olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

OneSpan Inc. OSPN

Services-Computer Integrated Systems Design · SIC 7373 · Verticală: Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373)

23,66USD−3,23 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

OneSpan livrează software de autentificare, protecție a aplicațiilor mobile și semnătură electronică pentru bănci și instituții financiare din peste 120 de țări. Într-un context în care clienții trec de la dispozitive hardware la soluții software, compania încearcă să-și sporească veniturile din software; pentru 2026 ghidajul vizează venituri totale de 248 până la 252 milioane dolari.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea OneSpan Inc. (OSPN) costa 23,66 USD (−3,23 % într-o zi), cu capitalizare 872,9 mil USD, P/E 13,2 pe un EPS diluat de 1,80 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,63 %, beta 0,94, interval pe 52 de săptămâni 10,15–25,66 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 63,9 mil USD (+12,0 % an/an), profit net de 7,8 mil USD (+19,7 % an/an), EPS diluat 0,20 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
872,9 mil USD
acțiuni la 27 oct. 2026
P/E (TTM)
13,2
EPS diluat TTM 1,80 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
7,60 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,63 %
DPS 12 luni 0,15
Beta (2 ani)
0,94
Volatilitate (1 an) 54 %
Interval 52 săpt.
10,1525,66

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
69,0
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
14,73 – 25,26
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,85 · lățimea benzii 52,7 %
SMA 50 / 200
18,35 / 14,25
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,70 / 1,14
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+28,4 %−1,1 %+29,5 pp—
3 luni+45,2 %−0,5 %+45,6 pp—
6 luni+100,5 %+4,4 %+96,1 pp—
De la început de an+84,3 %+12,3 %+72,0 pp—
1 an+97,7 %+13,5 %+84,1 pp−34,8 %
3 ani+181,3 %+76,4 %+104,9 pp−27,7 %
5 ani+12,0 %+63,7 %−51,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,3 %
11 dec. 2025 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−63,5 %
08 nov. 2021 → 27 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+2,3 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
63,9 mil USD
+12,0 % an/an
Profit net
7,8 mil USD
+19,7 % an/an
EPS diluat
0,20
+17,6 % an/an
netă / operațională
12,2 % / 14,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri61,2 mil63,4 mil59,8 mil57,1 mil62,9 mil65,9 mil60,5 mil63,9 mil
Costul vânzărilor15,9 mil16,3 mil15,9 mil15,1 mil16,6 mil17,4 mil16,0 mil15,2 mil
Profit brut45,3 mil47,1 mil44,0 mil42,0 mil46,3 mil48,5 mil44,5 mil48,7 mil
Cercetare și dezvoltare8,3 mil7,9 mil9,4 mil8,8 mil8,0 mil9,1 mil9,9 mil9,9 mil
Profit operațional11,8 mil17,2 mil10,5 mil8,2 mil12,5 mil14,8 mil8,7 mil9,2 mil
Amortizare și depreciere2,3 mil2,1 mil2,5 mil ≈2,6 mil ≈2,9 mil3,1 mil3,4 mil ≈3,4 mil ≈
Profit înainte de impozit13,5 mil17,9 mil10,6 mil8,4 mil12,5 mil14,4 mil8,6 mil9,5 mil
Impozit pe profit-15,3 mil3,4 mil2,2 mil1,9 mil-31,0 mil2,8 mil1,9 mil1,7 mil
Profit net28,8 mil14,5 mil8,3 mil6,5 mil43,5 mil11,6 mil6,8 mil7,8 mil
EPS diluat0,72 ≈0,370,210,171,12 ≈0,300,180,20
Flux de numerar operațional12,4 mil29,4 mil6,2 mil ≈11,3 mil ≈12,6 mil28,2 mil-103,0 mii ≈16,5 mil ≈
Investiții (capex)2,0 mil1,6 mil1,9 mil ≈2,5 mil ≈2,9 mil3,1 mil3,2 mil ≈3,2 mil ≈
Dividende plătite04,6 mil4,6 mil ≈4,7 mil ≈4,6 mil5,0 mil4,8 mil ≈4,8 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni3,0 mii00 ≈6,3 mil ≈6,8 mil5,4 mil2,9 mil ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 38 din propriul istoric de 21 trimestre (min 5,9, mediană 50,6, max 1.048,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri211,3 mil253,5 mil215,7 mil214,5 mil219,0 mil235,1 mil243,2 mil243,2 mil
Venituri an/an+9,3 %+19,9 %−14,9 %−0,6 %+2,1 %+7,4 %+3,4 %+0,0 %
Profit net3,0 mil7,9 mil-5,5 mil-30,6 mil-14,4 mil-29,8 mil57,1 mil72,9 mil
Profit net an/anindisponibil+158,3 %−169,4 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+27,7 %
EPS diluat0,080,20-0,14-0,77-0,36-0,741,461,88
EPS diluat an/anindisponibil+150,0 %−170,0 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+28,8 %
netă %1,4 %3,1 %-2,5 %-14,3 %-6,6 %-12,7 %23,5 %30,0 %
Flux de numerar liber-2,5 mil10,8 mil11,8 mil-4,9 mil-10,8 mil-23,2 mil46,4 mil50,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
70,5 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
271,8 mil USD
Active totale
397,7 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,50x
ROE
30,1 %
ROA
19,8 %
Marja FCF
20,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
235,1 mil
2024
243,2 mil
2025
243,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
77,4 mil
2024
68,6 mil
2025
63,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
157,7 mil
2024
174,6 mil
2025
179,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
38,4 mil
2024
32,4 mil
2025
34,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-28,9 mil
2024
44,8 mil
2025
48,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
6,5 mil
2024
8,4 mil
2025
10,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-22,4 mil ≈
2024
53,2 mil ≈
2025
58,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-27,3 mil
2024
46,5 mil
2025
49,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
2,5 mil
2024
-10,6 mil
2025
-23,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-29,8 mil
2024
57,1 mil
2025
72,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,74
2024
1,46
2025
1,88

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
40,2 mil
2024
39,1 mil
2025
38,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,12
2025
0,12

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
43,0 mil
2024
83,2 mil
2025
70,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
64,4 mil
2024
56,2 mil
2025
56,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
15,6 mil
2024
10,8 mil
2025
10,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
146,3 mil
2024
174,9 mil
2025
172,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
18,7 mil
2024
21,0 mil
2025
22,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
93,7 mil
2024
92,4 mil
2025
103,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
10,8 mil
2024
7,5 mil
2025
9,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
289,2 mil
2024
338,7 mil
2025
397,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
17,5 mil
2024
13,3 mil
2025
13,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
114,8 mil
2024
110,3 mil
2025
114,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
130,1 mil
2024
126,2 mil
2025
125,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
159,1 mil †
2024
212,5 mil †
2025
271,8 mil †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-10,7 mil
2024
55,7 mil
2025
59,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
12,5 mil
2024
9,2 mil
2025
9,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-23,2 mil ≈
2024
46,4 mil ≈
2025
50,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-12,0 mil
2024
-9,3 mil
2025
-35,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-32,1 mil
2024
-5,2 mil
2025
-38,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
0
2024
0
2025
18,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
29,2 mil
2024
3,0 mii
2025
13,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
3,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
2,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
8,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
27,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
28,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
8,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
74,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
23,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
17,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
27,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
17,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
26,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
18,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
15,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
8,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
43,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
57,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
12,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
44,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
64,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
98,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
50 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
61 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
872,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
12,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
13,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
3,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
19,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

23,66 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 872,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
872,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
13,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
26,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
27,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 27 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2493derivat 150

Scorul pe grupe

77 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate74,3 %86 (pe interval fix)14 %
Marja EBIT · Calitate17,9 %85 (față de colegi)11 %
Marja FCF · Calitate17,6 %71 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere3,6 %14 (pe interval fix)22 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere0,0 %32 (față de colegi)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x32 (pe interval fix)8 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare5,1 %100 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,9 %99 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial32/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere20/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate81/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente99/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

OneSpan Inc. (OSPN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 243,2 mil USD în 2025; creștere an/an 0,0 %; marjă netă 27,5 %; ROE 26,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja brută: 74,3 %
  • Marja EBIT: 17,9 %
  • Marja FCF: 17,6 %
  • Randament FCF: 5,1 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 3,9 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 3,6 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.

Față de mediana verticalei

Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
13,2x
mediana verticalei 25,7x
sub mediană (−48,7 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 12,9x
P/S
3,4x
mediana verticalei 2,0x
peste mediană (+76,1 %)
P/B
3,1x
mediana verticalei 1,7x
peste mediană (+81,7 %)
ROE
26,8 %
mediana verticalei -4,7 %
peste mediană
Marja netă
27,5 %
mediana verticalei -11,0 %
peste mediană
Marja EBIT
17,9 %
mediana verticalei -8,2 %
peste mediană
Venituri an/an
0,0 %
mediana verticalei 7,1 %
sub mediană (−100,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,1x
Randament dividend
0,6 %
mediana verticalei 1,3 %
sub mediană (−51,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LDOSLeidos Holdings, Inc.16,6 mld12,228,2 %8,0 %+3,1 %−29 % / +26 %
GDDYGoDaddy Inc.14,3 mld16,2—18,6 %+8,3 %−7 % / +18 %
CACICACI International Inc14,0 mld25,912,5 %5,5 %+10,9 %+2 % / +97 %
JKHYJack Henry & Associates, Inc.12,6 mld25,724,0 %19,8 %+7,1 %+3 % / +13 %
IONQIonQ, Inc.11,3 mld—-60,8 %-553,3 %+201,9 %−40 % / +142 %
OTEXOpen Text Corp6,4 mld10,316,2 %12,3 %+1,5 %−21 % / −34 %
SAICScience Applications International Corporation6,3 mld17,625,7 %5,1 %−2,9 %+75 % / +28 %
WAYWaystar Holding Corp.5,7 mld42,93,7 %10,7 %+16,5 %−20 % / indisponibil
PSNParsons Corporation5,5 mld38,25,7 %2,3 %−5,7 %−38 % / −16 %
KDKyndryl Holdings, Inc3,7 mld48,96,8 %0,5 %+0,2 %−35 % / −7 %
AGYSAgilysys, Inc.3,5 mld78,513,6 %12,9 %+15,9 %−0 % / +42 %
NTCTNetscout Systems Inc2,8 mld23,37,5 %13,7 %+4,5 %+42 % / +90 %
AURAurora Innovation, Inc.2,6 mld—-45,7 %-13.328,6 %indisponibil−3 % / +86 %
PONYPony AI Inc.2,1 mld—-10,3 %-148,9 %+20,0 %−65 % / indisponibil
OSPNOneSpan Inc.872,9 mil13,226,8 %27,5 %+0,0 %+98 % / +181 %
TLSTelos Corporation378,2 mil—-14,9 %-8,1 %+52,2 %−12 % / +23 %
SLPSimulations Plus, Inc.374,2 mil46,76,2 %9,9 %+13,1 %indisponibil / indisponibil
SMRTSmartrent, Inc.307,5 mil—-7,6 %-11,0 %−12,9 %−6 % / −48 %
ASURAsure Software, Inc.293,6 mil—-1,9 %—+24,3 %+22 % / +22 %
VEEAVeea Inc.281,2 mil——-2.491,9 %+56,6 %−55 % / −98 %
RBBNRibbon Communications Inc.275,9 mil22,55,0 %2,3 %+1,3 %−46 % / −28 %
KDKKodiak AI, Inc.220,7 mil——-4.259,6 %−74,6 %−82 % / indisponibil
UISUnisys Corp171,4 mil——-21,7 %−2,9 %−12 % / −51 %
AIOSAIOS Tech Inc.138,9 mil—-208,9 %-4.359,1 %−98,5 %−87 % / −86 %
MRLNMerlin, Inc.91,5 mil———indisponibil−92 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OSPN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
14,56
Randament total -38 % · Pe an -38 %
25,75
Randament total 10 % · Pe an 10 %
38,80
Randament total 65 % · Pe an 65 %
3 ani
13,86
Randament total -40 % · Pe an -16 %
27,61
Randament total 19 % · Pe an 6 %
45,72
Randament total 96 % · Pe an 25 %
5 ani
13,20
Randament total -42 % · Pe an -10 %
29,61
Randament total 29 % · Pe an 5 %
53,88
Randament total 133 % · Pe an 18 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 6,90
  • Marja netă± 4,83
  • Creșterea anuală a veniturilor± 4,00
  • Diluare anuală± 0,41

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026).

Pe scurt

OneSpan livrează software de autentificare, protecție a aplicațiilor mobile și semnătură electronică pentru bănci și instituții financiare din peste 120 de țări 1. Într-un context în care clienții trec de la dispozitive hardware la soluții software, compania încearcă să-și sporească veniturile din software; pentru 2026 ghidajul vizează venituri totale de 248 până la 252 milioane dolari 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are relații cu un număr mare de bănci globale și procesează un volum mare de tranzacții, ceea ce consolidează credibilitatea sa 1.
  • Segmentul Digital Agreements crește rapid, iar veniturile din abonamente cresc și ele, ceea ce sprijină tranziția spre venituri recurente 23.
  • Portofoliul de autentificare a fost extins prin achiziții și prin platforma DigipassONE, care îl face mai complet 3.

Puncte slabe

  • Veniturile din Cybersecurity au scăzut în al doilea trimestru din 2026, iar dependența de dispozitive hardware rămâne o vulnerabilitate 23.
  • Un număr mic de clienți generează o parte importantă din venituri, ceea ce face ca pierderea unuia dintre ei să aibă efect mare 1.
  • Veniturile totale au crescut puțin în 2025 față de 2024, iar profitabilitatea depinde de atingerea obiectivelor de creștere 1.

Oportunități

  • Trecerea spre passkeys și verificarea identității în portofele digitale ar putea deschide noi surse de venituri software 13.
  • Integrarea achizițiilor recente și extinderea DigipassONE ar putea crește vânzările încrucișate către clienții existenți 13.
  • Cererea pentru semnătură electronică unificată în întreprinderi ar putea favoriza OneSpan Sign 1.

Amenințări

  • Amenințările cibernetice tot mai sofisticate pot crea presiune asupra produselor și pot atrage reclamații sau pierderi de reputație 1.
  • Inteligența artificială ar putea facilita apariția rapidă a concurenților cu soluții similare, cu prețuri mai mici 1.
  • Lanțurile de aprovizionare pentru dispozitivele Digipass sunt complexe și dependente de câțiva furnizori, iar întreruperile ar putea afecta operațiunile 1.

Riscuri

  • Creșterea veniturilor nu se materializeazăridicat

    Compania recunoaște că obiectivele de creștere ar putea fi greu de atins, mai ales dacă noile produse sau achizițiile nu aduc venitul software așteptat 1.

  • Dependența de câțiva clienți mariridicat

    O parte semnificativă a vânzărilor vine de la un număr limitat de clienți; pierderea unuia dintre ei ar putea afecta grav rezultatele 1.

  • Integrarea achizițiilormediu

    Achizițiile și investițiile strategice pot întâmpina întârzieri, dificultăți de integrare sau obligații neprevăzute, ceea ce ar putea reduce beneficiile așteptate 12.

  • Lanțul de aprovizionare pentru hardwaremediu

    Dispozitivele Digipass depind de componente furnizate de câțiva furnizori, iar întreruperile pot avea impact semnificativ asupra operațiunilor 1.

  • Clauze ale facilității de creditscăzut

    Facilitatea de credit revolving de 100 milioane dolari conține covenante financiare; nerespectarea lor ar putea limita flexibilitatea companiei 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă segmentul Digital Agreements continuă să crească la ritmul actual și ghidajul pentru 2026 se confirmă, compania ar putea compensa declinul hardware cu venituri software mai mari 23.
  • Platforma DigipassONE și achizițiile recente ar putea extinde portofoliul către passkeys și verificarea identității, ceea ce ar putea sprijini creșterea ARR 13.
  • Profitabilitatea operațională și dividendele trimestriale arată o disciplină financiară care ar putea susține încrederea investitorilor pe termen mediu 13.

Ce ar strica teza

  • Veniturile din Cybersecurity au scăzut în trimestrul al doilea din 2026, iar creșterea totală a fost modestă, ceea ce ar putea indica dificultăți în convertirea produselor noi în venituri 23.
  • Concurența intensificată și inteligența artificială care ar putea reduce barierele de intrare ar putea pune presiune pe prețuri și pe marje 1.
  • Dependența de câțiva clienți mari și de un lanț de aprovizionare complex ar putea amplifica efectele oricărei probleme punctuale 1.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului de venituri de 248 până la 252 milioane dolari și a EBITDA ajustat de 67 până la 71 milioane2026
  • Evoluția veniturilor din Cybersecurity după lansarea DigipassONEQ3 2026
  • Integrarea Build38 și contribuția sa la veniturile software2026
  • Evoluția ARR și a ratei de retenție nete a cliențilorQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026).

Afacerea

OneSpan are două divizii raportabile: Cybersecurity, care reunește software de autentificare, SDK-uri de securitate pentru aplicații și dispozitive Digipass, și Digital Agreements, care include semnătura electronică OneSpan Sign, notarizarea online și verificarea identității 1. Produsele se vând în principal pe bază de abonament, prin forța de vânzare directă și prin distribuitori, revânzători și integratori 1. Compania spune că peste 60% dintre cele mai mari 100 de bănci din lume sunt clienți ai săi 1.

În iunie 2025 OneSpan a achiziționat Nok Nok Labs, adăugând platforma FIDO S3, iar în februarie 2026 a finalizat achiziția Build38, specializată în protecția aplicațiilor mobile 12. În octombrie 2025 a anunțat o investiție strategică în ThreatFabric, companie olandeză de informații despre amenințări mobile 1. În august 2026 a lansat platforma DigipassONE, care unifică autentificarea, verificarea identităților în portofele digitale, protecția aplicațiilor și analiza telemetriei 3.

Segmente

Cybersecurity

Segmentul include software de autentificare, Digipass și protecția aplicațiilor mobile. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au scăzut cu 7% față de anul anterior, la 40,9 milioane dolari, în timp ce veniturile din abonamente au crescut cu 2% 23.

Digital Agreements

Segmentul cuprinde OneSpan Sign, OneSpan Notary și verificarea identității, toate livrate în cloud. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile au crescut cu 25%, la 19,5 milioane dolari, iar veniturile din abonamente au crescut cu 25% față de trimestrul comparabil din 2025 23.

Piața în context

Atacurile asupra autentificării clienților, fraudele prin plăți autorizate și amenințările asupra aplicațiilor mobile cresc în frecvență și sofisticare, potrivit companiei 1. Pe piața semnăturii electronice, organizațiile consolidează instrumentele adoptate rapid în perioada pandemiei și caută soluții cu costul total de deținere mai mic 1. Compania folosește aceste tendințe pentru a justifica strategia sa de creștere în software 1.

Piețele sunt descrise ca fiind foarte competitive, cu ritm rapid al schimbărilor, iar progresele în inteligența artificială ar putea reduce barierele de intrare pentru noi concurenți 1. Dacă aceste tendințe se confirmă, presiunea asupra prețurilor și asupra ritmului de inovare ar putea crește.

Tendințe

  • Trecerea de la hardware la softwaremixt

    Clienții bancari preferă autentificarea mobile-first, ceea ce reduce vânzările de dispozitive Digipass și crește cererea pentru licențe software 1. Compania se așteaptă ca veniturile din hardware să scadă ușor în 2026, dar ghidajul actualizat prevede venituri din hardware între 46 și 48 milioane dolari 13.

  • Trecerea spre passkeys și standardul FIDO2mixt

    Clienții ar putea abandona treptat autentificarea multifactor în favoarea passkeys bazate pe FIDO2, ceea ce deschide oportunități pentru linia S3 și pentru dispozitivele Digipass FX 1. Dacă OneSpan nu livrează soluții competitive, poziția sa financiară ar putea fi afectată 1.

  • Amenințări tot mai sofisticatevânt din spate

    Atacurile bazate pe inteligența artificială, deepfake și inginerie socială cresc, iar organizațiile au nevoie de protecție pentru aplicații și autentificare fără fricțiuni 1. Această presiune susține cererea pentru produsele de securitate ale companiei.

  • Consolidarea sistemelor de semnătură electronicămixt

    Companiile renunță la instrumente fragmentate și caută platforme unice, cu cost mai mic, ceea ce poate favoriza OneSpan Sign; totuși, concurența intensă și presiunea asupra prețurilor pot limita câștigurile 1.

Poziția concurențială

Sursele nu enumeră concurenții direcți ai companiei și subliniază doar că piețele de securitate cibernetică și de semnătură electronică sunt foarte competitive, cu soluții care evoluează rapid 1. Compania spune că inovația și extinderea portofoliului sunt esențiale pentru a-și păstra poziția 1.

Riscul de concurență se accentuează dacă noi intrați pot dezvolta rapid aplicații software cu ajutorul inteligenței artificiale, ceea ce ar putea reduce avantajul actual al OneSpan în tehnologia FIDO și în protecția aplicațiilor 1.

  • Concurenți din segmentul software de autentificare și securitate a aplicațiilor (nenumiți în sursă)

    Sursa nu identifică concurenții nominal; menționează doar că piața este foarte competitivă și că inteligența artificială facilitează intrarea de noi jucători.

  • Furnizori de semnătură electronică în cloud

    Sursa descrie presiunea din partea soluțiilor care se consolidează în cadrul companiilor, dar nu le numește.

  • Integratori și furnizori de identitate digitală

    Sursa menționează parteneri precum integratori de sisteme și furnizori de identitate, dar nu indică concurenți concreți.

  • Producători de tehnologii noi pentru portofele digitale

    Sursa semnalează apariția unor noi modele de credențiale, fără a numi firme concrete.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / OneSpan Inc. · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / OneSpan Inc. · 04 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / OneSpan Inc. · 04 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.