olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Automatic Data Processing, Inc. ADP
Services-Computer Processing & Data Preparation · SIC 7374 · Verticală: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)
ADP este un furnizor global de soluții HR și payroll, care deservește clienți de la întreprinderi mici la companii mari din peste 140 de țări și teritorii. Pentru exercițiul fiscal 2026 compania a raportat venituri de 21,9 miliarde USD, în creștere cu 7%, iar pentru exercițiul fiscal 2027 a oferit un ghidaj de creștere a veniturilor de 5% până la 6%, pe fondul integrării AI în platformele sale. Dacă integrarea AI se traduce în câștiguri de productivitate pentru clienți, poziția sa de lider în date și scară globală ar putea conta tot mai mult.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Automatic Data Processing, Inc. (ADP) costa 303,54 USD (+2,54 % într-o zi), cu capitalizare 119,8 mld USD, P/E 27,7 pe un EPS diluat de 10,94 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,19 %, beta 0,39, interval pe 52 de săptămâni 188,79–307,94 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 5,5 mld USD, profit net de 1,1 mld USD, EPS diluat 2,83 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 64,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 267,85 – 311,19
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,82 · lățimea benzii 15,0 %
- SMA 50 / 200
- 278,29 / 240,99
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 6,87 / 6,48
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +16,6 % | −1,1 % | +17,7 pp | — |
| 3 luni | +12,4 % | −0,5 % | +12,8 pp | — |
| 6 luni | +46,5 % | +4,4 % | +42,1 pp | — |
| De la început de an | +18,0 % | +12,3 % | +5,7 pp | — |
| 1 an | +17,1 % | +13,5 % | +3,6 pp | −12,8 % |
| 3 ani | +38,4 % | +76,4 % | −38,0 pp | −17,6 % |
| 5 ani | +32,2 % | +63,7 % | −31,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2027 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '23 | Q3 '24 | Q4 '24 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,7 mld | 4,8 mld | 5,0 mld | 5,2 mld | 5,4 mld | 5,9 mld | 5,5 mld | 5,5 mld |
| Costul vânzărilor | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,7 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 3,1 mld | 3,0 mld | 3,0 mld |
| Cercetare și dezvoltare | 228,7 mil | 232,6 mil | 239,5 mil | 251,2 mil | 257,8 mil | 253,9 mil | 265,9 mil | 251,3 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 922,5 mil | 926,7 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,1 mld |
| Amortizare și depreciere | 140,4 mil | 138,6 mil | 151,0 mil | 146,7 mil | 145,6 mil | 146,4 mil | 147,2 mil | 155,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 104,9 mil | 137,8 mil | 129,6 mil | 135,4 mil | 124,1 mil | 78,7 mil | 121,0 mil | 148,1 mil |
| Profit înainte de impozit | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,8 mld | 1,3 mld | 1,5 mld |
| Impozit pe profit | 265,4 mil | 279,9 mil | 298,1 mil | 294,5 mil | 321,2 mil | 422,0 mil | 279,2 mil | 329,7 mil |
| Profit net | 878,4 mil | 956,3 mil | 963,2 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | 978,6 mil | 1,1 mld |
| EPS diluat | 2,13 | 2,34 | 2,35 | 2,49 | 2,62 | 3,38 | 2,45 ≈ | 2,83 |
| Flux de numerar operațional | 1,2 mld | 824,4 mil | 1,3 mld | 642,3 mil | 1,4 mld | — | 1,4 mld | 651,0 mil |
| Dividende plătite | 517,5 mil | 572,6 mil | 575,1 mil | 626,7 mil | 625,8 mil | — | 683,2 mil | 677,0 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 303,9 mil | 372,6 mil | 435,5 mil | 366,0 mil | 324,0 mil | — | 620,1 mil | 758,8 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 10 trimestre (min 20,5, mediană 28,4, max 32,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 14,1 mld | 14,6 mld | 15,0 mld | 16,5 mld | 18,0 mld | 19,2 mld | 20,6 mld | 21,9 mld |
| Venituri an/an | +6,3 % | +3,4 % | +2,8 % | +9,9 % | +9,2 % | +6,6 % | +7,1 % | +6,7 % |
| Profit net | 2,3 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,9 mld | 3,4 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | 4,4 mld |
| Profit net an/an | +21,6 % | +7,6 % | +5,4 % | +13,5 % | +15,7 % | +10,0 % | +8,7 % | +8,2 % |
| EPS diluat | 5,24 | 5,70 | 6,07 | 7,00 | 8,21 | 9,10 | 9,98 | 10,94 |
| EPS diluat an/an | +23,3 % | +8,8 % | +6,5 % | +15,3 % | +17,3 % | +10,8 % | +9,7 % | +9,6 % |
| netă % | 16,2 % | 16,9 % | 17,3 % | 17,9 % | 18,9 % | 19,5 % | 19,8 % | 20,1 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 4,2 mld USD
- Datorie financiară
- 5,0 mld USD
- Datorie netă
- 735,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 6,0 mld USD
- Active totale
- 63,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,82x
- Lichiditate curentă
- 1,05x
- ROE
- 72,2 %
- ROA
- 7,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 15,0 mld | 16,5 mld | 18,0 mld | 19,2 mld | 20,6 mld | 21,9 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 8,6 mld | 9,5 mld | 10,0 mld | 10,5 mld | 11,1 mld | 11,8 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Profit brut | 6,4 mld ≈ | 7,0 mld ≈ | 8,1 mld ≈ | 8,7 mld ≈ | 9,5 mld ≈ | 10,2 mld ≈ | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | — | 798,6 mil | 844,8 mil | 955,7 mil | 988,6 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 3,0 mld | 3,2 mld | 3,6 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 510,7 mil | 515,1 mil | 549,3 mil | 561,9 mil | 582,4 mil | 585,9 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 59,7 mil | 81,9 mil | 253,3 mil | 361,4 mil | 455,9 mil | 459,3 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 3,4 mld | 3,8 mld | 4,4 mld | 4,9 mld | 5,3 mld | 5,7 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 762,7 mil | 855,2 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Profit net | 2,6 mld | 2,9 mld | 3,4 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| EPS diluat | 6,07 | 7,00 | 8,21 | 9,10 | 9,98 | 10,94 | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 428,1 mil | 421,1 mil | 415,7 mil | 412,2 mil | 408,7 mil | 403,3 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 3,70 | 4,05 | 4,79 | 5,45 | 6,02 | 6,64 | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2024
- 412,2 mil
- 2025
- 408,7 mil
- 2026
- 403,3 mil
SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,6 mld | 1,4 mld | 2,1 mld | 2,9 mld | 3,3 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 2,7 mld | 3,2 mld | 3,0 mld | 3,4 mld | 3,6 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Active curente | 40,7 mld | 54,8 mld | 42,2 mld | 45,5 mld | 43,3 mld | 52,6 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 684,5 mil | 652,6 mil | 681,4 mil | 685,6 mil | 655,4 mil | 641,3 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Fond comercial | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 3,3 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Active totale | 48,8 mld | 63,1 mld | 51,0 mld | 54,4 mld | 53,4 mld | 63,2 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 141,1 mil | 110,2 mil | 96,8 mil | 100,6 mil | 169,1 mil | 162,5 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,2 mil | 1,2 mil | 1,2 mil | 1,1 mil | 1,0 mil | 1,0 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 3,0 mld | 3,0 mld | 3,0 mld | 3,0 mld | 4,0 mld | 5,0 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Datorii curente | 38,1 mld | 55,2 mld | 42,8 mld | 45,1 mld | 41,3 mld | 50,0 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Datorii totale | 43,1 mld | 59,8 mld | 47,5 mld | 49,8 mld | 47,2 mld | 57,2 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 5,7 mld † | 3,2 mld † | 3,5 mld † | 4,5 mld † | 6,2 mld † | 6,0 mld † | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 1,3 mld
- 2025
- 1,6 mld
- 2026
- 1,7 mld
SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 3,1 mld | 3,1 mld | 4,2 mld | 4,2 mld | 4,9 mld | 5,4 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -3,5 mld | -7,0 mld | -2,5 mld | -1,4 mld | -3,0 mld | -4,7 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 6,4 mld | 13,7 mld | -15,7 mld | -1,4 mld | -7,0 mld | 4,9 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Dividende plătite | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,4 mld | 2,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 29 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 119,8 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare21
- Bilanț și datorie13
- Calitate16
- Creștere31
- Randamente99
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 45,59 – 227,50 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/Venit45,59 – 227,50 (Mijloc 98,33)10 firme folosite · multiplul median 1,8x · quartile 0,9x – 4,2xEGHT, EVTC, IBEX, OOMA, PLTK, SOPH, SY, VRSK, WDAY, YEXT
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 29/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 46,4 % | 16 (pe interval fix) | 17 % |
| Marja EBIT · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 6,8 % | 27 (pe interval fix) | 27 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 6,7 % | 40 (față de colegi) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 13 (pe interval fix) | 10 % |
| EV/Venit · Evaluare | 5,5x | 21 (față de colegi) | 27 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,9 % | 99 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial13/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere31/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial16/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente99/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial21/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AUTOMATIC DATA PROCESSING, INC. (ADP). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 21,9 mld USD în 2026; creștere an/an 6,7 %; marjă netă 20,1 %; ROE 77,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 45,59–227,50 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 98,33 USD, prețul de 303,54 USD lasă un potențial de -67,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -208,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 29/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, quality, valuation. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randamentul distribuirilor către acționari: 3,9 %
Ce o infirmă
- Marja brută: 46,4 %
- CAGR venituri 3 ani: 6,8 %
- Lichiditatea curentă: 1,0x
- EV/Venit: 5,5x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja EBIT, Marja FCF, Datorie netă / EBITDA, Randament FCF.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ADPAutomatic Data Processing, Inc. | 119,8 mld | 27,7 | 77,0 % | 20,1 % | +6,7 % | +17 % / +38 % |
| WDAYWorkday, Inc. | 44,4 mld | 40,9 | 16,0 % | 12,3 % | +13,1 % | −6 % / −25 % |
| VRSKVerisk Analytics, Inc. | 25,9 mld | 30,1 | — | 29,3 % | +6,6 % | −12 % / −18 % |
| ATHMAutohome Inc. | 10,4 mld | 53,5 | 6,3 % | 443,2 % | +11,1 % | −5 % / −18 % |
| FIRYFiry Inc. | 4,3 mld | — | -63,0 % | -60,2 % | +12,5 % | +107 % / +94 % |
| EVTCEVERTEC, Inc. | 2,1 mld | 22,9 | 14,4 % | 9,0 % | +10,2 % | +20 % / −6 % |
| INFQInfleqtion, Inc. | 1,9 mld | — | -70,8 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| INODInnodata Inc | 1,5 mld | 32,8 | 37,7 % | 14,7 % | +47,6 % | −25 % / +541 % |
| PLTKPlaytika Holding Corp. | 808,6 mil | — | — | -9,9 % | +8,1 % | −48 % / −76 % |
| YEXTYext, Inc. | 775,0 mil | 40,6 | 27,8 % | 5,9 % | +6,1 % | −7 % / +18 % |
| IBEXIBEX Limited | 593,6 mil | 14,3 | 30,4 % | 7,2 % | +15,4 % | +27 % / +152 % |
| OOMAOoma, Inc. | 524,7 mil | 49,8 | 11,7 % | 3,6 % | +6,5 % | +69 % / +64 % |
| SOPHSOPHiA GENETICS SA | 477,3 mil | — | -110,0 % | -102,2 % | +18,6 % | +42 % / +73 % |
| GRVYGravity Co., Ltd. | 475,7 mil | 0,0 | 16,5 % | 17,0 % | −31,0 % | +19 % / −6 % |
| SOHUSohu.com Limited | 355,1 mil | 1,0 | 35,8 % | 67,4 % | −2,4 % | −12 % / +70 % |
| EGHT8x8, Inc. | 326,4 mil | 55,5 | 3,5 % | 0,6 % | +2,9 % | +16 % / −27 % |
| SYSo-Young International Inc. | 146,7 mil | — | -14,6 % | -15,9 % | +8,4 % | −29 % / +86 % |
| TCXTucows Inc | 140,3 mil | — | — | -21,2 % | +7,7 % | −42 % / −41 % |
| DTCXDatacentrex, Inc. | 39,8 mil | — | -36,2 % | -165,4 % | +939.640,5 % | −75 % / −81 % |
| DGNXDiginex Limited | 38,7 mil | — | — | -255,5 % | +57,0 % | −99 % / indisponibil |
| PHUNPhunware, Inc. | 36,6 mil | — | -13,7 % | -471,7 % | −19,9 % | −14 % / −69 % |
| DDIDoubleDown Interactive Co., Ltd. | 34,1 mil | 0,3 | 11,4 % | 28,5 % | +5,5 % | +48 % / +72 % |
| SJScienjoy Holding Corporation | 23,5 mil | — | -66,6 % | -47,3 % | −4,9 % | +28 % / −68 % |
| CHRCheer Holding, Inc. | 14,0 mil | 0,1 | 7,6 % | 17,2 % | +1,1 % | −77 % / −100 % |
| VSVersus Systems Inc. | 5,6 mil | — | -14,6 % | -78,4 % | +3.711,3 % | −40 % / −69 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ADP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 187,61 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 331,33 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 498,58 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 190,63 Randament total -32 % · Pe an -12 % | 377,98 Randament total 32 % · Pe an 10 % | 623,28 Randament total 115 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 193,69 Randament total -27 % · Pe an -6 % | 431,20 Randament total 56 % · Pe an 9 % | 779,16 Randament total 175 % · Pe an 22 % |
- P/E la ieșire± 94,49
- Marja netă± 66,15
- Creșterea anuală a veniturilor± 53,12
- Diluare anuală± 5,56
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
ADP este un furnizor global de soluții HR și payroll, care deservește clienți de la întreprinderi mici la companii mari din peste 140 de țări și teritorii. Pentru exercițiul fiscal 2026 compania a raportat venituri de 21,9 miliarde USD, în creștere cu 7%, iar pentru exercițiul fiscal 2027 a oferit un ghidaj de creștere a veniturilor de 5% până la 6%, pe fondul integrării AI în platformele sale. Dacă integrarea AI se traduce în câștiguri de productivitate pentru clienți, poziția sa de lider în date și scară globală ar putea conta tot mai mult.
SWOT
Puncte tari
- Scara globală, baza de date a forței de muncă și rețeaua de integrare cu autoritățile fiscale și băncile sunt greu de replicat de concurenți. Compania are un model cu intensitate scăzută de capital și generează fluxuri de numerar puternice.
- Recunoașterea mărcii și reputația pentru fiabilitate în payroll sunt atuuri importante în relația cu clienții mari. Rata de retenție a clienților rămâne solidă, iar compania raportează o satisfacție ridicată.
- Expertiza de decenii în procese HR și reglementări permite oferirea de servicii complexe, inclusiv prin outsourcing, ceea ce diferențiază compania de furnizorii pur software.
Puncte slabe
- Creșterea organică a veniturilor este mai mică decât cea raportată, iar creșterea numărului de angajați plătiți în SUA este redusă. Segmentul PEO a înregistrat o scădere a marjei, iar costurile operaționale cresc.
- O parte din venituri depinde de dobânzile pe fondurile clienților, care pot fluctua odată cu mediul monetar. Veniturile pass-through din PEO umflă cifra de afaceri fără a adăuga profit proporțional.
- Investițiile în vânzări, tehnologie AI și integrarea achizițiilor cresc cheltuielile pe termen scurt, ceea ce poate tensiona marjele dacă veniturile nu cresc suficient.
Oportunități
- Adoptarea agenților AI în platformele HCM ar putea deschide noi surse de venit și ar putea crește valoarea oferită clienților existenți. Lansarea marketplace-ului pentru agenții partenerilor extinde ecosistemul.
- Complexitatea reglementărilor și a conformității crește cererea pentru servicii de outsourcing și pentru platforme integrate, un teren favorabil pentru companiile cu scară mare.
- Expansiunea în segmentul întreprinderilor globale, cu soluții unificate de payroll și HR, ar putea aduce contracte mai mari și mai durabile.
Amenințări
- Schimbările de reglementare privind taxele, beneficiile și modelul PEO ar putea reduce veniturile sau obliga compania să își modifice modelul de operare.
- Concurența din partea furnizorilor de software HCM și a platformelor AI noi ar putea presa prețurile și să afecteze retenția clienților.
- Atacurile cibernetice, incidentele de confidențialitate și riscurile legate de AI ar putea afecta reputația și ar putea atrage amenzi sau litigii.
Riscuri
- Conformitate cu reglementărileridicat
Nerespectarea legilor privind taxele, muncă, protecția datelor sau anticorupție ar putea duce la amenzi, sancțiuni și afectarea reputației. Compania recunoaște că politicile sale nu pot elimina complet încălcările comise de angajați sau agenți.
- Securitate cibernetică și date personaleridicat
Compania gestionează date personale ale unui număr foarte mare de angajați, iar o breșă ar putea genera costuri de notificare, litigii și pierderea încrederii clienților.
- Venituri din dobânzimediu
Veniturile din fondurile clienților depind de rate și de volumul fondurilor. Modificările de politică monetară sau de comportament al clienților ar putea reduce această sursă importantă de venit.
- Riscul de neplată în segmentul PEOmediu
În modelul de co-angajare, compania poate fi răspunzătoare pentru plățile salariale și fiscale chiar dacă clienții nu le remit. Un eveniment financiar major în sistemul bancar ar putea întârzia recuperarea acestor sume.
- Presiunea concurențială și prețurilemediu
Competiția și presiunea asupra prețurilor, inclusiv din partea furnizorilor AI, ar putea limita creșterea veniturilor și a marjelor în anii următori.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă integrarea AI în platformele HCM se traduce în adoptare largă și în venituri suplimentare, ADP ar putea accelera creșterea și ar putea consolida marjele pe termen lung. Baza sa de date și scara globală oferă un avantaj greu de egalat.
- Dacă cererea pentru outsourcing HR și conformitate continuă, segmentele Employer Services și PEO ar putea susține creșterea veniturilor peste ritmul pieței, iar disciplina financiară ar putea susține dividendele și răscumpărările.
- Ghidajul pentru exercițiul 2027 indică o creștere moderată, dar previzibilă, a veniturilor și a câștigului pe acțiune, ceea ce ar putea reduce incertitudinea pentru investitorii care urmăresc stabilitatea.
Ce ar strica teza
- Dacă ratele dobânzilor scad mai repede decât se așteaptă, veniturile din fondurile clienților ar putea încetini, iar creșterea totală ar putea fi mai slabă decât ghidajul.
- Creșterea organică redusă a numărului de angajați plătiți și scăderea marjei în segmentul PEO ar putea indica o piață matură, unde câștigurile vin greu.
- Dacă investițiile în AI și în vânzări nu se traduc rapid în venituri, costurile ridicate ar putea presa marjele pe termen scurt și ar putea reduce pârghia operațională.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de venituri de 5% până la 6% și a marjei ajustate EBITexercițiul fiscal 2027
- Evoluția ratei de retenție a veniturilor clienților Employer Services, comparativ cu nivelul de 92,1%următorul raport trimestrial
- Marja segmentului PEO Services și evoluția veniturilor fără pass-through-uriQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
ADP își definește misiunea ca fiind sprijinirea clienților în gestionarea infrastructurii forței de muncă, de la companii Fortune 500 până la afaceri locale mici. Compania oferă soluții de Human Capital Management (HCM) care acoperă payroll, beneficii, gestionarea timpului, talent, conformitate și pensii, atât sub formă de software cât și de servicii de outsourcing HR. Potrivit raportului anual, ADP își bazează strategia pe trei priorități: tehnologie HCM de top cu AI integrată, expertiză și outsourcing HR și scara globală. Raportarea se face pe două segmente, Employer Services și PEO Services, iar compania se listează pe NASDAQ sub simbolul ADP.
Modelul de business se bazează pe venituri recurente din servicii și pe o intensitate de capital scăzută, potrivit conducerii, ceea ce permite finanțarea dividendelor și a răscumpărărilor de acțiuni. O parte importantă a veniturilor vine și din dobânda câștigată la fondurile clienților aflate în tranzit, care a crescut în exercițiul 2026 pe fondul unor sume medii mai mari și al unei rate medii mai ridicate. Compania subliniază și rolul datelor proprii, care provin dintr-o bază de peste 42 de milioane de angajați, drept avantaj în antrenarea agenților AI.
Segmente
Employer Services
Segmentul Employer Services, cel mai mare după venituri, a raportat în exercițiul 2026 venituri de aproximativ 14,8 miliarde USD, în creștere cu 7% în raport cu anul anterior. Oferă payroll, administrarea beneficiilor, gestionarea talentelor, soluții de timp și prezență, conformitate și servicii de pensii, inclusiv platforme precum RUN Powered by ADP, Workforce Now și Lyric HCM.
PEO Services
PEO Services, prin ADP TotalSource, oferă un model de co-angajare pentru firmele mici și mijlocii, cu venituri de aproximativ 7,1 miliarde USD în exercițiul 2026. Marja segmentului a scăzut, în parte din cauza costurilor cu beneficiile trecute mai departe fără marjă proprie, care cresc veniturile raportate fără să aducă profit.
Piața în context
ADP activează pe piața globală de Human Capital Management și pe cea de outsourcing HR, o piață pe care compania o descrie drept mare și în creștere. În SUA, compania plătește aproximativ 26 de milioane de angajați, adică aproximativ unul din șase, ceea ce o plasează într-o poziție de scară greu de replicat. Creșterea numărului de angajați din clienții ADP în SUA a fost de doar 1% în exercițiul 2026, ceea ce arată o piață matură pe segmentul de payroll.
Conducerea leagă perspectivele de adoptarea AI și de complexitatea crescută a reglementărilor, pe care le consideră avantaje pentru un furnizor cu date și conformitate la scară mare. Veniturile din dobânzi depind însă și de nivelul ratelor de dobândă, un factor pe care compania nu îl controlează.
Tendințe
- Integrarea AI în produsemixt
ADP extinde agenții ADP Assist pe majoritatea clienților săi și a lansat un spațiu pentru agenții AI ai partenerilor, ceea ce ar putea susține productivitatea și retenția clienților dacă adoptarea continuă. Totuși, fără o monetizare clară, costurile de dezvoltare pot apăsa asupra marjelor.
- Venituri din dobânzi la fondurile cliențilormixt
Dobânzile câștigate la fondurile clienților au crescut, iar ghidajul pentru exercițiul 2027 indică o rată medie în creștere. Dacă ratele scad, această sursă de venit ar putea încetini, ceea ce face ca venitul să depindă de mediul monetar.
- Reglementări și conformitate fiscalămixt
Schimbările legislative privind taxele, beneficiile și protecția datelor pot crește costurile de conformitate, dar pot crea și cerere pentru servicii de conformitate. Cadrul fragmentat, pe care compania îl numește accelerat de AI, favorizează furnizorii cu scară globală.
- Cerere pentru outsourcing HR în firmele micivânt din spate
Firmele mici și mijlocii caută tot mai mult soluții de outsourcing, iar ADP TotalSource și RUN au crescut în această direcție. Dacă această tendință continuă, ar putea sprijini creșterea segmentului PEO, deși marja este sub presiune.
Poziția concurențială
Piața HCM este competitivă, iar ADP se diferențiază prin datele sale, scara globală și rețeaua de integrare cu autorități fiscale și bănci. Raportul anual nu detaliază poziția concurenților, dar descrie competiția ca un factor de risc. Compania afirmă că avantajul său provine din combinația dintre tehnologie și expertiză umană, nu doar din software.
Ca furnizor de servicii, ADP concurează și cu alte companii de outsourcing și cu jucători specializați pe segmente de nișă. Presiunea competitivă poate afecta prețurile și retenția clienților, un risc pe care compania îl menționează explicit în analiza sa.
- PaychexPAYX
Furnizor de payroll și HR pentru firmele mici și mijlocii, menționat ca reper în piața de servicii de payroll pentru clienți de dimensiune similară, potrivit contextului general al sectorului.
- Paycom SoftwarePAYC
Platformă HCM bazată pe cloud, care concurează pentru clienți din segmentul mediu al pieței, mai ales în zona de payroll și gestionarea angajaților.
- PaylocityPCTY
Furnizor de soluții HCM și payroll pentru firme de dimensiune medie, prezent pe aceleași categorii de servicii ca ADP în segmentul său țintă.
- InsperityNSP
Furnizor de servicii PEO, relevant pentru comparația cu segmentul PEO Services al ADP, unde ADP TotalSource este cel mai mare PEO certificat IRS.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Automatic Data Processing Stock: Is ADP Underperforming the Technology Sector?Yahoo Finance — News · 02 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 02 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial30 oct. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)24 sept. 2026
- Raport anual05 aug. 2026
- Raport curent29 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 iun. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 mai 2026Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial30 apr. 2026
- Raport curent29 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 ian. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Automatic Data Processing, Inc. · 05 aug. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Automatic Data Processing, Inc. · 29 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.