olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Paylocity Holding Corporation PCTY
Services-Prepackaged Software · SIC 7372 · Verticală: Services-Prepackaged Software (SIC 7372)
Paylocity este o platformă software în cloud pentru gestionarea capitalului uman, a finanțelor și a IT-ului, cu IA integrată direct în fluxurile de lucru zilnice. Compania a încheiat anul fiscal 2026 cu venituri totale de peste 1,7 miliarde USD, iar creșterea continuă a bazei de clienți și a veniturilor pe client o face relevantă pentru analiza pieței software HCM, mai ales în contextul adoptării IA. Cifrele sunt din raportul anual și din comunicatul de rezultate ale companiei.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Paylocity Holding Corporation (PCTY) costa 169,57 USD (−0,81 % într-o zi), cu capitalizare 9,0 mld USD, P/E 34,5 pe un EPS diluat de 4,92 USD în ultimele 12 luni, beta 0,59, interval pe 52 de săptămâni 95,10–177,67 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 444,7 mil USD (+11,0 % an/an), profit net de 60,3 mil USD (+24,1 % an/an), EPS diluat 1,12 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 59,3
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 154,95 – 181,08
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,56 · lățimea benzii 15,6 %
- SMA 50 / 200
- 155,81 / 126,96
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 5,12 / 5,83
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +16,0 % | −5,9 % | +22,0 pp | — |
| 3 luni | +11,9 % | −4,6 % | +16,6 pp | — |
| 6 luni | +55,4 % | +0,2 % | +55,2 pp | — |
| De la început de an | +11,2 % | +7,4 % | +3,8 pp | — |
| 1 an | +16,6 % | +8,2 % | +8,4 pp | −8,2 % |
| 3 ani | +19,5 % | +68,4 % | −48,9 pp | +15,8 % |
| 5 ani | −39,4 % | +56,5 % | −96,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 363,0 mil | 377,0 mil | 454,5 mil | 400,7 mil | 408,2 mil | 416,1 mil | 502,3 mil | 444,7 mil |
| Costul vânzărilor | 115,0 mil | 124,5 mil | 129,9 mil | 128,9 mil | 128,4 mil | 134,0 mil | 139,1 mil | 144,4 mil |
| Profit brut | 248,0 mil | 252,4 mil | 324,7 mil | 271,9 mil | 279,8 mil | 282,1 mil | 363,2 mil | 300,4 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 47,3 mil | 56,2 mil | 51,4 mil | 51,0 mil | 55,6 mil | 57,7 mil | 52,5 mil | 55,5 mil |
| Profit operațional | 64,1 mil | 46,6 mil | 127,0 mil | 66,2 mil | 74,2 mil | 70,4 mil | 157,0 mil | 84,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 21,6 mil | 25,7 mil ≈ | 26,0 mil ≈ | 26,5 mil | 27,5 mil | 27,8 mil ≈ | 27,3 mil ≈ | 29,2 mil |
| Profit înainte de impozit | 68,9 mil | 46,8 mil | 126,6 mil | 66,8 mil | 74,9 mil | 70,2 mil | 157,0 mil | 85,2 mil |
| Impozit pe profit | 19,3 mil | 9,4 mil | 35,1 mil | 18,2 mil | 26,9 mil | 20,0 mil | 45,8 mil | 24,9 mil |
| Profit net | 49,6 mil | 37,5 mil | 91,5 mil | 48,6 mil | 48,0 mil | 50,2 mil | 111,3 mil | 60,3 mil |
| EPS diluat | 0,88 | 0,66 | 1,61 | 0,86 ≈ | 0,86 | 0,92 | 2,05 | 1,12 ≈ |
| Flux de numerar operațional | 91,5 mil | 54,2 mil ≈ | 186,0 mil ≈ | 86,6 mil | 86,5 mil | 117,0 mil ≈ | 217,9 mil ≈ | 111,9 mil |
| Investiții (capex) | 2,3 mil | 3,0 mil ≈ | 2,3 mil ≈ | 5,4 mil | 3,8 mil | 3,4 mil ≈ | 8,4 mil ≈ | 20,6 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 8,4 mil ≈ | 82,7 mil ≈ | 58,6 mil | 200,0 mil | 100,0 mil ≈ | 50,0 mil ≈ | 48,1 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 5 din propriul istoric de 38 trimestre (min 21,1, mediană 94,1, max 482,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 467,6 mil | 561,3 mil | 635,6 mil | 852,7 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,8 mld |
| Venituri an/an | +23,9 % | +20,0 % | +13,2 % | +34,1 % | +37,8 % | +19,4 % | +13,7 % | +11,0 % |
| Profit net | 53,8 mil | 64,5 mil | 70,8 mil | 90,8 mil | 140,8 mil | 206,8 mil | 227,1 mil | 269,7 mil |
| Profit net an/an | +39,4 % | +19,8 % | +9,9 % | +28,2 % | +55,1 % | +46,8 % | +9,8 % | +18,8 % |
| EPS diluat | 0,97 | 1,15 | 1,26 | 1,61 | 2,49 | 3,63 | 4,02 | 4,92 |
| EPS diluat an/an | +38,6 % | +18,6 % | +9,6 % | +27,8 % | +54,7 % | +45,8 % | +10,7 % | +22,4 % |
| netă % | 11,5 % | 11,5 % | 11,1 % | 10,6 % | 12,0 % | 14,7 % | 14,2 % | 15,2 % |
| Flux de numerar liber | 103,8 mil | 96,1 mil | 115,4 mil | 137,0 mil | 260,8 mil | 366,6 mil | 405,2 mil | 497,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 271,9 mil USD
- Datorie financiară
- 81,3 mil USD
- Datorie netă
- -190,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,2 mld USD
- Active totale
- 4,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,07x
- Lichiditate curentă
- 1,09x
- ROE
- 22,0 %
- ROA
- 5,8 %
- Marja FCF
- 28,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 635,6 mil | 852,7 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 219,3 mil | 287,0 mil | 367,0 mil | 441,7 mil | 498,2 mil | 545,8 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Profit brut | 416,3 mil | 565,6 mil | 807,6 mil | 960,8 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 76,7 mil | 102,9 mil | 164,0 mil | 178,3 mil | 205,9 mil | 221,4 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Profit operațional | 58,0 mil | 84,6 mil | 155,0 mil | 260,1 mil | 304,0 mil | 386,0 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 43,0 mil | 50,2 mil | 60,9 mil | 76,4 mil | 99,6 mil | 111,8 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| EBITDA | 101,0 mil ≈ | 134,8 mil ≈ | 215,9 mil ≈ | 336,5 mil ≈ | 403,7 mil ≈ | 497,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 57,1 mil | 83,6 mil | 158,6 mil | 277,0 mil | 309,1 mil | 387,3 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -13,7 mil | -7,2 mil | 17,8 mil | 70,2 mil | 81,9 mil | 117,6 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Profit net | 70,8 mil | 90,8 mil | 140,8 mil | 206,8 mil | 227,1 mil | 269,7 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,26 | 1,61 | 2,49 | 3,63 | 4,02 | 4,92 | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 56,3 mil | 56,4 mil | 56,6 mil | 57,0 mil | 56,6 mil | 54,8 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 57,0 mil
- 2025
- 56,6 mil
- 2026
- 54,8 mil
SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 202,3 mil | 139,8 mil | 288,8 mil | 401,8 mil | 398,1 mil | 271,9 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 6,3 mil | 15,8 mil | 25,1 mil | 33,0 mil | 41,6 mil | 50,1 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Active curente | 2,0 mld | 4,2 mld | 3,0 mld | 3,5 mld | 3,3 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 59,8 mil | 62,8 mil | 64,1 mil | 60,6 mil | 54,2 mil | 71,4 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Fond comercial | 33,7 mil | 101,9 mil | 102,1 mil | 108,9 mil | 343,1 mil | 379,0 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 13,0 mil | 45,5 mil | 34,5 mil | 28,3 mil | 92,7 mil | 86,1 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Active totale | 2,4 mld | 4,8 mld | 3,7 mld | 4,2 mld | 4,4 mld | 4,9 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 4,2 mil | 8,4 mil | 6,2 mil | 8,6 mil | 17,3 mil | 10,9 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | — | 0 | 162,5 mil | 81,3 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,9 mld | 4,1 mld | 2,8 mld | 3,1 mld | 2,9 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,9 mld | 4,2 mld | 2,9 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 476,9 mil † | 613,5 mil † | 842,9 mil † | 1,0 mld † | 1,2 mld † | 1,2 mld † | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 28,3 mil
- 2025
- 92,7 mil
- 2026
- 86,1 mil
SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 124,9 mil | 155,1 mil | 282,7 mil | 384,7 mil | 418,2 mil | 533,3 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 9,5 mil | 18,1 mil | 21,9 mil | 18,0 mil | 13,1 mil | 36,2 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 115,4 mil ≈ | 137,0 mil ≈ | 260,8 mil ≈ | 366,6 mil ≈ | 405,2 mil ≈ | 497,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 48,4 mil | -479,8 mil | -220,2 mil | -101,9 mil | -455,5 mil | -154,8 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 280,5 mil | 2,2 mld | -1,4 mld | 141,6 mil | -325,8 mil | 9,0 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 0 | 150,0 mil | 149,6 mil | 398,1 mil | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -101,9 mil
- 2025
- -455,5 mil
- 2026
- -154,8 mil
SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat
- 2024
- 141,6 mil
- 2025
- -325,8 mil
- 2026
- 9,0 mil
SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 68 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 9,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie58
- Randamente100
- Calitate82
- Creștere49
- Evaluare70
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 109,08 – 236,48 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/Venit117,75 – 225,32 (Mijloc 159,15)19 firme folosite · multiplul median 4,7x · quartile 3,4x – 6,6xADBE, ADSK, CMRC, CRM, EVCM, GEG, INSE, INTU, MSFT, NOW, NYAX, PTC, RBLX, SAGT, SNPS, SSNC, TAOP, TTWO, TWLO
- Colegi: EV/EBITDA109,08 – 236,48 (Mijloc 174,66)9 firme folosite · multiplul median 18,2x · quartile 11,2x – 24,8xADBE, ADSK, CRM, EVCM, INSE, NYAX, PTC, SNPS, SSNC
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 68/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 69,2 % | 73 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 21,8 % | 74 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | 28,1 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 14,7 % | 59 (pe interval fix) | 17 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 11,0 % | 29 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,4x | 100 (față de colegi) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 17 (pe interval fix) | 6 % |
| EV/Venit · Evaluare | 5,0x | 48 (față de colegi) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | 5,5 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,4 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie58/100 · 2/2 factori cu valoare
- Creștere49/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate82/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare70/100 · 2/2 factori cu valoare
Memo
Paylocity Holding Corporation (PCTY). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,8 mld USD în 2026; creștere an/an 11,0 %; marjă netă 15,2 %; ROE 22,0 %; datorie netă/EBITDA -0,4x.
Intervalul de valoare estimat este 113,41–230,90 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 166,90 USD, prețul de 169,57 USD lasă un potențial de -1,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -1,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 68/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja brută: 69,2 %
- Marja EBIT: 21,8 %
- Marja FCF: 28,1 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,4x
- Randament FCF: 5,5 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 4,4 %
Ce o infirmă
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 11,0 %
- Lichiditatea curentă: 1,1x
Față de mediana verticalei
Services-Prepackaged Software (SIC 7372) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSFTMicrosoft Corporation | 3.979,9 mld | 28,0 | 34,2 % | 41,2 % | +17,8 % | +9 % / +41 % |
| PLTRPalantir Technologies Inc. | 373,4 mld | 108,6 | 41,2 % | 50,3 % | +56,2 % | −8 % / +673 % |
| ORCLOracle Corporation | 348,2 mld | 18,0 | 41,6 % | 26,4 % | +17,3 % | −43 % / −1 % |
| CRWDCrowdStrike Holdings, Inc. | 222,4 mld | 1.009,8 | 1,3 % | 1,1 % | +21,7 % | +71 % / +267 % |
| CRMSalesforce, Inc. | 183,0 mld | 20,3 | 19,4 % | 22,0 % | +9,6 % | −4 % / −12 % |
| NOWServicenow, Inc. | 106,2 mld | 73,5 | 11,8 % | 9,4 % | +20,9 % | −37 % / −25 % |
| ADBEAdobe Inc. | 95,9 mld | 13,8 | 61,9 % | 28,0 % | +10,5 % | −23 % / −60 % |
| SNOWSnowflake Inc. | 95,1 mld | — | -48,2 % | -20,1 % | +29,2 % | +7 % / +44 % |
| INTUIntuit Inc. | 94,8 mld | 21,6 | 23,6 % | 21,3 % | +13,9 % | −44 % / −38 % |
| CDNSCadence Design Systems, Inc. | 85,4 mld | 61,9 | 22,9 % | 22,5 % | +14,1 % | −0 % / +14 % |
| SNPSSynopsys Inc | 84,4 mld | 77,8 | 3,7 % | 11,4 % | +15,1 % | +5 % / −19 % |
| ADSKAutodesk, Inc. | 56,3 mld | 34,9 | 53,9 % | 21,1 % | +17,5 % | −11 % / +23 % |
| VEEVVeeva Systems Inc. | 50,2 mld | 50,7 | 14,4 % | 29,3 % | +16,3 % | +29 % / +78 % |
| TTWOTake-Two Interactive Software, Inc. | 39,9 mld | — | -9,0 % | -4,8 % | +18,2 % | −13 % / +35 % |
| RBLXRoblox Corporation | 34,1 mld | — | -478,2 % | -16,5 % | +35,8 % | −50 % / +21 % |
| TWLOTwilio Inc. | 31,1 mld | 25,2 | 14,9 % | 21,8 % | +13,7 % | +55 % / +211 % |
| MDBMongodb, Inc. | 24,5 mld | 416,6 | 2,0 % | 2,1 % | +22,8 % | −8 % / −27 % |
| UUnity Software Inc. | 21,7 mld | — | -10,5 % | -15,6 % | +2,0 % | +15 % / +65 % |
| PTCPTC Inc. | 21,1 mld | 18,9 | 35,1 % | 41,4 % | +19,2 % | +11 % / +24 % |
| SSNCSs&C Technologies Holdings, Inc. | 18,4 mld | 22,5 | 12,7 % | 13,2 % | +6,6 % | −9 % / +39 % |
| TYLTyler Technologies, Inc. | 17,1 mld | 54,2 | 10,5 % | 13,5 % | +9,1 % | −8 % / +5 % |
| NTNXNutanix, Inc. | 15,8 mld | 11,3 | 37.460,2 % | 52,8 % | +12,4 % | +22 % / +36 % |
| DOCUDocusign, Inc. | 14,8 mld | 48,1 | 17,8 % | 9,8 % | +8,2 % | +14 % / +83 % |
| GWREGuidewire Software, Inc. | 13,7 mld | 102,7 | 10,5 % | 9,4 % | +22,7 % | −23 % / +67 % |
| DTDynatrace, Inc. | 12,5 mld | 81,2 | 6,4 % | 7,4 % | +18,8 % | −2 % / −18 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PCTY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 114,16 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 200,94 Randament total 18 % · Pe an 18 % | 301,44 Randament total 78 % · Pe an 78 % |
| 3 ani | 134,62 Randament total -21 % · Pe an -7 % | 264,24 Randament total 56 % · Pe an 16 % | 431,73 Randament total 155 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 158,74 Randament total -6 % · Pe an -1 % | 347,49 Randament total 105 % · Pe an 15 % | 618,33 Randament total 265 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 66,06
- Marja netă± 46,24
- Creșterea anuală a veniturilor± 34,59
- Diluare anuală± 3,89
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Paylocity este o platformă software în cloud pentru gestionarea capitalului uman, a finanțelor și a IT-ului, cu IA integrată direct în fluxurile de lucru zilnice. Compania a încheiat anul fiscal 2026 cu venituri totale de peste 1,7 miliarde USD, iar creșterea continuă a bazei de clienți și a veniturilor pe client o face relevantă pentru analiza pieței software HCM, mai ales în contextul adoptării IA. Cifrele sunt din raportul anual și din comunicatul de rezultate ale companiei.
SWOT
Puncte tari
- Venituri recurente și retenție ridicată a clienților, care oferă vizibilitate asupra rezultatelor viitoare 1.
- Platformă unificată cu integrare automată cu sute de sisteme partenere, care reduce complexitatea pentru clienți 1.
- Flux de numerar operațional puternic și profitabilitate în creștere, raportate în ultimul an fiscal 2.
Puncte slabe
- Concurenții mai mari au resurse, recunoaștere de brand și istorii operaționale mai extinse 1.
- Veniturile sunt sezoniere, cu variații trimestriale puternice care fac comparațiile trimestriale mai puțin relevante 1.
- Dependența de terți pentru centre de date și curieri ar putea expune compania la întreruperi ale serviciului 1.
Oportunități
Riscuri
- Concurență intensăridicat
Concurenții mai mari pot dezvolta produse mai bine primite sau pot oferi condiții comerciale mai atractive, ceea ce ar putea afecta vânzările 1.
- Întreruperi ale infrastructuriiridicat
Defecțiunile centrelor de date, ale rețelelor sau ale furnizorilor terți ar putea duce la indisponibilitatea serviciului și la penalități pentru clienți 1.
- Risc de lichiditate în procesarea plățilormediu
Dacă clienții nu își achită obligațiile, compania ar putea fi nevoită să avanseze fonduri, ceea ce ar putea afecta lichiditatea 1.
- Tehnologii de IA cu rezultate nefiabilemediu
Produsele bazate pe IA generativă ar putea produce rezultate inexacte sau părtinitoare, cu efecte asupra reputației și posibile litigii 1.
- Variații trimestriale ale rezultatelorscăzut
Veniturile și cheltuielile fluctuează în funcție de numărul de angajați ai clienților și de rata de reînnoire, ceea ce face dificile previziunile pe termen scurt 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea veniturilor recurente și retenția ridicată se mențin, compania ar putea continua să își extindă baza de clienți și veniturile pe client 12.
- Ignite AI și achiziția Grayscale ar putea sprijini noi surse de venit și îmbunătăți productivitatea clienților 2.
- Fluxul de numerar operațional în creștere ar putea permite continuarea răscumpărărilor de acțiuni și investițiile în produs 2.
Ce ar strica teza
- Dacă ritmul de creștere încetinește, așa cum sugerează ghidajul pentru anul fiscal 2027, compania ar putea deveni mai vulnerabilă la presiunile concurenților mai mari 2.
- Dacă inovația în IA aduce soluții mai ieftine, produsele existente ar putea pierde din atractivitate 1.
- Dependența de condițiile macroeconomice și de dobânzi ar putea afecta veniturile din fondurile clienților și ritmul de adăugare de clienți 1.
De urmărit
- Realizarea ghidajului privind veniturile totale pentru anul fiscal 20272027
- Evoluția ratei de retenție a veniturilor peste pragul de 92%next 10-K
- Contribuția Ignite AI și a achiziției Grayscale la veniturile recurenteQ1 2027
- Efectul schimbării duratei de amortizare a costurilor contractuale asupra marjei EBITDA ajustate2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Paylocity 1 oferă software SaaS pentru resurse umane, salarizare, finanțe și IT, destinat în principal firmelor din SUA cu între 10 și 5.000 de angajați. Veniturile totale au crescut de la 1.402,5 milioane USD în anul fiscal 2024 la 1.771,3 milioane USD în anul fiscal 2026 1. Modelul de venituri recurente, cu rată anuală de retenție a veniturilor de peste 92% 1, oferă o vizibilitate ridicată asupra rezultatelor viitoare.
Paylocity a finalizat în aprilie 2026 achiziția Grayscale Labs pentru a extinde capacitățile de recrutare bazate pe IA și a lansat Ignite AI, o componentă de inteligență artificială integrată în întreaga platformă 2. Compania a raportat și răscumpărări de acțiuni în valoare de 398,1 milioane USD în anul fiscal 2026 2.
Segmente
Salarizare și fiscalitate
Segmentul de salarizare include calculul salariilor, reținerilor, declarațiile fiscale pentru jurisdicțiile locale, statale și federale, precum și salarizarea globală pentru angajați din peste 100 de țări 1. Aceasta este și linia principală de produse a companiei.
Piața în context
Paylocity estimează că piața sa realizabilă ajunge la aproximativ 22,5 miliarde USD 1. Potrivit companiei, există aproximativ 1,3 milioane de întreprinderi cu 10 până la 5.000 de angajați în SUA, ceea ce indică un potențial de creștere a bazei de clienți, care era de 44.400 la 30 iunie 2026 1.
Piața HCM și salarizare este fragmentată și concurențială, cu furnizori mari care concurează prin resurse și recunoaștere de brand mai mari 1. Ghidajul companiei pentru anul fiscal 2027 prevede creștere a veniturilor totale de aproximativ 7%, ceea ce ar putea indica o încetinire a ritmului comparativ cu anul precedent 2.
Tendințe
- Adoptarea inteligenței artificialemixt
IA generativă și agenții automați pot crește productivitatea și deschide noi categorii de produse, dar pot și reduce prețul soluțiilor concurente dacă apar tehnologii mai eficiente 1. Efectul depinde de modul în care compania își monetizează noile capacități.
- Creșterea bazei de cliențivânt din spate
Numărul de clienți a crescut de la aproximativ 39.050 la 44.400 în doi ani, iar compania vede în acest lucru o oportunitate importantă 1. Continuarea acestei tendințe ar putea susține veniturile recurente.
- Incertitudinea macroeconomicăvânt din față
Schimbările ratelor dobânzii, presiunile inflaționiste și politicile comerciale pot afecta ritmul de adăugare de clienți și veniturile din dobânzi asupra fondurilor clienților 1. Compania notează că aceste factori au influențat deja rezultatele trimestriale.
- Consolidarea în industrievânt din față
Concurenții mai mari pot fi achiziționați de terți cu resurse mai mari, ceea ce ar putea intensifica presiunea concurențială asupra prețurilor 1. Efectul asupra Paylocity este incert, dar relevant pentru competiție.
Poziția concurențială
Paylocity 1 se confruntă cu concurență din partea furnizorilor de salarizare și resurse umane, precum și din partea unor furnizori locali și regionali. Concurenții mai mari au branduri mai cunoscute și resurse considerabil mai mari, ceea ce le permite să investească mai mult în produse și promovare 1.
Concurența variază în funcție de categoria de produs, iar companiile care dețin și platforme de plată sau de administrare a personalului pot oferi pachete integrate 1. Diferențierea Paylocity se bazează pe o platformă unificată și pe integrarea cu sute de sisteme partenere 1.
- Automatic Data ProcessingADP
Furnizor mare de salarizare și resurse umane, citat în raport ca principal concurent 1.
- DayforceDAY
Platformă de capital uman și salarizare, menționată ca concurent direct în raport 1.
- PaychexPAYX
Furnizor de servicii de salarizare și resurse umane, identificat drept concurent principal 1.
- Paycom SoftwarePAYC
Furnizor de software HCM și salarizare cu aceeași categorie de clienți, menționat în raport 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Paylocity’s (PCTY) Record Profits Come With A Slowing Growth ForecastYahoo Finance — News · 17 sept. 2026 · EN
- Paylocity CEO Williams Sells 12,000 Shares for $1.8 MillionYahoo Finance — News · 03 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 17 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 05 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent05 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)22 oct. 2026
- Raport curent17 sept. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 aug. 2026Schimbări în conducere
- Raport anual05 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 feb. 2026
- Raport curent05 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Paylocity Holding Corporation · 05 aug. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Paylocity Holding Corporation · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.