olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Metropolitan Bank Holding Corp. MCB
State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)
Metropolitan Bank Holding Corp. este holding-ul bancar al Metropolitan Commercial Bank, o bancă comercială din New York care se concentrează pe firme de talie medie, pe clienți din imobiliare și pe entități publice din zona metropolitană New York. La 31 decembrie 2025 activele totalizau 8,3 miliarde de dolari, iar în trimestrul al treilea din 2026 marja netă a dobânzii a crescut la 4,36%, ceea ce arată o expansiune a rentabilității dacă condițiile de finanțare rămân favorabile.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Metropolitan Bank Holding Corp. (MCB) costa 97,68 USD (+1,74 % într-o zi), cu capitalizare 1,2 mld USD, P/E 12,4 pe un EPS diluat de 7,90 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,31 %, beta 0,94, interval pe 52 de săptămâni 65,64–101,36 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 2,6 mil USD (−0,9 % an/an), profit net de 19,2 mil USD (+2,4 % an/an), EPS diluat 1,54 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 66,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 82,63 – 101,56
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,79 · lățimea benzii 20,6 %
- SMA 50 / 200
- 90,69 / 90,57
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 2,23 / 1,65
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +10,3 % | −1,1 % | +11,4 pp | — |
| 3 luni | +3,9 % | −0,5 % | +4,3 pp | — |
| 6 luni | +7,7 % | +4,4 % | +3,3 pp | — |
| De la început de an | +27,9 % | +12,3 % | +15,6 pp | — |
| 1 an | +48,0 % | +13,5 % | +34,5 pp | +25,6 % |
| 3 ani | +161,6 % | +76,4 % | +85,2 pp | +70,2 % |
| 5 ani | −1,6 % | +63,7 % | −65,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,2 mil | 4,5 mil | 3,6 mil | 2,6 mil | 2,5 mil | 2,4 mil | 2,6 mil | 2,6 mil |
| Amortizare și depreciere | -3,3 mil ≈ | 11,7 mil | -1,5 mil | -2,0 mil ≈ | -5,4 mil ≈ | 11,7 mil | -3,1 mil | -1,7 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 17,6 mil | 31,3 mil | 23,4 mil | 26,8 mil | 10,2 mil | 41,2 mil | 44,4 mil | 27,9 mil |
| Impozit pe profit | 5,3 mil | 9,9 mil | 7,0 mil | 8,0 mil | 3,1 mil | 12,3 mil | 13,0 mil | 8,7 mil |
| Profit net | 12,3 mil | 21,4 mil | 16,4 mil | 18,8 mil | 7,1 mil | 28,9 mil | 31,4 mil | 19,2 mil |
| EPS diluat | 1,08 | 1,88 ≈ | 1,45 | 1,76 | 0,67 | 2,77 ≈ | 2,92 | 1,54 |
| Flux de numerar operațional | 4,8 mil ≈ | 83,4 mil | 7,8 mil | 18,4 mil ≈ | 31,8 mil ≈ | 30,7 mil | 55,0 mil | -10,8 mil ≈ |
| Dividende plătite | — | — | — | — | — | 1,6 mil | 2,0 mil | 3,4 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 12,9 mil | 37,6 mil ≈ | 2,7 mil ≈ | 20,2 mil | 9,9 mil | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 69 din propriul istoric de 35 trimestre (min 5,8, mediană 10,3, max 19,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | 13,7 mil | 23,2 mil | 26,9 mil | 27,9 mil | 23,9 mil | 11,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +69,4 % | +16,0 % | +3,8 % | −14,1 % | −53,8 % |
| Profit net | 25,6 mil | 30,1 mil | 39,5 mil | 60,6 mil | 59,4 mil | 77,3 mil | 66,7 mil | 71,1 mil |
| Profit net an/an | +106,6 % | +17,9 % | +31,0 % | +53,4 % | −1,9 % | +30,0 % | −13,7 % | +6,6 % |
| EPS diluat | 3,06 | 3,56 | 4,66 | 6,45 | 5,29 | 6,91 | 5,93 | 6,62 |
| EPS diluat an/an | +30,8 % | +16,3 % | +30,9 % | +38,4 % | −18,0 % | +30,6 % | −14,2 % | +11,6 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | 288,7 % | 261,6 % | 221,3 % | 277,1 % | 278,6 % | 643,2 % |
| Flux de numerar liber | 25,1 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 393,6 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 743,1 mil USD
- Active totale
- 8,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 9,7 %
- ROA
- 0,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 124,9 mil | 157,0 mil | 229,2 mil | 222,8 mil | 253,1 mil | 303,2 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 17,0 mil | 23,7 mil | 26,6 mil | 27,9 mil | 23,8 mil | 11,9 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 74,5 mil | 87,3 mil | 148,7 mil | 131,5 mil | 173,6 mil | 176,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 57,9 mil | 89,6 mil | 96,9 mil | 106,9 mil | 97,1 mil | 101,5 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit net | 39,5 mil | 60,6 mil | 59,4 mil | 77,3 mil | 66,7 mil | 71,1 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 4,66 | 6,45 | 5,29 | 6,91 | 5,93 | 6,62 | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | — | — | — | 0,30 | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 864,3 mil | 2,4 mld | 257,4 mil | 269,5 mil | 200,3 mil | 393,6 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Credite | 3,1 mld | 3,7 mld | 4,8 mld | 5,6 mld | 6,0 mld | 6,7 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Active totale | 4,3 mld | 7,1 mld | 6,3 mld | 7,1 mld | 7,3 mld | 8,3 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Depozite | 3,8 mld | 6,4 mld | 5,3 mld | 5,7 mld | 6,0 mld | 7,4 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 4,0 mld | 6,6 mld | 5,7 mld | 6,4 mld | 6,6 mld | 7,5 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 340,8 mil † | 557,0 mil † | 575,9 mil † | 659,0 mil † | 729,8 mil † | 743,1 mil † | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | — | — | — | — | — | 3,1 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | — | — | 73,5 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 42 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare53
- Randamente0
- Calitate50
- Bilanț și datorie15
- Creștere37
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 77,54 – 119,52 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual77,99 – 81,64 (Mijloc 79,79)
- P/B justificat77,54 – 104,28 (Mijloc 88,94)
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului3,94 – 5,30 (Mijloc 4,52)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
- Colegi: P/E85,90 – 102,71 (Mijloc 92,77)31 firme folosite · multiplul median 11,7x · quartile 10,9x – 13,0xALLY, AUBN, BFST, BNY, BOH, BPOP, BSRR, BWFG, CFFI, CFG, CIVB, COLB, COSO, EWBC, IBCP, INBK, ISBA, JMSB, LKFN, MCHB, MTB, NTRS, OFG, OPBK, ORRF, PEBK, PEBO, RBB, STT, TCBK, UBCP
- Colegi: P/B88,26 – 119,52 (Mijloc 101,52)32 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 1,1x – 1,5xALLY, AUBN, AVBH, BFST, BOH, BPOP, BRBS, BSRR, BWFG, CFFI, CFG, CIVB, COLB, COSO, EWBC, FITB, GBCI, IBCP, INBK, ISBA, JMSB, LKFN, MTB, OFG, OPBK, ORRF, PEBK, PEBO, RBB, STT, TCBK, UBCP
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 42/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 10,2 % | 37 (față de colegi) | 19 % |
| ROA · Calitate | 1,0 % | 45 (pe interval fix) | 7 % |
| Cost / venit · Calitate | 53,9 % | 45 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 4,1 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 7,8 % | 65 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -25,6 % | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 94,0 % | 15 (pe interval fix) | 5 % |
| P/B · Evaluare | 1,3x | 58 (față de colegi) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 12,4x | 49 (față de colegi) | 12 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 0,3 % | 0 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial15/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere37/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente0/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare53/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Metropolitan Bank Holding Corp. (MCB). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 303,2 mil USD în 2025; creștere an/an -53,8 %; marjă netă 860,0 %; ROE 10,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 81,95–103,49 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 90,86 USD, prețul de 97,68 USD lasă un potențial de -7,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -7,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 42/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă a dobânzii (NIM): 4,1 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -25,6 %
- Credite / depozite: 94,0 %
- Randamentul dividendului: 0,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.
Față de mediana verticalei
State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation | 102,8 mld | 16,8 | 15,0 % | 32,6 % | +7,8 % | +36 % / +216 % |
| FITBFifth Third Bancorp | 49,4 mld | 18,4 | 9,4 % | — | −2,0 % | +26 % / +89 % |
| STTState Street Corporation | 47,2 mld | 13,9 | 13,1 % | 23,8 % | +7,3 % | +46 % / +138 % |
| MTBM&T Bank Corp | 32,4 mld | 11,7 | 10,7 % | 178,1 % | +7,5 % | +18 % / +75 % |
| NTRSNorthern Trust Corporation | 32,2 mld | 13,7 | 18,4 % | 28,8 % | −2,5 % | +36 % / +125 % |
| CFGCitizens Financial Group Inc | 27,6 mld | 13,0 | 8,9 % | 25,4 % | +5,6 % | +22 % / +142 % |
| EWBCEast West Bancorp, Inc. | 18,4 mld | 12,9 | 16,6 % | — | +4,4 % | +26 % / +113 % |
| ALLYAlly Financial Inc. | 11,8 mld | 8,8 | 9,9 % | 16,8 % | −3,3 % | −5 % / +35 % |
| BPOPPopular, Inc. | 10,1 mld | 10,7 | 15,6 % | — | indisponibil | +38 % / +115 % |
| COLBColumbia Banking System, Inc. | 8,9 mld | 12,5 | 11,0 % | 401,7 % | +18,8 % | +13 % / +40 % |
| GBCIGlacier Bancorp, Inc. | 6,5 mld | 18,6 | 8,8 % | 308,8 % | +7,5 % | +17 % / +48 % |
| BOHBank Of Hawaii Corporation | 2,8 mld | 12,3 | 13,6 % | 202,1 % | −0,1 % | +9 % / +23 % |
| OFGOFG Bancorp | 2,2 mld | 10,1 | 16,1 % | — | indisponibil | +30 % / +53 % |
| TCBKTriCo Bancshares | 1,7 mld | 12,9 | 10,4 % | 249,7 % | +4,1 % | +12 % / +57 % |
| LKFNLakeland Financial Corporation | 1,6 mld | 14,1 | 15,4 % | — | −2,1 % | +8 % / +13 % |
| PEBOPeoples Bancorp Inc. | 1,4 mld | 11,7 | 10,1 % | 136,3 % | +2,3 % | +34 % / +35 % |
| MCBMetropolitan Bank Holding Corp. | 1,2 mld | 12,4 | 10,2 % | 860,0 % | −53,8 % | +48 % / +162 % |
| BFSTBusiness First Bancshares, Inc. | 1,1 mld | 11,6 | 10,1 % | 768,0 % | +1,2 % | +27 % / +63 % |
| ORRFOrrstown Financial Services, Inc. | 890,4 mil | 10,2 | 14,8 % | 232,4 % | +36,0 % | +27 % / +89 % |
| IBCPIndependent Bank Corporation | 822,4 mil | 11,0 | 13,5 % | 218,4 % | +0,3 % | +14 % / +72 % |
| CUBBCustomers Bancorp, Inc. | 701,4 mil | 2,5 | 14,3 % | — | −14,0 % | −3 % / +9 % |
| CIVBCivista Bancshares, Inc. | 599,1 mil | 11,0 | 11,2 % | 276,9 % | −0,5 % | +27 % / +84 % |
| BWFGBankwell Financial Group, Inc. | 584,1 mil | 12,9 | 14,5 % | 1.437,5 % | +44,0 % | +60 % / +172 % |
| BSRRSierra Bancorp | 555,6 mil | 11,1 | 14,0 % | — | indisponibil | +38 % / +129 % |
| RBBRBB Bancorp | 443,9 mil | 10,8 | 7,9 % | 720,3 % | −2,4 % | +32 % / +72 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MCB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 46,21 Randament total -53 % · Pe an -53 % | 82,11 Randament total -16 % · Pe an -16 % | 124,24 Randament total 28 % · Pe an 28 % |
| 3 ani | 36,69 Randament total -62 % · Pe an -28 % | 74,10 Randament total -23 % · Pe an -9 % | 124,24 Randament total 28 % · Pe an 9 % |
| 5 ani | 29,13 Randament total -69 % · Pe an -21 % | 66,88 Randament total -30 % · Pe an -7 % | 124,24 Randament total 29 % · Pe an 5 % |
- P/E la ieșire± 18,53
- Marja netă± 12,97
- Creșterea anuală a veniturilor± 11,71
- Diluare anuală± 1,09
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Metropolitan Bank Holding Corp. este holding-ul bancar al Metropolitan Commercial Bank, o bancă comercială din New York care se concentrează pe firme de talie medie, pe clienți din imobiliare și pe entități publice din zona metropolitană New York. La 31 decembrie 2025 activele totalizau 8,3 miliarde de dolari, iar în trimestrul al treilea din 2026 marja netă a dobânzii a crescut la 4,36%, ceea ce arată o expansiune a rentabilității dacă condițiile de finanțare rămân favorabile 13.
SWOT
Puncte tari
- Baza de depozite stabilă, construită pe relații de lungă durată cu clienții și pe segmente nișate, susține finanțarea fără o rețea mare de sucursale 1.
- Capitalizare și lichiditate solide, cu un nivel de capital care depășește cerințele reglementare și cu lichiditate disponibilă ridicată 3.
- Experiență profundă în sectorul sănătății și în creditarea imobiliară din New York, cu echipe specializate 1.
Puncte slabe
- Concentrarea geografică în zona New York face banca vulnerabilă la o eventuală slăbire economică locală 1.
- Portofoliul este dominat de credite mari, greu de lichidat în caz de nerambursare, ceea ce crește riscul de pierdere 1.
- Expunerea mare la sectorul sănătății, în special la unitățile de îngrijire, concentrează riscul într-un singur domeniu 1.
Oportunități
- Extinderea în alte piețe din SUA, în special în sudul Floridei, poate deschide noi surse de clienți 12.
- Creșterea relațiilor cu clienții existenți, prin transformarea lor în clienți de retail complet, ar putea consolida depozitele 1.
- Un mediu de dobânzi stabil ar putea susține în continuare expansiunea marjei dobânzii 3.
Amenințări
- Reglementările privind chiriile din New York ar putea reduce veniturile din portofoliul multifamilial 1.
- O deteriorare a economiei sau a pieței imobiliare ar putea crește nerambursările și pierderile din credite 1.
- Concurența puternică pentru depozite ar putea presa costurile de finanțare și marjele 1.
Riscuri
- Concentrarea pe credite imobiliareridicat
Portofoliul este dominat de credite CRE și C&I, care au un risc mai mare decât creditele ipotecare rezidențiale, iar o criză imobiliară ar putea afecta serios rezultatele 1.
- Reglementarea chiriilor în New Yorkridicat
Măsurile care limitează creșterea chiriilor la proprietățile reglementate ar putea afecta capacitatea debitorilor de a plăti și valoarea garanțiilor 1.
- Adecvarea provizioanelormediu
Provizionul pentru pierderi de credit depinde de modele și prognoze externe, iar o insuficiență ar putea reduce semnificativ profitul 1.
- Dobânzile și politica monetarămediu
Schimbările de politică monetară pot modifica venitul net din dobânzi și valoarea titlurilor cu scadență lungă 1.
- Expunerea la sectorul sănătățiimediu
O parte importantă a creditelor merge către unități de îngrijire, expunere care ar putea deveni problematică dacă sectorul se deteriorează 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Marja netă a dobânzii a crescut vizibil în trimestrul al treilea din 2026, iar profitul pe acțiune a urcat față de trimestrele anterioare, ceea ce arată o tendință pozitivă dacă aceasta se menține 3.
- Baza de depozite a crescut rapid și lichiditatea este ridicată, ceea ce ar putea sprijini expansiunea creditelor dacă cererea rămâne solidă 23.
- Capitalul solid și anunțarea unui program de răscumpărare de acțiuni și a unei majorări de dividend pot semnala încredere în perspectiva băncii 23.
Ce ar strica teza
- Concentrarea pe imobiliare comerciale și pe zona New York face banca vulnerabilă dacă piața locală se înrăutățește 1.
- Reglementările privind chiriile și riscurile de credit pe segmentul C&I ar putea reduce rentabilitatea pe termen mediu 1.
- Creșterea rapidă a creditelor și a depozitelor ar putea pune presiune pe calitatea activelor dacă standardele de creditare se relaxează 13.
De urmărit
- Evoluția marjei nete a dobânzii și a costului fondurilorQ4 2026
- Nivelul creditelor neperformante și al provizioanelorQ4 2026
- Ritmul de execuție al programului de răscumpărare de acțiuni2027
- Deschiderea centrului din West Palm Beach și rezultatele din Florida2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Banca oferă produse de creditare comercială, în special credite CRE și C&I, dar și servicii de cash management, soluții pentru entități guvernamentale și școli charter, servicii pentru tranzacții imobiliare și conturi escrow pentru programul EB-5 1. Modelul de finanțare se bazează pe depozite atrase prin relații cu clienții, nu pe o rețea mare de sucursale, iar la sfârșitul lui 2025 existau șapte centre bancare, numărul crescând la opt până la mijlocul lui 2026 12. Strategia urmărește creșterea organică a relațiilor cu clienții existenți și atragerea de clienți noi cu credite de regulă între 3 și 40 de milioane de dolari 1.
Activitatea de creditare este dominată de imobiliarele comerciale, inclusiv multifamiliale, și de creditele comerciale, cu o expunere semnificativă la sectorul sănătății, în special la unitățile de îngrijire pe termen lung 1. Depozitele provin din mai multe verticale: clienți cu credite, clienți de retail, cash management corporativ, entități municipale, programul EB-5 și servicii de escrow 1. Pe partea de capital, banca se încadrează la nivelul «bine capitalizată», iar în trimestrul al treilea din 2026 a fost anunțată o majorare a dividendului trimestrial 23.
Structura veniturilor depinde în principal de venitul net din dobânzi, care a crescut în trimestrul al treilea din 2026 pe fondul creșterii soldului mediu al creditelor și al unei dobânzi mai mici la fondurile atrase 3. Veniturile din comisioane sunt reduse în comparație cu cele din dobânzi 3. Banca a ieșit din activitatea cu active digitale și din afacerea GPG BaaS, ceea ce a redus expunerea la segmentele mai volatile 1.
Segmente
Credite comerciale imobiliare (CRE)
Creditele CRE, inclusiv multifamiliale și credite pentru clădiri ocupate de proprietar, reprezintă cea mai mare parte a portofoliului și au fost motorul creșterii creditelor în trimestrul al treilea din 2026 13.
Piața în context
Piața principală este zona metropolitană New York, cu o economie diversificată în servicii, comerț, finanțe, tehnologie și construcții și un segment semnificativ de firme de talie medie, definite de venituri între 5 și 400 de milioane de dolari 1. Banca a extins prezența în sudul Floridei printr-un birou de credite și un centru planificat în West Palm Beach 1.
Concurența este intensă, banca competind cu bănci comunitare, regionale și mari, dar și cu companii nebancare de finanțare comercială 1. Dependența de economia New York este un factor de risc structural, deoarece o parte mare a activității este concentrată în acea zonă 1.
Tendințe
- Creșterea marjei dobânziivânt din spate
Marja netă a dobânzii a crescut în trimestrul al treilea din 2026 pe fondul randamentelor mai mari ale creditelor și al costului mai mic al fondurilor, ceea ce ar putea susține câștigurile dacă mediul de dobânzi rămâne stabil 3.
- Presiunea din imobiliarele comercialevânt din față
Concentrarea mare pe creditele CRE și multifamiliale face banca sensibilă la scăderea valorilor imobiliare și la reglementările privind chiriile în New York, ceea ce ar putea crește costul riscului 1.
- Politica monetară și dobânzilemixt
Modificările politicii monetare pot influența venitul net din dobânzi și valoarea titlurilor cu scadență lungă, efect care poate fi mai mare dacă dobânzile cresc din nou 1.
- Creșterea depozitelor și lichiditateavânt din spate
Depozitele au crescut semnificativ în 2026, iar lichiditatea disponibilă acoperă o parte mare a depozitelor neasigurate, ceea ce oferă flexibilitate dacă finanțarea se modifică 23.
Poziția concurențială
Banca concurează pentru credite și depozite cu bănci comerciale, asociații de economisire, uniuni de credit, companii de finanțare și fonduri de pensii, multe dintre acestea având resurse mai mari 1. Concurența pentru depozite se bazează adesea pe preț, ceea ce ar putea presa marjele 1.
Diferențierea băncii vine din accesibilitate, produse adaptate, disciplină în acordarea creditelor și viteză de decizie, cu accent pe clienții subserviți de marile instituții financiare 1.
- Bănci comerciale regionale și mari din New York
Concurează pentru credite comerciale și depozite în aceeași zonă metropolitană, adesea cu limite de creditare și resurse mai mari 1.
- Companii nebancare de finanțare comercială
Competiție la nivel național pentru credite comerciale, fără obligațiile reglementare ale băncilor 1.
- Uniuni de credit și bănci comunitare
Concurează pentru clienții de retail și pentru depozite din comunitățile locale 1.
- Fonduri mutuale și societăți de brokeraj
Concurează pentru fondurile clienților prin produse de economisire și investiții alternative 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent20 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent21 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 iul. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 iun. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent29 apr. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent21 apr. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Metropolitan Bank Holding Corp. · 20 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Metropolitan Bank Holding Corp. · 31 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Metropolitan Bank Holding Corp. · 20 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.