olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Open Text Corporation OTEX
Services-Computer Integrated Systems Design · SIC 7373 · Verticală: Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373)
OpenText este o companie canadiană de gestiune a datelor pentru inteligența artificială enterprise, care livrează stratul de date securizate din care depind rezultatele AI. În anul fiscal 2026 veniturile totale au atins 5.246 miliarde USD, iar veniturile din cloud au crescut cu 5,5%, semn că trecerea spre abonamente continuă.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Open Text Corporation (OTEX) costa 26,59 USD (+3,22 % într-o zi), cu capitalizare 6,4 mld USD, P/E 10,3 pe un EPS diluat de 2,58 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,14 %, beta 0,92, interval pe 52 de săptămâni 20,01–38,02 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 1,3 mld USD (+2,9 % an/an), profit net de 155,7 mil USD (+439,9 % an/an), EPS diluat 0,64 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 23,46 – 28,72
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,60 · lățimea benzii 20,2 %
- SMA 50 / 200
- 24,41 / 23,82
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,75 / 0,87
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +18,2 % | −2,0 % | +20,2 pp | — |
| 3 luni | +3,7 % | −2,2 % | +5,8 pp | — |
| 6 luni | +15,5 % | +4,3 % | +11,2 pp | — |
| De la început de an | −18,4 % | +10,6 % | −29,0 pp | — |
| 1 an | −28,5 % | +10,5 % | −39,0 pp | −34,8 % |
| 3 ani | −26,7 % | +73,7 % | −100,4 pp | −15,9 % |
| 5 ani | −48,5 % | +61,7 % | −110,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld |
| Costul vânzărilor | 358,6 mil | 356,5 mil | 356,1 mil | 362,8 mil | 350,6 mil | 344,5 mil | 345,2 mil | 337,6 mil |
| Profit brut | 910,4 mil | 978,0 mil | 898,3 mil | 947,7 mil | 937,5 mil | 982,2 mil | 937,3 mil | 1,0 mld |
| Profit operațional | 206,2 mil | 295,8 mil | 209,1 mil | 181,6 mil | 269,9 mil | 291,8 mil | 201,2 mil | 319,7 mil |
| Profit înainte de impozit | 86,3 mil | 280,8 mil | 103,7 mil | 11,3 mil | 185,9 mil | 215,5 mil | 207,0 mil | 250,5 mil |
| Impozit pe profit | 1,9 mil | 50,9 mil | 10,8 mil | -17,6 mil | 39,2 mil | 47,3 mil | 34,3 mil | 94,8 mil |
| Profit net | 84,4 mil | 229,9 mil | 92,8 mil | 28,8 mil | 146,6 mil | 168,1 mil | 172,7 mil | 155,7 mil |
| EPS diluat | 0,32 | 0,87 | 0,35 | 0,11 ≈ | 0,58 | 0,66 | 0,70 | 0,64 ≈ |
| Flux de numerar operațional | -77,8 mil | 348,0 mil ≈ | 402,2 mil ≈ | 158,2 mil | 147,8 mil | 318,7 mil ≈ | 354,6 mil ≈ | 185,8 mil |
| Investiții (capex) | 39,3 mil | 41,3 mil ≈ | 28,4 mil ≈ | 34,2 mil | 46,5 mil | 39,2 mil ≈ | 49,7 mil ≈ | 63,8 mil |
| Dividende plătite | 69,1 mil | 68,3 mil | 67,9 mil | 66,2 mil | 68,2 mil | 68,5 mil | 66,3 mil | 65,4 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 87,4 mil | 66,0 mil ≈ | 114,6 mil ≈ | 145,3 mil | 107,6 mil | 50,0 mil ≈ | 247,0 mil ≈ | 11,8 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 10 din propriul istoric de 39 trimestre (min 6,8, mediană 34,1, max 134,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,9 mld | 3,1 mld | 3,4 mld | 3,5 mld | 4,5 mld | 5,8 mld | 5,2 mld | 5,2 mld |
| Venituri an/an | +1,9 % | +8,4 % | +8,9 % | +3,2 % | +28,4 % | +28,6 % | −10,4 % | +1,5 % |
| Profit net | 285,5 mil | 234,2 mil | 310,7 mil | 397,1 mil | 150,4 mil | 465,1 mil | 435,9 mil | 643,0 mil |
| Profit net an/an | +17,9 % | −18,0 % | +32,6 % | +27,8 % | −62,1 % | +209,3 % | −6,3 % | +47,5 % |
| EPS diluat | 1,06 | 0,86 | 1,14 | 1,46 | 0,56 | 1,71 | 1,65 | 2,58 |
| EPS diluat an/an | +16,5 % | −18,9 % | +32,6 % | +28,1 % | −61,6 % | +205,4 % | −3,5 % | +56,4 % |
| netă % | 10,0 % | 7,5 % | 9,2 % | 11,4 % | 3,4 % | 8,1 % | 8,4 % | 12,3 % |
| Flux de numerar liber | 812,4 mil | 881,8 mil | 812,4 mil | 888,7 mil | 655,4 mil | 808,4 mil | 687,4 mil | 807,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 956,0 mil USD
- Datorie financiară
- 5,8 mld USD
- Datorie netă
- 4,8 mld USD
- Capitaluri proprii
- 4,0 mld USD
- Active totale
- 13,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,44x
- Lichiditate curentă
- 0,81x
- ROE
- 16,2 %
- ROA
- 4,8 %
- Marja FCF
- 15,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,4 mld | 3,5 mld | 4,5 mld | 5,8 mld | 5,2 mld | 5,2 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Profit brut | 2,4 mld | 2,4 mld | 3,2 mld | 4,2 mld | 3,7 mld | 3,9 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Profit operațional | 740,9 mil | 644,8 mil | 516,3 mil | 887,1 mil | 892,7 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 650,8 mil | 516,0 mil | 221,3 mil | 729,3 mil | 482,1 mil | 858,9 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 339,9 mil | 118,8 mil | 70,8 mil | 264,0 mil | 46,0 mil | 215,6 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Profit net | 310,7 mil | 397,1 mil | 150,4 mil | 465,1 mil | 435,9 mil | 643,0 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,14 | 1,46 | 0,56 | 1,71 | 1,65 | 2,58 | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 273,5 mil | 271,9 mil | 270,5 mil | 272,6 mil | 263,7 mil | 249,4 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,78 | 0,88 | 0,97 | 1,00 | 1,05 | 1,10 | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
- 2024
- 272,6 mil
- 2025
- 263,7 mil
- 2026
- 249,4 mil
SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 956,0 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 438,5 mil | 426,7 mil | 682,5 mil | 626,2 mil | 659,7 mil | 751,0 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Active curente | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,2 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 233,6 mil | 244,7 mil | 356,9 mil | 367,7 mil | 375,3 mil | 522,2 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Fond comercial | 4,7 mld | 5,2 mld | 8,7 mld | 7,5 mld | 7,5 mld | 7,3 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,2 mld | 1,1 mld | 4,1 mld | 2,5 mld | 2,0 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Active totale | 9,6 mld | 10,2 mld | 17,1 mld | 14,2 mld | 13,8 mld | 13,1 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 57,5 mil | 114,0 mil | 162,7 mil | 151,2 mil | 136,2 mil | 127,5 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 10,0 mil | 10,0 mil | 320,9 mil | 35,9 mil | 35,9 mil | 35,9 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 3,6 mld | 4,2 mld | 8,6 mld | 6,4 mld | 6,3 mld | 5,7 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,4 mld | 1,5 mld | 3,2 mld | 2,8 mld | 2,7 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 4,1 mld | 4,0 mld | 4,0 mld | 4,2 mld | 3,9 mld | 4,0 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
- 2024
- 2,5 mld
- 2025
- 2,0 mld
- 2026
- 1,5 mld
SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 876,1 mil | 981,8 mil | 779,2 mil | 967,7 mil | 830,6 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 63,7 mil | 93,1 mil | 123,8 mil | 159,3 mil | 143,2 mil | 199,3 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 812,4 mil ≈ | 888,7 mil ≈ | 655,4 mil ≈ | 808,4 mil ≈ | 687,4 mil ≈ | 807,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -68,8 mil | -971,0 mil | -5,7 mld | 2,1 mld | -153,5 mil | 117,2 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -924,5 mil | 138,5 mil | 4,4 mld | -3,0 mld | -834,7 mil | -1,3 mld | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Dividende plătite | 210,7 mil | 237,7 mil | 259,5 mil | 267,4 mil | 271,5 mil | 268,4 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 119,1 mil | 177,0 mil | 0 | 150,0 mil | 413,3 mil | 416,4 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- 2,1 mld
- 2025
- -153,5 mil
- 2026
- 117,2 mil
SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat
- 2024
- -3,0 mld
- 2025
- -834,7 mil
- 2026
- -1,3 mld
SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 56 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie0
- Evaluare64
- Calitate79
- Creștere28
- Randamente100
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,00 – 11,69 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/Venit0,00 – 11,69 (Mijloc 1,17)10 firme folosite · multiplul median 1,0x · quartile 0,7x – 1,5xCACI, CREX, DAIC, FUSE, GDDY, KD, LDOS, PSN, RBBN, SAIC
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 56/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 73,7 % | 84 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 20,6 % | 88 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | 15,4 % | 62 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 5,4 % | 21 (pe interval fix) | 18 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 1,5 % | 41 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| EV/Venit · Evaluare | 2,1x | 38 (față de colegi) | 18 % |
| Randament FCF · Evaluare | 12,5 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 10,6 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere28/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate79/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare64/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
OPEN TEXT CORP (OTEX). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,2 mld USD în 2026; creștere an/an 1,5 %; marjă netă 12,3 %; ROE 16,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,00–11,69 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,17 USD, prețul de 26,59 USD lasă un potențial de -95,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -2 164,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 56/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja brută: 73,7 %
- Marja EBIT: 20,6 %
- Randament FCF: 12,5 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 10,6 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 5,4 %
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LDOSLeidos Holdings, Inc. | 16,4 mld | 12,1 | 28,2 % | 8,0 % | +3,1 % | −30 % / +26 % |
| GDDYGoDaddy Inc. | 14,3 mld | 16,2 | — | 18,6 % | +8,3 % | −7 % / +18 % |
| CACICACI International Inc | 14,0 mld | 25,9 | 12,5 % | 5,5 % | +10,9 % | +2 % / +97 % |
| JKHYJack Henry & Associates, Inc. | 12,6 mld | 25,7 | 24,0 % | 19,8 % | +7,1 % | +3 % / +13 % |
| IONQIonQ, Inc. | 11,3 mld | — | -60,8 % | -553,3 % | +201,9 % | −40 % / +142 % |
| OTEXOpen Text Corp | 6,4 mld | 10,3 | 16,2 % | 12,3 % | +1,5 % | −29 % / −27 % |
| SAICScience Applications International Corporation | 6,3 mld | 17,6 | 25,7 % | 5,1 % | −2,9 % | +75 % / +28 % |
| WAYWaystar Holding Corp. | 5,7 mld | 42,9 | 3,7 % | 10,7 % | +16,5 % | −20 % / indisponibil |
| PSNParsons Corporation | 5,5 mld | 38,2 | 5,7 % | 2,3 % | −5,7 % | −38 % / −16 % |
| KDKyndryl Holdings, Inc. | 3,7 mld | 46,2 | 7,6 % | 0,6 % | +0,2 % | −35 % / −7 % |
| AGYSAgilysys, Inc. | 3,5 mld | 78,5 | 13,6 % | 12,9 % | +15,9 % | −0 % / +42 % |
| NTCTNetscout Systems Inc | 2,8 mld | 23,3 | 7,5 % | 13,7 % | +4,5 % | +42 % / +90 % |
| AURAurora Innovation, Inc. | 2,6 mld | — | -45,7 % | -13.328,6 % | indisponibil | −3 % / +86 % |
| PONYPony AI Inc. | 2,1 mld | — | -10,3 % | -148,9 % | +20,0 % | −65 % / indisponibil |
| OSPNOneSpan Inc. | 872,9 mil | 13,2 | 26,8 % | 27,5 % | +0,0 % | +94 % / +136 % |
| TLSTelos Corporation | 378,2 mil | — | -14,9 % | -8,1 % | +52,2 % | −12 % / +23 % |
| SLPSimulations Plus, Inc. | 374,2 mil | 46,7 | 6,2 % | 9,9 % | +13,1 % | indisponibil / indisponibil |
| SMRTSmartrent, Inc. | 310,4 mil | — | -8,4 % | -13,0 % | −12,9 % | −6 % / −48 % |
| ASURAsure Software, Inc. | 293,6 mil | — | -1,9 % | — | +24,3 % | +22 % / +22 % |
| VEEAVeea Inc. | 281,2 mil | — | — | -2.491,9 % | +56,6 % | −55 % / −98 % |
| RBBNRibbon Communications Inc. | 275,9 mil | 22,5 | 5,0 % | 2,3 % | +1,3 % | −46 % / −28 % |
| KDKKodiak AI, Inc. | 220,7 mil | — | — | -4.259,6 % | −74,6 % | −82 % / indisponibil |
| UISUnisys Corp | 171,4 mil | — | — | -21,7 % | −2,9 % | −12 % / −51 % |
| AIOSAIOS Tech Inc. | 138,9 mil | — | -208,9 % | -4.359,1 % | −98,5 % | −87 % / −86 % |
| MRLNMerlin, Inc. | 91,5 mil | — | — | — | indisponibil | −92 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OTEX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 16,32 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 28,84 Randament total 13 % · Pe an 13 % | 43,42 Randament total 69 % · Pe an 69 % |
| 3 ani | 16,11 Randament total -29 % · Pe an -11 % | 32,02 Randament total 35 % · Pe an 10 % | 52,89 Randament total 117 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 15,91 Randament total -23 % · Pe an -5 % | 35,55 Randament total 59 % · Pe an 10 % | 64,43 Randament total 176 % · Pe an 22 % |
- P/E la ieșire± 8,00
- Marja netă± 5,60
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,56
- Diluare anuală± 0,47
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
OpenText este o companie canadiană de gestiune a datelor pentru inteligența artificială enterprise, care livrează stratul de date securizate din care depind rezultatele AI. În anul fiscal 2026 veniturile totale au atins 5.246 miliarde USD, iar veniturile din cloud au crescut cu 5,5%, semn că trecerea spre abonamente continuă.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un portofoliu larg de gestiune a datelor, cu venituri recurente mari și o bază de clienți enterprise diversificată.
- Marjele ajustate EBITDA sunt ridicate, iar fluxul de numerar operațional permite returnarea de capital către acționari.
- Flexibilitatea de implementare, inclusiv în cloud suveran, poate fi un avantaj în sectoarele reglementate.
Puncte slabe
- Creșterea totală a veniturilor este modestă, iar veniturile din suport și servicii profesionale au scăzut în anul fiscal 2026.
- Compania a trecut printr-un plan extins de optimizare și cedări de active, ceea ce poate afecta continuitatea portofoliului.
- Nivelul datoriei și presiunea de reducere a acesteia limitează flexibilitatea de a investi agresiv în creștere.
Oportunități
- Cererea pentru date guvernate în proiectele AI enterprise ar putea accelera creșterea segmentului cloud.
- Extinderea prin ecosistemul de parteneri și prin integratori ar putea deschide piețe noi, în special în segmentul mid-market.
- Investițiile în cloud suveran și în AI agentic, cum ar fi în Irlanda, ar putea consolida poziția în Europa.
Amenințări
- Concurenții care oferă soluții AI integrate sau mai ieftine ar putea reduce cota de piață a companiei.
- Încetinirea investițiilor clienților sau întârzierea deciziilor de cumpărare ar putea afecta veniturile.
- Riscurile geopolitice, tarifele și schimbările valutare ar putea crea volatilitate în rezultate.
Riscuri
- Creștere organică slabăridicat
Veniturile totale au crescut modest în anul fiscal 2026, iar conducerea urmărește revenirea la creștere organică. Dacă aceasta întârzie, încrederea investitorilor ar putea fi afectată.
- Tranziția la abonamentemediu
Trecerea de la licențe la cloud poate modifica momentul recunoașterii veniturilor și poate pune presiune pe marje, mai ales dacă clienții aleg contracte mai mici.
- Protecția proprietății intelectualemediu
Compania recunoaște că drepturile sale pot fi greu de apărat în anumite jurisdicții, iar utilizarea AI în dezvoltare creează incertitudini juridice.
- Risc de securitate ciberneticăridicat
Compania oferă produse de securitate și gestionează date sensibile ale clienților. O breșă ar putea afecta reputația și ar putea atrage litigii.
- Tensiuni geopolitice și comerțscăzut
Conflictele regionale și tarifele pot afecta lanțurile de aprovizionare, cursurile valutare și decizia clienților de a investi.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru date guvernate în proiectele AI se consolidează, compania ar putea transforma baza sa de venituri recurente într-o creștere mai accelerată.
- Marjele operaționale solide și fluxul de numerar permit returnarea de capital, ceea ce poate sprijini încrederea acționarilor pe termen lung.
- Extinderea în cloud suveran și parteneriatele cu integratori ar putea deschide piețe noi în Europa și în segmentul mid-market.
Ce ar strica teza
- Creșterea totală rămâne modestă, iar veniturile din suport și servicii au scăzut, ceea ce ar putea indica presiune structurală asupra bazei de clienți.
- Cedările de active și planul de optimizare pot reduce dimensiunea portofoliului și pot complica obiectivul de creștere organică.
- Concurența din partea hyperscalerilor și a furnizorilor AI ar putea limita capacitatea companiei de a-și menține prețurile și cota de piață.
De urmărit
- Evoluția creșterii organice la curs constant a veniturilor totaleQ1 2027
- Dinamica rezervărilor din cloud enterprise și a ARRQ2 2027
- Progresul reducerii datoriei și al programului de răscumpărări2027
- Impactul cedărilor de active asupra marjelor și a profilului portofoliuluinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Fondată în 1991, OpenText ofera produse de gestiune a datelor pentru organizații din sectoarele privat, public și reglementat, cu implementări on-premise, în cloud public, privat sau suveran. Compania își descrie strategia ca fiind centrată pe datele de încredere pentru AI, pe care clienții le pot integra cu orice model lingvistic de nivel enterprise. Prin agenții Aviator, OpenText urmărește să lege datele existente de procese automatizate.
Modelul de venituri are patru fluxuri: servicii și abonamente cloud, suport clienți, licențe și servicii profesionale. Suportul clienților, care se reînnoiește anual, rămâne o parte importantă din veniturile recurente. Conducerea afirmă că strategia de execuție disciplinată și alocarea capitalului urmăresc revenirea la o creștere organică sustenabilă, exprimată la curs constant.
În anul fiscal 2026 compania a finalizat cedarea unor active considerate nonbază, precum Vertica și eDOCS, în cadrul planului de optimizare a afacerii anunțat în iulie 2024. Compania a menționat și returnarea de capital către acționari, prin dividende și răscumpărări de acțiuni, ca parte a utilizării fluxului de numerar.
Segmente
Content
Content este cea mai mare categorie de produse a companiei și include gestiunea conținutului, integrarea și automatizarea inteligentă. Produsele acoperă ciclul de viață al informației, de la captură până la arhivare, și se integrează cu sisteme precum SAP S/4HANA, Salesforce și Microsoft 365.
Cybersecurity (Enterprise)
Această categorie reunește detectarea și răspunsul la amenințări, gestiunea identităților și accesului, securitatea aplicațiilor și protecția datelor, pentru organizații mari cu medii IT hibride. Din categoria de bază, face parte și seria de produse de securitate cu servicii gestionate.
Analytics
Analytics oferă procesare rapidă a datelor, analiză a datelor nestructurate și vizualizare. Categoria a suferit cedări semnificative în anul fiscal 2026, ceea ce schimbă ponderea și profilul ei în portofoliu.
Piața în context
Piața în care activează OpenText este cea a gestiunii datelor enterprise, unde adoptarea AI face datele guvernate și securizate tot mai necesare. Compania își definește oferta ca o componentă a stivei AI, nu doar ca o platformă de documente, ceea ce îi extinde în teorie aria de cerere.
Piața de software este însă în schimbare rapidă, iar trecerea de la licențe perpetue la abonamente poate pune presiune pe prețuri și pe calendarul recunoașterii veniturilor. Factorii geopolitici și tarifele comerciale sunt menționați ca riscuri pentru cererea clienților.
Tendințe
- Adoptarea AI enterprisevânt din spate
Organizațiile au nevoie de date guvernate pentru a folosi AI, ceea ce poate crea cerere pentru produsele de gestiune a datelor. Dacă clienții încetinesc investițiile sau optează pentru soluții concurente, beneficiul ar putea fi mai mic decât se preconizează.
- Trecerea la cloud și abonamentemixt
Veniturile din cloud cresc, dar licențele și suportul tradițional scad în anumite cazuri. Tranziția poate îmbunătăți predictibilitatea veniturilor pe termen lung, însă ar putea afecta marjele și ritmul de recunoaștere pe termen scurt.
- Tensiuni geopolitice și tarifevânt din față
Conflictele din Ucraina și Orientul Mijlociu, precum și schimbările de politici comerciale, sunt menționate în raport ca factori care pot influența mediul macroeconomic. Efectul asupra cererii și a cursurilor valutare ar putea fi negativ dacă tensiunile se accentuează.
- Reglementarea AImixt
Noile reguli privind AI pot crește costurile de dezvoltare și conformitate, dar pot crea și cerere pentru gestiunea guvernată a datelor. Efectul depinde de forma finală a reglementărilor și de cât de repede se adaptează compania.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică explicit concurenții companiei în forma unei liste. Raportul menționează însă că piața datelor enterprise devine tot mai competitivă, iar noile tehnologii AI pot înlocui soluțiile existente. Concurența se manifestă în special prin alternative apărute din progresul tehnologic.
Compania își propune să se diferențieze prin suveranitate a datelor, flexibilitate de implementare și integrare cu orice model AI enterprise. Avantajul ar putea fi limitat dacă concurenții oferă soluții comparabile la costuri mai mici sau cu integrare mai strânsă cu platformele hyperscale.
- Alternative tehnologice noi apărute din AI
Raportul avertizează că soluții noi bazate pe AI, dezvoltate de concurenți, ar putea face produsele existente mai puțin competitive sau învechite.
- Furnizori de platforme cloud hyperscale
Compania se bazează pe parteneriate cu hyperscalerii, dar aceștia pot concura direct prin propriile servicii de date și AI.
- Integratori de sisteme globali și regionali
Sunt în același timp parteneri și potențiali concurenți, întrucât pot oferi soluții proprii de gestiune a datelor clienților.
- Furnizori de securitate cibernetică specializați
Segmentul de securitate se confruntă cu concurență din partea furnizorilor care oferă detectare și răspuns la amenințări pe platforme dedicate.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- OpenText (OTEX) Posts Record Profits While Core Revenue StallsYahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
- Braţul din România al Micro Focus, brand de software preluat de canadienii de la OpenText, şi-a dublat profitul în 2025, la un nivel record de 16,7 mil. leiZiarul Financiar · 04 aug. 2026 · RO
Ultima știre din arhiva noastră e din 04 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 01 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent01 oct. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport anual06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iul. 2026Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Open Text Corporation · 06 aug. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Open Text Corporation · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.