olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Versus Systems Inc. VS
Services-Computer Processing & Data Preparation · SIC 7374 · Verticală: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)
Versus Systems Inc. dezvoltă software B2B care aduce gamificare și recompense în interiorul evenimentelor live, al site-urilor și al conținutului de streaming, pentru echipe sportive, arene și agenții de publicitate. Compania a trecut de la venituri aproape nule în 2024 la venituri de 2,183,415 USD în 2025, în principal din licența acordată ASPIS, dar continuă să se bazeze pe contracte cu un număr mic de clienți și rămâne sub incertitudinea continuității activității, potrivit raportărilor sale.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Versus Systems Inc. (VS) costa 0,90 USD (+10,37 % într-o zi), cu capitalizare 5,6 mil USD, beta 0,92, interval pe 52 de săptămâni 0,78–1,77 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 6,8 mii USD, profit net de 473,3 mii USD (−29,6 % an/an), EPS diluat 0,10 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,80 – 1,13
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,32 · lățimea benzii 34,1 %
- SMA 50 / 200
- 1,07 / 1,19
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,07 / -0,06
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −15,8 % | −1,1 % | −14,7 pp | — |
| 3 luni | −33,8 % | −0,5 % | −33,3 pp | — |
| 6 luni | −29,1 % | +4,4 % | −33,5 pp | — |
| De la început de an | −26,0 % | +12,3 % | −38,3 pp | — |
| 1 an | −48,8 % | +13,5 % | −62,4 pp | −24,8 % |
| 3 ani | −70,3 % | +76,4 % | −146,7 pp | −26,9 % |
| 5 ani | −99,9 % | +63,7 % | −163,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,8 mii | 0 | 199,3 mii | -176,0 mii ≈ | 0 ≈ | 2,2 mil | 17,3 mii | 6,8 mii |
| Costul vânzărilor | 0 ≈ | 0 | 8,2 mii | 8,2 mii | 0 ≈ | 0 | — | — |
| Profit brut | 3,8 mii | 0 | 191,1 mii | 2,0 mil | 0 ≈ | 4,1 mii | 17,3 mii | 1,5 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 11,5 mii | 127,9 mii | 6,1 mii | 6,2 mii | 14,5 mii | 21,2 mii | — | — |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 521,4 mii | 881,2 mii | 1,4 mil | 1,0 mil | 741,9 mii | 1,2 mil | 836,0 mii | 897,5 mii |
| Profit operațional | -529,0 mii | -1,0 mil | -1,2 mil | 938,8 mii | -756,4 mii | -1,2 mil | -818,7 mii | 594,3 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
| Profit înainte de impozit | -529,0 mii | -1,0 mil | -1,2 mil | 942,5 mii | -756,4 mii | -1,2 mil | -818,7 mii | 594,3 mii |
| Impozit pe profit | — | — | — | — | 1,6 mii | 0 | — | — |
| Profit net | -560,9 mii | -809,5 mii | -961,7 mii | 672,3 mii | -537,8 mii | -964,9 mii | -683,2 mii | 473,3 mii |
| EPS diluat | -0,22 | -0,27 ≈ | -0,20 | 0,14 | -0,11 | -0,20 ≈ | -0,14 | 0,10 |
| Flux de numerar operațional | -381,0 mii ≈ | -716,6 mii | -641,4 mii | -867,5 mii ≈ | 24,7 mii ≈ | -568,6 mii | 144,0 mii | -475,2 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | ⚠ 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 501,2 mii | 1,4 mil | 768,7 mii | 1,1 mil | 271,2 mii | 57,3 mii | 2,2 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +177,4 % | −44,7 % | — | −75,5 % | −78,9 % | +3.711,3 % |
| Profit net | -7,3 mil | -6,9 mil | -17,8 mil | -22,5 mil | -9,5 mil | -4,0 mil | -1,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,74 | -8,85 | -15,11 | -192,89 | -10,44 | -1,54 | -0,37 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -1.447,9 % | -497,2 % | -2.322,0 % | -2.026,7 % | -3.513,3 % | -7.056,2 % | -82,1 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | -9,2 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 527,4 mii USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 1,9 mil USD
- Active totale
- 2,1 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 10,17x
- ROE
- -66,0 %
- ROA
- -64,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,4 mil | 768,7 mii | 1,1 mil | 271,2 mii | 57,3 mii | 2,2 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | 2,0 mil | 617,0 mii | 103,1 mii | 40,3 mii | 16,4 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit brut | — | -1,3 mil ≈ | 491,8 mii | 168,1 mii | 17,0 mii | 2,2 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | — | — | 2,4 mil | 1,1 mil | 246,0 mii | 48,1 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | — | 11,8 mil | 5,9 mil | 4,3 mil | 4,3 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | — | — | -22,7 mil | -10,9 mil | -4,5 mil | -2,2 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 225,2 mii | — | — | 17,8 mii | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | — | — | -22,5 mil | -10,5 mil | -4,6 mil | -2,1 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | — | — | — | 24,2 mii | 1,6 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit net | -6,9 mil | -17,8 mil | -22,5 mil | -9,5 mil | -4,0 mil | -1,8 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -8,85 | -15,11 | -192,89 | -10,44 | -1,54 | -0,37 | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | — | — | 912,7 mii | 2,6 mil | 4,9 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 912,7 mii
- 2024
- 2,6 mil
- 2025
- 4,9 mil
SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,3 mil | 1,7 mil | 1,2 mil | 4,7 mil | 3,1 mil | 527,4 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 464,9 mii | 123,6 mii | 60,7 mii | — | — | 836,0 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Active curente | 3,2 mil | 2,4 mil | 1,5 mil | 4,9 mil | 3,5 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 481,9 mii | 326,9 mii | 94,0 mii | 1,9 mii | — | — | SEC (XBRL)· 01 apr. 2024verificat |
| Fond comercial | — | 6,6 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 apr. 2022verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,7 mil | 9,2 mil | 6,4 mil | — | — | 609,0 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Active totale | 5,5 mil | 18,5 mil | 8,1 mil | 4,9 mil | 3,5 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,5 mil | 832,4 mii | 138,3 mii | 82,6 mii | 26,3 mii | 142,8 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 4,0 mil | 3,4 mil | 3,3 mil | 321,5 mii | 26,3 mii | 142,8 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | — | — | 3,3 mil | 321,5 mii | 26,3 mii | 142,8 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | -1,1 mil | 14,0 mil | 4,7 mil | 4,6 mil | 3,5 mil | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 10,7 mil | 15,6 mil | 4,2 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 29 mar. 2023verificat |
- 2023
- —
- 2024
- —
- 2025
- 609,0 mii
SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -4,2 mil | -12,9 mil | -9,2 mil | -5,6 mil | -5,0 mil | -2,1 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | — | 40,2 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 apr. 2024verificat |
| Flux de numerar liber | — | — | -9,2 mil ≈ | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 apr. 2024derivat |
| Flux de numerar din investiții | -944,9 mii | -2,5 mil | -2,5 mil | -14,5 mii | — | -609,0 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 7,4 mil | 14,8 mil | 11,2 mil | 9,0 mil | 3,3 mil | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 51,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 5,6 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
51 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 51,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 69,3 % | 73 (pe interval fix) | 21 % |
| Marja EBIT · Calitate | -98,5 % | 14 (față de colegi) | 17 % |
| Marja FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 25,3 % | 100 (pe interval fix) | 33 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 3.711,3 % | 97 (față de colegi) | 17 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,0x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere99/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate47/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
VERSUS SYSTEMS INC. (VS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,2 mil USD în 2025; creștere an/an 3 711,3 %; marjă netă -78,4 %; ROE -14,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 51,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja brută: 69,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 25,3 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 3 711,3 %
- Lichiditatea curentă: 4,0x
Ce o infirmă
- Marja EBIT: -98,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja FCF, Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ADPAutomatic Data Processing, Inc. | 119,8 mld | 27,7 | 77,0 % | 20,1 % | +6,7 % | +19 % / +32 % |
| WDAYWorkday, Inc. | 44,4 mld | 40,9 | 16,0 % | 12,3 % | +13,1 % | −6 % / −25 % |
| VRSKVerisk Analytics, Inc. | 25,9 mld | 30,1 | — | 29,3 % | +6,6 % | −12 % / −18 % |
| FIRYFiry Inc. | 4,3 mld | — | -63,0 % | -60,2 % | +12,5 % | +107 % / +94 % |
| FAFirst Advantage Corp | 3,9 mld | 160,5 | 1,9 % | 1,5 % | +83,0 % | +62 % / +45 % |
| FIVNFive9, Inc. | 2,7 mld | 52,7 | 7,9 % | 4,9 % | +10,3 % | +86 % / −52 % |
| RAMPLiveRamp Holdings, Inc. | 2,3 mld | 15,8 | 16,2 % | 18,7 % | +9,0 % | +41 % / +39 % |
| INFQInfleqtion, Inc. | 1,9 mld | — | -70,8 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| INODInnodata Inc | 1,5 mld | 32,8 | 37,7 % | 14,7 % | +47,6 % | −25 % / +541 % |
| CLVTClarivate PLC | 1,4 mld | — | -8,2 % | -15,1 % | −4,0 % | −44 % / −73 % |
| UPWKUpwork Inc. | 1,3 mld | 12,9 | 16,3 % | 13,5 % | +2,4 % | −48 % / −27 % |
| LZLegalZoom.com, Inc. | 1,1 mld | 56,0 | 12,1 % | 2,6 % | +10,9 % | −26 % / −40 % |
| PLTKPlaytika Holding Corp. | 808,6 mil | — | — | -9,9 % | +8,1 % | −48 % / −76 % |
| NRDSNerdWallet, Inc. | 754,4 mil | 13,3 | 18,2 % | 7,6 % | +21,7 % | −21 % / +1 % |
| NXTTNext Technology Holding Inc. | 736,5 mil | — | -59,4 % | -2.356,0 % | +545,3 % | −99 % / −100 % |
| CARSCars.com Inc. | 682,5 mil | 22,4 | 7,4 % | 4,7 % | +0,6 % | +10 % / −32 % |
| IBEXIBEX Limited | 593,6 mil | 14,3 | 30,4 % | 7,2 % | +15,4 % | +27 % / +152 % |
| OOMAOoma, Inc. | 524,7 mil | 49,8 | 11,7 % | 3,6 % | +6,5 % | +69 % / +64 % |
| GRVYGravity Co., Ltd. | 475,7 mil | 0,0 | 16,5 % | 17,0 % | −31,0 % | +19 % / −6 % |
| EGHT8x8, Inc. | 326,4 mil | 55,5 | 3,5 % | 0,6 % | +2,9 % | +16 % / −27 % |
| TCXTucows Inc | 140,3 mil | — | — | -21,2 % | +7,7 % | −42 % / −41 % |
| TRAKRepositrak, Inc. | 132,7 mil | 18,7 | 14,9 % | 32,5 % | +3,0 % | −46 % / −29 % |
| BIRDSmartbird, Inc. | 92,1 mil | — | -164,0 % | -72,8 % | −19,7 % | −68 % / −91 % |
| VERIVeritone, Inc. | 56,7 mil | — | -517,7 % | -117,5 % | −0,5 % | −87 % / −73 % |
| GMHSGamehaus Holdings Inc. | 51,4 mil | 8,5 | 11,8 % | 4,1 % | −11,3 % | −35 % / −93 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Versus Systems Inc. dezvoltă software B2B care aduce gamificare și recompense în interiorul evenimentelor live, al site-urilor și al conținutului de streaming, pentru echipe sportive, arene și agenții de publicitate. Compania a trecut de la venituri aproape nule în 2024 la venituri de 2,183,415 USD în 2025, în principal din licența acordată ASPIS, dar continuă să se bazeze pe contracte cu un număr mic de clienți și rămâne sub incertitudinea continuității activității, potrivit raportărilor sale.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un portofoliu de brevete acordate și cereri pending, inclusiv pentru inteligență artificială, ceea ce îi poate proteja tehnologia.
- Produsele FFC și Winfinite sunt integrate în experiențele live ale echipelor sportive și ale arenelor, ceea ce oferă relații de lungă durată cu clienți din sport.
- Structura mică permite decizii rapide, iar reducerea costurilor din ultimele trimestre a îmbunătățit rezultatele operaționale.
Puncte slabe
- Dependența de câțiva clienți, dintre care unii sunt părți afiliate, face veniturile volatile și expune compania la riscuri de încasare.
- Compania are resurse financiare limitate și depinde de finanțări externe, ceea ce poate duce la diluarea acționarilor existenți.
- Reducerile de personal au limitat capacitatea de dezvoltare și ar putea necesita angajări costisitoare pentru a reconstrui competențele.
Oportunități
- Dacă parteneriatele din Brazilia se transformă în contracte, compania ar putea diversifica baza de clienți și reduce dependența de un singur partener.
- Licențierea tehnologiei și a proprietății intelectuale, inclusiv în afara industriei de publicitate, ar putea crea venituri recurente noi.
- Interesul crescut pentru publicitatea interactivă și pentru datele consimțite de la consumatori ar putea sprijini cererea pentru produsele companiei.
Amenințări
- Concurenții mari din tehnologie și media, cu bugete și date mult mai mari, ar putea intra direct în zona premiilor și a recompenselor.
- Schimbările de reglementare privind concursurile, jocurile de noroc și protecția copiilor ar putea limita anumite campanii.
- Incertitudinea privind continuitatea activității și încrederea investitorilor ar putea face finanțarea mai scumpă sau indisponibilă.
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Auditorii au notat o incertitudine materială privind capacitatea companiei de a continua activitatea fără finanțare suplimentară, ceea ce ar putea duce la reducerea sau oprirea operațiunilor.
- Concentrarea cliențilorridicat
Dependența de câțiva clienți, inclusiv părți afiliate, expune compania la pierderea unor contracte importante și la întârzieri de plată.
- Reglementare și confidențialitatemediu
Legile privind concursurile, protecția copiilor și datele personale se schimbă, iar nerespectarea lor ar putea atrage sancțiuni și pierderea încrederii utilizatorilor.
- Diluarea acționarilormediu
Dacă finanțarea se face prin emisiuni de acțiuni sau titluri convertibile, participarea acționarilor existenți ar putea scădea semnificativ.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă veniturile din licența ASPIS se mențin și parteneriatele din Brazilia se transformă în contracte, compania ar putea arăta o creștere mai solidă a bazei de venituri.
- Reducerea cheltuielilor a adus profit operațional în al doilea trimestru din 2026, iar aceasta ar putea fi o bază pentru rezultate mai bune dacă tendința continuă.
- Portofoliul de brevete și tehnologia pentru inteligență artificială ar putea genera licențe și dezvoltări de produse noi în viitor.
Ce ar strica teza
- Dacă finanțarea nu este obținută în condiții acceptabile, compania ar putea fi nevoită să reducă sau să oprească operațiunile.
- Veniturile din primul semestru din 2026 depind aproape în totalitate de părți afiliate, iar scăderea acestora ar putea anula avantajul din reducerea costurilor.
- Concurența din partea marilor companii de tehnologie și media ar putea limita creșterea și puterea de negociere a companiei.
De urmărit
- Semnarea de contracte noi cu clienți din Brazilia și evoluția veniturilor din acea piațăQ3 2026
- Evoluția veniturilor de la părți afiliate după expirarea perioadei nerevocabile a licenței ASPISQ2 2027
- Mențiuni privind continuitatea activității și planurile de finanțare din raportul anualnext 10-K
- Recuperarea sumei din nota promisorie executată de fostul director financiar2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Versus oferă o suită de instrumente software proprietare pentru parteneri care vor să ofere premii și recompense în joc, inclusiv bunuri fizice, cupoane, bunuri digitale și intrări la tombole, direct pe site-uri, în arene sau în conținutul media în streaming. Produsele principale sunt platforma în arenă Filter Fan Cam (FFC), cu realitate augmentată, și linia Winfinite, folosită de branduri și agenții în afara stadioanelor, pe dispozitive mobile, împreună cu jocurile web Winfinite Games. Potrivit raportului anual, în 2025 compania avea patru clienți activi, față de doi la sfârșitul lui 2024, iar cel mai mare client al anului a fost ASPIS, un acționar semnificativ.
Compania a deschis operațiuni și parteneriate în Brazilia, o piață nouă despre care conducerea estimează că va genera venituri în perioada apropiată, și a implementat soluții de securitate cibernetică furnizate de Aspis Cyber Technologies. Portofoliul de proprietate intelectuală include șapte brevete acordate la 31 decembrie 2025 și cereri de brevet pending, inclusiv pentru inteligență artificială și învățare automată. Conducerea spune că aceste inițiative, împreună cu disciplina costurilor și parteneriatele strategice, ar putea sprijini performanța financiară în perioade viitoare.
Modelul de venituri se bazează pe licențierea software-ului către echipe, agenții de publicitate și creatori de conținut, precum și pe servicii profesionale și publicitate. Compania a redus semnificativ personalul în 2024, inclusiv majoritatea inginerilor cu normă întreagă, iar în prezent se bazează pe un număr restrâns de clienți, unii dintre ei părți afiliate.
Segmente
Platforma FFC pentru evenimente live
FFC este un instrument de filtre cu realitate augmentată, folosit pe ecranele stadioanelor și arenelor, dar și în conferințe, parcuri tematice și restaurante, pentru a crește implicarea publicului. Echipele sportive îl pot folosi împreună cu ecranele video existente, cu jocuri și experiențe interactive.
Winfinite și jocurile Winfinite Games
Winfinite este un instrument de publicitate interactiv care combină jocuri și recompense pentru a crește notorietatea, loialitatea și vânzările, iar Winfinite Games este o suită de jocuri web personalizabile. Ambele pot fi integrate în campaniile existente ale clienților, pe platforme digitale multiple.
Servicii și licență ASPIS
Din 30 aprilie 2025, licența tehnologiei de gamificare și QR code acordată ASPIS a devenit principala sursă de venit, cu o taxă lunară de 165,000 USD plătibilă indiferent de utilizare. Contractul prevede un termen inițial necesar de douăsprezece luni și exclusivitate în industria securității cibernetice, atâta timp cât taxa este plătită.
Piața în context
Piața în care activează Versus include media interactivă, evenimentele live, publicitatea în arene și publicitatea recompensată, toate domenii foarte competitive, cu produse și platforme noi apărând constant. Potrivit raportului anual, compania consideră că sportul și evenimentele live din Brazilia reprezintă una dintre cele mai mari piețe globale din acest domeniu, cu un public foarte implicat.
Cererea depinde de bugetele de marketing ale brandurilor și de dorința echipelor sportive și a arenelor de a monetiza publicul, iar contractele mari cu câțiva clienți fac ca veniturile să fie volatile. Compania a dezvoltat și o regiune de vânzări în Brazilia prin colaboratori externi.
Tendințe
- Expansiunea spre Braziliavânt din spate
Conducerea a stabilit operațiuni și discuții cu echipe de fotbal, ligi și organizatori de festivaluri din Brazilia, unde compania se așteaptă la venituri în perioada apropiată. Dacă aceste parteneriate se transformă în contracte, ar putea diversifica baza de clienți.
- Concentrarea cliențilorvânt din față
Veniturile provin dintr-un număr mic de clienți, iar în primul semestru din 2026 veniturile de la părți afiliate au reprezentat aproape întreaga cifră de afaceri. Dacă un client important reduce activitatea, impactul asupra rezultatelor ar putea fi major.
- Reducerea costurilormixt
După restructurarea din 2024, cheltuielile administrative și de cercetare au scăzut semnificativ, iar compania a ajuns la profit operațional în al doilea trimestru din 2026. Reducerile de personal ar putea însă limita capacitatea de a relua dezvoltarea produselor.
- Reglementarea concursurilor și a datelorvânt din față
Concursurile cu premii, protecția copiilor și legile privind confidențialitatea pot schimba condițiile în care platforma poate oferi premii. Dacă reglementările se înăspresc, compania ar putea fi nevoită să renunțe la anumite campanii în anumite jurisdicții.
Poziția concurențială
În zona premiilor și recompenselor, Versus se confruntă cu companii precum TapJoy, Honey, Rakuten și Otello, care se finanțează din distribuția gratuită a cupoanelor și recompenselor. Există și concurență din partea companiilor de jocuri cu plată precum Skillz, FanDuel sau DraftKings, care își obțin veniturile în principal direct de la utilizatori.
Compania menționează și concurența marilor companii de tehnologie și media, precum Apple, Alphabet/Google, Amazon, Meta, Microsoft, Netflix, Shopify sau Yahoo, care ar putea extinde ofertele interactive și premiile. Versus consideră că dimensiunea sa mică îi permite decizii rapide, dar recunoaște că multe rivale au resurse financiare, date și brevete mult mai mari.
- TapJoy
Companie care oferă recompense și cupoane gratuite utilizatorilor, în concurență directă pe partea de recompense pentru brand.
- Skillz
Platformă de jocuri cu plată și recompense bănești, care concurează pentru atenția utilizatorilor, dar își obține veniturile direct de la aceștia.
- Alphabet/Google
Gigant tehnologic care ar putea adăuga premii și recompense în ofertele sale interactive și publicitare, cu resurse mult mai mari.
- Meta
Companie cu prezență online extinsă care ar putea dezvolta oferte interactive și recompense, concurând pentru bugetele de publicitate.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Postop morbidity lower with laparoscopic versus open resection of colorectal liver metastasesMedical Xpress · 02 nov. 2026 · EN
- Import AI 479: Spacewar; low-latency tasks versus LLMs; Genie 4Import AI · 02 nov. 2026 · EN
- Coronary CT Angiography versus Intravascular Ultrasound Guidance for PCINew England Journal of Medicine · 01 nov. 2026 · EN
- Răzvan Burleanu versus Gianni Infantino?! L'Equipe scrie că românul e luat în calcul pentru șefia FIFA - GSPSurge — Google News · 30 oct. 2026 · RO
- Euro Set For Worst Month Versus Pound Since 2022 on French WoesBloomberg Markets · 30 oct. 2026 · EN
- Subsoil versus Topsoil Straw Addition Shifts Microbial Carbon Allocation for Enhanced Carbon Sequestration and Emission MitigationEnvironmental Science & Technology · 28 oct. 2026 · EN
- New Zealand Dollar Slides Most Versus Aussie Since 2017 on RBNZBloomberg Markets · 28 oct. 2026 · EN
- Elvis Presley versus Anthropic. Proces de 41 de milioane de dolari privind melodii utilizate de inteligența artificialăAntena 3 CNN · 27 oct. 2026 · RO
- BREAKING: Brazil's currency real slumps over 8% versus US dollar on Lula winTelegram — Insider Paper (EN, defense leaks) · 26 oct. 2026 · EN
- Ionuţ Daniel Coleaşă, CITR: „Avem o creştere a numărului de insolvenţe anul acesta de 12%, în primele 9 luni din 2026 versus 9 luni din 2025. Dacă facem un zoom in, în agricultură şi în sectorul construcţiilor este cea mai mare creştere. Anul acesta s-au văzut dificultăţile financiare din ultimii 3-4 ani de zile şi nu doar din 2026”Ziarul Financiar · 26 oct. 2026 · RO
- Aplicații de fitness gratuite versus abonamente premium: pentru ce funcții merită să plăteștiProfit.ro · 25 oct. 2026 · RO
- Zoom Versus The Hague: Anatomy of a Russian Sleight of HandKyiv Post · 24 oct. 2026 · EN
- Relatlimab plus nivolumab versus nivolumab for advanced melanoma: 5-year survival and biomarker analyses of the phase 3 RELATIVITY-047 trialNature Medicine · 24 oct. 2026 · EN
- Test de sânge pentru febra tifoidă: explicarea testului Widal versus hemocultură - Kantesti AI Blood Test AnalyzerSurge — Google News · 23 oct. 2026 · RO
- Israeli elections: Is it just right wing versus right?Al Jazeera — World · 22 oct. 2026 · EN
- Imunitatea statului versus CPIJuridice.ro · 22 oct. 2026 · RO
- Bitcoin versus aur și Wall Street: prognoza J.P. Morgan pentru următorii 15 ani - Forbes RomaniaSurge — Google News · 20 oct. 2026 · RO
- Mechanistic versus descriptive interpretation of brain activity pattern reconstructionPNAS · 15 oct. 2026 · EN
- Moscova și Washington versus Kiev. Poate Trump să forțeze Ucraina să capituleze? (Kyiv Post)Digi24 · 15 oct. 2026 · RO
- ArXiv versus AI slop: will capping preprint submissions work?Nature · 15 oct. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent10 sept. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial14 aug. 2026
- Raport curent24 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 iul. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 iun. 2026Item 3.02 · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)22 iun. 2026
- Raport trimestrial15 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Notificare de delistare · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 apr. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport anual15 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Versus Systems Inc. · 15 apr. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Versus Systems Inc. · 14 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.