olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

GRAVITY Co., Ltd. GRVY

Services-Computer Processing & Data Preparation · SIC 7374 · Verticală: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)

66,48USD−2,89 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

GRAVITY Co., Ltd. este un dezvoltator și distribuitor de jocuri online și mobile cu sediul în Coreea, al cărui venit depinde în mare măsură de universul Ragnarok. În 2025 jocurile pentru mobil au reprezentat 81,2% din venituri, iar veniturile totale au crescut cu 11,9%, ceea ce face ca diversificarea portofoliului să fie un punct central pentru investitori.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea GRAVITY Co., Ltd. (GRVY) costa 66,48 USD (−2,89 % într-o zi), cu beta 0,56, interval pe 52 de săptămâni 55,70–75,16 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 12.221,00 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,56
Volatilitate (1 an) 32 %
Interval 52 săpt.
55,7075,16

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
43,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
65,53 – 68,60
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,31 · lățimea benzii 4,6 %
SMA 50 / 200
68,85 / 65,20
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,09 / -0,28
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−1,6 %−5,9 %+4,3 pp—
3 luni+8,8 %−4,6 %+13,4 pp—
6 luni+9,7 %+0,2 %+9,5 pp—
De la început de an+14,9 %+7,4 %+7,5 pp—
1 an+14,9 %+8,2 %+6,7 pp−12,6 %
3 ani+5,0 %+68,4 %−63,5 pp−24,8 %
5 ani−34,8 %+56,5 %−91,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,5 %
05 feb. 2026 → 15 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−67,0 %
11 nov. 2021 → 19 dec. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−8,2 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20172018201920202021202220232024
Venituri141,6 mld286,8 mld361,0 mld406,0 mld413,9 mld463,6 mld725,5 mld500,8 mld
Venituri an/an+331.585,3 %+102,5 %+25,9 %+12,5 %+2,0 %+12,0 %+56,5 %−31,0 %
Profit net13,3 mld31,4 mld39,9 mld62,7 mld65,9 mld83,2 mld132,0 mld84,9 mld
Profit net an/an+6.434.199,5 %+136,1 %+26,8 %+57,2 %+5,2 %+26,1 %+58,7 %−35,7 %
EPS diluat1.917,004.525,005.738,009.023,009.490,0011.968,0018.999,0012.221,00
EPS diluat an/an+1.917,9 %+136,0 %+26,8 %+57,2 %+5,2 %+26,1 %+58,7 %−35,7 %
netă %9,4 %11,0 %11,0 %15,4 %15,9 %17,9 %18,2 %17,0 %
Flux de numerar liber25,2 mld34,8 mld25,4 mld68,8 mld72,4 mld97,5 mld130,0 mld77,9 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
228,9 mld KRW
Datorie financiară
indisponibil KRW
Datorie netă
indisponibil KRW
Capitaluri proprii
568,4 mld KRW
Active totale
686,5 mld KRW
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
6,02x
ROE
16,5 %
ROA
13,4 %
Marja FCF
15,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (KRW)

Marje

Cont de profit și pierdere · KRW

Venituri
2022
463,6 mld
2023
725,5 mld
2024
500,8 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Costul vânzărilor
2022
267,4 mld
2023
485,0 mld
2024
306,9 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Profit brut
2022
196,3 mld
2023
240,6 mld
2024
193,9 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Cercetare și dezvoltare
2022
13,8 mld
2023
13,5 mld
2024
15,3 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Profit operațional
2022
104,7 mld
2023
160,4 mld
2024
85,4 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2022
—
2023
—
2024
—

SEC (XBRL)· 28 apr. 2022verificat

EBITDA
2022
—
2023
—
2024
—

SEC (XBRL)· 28 apr. 2022derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
10,8 mld
2023
14,9 mld
2024
9,9 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
109,9 mld
2023
168,7 mld
2024
106,3 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
26,8 mld
2023
36,7 mld
2024
21,4 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Profit net
2022
83,2 mld
2023
132,0 mld
2024
84,9 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

EPS diluat
2022
11.968,00
2023
18.999,00
2024
12.221,00

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2022
0
2023
0
2024
0

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Bilanț · KRW

Numerar
2022
169,9 mld
2023
184,1 mld
2024
228,9 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Active curente
2022
421,8 mld
2023
546,9 mld
2024
653,6 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
8,1 mld
2023
—
2024
—

SEC (XBRL)· 27 apr. 2023verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
3,9 mld
2023
6,4 mld
2024
7,1 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Active totale
2022
444,1 mld
2023
578,2 mld
2024
686,5 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Datorii curente
2022
105,7 mld
2023
106,4 mld
2024
108,6 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Datorii totale
2022
113,9 mld
2023
114,5 mld
2024
118,1 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
330,2 mld
2023
463,7 mld
2024
568,4 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
6,9 mil
2023
6,9 mil
2024
6,9 mil

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Fluxuri de numerar · KRW

Flux de numerar operațional
2022
98,3 mld
2023
132,4 mld
2024
78,6 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Investiții (capex)
2022
739,0 mil
2023
2,5 mld
2024
614,0 mil

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Flux de numerar liber
2022
97,5 mld ≈
2023
130,0 mld ≈
2024
77,9 mld ≈

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-22,3 mld
2023
-116,6 mld
2024
-47,0 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-3,9 mld
2023
-4,1 mld
2024
-4,6 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-31,0 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
6,6 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR venituri 5 ani
6,8 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2024
Creșterea EBIT (an/an)
-46,8 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-35,7 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
8,8 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR profit net 5 ani
16,3 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2024
Creșterea EPS (an/an)
-35,7 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
8,8 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR EPS 5 ani
16,3 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2024
Creșterea FCF (an/an)
-40,0 %
calculat olivLawFY 2024

Profitabilitate

Marja brută
38,7 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
17,0 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
17,0 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
15,6 %
calculat olivLawFY 2024

Randamente

ROE
16,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
13,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
14,8 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
8,6x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
6,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
78,6 mld KRW
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
614,0 mil KRW
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
77,9 mld KRW
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
91,8 %
calculat olivLawFY 2024
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 59,6 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

66,48 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
16,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
17,0 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-31,0 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 24 apr. 2026
verificat 402

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

60 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 59,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    Marja brută · Calitate38,7 %0 (pe interval fix)18 %
    Marja EBIT · Calitate17,0 %92 (față de colegi)14 %
    Marja FCF · Calitate15,6 %62 (pe interval fix)14 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștere6,6 %26 (pe interval fix)29 %
    Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere-31,0 %3 (față de colegi)14 %
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie6,0x100 (pe interval fix)11 %
    EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Creștere18/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Calitate47/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    GRAVITY CO., LTD. (GRVY). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 500,8 mld KRW în 2024; creștere an/an -31,0 %; marjă netă 17,0 %; ROE 16,5 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 59,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja EBIT: 17,0 %
    • Lichiditatea curentă: 6,0x

    Ce o infirmă

    • Marja brută: 38,7 %
    • CAGR venituri 3 ani: 6,6 %
    • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): -31,0 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

    Față de mediana verticalei

    Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 32,1x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 11,3x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,6x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,4x
    ROE
    16,5 %
    mediana verticalei 7,2 %
    peste mediană (+127,6 %)
    Marja netă
    17,0 %
    mediana verticalei 3,1 %
    peste mediană (+453,7 %)
    Marja EBIT
    17,0 %
    mediana verticalei 0,7 %
    peste mediană (+2.308,4 %)
    Venituri an/an
    -31,0 %
    mediana verticalei 10,0 %
    sub mediană (−411,1 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,2x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 6,5 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ADPAutomatic Data Processing, Inc.121,2 mld28,177,0 %20,1 %+6,7 %+20 % / +34 %
    WDAYWorkday, Inc.44,0 mld40,616,0 %12,3 %+13,1 %−7 % / −26 %
    VRSKVerisk Analytics, Inc.27,1 mld32,1—27,7 %+6,6 %−6 % / −12 %
    ATHMAutohome Inc.10,6 mld54,56,3 %443,2 %+11,1 %−4 % / −16 %
    APLDApplied Digital Corporation4,3 mld—-26,6 %-41,2 %+167,5 %−48 % / +203 %
    FAFirst Advantage Corporation4,0 mld92,53,3 %2,5 %+83,0 %+67 % / +49 %
    FIRYFiry Inc.4,0 mld—-63,0 %-60,2 %+12,5 %+92 % / +80 %
    LIFLife360, Inc.3,8 mld27,630,1 %25,7 %+31,8 %−41 % / indisponibil
    RAMPLiveRamp Holdings, Inc.2,3 mld15,816,2 %18,7 %+9,0 %+41 % / +39 %
    GLOBGlobant S.A.2,2 mld21,55,1 %4,2 %+1,6 %−23 % / −78 %
    INFQInfleqtion, Inc.1,7 mld—-70,8 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    LZLegalZoom.com, Inc.983,5 mil48,412,1 %2,6 %+10,9 %−36 % / −48 %
    PLTKPlaytika Holding Corp.884,0 mil——-9,8 %+8,1 %−43 % / −73 %
    YEXTYext, Inc.757,2 mil39,727,8 %5,9 %+6,1 %−9 % / +15 %
    CARSCars.com, Inc.706,1 mil18,19,3 %5,9 %+0,6 %+17 % / −27 %
    IBEXIbex Limited573,4 mil13,030,2 %7,3 %+15,4 %+22 % / +143 %
    OOMAOoma, Inc.484,7 mil46,011,7 %3,6 %+6,5 %+56 % / +51 %
    GRVYGravity Co., Ltd.462,0 mil0,016,5 %17,0 %−31,0 %+15 % / +5 %
    SOHUSohu.com Limited355,1 mil1,035,8 %67,4 %−2,4 %−12 % / +70 %
    EGHT8x8, Inc.328,3 mil44,45,1 %1,0 %+2,9 %+16 % / −27 %
    GMHSGamehaus Holdings Inc.48,1 mil8,011,8 %4,1 %−11,3 %−39 % / −94 %
    VERIVeritone, Inc.48,0 mil—-517,7 %-117,5 %−0,5 %−89 % / −77 %
    GLEGlobal Engine Group Holding Limited39,4 mil—-27,2 %-72,8 %−4,7 %−51 % / indisponibil
    DDIDoubleDown Interactive Co., Ltd.33,8 mil0,311,4 %28,5 %+5,5 %+46 % / +70 %
    DGNXDiginex Limited33,5 mil——-255,5 %+57,0 %−99 % / indisponibil

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GRVY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 24 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (07 aug. 2026), 6-K (18 iun. 2026), 6-K (08 mai 2026).

    Pe scurt

    GRAVITY Co., Ltd. este un dezvoltator și distribuitor de jocuri online și mobile cu sediul în Coreea, al cărui venit depinde în mare măsură de universul Ragnarok. În 2025 jocurile pentru mobil au reprezentat 81,2% din venituri 1, iar veniturile totale au crescut cu 11,9% 1, ceea ce face ca diversificarea portofoliului să fie un punct central pentru investitori.

    SWOT

    Puncte tari

    • Universul Ragnarok are o bază de utilizatori de lungă durată, iar titlurile derivate au generat cea mai mare parte a veniturilor 1.
    • Compania a crescut veniturile în 2025 și a lansat jocuri noi în mai multe regiuni 1.
    • Cerințele hardware reduse ale jocului Ragnarok Online au facilitat extinderea sa în multe țări 1.

    Puncte slabe

    • Compania depinde în mare măsură de un singur univers de jocuri, ceea ce creează o concentrare a riscului 1.
    • Marjele mobile sunt mai mici decât cele online, iar marja operațională a scăzut în 2025 față de anul anterior 1.
    • Controlul exercitat de acționarul majoritar limitează autonomia consiliului și a conducerii în anumite decizii 1.

    Oportunități

    • Lansările mobile în noi regiuni, precum America de Nord și Europa, pot deschide venituri suplimentare dacă se dovedesc populare 1.
    • Titlurile aflate în dezvoltare pentru China, inclusiv cele cu ISBN obținut, ar putea extinde portofoliul pe această piață 1.
    • Diversificarea prin jocuri dezvoltate extern și publicate de terți ar putea reduce dependența de Ragnarok 1.

    Amenințări

    • Concurenții mari pot lansa jocuri care atrag utilizatorii companiei, reducând veniturile din titlurile existente 1.
    • Modificările politicilor platformelor mobile pot crește costurile de distribuție sau reduce marjele 1.
    • Riscurile valutare și schimbările de taxare a veniturilor din licențe pot afecta profitul net 1.

    Riscuri

    • Dependența de Ragnarokridicat

      Un procent foarte mare din venituri provine din universul Ragnarok, astfel încât dificultățile în menținerea sau dezvoltarea acestuia ar putea afecta semnificativ rezultatele 1.

    • Succesul jocurilor noiridicat

      Nu există nicio garanție că jocurile noi vor fi atractive sau vor reuși comercial, iar lansările programate ar putea fi întârziate 1.

    • Marjele jocurilor mobilemediu

      Jocurile mobile aduc marje mai mici din cauza taxelor plătite platformelor, ceea ce poate limita profitabilitatea 1.

    • Controlul acționarului majoritarmediu

      Acționarul majoritar deține controlul consiliului, ceea ce poate duce la decizii care nu coincid întotdeauna cu interesele altor investitori 1.

    • Expunerea valutarămediu

      Majoritatea veniturilor este în valută străină, în timp ce costurile sunt în won, iar deprecierea monedelor locale ar putea reduce plățile de royalty 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă jocurile mobile lansate în 2025 își mențin audiența, compania ar putea continua creșterea veniturilor pe care le-a înregistrat 1.
    • Universul Ragnarok are o bază de jucători fidelă și licențe extinse, ceea ce poate susține venituri recurente 1.
    • Extinderea în noi piețe și parteneriatele cu licențiați ar putea aduce venituri suplimentare fără costuri mari de dezvoltare 1.

    Ce ar strica teza

    • Ragnarok Online a atins maturitatea și veniturile din unele titluri derivate au scăzut, ceea ce ar putea accelera declinul dacă nu apar lansări de succes 1.
    • Marjele operaționale s-au redus în 2025, iar costurile de publicitate și comisioanele de platformă ar putea presa profitabilitatea 1.
    • Dependența de câțiva licențiați mari și de un acționar majoritar concentrează riscul și limitează flexibilitatea strategică 1.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor din Ragnarok M: Classic și a noilor lansări mobile2026
    • Marja operațională și evoluția costurilor de publicitateQ1 2027
    • Stadiul licențelor pentru jocurile dezvoltate pentru Chinanext 10-K
    • Termenii serviciilor pentru Ragnarok X în Asia de Sud-Est și Japonia2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 24 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (07 aug. 2026), 6-K (18 iun. 2026), 6-K (08 mai 2026).

    Afacerea

    Compania dezvoltă și publică jocuri online și mobile, generând venituri din jocuri online, jocuri mobile și alte surse, inclusiv produse de merchandising și animație 1. Titlul său istoric, Ragnarok Online, lansat în august 2002, era disponibil în 91 de piețe la 31 martie 2026 1. Gravity își desfășoară activitatea în principal prin licențe și publicare, multe dintre jocuri fiind dezvoltate de parteneri pe baza propriei proprietăți intelectuale 1.

    Principalele piețe după venituri în 2025 au fost Taiwan, Indonezia, Thailanda, Statele Unite și Filipine 1. Compania se bazează pe licențiați externi pentru o parte din venituri, iar cel mai mare licențiat pentru jocuri mobile, Nuverse, a generat 81,7% din veniturile din taxe de licență mobile în 2025 1.

    Acționarul majoritar este GungHo Online Entertainment Inc., care deține 59,3% din acțiunile ordinare, ceea ce îi conferă controlul consiliului de administrație 1. Compania este considerată o companie controlată în sensul regulilor NASDAQ 1.

    Segmente

    Jocuri mobile

    Segmentul mobil a generat 81,2% din venituri în 2025, iar jocul Ragnarok M: Classic, lansat în 2025, a reprezentat singur 27,6% din venituri 1.

    Jocuri online

    Segmentul online a reprezentat 16,1% din venituri în 2025, cu Ragnarok Online contribuind cu 15,2% 1. Veniturile din Ragnarok Online au crescut în 2025 în principal datorită Braziliei și Taiwanului 1.

    Alte venituri

    Veniturile din alte surse, precum jocuri pentru consolă, merchandising, animație și servicii pentru terți, au reprezentat 2,7% din total în 2025 1.

    Piața în context

    Compania descrie piața jocurilor online și mobile ca fiind foarte competitivă, în care mulți concurenți mari urmăresc aceiași jucători 1. Veniturile companiei depind de popularitatea jocurilor introduse de concurenți, iar cota de piață poate fi afectată de preferințele utilizatorilor care se mută de la jocurile online la cele mobile 1.

    Tendințe

    • Trecerea spre jocurile mobilemixt

      Preferințele utilizatorilor se mută de la jocurile online la cele mobile, unde compania și-a crescut focusul 1. Veniturile mobile au crescut în 2025, dar marjele sunt mai mici decât la jocurile online, deoarece platformele de aplicații cer partajarea veniturilor 1.

    • Lansări noi de jocurivânt din spate

      Compania a lansat mai multe jocuri mobile în 2025 și începutul lui 2026, ceea ce ar putea susține creșterea dacă unele dintre ele ating succesul comercial 1.

    • Declinul jocurilor vechivânt din față

      Ragnarok Online este pe piață de 24 de ani și a atins maturitatea în majoritatea piețelor principale, iar veniturile din Ragnarok Origin au scăzut sever față de 2024 1.

    • Tensiuni geopolitice și valutarevânt din față

      Tensiunile dintre China și Statele Unite și fluctuațiile cursului de schimb pot afecta parteneriatele și rezultatele financiare, întrucât majoritatea costurilor sunt în won 1.

    Poziția concurențială

    Compania menționează că operează într-un sector foarte competitiv, cu numeroși concurenți mari, iar popularitatea jocurilor rivalilor influențează direct veniturile 1. Concurența pentru licențe și pentru poziția pe magazinele de aplicații este intensă.

    Riscul de concurență este amplificat de dependența de platformele mobile, care pot modifica unilateral politicile și condițiile pentru dezvoltatori 1. Compania nu își poate asigura singură canalele de distribuție.

    • Nuverse (Hong Kong) Limited

      Licențiat principal pentru jocurile mobile, responsabil pentru 81,7% din veniturile din licențe mobile în 2025 1.

    • GungHo Online Entertainment

      Acționar majoritar și licențiat pentru jocurile online în Japonia, responsabil pentru o parte importantă din taxele online 1.

    • Dream Square

      Partener de dezvoltare care a creat mai multe jocuri mobile bazate pe Ragnarok Online 1.

    • Xindong

      Co-dezvoltator și licențiat pentru distribuția jocurilor în China 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / GRAVITY Co., Ltd. · 24 apr. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.