olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Jack Henry & Associates, Inc. JKHY
Services-Computer Integrated Systems Design · SIC 7373 · Verticală: Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373)
Jack Henry & Associates furnizează tehnologie bancară de bază, soluții de plată și servicii complementare pentru bănci comunitare și regionale și pentru uniunile de credit. Pe fondul consolidării sectorului și al cererii de modernizare cloud, compania a raportat o creștere a veniturilor de 7,1% în anul fiscal 2026, cu ghidaj de creștere pentru anul 2027 care depinde de condițiile pieței.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Jack Henry & Associates, Inc. (JKHY) costa 179,16 USD (+10,83 % într-o zi), cu capitalizare 12,6 mld USD, P/E 25,7 pe un EPS diluat de 6,98 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,33 %, beta 0,22, interval pe 52 de săptămâni 123,42–192,60 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 644,0 mil USD (+4,7 % an/an), profit net de 111,2 mil USD (−12,8 % an/an), EPS diluat 1,57 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 76,1
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 144,35 – 171,17
- peste banda superioară · %B 1,30 · lățimea benzii 17,0 %
- SMA 50 / 200
- 156,74 / 154,17
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 3,93 / 2,14
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +23,5 % | −1,1 % | +24,6 pp | — |
| 3 luni | +16,1 % | −0,5 % | +16,5 pp | — |
| 6 luni | +25,4 % | +4,4 % | +21,0 pp | — |
| De la început de an | −1,8 % | +12,3 % | −14,1 pp | — |
| 1 an | +17,5 % | +13,5 % | +4,0 pp | −34,8 % |
| 3 ani | +23,7 % | +76,4 % | −52,7 pp | −27,7 % |
| 5 ani | +13,1 % | +63,7 % | −50,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 601,0 mil | 573,8 mil | 585,1 mil | 615,4 mil | 644,7 mil | 619,3 mil | 636,2 mil | 644,0 mil |
| Costul vânzărilor | 343,4 mil | 332,9 mil | 340,6 mil | 343,9 mil | 348,6 mil | 351,0 mil | 363,9 mil | 370,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 39,7 mil | 41,1 mil | 39,4 mil | 42,6 mil | 39,3 mil | 42,2 mil | 45,1 mil | 49,8 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 66,6 mil | 76,9 mil | 66,4 mil | 73,2 mil | 72,8 mil | 67,0 mil | 72,2 mil | 87,2 mil |
| Profit operațional | 151,3 mil | 123,0 mil | 138,7 mil | 155,7 mil | 184,1 mil | 159,1 mil | 155,0 mil | 136,8 mil |
| Profit înainte de impozit | 156,8 mil | 127,4 mil | 141,9 mil | 159,9 mil | 190,3 mil | 164,2 mil | 158,5 mil | 139,7 mil |
| Impozit pe profit | 37,6 mil | 29,5 mil | 30,8 mil | 32,3 mil | 46,3 mil | 39,5 mil | 35,6 mil | 28,5 mil |
| Profit net | 119,2 mil | 97,8 mil | 111,1 mil | 127,6 mil | 144,0 mil | 124,7 mil | 122,9 mil | 111,2 mil |
| EPS diluat | 1,63 | 1,34 | 1,52 | 1,75 ≈ | 1,97 | 1,72 | 1,71 | 1,57 ≈ |
| Flux de numerar operațional | 116,9 mil | 89,6 mil ≈ | 107,8 mil ≈ | 327,1 mil | 120,6 mil | 152,7 mil ≈ | 186,0 mil ≈ | 302,7 mil |
| Investiții (capex) | 12,8 mil | 16,7 mil ≈ | 11,7 mil ≈ | 12,2 mil | 8,9 mil | 21,2 mil ≈ | 16,5 mil ≈ | 20,5 mil |
| Dividende plătite | 40,1 mil | 40,1 mil ≈ | 42,3 mil ≈ | 42,2 mil | 42,1 mil | 41,8 mil ≈ | 43,5 mil ≈ | 42,9 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 17,1 mil ≈ | 18,0 mil ≈ | -1,0 mii | 62,0 mil | 63,2 mil ≈ | 159,2 mil ≈ | 163,8 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 10 din propriul istoric de 30 trimestre (min 19,8, mediană 32,8, max 47,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | 2,5 mld |
| Venituri an/an | +1,0 % | +9,3 % | +3,6 % | +10,5 % | +6,9 % | +6,6 % | +7,2 % | +7,1 % |
| Profit net | 271,9 mil | 296,7 mil | 311,5 mil | 362,9 mil | 366,6 mil | 381,8 mil | 455,7 mil | 502,8 mil |
| Profit net an/an | −25,5 % | +9,1 % | +5,0 % | +16,5 % | +1,0 % | +4,1 % | +19,4 % | +10,3 % |
| EPS diluat | 3,52 | 3,86 | 4,12 | 4,94 | 5,02 | 5,23 | 6,24 | 6,98 |
| EPS diluat an/an | −25,1 % | +9,7 % | +6,7 % | +19,9 % | +1,6 % | +4,2 % | +19,3 % | +11,9 % |
| netă % | 17,5 % | 17,5 % | 17,7 % | 18,7 % | 17,6 % | 17,2 % | 19,2 % | 19,8 % |
| Flux de numerar liber | 377,5 mil | 457,0 mil | 439,1 mil | 470,0 mil | 342,4 mil | 509,9 mil | 588,1 mil | 694,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 12,1 mil USD
- Datorie financiară
- 40,0 mil USD
- Datorie netă
- 27,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 2,1 mld USD
- Active totale
- 3,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,02x
- Lichiditate curentă
- 1,17x
- ROE
- 24,0 %
- ROA
- 16,2 %
- Marja FCF
- 27,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,8 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Profit brut | 694,8 mil ≈ | 814,3 mil ≈ | 858,6 mil ≈ | 916,1 mil ≈ | 1,0 mld ≈ | 1,1 mld ≈ | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 109,0 mil | 121,4 mil | 142,7 mil | 148,3 mil | 162,8 mil | 176,4 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 187,1 mil | 218,3 mil | 235,3 mil | 278,4 mil | 283,1 mil | 299,2 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Profit operațional | 398,7 mil | 474,6 mil | 480,7 mil | 489,4 mil | 568,7 mil | 635,0 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,1 mil | 2,4 mil | 15,1 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 24 aug. 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | 397,7 mil | 472,3 mil | 474,6 mil | 498,0 mil | 586,0 mil | 652,8 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 86,3 mil | 109,4 mil | 107,9 mil | 116,2 mil | 130,3 mil | 150,0 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Profit net | 311,5 mil | 362,9 mil | 366,6 mil | 381,8 mil | 455,7 mil | 502,8 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| EPS diluat | 4,12 | 4,94 | 5,02 | 5,23 | 6,24 | 6,98 | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 75,7 mil | 73,5 mil | 73,1 mil | 73,0 mil | 73,0 mil | 72,0 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,78 | 1,90 | 2,02 | 2,14 | 2,26 | 2,38 | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2024
- 278,4 mil
- 2025
- 283,1 mil
- 2026
- 299,2 mil
SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat
- 2024
- 73,0 mil
- 2025
- 73,0 mil
- 2026
- 72,0 mil
SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 51,0 mil | 48,8 mil | 12,2 mil | 38,3 mil | 102,0 mil | 12,1 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 306,6 mil | 348,1 mil | 361,3 mil | 333,0 mil | 318,0 mil | 349,1 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Active curente | 543,7 mil | 613,5 mil | 628,0 mil | 632,0 mil | 681,5 mil | 649,1 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 252,5 mil | 211,7 mil | 205,7 mil | 215,1 mil | 221,0 mil | 220,5 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Fond comercial | 687,5 mil | 687,5 mil | 804,8 mil | 804,8 mil | 804,8 mil | 827,7 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Active totale | 2,3 mld | 2,5 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 3,0 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 18,5 mil | 21,0 mil | 19,2 mil | 25,3 mil | 28,2 mil | 34,9 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | 0 | 90,0 mil | 0 | — | SEC (XBRL)· 25 aug. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 115,0 mil | 275,0 mil | 60,0 mil | 0 | 40,0 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Datorii curente | 520,9 mil | 543,8 mil | 523,8 mil | 633,8 mil | 535,8 mil | 556,2 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 913,1 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,3 mld † | 1,4 mld † | 1,6 mld † | 1,8 mld † | 2,1 mld † | 2,1 mld † | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 462,1 mil | 504,6 mil | 381,6 mil | 568,0 mil | 641,5 mil | 762,0 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 23,0 mil | 34,7 mil | 39,2 mil | 58,1 mil | 53,4 mil | 67,1 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 439,1 mil ≈ | 470,0 mil ≈ | 342,4 mil ≈ | 509,9 mil ≈ | 588,1 mil ≈ | 694,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -162,3 mil | -196,3 mil | -409,7 mil | -240,2 mil | -232,2 mil | -277,7 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -462,2 mil | -310,5 mil | -8,4 mil | -301,8 mil | -345,7 mil | -574,1 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Dividende plătite | 133,8 mil | 139,1 mil | 147,2 mil | 155,9 mil | 164,6 mil | 170,4 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 431,5 mil | 193,9 mil | 25,0 mil | 28,1 mil | 35,1 mil | 448,2 mil | SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -240,2 mil
- 2025
- -232,2 mil
- 2026
- -277,7 mil
SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat
- 2024
- -301,8 mil
- 2025
- -345,7 mil
- 2026
- -574,1 mil
SEC (XBRL)· 28 aug. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 52 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 12,6 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare56
- Bilanț și datorie22
- Calitate63
- Creștere36
- Randamente100
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 30,36 – 70,95 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/Venit30,36 – 70,95 (Mijloc 39,76)12 firme folosite · multiplul median 1,1x · quartile 0,8x – 2,0xCACI, CREX, DAIC, FUSE, GDDY, HCTI, KD, LDOS, OTEX, PSN, RBBN, SAIC
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 52/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 43,7 % | 9 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 25,0 % | 94 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | 27,3 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 7,0 % | 28 (pe interval fix) | 18 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 7,1 % | 51 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 22 (pe interval fix) | 7 % |
| EV/Venit · Evaluare | 4,9x | 24 (față de colegi) | 18 % |
| Randament FCF · Evaluare | 5,5 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,9 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial22/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere36/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate63/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare56/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
JACK HENRY & ASSOCIATES, INC. (JKHY). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,5 mld USD în 2026; creștere an/an 7,1 %; marjă netă 19,8 %; ROE 24,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 30,36–70,95 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 39,76 USD, prețul de 179,16 USD lasă un potențial de -77,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -350,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 52/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja EBIT: 25,0 %
- Marja FCF: 27,3 %
- Randament FCF: 5,5 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 4,9 %
Ce o infirmă
- Marja brută: 43,7 %
- CAGR venituri 3 ani: 7,0 %
- Lichiditatea curentă: 1,2x
- EV/Venit: 4,9x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LDOSLeidos Holdings, Inc. | 16,6 mld | 12,2 | 28,2 % | 8,0 % | +3,1 % | −29 % / +26 % |
| GDDYGoDaddy Inc. | 14,3 mld | 16,2 | — | 18,6 % | +8,3 % | −7 % / +18 % |
| CACICACI International Inc | 14,0 mld | 25,9 | 12,5 % | 5,5 % | +10,9 % | +2 % / +97 % |
| JKHYJack Henry & Associates, Inc. | 12,6 mld | 25,7 | 24,0 % | 19,8 % | +7,1 % | +18 % / +24 % |
| IONQIonQ, Inc. | 11,3 mld | — | -60,8 % | -553,3 % | +201,9 % | −40 % / +142 % |
| OTEXOpen Text Corp | 6,4 mld | 10,3 | 16,2 % | 12,3 % | +1,5 % | −21 % / −34 % |
| SAICScience Applications International Corporation | 6,3 mld | 17,6 | 25,7 % | 5,1 % | −2,9 % | +75 % / +28 % |
| WAYWaystar Holding Corp. | 5,7 mld | 42,9 | 3,7 % | 10,7 % | +16,5 % | −20 % / indisponibil |
| PSNParsons Corporation | 5,5 mld | 38,2 | 5,7 % | 2,3 % | −5,7 % | −38 % / −16 % |
| KDKyndryl Holdings, Inc | 3,7 mld | 48,9 | 6,8 % | 0,5 % | +0,2 % | −35 % / −7 % |
| AGYSAgilysys, Inc. | 3,5 mld | 78,5 | 13,6 % | 12,9 % | +15,9 % | −0 % / +42 % |
| NTCTNetscout Systems Inc | 2,8 mld | 23,3 | 7,5 % | 13,7 % | +4,5 % | +42 % / +90 % |
| AURAurora Innovation, Inc. | 2,6 mld | — | -45,7 % | -13.328,6 % | indisponibil | −3 % / +86 % |
| PONYPony AI Inc. | 2,1 mld | — | -10,3 % | -148,9 % | +20,0 % | −65 % / indisponibil |
| OSPNOneSpan Inc. | 872,9 mil | 13,2 | 26,8 % | 27,5 % | +0,0 % | +94 % / +136 % |
| TLSTelos Corporation | 378,2 mil | — | -14,9 % | -8,1 % | +52,2 % | −12 % / +23 % |
| SLPSimulations Plus, Inc. | 374,2 mil | 46,7 | 6,2 % | 9,9 % | +13,1 % | indisponibil / indisponibil |
| SMRTSmartrent, Inc. | 307,5 mil | — | -7,6 % | -11,0 % | −12,9 % | −6 % / −48 % |
| ASURAsure Software, Inc. | 293,6 mil | — | -1,9 % | — | +24,3 % | +22 % / +22 % |
| VEEAVeea Inc. | 281,2 mil | — | — | -2.491,9 % | +56,6 % | −55 % / −98 % |
| RBBNRibbon Communications Inc. | 275,9 mil | 22,5 | 5,0 % | 2,3 % | +1,3 % | −46 % / −28 % |
| KDKKodiak AI, Inc. | 220,7 mil | — | — | -4.259,6 % | −74,6 % | −82 % / indisponibil |
| UISUnisys Corp | 171,4 mil | — | — | -21,7 % | −2,9 % | −12 % / −51 % |
| AIOSAIOS Tech Inc. | 138,9 mil | — | -208,9 % | -4.359,1 % | −98,5 % | −87 % / −86 % |
| MRLNMerlin, Inc. | 91,5 mil | — | — | — | indisponibil | −92 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru JKHY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 111,52 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 196,92 Randament total 11 % · Pe an 11 % | 296,31 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 113,71 Randament total -33 % · Pe an -13 % | 225,40 Randament total 31 % · Pe an 9 % | 371,60 Randament total 113 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 115,94 Randament total -30 % · Pe an -7 % | 258,00 Randament total 52 % · Pe an 9 % | 466,02 Randament total 171 % · Pe an 22 % |
- P/E la ieșire± 56,35
- Marja netă± 39,45
- Creșterea anuală a veniturilor± 31,63
- Diluare anuală± 3,31
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Jack Henry & Associates furnizează tehnologie bancară de bază, soluții de plată și servicii complementare pentru bănci comunitare și regionale și pentru uniunile de credit. Pe fondul consolidării sectorului și al cererii de modernizare cloud, compania a raportat o creștere a veniturilor de 7,1% în anul fiscal 2026, cu ghidaj de creștere pentru anul 2027 care depinde de condițiile pieței.12
SWOT
Puncte tari
- Baza de clienți bancari și de uniuni de credit este extinsă și fidelă, iar contractele pe termen lung oferă venituri recurente.
- Compania are o poziție solidă în soluțiile de nucleu bancar și un portofoliu larg de produse complementare, ceea ce permite vânzarea încrucișată.
- Reputația pentru serviciu pentru clienți și pentru stabilitatea operațională sprijină retenția și atragerea de noi clienți.
Puncte slabe
- Dependența de un număr limitat de furnizori terți pentru găzduire și infrastructură creează vulnerabilități operaționale.
- Costurile de personal și amortizarea software-ului capitalizat au crescut mai repede decât veniturile în unele perioade, ceea ce a presat marjele.
- Procesul de migrare către platforme cloud publice este complex și costisitor, cu riscul de întreruperi pentru clienți.
Oportunități
- Piața SMB și plățile digitale oferă spațiu de creștere prin soluții precum Tap2Local și Rapid Transfers vândute prin bănci.
- Consolidarea sectorului poate crea clienți mai mari, care cumpără pachete complexe de soluții.
- Inteligența artificială și platforma API-first ar putea deschide noi servicii și parteneriate cu fintech-uri.
Amenințări
- Atacurile cibernetice tot mai sofisticate, inclusiv cele bazate pe AI, ar putea compromite datele clienților și reputația companiei.
- Consolidarea băncilor poate reduce numărul de clienți potențiali și poate pierde conturi existente prin fuziuni.
- Concurența din partea fintech-urilor și a marilor furnizori de plăți ar putea presa prețurile și cota de piață.
Riscuri
- Securitate ciberneticăridicat
Un incident de securitate ar putea afecta datele clienților, reputația și rezultatele financiare, iar atacurile asistate de AI cresc frecvența și sofisticarea amenințărilor.1
- Întreruperi operaționaleridicat
Defectele infrastructurii, dezastrele naturale sau erorile furnizorilor terți ar putea întrerupe procesarea și determina despăgubiri și pierderi de clienți.1
- Risc de plățimediu
Problemele de integritate sau de prevenire a fraudei în procesarea plăților ar putea genera pierderi financiare și sancțiuni, iar compania face și credit scurt în procesul de decontare.1
- Dependența de furnizori terțimediu
Un număr limitat de furnizori de găzduire ar putea nu îndeplini nevoile companiei la timp, cu impact asupra clienților.1
- Consolidarea cliențilormediu
Fuziunile între bănci și uniuni de credit ar putea reduce baza de clienți și cererea pentru noi implementări.1
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor și a câștigului pe acțiune în anul fiscal 2026, împreună cu un ghidaj de creștere pentru anul 2027, ar putea arăta că modelul de venituri recurente funcționează.
- Un pipeline comercial solid și numărul record de victorii în nucleul bancar ar putea susține creșterea în instituțiile mari.
- Dacă expansiunea în plățile rapide și în segmentul SMB va continua, veniturile din procesare ar putea accelera în timp.
Ce ar strica teza
- Scăderea profitului operațional în trimestrul al patrulea și costurile de personal în creștere ar putea limita expansiunea marjelor.
- Consolidarea continuă a sectorului bancar ar putea reduce numărul de clienți potențiali pe termen lung.
- Riscurile de securitate cibernetică, amplificate de AI, ar putea genera costuri neprevăzute sau pierderi de încredere.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de venituri și marje pentru anul fiscal 20272027
- Evoluția marjei operaționale în trimestrele următoare, după scăderea din trimestrul al patruleaQ1 2027
- Ritmul de creștere al veniturilor din plăți rapide și din segmentul SMBurmătorul raport anual
- Integrarea achiziției Victor Technologies și impactul asupra veniturilor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Compania se prezintă ca o companie de tehnologie financiară care servește peste 7.200 de instituții financiare și entități corporative, cu o pondere principală a clienților din segmentul bancar comunitar și regional și al uniunilor de credit. Oferta include sisteme de procesare a datelor pentru bănci și uniuni de credit, funcționalități complementare și soluții de plată, livrate on-premise sau în cloud privat și, din ce în ce mai mult, în cloud public prin platforma Jack Henry Platform.1
Modelul de venituri se sprijină pe două fluxuri: servicii și suport, care includ contracte de cloud de regulă pe șase ani și licențe, implementări și mentenanță, și procesare, care include plăți, transferuri rapide și taxe de card. Strategia combină creșterea organică cu achiziții disciplinate, iar compania a finalizat în anul fiscal 2026 achiziția Victor Technologies, un furnizor de plăți integrate în nucleul bancar.1
Compania raportează patru segmente: Core, Payments, Complementary și Corporate Services (fostul Corporate and Other). Segmentul Corporate Services include venituri din hardware și alte produse și costuri ale infrastructurii tehnologice, iar celelalte trei segmente reunesc sistemul bancar de bază, plățile și soluțiile complementare.1
Segmente
Payments
Segmentul Payments include procesarea plăților cu carduri ATM, debit și credit, plata facturilor online, transferul de bani, capturarea depozitelor la distanță și produse de gestionare a riscurilor. Veniturile au crescut cu 7,2% în anul fiscal 2026, iar plățile rapide au fost un motor de creștere.2
Complementary
Segmentul Complementary cuprinde software suplimentar, platforme de procesare găzduite și servicii precum banca digitală și mobilă, trezoreria, deschiderea online a conturilor și soluțiile antifraudă și anti-spălare de bani. Veniturile au crescut cu 8,3% în anul fiscal 2026, cel mai rapid dintre segmentele raportate.2
Piața în context
Piața principală a companiei este formată din bănci comunitare și regionale și uniuni de credit. Compania indică aproximativ 4.300 de bănci și instituții de economisire cu active de până la 55 de miliarde de dolari și aproximativ 4.400 de uniuni de credit, dar numărul ambelor tipuri de instituții scade prin consolidare, în timp ce activele agregate cresc. Numărul tranzacțiilor de fuziune sau achiziție între bănci a crescut cu 55% în 2025 față de 2024.1
Cererea pentru tehnologie rămâne sensibilă la ciclul de investiții al instituțiilor financiare, iar compania descrie cerere solidă pentru soluțiile sale și un pipeline comercial puternic, mai ales cu instituțiile mari. Un risc de piață este că o consolidare mai rapidă a clienților ar putea reduce baza de clienți, dar și că noile fintech-uri ar putea concura pe segmente de plăți.1
Tendințe
- Consolidarea bancarămixt
Numărul băncilor și uniunilor de credit scade de ani de zile prin fuziuni și achiziții, ceea ce reduce numărul potențial de clienți, dar mută volumul către instituții mai mari care pot cumpăra soluții complexe.1
- Inteligența artificialămixt
Compania extinde utilizarea AI pentru eficiență internă și pentru clienți, iar AI accelerează și amenințările cibernetice, ceea ce ar putea crește atât oportunitățile, cât și costurile de securitate.1
- Plăți rapide și SMBvânt din spate
Creșterea plăților rapide, a soluțiilor Tap2Local și Rapid Transfers pentru întreprinderile mici și mijlocii poate deschide noi venituri prin banca clienților companiei.12
- Migrarea în cloudmixt
Trecerea la platforme cloud publice native necesită investiții mari și ar putea crea riscuri de execuție, dar și diferențiere pentru clienții care doresc flexibilitate.1
Poziția concurențială
Compania concurează cu alți furnizori de software bancar și de plăți care servesc bănci și uniuni de credit, precum și cu fintech-uri care oferă servicii direct clienților. Avantajul său declarat este serviciul pentru clienți și rata ridicată de retenție, care susțin contractele pe termen lung.1
Presiunea competitivă este mai ridicată în plățile digitale și în soluțiile cloud, unde platformele noi pot oferi integrare mai rapidă. Compania răspunde prin acorduri cu fintech-uri și prin platforma sa API-first, dar concurența ar putea încetini câștigurile de clienți.1
- FiservFI
Furnizor de procesare bancară și plăți care concurează pe aceleași segmente de bănci și uniuni de credit, cu oferte de nucleu bancar și plăți.
- FIS (Fidelity National Information Services)FIS
Furnizor de tehnologie bancară și de plăți cu clienți în segmentul bancar comunitar, concurent direct în soluțiile de nucleu și plăți.
- Finastra
Furnizor de software financiar pentru bănci și uniuni de credit, concurent în soluțiile de nucleu bancar și complementare.
- Furnizori fintech de plăți și banking-as-a-service
Companii noi care oferă plăți integrate și servicii pentru întreprinderi mici, concurând cu soluțiile companiei în segmentul SMB.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Jack Henry & Associates (JKHY): Why Disruption Risks Appear OverstatedYahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Jack Henry's 2026 Outlook: Cloud-Native Platform Drives Record Core Banking WinsYahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
- Trust Stamp integrates ID verification technology with Jack Henry's Banno platformYahoo Finance — News · 08 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 21 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent03 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)02 oct. 2026
- Raport anual28 aug. 2026
- Raport curent24 aug. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 iun. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Jack Henry & Associates, Inc. · 28 aug. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Jack Henry & Associates, Inc. · 18 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.