olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Ally Financial Inc. ALLY

State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)

38,83USD−1,35 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Ally Financial este o companie de servicii financiare din Statele Unite, care combină cea mai mare bancă integral digitală din țară cu o afacere importantă de finanțare auto și asigurări pentru dealeri. În al treilea trimestru din 2026 compania a raportat un profit pe acțiune GAAP de 1,30 dolari, iar depozitele de retail au ajuns la 142 miliarde dolari, ceea ce arată că strategia axată pe baza de clienți și pe randament continuă să dea rezultate.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ally Financial Inc. (ALLY) costa 38,83 USD (−1,35 % într-o zi), cu capitalizare 11,6 mld USD, P/E 8,7 pe un EPS diluat de 4,45 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,09 %, beta 1,22, interval pe 52 de săptămâni 35,96–47,25 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 2,3 mld USD (+7,6 % an/an), profit net de 433,0 mil USD (+8,8 % an/an), EPS diluat 1,30 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
11,6 mld USD
acțiuni la 29 oct. 2026
P/E (TTM)
8,7
EPS diluat TTM 4,45 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
11,46 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
3,09 %
DPS 12 luni 1,20
Beta (2 ani)
1,22
Volatilitate (1 an) 29 %
Interval 52 săpt.
35,9647,25

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,5
neutru
Bollinger (20, 2)
36,87 – 39,80
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,67 · lățimea benzii 7,7 %
SMA 50 / 200
39,46 / 41,82
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,08 / -0,24
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+3,2 %−5,9 %+9,2 pp—
3 luni−11,9 %−4,6 %−7,2 pp—
6 luni−11,3 %+0,2 %−11,6 pp—
De la început de an−14,3 %+7,4 %−21,7 pp—
1 an−2,8 %+8,2 %−11,0 pp+23,8 %
3 ani+46,4 %+68,4 %−22,1 pp+79,8 %
5 ani−21,5 %+56,5 %−78,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,6 %
06 ian. 2026 → 16 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−57,8 %
13 ian. 2022 → 17 mar. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−4,7 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
2,3 mld USD
+7,6 % an/an
Profit net
433,0 mil USD
+8,8 % an/an
EPS diluat
1,30
+10,2 % an/an
netă / operațională
18,6 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri2,0 mld1,5 mld2,1 mld2,2 mld2,1 mld2,1 mld2,3 mld2,3 mld
Amortizare și depreciere335,0 mil361,0 mil329,0 mil ≈338,0 mil ≈369,0 mil378,0 mil378,0 mil ≈383,0 mil ≈
Profit înainte de impozit109,0 mil-284,0 mil436,0 mil513,0 mil386,0 mil400,0 mil537,0 mil567,0 mil
Impozit pe profit0-59,0 mil84,0 mil115,0 mil59,0 mil81,0 mil127,0 mil134,0 mil
Profit net108,0 mil-225,0 mil352,0 mil398,0 mil327,0 mil319,0 mil410,0 mil433,0 mil
EPS diluat0,26-0,821,041,181,04 ≈0,931,181,30
Flux de numerar operațional951,0 mil940,0 mil947,0 mil ≈1,2 mld ≈640,0 mil1,4 mld1,4 mld ≈1,6 mld ≈
Dividende plătite92,0 mil100,0 mil92,0 mil ≈93,0 mil ≈94,0 mil102,0 mil92,0 mil ≈92,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni7,0 mil34,0 mil1,0 mil ≈1,0 mil ≈23,0 mil147,0 mil148,0 mil ≈178,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 45 din propriul istoric de 40 trimestre (min 4,6, mediană 9,5, max 59,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri5,8 mld6,4 mld6,7 mld8,2 mld8,4 mld8,2 mld8,2 mld7,9 mld
Venituri an/an+0,7 %+10,2 %+4,6 %+22,7 %+2,7 %−2,3 %−0,6 %−3,3 %
Profit net1,3 mld1,7 mld1,1 mld3,1 mld1,7 mld957,0 mil668,0 mil852,0 mil
Profit net an/an+36,0 %+35,8 %−36,7 %+182,0 %−44,0 %−44,2 %−30,2 %+27,5 %
EPS diluat2,954,342,888,225,032,771,802,37
EPS diluat an/an+44,6 %+47,1 %−33,6 %+185,4 %−38,8 %−44,9 %−35,0 %+31,7 %
netă %21,8 %26,8 %16,2 %37,3 %20,3 %11,6 %8,2 %10,8 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
10,0 mld USD
Datorie financiară
19,1 mld USD
Datorie netă
9,1 mld USD
Capitaluri proprii
15,5 mld USD
Active totale
196,0 mld USD
Datorie / capitaluri
1,23x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
5,8 %
ROA
0,4 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venit net din dobânzi
2023
4,3 mld
2024
3,8 mld
2025
4,7 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Venit net din comisioane
2023
2,0 mld
2024
2,2 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cheltuieli fără dobânzi
2023
5,2 mld
2024
5,2 mld
2025
5,4 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,1 mld
2024
836,0 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
957,0 mil
2024
668,0 mil
2025
852,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,77
2024
1,80
2025
2,37

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,20
2024
1,20
2025
1,20

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
6,9 mld
2024
10,3 mld
2025
10,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Credite
2023
135,9 mld
2024
132,3 mld
2025
134,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
196,3 mld
2024
191,8 mld
2025
196,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Depozite
2023
154,7 mld
2024
151,6 mld
2025
151,6 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
3,3 mld
2024
1,6 mld
2025
4,7 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
13,2 mld
2024
12,7 mld
2025
14,4 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
182,6 mld
2024
177,9 mld
2025
180,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
13,7 mld †
2024
13,9 mld †
2025
15,5 mld †

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Dividende plătite
2023
368,0 mil
2024
372,0 mil
2025
379,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
33,0 mil
2024
38,0 mil
2025
59,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-2,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
3,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
27,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-20,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-4,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
31,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-22,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-3,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025

Profitabilitate

Marja netă
16,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
9,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
27,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
11,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
7,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
8,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
11,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
3,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
7,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Indicatori bancari

Marja netă a dobânzii (NIM)
2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Cost / venit
72,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Credite / depozite
92,6 %
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Rata creditelor neperformante
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata CET1
indisponibil
lipsesc date de intrare
Costul riscului
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 42 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

38,83 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 11,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
11,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
8,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
ROE
9,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
16,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

17/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 29 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 02 nov. 2026
verificat 2448derivat 150

Scorul pe grupe

  • Calitate22
  • Creștere0
  • Bilanț și datorie18
  • Randamente85
  • Evaluare99

Interval de valoare estimat

Jos
48,30
USD pe acțiune
Mijloc
53,82
USD pe acțiune
Sus
59,27
USD pe acțiune
Preț: 38,83 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 38,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 27,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 5 metode folosite · 4 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,77 – 74,88 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual49,45 – 51,72 (Mijloc 50,57)
  • P/B justificat47,33 – 63,64 (Mijloc 54,28)
  • Dividende actualizate (DDM)15,77 – 21,21 (Mijloc 18,09)
  • Colegi: P/E48,30 – 59,27 (Mijloc 53,82)
    34 firme folosite · multiplul median 12,1x · quartile 10,9x – 13,3x
    BFST, BNY, BOH, BOTJ, BSRR, CFG, CIVB, COLB, COSO, EWBC, FBP, FCCO, FITB, FUSB, GABC, GBFH, INBK, ISBA, JMSB, LKFN, MCB, MTB, MVBF, NTRS, OFG, PCB, PEBK, QCRH, RBB, STT, SYBT, TCBK, UBCP, WASH
  • Colegi: P/B56,31 – 74,88 (Mijloc 63,41)
    34 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 1,1x – 1,5x
    BFST, BOH, BOTJ, BSRR, CBFV, CFG, CIVB, COLB, COSO, EWBC, FBP, FCCO, FITB, FUSB, GABC, GBFH, INBK, ISBA, JMSB, LKFN, MCB, MTB, MVBF, OFG, PCB, PEBK, QCRH, RBB, STT, SYBT, TCBK, UBCP, UCB, WASH
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: State Commercial Banks (SIC 6022)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 42/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate9,9 %29 (față de colegi)19 %
ROA · Calitate0,8 %25 (pe interval fix)7 %
Cost / venit · Calitate72,8 %0 (pe interval fix)12 %
Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate2,4 %35 (pe interval fix)7 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-22,2 %0 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-2,1 %0 (pe interval fix)7 %
Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Costul riscului · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Credite / depozite · Bilanț și datorie92,6 %18 (pe interval fix)5 %
P/B · Evaluare0,8x97 (față de colegi)12 %
P/E (TTM) · Evaluare8,7x100 (față de colegi)12 %
Randamentul dividendului · Randamente3,1 %85 (față de colegi)10 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial18/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate22/100 · 4/4 factori cu valoare
  • Randamente85/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare99/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Ally Financial Inc. (ALLY). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 4,7 mld USD în 2025; creștere an/an -3,3 %; marjă netă 16,8 %; ROE 9,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 48,30–59,27 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 53,82 USD, prețul de 38,83 USD lasă un potențial de 38,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 27,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 42/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • P/B: 0,8x
  • P/E (TTM): 8,7x
  • Randamentul dividendului: 3,1 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROE: 9,9 %
  • ROA: 0,8 %
  • Cost / venit: 72,8 %
  • CAGR EPS 3 ani: -22,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: -2,1 %
  • Credite / depozite: 92,6 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.

Față de mediana verticalei

State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
8,7x
mediana verticalei 12,2x
sub mediană (−28,8 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
1,3x
mediana verticalei 23,4x
sub mediană (−94,4 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 1,3x
sub mediană (−39,5 %)
ROE
9,9 %
mediana verticalei 11,4 %
sub mediană (−13,5 %)
Marja netă
16,8 %
mediana verticalei 188,8 %
sub mediană (−91,1 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
-3,3 %
mediana verticalei 4,5 %
sub mediană (−172,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
3,1 %
mediana verticalei 2,6 %
peste mediană (+20,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation99,2 mld16,215,0 %32,6 %+7,8 %+32 % / +205 %
FITBFifth Third Bancorp48,3 mld18,09,4 %—−2,0 %+23 % / +85 %
STTState Street Corporation45,0 mld13,313,1 %23,8 %+7,3 %+39 % / +127 %
MTBM&T Bank Corporation31,5 mld11,310,6 %175,6 %+7,5 %+16 % / +71 %
NTRSNorthern Trust Corporation31,0 mld13,218,4 %28,8 %−2,5 %+30 % / +116 %
CFGCitizens Financial Group Inc26,8 mld12,68,9 %25,4 %+5,6 %+18 % / +134 %
EWBCEast West Bancorp, Inc.17,7 mld12,416,6 %—+4,4 %+21 % / +105 %
ALLYAlly Financial Inc.11,6 mld8,79,9 %16,8 %−3,3 %−3 % / +46 %
COLBColumbia Banking System, Inc.8,4 mld10,511,2 %471,8 %+18,8 %+10 % / +36 %
UCBUnited Community Banks, Inc.4,4 mld31,14,1 %17,8 %+11,7 %+21 % / +50 %
FBPFirst Bancorp4,0 mld10,919,5 %29,0 %+2,4 %+31 % / +73 %
BOHBank Of Hawaii Corporation2,7 mld12,113,6 %202,1 %−0,1 %+7 % / +20 %
SYBTStock Yards Bancorp, Inc.2,5 mld15,313,6 %—+3,4 %+20 % / +80 %
OFGOFG Bancorp2,1 mld9,616,6 %—indisponibil+28 % / +51 %
GABCGerman American Bancorp, Inc.1,9 mld13,312,5 %28,2 %+37,8 %+27 % / +75 %
TCBKTriCo Bancshares1,7 mld12,610,4 %249,7 %+4,1 %+9 % / +52 %
QCRHQcr Holdings, Inc.1,7 mld12,012,9 %—+46,3 %+24 % / +104 %
LKFNLakeland Financial Corporation1,5 mld13,715,4 %—−2,1 %+5 % / +10 %
MCBMetropolitan Bank Holding Corp.1,2 mld12,010,2 %860,0 %−53,8 %+27 % / +144 %
BFSTBusiness First Bancshares, Inc.1,0 mld11,410,1 %768,0 %+1,2 %+24 % / +60 %
WASHWashington Trust Bancorp Inc738,3 mil11,612,0 %26,4 %+127,6 %+36 % / +45 %
CIVBCivista Bancshares, Inc.583,3 mil10,111,0 %302,4 %−0,5 %+24 % / +80 %
BSRRSierra Bancorp544,1 mil10,814,0 %—indisponibil+35 % / +124 %
RBBRBB Bancorp434,7 mil10,67,9 %720,3 %−2,4 %+30 % / +68 %
PCBPcb Bancorp424,1 mil10,110,8 %1.323,5 %+4,5 %+39 % / +95 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ALLY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
23,90
Randament total -36 % · Pe an -36 %
42,40
Randament total 13 % · Pe an 13 %
64,07
Randament total 69 % · Pe an 69 %
3 ani
20,23
Randament total -41 % · Pe an -16 %
40,66
Randament total 15 % · Pe an 5 %
67,87
Randament total 87 % · Pe an 23 %
5 ani
17,13
Randament total -45 % · Pe an -11 %
38,99
Randament total 17 % · Pe an 3 %
71,90
Randament total 107 % · Pe an 16 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 10,17
  • Marja netă± 7,12
  • Creșterea anuală a veniturilor± 6,23
  • Diluare anuală± 0,60

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026).

Pe scurt

Ally Financial este o companie de servicii financiare din Statele Unite, care combină cea mai mare bancă integral digitală din țară cu o afacere importantă de finanțare auto și asigurări pentru dealeri. În al treilea trimestru din 2026 compania a raportat un profit pe acțiune GAAP de 1,30 dolari, iar depozitele de retail au ajuns la 142 miliarde dolari, ceea ce arată că strategia axată pe baza de clienți și pe randament continuă să dea rezultate.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o rețea de dealeri construită de-a lungul a peste un secol și o bancă digitală cu o bază mare de depozite stabile 13.
  • Diversificarea pe trei segmente, finanțare auto, asigurări și corporate finance, ajută compania să rămână profitabilă în perioade diferite ale ciclului economic 13.
  • Calitatea portofoliului Corporate Finance, cu credite neperformante foarte puține, susține încrederea în gestionarea riscului 3.

Puncte slabe

  • Compania depinde mult de dealeri și de vânzările auto din Statele Unite, ceea ce creează concentrare de risc 1.
  • Un segment important al clienților provine de la mărci auto legate de anumiți producători, ceea ce limitează diversificarea clientelei 1.
  • Creșterea rapidă a activelor a dus la provizioane mai mari, care reduc profitul pe termen scurt 3.

Oportunități

  • Utilizarea inteligenței artificiale și a automatizării ar putea reduce costurile operaționale și ar putea îmbunătăți experiența clienților 1.
  • Extinderea produselor de asigurări și a programelor de tip SmartAuction ar putea aduce venituri suplimentare fără a crește excesiv bilanțul 3.
  • Creșterea relațiilor cu fonduri de private equity și administratori de active ar putea consolida segmentul Corporate Finance 1.

Amenințări

  • Un declin al vânzărilor de vehicule sau al prețurilor vehiculelor second-hand ar putea afecta calitatea garanțiilor și a creditelor 1.
  • Concurența din partea finanțatorilor captivi, a fintech-urilor și a companiilor care primesc licențe bancare ar putea reduce marjele 1.
  • Modificările de reglementare și cerințele de capital mai stricte ar putea crește costurile și ar putea limita activitățile companiei 1.

Riscuri

  • Risc de credit în finanțarea autoridicat

    Condițiile economice mai slabe sau erorile de subscriere ar putea crește pierderile din credite, în special pentru creditele nonprime și vehiculele second-hand 1.

  • Dependența de dealerimediu

    Modificarea rolului dealerilor în industria auto ar putea afecta volumul de originări și veniturile din asigurări 1.

  • Risc de reglementare și supraveghereridicat

    Compania este supusă unor cerințe stricte de testare la stres și de planificare a capitalului, care pot restricționa dividendele și răscumpărările de acțiuni 1.

  • Rate ale dobânziimediu

    Nivelul sau schimbările dobânzilor ar putea afecta marjele și rezultatele financiare, iar acoperirile riscului ar putea să nu funcționeze 1.

  • Risc cibernetic și operaționalmediu

    O întrerupere a sistemelor sau un atac cibernetic ar putea afecta operațiunile și reputația companiei, dat fiind că depinde mult de tehnologie și de furnizori terți 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea originărilor auto și a numărului de aplicații arată că modelul de dealeri continuă să atragă volum 3.
  • Baza de depozite de retail, care continuă să crească, oferă o sursă stabilă de finanțare pentru creșterea creditelor 3.
  • Îmbunătățirea rentabilității, cu o creștere a câștigului pe acțiune și a randamentului capitalului, arată că strategia companiei poate funcționa 3.

Ce ar strica teza

  • Creșterea rapidă a activelor a dus la provizioane mai mari, ceea ce ar putea ține sub presiune profitul dacă riscul de credit s-ar agrava 3.
  • Afacerea depinde în mare măsură de volumul vânzărilor auto și de valorile vehiculelor, factori greu de controlat de companie 1.
  • Cerințele de reglementare și presiunea concurențială din partea fintech-urilor și a finanțatorilor captivi ar putea limita creșterea și marjele 1.

De urmărit

  • Evoluția provizioanelor pentru pierderi de credit și a ratei pierderilor nete pe creditele autoQ4 2026
  • Creșterea depozitelor de retail și costul finanțăriiQ4 2026
  • Dividendul anunțat pentru trimestrul patru din 2026 și programul de răscumpărăriQ4 2026
  • Planul de rezoluție al Ally Bank depus la FDIC, cu termen de depunere2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026).

Afacerea

Ally Financial Inc. este o companie de servicii financiare înregistrată ca bancă holding și ca holding financiar, cu active de 196,0 miliarde dolari la 31 decembrie 2025 1. Activitatea sa are trei piloni: Dealer Financial Services, care cuprinde finanțarea auto și asigurările, Corporate Finance, care oferă capital pentru fonduri de investiții private și companii de dimensiune medie, și Ally Bank, banca digitală prin care compania atrage depozite și oferă servicii de brokeraj și consiliere de investiții 1. Compania se prezintă ca fiind cea mai mare bancă integral digitală din Statele Unite, ceea ce face ca depozitele să fie principala sursă de finanțare a creditelor auto.

Ally a închis vânzarea Ally Lending în martie 2024 și a Ally Credit Card în aprilie 2025, iar originările de credite ipotecare de consumatori au încetat în trimestrul al doilea din 2025, ceea ce duce la reducerea treptată a portofoliului ipotecar 1. Aceste decizii arată o concentrare pe activitățile de bază, adică finanțarea auto, asigurările și banca digitală. Strategia declarată a companiei urmărește creșterea bazei de clienți care o consideră banca lor principală și folosirea inteligenței artificiale pentru a reduce costurile operaționale 1.

Segmente

Automotive Finance

Automotive Finance oferă finanțare pentru vehicule noi și second-hand clienților, dealerilor și flotelor. La 31 decembrie 2025 segmentul avea active de 115,8 miliarde dolari și a generat venituri nete totale de 5,6 miliarde dolari în cursul anului 2025 1. Originările de credite auto de consumatori au ajuns la 43,7 miliarde dolari în 2025 1, iar în al treilea trimestru din 2026 au fost de 12,9 miliarde dolari, în creștere cu 10% față de anul precedent 3.

Insurance

Segmentul de asigurări, parte a Dealer Financial Services, vinde produse către clienții dealerilor, printre care contracte de service și asigurări de vehicule. În al treilea trimestru din 2026 primele brute subscrise au fost de 388 milioane dolari, în creștere cu 1% pe an 3. Compania spune că se bazează pe rețeaua de dealeri pentru a crește primele și pentru a controla riscul prin reasigurare strategică 1.

Piața în context

Piața finanțării auto, a asigurărilor, a băncilor și a serviciilor de brokeraj este extrem de competitivă. Compania concurează cu bănci, uniuni de credit, finanțatori captivi ai producătorilor auto și finanțatori independenți 1. Tot mai mult, firmele fintech și companiile comerciale care primesc licențe bancare restrânse intră în aceste piețe, iar compania se așteaptă ca presiunea concurențială să crească în viitor 1. Mărimea pieței depinde de vânzările de vehicule din Statele Unite, de care compania spune că depinde direct 1.

Tendințe

  • Încetinirea producției de credite ipotecaremixt

    Compania a oprit originarea de credite ipotecare pentru consumatori în trimestrul doi din 2025, astfel că portofoliul scade treptat 1. Schimbarea simplifică modelul de business, dar reduce veniturile din această categorie.

  • Costul riscului de creditvânt din față

    Provizioanele pentru pierderi de credit au crescut în trimestrul trei 2026 din cauza creșterii activelor, ceea ce a redus câștigul față de anul anterior 3. Dacă deteriorarea condițiilor economice ar continua, costul riscului ar putea presa rezultatele.

  • Creșterea depozitelor de retailvânt din spate

    Depozitele de retail au ajuns la 142 miliarde dolari, iar numărul de clienți a crescut 70 de trimestre consecutiv 3. Această bază stabilă de finanțare susține creșterea costurilor de finanțare mai ieftine.

Poziția concurențială

Compania concurează direct în finanțarea auto cu bănci, uniuni de credit, finanțatori captivi și finanțatori independenți, iar în asigurări cu producători auto, companii de asigurări și administratori terți 1. Concurenții captivi au adesea privilegii de exclusivitate cu producătorii auto, ceea ce le poate da un avantaj de acces la clienți 1.

În servicii bancare, de brokeraj și de consiliere de investiții, Ally se confruntă cu bănci, societăți de economii, fintech-uri, fonduri mutuale, administratori de active și companii de asigurări 1. Compania spune că unii concurenți sunt mai mari și au resurse mai mari, iar alții sunt supuși unor reglementări mai puțin stricte 1.

  • Captive auto finance companies

    Finanțatori legați de producătorii auto, care au exclusivitate cu dealerii și clienții acestora și concurează direct cu Ally în finanțarea auto 1.

  • Banks and credit unions

    Bănci și uniuni de credit care oferă finanțare auto și depozite, fiind concurenți directi pentru depozite și credite 1.

  • Fintech companies

    Companii fintech care concurează direct sau prin parteneriate cu bănci în creditare, depozite și investiții 1.

  • Insurance carriers and third-party administrators

    Companii de asigurări, administratori terți și brokeri care concurează cu divizia de asigurări a companiei 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 19 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Ally Financial Inc. · 25 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Ally Financial Inc. · 23 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Ally Financial Inc. · 20 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.