olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Kelly Services, Inc. KELYA

Services-Help Supply Services · SIC 7363 · Verticală: Services-Help Supply Services (SIC 7363)

14,05USD−16,91 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Kelly este un furnizor specializat de soluții de talent, care leagă angajatorii de forța de muncă temporară, permanentă și de servicii de outsourcing în trei unități de business: ETM, SET și Education. Compania trece printr-o perioadă de scădere a veniturilor, dar în trimestrul al doilea din 2026 a raportat o îmbunătățire secvențială, ceea ce face ca evoluția cererii din următoarele trimestre să fie un element de urmărit. Veniturile din servicii au ajuns la 1038.2 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Kelly Services, Inc. (KELYA) costa 14,05 USD (−16,91 % într-o zi), cu randament al dividendului 2,14 %, beta 0,74, interval pe 52 de săptămâni 8,08–17,28 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 927,2 mil USD (−0,8 % an/an), profit net de -1,7 mil USD, EPS diluat -0,05 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -3,61 · TTM până la 27 sept. 2026
E/P (TTM)
-25,70 %
TTM până la 27 sept. 2026
Randament dividend
2,14 %
DPS 12 luni 0,30
Beta (2 ani)
0,74
Volatilitate (1 an) 46 %
Interval 52 săpt.
8,0817,28

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
33,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
14,64 – 17,44
sub banda inferioară · %B -0,21 · lățimea benzii 17,4 %
SMA 50 / 200
16,26 / 12,56
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,03 / 0,07
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−9,7 %−5,9 %−3,8 pp—
3 luni−10,1 %−4,6 %−5,4 pp—
6 luni+44,8 %+0,2 %+44,6 pp—
De la început de an+59,7 %+7,4 %+52,2 pp—
1 an+23,1 %+8,2 %+14,9 pp+18,6 %
3 ani−25,6 %+68,4 %−94,0 pp−39,5 %
5 ani−31,7 %+56,5 %−88,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−25,1 %
02 feb. 2026 → 18 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−67,7 %
27 mar. 2024 → 20 nov. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−7,3 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 27 sept. 2026

Venituri
927,2 mil USD
−0,8 % an/an
Profit net
-1,7 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,05
indisponibil an/an
netă / operațională
-0,2 % / 0,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,2 mld1,2 mld1,1 mld935,0 mil1,0 mld1,0 mld1,0 mld927,2 mil
Costul vânzărilor949,6 mil928,4 mil876,3 mil741,0 mil852,2 mil844,3 mil826,2 mil732,8 mil
Profit brut241,5 mil236,5 mil225,5 mil194,0 mil197,0 mil196,4 mil212,0 mil194,4 mil
Cheltuieli generale și de vânzare217,4 mil225,7 mil207,3 mil194,4 mil198,5 mil199,3 mil195,9 mil193,6 mil
Profit operațional-56,7 mil10,8 mil22,2 mil-102,1 mil-700,0 mii-5,1 mil16,1 mil600,0 mii
Amortizare și depreciere11,5 mil11,0 mil10,5 mil ≈10,5 mil ≈10,4 mil9,9 mil9,8 mil ≈13,6 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile3,8 mil4,0 mil3,5 mil2,4 mil2,5 mil2,0 mil2,1 mil1,5 mil
Profit înainte de impozit-55,6 mil7,6 mil19,9 mil-103,7 mil-2,6 mil-6,7 mil14,4 mil-500,0 mii
Impozit pe profit-23,8 mil1,8 mil900,0 mii46,4 mil126,2 mil-800,0 mii3,0 mil1,2 mil
Profit net-31,8 mil5,8 mil19,0 mil-150,1 mil-128,8 mil-5,9 mil11,4 mil-1,7 mil
EPS diluat-0,93 ≈0,160,52-4,26-3,70 ≈-0,170,31-0,05
Flux de numerar operațional15,0 mil23,9 mil95,4 mil ≈-25,3 mil ≈28,6 mil-25,4 mil49,2 mil ≈-54,5 mil ≈
Investiții (capex)2,0 mil2,5 mil2,0 mil ≈2,3 mil ≈1,7 mil1,1 mil1,5 mil ≈1,7 mil ≈
Dividende plătite2,7 mil2,8 mil2,7 mil ≈2,8 mil ≈2,7 mil2,7 mil2,8 mil ≈2,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20172018201920212022202320242025
Venituri5,4 mld5,5 mld5,4 mld4,5 mld4,9 mld4,8 mld4,3 mld4,3 mld
Venituri an/anindisponibil+2,6 %−2,9 %indisponibil+8,7 %−1,5 %−10,4 %−1,9 %
Profit net71,6 mil22,9 mil112,4 mil-72,0 mil156,1 mil36,4 mil-600,0 mii-254,1 mil
Profit net an/an+33,1 %−68,0 %+390,8 %indisponibilindisponibil−76,7 %−101,6 %indisponibil
EPS diluat1,810,582,84-1,833,910,98-0,02-7,24
EPS diluat an/an+30,2 %−68,0 %+389,7 %indisponibilindisponibil−74,9 %−102,0 %indisponibil
netă %1,3 %0,4 %2,1 %-1,6 %3,2 %0,8 %-0,0 %-6,0 %
Flux de numerar liber46,2 mil35,8 mil82,2 mil170,5 mil73,8 mil61,4 mil15,8 mil114,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 28 dec. 2025

Numerar
33,0 mil USD
Datorie financiară
101,9 mil USD
Datorie netă
68,9 mil USD
Capitaluri proprii
976,5 mil USD
Active totale
2,3 mld USD
Datorie / capitaluri
0,10x
Lichiditate curentă
1,54x
ROE
-23,0 %
ROA
-10,4 %
Marja FCF
2,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
4,8 mld
2024
4,3 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
3,9 mld
2024
3,4 mld
2025
3,4 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
961,4 mil
2024
882,6 mil
2025
853,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
934,7 mil
2024
818,4 mil
2025
825,9 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
24,3 mil
2024
-15,1 mil
2025
-69,8 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
33,9 mil
2024
40,2 mil
2025
42,4 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
58,2 mil ≈
2024
25,1 mil ≈
2025
-27,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
3,2 mil
2024
10,9 mil
2025
12,4 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
24,9 mil
2024
-21,9 mil
2025
-78,8 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-11,5 mil
2024
-21,3 mil
2025
175,3 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Profit net
2023
36,4 mil
2024
-600,0 mii
2025
-254,1 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,98
2024
-0,02
2025
-7,24

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
36,3 mil
2024
35,5 mil
2025
35,1 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 13 feb. 2020verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
125,8 mil
2024
39,0 mil
2025
33,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
1,2 mld
2024
1,3 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,6 mld
2024
1,4 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
24,6 mil
2024
25,8 mil
2025
20,5 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
151,1 mil
2024
304,2 mil
2025
202,1 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
137,7 mil
2024
256,3 mil
2025
226,2 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Active totale
2023
2,6 mld
2024
2,6 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
646,1 mil
2024
613,8 mil
2025
631,4 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 20 feb. 2024verificat

Datorie pe termen lung
2023
0
2024
239,4 mil
2025
101,9 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,0 mld
2024
826,5 mil
2025
821,8 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,3 mld †
2024
1,2 mld †
2025
976,5 mil †

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
76,7 mil
2024
26,9 mil
2025
122,6 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
15,3 mil
2024
11,1 mil
2025
8,5 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
61,4 mil ≈
2024
15,8 mil ≈
2025
114,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-14,1 mil
2024
-361,6 mil
2025
22,3 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-59,6 mil
2024
214,8 mil
2025
-161,1 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
11,0 mil
2024
10,9 mil
2025
11,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-4,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
622,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
19,7 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Marja EBITDA
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Marja EBIT
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Marja netă
-3,1 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Marja FCF
-0,2 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026

Randamente

ROE
-11,9 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
ROA
-5,3 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
ROIC
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
ROCE
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
100,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
1,8x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
1,3x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-2,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Investiții (capex)
6,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-8,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
-3,8 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
112 zile
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
71 zile
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-25,7 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

14,05 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-11,9 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Marja netă
-3,1 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 27 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 27 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 nov. 2026
verificat 2331derivat 159

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
3,94
USD pe acțiune
Mijloc
4,52
USD pe acțiune
Sus
5,30
USD pe acțiune
Preț: 14,05 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -67,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -210,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,94 – 5,30 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)3,94 – 5,30 (Mijloc 4,52)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Help Supply Services (SIC 7363)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate0,8 %67 (față de colegi)23 %
Marja netă · Calitate-3,1 %31 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-4,7 %0 (pe interval fix)18 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie1,8x62 (pe interval fix)23 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,3x0 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x62 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie43/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate53/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

KELLY SERVICES, INC. (KELYA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-27.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,3 mld USD în 2025; creștere an/an -1,9 %; marjă netă -3,1 %; ROE -11,9 %; datorie netă/EBITDA 1,8x.

Intervalul de valoare estimat este 3,94–5,30 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 4,52 USD, prețul de 14,05 USD lasă un potențial de -67,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -210,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -4,7 %
  • Acoperirea dobânzilor: 1,3x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Help Supply Services (SIC 7363) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 23,4x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,9x
P/S
—
mediana verticalei 0,3x
P/B
—
mediana verticalei 1,4x
ROE
-11,9 %
mediana verticalei 4,6 %
sub mediană (−360,5 %)
Marja netă
-3,1 %
mediana verticalei 0,3 %
sub mediană (−1.007,7 %)
Marja EBIT
0,3 %
mediana verticalei 0,8 %
sub mediană (−67,4 %)
Venituri an/an
-1,9 %
mediana verticalei -2,9 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
1,8x
mediana verticalei 2,5x
sub mediană (−25,7 %)
Randament dividend
2,1 %
mediana verticalei 2,9 %
sub mediană (−25,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
RHIRobert Half Inc.4,4 mld35,69,8 %2,3 %−7,2 %+59 % / −48 %
MANManpowergroup Inc.2,2 mld18,25,8 %0,6 %+0,6 %+61 % / −38 %
NSPInsperity, Inc.1,9 mld554,94,6 %0,0 %+3,5 %+44 % / −55 %
AMNAmn Healthcare Services, Inc.1,8 mld17,715,6 %3,1 %−8,5 %+185 % / −30 %
EFOREverforth, Inc.1,5 mld21,83,7 %1,7 %−2,9 %−21 % / −60 %
KFRCKforce Inc997,7 mil23,430,5 %3,0 %−5,4 %+89 % / −20 %
BBSIBarrett Business Services, Inc.728,3 mil24,213,9 %2,4 %+8,4 %−13 % / +11 %
TBITrueBlue, Inc.376,8 mil—-15,9 %-2,6 %+3,1 %+152 % / −11 %
HQIHireQuest, Inc.239,2 mil30,012,1 %27,1 %−11,4 %+98 % / +16 %
RCMTRcm Technologies, Inc.226,3 mil13,839,5 %5,1 %indisponibil+63 % / +18 %
TTECTTEC Holdings, Inc.73,0 mil—-108,2 %-10,2 %−3,2 %−56 % / −92 %
DLHCDlh Holdings Corp.52,6 mil—-20,8 %-8,5 %−13,0 %−42 % / −74 %
BGSFBgsf, Inc37,5 mil—-4,4 %-2,3 %−10,6 %−24 % / −64 %
STRRStar Equity Holdings, Inc.35,0 mil—-18,2 %-4,3 %+22,9 %−6 % / −40 %
CIRCCircle8 Group Inc.23,5 mil——-19,4 %−1,5 %−90 % / −95 %
YFORYY Group Holding Ltd.3,9 mil—-94,1 %-11,8 %+29,4 %−100 % / indisponibil
KELYAKelly Services, Inc.——-11,9 %-3,1 %−1,9 %+23 % / −26 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KELYA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).

Pe scurt

Kelly este un furnizor specializat de soluții de talent, care leagă angajatorii de forța de muncă temporară, permanentă și de servicii de outsourcing în trei unități de business: ETM, SET și Education. Compania trece printr-o perioadă de scădere a veniturilor, dar în trimestrul al doilea din 2026 a raportat o îmbunătățire secvențială, ceea ce face ca evoluția cererii din următoarele trimestre să fie un element de urmărit. Veniturile din servicii au ajuns la 1038.2 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026 2.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o prezență largă în trei segmente specializate, cu poziții de lider în educație și în servicii tehnice. Modelul de outsourcing și programele de integrare aduc un avantaj operațional recunoscut în raport 13.
  • Clientela diversificată și un portofoliu de servicii care include RPO și MSP oferă o poziție solidă în relațiile cu clienții mari 1.
  • Compania a demonstrat disciplină în gestionarea cheltuielilor și capacitatea de a îmbunătăți marja ajustată EBITDA în 2026 3.

Puncte slabe

  • Veniturile au scăzut în 2026 și au fost afectate de reducerea cererii din partea unor clienți mari și a contractorilor guvernamentali 23.
  • Compania a înregistrat depreciere de fond comercial și pierderi de exploatare în 2025, ceea ce arată presiuni asupra rentabilității 1.
  • Marjele brute și cele ajustate au scăzut, iar mixul de business și costurile cu angajații au contribuit la această evoluție 23.

Oportunități

  • O revenire a cererii economice ar putea aduce creșteri rapide ale volumelor, mai ales în ETM și SET, unde compania a raportat semne de îmbunătățire 23.
  • Extinderea serviciilor de talent solutions și a RPO ar putea compensa scăderea din staffing tradițional 2.
  • Modernizarea tehnologică și integrarea unei platforme unice ar putea reduce costurile și îmbunătăți productivitatea pe termen mediu 1.

Amenințări

  • Automatizarea și inteligența artificială ar putea reduce cererea pentru anumite categorii de personal, mai ales în roluri administrative 1.
  • Concurența intensă și apariția platformelor online ar putea limita capacitatea companiei de a-și menține cota de piață 1.
  • Modificările de reglementare privind salariile, impozitele și politicile de imigrație ar putea crește costurile și reduce atractivitatea serviciilor 1.

Riscuri

  • Dependența de ciclul economicridicat

    Cererea de personal temporar scade rapid când activitatea economică se contractă, iar veniturile au scăzut în 2026 12.

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un procent semnificativ din venituri provine de la cei mai mari clienți, iar pierderea unuia dintre ei ar putea afecta grav rezultatele 1.

  • Depreciere de activemediu

    Pierderile din depreciere de fond comercial arată că valoarea unor achiziții poate fi revizuită dacă performanța scade 1.

  • Costuri de asigurare și reglementaremediu

    Modificările privind costurile de asigurare pentru accidente și șomaj, precum și noile reglementări, ar putea crește cheltuielile 1.

  • Riscuri legate de tehnologie și securitatemediu

    Incidentele de securitate cibernetică sau întreruperile sistemelor ar putea afecta serviciile și reputația companiei 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă revenirea cererii se confirmă, creșterea în ETM și SET ar putea accelera îmbunătățirea veniturilor și a marjelor 23.
  • Programele de eficiență și integrarea platformelor ar putea sprijini o rentabilitate mai bună chiar și cu volume moderate 3.
  • Poziția de lider în nișe specializate și extinderea RPO ar putea oferi stabilitate pe termen lung 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă scăderea cererii continuă, veniturile și profitabilitatea ar putea rămâne sub presiune în următoarele trimestre 2.
  • Automatizarea și AI ar putea reduce permanent cererea pentru anumite roluri, ceea ce ar limita creșterea pe termen lung 1.
  • Dacă clienții mari reduc volumele sau trec la furnizori interni, compania ar putea pierde cote de piață importante 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor din ETM și SET față de anul precedentQ3 2026
  • Marja ajustată EBITDA în trimestrul patruQ4 2026
  • Reluarea cererii din partea contractorilor guvernamentali federali2027
  • Efectul integrării platformei unice asupra costurilornext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).

Afacerea

Kelly își desfășoară activitatea ca furnizor global de soluții specializate de talent, cu sediul în Statele Unite. Compania oferă personal temporar și permanent, servicii bazate pe rezultate, RPO, MSP și outsourcing al procesului de salarizare. Potrivit raportului anual, în 2025 au fost plasați aproximativ 375000 de lucrători la clienți din întreaga lume 1. Veniturile din servicii au fost de 4250.9 milioane USD în anul fiscal 2025 1.

Modelul de business este sensibil la ciclurile economice: cererea de personal temporar tinde să crească înainte de angajările permanente și să scadă primul atunci când activitatea economică se contractă. Serviciile de plasare permanentă au marje brute mai mari, dar reprezintă o parte mică din venituri 1. Clientela include de la firme locale până la companii Fortune 500, agenții guvernamentale și instituții de învățământ, iar cei mai mari 10 clienți au reprezentat o parte semnificativă din venituri în 2025 1.

În 2025, Kelly a combinat segmentele P&I și OCG în ETM, a integrat achiziția MRP și a continuat programul de transformare și reducere a costurilor. Noul CEO, numit în septembrie 2025, a continuat aceste acțiuni, iar compania a rapoartat în 2026 o îmbunătățire secvențială a performanței în toate cele trei segmente 12.

Segmente

Enterprise Talent Management (ETM)

ETM acoperă personal temporar, servicii bazate pe rezultate, plasare permanentă, BPO, MSP și RPO, cu accent pe industrie ușoară, centre de contact și servicii administrative din America de Nord. Veniturile au fost de 2005.5 milioane USD în anul fiscal 2025 1, iar în primele șase luni din 2026 au scăzut la 944.7 milioane USD 2. Segmentul a arătat semne de revenire a cererii, cu creștere în zona talent solutions 2.

Science, Engineering & Technology (SET)

SET oferă personal specializat în științe, inginerie, tehnologie și telecomunicații, în principal în America de Nord. Veniturile au crescut în 2025 la 1240.4 milioane USD 1, datorită achiziției MRP, dar cererea din partea contractorilor guvernamentali federali și a serviciilor IT a scăzut 2. Compania a raportat totuși creșteri în specializarea Telecom 2.

Education

Education furnizează personal didactic și servicii de terapie către școli din SUA, cu sezonalitate pronunțată, în special în trimestrul al treilea. Veniturile din 2025 au fost de 1010.7 milioane USD 1. În 2026, cererea a scăzut din cauza întârzierii deciziilor contractuale și a scăderii înscrierilor 2.

Piața în context

Industria serviciilor de forță de muncă la nivel mondial este extrem de competitivă și fragmentată, cu bariere de intrare reduse. Kelly acționează atât la nivel național, cât și regional, în concurență cu companii mari și cu platforme online de recrutare 1. Cererea depinde de activitatea economică și de politicile comerciale, iar scăderea încă vizibilă în 2026 arată că piața nu și-a revenit complet 2.

Deși mediul este încă dificil, compania observă semne de stabilizare în 2026, cu creștere în ETM și SET față de trimestrul anterior 23. Dacă revenirea cererii se consolidează, marjele și volumele ar putea beneficia de efectul de levier operațional, dar acest lucru depinde de evoluția economiei și de deciziile clienților mari 1.

Tendințe

  • Automatizarea și inteligența artificialămixt

    Tehnologiile de automatizare și AI ar putea reduce cererea pentru anumite roluri administrative și de suport, afectând în special categoriile de personal cu competențe reduse. Compania folosește și ea AI în procesele de recrutare, ceea ce ar putea compensa parțial aceste efecte 1.

  • Ciclul economic și cererea de personalvânt din față

    Cererea pentru personal temporar a scăzut în 2025 și în prima parte a lui 2026, iar veniturile au scăzut cu 8.3% în primele șase luni din 2026 2. Dacă activitatea economică revine, angajatorii ar putea crește din nou utilizarea personalului temporar înainte de angajările permanente 1.

  • Îmbunătățirea eficienței operaționalevânt din spate

    Programele de integrare, modernizarea tehnologică și reducerea cheltuielilor au redus SG&A și ar putea susține marje mai mari dacă volumele cresc 23. Prognoza companiei pentru trimestrul patru din 2026 include o revenire a marjei, dar această previziune depinde de condiții macroeconomice stabile 3.

Poziția concurențială

În Statele Unite, Kelly concurează cu firme naționale care oferă o gamă largă de servicii, precum și cu mii de companii regionale sau specializate. Principalii concurenți indicați în raport sunt Randstad, Adecco Group, ManpowerGroup și Allegis Group 1. Factorii cheie sunt calitatea serviciului, prețul și amploarea ofertei, iar presiunea prețurilor poate crește într-o economie în scădere 1.

Riscul major este apariția platformelor online de recrutare și a modelelor de sourcing care ocolesc agențiile tradiționale. Compania a avertizat că aceste concurențe ar putea limita capacitatea de a menține cota de piață 1.

  • Randstad

    Concurent global de servicii de forță de muncă, menționat printre cei mai mari concurenți ai Kelly în 2025 1.

  • Adecco Group

    Furnizor internațional de servicii de personal, indicat printre principalii concurenți ai companiei în 2025 1.

  • ManpowerGroupMAN

    Companie globală de servicii de personal, menționată în raport ca un concurent direct 1.

  • Allegis Group

    Grup privat de servicii de personal și consultanță, indicat printre concurenții principali în 2025 1.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-28 · SEC / Kelly Services, Inc. · 12 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-28 · SEC / Kelly Services, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Kelly Services, Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Kelly Services, Inc. (KELYA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw