olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Kforce Inc. KFRC

Services-Help Supply Services · SIC 7363 · Verticală: Services-Help Supply Services (SIC 7363)

55,71USD−4,43 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Kforce Inc. (KFRC) este o firmă de soluții care oferă personal specializat în tehnologie, finanțe și contabilitate, prin modele Flex și Direct Hire. Segmentul tehnologic reprezintă majoritatea veniturilor, iar revenirea la creștere din a doua jumătate a anului 2026 face din companie un caz de urmărit în contextul incertitudinii legate de inteligența artificială, cu venituri de 1.33 miliarde USD în 2025.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Kforce Inc. (KFRC) costa 55,71 USD (−4,43 % într-o zi), cu capitalizare 997,7 mil USD, P/E 23,4 pe un EPS diluat de 2,39 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,85 %, beta 0,41, interval pe 52 de săptămâni 25,72–60,45 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 357,8 mil USD (+7,5 % an/an), profit net de 15,4 mil USD (+39,5 % an/an), EPS diluat 0,90 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
997,7 mil USD
acțiuni la 21 oct. 2026
P/E (TTM)
23,4
EPS diluat TTM 2,39 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
4,28 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
2,85 %
DPS 12 luni 1,59
Beta (2 ani)
0,41
Volatilitate (1 an) 55 %
Interval 52 săpt.
25,7260,45

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,0
neutru
Bollinger (20, 2)
48,00 – 60,97
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,59 · lățimea benzii 23,8 %
SMA 50 / 200
53,47 / 44,48
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,37 / 1,10
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+9,9 %−5,9 %+15,9 pp—
3 luni−4,8 %−4,6 %−0,2 pp—
6 luni+28,8 %+0,2 %+28,6 pp—
De la început de an+80,2 %+7,4 %+72,8 pp—
1 an+79,8 %+8,2 %+71,6 pp+18,6 %
3 ani−11,1 %+68,4 %−79,5 pp−39,5 %
5 ani−26,4 %+56,5 %−83,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−29,9 %
02 feb. 2026 → 12 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−69,6 %
23 nov. 2021 → 03 nov. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−6,0 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
357,8 mil USD
+7,5 % an/an
Profit net
15,4 mil USD
+39,5 % an/an
EPS diluat
0,90
+42,9 % an/an
netă / operațională
4,3 % / 6,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri343,8 mil330,0 mil334,3 mil332,6 mil332,0 mil330,4 mil349,3 mil357,8 mil
Costul vânzărilor251,1 mil241,8 mil243,7 mil240,4 mil241,8 mil240,3 mil249,9 mil256,9 mil
Profit brut92,7 mil88,3 mil90,6 mil92,3 mil90,2 mil90,1 mil99,5 mil100,8 mil
Cheltuieli generale și de vânzare75,6 mil75,2 mil74,4 mil75,9 mil80,3 mil76,8 mil79,4 mil77,2 mil
Profit operațional15,6 mil11,6 mil14,9 mil15,0 mil8,6 mil12,0 mil18,8 mil22,5 mil
Amortizare și depreciere1,5 mil1,5 mil1,4 mil1,4 mil1,3 mil1,3 mil1,3 mil1,2 mil
Profit înainte de impozit15,1 mil11,1 mil13,9 mil14,2 mil7,8 mil11,4 mil17,8 mil21,6 mil
Impozit pe profit4,0 mil2,9 mil3,4 mil3,2 mil2,6 mil3,4 mil5,4 mil6,2 mil
Profit net11,1 mil8,1 mil10,4 mil11,1 mil5,2 mil7,9 mil12,3 mil15,4 mil
EPS diluat0,59 ≈0,450,590,630,30 ≈0,460,730,90
Flux de numerar operațional21,8 mil249,0 mii18,4 mil ≈23,3 mil ≈19,7 mil-4,1 mil-2,7 mil ≈9,5 mil ≈
Investiții (capex)-928,0 mii4,1 mil4,1 mil ≈3,5 mil ≈3,0 mil3,3 mil3,8 mil ≈3,6 mil ≈
Dividende plătite7,0 mil7,1 mil6,9 mil ≈6,8 mil ≈6,7 mil6,8 mil6,7 mil ≈6,7 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni20,7 mil21,1 mil11,2 mil ≈9,2 mil ≈9,4 mil11,7 mil3,4 mil ≈70,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 98 din propriul istoric de 40 trimestre (min 5,4, mediană 17,7, max 24,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,3 mld1,3 mld1,4 mld1,6 mld1,7 mld1,5 mld1,4 mld1,3 mld
Venituri an/an+4,0 %+3,3 %+3,7 %+13,0 %+8,3 %−10,5 %−8,3 %−5,4 %
Profit net58,0 mil130,9 mil56,0 mil75,2 mil75,4 mil61,1 mil50,4 mil34,8 mil
Profit net an/an+74,2 %+125,7 %−57,2 %+34,2 %+0,3 %−19,0 %−17,5 %−30,9 %
EPS diluat2,305,502,623,543,683,132,681,96
EPS diluat an/an+76,9 %+139,1 %−52,4 %+35,1 %+4,0 %−14,9 %−14,4 %−26,9 %
netă %4,4 %9,7 %4,0 %4,8 %4,4 %4,0 %3,6 %2,6 %
Flux de numerar liber82,6 mil56,3 mil102,7 mil66,5 mil82,7 mil83,7 mil79,3 mil46,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,1 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
124,6 mil USD
Active totale
365,6 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,78x
ROE
24,9 %
ROA
9,6 %
Marja FCF
3,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,5 mld
2024
1,4 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,1 mld
2024
1,0 mld
2025
967,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
427,1 mil
2024
385,4 mil
2025
361,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
334,9 mil
2024
309,8 mil
2025
305,7 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
87,1 mil
2024
69,7 mil
2025
50,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
5,0 mil
2024
5,9 mil
2025
5,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
92,1 mil ≈
2024
75,6 mil ≈
2025
55,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
85,3 mil
2024
67,6 mil
2025
46,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
24,2 mil
2024
17,2 mil
2025
12,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit net
2023
61,1 mil
2024
50,4 mil
2025
34,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,13
2024
2,68
2025
1,96

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
19,5 mil
2024
18,8 mil
2025
17,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,44
2024
1,52
2025
1,56

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
119,0 mii
2024
349,0 mii
2025
2,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
233,4 mil
2024
215,7 mil
2025
190,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active curente
2023
244,5 mil
2024
225,4 mil
2025
202,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
9,4 mil
2024
7,7 mil
2025
6,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
25,0 mil
2024
25,0 mil
2025
25,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active totale
2023
358,0 mil
2024
357,8 mil
2025
365,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
42,8 mil
2024
38,3 mil
2025
40,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 04 aug. 2021verificat

Datorii curente
2023
103,0 mil
2024
112,5 mil
2025
113,7 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
198,9 mil
2024
203,2 mil
2025
241,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
159,1 mil †
2024
154,6 mil †
2025
124,6 mil †

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 26 feb. 2021verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
91,5 mil
2024
86,9 mil
2025
61,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
7,8 mil
2024
7,6 mil
2025
14,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
83,7 mil ≈
2024
79,3 mil ≈
2025
46,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-4,9 mil
2024
-7,6 mil
2025
-14,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-86,6 mil
2024
-79,1 mil
2025
-45,7 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
27,6 mil
2024
28,2 mil
2025
27,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
75,0 mil
2024
41,9 mil
2025
50,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-8,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-1,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-28,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-30,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-22,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-9,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-26,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-18,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-5,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-41,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
27,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
4,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
30,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
10,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
20,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
66,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
311,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
22,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
13,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
8,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
21,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
33,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
58 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
15 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
997,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
24,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
23,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
4,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
7,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
115,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
5,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
7,87
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 32 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

55,71 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 997,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
997,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
23,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
7,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
30,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 21 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 oct. 2026
verificat 2439derivat 197

Scorul pe grupe

  • Calitate41
  • Creștere0
  • Bilanț și datorie96
  • Randamente44
  • Evaluare33

Interval de valoare estimat

Jos
31,67
USD pe acțiune
Mijloc
37,77
USD pe acțiune
Sus
46,09
USD pe acțiune
Preț: 55,71 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -32,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -47,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 20,50 – 64,61 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E42,84 – 64,61 (Mijloc 52,02)
    7 firme folosite · multiplul median 21,8x · quartile 18,0x – 27,1x
    AMN, BBSI, EFOR, HQI, MAN, RCMT, RHI
  • Dividende actualizate (DDM)20,50 – 27,57 (Mijloc 23,51)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Help Supply Services (SIC 7363)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 32/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate3,0 %81 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitate21,1 %0 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-8,1 %0 (pe interval fix)13 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-18,9 %0 (pe interval fix)13 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,0x96 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare23,4x50 (față de colegi)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare0,9 %11 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,2 %74 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente311,9 %0 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial96/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate41/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente44/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare33/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Kforce Inc (KFRC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld USD în 2025; creștere an/an -5,4 %; marjă netă 3,0 %; ROE 30,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 31,67–46,09 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 37,77 USD, prețul de 55,71 USD lasă un potențial de -32,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -47,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 32/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 3,0 %
  • Lichiditatea curentă: 2,0x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,2 %

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: 21,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: -8,1 %
  • CAGR EPS 3 ani: -18,9 %
  • Randament FCF: 0,9 %
  • Rata de distribuire (FCF): 311,9 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Services-Help Supply Services (SIC 7363) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
23,4x
mediana verticalei 23,0x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,9x
P/S
0,7x
mediana verticalei 0,3x
peste mediană (+159,6 %)
P/B
7,3x
mediana verticalei 1,2x
peste mediană (+506,1 %)
ROE
30,5 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+723,7 %)
Marja netă
3,0 %
mediana verticalei -1,2 %
peste mediană
Marja EBIT
4,5 %
mediana verticalei 0,3 %
peste mediană (+1.516,4 %)
Venituri an/an
-5,4 %
mediana verticalei -1,9 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,8x
Randament dividend
2,9 %
mediana verticalei 2,1 %
peste mediană (+33,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
RHIRobert Half Inc.4,4 mld35,69,8 %2,3 %−7,2 %+59 % / −48 %
MANManpowergroup Inc.2,2 mld18,25,8 %0,6 %+0,6 %+61 % / −38 %
NSPInsperity, Inc.1,9 mld554,94,6 %0,0 %+3,5 %+44 % / −55 %
AMNAmn Healthcare Services, Inc.1,8 mld17,715,6 %3,1 %−8,5 %+185 % / −30 %
EFOREverforth, Inc.1,5 mld21,83,7 %1,7 %−2,9 %−21 % / −60 %
KFRCKforce Inc997,7 mil23,430,5 %3,0 %−5,4 %+80 % / −11 %
BBSIBarrett Business Services, Inc.728,3 mil24,213,9 %2,4 %+8,4 %−13 % / +11 %
TBITrueBlue, Inc.376,8 mil—-15,9 %-2,6 %+3,1 %+152 % / −11 %
HQIHireQuest, Inc.239,2 mil30,012,1 %27,1 %−11,4 %+98 % / +16 %
RCMTRcm Technologies, Inc.226,3 mil13,839,5 %5,1 %indisponibil+63 % / +18 %
TTECTTEC Holdings, Inc.73,0 mil—-108,2 %-10,2 %−3,2 %−56 % / −92 %
DLHCDlh Holdings Corp.52,6 mil—-20,8 %-8,5 %−13,0 %−42 % / −74 %
BGSFBgsf, Inc37,5 mil—-4,4 %-2,3 %−10,6 %−24 % / −64 %
STRRStar Equity Holdings, Inc.35,0 mil—-18,2 %-4,3 %+22,9 %−6 % / −40 %
CIRCCircle8 Group Inc.23,5 mil——-19,4 %−1,5 %−90 % / −95 %
YFORYY Group Holding Ltd.3,9 mil—-94,1 %-11,8 %+29,4 %−100 % / indisponibil
KELYAKelly Services, Inc.——-11,9 %-3,1 %−1,9 %+63 % / −32 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KFRC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
28,48
Randament total -47 % · Pe an -47 %
50,61
Randament total -7 % · Pe an -7 %
76,58
Randament total 41 % · Pe an 41 %
3 ani
22,62
Randament total -54 % · Pe an -23 %
45,68
Randament total -11 % · Pe an -4 %
76,58
Randament total 47 % · Pe an 14 %
5 ani
17,96
Randament total -60 % · Pe an -17 %
41,22
Randament total -14 % · Pe an -3 %
76,58
Randament total 53 % · Pe an 9 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 11,42
  • Marja netă± 7,99
  • Creșterea anuală a veniturilor± 7,22
  • Diluare anuală± 0,67

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026).

Pe scurt

Kforce Inc. (KFRC) este o firmă de soluții care oferă personal specializat în tehnologie, finanțe și contabilitate, prin modele Flex și Direct Hire. Segmentul tehnologic reprezintă majoritatea veniturilor, iar revenirea la creștere din a doua jumătate a anului 2026 face din companie un caz de urmărit în contextul incertitudinii legate de inteligența artificială, cu venituri de 1.33 miliarde USD în 2025 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o experiență de peste șase decenii, o prezență solidă în marile companii și o imagine de brand recunoscută printre consultanții tehnologici 1.
  • Creșterea veniturilor în primele șase luni din 2026 și îmbunătățirea marjelor indică o execuție disciplinată 23.
  • Compania a returnat constant capital acționarilor prin dividende și răscumpărări de acțiuni 12.

Puncte slabe

  • Veniturile sunt concentrate într-un singur segment, tehnologia, iar scăderile din 2023-2025 au arătat vulnerabilitatea la ciclul economic 1.
  • Flux de numerar operațional negativ în prima jumătate a lui 2026, din cauza creșterii creanțelor comerciale, ceea ce cere atenție la capitalul de lucru 2.
  • Costurile și riscurile legate de implementarea sistemului Workday pot încetini timpul de reacție și pot crește cheltuielile administrative 1.

Oportunități

  • Cererea pentru proiecte de transformare digitală și inteligență artificială ar putea spori cererea pentru talent tehnologic specializat 1.
  • Creșterea serviciilor de tip soluții și a Direct Hire ar putea îmbunătăți marjele dacă integrarea funcționează 13.
  • Dezvoltarea capabilităților offshore din India ar putea reduce costurile pentru clienții care caută soluții mai eficiente 1.

Amenințări

  • Incertitudinea economică și întârzierea investițiilor în tehnologie ar putea reduce din nou numărul de consultanți aflați în misiune 1.
  • Presiunea competitivă și platformele digitale de personal pot diminua cota de piață și puterea de stabilire a prețurilor 1.
  • Riscurile legale legate de angajare, inclusiv clasificarea greșită a lucrătorilor și cererile privind orele suplimentare, ar putea genera costuri majore 1.

Riscuri

  • Dependența de cererea economicăridicat

    Activitatea companiei scade când economia încetinește, iar companiile pot amâna proiectele sau reduce consultanții. O recesiune ar putea afecta grav veniturile 1.

  • Concentrarea pe clienții marimediu

    Compania servește în special clienți Fortune 500, ceea ce aduce stabilitate, dar și expunere la pierderea unui client important sau la schimbări de strategie ale acestora 1.

  • Riscuri de execuție la transformarea internămediu

    Implementarea Workday și a altor programe strategice poate distrage conducerea și poate genera costuri neprevăzute dacă nu reușește 1.

  • Riscuri legale legate de angajaremediu

    Revendicările privind discriminarea, orele suplimentare și clasificarea angajaților pot produce amenzi și litigii, iar asigurarea nu acoperă întotdeauna toate cazurile 1.

  • Riscuri ale operațiunilor offshorescăzut

    Extinderea în India aduce riscuri geopolitice, fiscale și valutare, precum și provocări de conformitate cu legislația străină 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă revenirea veniturilor din a doua parte a anului 2026 se menține, compania ar putea arăta că a depășit perioada de declin și că modelul său de soluții câștigă teren 23.
  • Dacă cererea pentru specialiști în inteligență artificială și transformare digitală crește, cota de piață a companiei ar putea beneficia direct de această tendință 1.
  • Dacă marjele brute continuă să se îmbunătățească, profitabilitatea ar putea crește chiar și cu venituri moderate 23.

Ce ar strica teza

  • Dacă incertitudinea economică persistă, companiile ar putea continua să amâne proiectele tehnologice, ceea ce ar menține veniturile sub presiune 1.
  • Dacă inteligența artificială reduce cererea pentru anumite roluri de consultanță, compania ar putea pierde volume în segmentul său principal 1.
  • Dacă programul Workday întârzie sau depășește bugetul, costurile administrative ar putea rămâne ridicate și ar putea afecta profitabilitatea 1.

De urmărit

  • Realizarea veniturilor din trimestrul al patrulea față de ghidajul de 352 până la 360 milioane USDQ4 2026
  • Evoluția veniturilor din segmentul Tehnologie după creșterea de 7.8% din trimestrul al treileaQ1 2027
  • Punerea în funcțiune a sistemului Workday și efectele sale asupra costurilor2027
  • Evoluția prognozei SIA pentru personalul temporar tehnologic și rata de penetrare a personalului temporarnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026).

Afacerea

Kforce Inc. este o firmă de soluții care se specializează în servicii de personal pentru tehnologie, finanțe și contabilitate, precum și pentru alte servicii profesionale. Compania, fondată în 1962 și listată la New York Stock Exchange, plasează anual aproximativ 17000 de specialiști la clienți din categoria Fortune 500 și alte companii de top 1. Modelul său combină forța de muncă temporară (Flex) cu angajările permanente (Direct Hire) și proiecte orientate spre rezultate 1.

Venitul companiei este sezonier și depinde de numărul de zile facturabile, de concediile din perioada de sfârșit de an și de costurile salariale resetate la începutul fiecărui an, care apasă asupra profitabilității din primul trimestru 1. În 2025 ponderea segmentului tehnologic a rămas dominantă, iar volumul de ore facturate a scăzut, ceea ce arată dependența de numărul de consultanți aflați în misiune 1.

Începând cu ianuarie 2025, compania a început să folosească o unitate de dezvoltare din Pune, India, pentru proiecte cu clienții americani, iar în 2026 a continuat investițiile în sistemul de management al resurselor umane Workday, cu punere în funcțiune planificată pentru începutul lui 2027 1. Trimestrul al treilea al lui 2026 a arătat accelerarea creșterii, dar rezultatele din 2026 rămân dependente de execuția acestor programe 3.

Piața în context

Piața de personal temporar pentru tehnologie din SUA era estimată de SIA la 38 miliarde USD pentru 2026, iar cea pentru finanțe și contabilitate la 8 miliarde USD, cu o cotă de piață a Kforce de aproximativ 3% în tehnologie 1. Estimările SIA arătau o scădere de 2% pentru 2025 și o revenire modestă de 1% pentru 2026, iar în martie 2026 prognoza a rămas în aceeași zonă 12.

Rata de penetrare a personalului temporar a scăzut la 1.5% în decembrie 2025, de la 1.7% cu un an înainte, în timp ce șomajul a crescut la 4.4%, dar în iunie 2026 a coborât la 4.2%, ceea ce indică o cerere mai bună pentru profesioniști 12.

Tendințe

  • Inteligența artificială și tranziția tehnologicămixt

    Clienții amână unele proiecte până când își clarifică strategia de inteligență artificială, iar aceasta poate reduce cererea pe termen scurt. În același timp, compania spune că transformările tehnologice creează cerere nouă pentru specialiști, ceea ce ar putea sprijini veniturile dacă adoptarea continuă 13.

  • Redresarea cererii de forță de muncă flexibilăvânt din spate

    În primele șase luni din 2026 veniturile au crescut, iar compania spune că organizațiile se orientează spre modele flexibile pentru proiecte tehnologice restante. Dacă această tendință se menține, ar putea sprijini creșterea segmentului tehnologic 2.

  • Incertitudine macroeconomică și angajări reținutevânt din față

    Companiile rămân prudente în privința angajărilor permanente, iar piața muncii a fost slabă în 2025, ceea ce a împins în jos volumele. Dacă incertitudinea persistă, cererea ar putea rămâne limitată 13.

  • Concentrarea pe servicii de tip soluțiivânt din spate

    Serviciile orientate spre rezultate cresc ca pondere și sunt descrise drept o sursă importantă de creștere și de marje mai bune. Efectul depinde însă de cât de repede poate compania să integreze aceste capabilități cu personalul de tip staff augmentation, care a slăbit 13.

Poziția concurențială

Piața de personal temporar este foarte competitivă și fragmentată, cu furnizori mari, globali și naționali, dar și multe firme locale. În zona soluțiilor, compania se confruntă și cu firme de contabilitate, consultanță și integrare de sisteme, iar platformele online de personal și recrutarea internă a clienților pot fi concurență suplimentară 1.

Barierele de intrare sunt reduse, iar unii concurenți au resurse mai mari, ceea ce poate pune presiune pe prețuri și pe marje. Dacă aceste presiuni cresc, compania ar putea pierde cotă de piață 1.

  • Furnizori globali și naționali de personal temporar

    Companii mari, mature, cu acoperire națională și globală, care concurează pe contractele de tehnologie și finanțe 1.

  • Firme locale de personal

    Numeroase firme mici cu oferte limitate și baze de clienți regionale, care domină numărul de furnizori din sector 1.

  • Firme de contabilitate și consultanță

    Companii globale, naționale și regionale care oferă servicii de soluții și consultanță și pot concura cu oferta de tip soluții 1.

  • Platforme online de personal și recrutare internă

    Platforme digitale și echipe interne de recrutare ale clienților, descrise drept alternative care pot amenința serviciile tradiționale 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Kforce Inc. · 20 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Kforce Inc. · 29 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Kforce Inc. · 26 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.