olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

IonQ, Inc. IONQ

Services-Computer Integrated Systems Design · SIC 7373 · Verticală: Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373)

29,54USD−1,50 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

IonQ dezvoltă calculatoare cuantice și produse de rețea, senzori, securitate cuantică și date din sateliți, vânzându-le direct sau ca servicii în cloud. Compania a raportat în al doilea trimestru din 2026 venituri de 80,1 milioane USD, o creștere de 287% an la an, dar pierderile operaționale rămân mari, iar prognoza pentru 2026 este de 280-290 milioane USD.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea IonQ, Inc. (IONQ) costa 29,54 USD (−1,50 % într-o zi), cu capitalizare 11,3 mld USD, beta 3,10, interval pe 52 de săptămâni 26,59–72,07 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 80,1 mil USD (+286,8 % an/an), profit net de -1,9 mld USD, EPS diluat -5,08 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
11,3 mld USD
acțiuni la 29 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -4,41 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-14,93 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
3,10
Volatilitate (1 an) 90 %
Interval 52 săpt.
26,5972,07

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
36,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
26,49 – 38,48
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,25 · lățimea benzii 36,9 %
SMA 50 / 200
37,39 / 41,73
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-2,55 / -2,46
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−31,3 %−2,0 %−29,3 pp—
3 luni−26,0 %−2,2 %−23,9 pp—
6 luni−43,8 %+4,3 %−48,1 pp—
De la început de an−34,2 %+10,6 %−44,7 pp—
1 an−44,7 %+10,5 %−55,1 pp−33,2 %
3 ani+155,1 %+73,7 %+81,4 pp−27,7 %
5 ani+53,3 %+61,7 %−8,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−60,9 %
29 mai 2026 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−90,0 %
17 nov. 2021 → 27 dec. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+8,9 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
80,1 mil USD
+286,8 % an/an
Profit net
-1,9 mld USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-5,08
indisponibil an/an
netă / operațională
-2.333,2 % / -421,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri12,4 mil11,7 mil7,6 mil20,7 mil39,9 mil61,9 mil64,7 mil80,1 mil
Costul vânzărilor6,5 mil5,0 mil4,3 mil8,3 mil21,3 mil43,6 mil49,3 mil60,1 mil
Cercetare și dezvoltare33,2 mil40,1 mil40,0 mil103,4 mil66,3 mil96,1 mil125,7 mil160,6 mil
Profit operațional-53,1 mil-77,5 mil-75,7 mil-160,6 mil-168,8 mil-228,6 mil-271,5 mil-337,2 mil
Amortizare și depreciere4,9 mil5,5 mil6,6 mil10,6 mil24,2 mil40,6 mil43,1 mil46,1 mil
Profit înainte de impozit-52,5 mil-202,0 mil-32,2 mil-192,8 mil-1,1 mld728,4 mil798,2 mil-1,9 mld
Impozit pe profit16,0 mii20,0 mii12,0 mii-15,3 mil-4,4 mil-24,9 mil-6,4 mil-6,1 mil
Profit net-52,5 mil-202,0 mil-32,3 mil-176,8 mil-1,1 mld753,7 mil805,4 mil-1,9 mld
EPS diluat-0,24-0,93 ≈-0,14-0,70-3,582,18 ≈2,07-5,08
Flux de numerar operațional-19,2 mil ≈-39,4 mil-33,0 mil-52,6 mil ≈-123,1 mil ≈-74,5 mil-151,0 mil-103,8 mil ≈
Investiții (capex)3,8 mil ≈3,6 mil2,3 mil1,2 mil ≈4,1 mil ≈8,8 mil8,4 mil10,2 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituri02,1 mil1,2 mld22,0 mil43,1 mil130,0 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibil+58.737,5 %−98,2 %+95,4 %+201,9 %
Profit net-15,4 mil-106,2 mil-48,5 mil-157,8 mil-331,6 mil-510,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-0,77-0,25-0,78-1,56-1,82
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibil-5.058,9 %-3,9 %-715,8 %-770,0 %-392,6 %
Flux de numerar liber-22,0 mil-34,3 mil-54,0 mil-92,5 mil-123,7 mil-299,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,0 mld USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
3,8 mld USD
Active totale
6,6 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
15,50x
ROE
-24,3 %
ROA
-14,4 %
Marja FCF
-230,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
22,0 mil
2024
43,1 mil
2025
130,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
8,1 mil
2024
20,6 mil
2025
77,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
13,9 mil ≈
2024
22,5 mil ≈
2025
52,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
92,3 mil
2024
136,8 mil
2025
305,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-157,8 mil
2024
-232,5 mil
2025
-633,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
10,4 mil
2024
18,7 mil
2025
82,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-147,4 mil ≈
2024
-213,8 mil ≈
2025
-551,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-157,7 mil
2024
-331,6 mil
2025
-556,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
48,0 mii
2024
59,0 mii
2025
-44,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-157,8 mil
2024
-331,6 mil
2025
-510,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,78
2024
-1,56
2025
-1,82

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
202,6 mil
2024
213,0 mil
2025
280,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
35,7 mil
2024
54,4 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
11,5 mil
2024
10,2 mil
2025
66,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
—
2024
0
2025
10,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active curente
2023
390,0 mil
2024
378,8 mil
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
37,5 mil
2024
52,8 mil
2025
120,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
742,0 mii
2024
9,9 mil
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
15,1 mil
2024
29,5 mil
2025
767,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
553,6 mil
2024
508,4 mil
2025
6,6 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
5,6 mil
2024
5,2 mil
2025
26,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
37,2 mil
2024
36,1 mil
2025
166,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
68,6 mil
2024
124,5 mil
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
485,0 mil
2024
383,9 mil
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-78,8 mil
2024
-105,7 mil
2025
-283,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
13,7 mil
2024
18,0 mil
2025
16,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-92,5 mil ≈
2024
-123,7 mil ≈
2025
-299,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
68,8 mil
2024
82,7 mil
2025
-2,1 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
1,8 mil
2024
41,7 mil
2025
3,4 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
201,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-52,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
29,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-345,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-408,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-553,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-196,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-60,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-33,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-15,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
10,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
5,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-452,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
31,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-483,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
93 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
56 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
11,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-14,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
3,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
45,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-4,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

29,54 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 11,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
11,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
3,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-60,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-553,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
201,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 29 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 10 aug. 2026
verificat 841derivat 76

Scorul pe grupe

72 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate29,3 %0 (pe interval fix)15 %
Marja EBIT · Calitate-408,2 %21 (față de colegi)12 %
Marja FCF · Calitate-196,3 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-52,8 %0 (pe interval fix)24 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere201,9 %95 (față de colegi)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie10,7x100 (pe interval fix)9 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-4,3 %0 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere32/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate6/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

IonQ, Inc. (IONQ). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 130,0 mil USD în 2025; creștere an/an 201,9 %; marjă netă -553,3 %; ROE -60,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 201,9 %
  • Lichiditatea curentă: 10,7x

Ce o infirmă

  • Marja brută: 29,3 %
  • Marja EBIT: -408,2 %
  • Marja FCF: -196,3 %
  • CAGR venituri 3 ani: -52,8 %
  • Randament FCF: -4,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 24,5x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 12,9x
P/S
45,7x
mediana verticalei 2,0x
peste mediană (+2.180,2 %)
P/B
3,4x
mediana verticalei 1,7x
peste mediană (+97,7 %)
ROE
-60,8 %
mediana verticalei -1,7 %
sub mediană
Marja netă
-553,3 %
mediana verticalei -8,1 %
sub mediană
Marja EBIT
-408,2 %
mediana verticalei -5,9 %
sub mediană
Venituri an/an
201,9 %
mediana verticalei 6,4 %
peste mediană (+3.074,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,3 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LDOSLeidos Holdings, Inc.16,4 mld12,128,2 %8,0 %+3,1 %−30 % / +26 %
GDDYGoDaddy Inc.14,3 mld16,2—18,6 %+8,3 %−7 % / +18 %
CACICACI International Inc14,0 mld25,912,5 %5,5 %+10,9 %+2 % / +97 %
JKHYJack Henry & Associates, Inc.12,6 mld25,724,0 %19,8 %+7,1 %+3 % / +13 %
IONQIonQ, Inc.11,3 mld—-60,8 %-553,3 %+201,9 %−45 % / +155 %
OTEXOpen Text Corp6,4 mld10,316,2 %12,3 %+1,5 %−21 % / −34 %
SAICScience Applications International Corporation6,3 mld17,625,7 %5,1 %−2,9 %+75 % / +28 %
WAYWaystar Holding Corp.5,7 mld42,93,7 %10,7 %+16,5 %−20 % / indisponibil
PSNParsons Corporation5,5 mld38,25,7 %2,3 %−5,7 %−38 % / −16 %
KDKyndryl Holdings, Inc.3,7 mld46,27,6 %0,6 %+0,2 %−35 % / −7 %
AGYSAgilysys, Inc.3,5 mld78,513,6 %12,9 %+15,9 %−0 % / +42 %
NTCTNetscout Systems Inc2,8 mld23,37,5 %13,7 %+4,5 %+42 % / +90 %
AURAurora Innovation, Inc.2,6 mld—-45,7 %-13.328,6 %indisponibil−3 % / +86 %
PONYPony AI Inc.2,1 mld—-10,3 %-148,9 %+20,0 %−65 % / indisponibil
OSPNOneSpan Inc.872,9 mil13,226,8 %27,5 %+0,0 %+94 % / +136 %
TLSTelos Corporation378,2 mil—-14,9 %-8,1 %+52,2 %−12 % / +23 %
SLPSimulations Plus, Inc.374,2 mil46,76,2 %9,9 %+13,1 %indisponibil / indisponibil
SMRTSmartrent, Inc.310,4 mil—-8,4 %-13,0 %−12,9 %−6 % / −48 %
ASURAsure Software, Inc.293,6 mil—-1,9 %—+24,3 %+22 % / +22 %
VEEAVeea Inc.281,2 mil——-2.491,9 %+56,6 %−55 % / −98 %
RBBNRibbon Communications Inc.275,9 mil22,55,0 %2,3 %+1,3 %−46 % / −28 %
KDKKodiak AI, Inc.220,7 mil——-4.259,6 %−74,6 %−82 % / indisponibil
UISUnisys Corp171,4 mil——-21,7 %−2,9 %−12 % / −51 %
AIOSAIOS Tech Inc.138,9 mil—-208,9 %-4.359,1 %−98,5 %−87 % / −86 %
MRLNMerlin, Inc.91,5 mil———indisponibil−92 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IONQ din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    IonQ dezvoltă calculatoare cuantice și produse de rețea, senzori, securitate cuantică și date din sateliți, vânzându-le direct sau ca servicii în cloud. Compania a raportat în al doilea trimestru din 2026 venituri de 80,1 milioane USD, o creștere de 287% an la an, dar pierderile operaționale rămân mari, iar prognoza pentru 2026 este de 280-290 milioane USD.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania a raportat creștere rapidă a veniturilor și o acoperire largă, de la hardware la cloud, rețea, senzori și securitate. Are și o poziție financiară solidă, cu lichidități importante la 30 iunie 2026.
    • Portofoliul de brevete și proprietatea intelectuală, inclusiv tehnologii licențiate exclusiv, sunt prezentate ca un avantaj în cercetare și în valoarea comercială a produselor.
    • Compania a atins, în 2025, un record de fidelitate pentru porțile cu doi qubiți, ceea ce susține reputația sa tehnologică.

    Puncte slabe

    • Pierderile operaționale rămân mari, iar compania se află încă în faza de creștere comercială, ceea ce face dificilă previziunea rezultatelor pe termen lung.
    • Veniturile sunt concentrate la câțiva clienți mari, iar pierderea acestora ar putea reduce semnificativ cifra de afaceri.
    • Compania recunoaște că nu a produs încă un calculator cuantic scalabil, iar extinderea producției poate întâmpina dificultăți tehnice și logistice.

    Oportunități

    • Ordinele executive recente și interesul apărării pot deschide contracte guvernamentale și comerciale, mai ales dacă produsele de rețea și securitate se dovedesc utile.
    • Integrarea SkyWater ar putea aduce capacități proprii de fabricare și ambalare, ceea ce ar putea accelera dezvoltarea sistemelor și reduce dependența de terți.
    • Dacă acordurile cu platformele cloud și cu clienții internaționali vor crește, compania ar putea diversifica veniturile și ar putea atrage mai mulți clienți comerciali.

    Amenințări

    • Concurenții ar putea obține descoperiri care să facă sistemele IonQ depășite, iar ciclul de viață al tehnologiei cuantice poate fi scurt.
    • Condițiile macroeconomice, dobânzile și tarifele comerciale ar putea crește costurile și ar putea îngreuna obținerea de finanțare.
    • Litigiile privind proprietatea intelectuală și reglementările pentru contractele publice ar putea genera costuri și restricții semnificative.

    Riscuri

    • Pierderi operaționale persistenteridicat

      Compania anticipează pierderi semnificative în viitorul previzibil și nu poate garanta că va deveni vreodată profitabilă. Dacă investițiile în cercetare și producție nu se transformă în venituri, pierderile ar putea crește.

    • Scalabilitatea tehnologieiridicat

      Compania nu a produs un calculator cuantic scalabil, iar dificultăți în stabilitatea capcanelor ionice sau în conectarea lor ar putea reduce performanța și crește costurile.

    • Concentrarea cliențilormediu

      O parte importantă a veniturilor provine de la câțiva clienți, iar pierderea unuia ar putea afecta rezultatele în mod semnificativ.

    • Integrarea achizițiilormediu

      Achizițiile recente, inclusiv SkyWater, implică riscuri de integrare și costuri suplimentare, iar beneficiile anticipate ar putea să nu se realizeze în întregime.

    • Riscuri de reglementare și contracte publicemediu

      Contractele cu guvernele pot fi reziliate, auditate sau sancționate, iar serviciile satelitare depind de aprobări de reglementare care pot fi întârziate sau refuzate.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă creșterea veniturilor din trimestrele recente se menține și prognoza pentru 2026 este atinsă, compania ar putea demonstra că cererea pentru platforma sa cuantică este reală și durabilă.
    • Dacă ordinele executive și interesul apărării se traduc în contracte, compania ar putea beneficia de o cerere guvernamentală pe termen lung.
    • Integrarea SkyWater ar putea oferi un avantaj de fabricare, iar o platformă integrată ar putea deveni greu de replicat pentru concurenți.

    Ce ar strica teza

    • Pierderile operaționale rămân foarte mari în raport cu veniturile, iar dacă nu se văd îmbunătățiri de marjă, dependența de finanțare externă ar putea crește.
    • Tehnologia nu a fost încă dovedită la scară comercială, iar dacă obstacolele tehnice persistă, creșterea ar putea încetini sau cererea ar putea scădea.
    • Achizițiile și creșterea rapidă ar putea complica integrarea și ar putea diminua randamentul investițiilor dacă sinergiile nu se materializează.

    De urmărit

    • Realizarea prognozei de venituri pentru 2026 și ritmul trimestrial al veniturilorQ3 2026
    • Contribuția SkyWater și costurile integrării în rezultateQ3 2026
    • Progresul spre sistemul cuantic cu 256 de qubiți și corectarea erorilor2026
    • Evoluția pierderilor și a lichidităților după achizițiinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    IonQ se prezintă drept o companie-platformă cuantică, care vinde hardware cuantic specializat, produse complementare de rețea, senzori și securitate, precum și acces la calculatoare cuantice prin trei platforme cloud majore și printr-un serviciu propriu (QCaaS). Veniturile provin din vânzarea de sisteme și din acces în cloud, din servicii de consultanță pentru algoritmi și din imagini și date oferite de o constelație de sateliți. Compania spune că se află «în primele etape ale creșterii comerciale» și că își așteaptă pierderi semnificative în viitorul previzibil, fiind încă departe de rentabilitate.

    Segmente

    Calculatoare și acces cuantic

    Această linie include hardware cuantic specializat, vânzarea de sisteme cuantice complete și acces direct sau prin QCaaS. Veniturile sunt recunoscute în mare parte treptat, pe baza efortului depus, iar sistemele Tempo au susținut ritmul de creștere raportat în 2026.

    Rețea, senzori și securitate

    Produsele de rețea cuantică, senzorii cuantici și securitatea cuantică completează calculatoarele și sunt recunoscute, de regulă, la livrare sau la finalizarea serviciilor. Achiziția Lightsynq, id Quantique, Vector Atomic și Capella Space în 2025 a consolidat această direcție, iar produsele multiple reprezintă aproximativ 25% din veniturile trimestrului al doilea din 2026.

    Date din sateliți

    Prin rețeaua de sateliți, compania oferă produse de date ca serviciu, inclusiv imagini radar cu apertură sintetică. Lansarea capacității InSAR și extinderea terminalelor optice pe orbită la un nivel record susțin această linie, care ar putea completa în viitor servicii de poziționare și navigație cuantice.

    Piața în context

    Compania descrie piața ca pe una în care problemele de simulare chimică, optimizare, algoritmi Monte Carlo și învățare automată ar putea beneficia de calculatoare cuantice, dacă acestea vor fi dezvoltate cu succes. Un studiu extern citat în raportul anual estimează investiții guvernamentale și private de peste 50 miliarde USD și o valoare economică de până la 2 trilioane USD în următorii zece ani. Aceste cifre sunt estimări de piață, nu venituri asigurate pentru IonQ.

    Cererea din partea guvernelor și a apărării a crescut odată cu ordinele executive recente privind tehnologiile cuantice, pe care compania le salută și care ar putea deschide noi contracte. Piața comercială rămâne însă incipientă, iar adoptarea depinde de maturizarea algoritmilor și a resurselor cuantice ale clienților.

    Tendințe

    • Ordine executive privind tehnologiile cuanticevânt din spate

      Compania salută ordinele executive ale Casei Albe care tratează sensingul, rețelele, securitatea și calculul cuantic drept priorități naționale. Dacă aceste priorități se traduc în achiziții publice, cererea pentru produsele IonQ ar putea crește.

    • Interes crescut din partea guvernelor și a apărăriimixt

      Memorandumurile semnate cu o companie de apărare și cu un laborator național indică un interes pentru proiecte de securitate națională. Astfel de contracte pot fi însă lungi, sunt supuse unor reguli stricte și pot fi reziliate sau auditate.

    • Integrare verticală prin achiziția de foundrymixt

      Achiziția SkyWater, finalizată la 31 iulie 2026, ar putea accelera dezvoltarea procesoarelor cuantice printr-un foundry semiconductor cu capacități de ambalare avansată. Prognoza actuală nu include contribuția SkyWater, iar integrarea implică costuri și riscuri.

    • Costuri operaționale și condiții de finanțarevânt din față

      Compania avertizează că inflația, dobânzile ridicate, tarifele comerciale și presiunile salariale ar putea crește costurile și ar putea îngreuna accesul la finanțare pe termeni acceptabili. Aceste condiții contează în special pentru o companie care înregistrează pierderi mari.

    Poziția concurențială

    Piața calculului cuantic este globală și competitivă, iar compania recunoaște că rivalii pot obține descoperiri tehnologice care ar putea face sistemele sale mai puțin atractive. Raportul anual nu detaliază poziția concurenților, așa că evaluarea concretă a avantajului relativ rămâne limitată la informațiile din surse.

    • Alți furnizori de calculatoare cuantice

      Compania menționează, în mod general, concurenți globali care ar putea dezvolta tehnologii care să facă sistemele IonQ mai puțin competitive. Sursele nu identifică numele lor.

    • Platformele cloud care găzduiesc sistemele IonQ

      Amazon, Microsoft și Google sunt, în același timp, canale de distribuție pentru IonQ și potențiali concurenți în accesul la calcul cuantic. Relația este descrisă ca parteneriat în surse.

    • Furnizori de tehnologii de rețea și securitate cuantică

      Sursele arată că IonQ concurează și în rețea și securitate cuantică, unde există actori globali. Acești concurenți nu sunt numiți în textele disponibile.

    • Alte companii de senzori și sateliți de observare

      Pentru senzorii cuantici și datele din sateliți, compania intră pe piețe deja ocupate de alți furnizori. Sursele nu oferă detalii despre aceștia.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Raport curent16 oct. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent13 oct. 2026
      Acord material · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent08 sept. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent28 aug. 2026
      Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial10 aug. 2026
    • Raport curent07 aug. 2026
      Item 3.02 · Situații financiare și anexe
    • Raport curent05 aug. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport curent31 iul. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent28 iul. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent22 iun. 2026
      Vot al acționarilor

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / IonQ, Inc. · 25 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / IonQ, Inc. · 10 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / IonQ, Inc. · 05 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    IonQ, Inc. (IONQ): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw