olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Ford Motor Company F

Motor Vehicles & Passenger Car Bodies · SIC 3711 · Verticală: Motor Vehicles & Passenger Car Bodies (SIC 3711)

12,53USD−1,10 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Ford Motor Company, cu sediul la Dearborn, Michigan, produce camioane, SUV-uri, vehicule comerciale și modele Lincoln, având și o divizie de servicii financiare prin Ford Credit. În al doilea trimestru din 2026 compania a obținut venituri de 48,3 miliarde USD și a ridicat ghidajul pentru anul, ceea ce atrage atenția asupra modului în care își echilibrează activitatea tradițională cu investițiile în vehiculele electrice.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ford Motor Company (F) costa 12,53 USD (−1,10 % într-o zi), cu capitalizare 46,7 mld USD, randament al dividendului 4,79 %, beta 0,92, interval pe 52 de săptămâni 11,21–17,44 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 49,5 mld USD (−2,0 % an/an), profit net de 2,0 mld USD (−16,3 % an/an), EPS diluat 0,50 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
46,7 mld USD
acțiuni la 28 apr. 2011
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,08 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-16,59 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
4,79 %
DPS 12 luni 0,60
Beta (2 ani)
0,92
Volatilitate (1 an) 36 %
Interval 52 săpt.
11,2117,44

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,3
neutru
Bollinger (20, 2)
11,54 – 12,74
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,83 · lățimea benzii 9,9 %
SMA 50 / 200
12,78 / 13,32
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,06 / -0,18
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+2,0 %−5,9 %+8,0 pp—
3 luni−9,1 %−4,6 %−4,5 pp—
6 luni+2,9 %+0,2 %+2,6 pp—
De la început de an−4,5 %+7,4 %−11,9 pp—
1 an−4,4 %+8,2 %−12,6 pp−41,8 %
3 ani+21,5 %+68,4 %−46,9 pp−58,9 %
5 ani−35,0 %+56,5 %−91,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,6 %
29 mai 2026 → 26 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−65,5 %
14 ian. 2022 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−8,3 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
49,5 mld USD
−2,0 % an/an
Profit net
2,0 mld USD
−16,3 % an/an
EPS diluat
0,50
−16,7 % an/an
netă / operațională
4,1 % / 2,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri48,2 mld40,7 mld50,2 mld50,5 mld45,9 mld43,3 mld48,3 mld49,5 mld
Costul vânzărilor41,3 mld35,2 mld44,2 mld43,4 mld51,6 mld35,3 mld42,2 mld42,1 mld
Cheltuieli generale și de vânzare2,8 mld2,4 mld2,7 mld2,7 mld3,0 mld2,8 mld2,7 mld3,1 mld
Profit operațional1,2 mld319,0 mil511,0 mil1,6 mld-11,6 mld2,3 mld638,0 mil1,5 mld
Amortizare și depreciere1,9 mld1,8 mld1,9 mld2,0 mld10,3 mld1,9 mld1,9 mld2,0 mld
Cheltuieli cu dobânzile—288,0 mil297,0 mil321,0 mil348,0 mil350,0 mil357,0 mil385,0 mil
Profit înainte de impozit2,3 mld621,0 mil541,0 mil1,8 mld-14,8 mld2,9 mld-2,0 mld2,1 mld
Impozit pe profit483,0 mil148,0 mil570,0 mil-630,0 mil-3,8 mld361,0 mil-711,0 mil97,0 mil
Profit net1,8 mld471,0 mil-36,0 mil2,4 mld-11,1 mld2,6 mld-1,3 mld2,0 mld
EPS diluat0,45 ≈0,12-0,010,60-2,88 ≈0,63-0,330,50
Flux de numerar operațional3,0 mld3,7 mld6,3 mld ≈7,4 mld ≈3,9 mld1,3 mld4,3 mld ≈5,4 mld ≈
Investiții (capex)2,5 mld1,8 mld2,1 mld2,1 mld ≈2,8 mld2,4 mld2,4 mld ≈2,3 mld ≈
Dividende plătite596,0 mil1,2 mld597,0 mil ≈597,0 mil ≈599,0 mil607,0 mil599,0 mil ≈598,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni150,0 mil00 ≈0 ≈0311,0 mil0 ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri160,3 mld155,9 mld127,1 mld136,3 mld158,1 mld176,2 mld185,0 mld187,3 mld
Venituri an/an+2,3 %−2,8 %−18,4 %+7,2 %+15,9 %+11,5 %+5,0 %+1,2 %
Profit net3,7 mld84,0 mil-1,3 mld17,9 mld-2,0 mld4,3 mld5,9 mld-8,2 mld
Profit net an/an−52,4 %−97,7 %−1.619,0 %indisponibil−111,0 %indisponibil+35,2 %−238,8 %
EPS diluat0,920,01-0,324,45-0,491,081,46-2,06
EPS diluat an/an−52,3 %−98,9 %−3.300,0 %indisponibil−111,0 %indisponibil+35,2 %−241,1 %
netă %2,3 %0,1 %-1,0 %13,2 %-1,3 %2,5 %3,2 %-4,4 %
Flux de numerar liber7,2 mld10,0 mld18,5 mld9,6 mld-13,0 mil6,7 mld6,7 mld12,5 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
23,4 mld USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
36,0 mld USD
Active totale
289,2 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,07x
ROE
-20,2 %
ROA
-2,8 %
Marja FCF
6,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
176,2 mld
2024
185,0 mld
2025
187,3 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
150,6 mld
2024
158,4 mld
2025
174,5 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
25,6 mld ≈
2024
26,6 mld ≈
2025
12,8 mld ≈

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
8,2 mld
2024
8,0 mld
2025
9,4 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
10,7 mld
2024
10,3 mld
2025
10,8 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
5,5 mld
2024
5,2 mld
2025
-9,2 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
7,7 mld
2024
7,6 mld
2025
16,0 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
13,1 mld ≈
2024
12,8 mld ≈
2025
6,8 mld ≈

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
7,6 mld
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
4,0 mld
2024
7,2 mld
2025
-11,8 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-362,0 mil
2024
1,3 mld
2025
-3,7 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Profit net
2023
4,3 mld
2024
5,9 mld
2025
-8,2 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,08
2024
1,46
2025
-2,06

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
4,0 mld
2024
4,0 mld
2025
4,0 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,25
2024
0,78
2025
0,75

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
24,9 mld
2024
22,9 mld
2025
23,4 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
15,6 mld
2024
14,7 mld
2025
15,4 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
15,7 mld
2024
15,0 mld
2025
15,3 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Active curente
2023
121,5 mld
2024
124,5 mld
2025
123,5 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
40,8 mld
2024
41,9 mld
2025
—

SEC (XBRL)· 06 feb. 2025verificat

Fond comercial
2023
683,0 mil
2024
658,0 mil
2025
483,0 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
80,0 mil
2024
69,0 mil
2025
170,0 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Active totale
2023
273,3 mld
2024
285,2 mld
2025
289,2 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
26,0 mld
2024
24,1 mld
2025
25,8 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 05 feb. 2021verificat

Datorii curente
2023
101,5 mld
2024
106,9 mld
2025
114,9 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
230,5 mld
2024
240,3 mld
2025
253,2 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
42,8 mld
2024
44,9 mld
2025
36,0 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
14,9 mld
2024
15,4 mld
2025
21,3 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
8,2 mld
2024
8,7 mld
2025
8,8 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
6,7 mld ≈
2024
6,7 mld ≈
2025
12,5 mld ≈

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-17,6 mld
2024
-24,4 mld
2025
-18,0 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
2,6 mld
2024
7,5 mld
2025
-3,2 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
5,0 mld
2024
3,1 mld
2025
3,0 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
335,0 mil
2024
426,0 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
8,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-275,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-238,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-241,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
85,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
8,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
-3,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-4,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-18,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-4,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
46,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-5,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
15,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
9,8 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
5,1 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
169,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
38 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
35 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
60 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
13 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
46,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-16,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
9,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
11,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
5,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
0,82
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

12,53 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 46,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
46,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-18,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-4,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

35/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 28 apr. 2011
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2480derivat 183

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
9,86
USD pe acțiune
Mijloc
11,31
USD pe acțiune
Sus
13,25
USD pe acțiune
Preț: 12,53 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -9,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -10,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,86 – 13,25 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)9,86 – 13,25 (Mijloc 11,31)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Motor Vehicles & Passenger Car Bodies (SIC 3711)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-4,2 %60 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,8 %48 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-5,0x0 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x24 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare11,0 %100 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,8 %83 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente46,7 %100 (pe interval fix)10 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie9/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial48/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial60/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente90/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Ford Motor Co (F). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 187,3 mld USD în 2025; creștere an/an 1,2 %; marjă netă -4,2 %; ROE -18,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 9,86–13,25 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 11,31 USD, prețul de 12,53 USD lasă un potențial de -9,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -10,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randament FCF: 11,0 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,8 %
  • Rata de distribuire (FCF): 46,7 %

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: -5,0x
  • Lichiditatea curentă: 1,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Motor Vehicles & Passenger Car Bodies (SIC 3711) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 25 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 21,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 18,7x
P/S
0,2x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−78,0 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 2,1x
sub mediană (−39,2 %)
ROE
-18,4 %
mediana verticalei -4,4 %
sub mediană
Marja netă
-4,2 %
mediana verticalei -28,4 %
peste mediană
Marja EBIT
-3,8 %
mediana verticalei -38,7 %
peste mediană
Venituri an/an
1,2 %
mediana verticalei -1,7 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,5x
Randament dividend
4,8 %
mediana verticalei 0,8 %
peste mediană (+519,9 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TSLATesla, Inc.1.358,5 mld378,93,8 %3,1 %−2,9 %−20 % / +43 %
GMGeneral Motors Company75,4 mld19,96,1 %2,1 %−1,3 %+22 % / +183 %
PCARPACCAR Inc55,0 mld19,913,7 %9,5 %−15,5 %−1 % / +14 %
LILi Auto Inc.24,2 mld149,01,6 %1,0 %−18,8 %−35 % / −68 %
RIVNRivian Automotive, Inc.19,4 mld—-55,0 %-45,9 %+8,4 %−21 % / −21 %
OSKOshkosh Corporation8,3 mld16,711,0 %4,6 %−2,9 %+7 % / +41 %
NIONIO Inc.7,9 mld—-302,6 %-17,1 %+38,9 %−42 % / −56 %
VFSVinFast Auto Ltd.7,5 mld——-175,5 %+54,7 %−1 % / −62 %
FSSFederal Signal Corporation6,8 mld23,320,5 %11,7 %+17,1 %−2 % / +63 %
LCIDLucid Group, Inc.1,2 mld—-571,4 %-249,2 %+67,6 %−78 % / −93 %
LOTLotus Technology Inc.197,9 mil——-89,4 %−43,8 %−77 % / −97 %
NIUNiu Technologies112,4 mil—-4,4 %-0,9 %+36,7 %−50 % / −26 %
GGRGogoro Inc.40,6 mil—-56,2 %-28,4 %−9,4 %−31 % / −95 %
WKHSWorkhorse Group Inc.34,2 mil——-301,5 %+201,1 %−71 % / −100 %
DCXDigital Currency X Technology Inc.20,7 mil——-434,9 %−27,1 %−100 % / −100 %
FFAIFaraday Future Intelligent Electric Inc.9,6 mil—-2.030,5 %-21.838,0 %−0,6 %−100 % / −100 %
FLYEFly-E Group, Inc.3,7 mil—-82,2 %-67,9 %−25,0 %−50 % / indisponibil
CENNCenntro Inc.348,8 mii—-126,6 %-423,9 %−42,2 %−99 % / −100 %
FFord Motor Co——-18,4 %-4,2 %+1,2 %−4 % / +22 %
RACEFerrari N.V.——42,9 %22,3 %+7,0 %+8 % / +18 %
TMToyota Motor Corp——13,6 %9,9 %+6,5 %+8 % / +15 %
PSNYPolestar Automotive Holding UK PLC———-100,8 %−14,1 %−76 % / −94 %
XPEVXpeng Inc.——-7,9 %-46,7 %indisponibil−56 % / −42 %
STLAStellantis N.V.——-33,0 %-14,5 %−2,1 %−58 % / −80 %
AIIORobo.ai Inc.———-17.614,9 %−92,1 %−97 % / −100 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru F din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

    Pe scurt

    Ford Motor Company, cu sediul la Dearborn, Michigan, produce camioane, SUV-uri, vehicule comerciale și modele Lincoln, având și o divizie de servicii financiare prin Ford Credit. În al doilea trimestru din 2026 compania a obținut venituri de 48,3 miliarde USD și a ridicat ghidajul pentru anul, ceea ce atrage atenția asupra modului în care își echilibrează activitatea tradițională cu investițiile în vehiculele electrice 13.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o poziție puternică pe segmentul camioanelor și al vehiculelor off-road, care aduc marje bune și putere de preț 3. Divizia Ford Pro rămâne un generator important de profit, iar Ford Credit contribuie stabil la rezultate 3.
    • Compania are o bază largă de concesionari și o prezență globală puternică, ceea ce îi oferă flexibilitate comercială 1. Fluxul de numerar operațional rămâne solid, ceea ce sprijină investițiile strategice 3.
    • Ford a demonstrat disciplină în execuție și în reducerea costurilor, ceea ce a dus la îmbunătățirea profitabilității în primul semestru din 2026 3.

    Puncte slabe

    • Segmentul vehiculelor electrice rămâne în pierdere, iar compania a suportat depreciere și cheltuieli de anulare a unor programe 13. Această povară afectează rezultatele generale și capacitatea de a finanța noi investiții.
    • Compania depinde de furnizori externi pentru componente și materii prime, iar întreruperile de aprovizionare pot opri producția 12. Structura de costuri fixe ridicată face ca variațiile de volum să aibă efecte mari asupra profitabilității 1.
    • Rezultatul net a fost negativ în al doilea trimestru din 2026, din cauza elementelor speciale legate de BOSK și de programele electrice anulate 3.

    Oportunități

    • Dacă profitabilitatea segmentului Ford Blue și a Ford Pro se menține, compania ar putea finanța mai ușor noi tehnologii, inclusiv Ford Energy 3. Recuperarea producției pierdute în a doua jumătate a anului ar putea aduce un impact pozitiv suplimentar 2.
    • Reducerea costurilor și îmbunătățirea calității ar putea consolida poziția pe piața americană, unde compania a crescut cota de piață 13. Serviciile conectate și soluțiile pentru flote pot aduce venituri recurrente.
    • Rambursările legate de tarife ar putea reduce costurile nete ale companiei, dacă sunt primite în calendarul estimat 2.

    Amenințări

    • Politica comercială și tarifele ar putea crește costurile și incertitudinea pentru întregul lanț de aprovizionare 1. Schimbările de reglementare pot influența și cererea pentru vehicule electrice.
    • Presiunile concurențiale și capacitatea excedentară din industrie pot menține prețurile sub presiune, în special pe segmentul electric 1.
    • Costurile ridicate ale creditului și inflația persistentă ar putea afecta cererea consumatorilor și marjele Ford Credit 1.

    Riscuri

    • Recalls și costuri de garanțieridicat

      Defectele de produs pot duce la rechemări, costuri de garanție și întârzieri ale lansărilor de modele noi 1. Dacă aceste costuri cresc peste așteptări, rezultatele financiare ar putea fi afectate semnificativ 1.

    • Dependența de furnizoriridicat

      Compania depinde de un lanț complex de furnizori, iar o întrerupere la un singur furnizor critic poate opri producția 12. Recuperarea volumelor pierdute poate fi limitată, ceea ce ar putea afecta veniturile 1.

    • Strategia pentru vehiculele electricemediu

      Adoptarea lentă a vehiculelor electrice și schimbările de politică pot duce la noi depreciери sau anulări de programe 12. Costurile suplimentare legate de aceste acțiuni ar putea depăși estimările actuale 1.

    • Politica comercială și tarifelemediu

      Tarifele și restricțiile la export pot crește costurile de producție și pot întârzia rambursările așteptate 12. Incertitudinea privind calendarul rambursărilor face dificilă planificarea financiară pe termen scurt 2.

    • Riscuri financiare și de finanțarescăzut

      Ratele dobânzii ridicate pot crește costul capitalului și pot reduce marja Ford Credit, dacă finanțarea devine mai scumpă 1. Inflația și datoriile guvernamentale pot menține presiunea asupra costurilor 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă Ford continuă să își îmbunătățească profitabilitatea în segmentele tradiționale și reduce costurile, ar putea atinge ghidajul ridicat pentru anul 2026 3. Puterea de preț a camioanelor și a modelelor off-road ar putea sprijini marjele pe termen mediu 3.
    • Disciplina în alocarea capitalului și reducerea pierderilor din segmentul electric ar putea elibera resurse pentru investiții în tehnologii noi 13. Recuperarea producției afectate de incendiile de la furnizor ar putea adăuga venituri în a doua jumătate a anului 2.
    • Diversificarea în servicii conectate, soluții pentru flote și finanțare auto ar putea crea surse de venit mai stabile 13.

    Ce ar strica teza

    • Dacă cererea pentru vehiculele electrice rămâne slabă, pierderile segmentului Model e ar putea continua și ar putea necesita noi depreciieri 13. Costurile suplimentare legate de programele anulate ar putea depăși estimările actuale 1.
    • Tarifele și incertitudinea politicii comerciale ar putea reduce marjele și întârzia rambursările așteptate 12. Presiunea concurențială ar putea limita creșterea prețurilor pe piețele-cheie 1.
    • Dependența de furnizori externi și întreruperile repetate din aprovizionare ar putea afecta în continuare producția și veniturile 12.

    De urmărit

    • Evoluția EBIT-ului ajustat față de ghidajul de 10 până la 11 miliarde USDQ3 2026
    • Calendarul și valoarea rambursărilor legate de tarife, inclusiv cele IEEPA2026
    • Costurile și impactul asupra producției ale incidentelor de la Novelisnext 10-Q
    • Pierderea Ford Model e și progresul investițiilor în platforma UEV și Ford Energy2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

    Afacerea

    Ford Motor Company a fost înființată în Delaware în 1919 și are sediul în Dearborn, Michigan, cu aproximativ 169,000 de angajați în întreaga lume 1. Compania vinde mărcile Ford și Lincoln, prin rețele de concesionari independenți, și oferă și servicii conectate precum BlueCruise și soluții de securitate 1. Strategia sa, numită Ford+, urmărește o companie cu marje mai mari și o eficiență a capitalului sporită 1.

    Activitatea este organizată în trei segmente: Ford Blue, pentru vehiculele cu motor cu ardere internă și hibride, Ford Model e, pentru vehiculele electrice și software-ul asociat, și Ford Pro, pentru clienții comerciali, guvernamentali și de închiriere 1. Ford Credit oferă finanțare auto prin concesionari, iar majoritatea afacerii acesteia are loc în Statele Unite și Canada 1.

    În 2025, compania a vândut en-gros aproximativ 4,395,000 de vehicule la nivel mondial, un volum ușor inferior celui din anul precedent 12. Volumele sunt influențate de cererea industriei, de nivelul stocurilor din concesionare și de capacitatea de a menține producția în fața perturbărilor din lanțul de aprovizionare 1.

    Segmente

    Ford Model e

    Ford Model e se ocupă de vehiculele electrice, inclusiv EREV-uri, și de tehnologiile software asociate 1. Segmentul rămâne în pierdere, deși EBIT-ul său s-a îmbunătățit în ultimele trimestre consecutive, iar compania a anunțat că ar putea investi suplimentar în platforma UEV și în Ford Energy 3.

    Piața în context

    Statele Unite reprezintă cea mai mare piață a companiei, unde vânzările au crescut în 2025 și cota de piață a ajuns la 13,2% 1. Industria este puternic concurențială, cu capacitate excedentară și presiuni asupra prețurilor, iar ghidajul companiei presupune un SAAR american între 16,0 și 16,5 milioane de unități 13.

    Piața vehiculelor electrice a încetinit, iar schimbările de politică din Statele Unite au redus stimulentele pentru acestea 1. Compania a anulat mai multe programe electrice și a înregistrat depreciere importantă, ceea ce arată cât de volatilă este această piață pentru un producător tradițional 12.

    Tendințe

    • Tarifele comercialemixt

      Tarifele au crescut costurile și incertitudinea în industrie, iar Ford a raportat costuri brute legate de tarife de aproximativ 3 miliarde USD în 2025 1. Compania se așteaptă la rambursări de circa 3 miliarde USD, dar calendarul acestora rămâne incert și depinde de politica comercială 2.

    • Cererea pentru vehicule electricevânt din față

      Adoptarea vehiculelor electrice a fost sub așteptări, iar reducerea stimulentelor ar putea prelungi perioada de subutilizare a capacității de producție 1. Ford a rationalizat planurile pentru EV-uri, ceea ce poate reduce pierderile viitoare, dar poate limita și creșterea în acest segment 12.

    • Cererea pentru camioane și vehicule off-roadvânt din spate

      Camionetele, SUV-urile și modelele off-road ale Ford au susținut puterea de preț și marjele mai bune din trimestrul al doilea din 2026 3. Dacă cererea pentru aceste vehicule rămâne solidă, ar putea sprijini rezultatele financiare ale companiei 3.

    • Costurile materiilor prime și întreruperile din aprovizionaremixt

      Incendiile de la un furnizor major de aluminiu au afectat producția, iar prețurile materiilor prime rămân volatile 12. Compania se așteaptă să recupereze parțial producția pierdută în a doua jumătate a anului, dar impactul final rămâne incert 2.

    Poziția concurențială

    Industria auto are mulți producători și nu există un lider dominant la nivel global, iar în multe țări câțiva producători domină vânzările 1. Concurența include atât producători tradiționali, cât și noi jucători din zona vehiculelor electrice, ceea ce împinge în jos prețurile și marjele 1.

    Ford se confruntă cu presiuni de preț și cu excedent de capacitate, în special pe segmentul electric, unde cererea a fost mai slabă decât se anticipa 1. Avantajul companiei rămâne prezența puternică pe piețele de camionete și pe segmentul comercial 3.

    • General MotorsGM

      Producător american din aceeași categorie, care se confruntă cu presiuni similare de preț și de tranziție către vehicule electrice, conform contextului industriei descris în sursele Ford.

    • Producători asiatici și europeni

      Concurenți globali citați în analiza industriei, care contribuie la presiunea asupra prețurilor și la concurența pe piețele internaționale.

    • Producători de vehicule electrice

      Noi jucători din segmentul electric care au schimbat dinamica industriei și au influențat cererea și prețurile vehiculelor cu baterii.

    • Furnizori de baterii și materii prime

      Actori din lanțul de aprovizionare care influențează costurile și disponibilitatea componentelor electrice pentru producătorii auto.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Ford Motor Company · 11 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Ford Motor Company · 29 iul. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Ford Motor Company · 28 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.