olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

RCM Technologies, Inc. RCMT

Services-Help Supply Services · SIC 7363 · Verticală: Services-Help Supply Services (SIC 7363)

31,82USD−8,80 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

RCM Technologies furnizează servicii de personal specializat în sănătate, inginerie și soluții IT pentru clienți din America de Nord și Europa. În exercițiul fiscal 2025 compania a raportat venituri de 319.4 milioane USD, în creștere cu 14.7%, pe fondul cererii pentru personal medical și proiecte de infrastructură energetică și aerospațială.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea RCM Technologies, Inc. (RCMT) costa 31,82 USD (−8,80 % într-o zi), cu capitalizare 226,3 mil USD, P/E 13,8 pe un EPS diluat de 2,31 USD în ultimele 12 luni, beta 0,84, interval pe 52 de săptămâni 17,55–42,02 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 93,8 mil USD (+20,0 % an/an), profit net de 4,9 mil USD (+29,5 % an/an), EPS diluat 0,68 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
226,3 mil USD
acțiuni la 12 aug. 2026
P/E (TTM)
13,8
EPS diluat TTM 2,31 · TTM până la 04 iul. 2026
E/P (TTM)
7,25 %
TTM până la 04 iul. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,84
Volatilitate (1 an) 56 %
Interval 52 săpt.
17,5542,02

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
21,3
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
32,56 – 41,64
sub banda inferioară · %B -0,08 · lățimea benzii 24,5 %
SMA 50 / 200
39,30 / 28,94
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-1,55 / -1,09
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−23,0 %−5,9 %−17,0 pp—
3 luni+11,5 %−4,6 %+16,2 pp—
6 luni+11,3 %+0,2 %+11,1 pp—
De la început de an+55,6 %+7,4 %+48,2 pp—
1 an+36,3 %+8,2 %+28,1 pp+18,6 %
3 ani+65,4 %+68,4 %−3,0 pp−39,5 %
5 ani+385,8 %+56,5 %+329,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,0 %
17 apr. 2026 → 27 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−63,1 %
03 iun. 2022 → 24 mar. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+37,2 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 04 iul. 2026

Venituri
93,8 mil USD
+20,0 % an/an
Profit net
4,9 mil USD
+29,5 % an/an
EPS diluat
0,68
+36,0 % an/an
netă / operațională
5,2 % / 8,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri60,4 mil76,9 mil84,5 mil78,2 mil70,3 mil86,5 mil83,0 mil93,8 mil
Costul vânzărilor42,5 mil55,3 mil62,5 mil55,9 mil50,9 mil62,2 mil61,0 mil69,7 mil
Profit brut17,8 mil21,6 mil22,0 mil22,3 mil19,4 mil24,3 mil22,0 mil24,1 mil
Cheltuieli generale și de vânzare13,0 mil16,0 mil15,0 mil15,3 mil14,9 mil15,8 mil15,5 mil15,6 mil
Profit operațional4,4 mil6,3 mil6,6 mil6,6 mil3,9 mil8,0 mil5,9 mil8,0 mil
Amortizare și depreciere438,0 mii ≈954,0 mii424,0 mii401,0 mii ≈539,0 mii ≈554,0 mii554,0 mii558,0 mii ≈
Profit înainte de impozit3,8 mil5,8 mil5,9 mil5,7 mil3,3 mil7,2 mil5,4 mil7,2 mil
Impozit pe profit1,0 mil2,9 mil1,7 mil1,9 mil1,1 mil1,1 mil1,5 mil2,3 mil
Profit net2,7 mil2,9 mil4,2 mil3,8 mil2,3 mil6,1 mil3,8 mil4,9 mil
EPS diluat0,350,37 ≈0,540,500,300,81 ≈0,520,68
Flux de numerar operațional-4,3 mil ≈-1,6 mil16,7 mil-7,9 mil ≈-1,3 mil ≈11,4 mil2,7 mil10,9 mil ≈
Investiții (capex)522,0 mii ≈983,0 mii427,0 mii473,0 mii ≈498,0 mii ≈197,0 mii97,0 mii104,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni2,4 mil ≈-1,0 mii3,2 mil1,9 mil ≈0 ≈2,2 mil6,7 mil-31,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 52 din propriul istoric de 23 trimestre (min 6,1, mediană 13,8, max 37,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2017201820192021⚠ 2022202320242026
Venituri186,7 mil200,4 mil191,1 mil150,4 mil284,7 mil263,2 mil278,4 mil319,4 mil
Venituri an/an+5,8 %+7,3 %−4,6 %indisponibil—−7,5 %+5,8 %indisponibil
Profit net2,0 mil2,7 mil4,1 mil-8,9 mil20,9 mil16,8 mil13,3 mil16,3 mil
Profit net an/an+14,3 %+35,1 %+49,5 %indisponibil—−19,4 %−20,8 %indisponibil
EPS diluat0,170,22indisponibil-0,732,001,961,682,14
EPS diluat an/an+21,4 %+29,4 %indisponibilindisponibil—−2,0 %−14,3 %indisponibil
netă %1,1 %1,4 %2,1 %-5,9 %7,3 %6,4 %4,8 %5,1 %
Flux de numerar liber4,0 mil-1,6 mil-5,1 mil24,8 mil27,4 mil9,6 mil3,6 mil17,4 mil

Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 03 ian. 2026

Numerar
2,9 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
46,0 mil USD
Active totale
134,4 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,85x
ROE
indisponibil
ROA
12,2 %
Marja FCF
5,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
263,2 mil
2024
278,4 mil
2026
319,4 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
186,5 mil
2024
198,6 mil
2026
231,5 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
76,7 mil
2024
79,8 mil
2026
87,9 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
52,2 mil
2024
56,8 mil
2026
60,9 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
23,7 mil
2024
22,3 mil
2026
25,1 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,2 mil
2024
2,1 mil
2026
1,9 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
24,9 mil ≈
2024
24,4 mil ≈
2026
27,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
22,2 mil
2024
20,2 mil
2026
22,1 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
5,4 mil
2024
6,9 mil
2026
5,7 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Profit net
2023
16,8 mil
2024
13,3 mil
2026
16,3 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,96
2024
1,68
2026
2,14

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
8,6 mil
2024
7,9 mil
2026
7,6 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
6,3 mil
2024
4,7 mil
2026
2,9 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
70,7 mil
2024
78,0 mil
2026
—

SEC (XBRL)· 13 mar. 2025verificat

Active curente
2023
90,5 mil
2024
97,0 mil
2026
99,9 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
4,0 mil
2024
7,4 mil
2026
7,3 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
22,1 mil
2024
22,1 mil
2026
22,1 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
683,0 mii
2024
0
2026
—

SEC (XBRL)· 13 mar. 2025verificat

Active totale
2023
120,5 mil
2024
132,1 mil
2026
134,4 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
12,5 mil
2024
13,4 mil
2026
9,6 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
58,2 mil
2024
53,6 mil
2026
53,9 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
94,7 mil
2024
98,6 mil
2026
88,4 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
25,8 mil †
2024
33,5 mil †
2026
46,0 mil †

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
12,5 mil
2024
6,2 mil
2026
19,0 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
2,9 mil
2024
2,6 mil
2026
1,6 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
9,6 mil ≈
2024
3,6 mil ≈
2026
17,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-2,5 mil
2024
-2,6 mil
2026
-1,6 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-3,9 mil
2024
-4,8 mil
2026
-19,0 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
25,8 mil
2024
7,8 mil
2026
7,4 mil

SEC (XBRL)· 03 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
6,7 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
16,3 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 3 ani
-1,0 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
3,0 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
26,9 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Marja EBITDA
8,4 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Marja EBIT
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Marja netă
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Marja FCF
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026

Randamente

ROE
39,5 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
ROA
12,7 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
31,5 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
23,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Investiții (capex)
896,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Fluxul de numerar liber
22,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Conversia profitului în FCF
133,4 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Conversia EBITDA în numerar
84,7 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
18 zile
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
226,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
13,2x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
P/E (TTM)
13,8x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Randamentul profitului
7,2 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
P/B
4,6x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
P/S
0,7x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
9,9x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Randament FCF
10,1 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
3,9 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026

Risc

Altman Z
5,35
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

31,82 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 226,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
226,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
P/E (TTM)
13,8x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
P/B
4,6x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
39,5 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Marja netă
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 04 iul. 2026
Data ultimului bilanț: 04 iul. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 12 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 2355derivat 167

Scorul pe grupe

58 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
46,15
USD pe acțiune
Mijloc
53,84
USD pe acțiune
Sus
62,44
USD pe acțiune
Preț: 31,82 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 69,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 40,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 46,15 – 62,44 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E46,15 – 62,44 (Mijloc 53,84)
    7 firme folosite · multiplul median 23,4x · quartile 20,0x – 27,1x
    AMN, BBSI, EFOR, HQI, KFRC, MAN, RHI
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Help Supply Services (SIC 7363)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate5,1 %94 (față de colegi)11 %
Conversia profitului în FCF · Calitate133,4 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere6,7 %55 (pe interval fix)14 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere3,0 %20 (pe interval fix)14 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,9x94 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare13,8x100 (față de colegi)18 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare10,1 %100 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,9 %56 (pe interval fix)11 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial94/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere38/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate97/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial56/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare100/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

RCM TECHNOLOGIES, INC. (RCMT). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-07-04.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 319,4 mil USD în 2026; marjă netă 5,1 %; ROE 39,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 46,15–62,44 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 53,84 USD, prețul de 31,82 USD lasă un potențial de 69,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 40,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 5,1 %
  • Conversia profitului în FCF: 133,4 %
  • Lichiditatea curentă: 1,9x
  • P/E (TTM): 13,8x
  • Randament FCF: 10,1 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: 3,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Help Supply Services (SIC 7363) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
13,8x
mediana verticalei 23,8x
sub mediană (−41,9 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,9x
P/S
0,7x
mediana verticalei 0,3x
peste mediană (+141,7 %)
P/B
4,6x
mediana verticalei 1,2x
peste mediană (+283,2 %)
ROE
39,5 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+968,2 %)
Marja netă
5,1 %
mediana verticalei -1,2 %
peste mediană
Marja EBIT
7,7 %
mediana verticalei 0,3 %
peste mediană (+2.669,0 %)
Venituri an/an
—
mediana verticalei -2,4 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,8x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
RHIRobert Half Inc.4,4 mld35,69,8 %2,3 %−7,2 %+59 % / −48 %
MANManpowergroup Inc.2,2 mld18,25,8 %0,6 %+0,6 %+61 % / −38 %
NSPInsperity, Inc.1,9 mld554,94,6 %0,0 %+3,5 %+44 % / −55 %
AMNAmn Healthcare Services, Inc.1,8 mld17,715,6 %3,1 %−8,5 %+185 % / −30 %
EFOREverforth, Inc.1,5 mld21,83,7 %1,7 %−2,9 %−21 % / −60 %
KFRCKforce Inc997,7 mil23,430,5 %3,0 %−5,4 %+89 % / −20 %
BBSIBarrett Business Services, Inc.728,3 mil24,213,9 %2,4 %+8,4 %−13 % / +11 %
TBITrueBlue, Inc.376,8 mil—-15,9 %-2,6 %+3,1 %+152 % / −11 %
HQIHireQuest, Inc.239,2 mil30,012,1 %27,1 %−11,4 %+98 % / +16 %
RCMTRcm Technologies, Inc.226,3 mil13,839,5 %5,1 %indisponibil+36 % / +65 %
TTECTTEC Holdings, Inc.73,0 mil—-108,2 %-10,2 %−3,2 %−56 % / −92 %
DLHCDlh Holdings Corp.52,6 mil—-20,8 %-8,5 %−13,0 %−42 % / −74 %
BGSFBgsf, Inc37,5 mil—-4,4 %-2,3 %−10,6 %−24 % / −64 %
STRRStar Equity Holdings, Inc.35,0 mil—-18,2 %-4,3 %+22,9 %−6 % / −40 %
CIRCCircle8 Group Inc.23,5 mil——-19,4 %−1,5 %−90 % / −95 %
YFORYY Group Holding Ltd.3,9 mil—-94,1 %-11,8 %+29,4 %−100 % / indisponibil
KELYAKelly Services, Inc.——-11,9 %-3,1 %−1,9 %+63 % / −32 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RCMT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
20,05
Randament total -37 % · Pe an -37 %
35,42
Randament total 11 % · Pe an 11 %
53,30
Randament total 67 % · Pe an 67 %
3 ani
20,32
Randament total -36 % · Pe an -14 %
40,29
Randament total 27 % · Pe an 8 %
66,45
Randament total 109 % · Pe an 28 %
5 ani
20,58
Randament total -35 % · Pe an -8 %
45,83
Randament total 44 % · Pe an 8 %
82,85
Randament total 160 % · Pe an 21 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 10,07
  • Marja netă± 7,05
  • Creșterea anuală a veniturilor± 5,67
  • Diluare anuală± 0,59

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

RCM Technologies furnizează servicii de personal specializat în sănătate, inginerie și soluții IT pentru clienți din America de Nord și Europa. În exercițiul fiscal 2025 compania a raportat venituri de 319.4 milioane USD, în creștere cu 14.7%, pe fondul cererii pentru personal medical și proiecte de infrastructură energetică și aerospațială.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o experiență de peste cincizeci de ani, o gamă largă de capabilități și o prezență în mai multe industrii verticale, ceea ce sprijină relațiile pe termen lung cu clienții 1.
  • Creșterea venitului și a profitabilității în exercițiul fiscal 2025 arată că modelul de afaceri poate genera randamente mai bune pe baza resurselor existente 3.
  • Structura pe segmente diversificată reduce dependența de o singură piață, deși clienții mari au încă o pondere semnificativă în venituri 1.

Puncte slabe

  • Concentrarea clienților este ridicată, iar câțiva clienți mari reprezintă o parte importantă din venituri, ceea ce face rezultatele sensibile la deciziile lor 1.
  • Activitatea are sezonalitate marcată, cu cerere redusă în primul trimestru și în perioada vacanțelor școlare, ceea ce poate afecta rezultatele trimestriale 1.
  • Compania este expusă riscurilor din lanțul de subcontractare și din întârzierile de plată, mai ales în contractele de management de construcție 1.

Oportunități

  • Cererea pentru telemedicină, sănătate mintală și servicii școlare ar putea crește, iar compania are deja oferte în aceste domenii 1.
  • Investițiile în infrastructura energetică, în decarbonizare și în programele de apărare ar putea genera proiecte noi pentru segmentele de inginerie 1.
  • Adoptarea AI și a automatizării de către clienți ar putea extinde oportunitățile pentru segmentul LS&D, dacă externalizarea acestor sisteme crește 2.

Amenințări

  • Presiunile de preț din piața personalului temporar și concurența din partea furnizorilor cu costuri reduse ar putea reduce marjele 1.
  • Tarifele și restricțiile comerciale ar putea afecta cererea și pozițiile competitive în piețele cheie, inclusiv în operațiunile internaționale 1.
  • Modificările legislative privind angajarea, fiscalitatea și reglementările de personal ar putea genera costuri suplimentare sau sancțiuni 1.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Câțiva clienți mari reprezintă o parte semnificativă din venituri. Dacă un astfel de client își reduce activitatea sau își schimbă furnizorii, rezultatele ar putea fi afectate considerabil 1.

  • Presiunea concurențială asupra prețurilormediu

    Piața serviciilor de personal are bariere reduse la intrare, iar presiunile de preț din partea concurenților și clienților sunt în creștere 1.

  • Riscuri din subcontractaremediu

    Atunci când un subcontractor nu își îndeplinește obligațiile sau un client întârzie plata, compania poate suporta pierderi, mai ales în contractele de management de construcție 1.

  • Expunerea valutară și operațiunile internaționalescăzut

    Operațiunile din Canada, Germania și Serbia expun compania la fluctuații valutare, iar compania nu folosește instrumente de acoperire pentru aceste operațiuni 1.

  • Dependența de personal cheiemediu

    Activitatea depinde de conducerea executivă și de managerii locali. Pierderea acestor persoane ar putea perturba relațiile cu clienții și capacitatea de a atrage afaceri noi 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru personal medical și pentru proiecte energetice rămâne ridicată, veniturile și profitabilitatea ar putea continua să crească pe segmentele existente 13.
  • Creșterea adjusted EBITDA în exercițiul fiscal 2025 ar putea indica o îmbunătățire a eficienței operaționale, dacă tendința se menține 3.
  • Extinderea ofertelor legate de AI și automatizare ar putea deschide oportunități noi în segmentul LS&D, mai ales dacă clienții externalizează sisteme critice 2.

Ce ar strica teza

  • Dependența de câțiva clienți mari face ca rezultatele să fie vulnerabile la schimbări de buget sau de strategie ale acestora 1.
  • Presiunile de preț și concurența din partea furnizorilor cu costuri reduse ar putea limita marjele în viitor 1.
  • Ciclicitatea economică și sezonalitatea pot produce fluctuații semnificative ale rezultatelor de la un trimestru la altul, mai ales dacă cererea scade într-o perioadă de vârf 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor și a marjei brute pe trimestru, comparativ cu exercițiul fiscal 2025Q1 2027
  • Ponderea celor mai mari clienți în venituri și eventualele modificări ale contractelor cu aceștianext 10-K
  • Nivelul de îndatorare sub linia de credit revolving și capacitatea de împrumut disponibilă2027
  • Impactul tarifelor comerciale și al fluctuațiilor valutare asupra operațiunilor internaționalenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

RCM Technologies, Inc. este un furnizor de soluții de afaceri și tehnologie care își desfășoară activitatea prin trei segmente operaționale: Specialty Health Care, Engineering și Life Sciences, Data and Solutions (LS&D). Compania are o rețea de aproximativ 27 de birouri în America de Nord și Europa și deservește clienți din aerospațial, învățământ, energie, servicii financiare, sănătate, industrie și sectorul public 1.

Modelul de afaceri combină servicii de personal temporar și permanent cu proiecte facturate pe bază de tarife orare sau de prețuri fixe. Conform raportului anual, majoritatea serviciilor se bazează pe comenzi de cumpărare, iar contractele mai complexe au durată mai lungă și pot fi reziliate de client cu un preaviz de 60 până la 90 de zile 1.

Strategia companiei urmărește oferirea unui ciclu complet de soluții, de la concepere și proiectare până la management continuu, precum și creșterea ponderii serviciilor cu marjă mai mare. Achizițiile selective sunt considerate un instrument de extindere a capabilităților, deși industriile în care activează sunt fragmentate 1.

Segmente

Specialty Health Care

Acest segment furnizează personal medical, asistente, terapeuți și servicii de teleterapie, mai ales pentru spitale și districte școlare din Statele Unite. Segmentul a reprezentat aproximativ 51.4% din veniturile exercițiului fiscal 2025 1.

Engineering

Segmentul de inginerie acoperă energie, procese industriale și aerospațial, cu servicii de proiectare, management de proiect și EPC. A generat aproximativ 37.7% din venituri în exercițiul fiscal 2025 și are clienți importanți din aviația militară și din industria energetică 1.

Life Sciences, Data and Solutions

Acest segment oferă servicii de aplicații enterprise, infrastructură IT, automatizare a proceselor și soluții bazate pe inteligență artificială pentru industria științelor vieții. Contribuția sa la venituri a fost de aproximativ 10.9% în exercițiul fiscal 2025 1.

Piața în context

Cererea pentru personal din sănătate rămâne ridicată din cauza deficitului de asistente și a îmbătrânirii populației, iar extinderea telemedicinei și a serviciilor de sănătate mintală este o prioritate. În inginerie, tranziția energetică și investițiile în infrastructura de transport a energiei creează oportunități, iar externalizarea proiectelor IT bazate pe automatizare și AI se extinde 1.

Piața serviciilor de personal și externalizare este puternic concurențială, cu bariere mici la intrare și presiuni de preț din partea concurenților și a clienților. Compania este și ea sensibilă la ciclurile economice, iar cererea poate scădea rapid dacă bugetele clienților se reduc 1.

Tendințe

  • Deficitul de personal medicalvânt din spate

    Lipsa asistentelor și a altor profesioniști medicali în Statele Unite a crescut activitatea companiilor de servicii medicale, inclusiv a diviziei Specialty Health Care. Această tendință ar putea susține cererea dacă deficitul persistă 1.

  • Tranziția energetică și infrastructura de transportvânt din spate

    Investițiile în energie regenerabilă și modernizarea rețelei electrice necesită proiectare și servicii EPC, ceea ce ar putea aduce proiecte pentru segmentul de inginerie 1.

  • Ciclicitatea economicăvânt din față

    Piața în care operează compania este ciclică și sensibilă la schimbările economice, iar condițiile economice mai slabe ar putea duce la întârzieri sau anulări de cheltuieli ale clienților 1.

  • Externalizarea către soluții AI și automatizaremixt

    Organizațiile care adoptă AI și automatizarea proceselor caută tot mai des externalizarea sistemelor critice, ceea ce ar putea sprijini cererea pentru segmentul LS&D. Totuși, decizii bazate pe randamentul investiției pot încetini adoptarea noilor soluții 2.

Poziția concurențială

Compania concurează cu numeroase firme de personal temporar și de plasament permanent, atât la nivel global, cât și regional și local. Sursele analizate nu identifică concurenți specifici cu listare publică în Statele Unite, dar menționează presiunea din partea furnizorilor cu costuri reduse din străinătate 1.

Concurența se bazează în principal pe preț, iar compania încearcă să se diferențieze printr-o abordare orientată spre parteneriat și prin specializare pe industrii verticale. Capacitatea de a menține cota de piață depinde de succesul în atragerea și reținerea personalului calificat 1.

  • Firme de personal temporar și plasament permanent

    Concurenți numeroși la nivel global, național, regional și local, citați generic în raportul anual, fără identificare nominală.

  • Furnizori de externalizare cu costuri reduse din străinătate

    Presiune crescută a companiilor de a externaliza activități către furnizori offshore, menționată ca risc concurențial.

  • Companii de consultanță în inginerie

    Furnizori de servicii de proiectare și EPC care concurează pe aceleași proiecte din energie și procese industriale.

  • Furnizori de servicii IT și de date

    Companii care oferă soluții de automatizare, AI și infrastructură IT, concurând cu segmentul LS&D.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-03 · SEC / RCM Technologies, Inc. · 03 apr. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-04 · SEC / RCM Technologies, Inc. · 13 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / RCM Technologies, Inc. · 03 apr. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

RCM Technologies, Inc. (RCMT): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw