce evidențiază vulnerabilitatea la schimbările de politică 1.
  • Schimbarea conducerii în urma separării și dependența de cheia unor angajați-cheie pot crea riscuri de execuție 1.

Oportunități

  • Creșterea în zone precum software-ul de management al activelor, serviciile recurente și soluțiile de inteligență artificială ar putea extinde valoarea pe client 13.
  • Recuperarea tarifelor invalidate ar putea aduce un beneficiu financiar, dacă mecanismele de rambursare se concretizează 2.
  • Dacă cererea din Europa și din segmentul de sănătate se redresează, creșterea organică ar putea accelera 13.

Amenințări

  • Tarifele, politica comercială și tensiunile geopolitice pot crește costurile și pot reduce cererea în mai multe piețe 12.
  • Concurența din zone cu costuri reduse și consolidarea pieței pot pune presiune pe prețuri și pe cota de piață 1.
  • Riscurile legate de securitatea sistemelor informatice și de atacurile cibernetice pot afecta operațiunile și reputația companiei 1.

Riscuri

  • Dependența de piețele ciclicemediu

    Cererea pentru instrumente și echipamente depinde de bugetele de capital ale clienților, care pot scădea în perioade de încetinire economică 1.

  • Costuri și aprovizionaremediu

    Fluctuațiile prețurilor componentelor și perturbările lanțului de aprovizionare pot reduce marjele dacă nu pot fi transferate către clienți 1.

  • Politica comercială și tarifeleridicat

    Schimbările rapide ale tarifelor și ale acordurilor comerciale pot afecta costurile operaționale și previziunile companiei 12.

  • Reglementarea dispozitivelor medicalemediu

    Produsele din segmentul de sănătate sunt supuse reglementărilor FDA și ale autorităților străine, iar modificările de reglementare sau de politică pot afecta cererea și costurile 1.

  • Tranziția conducerii și retenția talentelorscăzut

    Schimbările de conducere din perioada separării pot afecta execuția strategiei dacă nu sunt gestionate eficient 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea organică se accelerează, în special în segmentul IOS, profitul pe acțiune ar putea depăși ghidajul actual, susținut de prețuri și productivitate 3.
  • Programul de răscumpărări de acțiuni, combinat cu fluxuri de numerar operaționale solide, poate sprijini valoarea pentru acționari 3.
  • Portofoliul de mărci și poziția de lider în nișe specializate ar putea permite menținerea marjelor chiar și în perioade de presiune asupra cererii 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă volumele continuă să scadă, creșterea ar putea depinde excesiv de prețuri, ceea ce nu este durabil pe termen lung 1.
  • Segmentul de sănătate ar putea rămâne sub presiune, dacă schimbările de politică sanitară continuă să reducă cererea pentru echipamentele de sterilizare 1.
  • Politica tarifară volatilă și eventualele tensiuni comerciale ar putea reduce marjele și încetini investițiile în creștere 12.

De urmărit

  • Evoluția creșterii core a veniturilor și a volumelor în segmentul IOSQ3 2026
  • Ritmul răscumpărărilor de acțiuni și nivelul fluxului de numerar liberQ3 2026
  • Ghidajul de EPS ajustat pentru anul fiscal 2026 și posibilele ajustărinext 10-K
  • Impactul rambursărilor tarifare și al politicii comerciale asupra costurilor2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

Afacerea

Fortive proiectează, dezvoltă, fabrică și comercializează produse, software și servicii, bazându-se pe mărci consacrate din domeniul instrumentației și siguranței. Sediul central se află în Everett, Washington, iar compania a fost separată de Danaher în 2016 și este listată la New York Stock Exchange 1. Strategia «Fortive Accelerated» se sprijină pe creștere organică profitabilă, alocare disciplinată a capitalului și construirea încrederii investitorilor 13.

În 2025 compania a finalizat separarea segmentului Precision Technologies, care a devenit Ralliant Corporation, iar rezultatele continue exclud acest segment. Veniturile fiscale 2025 și 2024 sunt raportate pentru operațiunile continue, iar creșterea totală a vânzărilor a fost de 1,9% în 2025 1.

Fortive are un sistem operațional propriu, Fortive Business System (FBS), care susține cultura de îmbunătățire continuă și integrează instrumente de inteligență artificială. Compania își propune să accelereze creșterea profitabilă și să mențină marje operaționale ridicate, având în vedere că marja de profit operațional a fost de 17,3% în 2025 1.

Segmente

Advanced Healthcare Solutions

Segmentul AHS furnizează soluții de sterilizare a instrumentelor, urmărire a instrumentelor, instrumente de testare biomedicală, detecție a radiațiilor și software clinic, sub mărci precum ASP, CENSIS, FLUKE BIOMEDICAL, LANDAUER și PROVATION. Vânzările au fost de 1.302,8 milioane USD în 2025, iar marja operațională a scăzut la 10,6%, pe fondul unei cereri mai slabe pentru echipamente de sterilizare, ca urmare a schimbărilor în politica sanitară 1.

Piața în context

Piețele deservite de Fortive sunt fragmentate și extrem de competitive, incluzând industria prelucrătoare, serviciile publice, energia, sănătatea și electronica, iar compania spune că deține poziții de lider în majoritatea acestora 1. Cererea din Europa a rămas modestă în 2025, în timp ce America de Nord a arătat o creștere moderată, iar vânzările din afara SUA au reprezentat aproximativ 44% din total 1.

Cererea depinde de cheltuielile de capital ale clienților, care pot fi ciclice și sensibile la condițiile economice și la politicile comerciale. Tarifele și incertitudinile privind comerțul internațional, împreună cu rambursările posibile ale tarifelor invalidate, pot influența costurile și prețurile în perioada următoare 12.

Tendințe

  • Tarifele și politica comercialămixt

    Tarifele impuse și ulterior invalidate ar putea afecta costurile de achiziție, iar compania încearcă să le compenseze prin prețuri și măsuri de productivitate. Rambursările pentru tarifele plătite ar putea aduce un beneficiu, dacă sunt obținute 12.

  • Creșterea prețurilor și productivitateavânt din spate

    Prețurile favorabile și inițiativele FBS au susținut marjele în 2025 și în primul semestru 2026, ceea ce sugerează o capacitate de a transfera costurile către clienți, dacă cererea rămâne stabilă 13.

  • Cererea din sănătatevânt din față

    Reducerea cererii pentru echipamente de sterilizare și teste biomedicale, din cauza schimbărilor de politică sanitară, a afectat segmentul AHS. Creșterea software-ului clinic și a serviciilor de dozimetrie compensează parțial această scădere 1.

  • Redistribuirea capitaluluimixt

    Răscumpărările de acțiuni și reducerea numărului de acțiuni în circulație pot sprijini profitul pe acțiune, dacă ritmul actual este menținut, deși nu există nicio garanție privind continuarea lor 3.

Poziția concurențială

Fortive recunoaște că operează în piețe extrem de competitive, unde concurează cu companii mari sau divizii ale unor grupuri mai mari, dar și cu competitori regionali specializați. Concurența din zone cu costuri reduse de producție și consolidarea în anumite piețe pot pune presiune pe prețuri 1.

Factorii competitivi includ prețul, calitatea, performanța, viteza de livrare, expertiza aplicațiilor, accesul la canalele de distribuție și inovarea. Compania nu oferă o imagine agregată a poziției sale competitive, deoarece competitorii nu acoperă aceleași linii de produse sau aceleași piețe 1.

  • Competitori regionali specializați

    Companiile regionale specializate pe anumite piețe sunt menționate în sursă, fără identificare nominală, iar compania le consideră mai focalizate decât ea pe nișele respective 1.

  • Companii mari cu divizii de instrumentație

    Concurenții mai mari, sau diviziile unor grupuri mai mari, dispun de resurse considerabile pentru vânzări, marketing și cercetare, conform descrierii companiei 1.

  • Competitori din zone cu costuri reduse

    Intrarea competitorilor din zone de producție cu costuri reduse este semnalată ca o presiune crescândă în mai multe piețe deservite 1.

  • Furnizori de software și servicii pentru active

    Competiția din zona software-ului de management al activelor și a soluțiilor de conformitate este menționată în contextul portofoliului IOS, fără nume specifice în surse 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 15 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 28 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Fortive Corporation · 25 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-03 · SEC / Fortive Corporation · 29 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Fortive Corporation · 29 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.