olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Life360, Inc. LIF
Services-Computer Processing & Data Preparation · SIC 7374 · Verticală: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)
Life360 dezvoltă o platformă mobilă de siguranță a familiei, care combină localizarea, siguranța la volan, protecția digitală și asistența de urgență, cu modelul freemium și abonamente plătite. În 2026 compania raportează creștere accelerată a veniturilor, datorită abonamentelor și a noii linii de publicitate, cu venituri trimestriale de 159,0 milioane USD și peste 102,4 milioane utilizatori activi lunari.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Life360, Inc. (LIF) costa 46,87 USD (−2,46 % într-o zi), cu capitalizare 3,8 mld USD, P/E 27,6 pe un EPS diluat de 1,70 USD în ultimele 12 luni, beta 1,93, interval pe 52 de săptămâni 38,10–93,30 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 159,0 mil USD (+37,8 % an/an), profit net de 5,1 mil USD (−27,8 % an/an), EPS diluat 0,06 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 59,3
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 40,67 – 47,60
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 15,7 %
- SMA 50 / 200
- 42,78 / 46,91
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,95 / 0,57
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +13,3 % | −5,9 % | +19,2 pp | — |
| 3 luni | −21,5 % | −4,6 % | −16,9 pp | — |
| 6 luni | +6,5 % | +0,2 % | +6,3 pp | — |
| De la început de an | −26,9 % | +7,4 % | −34,3 pp | — |
| 1 an | −50,9 % | +8,2 % | −59,1 pp | −23,9 % |
| 3 ani | indisponibil | +68,4 % | indisponibil | −25,6 % |
| 5 ani | indisponibil | +56,5 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 92,9 mil | 115,5 mil | 103,6 mil | 115,4 mil | 124,5 mil | 146,0 mil | 143,1 mil | 159,0 mil |
| Costul vânzărilor | 22,9 mil | 30,0 mil | 20,1 mil | 24,9 mil | 27,4 mil | 36,3 mil | 32,6 mil | 32,1 mil |
| Profit brut | 70,0 mil | 85,5 mil | 83,5 mil | 90,5 mil | 97,1 mil | 109,7 mil | 110,6 mil | 126,9 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 29,0 mil | 29,8 mil | 30,4 mil | 32,3 mil | 32,4 mil | 33,3 mil | 39,3 mil | 47,4 mil |
| Profit operațional | -5,0 mil | 5,7 mil | 2,2 mil | 2,0 mil | 5,7 mil | 9,0 mil | -8,1 mil | -57,0 mii |
| Amortizare și depreciere | 2,4 mil ≈ | 2,7 mil | 2,9 mil | 3,1 mil ≈ | 3,9 mil ≈ | 3,5 mil | 5,4 mil | 5,6 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 3,0 mil | 6,3 mil | 4,2 mil | 6,6 mil | 10,2 mil | 11,7 mil | -8,9 mil | 1,1 mil |
| Impozit pe profit | -4,7 mil | -2,2 mil | -214,0 mii | -392,0 mii | 427,0 mii | -118,0 mil | -11,7 mil | -4,0 mil |
| Profit net | 7,7 mil | 8,5 mil | 4,4 mil | 7,0 mil | 9,8 mil | 129,7 mil | 2,8 mil | 5,1 mil |
| EPS diluat | 0,09 | 0,11 ≈ | 0,05 | 0,08 | 0,11 | 1,50 ≈ | 0,03 | 0,06 |
| Flux de numerar operațional | 6,3 mil ≈ | 12,3 mil | 12,1 mil | 13,3 mil ≈ | 26,4 mil ≈ | 36,8 mil | 17,2 mil | 23,8 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 12,0 mii ≈ | 1,1 mil | 124,0 mii | 642,0 mii ≈ | 799,0 mii ≈ | 227,0 mii | 0 | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 17 din propriul istoric de 6 trimestre (min 23,7, mediană 116,3, max 371,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 80,7 mil | 112,6 mil | 228,3 mil | 304,5 mil | 371,5 mil | 489,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +39,7 % | +102,7 % | +33,4 % | +22,0 % | +31,8 % |
| Profit net | -16,3 mil | -33,6 mil | -91,6 mil | -28,2 mil | -4,6 mil | 150,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,33 | -0,65 | -1,50 | -0,42 | -0,06 | 1,77 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -20,3 % | -29,8 % | -40,1 % | -9,3 % | -1,2 % | 30,8 % |
| Flux de numerar liber | -7,9 mil | -12,2 mil | -57,1 mil | 7,0 mil | 31,4 mil | 86,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 494,3 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 548,2 mil USD
- Active totale
- 959,7 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 6,26x
- ROE
- 33,3 %
- ROA
- 21,5 %
- Marja FCF
- 17,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 80,7 mil | 112,6 mil | 228,3 mil | 304,5 mil | 371,5 mil | 489,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 15,4 mil | 22,8 mil | 79,7 mil | 81,9 mil | 92,3 mil | 108,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 65,3 mil | 89,9 mil | 148,6 mil | 222,6 mil | 279,2 mil | 380,8 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 39,6 mil | 51,0 mil | 102,5 mil | 101,0 mil | 113,1 mil | 128,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -16,7 mil | -32,3 mil | -94,4 mil | -30,0 mil | -8,0 mil | 18,8 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 657,0 mii | 876,0 mii | 9,2 mil | 9,1 mil | 9,8 mil | 13,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -16,0 mil ≈ | -31,4 mil ≈ | -85,2 mil ≈ | -20,8 mil ≈ | 1,8 mil ≈ | 32,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -16,3 mil | -33,7 mil | -91,3 mil | -27,6 mil | -4,6 mil | 32,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | -127,0 mii | 312,0 mii | 616,0 mii | -71,0 mii | -118,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit net | -16,3 mil | -33,6 mil | -91,6 mil | -28,2 mil | -4,6 mil | 150,8 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,33 | -0,65 | -1,50 | -0,42 | -0,06 | 1,77 | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 49,3 mil | 51,7 mil | 62,8 mil | 66,7 mil | 72,1 mil | 85,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 66,7 mil
- 2024
- 72,1 mil
- 2025
- 85,2 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 56,4 mil | 231,0 mil | 75,4 mil | 69,0 mil | 159,2 mil | 494,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | 11,8 mil | 33,1 mil | 42,2 mil | 58,0 mil | 80,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Stocuri | — | 2,0 mil | 10,8 mil | 4,1 mil | 8,1 mil | 9,9 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active curente | — | 256,7 mil | 142,7 mil | 131,4 mil | 241,0 mil | 606,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 580,0 mii | 393,0 mii | 730,0 mii | 1,8 mil | 3,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 31,1 mil | 133,7 mil | 133,7 mil | 133,7 mil | 134,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 8,0 mil | 52,7 mil | 45,4 mil | 40,6 mil | 38,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active totale | — | 302,4 mil | 339,6 mil | 321,7 mil | 441,6 mil | 959,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 3,2 mil | 13,8 mil | 5,9 mil | 5,5 mil | 8,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | 7,6 mil | 4,5 mil | — | — | SEC (XBRL)· 29 feb. 2024verificat |
| Datorii curente | — | 41,4 mil | 87,6 mil | 70,8 mil | 77,3 mil | 96,8 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 52,3 mil | 95,1 mil | 74,7 mil | 83,0 mil | 411,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 64,2 mil † | 250,0 mil † | 244,5 mil † | 247,1 mil † | 358,5 mil † | 548,2 mil † | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 45,4 mil
- 2024
- 40,6 mil
- 2025
- 38,3 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -7,3 mil | -12,2 mil | -57,1 mil | 7,5 mil | 32,6 mil | 88,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 653,0 mii | 81,0 mii | 0 | 506,0 mii | 1,2 mil | 1,8 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -7,9 mil ≈ | -12,2 mil ≈ | -57,1 mil ≈ | 7,0 mil ≈ | 31,4 mil ≈ | 86,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -653,0 mii | -7,1 mil | -111,6 mil | -2,2 mil | -10,1 mil | -35,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 445,0 mii | 194,0 mil | 27,7 mil | -25,0 mil | 67,3 mil | 282,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -2,2 mil
- 2024
- -10,1 mil
- 2025
- -35,3 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
- 2023
- -25,0 mil
- 2024
- 67,3 mil
- 2025
- 282,1 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,8 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
72 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 77,6 % | 94 (pe interval fix) | 15 % |
| Marja EBIT · Calitate | 1,1 % | 46 (față de colegi) | 12 % |
| Marja FCF · Calitate | 18,0 % | 72 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 28,9 % | 100 (pe interval fix) | 24 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 31,8 % | 82 (față de colegi) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 5,6x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 2,7 % | 54 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere94/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate72/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial54/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Life360, Inc. (LIF). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 489,5 mil USD în 2025; creștere an/an 31,8 %; marjă netă 25,7 %; ROE 30,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja brută: 77,6 %
- Marja FCF: 18,0 %
- CAGR venituri 3 ani: 28,9 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 31,8 %
- Lichiditatea curentă: 5,6x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ADPAutomatic Data Processing, Inc. | 121,2 mld | 28,1 | 77,0 % | 20,1 % | +6,7 % | +20 % / +34 % |
| WDAYWorkday, Inc. | 44,0 mld | 40,6 | 16,0 % | 12,3 % | +13,1 % | −7 % / −26 % |
| VRSKVerisk Analytics, Inc. | 27,1 mld | 32,1 | — | 27,7 % | +6,6 % | −6 % / −12 % |
| ATHMAutohome Inc. | 10,6 mld | 54,5 | 6,3 % | 443,2 % | +11,1 % | −4 % / −16 % |
| PEGAPegasystems Inc. | 5,5 mld | 20,8 | 51,4 % | 16,9 % | +16,6 % | −39 % / +29 % |
| APLDApplied Digital Corporation | 4,3 mld | — | -26,6 % | -41,2 % | +167,5 % | −48 % / +203 % |
| FIRYFiry Inc. | 4,0 mld | — | -63,0 % | -60,2 % | +12,5 % | +92 % / +80 % |
| LIFLife360, Inc. | 3,8 mld | 27,6 | 30,1 % | 25,7 % | +31,8 % | −51 % / indisponibil |
| FIVNFive9, Inc. | 2,6 mld | 51,0 | 6,9 % | 4,5 % | +10,3 % | +74 % / −55 % |
| GLOBGlobant S.A. | 2,2 mld | 21,5 | 5,1 % | 4,2 % | +1,6 % | −23 % / −78 % |
| INODInnodata Inc. | 1,3 mld | 28,2 | 35,4 % | 13,8 % | +47,6 % | −33 % / +471 % |
| LZLegalZoom.com, Inc. | 983,5 mil | 48,4 | 12,1 % | 2,6 % | +10,9 % | −36 % / −48 % |
| PLTKPlaytika Holding Corp. | 884,0 mil | — | — | -9,8 % | +8,1 % | −43 % / −73 % |
| YEXTYext, Inc. | 757,2 mil | 39,7 | 27,8 % | 5,9 % | +6,1 % | −9 % / +15 % |
| NRDSNerdWallet, Inc. | 723,4 mil | 14,7 | 14,4 % | 6,1 % | +21,7 % | −24 % / −3 % |
| NXTTNext Technology Holding Inc. | 668,7 mil | — | -59,4 % | -2.356,0 % | +545,3 % | −99 % / −100 % |
| OOMAOoma, Inc. | 484,7 mil | 46,0 | 11,7 % | 3,6 % | +6,5 % | +56 % / +51 % |
| GRVYGravity Co., Ltd. | 462,0 mil | 0,0 | 16,5 % | 17,0 % | −31,0 % | +16 % / −9 % |
| SOHUSohu.com Limited | 355,1 mil | 1,0 | 35,8 % | 67,4 % | −2,4 % | −12 % / +70 % |
| SYSo-Young International Inc. | 146,7 mil | — | -14,6 % | -15,9 % | +8,4 % | −29 % / +86 % |
| TRAKRepositrak, Inc. | 125,8 mil | 17,7 | 14,9 % | 32,5 % | +3,0 % | −49 % / −32 % |
| SSTKShutterstock, Inc. | 113,9 mil | — | -109,0 % | -51,2 % | +5,8 % | −85 % / −93 % |
| GMHSGamehaus Holdings Inc. | 48,1 mil | 8,0 | 11,8 % | 4,1 % | −11,3 % | −39 % / −94 % |
| VERIVeritone, Inc. | 48,0 mil | — | -517,7 % | -117,5 % | −0,5 % | −89 % / −77 % |
| DTCXDatacentrex, Inc. | 40,1 mil | — | -36,2 % | -165,4 % | +939.640,5 % | −75 % / −81 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LIF din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 32,55 Randament total -31 % · Pe an -31 % | 57,29 Randament total 22 % · Pe an 22 % | 85,93 Randament total 83 % · Pe an 83 % |
| 3 ani | 38,61 Randament total -18 % · Pe an -6 % | 75,77 Randament total 62 % · Pe an 17 % | 123,75 Randament total 164 % · Pe an 38 % |
| 5 ani | 45,80 Randament total -2 % · Pe an -0 % | 100,20 Randament total 114 % · Pe an 16 % | 178,19 Randament total 280 % · Pe an 31 % |
- P/E la ieșire± 18,94
- Marja netă± 13,26
- Creșterea anuală a veniturilor± 9,89
- Diluare anuală± 1,11
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Life360 dezvoltă o platformă mobilă de siguranță a familiei, care combină localizarea, siguranța la volan, protecția digitală și asistența de urgență, cu modelul freemium și abonamente plătite. În 2026 compania raportează creștere accelerată a veniturilor, datorită abonamentelor și a noii linii de publicitate, cu venituri trimestriale de 159,0 milioane USD și peste 102,4 milioane utilizatori activi lunari.
SWOT
Puncte tari
- Modelul freemium combinat cu abonamente recurente oferă un profil de venituri previzibil.
- Marja brută ridicată, mai ales pe abonamente, sugerează eficiență operațională în creștere.
Puncte slabe
- Veniturile din hardware scad și depind de sezonalitate și de canalele de distribuție.
- Producția hardware este concentrată la un singur furnizor extern, cu risc de întrerupere.
- Compania are o experiență operațională limitată la scara actuală, ceea ce poate complica gestionarea creșterii.
Oportunități
- Extinderea internațională și creșterea ARPPC ar putea sprijini noi venituri din abonamente.
- Integrarea completă a platformei publicitare ar putea crește veniturile din publicitate.
- Produse noi pentru animale de companie și pentru segmente de vârstă diferite ar putea lărgi piața.
Amenințări
- Reglementările privind datele, confidențialitatea și protecția minorilor pot crește costurile sau limita practicile actuale.
- Concurenții mai mari, cu resurse financiare superioare, pot oferi prețuri mai mici sau servicii gratuite.
- Schimbările de politici ale magazinelor de aplicații pot afecta distribuția și veniturile.
Riscuri
- Dependența de membri și de conversia în abonațiridicat
Dacă utilizatorii reduc implicarea sau nu consideră planurile plătite utile, veniturile din abonamente ar putea scădea.
- Reglementare privind dateleridicat
Legile privind confidențialitatea, localizarea și protecția minorilor sunt în schimbare și pot afecta modelul de afaceri.
- Lanțul de aprovizionare hardwaremediu
Un singur furnizor de producție și locații din Asia pot expune compania la întreruperi sau la costuri suplimentare.
- Dependența de un partener de datemediu
Încetarea acordurilor cu partenerii de date ar putea reduce veniturile din această linie.
- Volatilitatea acțiuniiscăzut
Prețul acțiunii a fost volatil și poate scădea independent de rezultatele operaționale, potrivit companiei.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea abonaților și a ARPPC continuă, veniturile recurente ar putea deveni o bază solidă pentru profitabilitate.
- Publicitatea, după integrarea Nativo, ar putea deveni o a doua linie de creștere importantă.
Ce ar strica teza
- Dacă scăderea hardware se accentuează, presiunea asupra veniturilor totale ar putea crește.
- Reglementările privind datele ar putea obliga la schimbări costisitoare ale produsului sau ale publicității.
- Concurența din partea marilor platforme ar putea limita prețurile și creșterea bazei de utilizatori.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din publicitate după integrarea platformeiQ3 2026
- Accelerarea creșterii veniturilor în a doua jumătate a anului, anunțată de conducere2026
- Evoluția marjei hardware și efectul tarifelornext 10-Q
- Rezultatele pe Paying Circles și ARPPC în expansiunea internaționalăQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Life360 oferă aplicația mobilă Life360, care funcționează în model freemium: nucleul serviciului este gratuit, iar abonamentele plătite sunt opționale. Compania vinde și dispozitive de urmărire hardware, prin Tile by Life360 și dispozitivele Life360 Pet GPS. Veniturile provin din abonamente, din hardware și din alte surse, precum publicitatea din platformă și vânzarea de date agregate, nepersonale, pentru analiză. În anul fiscal 2025 veniturile totale au fost de 489,5 milioane USD, iar compania a raportat un profit net de 150,8 milioane USD 1.
Segmente
Piața în context
Piața în care activează Life360 este cea a aplicațiilor de siguranță pentru familie, a localizării și a dispozitivelor de urmărire a obiectelor, un segment în care compania se află într-un context competitiv tot mai intens 1. Creșterea numărului de utilizatori activi, care a ajuns la 102,4 milioane în Q2 2026, indică o extindere a bazei de clienți 3.
Tendințe
- Model de abonament în creșterevânt din spate
Creșterea numărului de abonați plătiți și a ARPPC sugerează că modelul freemium poate genera venituri recurente mai stabile, dacă utilizatorii percep valoare suficientă în planurile plătite 3.
- Publicitate în platforme de datemixt
Extinderea publicității programatice ar putea sprijini veniturile, dar și riscul unor reglementări mai stricte privind datele și confidențialitatea 12.
- Presiuni tarifare asupra hardwarevânt din față
Costurile legate de tarife și de lanțul de aprovizionare pot afecta marja hardware, în condițiile în care producția este externalizată în Asia 1.
- Expansiune internaționalăvânt din spate
Creșterea utilizatorilor și a abonaților în afara SUA ar putea continua, dacă compania reușește să își adapteze prețurile și oferta pe piețe noi 23.
Poziția concurențială
Concurența include atât companii mari, cu resurse considerabile, cât și firme mai mici, active în partajarea locației, în localizarea obiectelor sau a animalelor de companie, precum și furnizori de sisteme de operare mobile care controlează magazinele de aplicații 1. Compania susține că baza sa de membri, datele și gama largă de servicii îi oferă un avantaj competitiv 1.
- Furnizori de sisteme de operare mobile și magazine de aplicații
Pot folosi poziții dominante pentru a concura cu platforma Life360 și controlează principalul canal de acces al utilizatorilor 1.
- Companii mari cu oferte de siguranță și localizare
Au, potrivit companiei, mai multe resurse, recunoaștere a brandului și acces la date, ceea ce le poate permite prețuri mai mici sau produse gratuite 1.
- Furnizori de urmărire a obiectelor
Concurează pe segmentul dispozitivelor de localizare, unde compania spune că a fost printre primii în categorie 1.
- Furnizori de servicii de asistență rutieră și protecție a identității
Oferă servicii care se suprapun cu funcțiile de siguranță la volan și de protecție digitală ale aplicației 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Researchers suggest tile-based radiation therapy as standard of care to lower risk of recurrence in brain metastasesMedical Xpress · 29 sept. 2026 · EN
- NVIDIA Announces CUDA Rust with cuda-oxide (SIMT) and cutile-rs (Tile) for Compile-Time-Safe GPU KernelsMarkTechPost (Asia AI) · 08 sept. 2026 · EN
- RosaicLabs, Atom RTL, and 32-Tile AMX: Trying to Piece Together a x86 PuzzleHacker News · 31 iul. 2026 · EN
- Tile’s best Bluetooth tracker is down to its lowest price of the yearThe Verge · 28 iul. 2026 · EN
- Tile's Security Is So Bad It's a Feature for StalkersHacker News · 25 iul. 2026 · EN
- A Coding Guide to NVIDIA’s Tile-Based GPU Programming: From cuTile and Triton Kernels to Flash AttentionMarkTechPost (Asia AI) · 12 iul. 2026 · RO
- Show HN: Phobos – A tiny scale-free kernel language with tile-DAG supportHacker News · 07 iul. 2026 · EN
- Kiln-free recycled tile startup agrees pilot deal with major UK supplierThe Guardian World · 27 mai 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport curent10 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport curent29 mai 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 mai 2026Alte evenimente
- Raport curent11 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 mai 2026
- Convocare AGA (proxy)16 apr. 2026
- Raport curent02 mar. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport anual02 mar. 2026
- Raport curent22 ian. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Life360, Inc. · 02 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Life360, Inc. · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Life360, Inc. · 10 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.