olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Phunware, Inc. PHUN

Services-Computer Processing & Data Preparation · SIC 7374 · Verticală: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)

1,79USD+1,13 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Phunware oferă platforme software cloud pentru aplicații mobile, cu accent pe ospitalitate și sănătate, iar în 2026 compania își reorientează strategia spre o platformă de inteligență a oaspeților cu funcții AI. Compania raportează încă pierderi, dar are o poziție de numerar solidă, care îi oferă flexibilitate în perioada de transformare, cu cifra de afaceri de 0.8 milioane USD în trimestrul II 2026.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Phunware, Inc. (PHUN) costa 1,79 USD (+1,13 % într-o zi), cu capitalizare 36,6 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,73, interval pe 52 de săptămâni 1,60–2,36 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 799,0 mii USD (+75,6 % an/an), profit net de -5,2 mil USD, EPS diluat -0,26 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
36,6 mil USD
acțiuni la 05 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,65 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-36,05 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
1,73
Volatilitate (1 an) 46 %
Interval 52 săpt.
1,602,36

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
30,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,74 – 2,18
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,11 · lățimea benzii 22,2 %
SMA 50 / 200
2,01 / 1,97
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,06 / -0,04
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−12,9 %−1,1 %−11,8 pp—
3 luni−20,1 %−0,5 %−19,6 pp—
6 luni−10,9 %+4,4 %−15,3 pp—
De la început de an−3,2 %+12,3 %−15,6 pp—
1 an−22,2 %+13,5 %−35,7 pp−11,9 %
3 ani−80,2 %+76,4 %−156,6 pp−6,2 %
5 ani−99,2 %+63,7 %−162,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−32,2 %
05 nov. 2025 → 03 feb. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,3 %
08 nov. 2021 → 03 feb. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−61,5 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
799,0 mii USD
+75,6 % an/an
Profit net
-5,2 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,26
indisponibil an/an
netă / operațională
-656,9 % / -757,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri665,0 mii592,0 mii688,0 mii455,0 mii622,0 mii788,0 mii542,0 mii799,0 mii
Costul vânzărilor343,0 mii454,0 mii329,0 mii265,0 mii335,0 mii333,0 mii158,0 mii248,0 mii
Profit brut322,0 mii138,0 mii359,0 mii190,0 mii287,0 mii455,0 mii384,0 mii551,0 mii
Cercetare și dezvoltare612,0 mii673,0 mii813,0 mii970,0 mii679,0 mii701,0 mii878,0 mii1,5 mil
Profit operațional-3,2 mil-4,9 mil-4,8 mil-4,3 mil-3,5 mil-7,9 mil-4,0 mil-6,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile10,0 mii9,0 mii9,0 mii5,0 mii9,0 mii9,0 mii9,0 mii9,0 mii
Profit înainte de impozit-2,8 mil-2,6 mil-3,7 mil-3,1 mil-2,4 mil-2,1 mil-3,2 mil-5,2 mil
Impozit pe profit041,0 mii000-19,0 mii00
Profit net-2,8 mil-2,6 mil-3,7 mil-3,1 mil-2,4 mil-2,1 mil-3,2 mil-5,2 mil
EPS diluat-0,25-0,15 ≈-0,18-0,16-0,12-0,11 ≈-0,16-0,26
Flux de numerar operațional-2,4 mil ≈-2,7 mil-3,3 mil-3,5 mil ≈-2,5 mil ≈-3,2 mil-2,7 mil-5,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2018201920202021⚠ 2022202320242025
Venituriindisponibil19,2 mil10,0 mil10,6 mil6,5 mil4,8 mil3,2 mil2,6 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibil−47,8 %+6,4 %—−25,9 %−34,0 %−19,9 %
Profit net-923,2 mii-12,9 mil-22,2 mil-53,5 mil-50,9 mil-52,8 mil-10,3 mil-11,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil—indisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil-0,50-0,71-0,51indisponibil-0,94-0,57
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil—indisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibil-67,2 %-222,0 %-502,9 %-780,5 %-1.092,4 %-323,5 %-446,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil-27,8 mil-18,4 milindisponibilindisponibil

Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
100,6 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
96,3 mil USD
Active totale
120,9 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
5,03x
ROE
-11,2 %
ROA
-9,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
4,8 mil
2024
3,2 mil
2025
2,6 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
3,1 mil
2024
1,7 mil
2025
1,3 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
1,7 mil
2024
1,5 mil
2025
1,3 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
4,4 mil
2024
2,3 mil
2025
3,2 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-45,7 mil
2024
-13,9 mil
2025
-20,5 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,7 mil
2024
135,0 mii
2025
32,0 mii

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-41,9 mil
2024
-10,3 mil
2025
-11,4 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
29,0 mii
2024
41,0 mii
2025
-19,0 mii

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-52,8 mil
2024
-10,3 mil
2025
-11,4 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
—
2024
-0,94
2025
-0,57

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
2,4 mil
2024
11,0 mil
2025
20,2 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,00
2025
0,00

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
3,9 mil
2024
113,0 mil
2025
100,6 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
550,0 mii
2024
276,0 mii
2025
300,0 mii

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2023verificat

Active curente
2023
5,0 mil
2024
113,8 mil
2025
120,1 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
40,0 mii
2024
24,0 mii
2025
11,0 mii

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mar. 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2023verificat

Active totale
2023
6,7 mil
2024
114,8 mil
2025
120,9 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
7,8 mil
2024
3,8 mil
2025
1,1 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
4,9 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mar. 2024verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 07 apr. 2022verificat

Datorii curente
2023
16,5 mil
2024
6,5 mil
2025
23,9 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
18,2 mil
2024
7,6 mil
2025
24,6 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
-11,5 mil †
2024
107,2 mil †
2025
96,3 mil †

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
20,2 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 08 nov. 2024verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-18,4 mil
2024
-13,3 mil
2025
-12,5 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mar. 2024verificat

Flux de numerar liber
2023
-18,4 mil ≈
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mar. 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2023
15,4 mil
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
5,0 mil
2024
122,3 mil
2025
80,0 mii

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
502,0 mii
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mar. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-19,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-26,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-23,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
61,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-782,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-471,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-13,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-12,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-24,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-597,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
19,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
19,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-14,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
906 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
36,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-36,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
13,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 51,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,79 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 36,6 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
36,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-13,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-471,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-19,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 05 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 10 aug. 2026
verificat 1260derivat 104

Scorul pe grupe

51 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 51,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate61,0 %52 (pe interval fix)21 %
Marja EBIT · Calitate-782,1 %11 (față de colegi)17 %
Marja FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-26,8 %0 (pe interval fix)33 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere-19,9 %3 (față de colegi)17 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie19,8x100 (pe interval fix)13 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere1/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate34/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Phunware, Inc. (PHUN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,6 mil USD în 2025; creștere an/an -19,9 %; marjă netă -471,7 %; ROE -13,7 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 51,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 19,8x

Ce o infirmă

  • Marja EBIT: -782,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: -26,8 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): -19,9 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja FCF, Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 30,1x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 13,3x
P/S
13,3x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+911,4 %)
P/B
0,4x
mediana verticalei 2,2x
sub mediană (−81,3 %)
ROE
-13,7 %
mediana verticalei 5,9 %
sub mediană (−333,9 %)
Marja netă
-471,7 %
mediana verticalei 1,3 %
sub mediană (−35.253,8 %)
Marja EBIT
-782,1 %
mediana verticalei -3,4 %
sub mediană
Venituri an/an
-19,9 %
mediana verticalei 10,2 %
sub mediană (−295,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,2x
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 1,4 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ADPAutomatic Data Processing, Inc.119,8 mld27,777,0 %20,1 %+6,7 %+19 % / +32 %
WDAYWorkday, Inc.44,4 mld40,916,0 %12,3 %+13,1 %−6 % / −25 %
VRSKVerisk Analytics, Inc.25,9 mld30,1—29,3 %+6,6 %−12 % / −18 %
ATHMAutohome Inc.10,4 mld53,56,3 %443,2 %+11,1 %−5 % / −18 %
FIRYFiry Inc.4,3 mld—-63,0 %-60,2 %+12,5 %+107 % / +94 %
EVTCEVERTEC, Inc.2,1 mld22,914,4 %9,0 %+10,2 %+20 % / −6 %
INFQInfleqtion, Inc.1,9 mld—-70,8 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
INODInnodata Inc1,5 mld32,837,7 %14,7 %+47,6 %−25 % / +541 %
PLTKPlaytika Holding Corp.808,6 mil——-9,9 %+8,1 %−48 % / −76 %
YEXTYext, Inc.775,0 mil40,627,8 %5,9 %+6,1 %−7 % / +18 %
IBEXIBEX Limited593,6 mil14,330,4 %7,2 %+15,4 %+27 % / +152 %
OOMAOoma, Inc.524,7 mil49,811,7 %3,6 %+6,5 %+69 % / +64 %
SOPHSOPHiA GENETICS SA477,3 mil—-110,0 %-102,2 %+18,6 %+42 % / +73 %
GRVYGravity Co., Ltd.475,7 mil0,016,5 %17,0 %−31,0 %+19 % / −6 %
SOHUSohu.com Limited355,1 mil1,035,8 %67,4 %−2,4 %−12 % / +70 %
EGHT8x8, Inc.326,4 mil55,53,5 %0,6 %+2,9 %+16 % / −27 %
SYSo-Young International Inc.146,7 mil—-14,6 %-15,9 %+8,4 %−29 % / +86 %
TCXTucows Inc140,3 mil——-21,2 %+7,7 %−42 % / −41 %
DTCXDatacentrex, Inc.39,8 mil—-36,2 %-165,4 %+939.640,5 %−75 % / −81 %
DGNXDiginex Limited38,7 mil——-255,5 %+57,0 %−99 % / indisponibil
PHUNPhunware, Inc.36,6 mil—-13,7 %-471,7 %−19,9 %−22 % / −80 %
DDIDoubleDown Interactive Co., Ltd.34,1 mil0,311,4 %28,5 %+5,5 %+48 % / +72 %
SJScienjoy Holding Corporation23,5 mil—-66,6 %-47,3 %−4,9 %+28 % / −68 %
CHRCheer Holding, Inc.14,0 mil0,17,6 %17,2 %+1,1 %−77 % / −100 %
VSVersus Systems Inc.5,6 mil—-14,6 %-78,4 %+3.711,3 %−40 % / −69 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PHUN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Phunware oferă platforme software cloud pentru aplicații mobile, cu accent pe ospitalitate și sănătate, iar în 2026 compania își reorientează strategia spre o platformă de inteligență a oaspeților cu funcții AI. Compania raportează încă pierderi, dar are o poziție de numerar solidă, care îi oferă flexibilitate în perioada de transformare, cu cifra de afaceri de 0.8 milioane USD în trimestrul II 2026 3.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o poziție de numerar solidă și nu are datorii, ceea ce oferă flexibilitate pentru investiții în produs 3.
    • Platforma unifică aplicații, SDK-uri și funcții AI într-un mediu comun, ceea ce permite clienților să își dezvolte experiențele fără reconstruirea sistemelor 1.
    • Retenția clienților pe 12 luni rămâne ridicată, ceea ce sprijină veniturile recurente din contractele pluriannuale 3.

    Puncte slabe

    • Compania are istoric de pierderi nete și nu se așteaptă să devină profitabilă în perioada apropiată 12.
    • Veniturile sunt concentrate la câțiva clienți, iar veniturile trimestriale pot fluctua semnificativ 13.
    • Conducerea a suferit multiple schimbări în ultimii ani, ceea ce poate perturba execuția strategiei 13.

    Oportunități

    • Adoptarea funcțiilor AI în ospitalitate și sănătate ar putea genera venituri noi din platformă 23.
    • Fragmentarea pieței oferă posibilități de achiziții care ar putea extinde capabilitățile companiei 1.
    • Dacă tehnologia de localizare în timp real va fi adoptată, ar putea crea legături între interacțiunile digitale și rezultatele operaționale 3.

    Amenințări

    • Concurența intensă și prețurile mai mici ale competitorilor ar putea reduce marjele și cota de piață 1.
    • Clienții pot amâna cheltuielile sau pot refuza să schimbe furnizorii, dacă nu văd valoare suficientă 1.
    • Litigiile în curs ar putea consuma resurse și ar putea afecta reputația companiei 1.

    Riscuri

    • Pierderi persistenteridicat

      Compania ar putea continua să înregistreze pierderi dacă veniturile nu cresc suficient pentru a acoperi cheltuielile de dezvoltare și vânzări 1.

    • Dependența de câțiva cliențiridicat

      Pierderea unui client important sau o reducere a contractelor ar putea afecta semnificativ veniturile 13.

    • Schimbări de conduceremediu

      Tranziția recentă a conducerii executive ar putea perturba execuția strategiei 2.0 13.

    • Investiții AI incertemediu

      Proiectele AI sunt în fază de cercetare și dezvoltare, iar unele ar putea nu avea succes sau ar putea fi abandonate 12.

    • Litigiimediu

      Procesele judiciare în curs ar putea genera costuri și ar putea afecta rezultatele financiare dacă sunt pierdute 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă platforma 2.0 va ajunge la adoptare comercială largă în ospitalitate, ar putea transforma compania într-un furnizor de inteligență a oaspeților cu venituri recurente mai ridicate 23.
    • Poziția de numerar fără datorii oferă timp pentru dezvoltarea produselor fără presiunea finanțării externe 3.
    • Marjele brute s-au îmbunătățit semnificativ, ceea ce ar putea indica o structură de costuri mai eficientă, dacă tendința se menține 3.

    Ce ar strica teza

    • Creșterea trimestrială a veniturilor a fost influențată de o încetare anticipată de contract, ceea ce ar putea face ca cifrele să nu reflecte o creștere durabilă 3.
    • Pierderile nete și pierderile ajustate EBITDA au rămas ridicate, iar compania nu se așteaptă să devină profitabilă în curând 23.
    • Concurența și schimbările tehnologice ar putea reduce capacitatea companiei de a-și menține prețurile și cota de piață 1.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor și a backlog-ului după încetarea contractului cu clientulQ3 2026
    • Lansarea comercială a AI Itinerary Builder și a stratului de date conștient de locație2026
    • Consumul de numerar și pierderea ajustată EBITDA față de trimestrul II 2026Q3 2026
    • Raportarea anuală și evoluția concentrării cliențilornext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Phunware, Inc. este o companie de tehnologie fondată în 2009 și cu sediul în Austin, Texas, specializată în software și servicii pentru aplicații mobile și publicitate în aplicații 1. Platforma sa cloud permite clienților să creeze, să gestioneze și să monetizeze portofoliile de aplicații mobile și audiențele lor 1. Modelul de venituri se bazează în principal pe licențe software în cloud, de regulă pluriannuale, pe servicii de dezvoltare și suport și pe publicitate facturată în funcție de afișările sau acțiunile utilizatorilor 1.

    Compania livrează funcționalitățile prin aplicații mobile, kituri SDK (analitice, gestionarea conținutului, mesagerie, servicii bazate pe locație) și instrumente cloud, iar în ultimii ani a concentrat vânzările pe experiența oaspeților de lux din ospitalitate și pe experiența pacienților din sănătate 1. Recent, a adăugat funcții AI precum AI Concierge, aflat în comercializare, iar în 2026 a prezentat AI Itinerary Builder și un strat de date conștient de locație 23.

    Concentrarea clienților este ridicată: câțiva clienți generează o parte semnificativă din venituri, iar în 2025 doi clienți au reprezentat 36% din veniturile nete 1. Compania se află încă în pierdere, iar în trimestrul II 2026 cifra de afaceri a crescut ca urmare a unei încetări anticipate de contract inițiată de un client, nu printr-o creștere organică 3.

    Segmente

    Licențe software și servicii în cloud

    Aceasta este principala linie de business, cu licențe cloud recurente, adesea pe mai mulți ani, pentru framework-ul de aplicații mobile, SDK-uri și servicii de dezvoltare 1. Contractele pe termen lung oferă vizibilitate asupra veniturilor, iar backlog-ul și veniturile amânate au totalizat 3.087 mii USD la 30 iunie 2026 2.

    Publicitate în aplicații

    Publicitatea în aplicații se facturează în funcție de afișările, clicurile sau acțiunile utilizatorilor, iar veniturile se recunosc când utilizatorul interacționează cu anunțul 1. Compania o tratează ca pe o componentă complementară a platformei, nu ca pe linia principală 1.

    Platforma AI pentru oaspeți

    Noua direcție, numită strategia 2.0, unifică capabilitățile mobile, de localizare și AI într-o platformă de inteligență a oaspeților 3. AI Concierge este deja comercializat, iar alte funcții sunt încă în dezvoltare și testare 23.

    Piața în context

    Piața soluțiilor pentru gestionarea ciclului de viață al aplicațiilor mobile este descrisă drept în evoluție, foarte competitivă și puternic fragmentată 1. Compania consideră că aplicațiile mobile și publicitatea în aplicații sunt printre cele mai rapid crescătoare piețe tehnologice, dar mărimea reală a pieței ar putea fi mai mică decât estimările 1.

    Piața hotelieră și cea medicală reprezintă țintele comerciale principale, iar ospitalitatea rămâne focusul comercial primar în 2026 13. Piața este fragmentată, ceea ce ar putea deschide oportunități de consolidare prin achiziții, dacă acestea se concretizează 1.

    Tendințe

    • Inteligența artificială generativă și agenticămixt

      Investițiile în AI pot reduce costurile de dezvoltare a aplicațiilor și pot crea produse noi, dar sunt încă în faza de cercetare și dezvoltare, iar unele inițiative ar putea fi abandonate 12.

    • Trecerea la servicii cloud și as-a-servicevânt din spate

      Mutarea companiilor de la infrastructura locală la soluții software găzduite în cloud favorizează modelul de abonament al companiei, dar poate reduce cererea pentru produsele vechi 1.

    • Concurență tot mai intensăvânt din față

      Introducerea de noi tehnologii și intrarea unor noi competitori ar putea intensifica presiunea asupra prețurilor și a cotei de piață 1.

    • Cererea din ospitalitate și sănătatemixt

      Digitalizarea experienței oaspeților și a pacienților deschide oportunități comerciale, dar ciclurile de vânzare pot fi lungi pentru organizațiile mari 1.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu furnizori de soluții cloud pentru servicii bazate pe locație, automatizare a marketingului mobil, gestionarea conținutului și analitice, dar și cu agenții de dezvoltare și echipe interne 1. Concurenții mai mari au recunoaștere mai mare, bugete de marketing mai mari și relații cu integratori de sisteme 1.

    Principalii factori competitivi sunt funcționalitatea produsului, precizia localizării, experiența clienților și capacitatea de a inova rapid 1. Presiunea prețurilor este un risc real, deoarece unii concurenți oferă prețuri mai mici 1.

    • Airship

      Furnizor de automatizare a marketingului mobil și mesagerie pentru aplicații, menționat ca principal concurent în sursa 10-K.

    • Apadmi

      Agenție de dezvoltare de aplicații mobile, care concurează cu serviciile de dezvoltare personalizată ale companiei.

    • Mutual Mobile

      Firmă de dezvoltare de aplicații mobile menționată printre concurenții direcți din serviciile de dezvoltare.

    • Pointr

      Furnizor de servicii bazate pe locație, care se suprapune cu componenta de localizare a platformei companiei.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Phunware, Inc. · 27 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Phunware, Inc. · 10 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Phunware, Inc. · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.