olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Clarivate Plc CLVT

Services-Computer Processing & Data Preparation · SIC 7374 · Verticală: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)

2,33USD+9,91 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Clarivate este un furnizor global de informații și soluții de inteligență pentru mediul academic, proprietatea intelectuală și științele vieții, cu venituri recurente din abonamente care ridică rate de reînnoire peste 90%. În 2026 compania își reconfigurează portofoliul printr-un plan de creștere, iar vânzarea segmentului LS&H ar putea simplifica profilul financiar, potrivit a. Veniturile trimestriale din al doilea trimestru 2026 au ajuns la 587,3 milioane USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Clarivate Plc (CLVT) costa 2,33 USD (+9,91 % într-o zi), cu capitalizare 1,5 mld USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,97, interval pe 52 de săptămâni 1,45–3,76 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 481,6 mil USD (−9,2 % an/an), profit net de -80,8 mil USD, EPS diluat -0,13 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,5 mld USD
acțiuni la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,61 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-25,98 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,00 %
Beta (2 ani)
0,97
Volatilitate (1 an) 78 %
Interval 52 săpt.
1,453,76

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
75,0
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
1,43 – 2,17
peste banda superioară · %B 1,22 · lățimea benzii 41,2 %
SMA 50 / 200
1,82 / 2,21
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,08 / 0,02
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+58,5 %−5,9 %+64,5 pp—
3 luni+25,9 %−4,6 %+30,6 pp—
6 luni−16,5 %+0,2 %−16,7 pp—
De la început de an−30,2 %+7,4 %−37,7 pp—
1 an−33,0 %+8,2 %−41,2 pp−15,8 %
3 ani−65,5 %+68,4 %−134,0 pp−10,2 %
5 ani−90,0 %+56,5 %−146,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−61,4 %
28 nov. 2025 → 05 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−94,3 %
02 dec. 2021 → 05 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−36,9 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
481,6 mil USD
−9,2 % an/an
Profit net
-80,8 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,13
indisponibil an/an
netă / operațională
-16,8 % / 8,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri663,0 mil593,7 mil621,4 mil530,3 mil908,5 mil585,5 mil587,3 mil481,6 mil
Costul vânzărilor227,7 mil207,0 mil203,6 mil178,5 mil322,3 mil192,1 mil185,5 mil139,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare180,8 mil178,4 mil181,1 mil145,7 mil255,4 mil176,3 mil181,6 mil134,6 mil
Profit operațional-62,3 mil-20,8 mil6,9 mil45,9 mil56,4 mil30,2 mil-200,2 mil40,1 mil
Amortizare și depreciere186,0 mil185,4 mil190,9 mil168,6 mil258,0 mil184,0 mil185,7 mil162,3 mil
Profit înainte de impozit-132,2 mil-85,1 mil-59,7 mil-22,6 mil-9,6 mil-28,8 mil-260,6 mil-20,9 mil
Impozit pe profit59,6 mil18,8 mil12,3 mil2,3 mil-21,8 mil11,4 mil8,0 mil5,5 mil
Profit net-191,8 mil-103,9 mil-72,0 mil-28,3 mil3,1 mil-40,2 mil-268,6 mil-80,8 mil
EPS diluat-0,27 ≈-0,15-0,11-0,040,00 ≈-0,06-0,42-0,13
Flux de numerar operațional141,3 mil171,2 mil116,3 mil ≈181,1 mil ≈159,9 mil134,7 mil98,7 mil ≈165,6 mil ≈
Investiții (capex)82,2 mil60,9 mil66,0 mil ≈65,6 mil ≈70,7 mil55,8 mil54,7 mil ≈55,4 mil ≈
Dividende plătite000 ≈0 ≈0———

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri968,5 mil974,3 mil1,3 mld1,9 mld2,7 mld2,6 mld2,6 mld2,5 mld
Venituri an/an+5,5 %+0,6 %+28,7 %+49,7 %+41,7 %−1,2 %−2,7 %−4,0 %
Profit net-242,2 mil-258,6 mil-350,6 mil-270,5 mil-4,0 mld-911,2 mil-636,7 mil-201,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-1,11-0,94-0,82-0,61-6,24-1,47-0,96-0,30
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-25,0 %-26,5 %-28,0 %-14,4 %-148,9 %-34,7 %-24,9 %-8,2 %
Flux de numerar liber-71,5 mil47,7 mil155,8 mil205,3 mil306,4 mil501,7 mil357,5 mil365,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
329,2 mil USD
Datorie financiară
101,5 mil USD
Datorie netă
-227,7 mil USD
Capitaluri proprii
4,8 mld USD
Active totale
11,1 mld USD
Datorie / capitaluri
0,02x
Lichiditate curentă
0,84x
ROE
-4,0 %
ROA
-1,8 %
Marja FCF
14,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,6 mld
2024
2,6 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
906,4 mil
2024
869,2 mil
2025
833,6 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,7 mld ≈
2024
1,7 mld ≈
2025
1,6 mld ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
739,7 mil
2024
727,6 mil
2025
708,6 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-734,7 mil
2024
-275,6 mil
2025
71,5 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
708,3 mil
2024
727,0 mil
2025
757,2 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-26,4 mil ≈
2024
451,4 mil ≈
2025
828,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
293,7 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2023
-1,0 mld
2024
-553,8 mil
2025
-193,9 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-101,3 mil
2024
82,9 mil
2025
7,2 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-911,2 mil
2024
-636,7 mil
2025
-201,1 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,47
2024
-0,96
2025
-0,30

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
671,6 mil
2024
693,6 mil
2025
673,3 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
370,7 mil
2024
295,2 mil
2025
329,2 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
908,3 mil
2024
798,3 mil
2025
696,8 mil

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Active curente
2023
1,5 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 26 feb. 2021verificat

Fond comercial
2023
2,0 mld
2024
1,6 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
9,0 mld
2024
8,4 mld
2025
7,5 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Active totale
2023
12,7 mld
2024
11,5 mld
2025
11,1 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
144,1 mil
2024
124,5 mil
2025
138,8 mil

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
1,2 mil
2024
1,3 mil
2025
101,5 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 10 mar. 2022verificat

Datorii curente
2023
1,6 mld
2024
1,4 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
6,7 mld
2024
6,4 mld
2025
6,2 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
6,0 mld †
2024
5,1 mld †
2025
4,8 mld †

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
744,2 mil
2024
646,6 mil
2025
628,5 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
242,5 mil
2024
289,1 mil
2025
263,2 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
501,7 mil ≈
2024
357,5 mil ≈
2025
365,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-237,4 mil
2024
-236,7 mil
2025
-263,2 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-496,5 mil
2024
-470,1 mil
2025
-343,1 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
75,5 mil
2024
37,7 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-2,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
14,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
2,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
67,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
28,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
-2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-15,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
12,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-8,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-3,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
-1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
-0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
-255,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
558,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
236,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
322,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
78,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
111 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
56 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-26,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
1,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
4,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
21,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 48 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,33 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
1,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
-8,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-15,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 1213derivat 85

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie34
  • Randamente33
  • Calitate53
  • Creștere3
  • Evaluare89

Interval de valoare estimat

Jos
8,14
USD pe acțiune
Mijloc
13,96
USD pe acțiune
Sus
19,77
USD pe acțiune
Preț: 2,33 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 499,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 83,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,73 – 21,72 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/Venit6,73 – 21,72 (Mijloc 12,74)
    10 firme folosite · multiplul median 3,1x · quartile 1,6x – 5,3x
    ADP, CARS, EGHT, EVTC, FA, SOPH, UPWK, VRSK, WDAY, YEXT
  • Colegi: EV/EBITDA9,54 – 17,82 (Mijloc 15,18)
    6 firme folosite · multiplul median 13,2x · quartile 8,2x – 15,6x
    CARS, EGHT, EVTC, FA, UPWK, VRSK
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 48/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate67,3 %68 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate-2,9 %35 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate12,6 %50 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-2,6 %0 (pe interval fix)17 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere-4,0 %8 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,4x64 (față de colegi)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x5 (pe interval fix)6 %
EV/Venit · Evaluare0,5x81 (față de colegi)17 %
Randament FCF · Evaluare21,6 %100 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %33 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie34/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere3/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate53/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente33/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare89/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

CLARIVATE PLC (CLVT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,5 mld USD în 2025; creștere an/an -4,0 %; marjă netă -15,1 %; ROE -8,2 %; datorie netă/EBITDA -0,4x.

Intervalul de valoare estimat este 8,14–19,77 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 13,96 USD, prețul de 2,33 USD lasă un potențial de 499,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 83,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 48/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • EV/Venit: 0,5x
  • Randament FCF: 21,6 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -2,6 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): -4,0 %
  • Lichiditatea curentă: 0,9x

Față de mediana verticalei

Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 27,8x
EV/EBITDA
1,7x
mediana verticalei 9,6x
sub mediană (−82,1 %)
P/S
0,6x
mediana verticalei 2,3x
sub mediană (−74,8 %)
P/B
0,3x
mediana verticalei 2,9x
sub mediană (−88,7 %)
ROE
-8,2 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−203,9 %)
Marja netă
-15,1 %
mediana verticalei 5,9 %
sub mediană (−355,2 %)
Marja EBIT
-2,9 %
mediana verticalei 7,5 %
sub mediană (−138,2 %)
Venituri an/an
-4,0 %
mediana verticalei 10,2 %
sub mediană (−138,7 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,4x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−130,6 %)
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 1,3 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ADPAutomatic Data Processing, Inc.121,2 mld28,177,0 %20,1 %+6,7 %+20 % / +34 %
WDAYWorkday, Inc.44,0 mld40,616,0 %12,3 %+13,1 %−7 % / −26 %
VRSKVerisk Analytics, Inc.27,1 mld32,1—27,7 %+6,6 %−6 % / −12 %
ATHMAutohome Inc.10,6 mld54,56,3 %443,2 %+11,1 %−4 % / −16 %
APLDApplied Digital Corporation4,3 mld—-26,6 %-41,2 %+167,5 %−48 % / +203 %
FAFirst Advantage Corporation4,0 mld92,53,3 %2,5 %+83,0 %+67 % / +49 %
FIRYFiry Inc.4,0 mld—-63,0 %-60,2 %+12,5 %+92 % / +80 %
LIFLife360, Inc.3,8 mld27,630,1 %25,7 %+31,8 %−41 % / indisponibil
QBTSD-Wave Quantum Inc.3,3 mld—-28,0 %-2.001,6 %+178,5 %−60 % / +1.004 %
FIVNFive9, Inc.2,6 mld51,06,9 %4,5 %+10,3 %+74 % / −55 %
RAMPLiveRamp Holdings, Inc.2,3 mld15,816,2 %18,7 %+9,0 %+41 % / +39 %
EVTCEVERTEC, Inc.2,0 mld22,414,4 %9,0 %+10,2 %+18 % / −8 %
INFQInfleqtion, Inc.1,7 mld—-70,8 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
CLVTClarivate PLC1,5 mld—-8,2 %-15,1 %−4,0 %−33 % / −66 %
INODInnodata Inc.1,3 mld28,235,4 %13,8 %+47,6 %−33 % / +471 %
UPWKUpwork Inc.1,3 mld12,916,3 %13,5 %+2,4 %−48 % / −27 %
LZLegalZoom.com, Inc.983,5 mil48,412,1 %2,6 %+10,9 %−36 % / −48 %
YEXTYext, Inc.757,2 mil39,727,8 %5,9 %+6,1 %−9 % / +15 %
NRDSNerdWallet, Inc.723,4 mil14,714,4 %6,1 %+21,7 %−24 % / −3 %
CARSCars.com, Inc.706,1 mil18,19,3 %5,9 %+0,6 %+17 % / −27 %
NXTTNext Technology Holding Inc.668,7 mil—-59,4 %-2.356,0 %+545,3 %−99 % / −100 %
SOPHSOPHiA GENETICS SA453,4 mil—-110,0 %-102,2 %+18,6 %+35 % / +65 %
SOHUSohu.com Limited355,1 mil1,035,8 %67,4 %−2,4 %−12 % / +70 %
EGHT8x8, Inc.328,3 mil44,45,1 %1,0 %+2,9 %+16 % / −27 %
TRAKRepositrak, Inc.125,8 mil17,714,9 %32,5 %+3,0 %−49 % / −32 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CLVT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).

    Pe scurt

    Clarivate este un furnizor global de informații și soluții de inteligență pentru mediul academic, proprietatea intelectuală și științele vieții, cu venituri recurente din abonamente care ridică rate de reînnoire peste 90%. În 2026 compania își reconfigurează portofoliul printr-un plan de creștere, iar vânzarea segmentului LS&H ar putea simplifica profilul financiar, potrivit a 3. Veniturile trimestriale din al doilea trimestru 2026 au ajuns la 587,3 milioane USD 3.

    SWOT

    Puncte tari

    • Venituri majoritar recurente din abonamente, cu rate de reînnoire ridicate și contracte previzibile 12.
    • Portofoliu larg de conținut curatoriat și baze de date consacrate în mediul academic și în proprietatea intelectuală 1.
    • Capacitatea de a genera flux de numerar liber și de a reduce datoria, demonstrată în prima jumătate a anului 2026 3.

    Puncte slabe

    • Venituri tranzacționale în scădere și depreciere de fond comercial în trecut, ceea ce arată fragilitatea unor segmente 23.
    • Dependența de terți pentru date și conținut, unii dintre aceștia fiind și concurenți 1.
    • Nivel ridicat de datorie care limitează flexibilitatea financiară, deși a fost redus în 2026 3.

    Oportunități

    • Extinderea produselor cu AI generativ și agentic pe piețele existente și adiacente 1.
    • Creșterea ponderii abonamentelor după vânzarea afacerilor care nu se mai încadrează în strategie 23.
    • Utilizarea AI pentru a reduce costurile operaționale și a crește marjele, dacă planul de eficiență reușește 1.

    Amenințări

    • Surse gratuite și modele AI generale care pot reduce cererea pentru produsele plătite 1.
    • Reduceri bugetare în universități, agenții guvernamentale și companii farmaceutice, care ar putea încetini vânzările 1.
    • Concurenți consacrați sau firme noi care pot profita de tehnologii noi mai rapid decât compania 1.

    Riscuri

    • Dependența de terți pentru dateridicat

      Multe produse depind de date furnizate de terți, iar condițiile de reînnoire pot fi mai puțin favorabile 1.

    • Concurență din surse gratuiteridicat

      Informația gratuită sau ieftină, inclusiv prin AI, ar putea reduce prețurile sau cererea 1.

    • Depreciere de fond comercialmediu

      Depreciile repetate au arătat că valoarea unor active poate scădea, mai ales dacă prețul acțiunii scade 23.

    • Bugete publice redusemediu

      Finanțarea guvernamentală pentru cercetare a scăzut și poate scădea încă, afectând segmentele academice 1.

    • Execuția planului de creșterescăzut

      Planul de valorificare a creării de valoare ar putea să nu aducă rezultatele estimate, iar tranzacția LS&H depinde de aprobări 12.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă reînnoirile rămân ridicate și creșterea ACV se accelerează, profilul recurent al companiei ar putea susține fluxul de numerar.
    • Vânzarea segmentului LS&H ar putea concentra compania pe active cu creștere mai stabilă și pe abonamente.
    • Dacă instrumentele AI sunt adoptate pe scară largă, ele ar putea deschide noi surse de venituri din baza existentă de clienți.

    Ce ar strica teza

    • Dacă veniturile tranzacționale continuă să scadă, creșterea totală ar putea rămâne slabă.
    • Surse gratuite și modele AI generale ar putea reduce cererea și forța prețurile în jos.
    • Dacă depreciile de active se repetă, încrederea investitorilor ar putea fi afectată în continuare.

    De urmărit

    • Finalizarea vânzării segmentului LS&H și efectele asupra ghidajului2026
    • Evoluția ratei de reînnoire și a ACV organicQ3 2026
    • Veniturile tranzacționale în segmentele A&G și IPQ3 2026
    • Realizarea ghidajului privind fluxul de numerar liber și EBITDA ajustat2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).

    Afacerea

    Clarivate Plc este o societate publică cu acțiuni tranzacționate la New York Stock Exchange sub simbolul CLVT, cu sediul principal la Londra 1. Compania se prezintă ca furnizor de inteligență transformațională, care acoperă ciclul complet al inovației, de la cercetare la protejarea proprietății intelectuale 1. Oferta combină soluții de inteligență, soluții de flux de lucru și servicii asistate tehnologic, servind peste 45 000 de clienți 1.

    Majoritatea veniturilor provin din abonamente și contracte recurente, iar pentru exercițiul 2025 aproximativ 83% din venituri au fost din abonamente și reînnoiri 1. Veniturile tranzacționale, legate de produse, seturi de date sau proiecte, sunt în scădere pe măsură ce compania trece de la vânzările punctuale la abonamente 12. Ratele anuale de reînnoire au atins 92,5% în 2025, iar în iunie 2026 au fost 91,9% 12.

    În iulie 2026, Clarivate a anunțat un acord definitiv de vânzare a afacerii LS&H, care va fi prezentată ca operațiune întreruptă începând cu trimestrul al treilea 2026 2. Compania a raportat o depreciere non-cash a fondului comercial de 221,7 milioane USD în trimestrul al doilea 2026 3.

    Segmente

    Academia & Guvern (A&G)

    Segmentul A&G oferă baze de date științifice precum Web of Science, conținut ProQuest și software pentru biblioteci precum Alma, Vega și Polaris 1. Compania susține că 99% din primele 400 de universități folosesc soluțiile sale 1. Anumite linii de produse ale acestui segment sunt în curs de închidere, ceea ce reduce veniturile tranzacționale 3.

    Proprietate intelectuală (IP)

    Segmentul IP acoperă servicii de întreținere a brevetelor și mărcilor, date din Derwent World Patent Index și software de gestionare a portofoliilor de proprietate intelectuală 1. Compania spune că deține cea mai mare echipă de experți în proprietate intelectuală din industrie 1. Segmentul IP a fost depreciat integral în 2023, ceea ce arată o expunere istorică fragilă 1.

    Științele vieții și sănătate (LS&H)

    Segmentul LS&H oferă inteligență pentru cercetare, dezvoltare și piață prin platforma Cortellis și servește peste 3 000 de clienți din farmaceutică și tehnologie medicală 1. Acest segment este în curs de vânzare și va fi prezentat ca operațiune întreruptă 2. Depreciile de fond comercial din trecut au vizat în special LS&H 1.

    Piața în context

    Piețele vizate sunt învățământul superior, guvernele, avocatura, serviciile de proprietate intelectuală și industria farmaceutică, toate dependente de bugete publice sau de cheltuieli de cercetare 1. Compania arată că finanțarea guvernamentală pentru cercetare a scăzut în 2025 și că aceasta ar putea afecta cererea 1.

    Concurența vine din companii consacrate cu resurse financiare mari, din firme mai mici specializate și din surse informaționale gratuite sau ieftine, inclusiv modele AI generale 1. Clarivate afirmă că nu are un concurent direct pe toate piețele sale, datorită amplitudinii ofertei 1.

    Tendințe

    • Inteligența artificială generativă și agenticămixt

      Compania dezvoltă asistenți de cercetare și agenți AI integrați în produsele sale, ceea ce ar putea extinde adoptarea și veniturile noi 1. În același timp, AI poate face mai accesibile sursele gratuite care concurează cu produsele Clarivate 1.

    • Trecerea spre abonamentevânt din spate

      Plan de tranziție de la vânzările tranzacționale la abonamente, care ar putea stabiliza veniturile și marginile 12. Veniturile tranzacționale au scăzut cu 30,1% în al doilea trimestru 2026, din cauza migrării clienților 2.

    • Buget public mai restrânsvânt din față

      Reducerile de finanțare pentru cercetare în universități și agenții guvernamentale ar putea întârzia achizițiile și reduce veniturile tranzacționale 1.

    • Reducerea datorieivânt din spate

      Compania a redus datoria cu peste 200 milioane USD în prima jumătate a anului 2026, ceea ce ar putea ușura presiunea financiară dacă ritmul continuă 3.

    Poziția concurențială

    Clarivate afirmă că principalele criterii competitive sunt profunzimea și acuratețea conținutului, ușurința utilizării platformelor și raportul valoare-preț 1. Concurenții includ companii consacrate cu poziții puternice pe anumite linii de produse, firme mai mici și mai noi, precum și furnizori de servicii de informații și motoare de căutare 1.

    • Companii consacrate de informații științifice

      Concurenți cu resurse financiare mari și poziții puternice pe anumite linii de produse și regiuni, conform riscurilor declarate de companie.

    • Firme mai mici și specializate

      Companii mai noi cu focus îngust, care pot pătrunde mai repede pe piață datorită tehnologiilor noi.

    • Furnizori de surse informaționale gratuite

      Surse publice și modele AI generale care pot înlocui produsele plătite dacă sunt suficient de bune.

    • Furnizori de servicii de informații și motoare de căutare

      Concurenți care pot combina produse competitive cu alte produse complementare în pachete integrate.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Raport curent04 nov. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial03 nov. 2026
    • Raport curent03 nov. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Achiziție sau vânzare de active · Situații financiare și anexe
    • Raport curent06 oct. 2026
      Achiziție sau vânzare de active · Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent24 sept. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent23 sept. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent17 sept. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent29 iul. 2026
      Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial29 iul. 2026

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Clarivate Plc · 24 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Clarivate Plc · 29 iul. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Clarivate Plc · 29 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.