olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
DoubleDown Interactive Co., Ltd. DDI
Services-Computer Processing & Data Preparation · SIC 7374 · Verticală: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)
DoubleDown Interactive dezvoltă, publică și operează jocuri digitale pentru mobil și web, în două linii de afaceri: jocuri de tip social casino și servicii de cazino online (iGaming). Compania a raportat venituri de 359.9 milioane USD în 2025, iar achiziția SuprNation și cea a WHOW Games din 2025 îi extind prezența în Europa, ceea ce face profilul său relevant acum.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea DoubleDown Interactive Co., Ltd. (DDI) costa 13,76 USD (+3,46 % într-o zi), cu capitalizare 34,1 mil USD, P/E 0,3 pe un EPS diluat de 41,37 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,25 %, beta 0,55, interval pe 52 de săptămâni 8,25–13,88 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 59,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 13,27 – 13,96
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,71 · lățimea benzii 5,0 %
- SMA 50 / 200
- 13,20 / 11,05
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,09 / 0,13
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +3,9 % | −1,1 % | +5,0 pp | — |
| 3 luni | +15,3 % | −0,5 % | +15,8 pp | — |
| 6 luni | +25,7 % | +4,4 % | +21,3 pp | — |
| De la început de an | +59,4 % | +12,3 % | +47,1 pp | — |
| 1 an | +57,6 % | +13,5 % | +44,1 pp | −24,7 % |
| 3 ani | +68,0 % | +76,4 % | −8,4 pp | −19,7 % |
| 5 ani | −15,2 % | +63,7 % | −78,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 75 din propriul istoric de 4 trimestre (min 0,2, mediană 0,2, max 0,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 273,6 mil | 358,3 mil | 363,2 mil | 321,0 mil | 308,9 mil | 341,3 mil | 359,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +31,0 % | +1,4 % | −11,6 % | −3,8 % | +10,5 % | +5,5 % |
| Profit net | 36,3 mil | 53,6 mil | 78,1 mil | -234,0 mil | 101,1 mil | 124,1 mil | 102,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +47,6 % | +45,7 % | −399,6 % | indisponibil | +22,8 % | −17,4 % |
| EPS diluat | 21,87 | 26,20 | 33,91 | -94,43 | 40,72 | 50,09 | 41,37 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +19,8 % | +29,4 % | −378,5 % | indisponibil | +23,0 % | −17,4 % |
| netă % | 13,3 % | 15,0 % | 21,5 % | -72,9 % | 32,7 % | 36,4 % | 28,5 % |
| Flux de numerar liber | 76,5 mil | 99,6 mil | 95,9 mil | 50,5 mil | 20,6 mil | 147,6 mil | 136,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 388,9 mil USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -388,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 950,4 mil USD
- Active totale
- 1,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 7,74x
- ROE
- 11,4 %
- ROA
- 10,5 %
- Marja FCF
- 37,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 358,3 mil | 363,2 mil | 321,0 mil | 308,9 mil | 341,3 mil | 359,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | — | — | 99,2 mil | 103,5 mil | 101,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit brut | — | — | — | 209,7 mil ≈ | 237,8 mil ≈ | 258,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 18,8 mil | 18,5 mil | 18,2 mil | 19,1 mil | 13,9 mil | 12,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 88,8 mil | 98,7 mil | -313,9 mil | 118,2 mil | 137,0 mil | 127,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 31,6 mil | 17,9 mil | 3,8 mil | 728,0 mii | 3,3 mil | 6,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 120,4 mil ≈ | 116,7 mil ≈ | -310,1 mil ≈ | 118,9 mil ≈ | 140,3 mil ≈ | 133,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 10,8 mil | 2,0 mil | 1,8 mil | 1,8 mil | 3,3 mil | 6,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 75,2 mil | 100,6 mil | -305,2 mil | 131,1 mil | 162,9 mil | 139,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 21,6 mil | 22,5 mil | -71,2 mil | 30,2 mil | 38,4 mil | 37,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | 53,6 mil | 78,1 mil | -234,0 mil | 101,1 mil | 124,1 mil | 102,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 26,20 | 33,91 | -94,43 | 40,72 | 50,09 | 41,37 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 2,1 mil | 2,3 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | — | — | SEC (XBRL)· 28 mar. 2024verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | — | 0,00 | 0,13 | 0,03 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 63,2 mil | 242,1 mil | 217,4 mil | 206,9 mil | 334,9 mil | 388,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | — | 21,2 mil | 32,5 mil | 30,8 mil | 32,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | 90,5 mil | 270,8 mil | 312,9 mil | 315,8 mil | 453,2 mil | 527,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 377,0 mii | 384,0 mii | 436,0 mii | 444,0 mii | 1,0 mil | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 634,0 mil | 634,0 mil | 379,1 mil | 396,7 mil | 395,8 mil | 426,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 71,4 mil | 53,7 mil | 35,1 mil | 51,6 mil | 47,7 mil | 79,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | 806,8 mil | 969,8 mil | 792,1 mil | 803,3 mil | 906,2 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 16,6 mil | 14,8 mil | 13,8 mil | 13,3 mil | 15,0 mil | 24,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 0 | — | 38,8 mil | — | — | SEC (XBRL)· 28 mar. 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 46,0 mil | 42,2 mil | 39,5 mil | 0 | 34,0 mil | 0 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 25,6 mil | 20,8 mil | 116,5 mil | 68,5 mil | 23,4 mil | 68,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 107,3 mil | 105,9 mil | 165,8 mil | 75,5 mil | 64,1 mil | 90,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 699,5 mil | 863,9 mil | 626,2 mil | 727,9 mil | 842,0 mil | 950,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 2,2 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
- 2023
- 51,6 mil
- 2024
- 47,7 mil
- 2025
- 79,9 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
- 2023
- 2,5 mil
- 2024
- 2,5 mil
- 2025
- 2,5 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 99,9 mil | 96,1 mil | 50,8 mil | 20,8 mil | 148,4 mil | 136,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 217,0 mii | 207,0 mii | 269,0 mii | 198,0 mii | 867,0 mii | 190,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 99,6 mil ≈ | 95,9 mil ≈ | 50,5 mil ≈ | 20,6 mil ≈ | 147,6 mil ≈ | 136,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -2,2 mil | -1,8 mil | -67,8 mil | -30,3 mil | -15,6 mil | -81,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -76,3 mil | 86,0 mil | 0 | 0 | -2,0 mil | -1,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | — | 0 | 311,0 mii | 85,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -30,3 mil
- 2024
- -15,6 mil
- 2025
- -81,7 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 71 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 34,1 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie86
- Creștere19
- Calitate90
- Randamente37
- Evaluare95
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 287,69 – 1.278,93 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)897,12 – 1.278,93 (Mijloc 1.046,24)WACC 9,3 % · FCFF de pornire 141,6 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/Venit287,69 – 961,37 (Mijloc 650,93)9 firme folosite · multiplul median 3,4x · quartile 0,9x – 5,5xADP, CARS, FA, GLOB, GMHS, IBEX, SOPH, VRSK, WDAY
- Colegi: EV/EBITDA560,02 – 1.003,72 (Mijloc 749,23)5 firme folosite · multiplul median 11,0x · quartile 7,5x – 15,8xCARS, FA, GMHS, IBEX, VRSK
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil atractiv · Scor 71/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 71,8 % | 79 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 35,3 % | 95 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | 37,9 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 3,9 % | 16 (pe interval fix) | 17 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 5,5 % | 26 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -2,9x | 71 (față de colegi) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 7,7x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| EV/Venit · Evaluare | -1,0x | 92 (față de colegi) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | 400,6 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,2 % | 37 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie86/100 · 2/2 factori cu valoare
- Creștere19/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate90/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente37/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare95/100 · 2/2 factori cu valoare
Memo
DoubleDown Interactive Co., Ltd. (DDI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 359,9 mil USD în 2025; creștere an/an 5,5 %; marjă netă 28,5 %; ROE 11,4 %; datorie netă/EBITDA -2,9x.
Intervalul de valoare estimat este 560,02–1 003,72 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 749,23 USD, prețul de 13,76 USD lasă un potențial de 5 345,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 98,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 71/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja brută: 71,8 %
- Marja EBIT: 35,3 %
- Marja FCF: 37,9 %
- Datorie netă / EBITDA: -2,9x
- Lichiditatea curentă: 7,7x
- EV/Venit: -1,0x
- Randament FCF: 400,6 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 3,9 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 5,5 %
Față de mediana verticalei
Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ADPAutomatic Data Processing, Inc. | 119,8 mld | 27,7 | 77,0 % | 20,1 % | +6,7 % | +19 % / +32 % |
| WDAYWorkday, Inc. | 44,4 mld | 40,9 | 16,0 % | 12,3 % | +13,1 % | −6 % / −25 % |
| VRSKVerisk Analytics, Inc. | 25,9 mld | 30,1 | — | 29,3 % | +6,6 % | −12 % / −18 % |
| ATHMAutohome Inc. | 10,4 mld | 53,5 | 6,3 % | 443,2 % | +11,1 % | −5 % / −18 % |
| PEGAPegasystems Inc. | 5,6 mld | 21,3 | 51,4 % | 16,9 % | +16,6 % | −37 % / +32 % |
| FAFirst Advantage Corp | 3,9 mld | 160,5 | 1,9 % | 1,5 % | +83,0 % | +62 % / +45 % |
| QBTSD-Wave Quantum Inc. | 3,8 mld | — | -28,0 % | -2.001,6 % | +178,5 % | −54 % / +1.166 % |
| RAMPLiveRamp Holdings, Inc. | 2,3 mld | 15,8 | 16,2 % | 18,7 % | +9,0 % | +41 % / +39 % |
| GLOBGlobant S.A. | 2,1 mld | 21,0 | 5,1 % | 4,2 % | +1,6 % | −25 % / −78 % |
| INODInnodata Inc | 1,5 mld | 32,8 | 37,7 % | 14,7 % | +47,6 % | −25 % / +541 % |
| LZLegalZoom.com, Inc. | 1,1 mld | 56,0 | 12,1 % | 2,6 % | +10,9 % | −26 % / −40 % |
| NRDSNerdWallet, Inc. | 754,4 mil | 13,3 | 18,2 % | 7,6 % | +21,7 % | −21 % / +1 % |
| NXTTNext Technology Holding Inc. | 736,5 mil | — | -59,4 % | -2.356,0 % | +545,3 % | −99 % / −100 % |
| CARSCars.com Inc. | 682,5 mil | 22,4 | 7,4 % | 4,7 % | +0,6 % | +10 % / −32 % |
| IBEXIBEX Limited | 593,6 mil | 14,3 | 30,4 % | 7,2 % | +15,4 % | +27 % / +152 % |
| SOPHSOPHiA GENETICS SA | 477,3 mil | — | -110,0 % | -102,2 % | +18,6 % | +42 % / +73 % |
| GRVYGravity Co., Ltd. | 475,7 mil | 0,0 | 16,5 % | 17,0 % | −31,0 % | +19 % / −6 % |
| TCXTucows Inc | 140,3 mil | — | — | -21,2 % | +7,7 % | −42 % / −41 % |
| TRAKRepositrak, Inc. | 132,7 mil | 18,7 | 14,9 % | 32,5 % | +3,0 % | −46 % / −29 % |
| BIRDSmartbird, Inc. | 92,1 mil | — | -164,0 % | -72,8 % | −19,7 % | −68 % / −91 % |
| VERIVeritone, Inc. | 56,7 mil | — | -517,7 % | -117,5 % | −0,5 % | −87 % / −73 % |
| GMHSGamehaus Holdings Inc. | 51,4 mil | 8,5 | 11,8 % | 4,1 % | −11,3 % | −35 % / −93 % |
| DGNXDiginex Limited | 38,7 mil | — | — | -255,5 % | +57,0 % | −99 % / indisponibil |
| DDIDoubleDown Interactive Co., Ltd. | 34,1 mil | 0,3 | 11,4 % | 28,5 % | +5,5 % | +58 % / +68 % |
| CHRCheer Holding, Inc. | 14,0 mil | 0,1 | 7,6 % | 17,2 % | +1,1 % | −77 % / −100 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DDI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 8,08 Randament total -41 % · Pe an -41 % | 14,29 Randament total 4 % · Pe an 4 % | 21,54 Randament total 57 % · Pe an 57 % |
| 3 ani | 7,75 Randament total -43 % · Pe an -17 % | 15,43 Randament total 13 % · Pe an 4 % | 25,54 Randament total 87 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 7,43 Randament total -45 % · Pe an -11 % | 16,65 Randament total 22 % · Pe an 4 % | 30,28 Randament total 122 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 3,86
- Marja netă± 2,70
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,23
- Diluare anuală± 0,23
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (11 sept. 2026), 6-K (11 aug. 2026), 6-K (28 iul. 2026), 6-K (01 iun. 2026), 6-K (12 mai 2026).
Pe scurt
DoubleDown Interactive dezvoltă, publică și operează jocuri digitale pentru mobil și web, în două linii de afaceri: jocuri de tip social casino și servicii de cazino online (iGaming). Compania a raportat venituri de 359.9 milioane USD în 2025 1, iar achiziția SuprNation și cea a WHOW Games din 2025 îi extind prezența în Europa, ceea ce face profilul său relevant acum 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un catalog mare de conținut, acces exclusiv la titluri de la DUG și un model all-in-one care simplifică experiența jucătorului 1.
- Abordarea bazată pe date permite optimizarea rapidă a campaniilor și a ofertelor pentru jucători 1.
- Achiziția SuprNation aduce un canal de venituri în afara social casino, cu licențe în mai multe țări europene 1.
Puncte slabe
- Veniturile depind în mare măsură de un singur titlu, DoubleDown Casino, iar dependența rămâne ridicată 1.
- Distribuția prin platforme terțe limitează controlul asupra accesului și a condițiilor de plată 1.
- Compania depinde de DUG și de acordurile de licență cu IGT pentru o parte importantă din conținut 1.
Oportunități
Amenințări
- Reglementările mai stricte sau interdicțiile jocurilor social casino ar putea limita publicitatea și distribuția 1.
- Politicile platformelor pot fi schimbate unilateral, cu impact asupra accesului și a veniturilor 1.
- Concurența intensă poate crește costurile de achiziție a jucătorilor și poate reduce marja 1.
Riscuri
- Dependența de un singur jocridicat
Un număr mic de jucători generează aproape toate veniturile, iar scăderea popularității jocului principal ar putea afecta rezultatele 1.
- Dependența de platforme terțeridicat
Accesul la jucători și încasările depind de termenii platformelor, care pot fi modificați rapid 1.
- Reglementare multijurisdicționalămediu
Neconformitatea într-o țară ar putea afecta licențele și relațiile cu partenerii din alte țări 1.
- Drepturi de proprietate intelectualămediu
Dependența de conținutul licențiat de la IGT și DUG poate crea riscuri dacă acordurile se schimbă 1.
- Controlul acționarului majoritarmediu
DoubleU Games are control de vot asupra deciziilor cheie, ceea ce poate limita influența acționarilor minoritari 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă jucătorii plătitori rămân activi și conversia continuă să crească, veniturile ar putea beneficia de un model stabil de monetizare 1.
- Expansiunea în Europa, prin SuprNation și WHOW Games, ar putea diversifica sursele de venit față de jocul principal 1.
- Accesul la un catalog mare de sloturi și la date de jucători ar putea sprijini lansări rapide de conținut nou 1.
Ce ar strica teza
- Dependența puternică de DoubleDown Casino ar putea face rezultatele vulnerabile dacă popularitatea jocului scade 1.
- Reglementările din anumite state ar putea restricționa jocurile social casino și ar putea crește costurile de conformitate 1.
- Politicile platformelor de distribuție pot schimba condițiile de plată și pot afecta marja companiei 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din iGaming și contribuția SuprNation2026
- Conversia plătitorilor în social casino și ARPDAUQ1 2027
- Efectele achiziției WHOW Games asupra veniturilor europene2027
- Modificările regulilor platformelor Apple, Google și Amazonnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (11 sept. 2026), 6-K (11 aug. 2026), 6-K (28 iul. 2026), 6-K (01 iun. 2026), 6-K (12 mai 2026).
Afacerea
Compania, cunoscută drept DoubleDown Interactive Co., Ltd., are sediul la Seul și este listată la Nasdaq sub simbolul DDI 1. Activitatea sa se împarte între jocurile social casino, unde veniturile provin în principal din vânzarea de jetoane virtuale în joc, și iGaming, prin platformele licențiate din Europa ale SuprNation 1. Compania a fost înființată în 2008 ca The8Games și a ajuns sub controlul DoubleU Games, care este și acționarul său majoritar 1.
Modelul de afaceri se bazează pe jocuri gratuite, din care compania câștigă doar când jucătorii aleg să cumpere jetoane suplimentare. Conținutul provine din trei surse: dezvoltarea internă, licența de sloturi de la IGT și conținutul exclusiv de la DUG, ceea ce înseamnă peste 2.000 de titluri de sloturi accesibile prin parteneriate 1. Compania se bazează masiv pe platforme terțe precum Apple, Facebook, Google și Amazon pentru distribuție și plăți 1.
Strategia de creștere vizează extinderea în Asia-Pacific și în Europa de Vest, unde compania a achiziționat SuprNation în octombrie 2023 și WHOW Games în iulie 2025 1. Sursa descrie creșterea veniturilor, dar și dependența de jocul DoubleDown Casino, care rămâne principala sursă de venit 1.
Segmente
Piața în context
Piața globală social casino a fost estimată la 6.8 miliarde USD în 2025, conform Eilers & Krejcik citați în sursă 1. Cheltuielile consumatorilor pentru jocuri au fost estimate la aproximativ 189 miliarde USD în 2025 1. Europa reprezintă peste 40% din veniturile globale din jocurile de noroc online, potrivit EGBA citat în sursă 1.
Piața este influențată de trecerea către mobil, de modelul free-to-play și de rolul magazinelor de aplicații ca distribuitori și procesatori de plăți 1. Scara devine tot mai importantă, iar compania susține că poziția sa de lider în social casino îi permite să combine expertiza cu noi elemente de joc 1.
Tendințe
- Trecerea la mobilvânt din spate
Creșterea platformelor mobile și a consumului de divertisment pe telefon oferă companiei mai multe ocazii de a implica jucătorii, deși reducerea investițiilor în platforma web a afectat unele indicatori 1.
- Model free-to-playvânt din spate
Modelul gratuit cu achiziții în joc extinde audiența și poate crește veniturile dacă jucătorii plătitori rămân activi 1.
- Reglementare și opoziție socialăvânt din față
Opoziția unor state față de jocurile interactive și eventualele reglementări specifice ar putea limita publicitatea sau distribuția jocurilor 1.
- Expansiunea europeanămixt
Reglementarea clară din Regatul Unit și Suedia creează un mediu favorabil operatorilor licențiați, dar cere conformitate costisitoare în mai multe jurisdicții 1.
Poziția concurențială
Sursa indică faptul că industria este foarte competitivă, iar succesul depinde de capacitatea companiei de a investi în marketing, cercetare și dezvoltare 1. Compania se compară cu alți dezvoltatori de social casino și de jocuri casual, dar sursa nu numește explicit concurenți listați la bursa americană 1.
Avantajul companiei constă în accesul la conținut de la IGT și DUG și în abordarea de tip all-in-one, care reunește mai multe jocuri de sloturi într-o singură aplicație 1. Acest model poate reduce canibalizarea între jocuri, dar depinde de menținerea relațiilor cu acești parteneri 1.
- DoubleU Games
Acționarul majoritar și furnizor de conținut exclusiv, cu rol decisiv în deciziile companiei 1.
- IGT
Furnizor de licență pentru peste 2.000 de titluri de sloturi, dar și concurent indirect în conținutul de cazino 1.
- Platformele Apple, Facebook, Google și Amazon
Distribuitori și procesatori de plăți, care pot deveni și concurenți prin propriile oferte 1.
- Alți dezvoltatori de social casino
Sursa menționează concurența din acest segment, fără a numi companii specifice listate la bursa americană 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- DoubleDown’s (DDI) Earnings Explode While a Takeover Offer Sits UnresolvedYahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 09 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 28 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)28 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)11 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)11 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)01 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)12 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)29 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 apr. 2026
- Raport anual (emitent străin)31 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 mar. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / DoubleDown Interactive Co., Ltd. · 31 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.