olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Orrstown Financial Services, Inc. ORRF

State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)

45,27USD+2,03 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Orrstown Financial Services este holdingul financiar al Orrstown Bank, o bancă comunitară din sud-centrul Pennsylvaniei cu active de 5,5 miliarde de dolari la finalul lui 2025. În trimestrul al treilea din 2026 banca a raportat venituri nete în creștere, susținute de o marjă a dobânzii netă de 4,12%.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Orrstown Financial Services, Inc. (ORRF) costa 45,27 USD (+2,03 % într-o zi), cu capitalizare 890,4 mil USD, P/E 10,2 pe un EPS diluat de 4,45 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,52 %, beta 0,67, interval pe 52 de săptămâni 33,57–45,27 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de 21,2 mil USD (+8,8 % an/an), EPS diluat 1,09 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
890,4 mil USD
acțiuni la 04 aug. 2026
P/E (TTM)
10,2
EPS diluat TTM 4,45 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
9,83 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
2,52 %
DPS 12 luni 1,14
Beta (2 ani)
0,67
Volatilitate (1 an) 24 %
Interval 52 săpt.
33,5745,27

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
65,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
39,89 – 46,14
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,86 · lățimea benzii 14,5 %
SMA 50 / 200
42,30 / 39,36
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,86 / 0,65
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+9,3 %−1,1 %+10,4 pp—
3 luni+4,5 %−0,5 %+5,0 pp—
6 luni+22,5 %+4,4 %+18,1 pp—
De la început de an+27,8 %+12,3 %+15,5 pp—
1 an+35,4 %+13,5 %+21,8 pp+25,6 %
3 ani+98,9 %+76,4 %+22,5 pp+69,3 %
5 ani+80,9 %+63,7 %+17,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−13,9 %
06 feb. 2026 → 18 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−43,6 %
06 dec. 2022 → 11 mai 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+12,6 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
21,2 mil USD
+8,8 % an/an
EPS diluat
1,09
+7,9 % an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Amortizare și depreciere3,7 mil ≈3,9 mil4,2 mil3,6 mil ≈3,7 mil ≈3,6 mil3,5 mil3,5 mil ≈
Profit înainte de impozit-9,9 mil17,1 mil22,8 mil24,7 mil27,7 mil27,5 mil27,5 mil24,7 mil
Impozit pe profit-2,0 mil3,5 mil4,7 mil5,3 mil5,8 mil6,0 mil5,7 mil3,5 mil
Profit net-7,9 mil13,7 mil18,1 mil19,4 mil21,9 mil21,5 mil21,8 mil21,2 mil
EPS diluat-0,410,71 ≈0,931,011,131,11 ≈1,121,09
Flux de numerar operațional7,5 mil ≈8,4 mil11,0 mil24,5 mil ≈22,8 mil ≈16,5 mil25,5 mil22,9 mil ≈
Investiții (capex)363,0 mii ≈1,1 mil2,3 mil790,0 mii ≈506,0 mii ≈624,0 mii422,0 mii546,0 mii ≈
Dividende plătite4,5 mil ≈4,5 mil5,0 mil5,1 mil ≈5,3 mil ≈5,3 mil5,9 mil5,9 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0 ≈0065,0 mii ≈29,0 mii ≈169,0 mii429,0 mii0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 51 din propriul istoric de 39 trimestre (min 5,8, mediană 9,3, max 30,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri15,0 mil18,0 mil16,5 mil18,9 mil19,5 mil19,5 mil27,3 mil37,1 mil
Venituri an/anindisponibil+19,6 %−8,2 %+14,9 %+2,8 %+0,1 %+40,2 %+36,0 %
Profit net12,8 mil16,9 mil26,5 mil32,9 mil22,0 mil35,7 mil22,1 mil80,9 mil
Profit net an/an+58,3 %+32,2 %+56,4 %+24,3 %−33,0 %+61,8 %−38,2 %+266,7 %
EPS diluat1,501,612,402,962,063,421,484,18
EPS diluat an/an+53,1 %+7,3 %+49,1 %+23,3 %−30,4 %+66,0 %−56,7 %+182,4 %
netă %85,3 %94,3 %160,6 %173,7 %113,2 %183,1 %80,7 %217,7 %
Flux de numerar liber17,7 mil6,2 mil28,9 mil39,6 mil35,3 mil41,4 mil33,4 mil70,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
149,8 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
591,5 mil USD
Active totale
5,5 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
14,6 %
ROA
1,5 %
Marja FCF
189,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venit net din dobânzi
2023
104,9 mil
2024
155,3 mil
2025
199,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Venit net din comisioane
2023
25,7 mil
2024
37,4 mil
2025
52,3 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Cheltuieli fără dobânzi
2023
83,8 mil
2024
148,3 mil
2025
149,4 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
45,0 mil
2024
27,8 mil
2025
102,6 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit net
2023
35,7 mil
2024
22,1 mil
2025
80,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,42
2024
1,48
2025
4,18

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,80
2024
0,86
2025
1,06

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
65,2 mil
2024
248,9 mil
2025
149,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Credite
2023
2,3 mld
2024
3,9 mld
2025
4,0 mld

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Active totale
2023
3,1 mld
2024
5,4 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Depozite
2023
2,6 mld
2024
4,6 mld
2025
4,5 mld

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 16 mar. 2023verificat

Datorie pe termen lung
2023
40,0 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 14 mar. 2024verificat

Datorii totale
2023
2,8 mld
2024
4,9 mld
2025
5,0 mld

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
265,1 mil †
2024
516,7 mil †
2025
591,5 mil †

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Dividende plătite
2023
8,5 mil
2024
13,2 mil
2025
20,6 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
2,6 mil
2024
0
2025
263,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
36,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
24,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
17,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
266,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
54,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
25,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
182,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
26,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
11,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025

Profitabilitate

Marja netă
232,4 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
14,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
1,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
25,6 %
calculat olivLawFY 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
890,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
10,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
10,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
9,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
24,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
2,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
2,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026

Indicatori bancari

Marja netă a dobânzii (NIM)
3,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Cost / venit
57,7 %
calculat olivLawFY 2025
Credite / depozite
88,0 %
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Rata creditelor neperformante
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata CET1
indisponibil
lipsesc date de intrare
Costul riscului
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 68 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

45,27 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 890,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
890,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
10,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
ROE
14,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
232,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
36,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,5 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

17/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 04 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2297derivat 219

Scorul pe grupe

  • Evaluare64
  • Randamente42
  • Calitate69
  • Bilanț și datorie30
  • Creștere100

Interval de valoare estimat

Jos
35,72
USD pe acțiune
Mijloc
41,09
USD pe acțiune
Sus
48,37
USD pe acțiune
Preț: 45,27 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -9,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -10,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 5 metode folosite · 4 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,93 – 66,78 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual34,80 – 36,40 (Mijloc 35,59)
  • P/B justificat49,65 – 66,78 (Mijloc 56,96)
  • Dividende actualizate (DDM)13,93 – 18,73 (Mijloc 15,98)
  • Colegi: P/E48,90 – 58,21 (Mijloc 54,76)
    31 firme folosite · multiplul median 12,3x · quartile 11,0x – 13,1x
    ALLY, AUBN, BFST, BNY, BOH, BPOP, BSRR, BWFG, CFFI, CFG, CIVB, COLB, COSO, EWBC, FXNC, IBCP, INBK, ISBA, JMSB, LKFN, MCHB, MTB, NTRS, OFG, OPBK, PEBK, PEBO, RBB, STT, TCBK, UBCP
  • Colegi: P/B35,72 – 48,37 (Mijloc 41,09)
    32 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 1,1x – 1,5x
    ALLY, AUBN, AVBH, BFST, BOH, BPOP, BRBS, BSRR, BWFG, CFFI, CFG, CIVB, COLB, COSO, EWBC, FITB, FXNC, GBCI, IBCP, INBK, ISBA, JMSB, LKFN, MTB, OFG, OPBK, PEBK, PEBO, RBB, STT, TCBK, UBCP
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: State Commercial Banks (SIC 6022)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 68/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate14,8 %82 (față de colegi)19 %
ROA · Calitate1,6 %84 (pe interval fix)7 %
Cost / venit · Calitate57,7 %29 (pe interval fix)12 %
Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate3,6 %85 (pe interval fix)7 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere26,6 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere24,0 %100 (pe interval fix)7 %
Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Costul riscului · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Credite / depozite · Bilanț și datorie88,0 %30 (pe interval fix)5 %
P/B · Evaluare1,4x39 (față de colegi)12 %
P/E (TTM) · Evaluare10,2x89 (față de colegi)12 %
Randamentul dividendului · Randamente2,5 %42 (față de colegi)10 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial30/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate69/100 · 4/4 factori cu valoare
  • Randamente42/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare64/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ORRSTOWN FINANCIAL SERVICES, INC. (ORRF). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 199,8 mil USD în 2025; creștere an/an 36,0 %; marjă netă 232,4 %; ROE 14,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 35,72–48,37 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 41,09 USD, prețul de 45,27 USD lasă un potențial de -9,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -10,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 68/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROE: 14,8 %
  • ROA: 1,6 %
  • Marja netă a dobânzii (NIM): 3,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: 26,6 %
  • CAGR venituri 3 ani: 24,0 %
  • P/E (TTM): 10,2x

Ce o infirmă

  • Cost / venit: 57,7 %
  • Credite / depozite: 88,0 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.

Față de mediana verticalei

State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
10,2x
mediana verticalei 12,5x
sub mediană (−18,4 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
24,0x
mediana verticalei 23,9x
la mediană
P/B
1,4x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+10,2 %)
ROE
14,8 %
mediana verticalei 11,2 %
peste mediană (+31,6 %)
Marja netă
232,4 %
mediana verticalei 210,2 %
peste mediană (+10,5 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
36,0 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+866,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
2,5 %
mediana verticalei 2,7 %
sub mediană (−5,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation102,8 mld16,815,0 %32,6 %+7,8 %+36 % / +216 %
FITBFifth Third Bancorp49,4 mld18,49,4 %—−2,0 %+26 % / +89 %
STTState Street Corporation47,2 mld13,913,1 %23,8 %+7,3 %+46 % / +138 %
MTBM&T Bank Corp32,4 mld11,710,7 %178,1 %+7,5 %+18 % / +75 %
NTRSNorthern Trust Corporation32,2 mld13,718,4 %28,8 %−2,5 %+36 % / +125 %
CFGCitizens Financial Group Inc27,6 mld13,08,9 %25,4 %+5,6 %+22 % / +142 %
EWBCEast West Bancorp, Inc.18,4 mld12,916,6 %—+4,4 %+26 % / +113 %
ALLYAlly Financial Inc.11,8 mld8,89,9 %16,8 %−3,3 %−5 % / +35 %
BPOPPopular, Inc.10,1 mld10,715,6 %—indisponibil+38 % / +115 %
COLBColumbia Banking System, Inc.8,9 mld12,511,0 %401,7 %+18,8 %+13 % / +40 %
GBCIGlacier Bancorp, Inc.6,5 mld18,68,8 %308,8 %+7,5 %+17 % / +48 %
BOHBank Of Hawaii Corporation2,8 mld12,313,6 %202,1 %−0,1 %+9 % / +23 %
OFGOFG Bancorp2,2 mld10,116,1 %—indisponibil+30 % / +53 %
TCBKTriCo Bancshares1,7 mld12,910,4 %249,7 %+4,1 %+12 % / +57 %
LKFNLakeland Financial Corporation1,6 mld14,115,4 %—−2,1 %+8 % / +13 %
PEBOPeoples Bancorp Inc.1,4 mld11,710,1 %136,3 %+2,3 %+34 % / +35 %
BFSTBusiness First Bancshares, Inc.1,1 mld11,610,1 %768,0 %+1,2 %+27 % / +63 %
ORRFOrrstown Financial Services, Inc.890,4 mil10,214,8 %232,4 %+36,0 %+35 % / +99 %
IBCPIndependent Bank Corporation822,4 mil11,013,5 %218,4 %+0,3 %+14 % / +72 %
CUBBCustomers Bancorp, Inc.701,4 mil2,514,3 %—−14,0 %−3 % / +9 %
CIVBCivista Bancshares, Inc.599,1 mil11,011,2 %276,9 %−0,5 %+27 % / +84 %
BWFGBankwell Financial Group, Inc.584,1 mil12,914,5 %1.437,5 %+44,0 %+60 % / +172 %
BSRRSierra Bancorp555,6 mil11,114,0 %—indisponibil+38 % / +129 %
RBBRBB Bancorp443,9 mil10,87,9 %720,3 %−2,4 %+32 % / +72 %
AVBHAvidbank Holdings, Inc.383,5 mil—-5,6 %—indisponibil+34 % / +69 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ORRF din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
29,18
Randament total -33 % · Pe an -33 %
51,36
Randament total 16 % · Pe an 16 %
77,04
Randament total 74 % · Pe an 74 %
3 ani
34,62
Randament total -16 % · Pe an -6 %
67,92
Randament total 60 % · Pe an 17 %
110,93
Randament total 158 % · Pe an 37 %
5 ani
41,06
Randament total 4 % · Pe an 1 %
89,83
Randament total 118 % · Pe an 17 %
159,74
Randament total 278 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 16,98
  • Marja netă± 11,89
  • Creșterea anuală a veniturilor± 8,86
  • Diluare anuală± 1,00

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Orrstown Financial Services este holdingul financiar al Orrstown Bank, o bancă comunitară din sud-centrul Pennsylvaniei cu active de 5,5 miliarde de dolari la finalul lui 2025 1. În trimestrul al treilea din 2026 banca a raportat venituri nete în creștere, susținute de o marjă a dobânzii netă de 4,12% 3.

SWOT

Puncte tari

  • Baza de depozite stabilă și o marjă a dobânzii în creștere în ultimul trimestru 3.
  • Poziție solidă pe piețele tradiționale din Pennsylvania și Maryland, întărită de achiziția Codorus Valley 1.
  • Eficiență operațională îmbunătățită și rentabilitate ridicată a activelor 3.

Puncte slabe

  • Concentrare mare în creditele imobiliare comerciale, peste limitele de referință ale autorităților de reglementare 1.
  • Dependență crescută de finanțarea prin FHLB pentru a susține creșterea creditelor 3.
  • Beneficiul acumulării de primă de achiziție se diminuează, ceea ce reduce veniturile din dobânzi pe termen mediu 3.

Oportunități

  • Extinderea serviciilor de gestiune a averilor și a veniturilor din comisioane 23.
  • Posibile achiziții viitoare, în limitele permise de autoritățile de reglementare 1.

Amenințări

  • Presiunea inflaționistă și volatilitatea ratelor dobânzii pot reduce valoarea portofoliului de titluri 23.
  • Concurența din partea fintech-urilor și a băncilor mari poate afecta atragerea depozitelor 1.
  • Modificări ale reglementărilor bancare sau ale politicii fiscale ar putea afecta rezultatele 1.

Riscuri

  • Expunere la imobiliare comercialeridicat

    Creditele imobiliare comerciale și segmentul de birouri sunt mari în raport cu capitalul, iar pierderile ar putea crește dacă cererea scade 1.

  • Riscul ratei dobânziiridicat

    Modificările ratelor pot reduce marja dobânzii netă sau pot diminua valoarea titlurilor din portofoliu 12.

  • Adecvarea provizioanelormediu

    Dacă provizionul pentru pierderi din credite nu acoperă pierderile reale, rezultatele ar putea fi afectate 1.

  • Finanțare prin împrumuturimediu

    Creșterea utilizării FHLB și a altor împrumuturi poate reduce flexibilitatea de finanțare dacă piețele se înrăutățesc 3.

  • Risc operațional și ciberneticscăzut

    Incidentele de securitate, frauda sau dezastrele naturale ar putea perturba operațiunile băncii 2.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă marja dobânzii se menține și creșterea creditelor continuă, veniturile trimestriale ar putea rămâne pe o traiectorie ascendentă 3.
  • Îmbunătățirea calității creditelor și reducerea creditelor clasificate ar putea susține mai puține pierderi în perioadele următoare 3.
  • Extinderea în piețele de creștere și în gestiunea averilor ar putea diversifica veniturile băncii 13.

Ce ar strica teza

  • Concentrarea mare în imobiliare comerciale ar putea genera pierderi dacă piața de birouri se deteriorează 1.
  • Dependența de finanțarea FHLB și scăderea depozitelor sezoniere ar putea comprima marja pe termen mediu 3.
  • Diminuarea beneficiului acumulării primei de achiziție ar putea reduce veniturile din dobânzi în trimestrele viitoare 3.

De urmărit

  • Evoluția marjei dobânzii nete fără efectul primei de achizițieQ4 2026
  • Nivelul creditelor clasificate și al celor neperformanteQ4 2026
  • Evoluția depozitelor și a utilizării împrumuturilor FHLBQ1 2027
  • Raportul anual 10-K cu actualizarea expunerii la imobiliare comerciale2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Orrstown Financial Services, Inc. este o societate din Pennsylvania și holdingul financiar al filialei sale integrale Orrstown Bank, cu sediul la Harrisburg 1. Banca oferă împrumuturi comerciale, ipotecare rezidențiale, de consum și servicii de depozite, precum și servicii fiduciare, de consultanță investițională, asigurări și brokeraj 1. La 31 decembrie 2025 compania avea depozite de 4,5 miliarde de dolari și un capital propriu de 591,5 milioane de dolari 1.

Achiziția Codorus Valley din 1 iulie 2024, evaluată la 233,4 milioane de dolari, a extins prezența băncii în piața din York, Pennsylvania 1. Activitatea de gestiune a averilor, desfășurată sub numele Orrstown Financial Advisors, administra la finalul lui 2025 active de 3,1 miliarde de dolari 1. Ponderea împrumuturilor comerciale rămâne dominantă, de circa 75% din portofoliu 1.

Compania funcționează ca bancă holding cu un singur banc, iar tranzacțiile și gestionarea sunt reglementate de Federal Reserve și de Departamentul Pennsylvaniei pentru bănci și valori mobiliare 1. Acțiunile sunt listate la Nasdaq, sub simbolul ORRF 3.

Segmente

Bancă comunitară

Segmentul bancar comunitar cuprinde împrumuturile comerciale, ipotecare, de construcții și consum, precum și depozitele pentru clienți retail, comerciali și instituționali 1.

Gestiune a averilor

Orrstown Financial Advisors oferă servicii fiduciare, de consultanță investițională și brokeraj prin Cetera Wealth Services, cu active administrate de 3,1 miliarde de dolari la 31 decembrie 2025 1. Venitul din gestiunea averilor a fost de 6,0 milioane de dolari în trimestrul al treilea din 2026 23.

Piața în context

Banca își desfășoară activitatea în sud-centrul Pennsylvaniei, zona Baltimore și județul Washington din Maryland, cu o rază de 75 de mile pentru împrumuturi 1. Ratele de creștere a PIB-ului real și a inflației din 2026 arată un mediu economic mai incert decât în 2025 2.

Rata șomajului în Pennsylvania a fost de 4,1% în iunie 2026, aliniată cu nivelul național, ceea ce sprijină cererea de credite în piețele băncii 2. Creșterea randamentului obligațiunilor pe 10 ani indică o presiune asupra costurilor de finanțare pe termen scurt 2.

Tendințe

  • Marja dobânziimixt

    Marja dobânzii netă a crescut în trimestrul al treilea din 2026, dar beneficiul acumulării de primă de achiziție scade în timp 3. Dacă această tendință continuă, veniturile din dobânzi ar putea rămâne sub presiune.

  • Calitatea creditelorvânt din spate

    Creditele clasificate și cele neperformante au scăzut în trimestrul al treilea din 2026, ceea ce indică o îmbunătățire a calității portofoliului 3. Continuarea acestei tendințe depinde de evoluția economiei locale.

  • Costul fondurilorvânt din față

    Costul depozitelor a scăzut ușor în trimestrul al treilea din 2026, dar împrumuturile FHLB au crescut pentru a finanța creșterea creditelor 3. Presiunea asupra finanțării ar putea afecta marja dacă ratele rămân ridicate.

  • Concentrarea imobiliară comercialăvânt din față

    Portofoliul de credite imobiliare comerciale este mare în raport cu capitalul, iar cererea de spații de birouri este incertă din cauza muncii hibride 1. O deteriorare a acestui segment ar putea genera pierderi mai mari.

Poziția concurențială

Banca concurează cu alte bănci, cu companii de credit mai puțin reglementate, cu uniuni de credit, cu firme de brokeraj și cu companii fintech care atrag clienți digitali 1. Concurența se bazează pe combinația dintre preț și serviciu, precum și pe rețeaua de sucursale și canalele digitale 1.

Compania susține că piața sa va putea susține creșterea viitoare, dar consolidarea industriei și produsele financiare noi pot reduce cota de piață 12. Dacă ritmul de creștere a depozitelor rămâne slab, presiunea concurențială ar putea crește.

  • Fulton Financial CorporationFULT

    Bancă regională din aceeași zonă geografică, nu apare în sursele furnizate ca nume concret, verificare necesară.

  • Uniuni de credit locale

    Concurează pentru depozite și credite de consum în zona de servicii a băncii 1.

  • Companii fintech

    Oferă servicii bancare digitale și concurează pentru clienții retail și comerciali 1.

  • Firme de brokeraj și administrare a averilor

    Concurează cu serviciile de gestiune a averilor oferite de Orrstown Financial Advisors 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Orrstown Financial Services, Inc. · 12 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Orrstown Financial Services, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Orrstown Financial Services, Inc. · 21 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.