olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Workhorse Group Inc. WKHS

Motor Vehicles & Passenger Car Bodies · SIC 3711 · Verticală: Motor Vehicles & Passenger Car Bodies (SIC 3711)

3,31USD+5,08 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Workhorse Group este un producător nord-american de camioane și autobuze electrice de tonaj mediu, care a fuzionat în decembrie 2025 cu Motiv Power Systems. Compania traversează o perioadă de restructurare și de incertitudine privind finanțarea, iar în 2026 își extinde planurile și către centre de date mobile cu inteligență artificială. Pentru 2025 pierderea netă a fost de 64,1 milioane USD, iar în al doilea trimestru din 2026 veniturile au fost de 3,6 milioane USD.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Workhorse Group Inc. (WKHS) costa 3,31 USD (+5,08 % într-o zi), cu capitalizare 36,2 mil USD, beta 1,24, interval pe 52 de săptămâni 2,34–11,93 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 3,6 mil USD (+374,9 % an/an), profit net de -20,2 mil USD, EPS diluat -1,86 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
36,2 mil USD
acțiuni la 10 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -6,66 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-201,29 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,24
Volatilitate (1 an) 96 %
Interval 52 săpt.
2,3411,93

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
68,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
2,36 – 3,24
peste banda superioară · %B 1,08 · lățimea benzii 31,6 %
SMA 50 / 200
2,94 / 3,20
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,01 / -0,06
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+12,2 %−1,1 %+13,3 pp—
3 luni−5,7 %−0,5 %−5,2 pp—
6 luni−18,7 %+4,4 %−23,1 pp—
De la început de an−35,0 %+12,3 %−47,3 pp—
1 an−68,7 %+13,5 %−82,2 pp−37,0 %
3 ani−99,7 %+76,4 %−176,2 pp−47,7 %
5 ani−100,0 %+63,7 %−163,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−80,4 %
24 nov. 2025 → 29 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−100,0 %
15 nov. 2021 → 29 apr. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−82,4 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
3,6 mil USD
+374,9 % an/an
Profit net
-20,2 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-1,86
indisponibil an/an
netă / operațională
-566,3 % / -545,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri2,5 mil2,4 mil1,1 mil750,0 mii2,4 mil12,5 mil4,3 mil3,6 mil
Costul vânzărilor6,6 mil-8,2 mil2,2 mil2,1 mil10,1 mil2,5 mil11,8 mil11,0 mil
Profit brut-4,1 mil10,5 mil-1,1 mil-1,4 mil-7,7 mil10,1 mil-7,5 mil-7,5 mil
Cercetare și dezvoltare2,3 mil5,1 mil3,7 mil3,2 mil1,1 mil9,3 mil4,1 mil4,1 mil
Cheltuieli generale și de vânzare7,7 mil-17,8 mil4,3 mil4,5 mil7,8 mil4,3 mil9,5 mil7,8 mil
Profit operațional-14,2 mil17,1 mil-9,1 mil-9,0 mil-16,6 mil-3,6 mil-21,1 mil-19,4 mil
Amortizare și depreciere1,9 mil ≈-5,1 mil197,0 mii198,0 mii ≈5,2 mil ≈-4,4 mil2,0 mil1,6 mil ≈
Profit înainte de impozit-25,1 mil29,0 mil-12,7 mil-12,8 mil-7,8 mil-20,8 mil-19,9 mil-20,2 mil
Impozit pe profit01,0 mii0004,0 mii-34,0 mii0
Profit net-25,1 mil29,0 mil-12,7 mil-12,8 mil-7,8 mil-20,8 mil-19,9 mil-20,2 mil
EPS diluat-19,001,62 ≈-1,36-1,38-0,50-2,31 ≈-1,99-1,86
Flux de numerar operațional-10,1 mil ≈2,0 mil-12,5 mil-9,2 mil ≈-3,3 mil ≈-10,5 mil-16,5 mil-24,1 mil ≈
Investiții (capex)268,2 mii ≈733,4 mii168,0 mii102,0 mii ≈-270,0 mii ≈603,0 mii125,0 mii145,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu201820192020⚠ 202120222023⚠ 20242025
Venituri763,2 mii376,6 mii1,4 mil-851,9 mii5,0 mil13,1 mil7,0 mil21,2 mil
Venituri an/an−92,4 %−50,7 %+269,8 %—indisponibil+160,7 %—+201,1 %
Profit net-36,5 mil-37,2 mil69,8 mil-401,3 mil-117,3 mil-123,9 mil-51,6 mil-64,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil—indisponibilindisponibil—indisponibil
EPS diluatindisponibil-0,580,70-3,12-0,74-149,45-9,43-6,76
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil—indisponibilindisponibil—indisponibil
netă %-4.783,0 %-9.869,0 %5.010,8 %47.110,5 %-2.334,7 %-946,3 %-732,4 %-302,1 %
Flux de numerar liber-21,8 mil-38,9 mil-76,0 mil-137,9 mil-111,3 mil-141,7 mil-42,9 mil-36,2 mil

Seria se rupe înainte de 2021, 2024: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
12,2 mil USD
Datorie financiară
15,4 mil USD
Datorie netă
3,2 mil USD
Capitaluri proprii
43,0 mil USD
Active totale
117,9 mil USD
Datorie / capitaluri
0,36x
Lichiditate curentă
1,54x
ROE
indisponibil
ROA
-82,5 %
Marja FCF
-170,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
13,1 mil
2024
7,0 mil
2025
21,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
38,4 mil
2024
13,2 mil
2025
30,8 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
-25,3 mil
2024
-6,1 mil
2025
-9,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
24,5 mil
2024
12,9 mil
2025
13,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
55,6 mil
2024
16,0 mil
2025
24,7 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-105,3 mil
2024
-41,3 mil
2025
-47,4 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
4,1 mil
2024
816,0 mii
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-101,2 mil ≈
2024
-40,5 mil ≈
2025
-46,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2021verificat

Profit înainte de impozit
2023
-124,0 mil
2024
-51,6 mil
2025
-64,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-110,5 mii
2024
1,0 mii
2025
4,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-123,9 mil
2024
-51,6 mil
2025
-64,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-149,45
2024
-9,43
2025
-6,76

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
829,2 mii
2024
5,5 mil
2025
9,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
25,8 mil
2024
6,6 mil
2025
12,2 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Creanțe
2023
2,3 mil
2024
3,6 mil
2025
3,9 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
45,4 mil
2024
21,4 mil
2025
39,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active curente
2023
93,8 mil
2024
34,2 mil
2025
59,8 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
37,9 mil
2024
2,1 mil
2025
22,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
0
2024
0
2025
3,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
0
2025
10,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active totale
2023
141,7 mil
2024
37,4 mil
2025
117,9 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
12,5 mil
2024
2,1 mil
2025
16,3 mil

SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
76,3 mil
2024
68,4 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
15,4 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
53,3 mil
2024
76,9 mil
2025
38,9 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
58,6 mil
2024
78,2 mil
2025
74,9 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
-55,6 mil †
2024
-40,8 mil †
2025
43,0 mil †

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-123,0 mil
2024
-38,2 mil
2025
-35,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
18,7 mil
2024
4,8 mil
2025
603,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-141,7 mil ≈
2024
-42,9 mil ≈
2025
-36,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-18,7 mil
2024
-4,8 mil
2025
9,8 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
78,3 mil
2024
45,3 mil
2025
32,0 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
201,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
61,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
72,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
-55,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-246,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-266,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-301,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-241,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-65,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-98,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-92,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
44,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
7,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-54,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
603,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-55,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
37 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
366 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
128 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
275 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
36,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
80,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-201,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
5,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
3,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-152,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
-5,83
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

3,31 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 36,2 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
36,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
5,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-301,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
201,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 10 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 1997derivat 168

Scorul pe grupe

38 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Motor Vehicles & Passenger Car Bodies (SIC 3711)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-98,5 %7 (față de colegi)28 %
Marja netă · Calitate-301,5 %16 (față de colegi)17 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere61,6 %100 (pe interval fix)22 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x40 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-152,1 %0 (pe interval fix)22 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial40/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate10/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

WORKHORSE GROUP INC. (WKHS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 21,2 mil USD în 2025; creștere an/an 201,1 %; marjă netă -301,5 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 61,6 %

Ce o infirmă

  • ROIC: -98,5 %
  • Marja netă: -301,5 %
  • Randament FCF: -152,1 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Motor Vehicles & Passenger Car Bodies (SIC 3711) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 25 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 22,5x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 19,0x
P/S
1,6x
mediana verticalei 0,9x
peste mediană (+84,9 %)
P/B
5,0x
mediana verticalei 1,9x
peste mediană (+162,3 %)
ROE
—
mediana verticalei -6,2 %
Marja netă
-301,5 %
mediana verticalei -17,1 %
sub mediană
Marja EBIT
-266,1 %
mediana verticalei -21,6 %
sub mediană
Venituri an/an
201,1 %
mediana verticalei -1,7 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TSLATesla, Inc.1.522,6 mld424,63,8 %3,1 %−2,9 %−10 % / +60 %
GMGeneral Motors Company78,0 mld20,66,1 %2,1 %−1,3 %+26 % / +192 %
PCARPACCAR Inc55,9 mld20,213,7 %9,5 %−15,5 %+1 % / +16 %
LILi Auto Inc.23,5 mld144,81,6 %1,0 %−18,8 %−37 % / −69 %
RIVNRivian Automotive, Inc.20,5 mld—-55,0 %-45,9 %+8,4 %−17 % / −16 %
OSKOshkosh Corporation8,7 mld17,511,0 %4,6 %−2,9 %+12 % / +47 %
NIONIO Inc.8,2 mld—-302,6 %-17,1 %+38,9 %−40 % / −55 %
VFSVinFast Auto Ltd.7,8 mld——-175,5 %+54,7 %+2 % / −61 %
FSSFederal Signal Corporation7,2 mld24,520,5 %11,7 %+17,1 %+3 % / +71 %
LCIDLucid Group, Inc.1,3 mld—-571,4 %-249,2 %+67,6 %−75 % / −92 %
LOTLotus Technology Inc.217,2 mil——-89,4 %−43,8 %−75 % / −97 %
NIUNiu Technologies115,3 mil—-4,4 %-0,9 %+36,7 %−49 % / −24 %
GGRGogoro Inc.45,7 mil—-56,2 %-28,4 %−9,4 %−23 % / −94 %
WKHSWorkhorse Group Inc.36,2 mil——-301,5 %+201,1 %−69 % / −100 %
DCXDigital Currency X Technology Inc.21,5 mil——-434,9 %−27,1 %−100 % / −100 %
FFAIFaraday Future Intelligent Electric Inc.12,2 mil—-2.030,5 %-21.838,0 %−0,6 %−100 % / −100 %
FLYEFly-E Group, Inc.2,8 mil—-82,2 %-67,9 %−25,0 %−62 % / indisponibil
CENNCenntro Inc.434,8 mii—-126,6 %-423,9 %−42,2 %−98 % / −100 %
FFord Motor Co——-18,4 %-4,2 %+1,2 %−5 % / +23 %
XPEVXpeng Inc.——-7,9 %-46,7 %indisponibil−55 % / −41 %
HMCHonda Motor Co., Ltd.——6,7 %3,9 %+6,2 %+16 % / +15 %
RACEFerrari N.V.——42,9 %22,3 %+7,0 %+10 % / +20 %
STLAStellantis N.V.——-33,0 %-14,5 %−2,1 %−56 % / −79 %
TMToyota Motor Corp——13,6 %9,9 %+6,5 %−1 % / +5 %
AIIORobo.ai Inc.———-17.614,9 %−92,1 %−96 % / −100 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WKHS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Workhorse Group este un producător nord-american de camioane și autobuze electrice de tonaj mediu, care a fuzionat în decembrie 2025 cu Motiv Power Systems. Compania traversează o perioadă de restructurare și de incertitudine privind finanțarea, iar în 2026 își extinde planurile și către centre de date mobile cu inteligență artificială. Pentru 2025 pierderea netă a fost de 64,1 milioane USD 1, iar în al doilea trimestru din 2026 veniturile au fost de 3,6 milioane USD 3.

    SWOT

    Puncte tari

    • Gama de vehicule acoperă clase întregi de tonaj mediu, iar o parte importantă a clienților sunt cumpărători repetați.
    • Compania are o experiență de lungă durată în șasiuri pentru camioane și o rețea de dealeri și certificări care susțin vânzările.
    • Fuziunea cu Motiv a adus o bază comună de clienți și o strategie de vânzări complementară.

    Puncte slabe

    • Pierderile operaționale și nete rămân mari, iar marja brută este negativă.
    • Există un risc de continuitate a activității, iar finanțarea depinde în mare parte de un singur creditor principal.
    • Compania a raportat o slăbiciune în controlul intern asupra raportării financiare.

    Oportunități

    • Dacă reducerea costului materialelor reușește, vehiculele ar putea deveni mai competitive față de cele cu motor cu ardere internă.
    • Noul segment al centrelor de date mobile ar putea deschide o piață industrială nouă, dacă parteneriatele se concretizează.
    • Programele de stimulare din unele state ar putea sprijini cererea pentru vehicule electrice comerciale.

    Amenințări

    • Modificările politicii de sprijin pentru vehiculele electrice ar putea reduce cererea de la clienți.
    • Tarifele și volatilitatea prețurilor materiilor prime ar putea crește costurile de producție.
    • Dacă finanțarea suplimentară nu se obține, compania ar putea fi nevoită să își reducă sau să își modifice operațiunile.

    Riscuri

    • Continuitatea activitățiiridicat

      Conducerea a stabilit că există o incertitudine semnificativă privind capacitatea companiei de a funcționa în următoarele douăsprezece luni, iar obținerea de finanțare externă este esențială 1.

    • Dependența de finanțarea acționarului majoritarridicat

      Facilitățile de credit sunt acordate de MGMH, iar avansurile ulterioare depind de decizia acestuia, ceea ce ar putea limita flexibilitatea companiei 12.

    • Integrarea fuziuniimediu

      Integrarea cu Motiv implică costuri ridicate și riscul de a nu realiza sinergiile așteptate în termenul anunțat 1.

    • Întârzierea adoptării vehiculelor electriceridicat

      Dacă piața nu se dezvoltă suficient de repede, veniturile ar putea rămâne reduse față de costurile fixe 13.

    • Costuri de materii prime și lanț de aprovizionaremediu

      Dependența de furnizori externi și de componente importate expune compania la creșteri de preț și la întreruperi ale aprovizionării 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă reducerea costului vehiculelor și creșterea producției în Union City se confirmă, marja brută ar putea evolua spre pozitiv.
    • Comenzile ferme și pipeline-ul de vânzări, susținute de noua strategie comercială, ar putea sprijini creșterea veniturilor în a doua parte a anului.
    • Intrarea într-o piață industrială nouă ar putea diversifica sursele de venit față de dependența de camioane electrice.

    Ce ar strica teza

    • Pierderile operaționale și gama negativă a marjei brute arată că modelul de afaceri nu este încă rentabil.
    • Dependența de finanțare de la acționarul majoritar ar putea limita opțiunile companiei dacă condițiile se înrăutățesc.
    • Noul segment al centrelor de date mobile este încă în fază incipientă, iar execuția ar putea întâmpina întârzieri.

    De urmărit

    • Evoluția marjei brute și a costului per vehicul pe măsură ce producția crește la Union CityQ3 2026
    • Obținerea de finanțare suplimentară și condițiile facilităților de credit2026
    • Progresul noii platforme modulare de șasiu și începerea producției2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Workhorse Group Inc. este un producător nord-american de camioane și autobuze electrice de tonaj mediu, orientat către sectorul transportului comercial, cu vehicule destinate livrărilor de ultimă milă și operațiunilor specializate 1. Produsele sunt comercializate sub mărcile Workhorse și Motiv, iar vehiculele sunt asamblate la fabrica din Union City, Indiana, sau de producători contractuali 1. Fuziunea inversă cu Motiv, finalizată pe 15 decembrie 2025, a adus un portofoliu extins și o rețea comună de dealeri, dar compania menționează explicit că există un risc de continuitate a activității 1.

    Compania susține că vehiculele sale electrice oferă un cost total de proprietate mai mic decât al vehiculelor diesel sau pe benzină, prin costuri de întreținere și combustibil reduse 1. În a doua parte a anului 2026, Workhorse își declară tranziția de la un producător pur de vehicule comerciale electrice la o companie de tehnologie industrială, cu un plan de extindere în categoria centrelor de date mobile 3. Această strategie depinde însă de accesul la capital, un aspect pe care conducerea îl descrie ca fiind limitat în condiții actuale 1.

    Structura financiară s-a schimbat în mod semnificativ în urma fuziunii: datoriile către fostul creditor principal au fost parțial convertite sau anulate, iar finanțarea actuală provine în principal din facilități de credit acordate de acționarul majoritar MGMH 12. Compania a vândut și închiriat înapoi fabrica din Union City pentru 20,0 milioane USD și a amânat ulterior plățile de chirie 12.

    Segmente

    Vehicule comerciale electrice de tonaj mediu

    Acesta este principalul segment, care include platforma W56 (șasiu și step van pentru Clasa 5/6), șasiul vechi Motiv, precum și Epic 4 pentru Clasa 4, utilizat la autobuze școlare și shuttle, camioane box și utilitare 1. Majoritatea vânzărilor din 2025 au venit de la clienți recurenți 1.

    Centre de date mobile cu inteligență artificială

    Un segment anunțat în iulie 2026, în care compania ar putea furniza proiectare și fabricare, în timp ce partenerii ar conduce dezvoltarea pieței; producția inițială este vizată pentru 2027 23. Este un segment încă în fază incipientă, fără contribuție semnificativă la venituri raportate.

    Piața în context

    Piața camioanelor de tonaj mediu este estimată de companie la aproximativ 23 de miliarde USD 1, iar adoptarea camioanelor electrice în SUA a fost descrisă ca fiind mai lentă decât se preconizase, în special din cauza întârzierilor în infrastructura de încărcare și a schimbărilor de reglementare 1. Pentru noua linie de centre de date mobile, compania citează o piață estimată la 41 de miliarde USD până în 2031 3.

    Cererea depinde mult de programele de stimulente din statele americane, iar modificările propuse la programul HVIP din California ar putea reduce cererea dacă vor fi implementate 1. În același timp, noi programe de stimulare în unele state ar putea compensa parțial aceste riscuri 1.

    Tendințe

    • Adoptarea lentă a vehiculelor electricevânt din față

      Compania observă o adoptare mai lentă decât se așteptase a camioanelor electrice și anticipează că întârzierile și schimbările de reglementare vor încetini adoptarea și în 2026 1.

    • Stimulente de stat și federalemixt

      Eliminarea creditului fiscal federal pentru vehiculele comerciale și eventualele modificări ale HVIP din California pot reduce cererea, în timp ce programe noi din New York și Washington ar putea-o sprijini 1.

    • Costuri de materii prime și tarifevânt din față

      Prețurile la litiu, cobalt, nichel, oțel și aluminiu sunt volatile, iar tarifele comerciale cresc costul pieselor importate, factori care ar putea duce la costuri de producție mai mari 1.

    • Reducerea costului materialelor și sinergiivânt din spate

      Platforma modulară de șasiu și eliminarea redundanțelor după fuziune sunt menite să reducă costul vehiculelor, iar compania vizează o rată anualizată de sinergii până la finalul lui 2026 3.

    Poziția concurențială

    Compania menționează intensitatea concurenței în segmentul vehiculelor electrice comerciale, precum și concurența din partea vehiculelor cu alte tehnologii de propulsie 1. Fără o listă de concurenți nominalizați în sursele disponibile, poziția relativă față de rivali rămâne greu de evaluat pe baza acestor documente.

    Avantajul declarat de companie constă în suportul pentru clienți, formarea și rețeaua de dealeri certificați, precum și în certificările obținute pentru piețele din SUA și Canada 1. Compania susține că sistemul său de vânzări directe către flote și rețeaua de dealeri pot aduce un avantaj competitiv 1.

    • Alți producători de vehicule electrice comerciale nominalizați în sursă

      Sursele analizate nu nominalizează concurenți pe nume; concurența este descrisă doar generic.

    • Vehicule cu motor cu ardere internă (ICE)

      Concurența principală invocată de companie este cu vehiculele tradiționale pe benzină sau diesel, a căror cost total este folosit ca reper.

    • Vehicule cu alte tehnologii de propulsie

      Compania menționează că alte tehnologii ar putea fi mai atractive decât cele electrice, fără să le nominalizeze.

    • Producători de centre de date modulare

      În noul segment anunțat de centre de date mobile, concurența nu este detaliată în sursele analizate.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 19 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    • Raport curent02 nov. 2026
      Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
    • Raport curent29 oct. 2026
      Acord material · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent28 sept. 2026
      Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial13 aug. 2026
    • Raport curent13 aug. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport curent12 aug. 2026
      Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent28 iul. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent23 iul. 2026
      Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
    • Raport curent13 iul. 2026
      Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
    • Raport curent30 iun. 2026
      Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Workhorse Group Inc. · 31 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Workhorse Group Inc. · 13 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Workhorse Group Inc. · 13 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.