olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Everforth, Inc. EFOR
Services-Help Supply Services · SIC 7363 · Verticală: Services-Help Supply Services (SIC 7363)
Everforth (fost ASGN) este o companie de servicii IT și inginerie digitală care livrează soluții de consultanță și staffing către clienți comerciali și guvernamentali din SUA. Compania își schimbă numele și identitatea de brand în 2026, iar cifrele recente arată o cerere încă moale în segmentul de asignări, compensată de creșterea consultanței de mare valoare. Veniturile anuale de 4,0 miliarde USD (2025) și ponderea de 70 la sută a segmentului comercial arată dimensiunea afacerii.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Everforth, Inc. (EFOR) costa 35,54 USD (−3,89 % într-o zi), cu capitalizare 1,5 mld USD, P/E 21,8 pe un EPS diluat de 1,63 USD în ultimele 12 luni, beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 17,06–53,28 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,0 mld USD (+2,0 % an/an), profit net de 23,1 mil USD (−39,4 % an/an), EPS diluat 0,56 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 34,45 – 42,57
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,13 · lățimea benzii 21,1 %
- SMA 50 / 200
- 35,14 / 31,90
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,37 / 1,11
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,2 % | −5,9 % | +4,8 pp | — |
| 3 luni | +12,6 % | −4,6 % | +17,2 pp | — |
| 6 luni | +70,3 % | +0,2 % | +70,1 pp | — |
| De la început de an | −26,2 % | +7,4 % | −33,6 pp | — |
| 1 an | −21,0 % | +8,2 % | −29,2 pp | +51,3 % |
| 3 ani | −58,8 % | +68,4 % | −127,2 pp | −37,6 % |
| 5 ani | −72,2 % | +56,5 % | −128,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 985,0 mil | 968,3 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 980,1 mil | 968,3 mil | 1,0 mld | 1,0 mld |
| Costul vânzărilor | 699,0 mil | 692,9 mil | 727,3 mil | 714,5 mil | 696,6 mil | 701,7 mil | 722,4 mil | 739,8 mil |
| Profit brut | 286,0 mil | 275,4 mil | 293,3 mil | 296,9 mil | 283,5 mil | 266,6 mil | 284,6 mil | 291,6 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 197,9 mil | 214,5 mil | 216,8 mil | 212,2 mil | 210,5 mil | 224,4 mil | 226,2 mil | 217,7 mil |
| Profit operațional | 74,2 mil | 46,6 mil | 59,6 mil | 67,9 mil | 56,2 mil | 27,7 mil | 41,1 mil | 56,6 mil |
| Amortizare și depreciere | 23,9 mil | 25,6 mil | 28,7 mil ≈ | 29,3 mil ≈ | 29,9 mil | 28,0 mil | 31,2 mil ≈ | 28,9 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 14,9 mil | 15,4 mil | 18,2 mil | 17,4 mil | 16,7 mil | 17,1 mil | 20,4 mil | 20,2 mil |
| Profit înainte de impozit | 59,3 mil | 31,2 mil | 41,4 mil | 50,5 mil | 39,5 mil | 10,6 mil | 20,7 mil | 36,4 mil |
| Impozit pe profit | 16,9 mil | 10,3 mil | 12,1 mil | 12,4 mil | 14,3 mil | 5,1 mil | 6,5 mil | 13,3 mil |
| Profit net | 42,4 mil | 20,9 mil | 29,3 mil | 38,1 mil | 25,2 mil | 5,5 mil | 14,2 mil | 23,1 mil |
| EPS diluat | 0,94 ≈ | 0,48 | 0,67 | 0,87 | 0,59 ≈ | 0,13 | 0,35 | 0,56 |
| Flux de numerar operațional | 100,2 mil | 16,8 mil | 124,9 mil ≈ | 83,9 mil ≈ | 102,3 mil | 18,5 mil | 52,2 mil ≈ | 58,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 11,3 mil | 10,2 mil | 9,1 mil ≈ | 11,9 mil ≈ | 8,6 mil | 9,4 mil | 5,9 mil ≈ | 12,2 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 43,9 mil | 50,4 mil | 9,5 mil ≈ | 46,0 mil ≈ | 64,2 mil | 39,0 mil | 11,5 mil ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 70 din propriul istoric de 40 trimestre (min 9,2, mediană 18,7, max 26,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,4 mld | 3,4 mld | 3,5 mld | 4,0 mld | 4,6 mld | 4,5 mld | 4,1 mld | 4,0 mld |
| Venituri an/an | +29,5 % | +0,5 % | +2,5 % | +14,5 % | +14,3 % | −2,8 % | −7,9 % | −2,9 % |
| Profit net | 157,7 mil | 174,7 mil | 200,3 mil | 409,9 mil | 268,1 mil | 219,3 mil | 175,2 mil | 113,5 mil |
| Profit net an/an | 0,0 % | +10,8 % | +14,7 % | +104,6 % | −34,6 % | −18,2 % | −20,1 % | −35,2 % |
| EPS diluat | 2,98 | 3,28 | 3,76 | 7,66 | 5,23 | 4,50 | 3,83 | 2,60 |
| EPS diluat an/an | +0,3 % | +10,1 % | +14,6 % | +103,7 % | −31,7 % | −14,0 % | −14,9 % | −32,1 % |
| netă % | 4,6 % | 5,1 % | 5,7 % | 10,2 % | 5,9 % | 4,9 % | 4,3 % | 2,9 % |
| Flux de numerar liber | 258,7 mil | 280,5 mil | 392,2 mil | 159,0 mil | 270,3 mil | 417,0 mil | 364,7 mil | 288,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 161,2 mil USD
- Datorie financiară
- 1,2 mld USD
- Datorie netă
- 1,0 mld USD
- Capitaluri proprii
- 1,8 mld USD
- Active totale
- 3,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,65x
- Lichiditate curentă
- 2,16x
- ROE
- 6,3 %
- ROA
- 3,2 %
- Marja FCF
- 7,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,5 mld | 4,0 mld | 4,6 mld | 4,5 mld | 4,1 mld | 4,0 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,6 mld | 2,9 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | 2,9 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 947,2 mil | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 615,0 mil | 735,8 mil | 895,0 mil | 844,2 mil | 821,2 mil | 854,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 281,2 mil | 350,9 mil | 409,5 mil | 364,1 mil | 304,4 mil | 230,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 89,7 mil | 89,6 mil | 91,4 mil | 100,3 mil | 96,3 mil | 113,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 370,9 mil ≈ | 440,5 mil ≈ | 500,9 mil ≈ | 464,4 mil ≈ | 400,7 mil ≈ | 343,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 39,7 mil | 37,5 mil | 45,9 mil | 66,4 mil | 64,3 mil | 67,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 241,5 mil | 313,4 mil | 363,6 mil | 297,7 mil | 240,1 mil | 162,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 63,9 mil | 81,6 mil | 96,7 mil | 78,4 mil | 64,9 mil | 49,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 200,3 mil | 409,9 mil | 268,1 mil | 219,3 mil | 175,2 mil | 113,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,76 | 7,66 | 5,23 | 4,50 | 3,83 | 2,60 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 53,3 mil | 53,5 mil | 51,3 mil | 48,7 mil | 45,7 mil | 43,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 844,2 mil
- 2024
- 821,2 mil
- 2025
- 854,0 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- 48,7 mil
- 2024
- 45,7 mil
- 2025
- 43,6 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 274,4 mil | 529,6 mil | 70,3 mil | 175,9 mil | 205,2 mil | 161,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 602,8 mil | 708,2 mil | 853,6 mil | 741,5 mil | 650,8 mil | 674,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 994,4 mil | 1,3 mld | 981,1 mil | 973,3 mil | 917,7 mil | 916,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 54,9 mil | 55,0 mil | 66,3 mil | 81,4 mil | 82,6 mil | 84,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 469,9 mil | 487,9 mil | 569,6 mil | 497,9 mil | 439,8 mil | 453,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 3,3 mld | 3,5 mld | 3,6 mld | 3,5 mld | 3,4 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 38,3 mil | 20,1 mil | 35,2 mil | 34,0 mil | 27,2 mil | 47,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 416,2 mil | 450,9 mil | 441,9 mil | 394,1 mil | 367,1 mil | 424,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,6 mld † | 1,9 mld † | 1,9 mld † | 1,9 mld † | 1,8 mld † | 1,8 mld † | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 497,9 mil
- 2024
- 439,8 mil
- 2025
- 453,8 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 424,8 mil | 193,7 mil | 307,8 mil | 456,9 mil | 400,0 mil | 327,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 32,6 mil | 34,7 mil | 37,5 mil | 39,9 mil | 35,3 mil | 39,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 392,2 mil ≈ | 159,0 mil ≈ | 270,3 mil ≈ | 417,0 mil ≈ | 364,7 mil ≈ | 288,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -219,0 mil | 246,5 mil | -510,0 mil | -40,5 mil | -35,3 mil | -343,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -29,0 mil | -184,4 mil | -256,5 mil | -310,9 mil | -333,2 mil | -29,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 27,9 mil | 181,3 mil | 281,4 mil | 273,1 mil | 327,2 mil | 170,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -40,5 mil
- 2024
- -35,3 mil
- 2025
- -343,9 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -310,9 mil
- 2024
- -333,2 mil
- 2025
- -29,4 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 53 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie24
- Randamente100
- Calitate82
- Creștere0
- Evaluare70
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 29,27 – 160,66 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)62,39 – 160,66 (Mijloc 93,69)WACC 6,6 % · FCFF de pornire 242,8 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 82 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -27,9 %
- Colegi: EV/EBITDA32,15 – 110,51 (Mijloc 48,08)3 firme folosite · multiplul median 10,7x · quartile 8,6x – 19,3xDLHC, MAN, NSP
- Colegi: P/E29,27 – 44,14 (Mijloc 38,06)7 firme folosite · multiplul median 23,4x · quartile 18,0x – 27,1xAMN, BBSI, HQI, KFRC, MAN, RCMT, RHI
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 53/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 3,9 % | 83 (față de colegi) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 1,7 % | 63 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 287,6 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -4,6 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -20,8 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 4,2x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,4x | 14 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,1x | 100 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 21,8x | 63 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 9,0x | 54 (pe interval fix) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 13,4 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 7,9 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie24/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate82/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare70/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Everforth, Inc. (EFOR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,0 mld USD în 2025; creștere an/an -2,9 %; marjă netă 1,7 %; ROE 3,7 %; datorie netă/EBITDA 4,2x.
Intervalul de valoare estimat este 32,15–110,51 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 48,08 USD, prețul de 35,54 USD lasă un potențial de 35,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 26,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 53/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 3,9 %
- Conversia profitului în FCF: 287,6 %
- Lichiditatea curentă: 2,1x
- Randament FCF: 13,4 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 7,9 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -4,6 %
- CAGR EPS 3 ani: -20,8 %
- Datorie netă / EBITDA: 4,2x
- Acoperirea dobânzilor: 2,4x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Help Supply Services (SIC 7363) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RHIRobert Half Inc. | 4,4 mld | 35,6 | 9,8 % | 2,3 % | −7,2 % | +59 % / −48 % |
| MANManpowergroup Inc. | 2,2 mld | 18,2 | 5,8 % | 0,6 % | +0,6 % | +61 % / −38 % |
| NSPInsperity, Inc. | 1,9 mld | 554,9 | 4,6 % | 0,0 % | +3,5 % | +44 % / −55 % |
| AMNAmn Healthcare Services, Inc. | 1,8 mld | 17,7 | 15,6 % | 3,1 % | −8,5 % | +185 % / −30 % |
| EFOREverforth, Inc. | 1,5 mld | 21,8 | 3,7 % | 1,7 % | −2,9 % | −21 % / −59 % |
| KFRCKforce Inc | 997,7 mil | 23,4 | 30,5 % | 3,0 % | −5,4 % | +89 % / −20 % |
| BBSIBarrett Business Services, Inc. | 728,3 mil | 24,2 | 13,9 % | 2,4 % | +8,4 % | −13 % / +11 % |
| TBITrueBlue, Inc. | 376,8 mil | — | -15,9 % | -2,6 % | +3,1 % | +152 % / −11 % |
| HQIHireQuest, Inc. | 239,2 mil | 30,0 | 12,1 % | 27,1 % | −11,4 % | +98 % / +16 % |
| RCMTRcm Technologies, Inc. | 226,3 mil | 13,8 | 39,5 % | 5,1 % | indisponibil | +63 % / +18 % |
| TTECTTEC Holdings, Inc. | 73,0 mil | — | -108,2 % | -10,2 % | −3,2 % | −56 % / −92 % |
| DLHCDlh Holdings Corp. | 52,6 mil | — | -20,8 % | -8,5 % | −13,0 % | −42 % / −74 % |
| BGSFBgsf, Inc | 37,5 mil | — | -4,4 % | -2,3 % | −10,6 % | −24 % / −64 % |
| STRRStar Equity Holdings, Inc. | 35,0 mil | — | -18,2 % | -4,3 % | +22,9 % | −6 % / −40 % |
| CIRCCircle8 Group Inc. | 23,5 mil | — | — | -19,4 % | −1,5 % | −90 % / −95 % |
| YFORYY Group Holding Ltd. | 3,9 mil | — | -94,1 % | -11,8 % | +29,4 % | −100 % / indisponibil |
| KELYAKelly Services, Inc. | — | — | -11,9 % | -3,1 % | −1,9 % | +63 % / −32 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EFOR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 19,38 Randament total -45 % · Pe an -45 % | 34,42 Randament total -3 % · Pe an -3 % | 52,08 Randament total 47 % · Pe an 47 % |
| 3 ani | 15,53 Randament total -56 % · Pe an -24 % | 31,34 Randament total -12 % · Pe an -4 % | 52,52 Randament total 48 % · Pe an 14 % |
| 5 ani | 12,45 Randament total -65 % · Pe an -19 % | 28,54 Randament total -20 % · Pe an -4 % | 52,96 Randament total 49 % · Pe an 8 % |
- P/E la ieșire± 7,84
- Marja netă± 5,49
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,93
- Diluare anuală± 0,46
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Everforth (fost ASGN) este o companie de servicii IT și inginerie digitală care livrează soluții de consultanță și staffing către clienți comerciali și guvernamentali din SUA. Compania își schimbă numele și identitatea de brand în 2026, iar cifrele recente arată o cerere încă moale în segmentul de asignări, compensată de creșterea consultanței de mare valoare. Veniturile anuale de 4,0 miliarde USD (2025) și ponderea de 70 la sută a segmentului comercial arată dimensiunea afacerii 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de talente adânc și capacitatea de a forma echipe personalizate rapid pentru clienți, conform descrierii companiei 1.
- Relații de lungă durată cu clienți enterprise și parteneriate cu furnizori mari de cloud, AI și securitate cibernetică 1.
- Raportul book-to-bill peste 1 în consultanța comercială sugerează o bază de comenzi solidă 3.
Puncte slabe
Oportunități
- Dacă clienții trec de la proiecte pilot la implementări AI la scară, cererea de integrare și guvernanță ar putea crește 3.
- Contractele federale pe termen lung și cererea de modernizare IT ar putea oferi vizibilitate și sprijin contraciclic 1.
- Achizițiile de firme de consultanță ar putea extinde capabilitățile și industriile acoperite, conform strategiei declarate 1.
Amenințări
- Bugetele guvernamentale și schimbările administrative pot amâna sau anula comenzi federale, ca în 2025 1.
- Clienții ar putea dezvolta intern capabilități AI, reducând cererea pentru serviciile externe 1.
- Concurența intensă, bariere mici la intrare și clienți care pot înceta contractele oricând limitează vizibilitatea veniturilor 1.
Riscuri
- Clienți care pot înceta contractele oricândridicat
Majoritatea acordurilor cu clienții nu sunt exclusive și pot fi reziliate la discreție, ceea ce ar putea afecta veniturile dacă un număr mare de clienți pleacă 1.
- Dependența de bugetele federaleridicat
Schimbările în politica de achiziții guvernamentale, inclusiv inițiative de eficientizare, au dus deja la pierderea unor contracte cu marjă mai mare 1.
- Atragerea și retenția talentelormediu
Compania depinde de profesioniști cu competențe rare; creșterea costurilor salariale ar putea reduce profitabilitatea dacă nu pot fi transferate clienților 1.
- Outsourcing și dependența de un furnizormediu
Externalizarea unor funcții de suport către un singur furnizor ar putea crea întreruperi, costuri neprevăzute și riscuri reputaționale 1.
- Riscuri legate de AI și securitate ciberneticămediu
Algoritmii AI pot conține erori sau prejudecăți, iar un incident de securitate ar putea afecta reputația și expune compania la răspundere 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă integrarea AI în afaceri ajunge la scară, compania ar putea beneficia de cererea pentru servicii de integrare și guvernanță, unde are avantaje declarate 3.
- Creșterea consultanței și raportul book-to-bill peste 1 în segmentul comercial ar putea îmbunătăți vizibilitatea veniturilor și marjele în timp 13.
- Extinderea facilității de credit și controlul asupra acțiunilor proprii arată flexibilitate financiară, ceea ce ar putea susține investițiile și achizițiile 3.
Ce ar strica teza
- Asignările continuă să scadă, iar veniturile trimestriale au slăbit ușor în 2026, ceea ce ar putea indica o încetinire mai largă a cererii 12.
- Marjele brute s-au comprimat, iar cheltuielile cu dobânzile au crescut, ceea ce ar putea reduce profitul net pentru acționari 2.
- Dacă guvernul continuă reduceri de cheltuieli sau clienții interni dezvoltă capabilități AI proprii, cererea ar putea scădea în segmentele cheie 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și a marjei brute în segmentul comercial, mai ales în asignăriQ3 2026
- Ghidajul de venituri și Adjusted EBITDA pentru trimestrul trei 2026, comparat cu rezultatele efectiveQ3 2026
- Evoluția contractelor federale și a backlog-ului, în contextul bugetelor guvernamentalenext 10-K
- Efectele refinanțării și ale costului datoriei asupra profitului net și a fluxului de numerar liber2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Everforth este un furnizor de soluții IT pentru sectorul comercial și guvernamental, care își propune să devină o companie de tehnologie și inginerie digitală cu șase arii de soluții: cloud și infrastructură, date și AI, dezvoltare software, experiență client, securitate cibernetică și platforme enterprise 1. Compania a fost înființată în 1992 și operează prin două segmente, Comercial și Guvernamental Federal, pe șase industrii. Venitul provine aproape în totalitate din SUA 1.
Modelul de afaceri combină consultanța IT, cu marje mai ridicate, și asignările temporare de personal billable, ambele folosind același bazin de talente. Clienții sunt companii Fortune 1000 și clienți guvernamentali federali; nicio entitate, în afara guvernului SUA, nu a depășit 10 la sută din venituri în 2025 1. Compania a crescut atât organic, cât și prin achiziții, iar strategia pune accent pe consultanță de valoare mai mare și pe parteneriate cu furnizori de cloud, AI și securitate 1.
Pe partea de forță de muncă, compania se bazează pe profesioniști recrutați, plătiți pe oră sau pe tarif de contract, cu beneficii acordate după perioade minime de serviciu. Personalul intern include directori de vânzări, manageri de conturi, recrutori și angajați corporativi, iar programele de dezvoltare și retenție sunt printre prioritățile declarate ale conducerii 1.
Segmente
Comercial
Segmentul Comercial, cel mai mare, furnizează consultanță IT, servicii creative de marketing digital și plasare permanentă pentru clienți Fortune 1000 și firme mari de talie medie, organizate pe cinci industrii 1. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile segmentului au fost de 701,7 milioane USD, cu o marjă brută de 32,1 la sută 23.
Guvernamental Federal
Segmentul Guvernamental Federal livrează soluții în date și AI, securitate cibernetică și platforme enterprise către agenții publice și private, cu contracte de trei până la cinci ani și o portofoliu semnificativ de certificări și personal cu clearance de securitate 1. Veniturile trimestriale au fost de 305,3 milioane USD în al doilea trimestru 2026, iar marja brută de 19,6 la sută 3.
Piața în context
Compania estimează piața sa adresabilă totală la aproximativ 680 miliarde USD, din care 490 miliarde USD consultanță IT comercială, 135 miliarde USD consultanță IT guvernamentală și 55 miliarde USD staffing profesional 1. Piața de consultanță este considerată mai dinamică decât cea de asignări, care rămâne sensibilă la ciclurile macroeconomice 12.
Contractele federale și suportul pentru modernizarea IT sunt cerere relativ contraciclică, dar bugetele guvernamentale și schimbările administrative pot amâna sau anula comenzi, cum s-a întâmplat în 2025 1. Pentru Everforth, cererea pentru AI și securitate cibernetică ar putea susține creșterea, dacă clienții trec de la proiectele pilot la implementări la scară 3.
Tendințe
- Adoptarea AI în producțiemixt
Conducerea spune că provocarea clienților s-a mutat de la accesul la tehnologie la integrarea AI în fluxuri de lucru și în modelele operaționale, ceea ce ar putea crește cererea de servicii IT 3. Compania investește în capabilități AI, dar riscul este ca valoarea AI să nu se materializeze la scară sau ca clienții să își dezvolte capabilități interne 1.
- Cerere slabă în asignărivânt din față
Asignările au scăzut semnificativ în 2025, iar în trimestrul al doilea din 2026 veniturile comerciale au scăzut ușor, cu reduceri în mai multe industrii 12. Dacă slăbiciunea din economie persistă, această presiune ar putea continua.
- Costurile de finanțare și datoriavânt din față
Datoria purtătoare de dobândă a crescut, iar cheltuielile cu dobânzile nete au urcat în prima jumătate a anului 2026, ceea ce comprimă profitul net 2. Refinanțarea revolverului în iulie 2026 extinde flexibilitatea financiară, dar costul datoriei rămâne o presiune 3.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alți furnizori mari, publici și privați, de resurse umane în IT și servicii profesionale, la nivel local, regional, național și internațional 1. Piața este fragmentată și are bariere reduse la intrare, iar clienții pot plasa comenzi la concurenți fără exclusivitate 1.
Avantajul declarat al companiei stă în modelul de livrare fără bancă mare de angajați, care oferă un avantaj de cost, și în relațiile de lungă durată cu clienții enterprise 1. Concurența pentru talente și pentru clienți ar putea însă crește, pe măsură ce compania își extinde amprenta în consultanță 1.
- Furnizori de servicii IT și consultanță de dimensiune mare
Sursa menționează concurenți publici și privați de resurse umane IT și servicii profesionale, fără a-i numi; nu se poate atribui un simbol bursier.
- Firme de consultanță tradiționale
Concurență din partea agențiilor de consultanță tradiționale și a firmelor boutique specializate pe industrii sau soluții, menționate generic în analiza riscurilor.
- Contractori guvernamentali
Pe segmentul federal, concurența vine din alți contractori guvernamentali, fără nume precizate în sursă.
- Clienți care își dezvoltă capabilități interne
Riscul ca clienții să își construiască propriile capabilități AI ar putea reduce cererea pentru serviciile companiei, fiind de asemenea o formă de concurență.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial30 oct. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent29 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 iul. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 iun. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial30 apr. 2026
- Convocare AGA (proxy)27 apr. 2026
- Raport curent24 apr. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Everforth, Inc. · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Everforth, Inc. · 31 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Everforth, Inc. · 29 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.