olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
NerdWallet, Inc. NRDS
Services-Computer Processing & Data Preparation · SIC 7374 · Verticală: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)
NerdWallet oferă consumatorilor și întreprinderilor mici și mijlocii ghidaj financiar independent, prin conținut editorial, instrumente de comparare și piețe de produse, precum și servicii financiare reglementate. În 2025 veniturile au crescut cu 22%, cu 836,6 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 creșterea a încetinit, în timp ce presiunile din trafic organic afectează segmentul SMB.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea NerdWallet, Inc. (NRDS) costa 11,81 USD (+8,95 % într-o zi), cu capitalizare 754,4 mil USD, P/E 13,3 pe un EPS diluat de 0,89 USD în ultimele 12 luni, beta 1,12, interval pe 52 de săptămâni 7,58–15,93 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 197,3 mil USD (+5,6 % an/an), profit net de 4,3 mil USD (−47,6 % an/an), EPS diluat 0,07 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 70,3
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 9,25 – 11,75
- peste banda superioară · %B 1,02 · lățimea benzii 23,8 %
- SMA 50 / 200
- 9,71 / 9,82
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,52 / 0,44
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +33,7 % | −1,1 % | +34,8 pp | — |
| 3 luni | +30,1 % | −0,5 % | +30,5 pp | — |
| 6 luni | +5,4 % | +4,4 % | +1,1 pp | — |
| De la început de an | −12,8 % | +12,3 % | −25,2 pp | — |
| 1 an | −1,5 % | +13,5 % | −15,0 pp | −24,8 % |
| 3 ani | +3,1 % | +76,4 % | −73,4 pp | −26,9 % |
| 5 ani | −54,4 % | +63,7 % | −118,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 191,3 mil | 183,8 mil | 209,2 mil | 186,9 mil | 215,1 mil | 225,4 mil | 222,2 mil | 197,3 mil |
| Costul vânzărilor | 17,7 mil | 16,7 mil | 18,2 mil | 16,6 mil | 15,3 mil | 13,6 mil | 13,6 mil | 13,4 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 23,0 mil | 16,1 mil | 16,8 mil | 17,9 mil | 15,7 mil | 16,3 mil | 16,8 mil | 17,5 mil |
| Profit operațional | 6,6 mil | 8,7 mil | 700,0 mii | 10,7 mil | 34,4 mil | 19,4 mil | 27,2 mil | 7,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 12,9 mil ≈ | 11,4 mil | 12,6 mil | 12,7 mil | 11,6 mil ≈ | 9,5 mil | 9,7 mil | 9,3 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 100,0 mii | 200,0 mii | 100,0 mii | 200,0 mii | 200,0 mii | 100,0 mii | 200,0 mii | 100,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 7,8 mil | 700,0 mii | 1,3 mil | 11,5 mil | 35,5 mil | 19,9 mil | 28,0 mil | 7,3 mil |
| Impozit pe profit | 7,7 mil | -37,9 mil | 1,1 mil | 3,3 mil | 9,2 mil | 5,9 mil | 7,6 mil | 3,0 mil |
| Profit net | 100,0 mii | 38,6 mil | 200,0 mii | 8,2 mil | 26,3 mil | 14,0 mil | 20,4 mil | 4,3 mil |
| EPS diluat | 0,00 | 0,46 ≈ | 0,00 | 0,11 | 0,34 | 0,19 ≈ | 0,29 | 0,07 |
| Flux de numerar operațional | 29,0 mil ≈ | 9,9 mil | 26,7 mil | 17,5 mil ≈ | 48,5 mil ≈ | 38,9 mil | 35,7 mil | 41,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 100,0 mii ≈ | 200,0 mii | 200,0 mii | 700,0 mii ≈ | 100,0 mii ≈ | 300,0 mii | 400,0 mii | 100,0 mii ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 68,7 mil ≈ | 10,3 mil | 0 | 300,0 mii ≈ | 19,2 mil ≈ | 50,7 mil | 66,0 mil | 22,8 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 9 trimestre (min 10,4, mediană 21,2, max 1.786,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 228,3 mil | 245,3 mil | 379,6 mil | 538,9 mil | 599,4 mil | 687,6 mil | 836,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +7,4 % | +54,7 % | +42,0 % | +11,2 % | +14,7 % | +21,7 % |
| Profit net | 24,2 mil | 5,3 mil | -42,5 mil | -10,2 mil | -11,8 mil | 30,4 mil | 48,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −78,1 % | −901,9 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +60,2 % |
| EPS diluat | 0,45 | 0,09 | -0,82 | -0,14 | -0,15 | 0,38 | 0,64 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −80,0 % | −1.011,1 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +68,4 % |
| netă % | 10,6 % | 2,2 % | -11,2 % | -1,9 % | -2,0 % | 4,4 % | 5,8 % |
| Flux de numerar liber | 30,7 mil | 14,1 mil | 4,9 mil | 20,4 mil | 71,4 mil | 71,2 mil | 130,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 98,3 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 374,5 mil USD
- Active totale
- 461,1 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,45x
- ROE
- 13,2 %
- ROA
- 10,8 %
- Marja FCF
- 15,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 245,3 mil | 379,6 mil | 538,9 mil | 599,4 mil | 687,6 mil | 836,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 21,3 mil | 28,5 mil | 39,8 mil | 54,0 mil | 63,5 mil | 63,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 224,0 mil ≈ | 351,1 mil ≈ | 499,1 mil ≈ | 545,4 mil ≈ | 624,1 mil ≈ | 772,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 50,9 mil | 62,2 mil | 77,6 mil | 80,5 mil | 82,5 mil | 66,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,9 mil | -39,0 mil | -19,0 mil | 3,6 mil | 9,4 mil | 65,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 15,1 mil | 27,1 mil | 37,0 mil | 48,2 mil | 48,4 mil | 46,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 17,0 mil ≈ | -11,9 mil ≈ | 18,0 mil ≈ | 51,8 mil ≈ | 57,8 mil ≈ | 111,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,1 mil | 1,3 mil | 2,5 mil | 800,0 mii | 700,0 mii | 600,0 mii | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 900,0 mii | -37,7 mil | -20,0 mil | 6,3 mil | 5,0 mil | 68,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -4,4 mil | 4,8 mil | -9,8 mil | 18,1 mil | -25,4 mil | 19,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 5,3 mil | -42,5 mil | -10,2 mil | -11,8 mil | 30,4 mil | 48,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,09 | -0,82 | -0,14 | -0,15 | 0,38 | 0,64 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 56,3 mil | 51,9 mil | 70,6 mil | 76,7 mil | 78,9 mil | 75,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 76,7 mil
- 2024
- 78,9 mil
- 2025
- 75,9 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 83,4 mil | 167,8 mil | 83,9 mil | 100,4 mil | 66,3 mil | 98,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 129,4 mil | 242,8 mil | 189,2 mil | 198,4 mil | 196,7 mil | 244,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 27,7 mil | 34,9 mil | 49,1 mil | 52,6 mil | 43,0 mil | 31,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 43,8 mil | 43,8 mil | 111,2 mil | 111,5 mil | 112,4 mil | 123,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 35,6 mil | 27,6 mil | 64,1 mil | 46,9 mil | 33,3 mil | 21,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 255,2 mil | 364,1 mil | 425,7 mil | 418,6 mil | 437,6 mil | 461,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 5,4 mil | 3,2 mil | 3,6 mil | 1,7 mil | 8,9 mil | 5,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 30,2 mil | 0 | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 24 mar. 2022verificat |
| Datorii curente | 24,0 mil | 65,8 mil | 72,4 mil | 37,3 mil | 60,1 mil | 70,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 103,7 mil | 106,5 mil | 84,0 mil | 51,7 mil | 73,4 mil | 86,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 82,7 mil † | 257,6 mil † | 341,7 mil † | 366,9 mil † | 364,2 mil † | 374,5 mil † | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 46,9 mil
- 2024
- 33,3 mil
- 2025
- 21,5 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 15,4 mil | 7,2 mil | 25,0 mil | 72,1 mil | 71,8 mil | 131,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,3 mil | 2,3 mil | 4,6 mil | 700,0 mii | 600,0 mii | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 14,1 mil ≈ | 4,9 mil ≈ | 20,4 mil ≈ | 71,4 mil ≈ | 71,2 mil ≈ | 130,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -55,4 mil | -23,0 mil | -100,3 mil | -29,5 mil | -29,7 mil | -33,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 55,7 mil | 100,2 mil | -8,4 mil | -26,2 mil | -76,5 mil | -66,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 20,0 mil | 80,1 mil | 70,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -29,5 mil
- 2024
- -29,7 mil
- 2025
- -33,3 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -26,2 mil
- 2024
- -76,5 mil
- 2025
- -66,1 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 754,4 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
77 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 93,5 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Marja EBIT · Calitate | 10,2 % | 65 (față de colegi) | 11 % |
| Marja FCF · Calitate | 19,0 % | 76 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 15,8 % | 63 (pe interval fix) | 22 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 21,7 % | 81 (față de colegi) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,6x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 21,7 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 21,0 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere69/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate82/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NerdWallet, Inc. (NRDS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 836,6 mil USD în 2025; creștere an/an 21,7 %; marjă netă 7,6 %; ROE 18,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja brută: 93,5 %
- Marja FCF: 19,0 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 21,7 %
- Lichiditatea curentă: 2,6x
- Randament FCF: 21,7 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 21,0 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ADPAutomatic Data Processing, Inc. | 119,8 mld | 27,7 | 77,0 % | 20,1 % | +6,7 % | +19 % / +32 % |
| WDAYWorkday, Inc. | 44,4 mld | 40,9 | 16,0 % | 12,3 % | +13,1 % | −6 % / −25 % |
| VRSKVerisk Analytics, Inc. | 25,9 mld | 30,1 | — | 29,3 % | +6,6 % | −12 % / −18 % |
| FIRYFiry Inc. | 4,3 mld | — | -63,0 % | -60,2 % | +12,5 % | +107 % / +94 % |
| FAFirst Advantage Corp | 3,9 mld | 160,5 | 1,9 % | 1,5 % | +83,0 % | +62 % / +45 % |
| FIVNFive9, Inc. | 2,7 mld | 52,7 | 7,9 % | 4,9 % | +10,3 % | +86 % / −52 % |
| RAMPLiveRamp Holdings, Inc. | 2,3 mld | 15,8 | 16,2 % | 18,7 % | +9,0 % | +41 % / +39 % |
| INFQInfleqtion, Inc. | 1,9 mld | — | -70,8 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| INODInnodata Inc | 1,5 mld | 32,8 | 37,7 % | 14,7 % | +47,6 % | −25 % / +541 % |
| CLVTClarivate PLC | 1,4 mld | — | -8,2 % | -15,1 % | −4,0 % | −44 % / −73 % |
| UPWKUpwork Inc. | 1,3 mld | 12,9 | 16,3 % | 13,5 % | +2,4 % | −48 % / −27 % |
| LZLegalZoom.com, Inc. | 1,1 mld | 56,0 | 12,1 % | 2,6 % | +10,9 % | −26 % / −40 % |
| PLTKPlaytika Holding Corp. | 808,6 mil | — | — | -9,9 % | +8,1 % | −48 % / −76 % |
| YEXTYext, Inc. | 775,0 mil | 40,6 | 27,8 % | 5,9 % | +6,1 % | −7 % / +18 % |
| NRDSNerdWallet, Inc. | 754,4 mil | 13,3 | 18,2 % | 7,6 % | +21,7 % | −2 % / +3 % |
| NXTTNext Technology Holding Inc. | 736,5 mil | — | -59,4 % | -2.356,0 % | +545,3 % | −99 % / −100 % |
| CARSCars.com Inc. | 682,5 mil | 22,4 | 7,4 % | 4,7 % | +0,6 % | +10 % / −32 % |
| IBEXIBEX Limited | 593,6 mil | 14,3 | 30,4 % | 7,2 % | +15,4 % | +27 % / +152 % |
| OOMAOoma, Inc. | 524,7 mil | 49,8 | 11,7 % | 3,6 % | +6,5 % | +69 % / +64 % |
| GRVYGravity Co., Ltd. | 475,7 mil | 0,0 | 16,5 % | 17,0 % | −31,0 % | +19 % / −6 % |
| EGHT8x8, Inc. | 326,4 mil | 55,5 | 3,5 % | 0,6 % | +2,9 % | +16 % / −27 % |
| TCXTucows Inc | 140,3 mil | — | — | -21,2 % | +7,7 % | −42 % / −41 % |
| TRAKRepositrak, Inc. | 132,7 mil | 18,7 | 14,9 % | 32,5 % | +3,0 % | −46 % / −29 % |
| BIRDSmartbird, Inc. | 92,1 mil | — | -164,0 % | -72,8 % | −19,7 % | −68 % / −91 % |
| VERIVeritone, Inc. | 56,7 mil | — | -517,7 % | -117,5 % | −0,5 % | −87 % / −73 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NRDS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 8,83 Randament total -25 % · Pe an -25 % | 15,55 Randament total 32 % · Pe an 32 % | 23,32 Randament total 97 % · Pe an 97 % |
| 3 ani | 10,48 Randament total -11 % · Pe an -4 % | 20,56 Randament total 74 % · Pe an 20 % | 33,58 Randament total 184 % · Pe an 42 % |
| 5 ani | 12,43 Randament total 5 % · Pe an 1 % | 27,19 Randament total 130 % · Pe an 18 % | 48,36 Randament total 309 % · Pe an 33 % |
- P/E la ieșire± 5,14
- Marja netă± 3,60
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,68
- Diluare anuală± 0,30
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
NerdWallet oferă consumatorilor și întreprinderilor mici și mijlocii ghidaj financiar independent, prin conținut editorial, instrumente de comparare și piețe de produse, precum și servicii financiare reglementate. În 2025 veniturile au crescut cu 22%, cu 836,6 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 creșterea a încetinit, în timp ce presiunile din trafic organic afectează segmentul SMB.
SWOT
Puncte tari
- Brandul recunoscut și traficul organic puternic oferă un avantaj de achiziție a utilizatorilor, iar modelul neutru față de parteneri susține încrederea clienților.
- Platforma integrează conținut, marketplace-uri și servicii reglementate sub o arhitectură unică, ceea ce permite fluxuri de utilizatori mai coerente.
- Bilanțul companiei nu are datorii mari, iar fluxul de numerar operațional s-a îmbunătățit în prima jumătate din 2026 2.
Puncte slabe
- Veniturile depind de bugetele de marketing ale partenerilor, care pot fi reduse rapid în condiții economice dificile.
- Dependența de Google pentru trafic face compania vulnerabilă la schimbările de algoritm și la declinul căutării organice.
- Cheltuielile de vânzări și marketing consumă o parte mare din venituri, ceea ce limitează marja operațională.
Oportunități
- Integrarea verticală în asigurări, ipoteci și consultanță ar putea crea relații directe cu clienții și venituri mai previzibile.
- Achiziția unui marketplace pentru credite studențești ar putea extinde oferta către noi categorii de clienți.
- Construirea de audiențe proprii și de relații directe ar putea reduce dependența de motoarele de căutare pe termen lung.
Amenințări
- Schimbările de algoritm ale motoarelor de căutare pot reduce brusc traficul și creșterea utilizatorilor.
- Reglementările financiare din Statele Unite, Regatul Unit și Canada sunt complexe și în evoluție, ceea ce poate genera litigii.
- Concurenții cu bugete mari de publicitate și noii intrați pot înăspri competiția pentru clienți și pentru bugetele partenerilor.
Riscuri
- Dependența de motoarele de căutareridicat
Traficul organic, în special prin Google, este esențial pentru creșterea utilizatorilor. Schimbările de politici sau de algoritm ar putea reduce semnificativ accesul la clienți.
- Reglementare complexămediu
Activitatea din domeniul financiar este supusă unor reglementări suprapuse în mai multe jurisdicții. Nerespectarea acestora ar putea duce la amenzi sau la pierderea reputației.
- Securitate ciberneticămediu
Incidentele de securitate sau erorile sistemelor ar putea compromite datele utilizatorilor și ar putea afecta reputația brandului.
- Control concentratscăzut
Structura cu clase multiple de acțiuni concentrează controlul de vot la fondatorul și directorul general, ceea ce poate limita influența acționarilor asupra deciziilor corporative.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă veniturile din segmentul de consumatori continuă să crească și investițiile în verticale noi se transformă în venituri recurente, compania ar putea demonstra un model de creștere mai diversificat.
- Îmbunătățirea profitabilității din prima jumătate a anului 2026, combinată cu un bilanț fără datorii mari, ar putea oferi companiei flexibilitate pentru investiții și răscumpărări de acțiuni.
- Dacă brandul și încrederea utilizatorilor se traduc în relații directe cu clienții, dependența de Google ar putea scădea treptat.
Ce ar strica teza
- Dacă declinul traficului organic și presiunea asupra segmentului SMB persistă, veniturile ar putea rămâne sub potențial pentru mai multe trimestre.
- Cheltuielile ridicate de marketing și investițiile incrementale ar putea limita profitabilitatea dacă creșterea veniturilor nu accelerează.
- Dacă partenerii financiari reduc bugetele în condiții economice mai slabe, compania ar putea resimți rapid un impact asupra veniturilor.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din segmentul SMB și a traficului organicQ3 2026
- Efectul investițiilor incrementale asupra cheltuielilor de marketing și a marjei operaționale2026
- Contribuția achiziției College Finance Company la venituriQ4 2026
- Rezultatele segmentelor de asigurări, ipoteci și consultanță de investițiinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Modelul de afaceri este conceput să fie neutru față de parteneri, oferind comparații alăturate și informații susținute de standarde editoriale. Platforma funcționează în Statele Unite, Canada și Regatul Unit, iar compania este una remote-first, cu sediile principale în San Mateo și Scottsdale.
În ultimul an, compania și-a extins activitatea în verticale noi prin achiziții și subsidiare: NerdWallet Wealth Partners pentru consultanță de investiții, Next Door Lending pentru brokeraj ipotecar și NerdWallet Insurance Experts pentru brokeraj de asigurări 1. Achiziția College Finance Company, anunțată în februarie 2026, adaugă un marketplace pentru credite studențești 2.
Segmente
Consumatori
Segmentul de consumatori include asigurări, carduri de credit, împrumuturi, conturi bancare și alte produse destinate persoanelor fizice. În trimestrul al doilea din 2026 a generat 175,2 milioane USD, în creștere cu 8% pe an, susținut de împrumuturile personale și de conturile de economii, parțial compensat de cardurile de credit 3.
Întreprinderi mici și mijlocii
Segmentul SMB acoperă împrumuturi, carduri de credit și alte produse financiare pentru firme mici și mijlocii. În trimestrul al doilea din 2026 a scăzut cu 11% pe an, din cauza presiunilor persistente din traficul organic de căutare, parțial compensată de creșterea originărilor de împrumuturi pentru afaceri 3.
Piața în context
Compania activează pe piața comparatorilor financiari și a marketplace-urilor de produse bancare, de credit și de asigurări, unde veniturile depind de bugetele de marketing ale furnizorilor de servicii financiare. Creșterea de 6% a veniturilor din trimestrul al doilea din 2026 arată o revenire după un trimestru precedent mai slab 3.
Piața este sensibilă la condițiile macroeconomice și la inflație, care pot reduce bugetele partenerilor. Cota de piață depinde și de accesul la trafic din motoarele de căutare, ceea ce face dificilă predicția evoluției pe termen lung.
Tendințe
- Dependența de căutarea organicăvânt din față
Compania se bazează pe motoarele de căutare, în special Google, iar modificările algoritmilor pot reduce traficul. Declinul din căutarea organică a afectat veniturile din carduri de credit și din SMB în trimestrul al doilea din 2026 3.
- Extinderea în verticale noivânt din spate
Achizițiile și subsidiarele din asigurări, ipoteci și consultanță de investiții deschid surse noi de venit. Pe termen lung, diversificarea ar putea reduce dependența de un singur tip de produs, dacă integrarea se dovedește eficientă.
- Creșterea împrumuturilor personalevânt din spate
Împrumuturile personale au crescut în ultimul trimestru prin extinderea ofertei către un spectru mai larg de clienți, contribuind la creșterea segmentului de consumatori 3.
- Investiții în creștere și presiune pe costurimixt
Compania intenționează să mărească investițiile incrementale în 2026 și întâmpină costuri de marketing ridicate, ceea ce ar putea limita marja operațională dacă veniturile nu cresc suficient.
Poziția concurențială
Concurența vine din consultanți financiari, presa tradițională, rețelele sociale, instituțiile financiare cu marketing propriu și marketplace-urile online. Compania menționează în mod explicit Bankrate, Credit Karma, LendingTree și Zillow ca alternative pentru bugetele de publicitate din domeniu 1.
Compania susține că se diferențiază prin profunzimea ghidajului financiar, prin încrederea construită cu utilizatorii și prin brand și trafic organic. Dacă motoarele de căutare ar favoriza concurenții, poziția competitivă ar putea fi afectată.
- Bankrate
Marketplace online de produse financiare citat explicit de companie ca concurent pentru bugetele de publicitate.
- Credit Karma
Platformă de monitorizare a creditului și de marketplace citată ca alternativă online.
- LendingTree
Marketplace de credite și produse financiare menționat printre concurenții online.
- Zillow
Platformă imobiliară care concurează pentru atenția și bugetele legate de ipoteci.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- NerdWallet’s (NRDS) Profits Sink Even as Revenue ClimbsYahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 mai 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)14 apr. 2026
- Raport curent26 mar. 2026Item 5.05 · Situații financiare și anexe
- Raport anual25 feb. 2026
- Raport curent25 feb. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 dec. 2025Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / NerdWallet, Inc. · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / NerdWallet, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / NerdWallet, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.