olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Sierra Bancorp BSRR
State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)
Sierra Bancorp este holding-ul bancar al Bank of the Sierra, o bancă comercială cu rețea de sucursale în centrul și sudul Californiei, cu active consolidate de 3,8 miliarde USD la finalul lui 2025. În trimestrul al treilea din 2026 banca a raportat profit record, susținut de marja dobânzii nete și de reducerea costului fondurilor, ceea ce atrage atenția asupra modelului său de finanțare bazat pe depozite.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Sierra Bancorp (BSRR) costa 42,85 USD (+2,00 % într-o zi), cu capitalizare 555,6 mil USD, P/E 11,1 pe un EPS diluat de 3,88 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,43 %, beta 0,80, interval pe 52 de săptămâni 28,59–42,92 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): profit net de 15,3 mil USD (+57,6 % an/an), EPS diluat 1,18 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,7
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 37,82 – 43,74
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,85 · lățimea benzii 14,5 %
- SMA 50 / 200
- 40,31 / 38,34
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,75 / 0,53
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +8,8 % | −1,1 % | +9,9 pp | — |
| 3 luni | +5,2 % | −0,5 % | +5,7 pp | — |
| 6 luni | +16,3 % | +4,4 % | +11,9 pp | — |
| De la început de an | +31,1 % | +12,3 % | +18,8 pp | — |
| 1 an | +48,4 % | +13,5 % | +34,9 pp | +23,6 % |
| 3 ani | +132,0 % | +76,4 % | +55,6 pp | +74,0 % |
| 5 ani | +62,7 % | +63,7 % | −1,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | — | 5,9 mil | — | — | — | 6,0 mil | — |
| Amortizare și depreciere | -18,0 mii | -134,0 mii | -15,0 mii ≈ | 1,7 mil ≈ | -1,8 mil | -19,0 mii | 12,0 mii ≈ | 1,5 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 12,7 mil | 11,3 mil | — | — | — | — | — | — |
| Profit înainte de impozit | 12,6 mil | 12,3 mil | 14,2 mil | 12,7 mil | 17,1 mil | 16,7 mil | 13,3 mil | 19,8 mil |
| Impozit pe profit | 2,2 mil | 3,2 mil | 3,6 mil | 3,0 mil | 4,2 mil | 4,2 mil | 3,4 mil | 4,5 mil |
| Profit net | 10,4 mil | 9,1 mil | 10,6 mil | 9,7 mil | 12,9 mil | 12,5 mil | 9,9 mil | 15,3 mil |
| EPS diluat | 0,72 | 0,65 | 0,78 | 0,72 | 0,97 ≈ | 0,96 | 0,77 | 1,18 |
| Flux de numerar operațional | 22,1 mil | 40,6 mil | -35,9 mil ≈ | 14,9 mil ≈ | 14,0 mil | 11,1 mil | 5,5 mil ≈ | 21,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 251,0 mii | 385,0 mii | 451,0 mii ≈ | 244,0 mii ≈ | 452,0 mii | 83,0 mii | 46,0 mii ≈ | 701,0 mii ≈ |
| Dividende plătite | 3,5 mil | 3,5 mil | 3,4 mil ≈ | 3,4 mil ≈ | 3,4 mil | 3,4 mil | 3,4 mil ≈ | 3,5 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 7,2 mil | 14,3 mil | 4,0 mil ≈ | 6,0 mil ≈ | 7,5 mil | 9,9 mil | 5,0 mil ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 63 din propriul istoric de 40 trimestre (min 7,1, mediană 10,2, max 20,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 29,7 mil | 36,0 mil | 35,4 mil | 43,0 mil | 33,7 mil | 34,8 mil | 40,6 mil | 42,3 mil |
| Profit net an/an | +51,9 % | +21,2 % | −1,4 % | +21,4 % | −21,7 % | +3,5 % | +16,4 % | +4,4 % |
| EPS diluat | 1,92 | 2,33 | 2,32 | 2,80 | 2,24 | 2,36 | 2,82 | 3,11 |
| EPS diluat an/an | +41,2 % | +21,4 % | −0,4 % | +20,7 % | −20,0 % | +5,4 % | +19,5 % | +10,3 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 27,3 mil | 46,0 mil | 37,1 mil | 52,3 mil | 32,3 mil | 51,8 mil | 56,0 mil | 32,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 135,6 mil USD
- Datorie financiară
- 403,0 mil USD
- Datorie netă
- 267,4 mil USD
- Capitaluri proprii
- 364,9 mil USD
- Active totale
- 3,8 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,10x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 11,7 %
- ROA
- 1,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 104,8 mil | 109,0 mil | 109,6 mil | 112,4 mil | 120,0 mil | 124,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 26,2 mil | 28,1 mil | 30,8 mil | 30,4 mil | 31,5 mil | 30,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 75,9 mil | 83,6 mil | 84,8 mil | 92,7 mil | 92,9 mil | 92,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 46,5 mil | 57,2 mil | 44,9 mil | 46,5 mil | 53,9 mil | 56,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | 35,4 mil | 43,0 mil | 33,7 mil | 34,8 mil | 40,6 mil | 42,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,32 | 2,80 | 2,24 | 2,36 | 2,82 | 3,11 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,80 | 0,87 | 0,92 | 0,92 | 0,94 | 1,00 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 71,4 mil | 257,5 mil | 77,1 mil | 78,6 mil | 100,7 mil | 135,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Credite | 2,4 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | 3,2 mld | 3,4 mld | 3,6 mld | 3,7 mld | 3,6 mld | 3,8 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Depozite | 2,6 mld | 2,8 mld | 2,8 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 182,0 mil | 106,9 mil | 328,2 mil | 387,6 mil | 108,9 mil | 353,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 49,1 mil | 49,2 mil | 49,3 mil | 49,4 mil | 49,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,9 mld | 3,0 mld | 3,3 mld | 3,4 mld | 3,3 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 343,9 mil † | 362,5 mil † | 303,6 mil † | 338,1 mil † | 357,3 mil † | 364,9 mil † | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 12,2 mil | 13,2 mil | 13,9 mil | 13,7 mil | 13,6 mil | 13,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 2,6 mil | 5,2 mil | 5,2 mil | 8,9 mil | 15,8 mil | 31,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 62 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 555,6 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie48
- Creștere96
- Calitate65
- Randamente41
- Evaluare52
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,14 – 55,43 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual30,25 – 31,63 (Mijloc 30,93)
- P/B justificat41,22 – 55,43 (Mijloc 47,28)
- Dividende actualizate (DDM)13,14 – 17,67 (Mijloc 15,07)
- Colegi: P/E42,90 – 52,13 (Mijloc 49,65)33 firme folosite · multiplul median 12,8x · quartile 11,1x – 13,4xACNB, ALLY, ASB, AUBN, BANR, BNY, BWFG, CFG, COFS, COSO, EFSI, EWBC, FBP, FHB, FUSB, FVCB, GABC, HTH, ISBA, JMSB, MNSB, MTB, MYFW, NTRS, NWFL, OFG, OPBK, PEBK, STT, TCBI, TCBK, WAL, WTFC
- Colegi: P/B30,74 – 41,52 (Mijloc 35,67)34 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 1,1x – 1,5xACNB, ALLY, ASB, AUBN, AVBH, BANR, BWFG, CFG, COFS, COSO, EFSI, EWBC, FBP, FHB, FITB, FUSB, FVCB, GABC, GBCI, HTH, ISBA, JMSB, MNSB, MTB, MYFW, NWFL, OFG, OPBK, PEBK, STT, TCBI, TCBK, WAL, WTFC
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 62/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 14,0 % | 82 (față de colegi) | 21 % |
| ROA · Calitate | 1,4 % | 69 (pe interval fix) | 8 % |
| Cost / venit · Calitate | 57,8 % | 29 (pe interval fix) | 13 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 3,4 % | 76 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 11,6 % | 96 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 80,6 % | 48 (pe interval fix) | 5 % |
| P/B · Evaluare | 1,5x | 28 (față de colegi) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,1x | 77 (față de colegi) | 13 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 2,4 % | 41 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial48/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial96/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate65/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente41/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare52/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SIERRA BANCORP (BSRR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 124,7 mil USD în 2025; ROE 14,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 30,74–41,52 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 35,67 USD, prețul de 42,85 USD lasă un potențial de -16,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -20,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 62/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROE: 14,0 %
- Marja netă a dobânzii (NIM): 3,4 %
- CAGR EPS 3 ani: 11,6 %
- P/E (TTM): 11,1x
Ce o infirmă
- Cost / venit: 57,8 %
- P/B: 1,5x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, Rata creditelor neperformante, Costul riscului.
Față de mediana verticalei
State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation | 102,8 mld | 16,8 | 15,0 % | 32,6 % | +7,8 % | +36 % / +216 % |
| FITBFifth Third Bancorp | 49,4 mld | 18,4 | 9,4 % | — | −2,0 % | +26 % / +89 % |
| STTState Street Corporation | 47,2 mld | 13,9 | 13,1 % | 23,8 % | +7,3 % | +46 % / +138 % |
| MTBM&T Bank Corp | 32,4 mld | 11,7 | 10,7 % | 178,1 % | +7,5 % | +18 % / +75 % |
| NTRSNorthern Trust Corporation | 32,2 mld | 13,7 | 18,4 % | 28,8 % | −2,5 % | +36 % / +125 % |
| CFGCitizens Financial Group Inc | 27,6 mld | 13,0 | 8,9 % | 25,4 % | +5,6 % | +22 % / +142 % |
| EWBCEast West Bancorp, Inc. | 18,4 mld | 12,9 | 16,6 % | — | +4,4 % | +26 % / +113 % |
| ALLYAlly Financial Inc. | 11,8 mld | 8,8 | 9,9 % | 16,8 % | −3,3 % | −5 % / +35 % |
| WTFCWintrust Financial Corp | 10,5 mld | 11,9 | 12,9 % | 347,5 % | +5,9 % | +16 % / +82 % |
| WALWestern Alliance Bancorporation | 8,5 mld | 8,7 | 13,3 % | 436,5 % | +99,7 % | −3 % / +55 % |
| GBCIGlacier Bancorp, Inc. | 6,5 mld | 18,6 | 8,8 % | 308,8 % | +7,5 % | +17 % / +48 % |
| ASBAssociated Banc-Corp | 5,8 mld | 10,8 | 10,2 % | — | −11,0 % | +19 % / +77 % |
| TCBITexas Capital Bancshares Inc | 4,5 mld | 13,4 | 10,2 % | — | indisponibil | +18 % / +93 % |
| FBPFirst Bancorp | 4,1 mld | 11,2 | 19,5 % | 29,0 % | +2,4 % | +34 % / +77 % |
| FHBFirst Hawaiian, Inc. | 3,1 mld | 11,6 | 9,9 % | 30,3 % | +8,9 % | +4 % / +32 % |
| BANRBanner Corporation | 2,6 mld | 12,2 | 10,0 % | — | indisponibil | +14 % / +59 % |
| OFGOFG Bancorp | 2,2 mld | 10,1 | 16,1 % | — | indisponibil | +30 % / +53 % |
| HTHHilltop Holdings Inc. | 2,1 mld | 15,7 | 6,6 % | — | indisponibil | +10 % / +28 % |
| GABCGerman American Bancorp, Inc. | 1,9 mld | 13,4 | 12,5 % | 28,2 % | +37,8 % | +28 % / +76 % |
| TCBKTriCo Bancshares | 1,7 mld | 12,9 | 10,4 % | 249,7 % | +4,1 % | +12 % / +57 % |
| ACNBAcnb Corporation | 686,6 mil | 12,8 | 13,3 % | 27,1 % | +45,1 % | +39 % / +73 % |
| BWFGBankwell Financial Group, Inc. | 584,1 mil | 12,9 | 14,5 % | 1.437,5 % | +44,0 % | +60 % / +172 % |
| COFSChoiceOne Financial Services, Inc. | 562,5 mil | 10,4 | 12,0 % | 42,0 % | +63,6 % | +24 % / +50 % |
| BSRRSierra Bancorp | 555,6 mil | 11,1 | 14,0 % | — | indisponibil | +48 % / +132 % |
| NWFLNorwood Financial Corp | 398,9 mil | 12,7 | 11,2 % | 338,1 % | +8,1 % | +28 % / +32 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BSRR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026).
Pe scurt
Sierra Bancorp este holding-ul bancar al Bank of the Sierra, o bancă comercială cu rețea de sucursale în centrul și sudul Californiei, cu active consolidate de 3,8 miliarde USD la finalul lui 2025. În trimestrul al treilea din 2026 banca a raportat profit record, susținut de marja dobânzii nete și de reducerea costului fondurilor, ceea ce atrage atenția asupra modelului său de finanțare bazat pe depozite.
SWOT
Puncte tari
- Banca are o poziție de lider local în județul Tulare și o bază de depozite fără dobândă relativ mare, ceea ce îi susține marja dobânzii. Rezultatele recente arată o eficiență operațională în creștere și o rentabilitate ridicată a capitalului.
- Calitatea activelor s-a îmbunătățit în 2026, cu scăderea creditelor neperformante și a creditelor restante, ceea ce reduce riscul de pierderi viitoare.
- Capitalizarea băncii rămâne solidă, iar indicatorul de levier al băncii filiale se află la un nivel confortabil față de cerințele de reglementare.
Puncte slabe
- Portofoliul de credite este concentrat pe imobiliare comerciale și pe finanțările ipotecare, ceea ce face banca vulnerabilă la schimbări în aceste sectoare.
- Activitatea geografică este limitată în principal la California, ceea ce reduce diversificarea față de băncile cu rețea națională.
- Un credit agricol mare a generat pierderi semnificative în 2025 și o provizionare suplimentară în 2026, ceea ce arată sensibilitatea rezultatelor la câteva expuneri individuale.
Oportunități
- Dacă activitatea de creditare comercială continuă să crească, banca ar putea compensa scăderea portofoliului de finanțări ipotecare.
- Reducerea costului depozitelor oferă spațiu pentru a menține marja dobânzii chiar și în condiții de piață mai dificile.
- Consolidarea din sectorul bancar regional ar putea deschide oportunități de achiziții, așa cum banca a făcut în trecut.
Amenințări
- Concurența puternică din partea băncilor mari și a fintech-urilor ar putea presa marjele și costurile de atragere a depozitelor.
- O recesiune economică în California sau o criză în sectorul imobiliar comercial ar putea crește rapid pierderile din credite.
- Schimbările în reglementarea bancară sau în politica monetară ar putea modifica condițiile de funcționare și costurile de conformitate.
Riscuri
- Concentrarea expunerii imobiliareridicat
Credite comerciale imobiliare cu expuneri mari în retail și în ospitalitate ar putea genera pierderi dacă piața din California se deteriorează.
- Credite agricole individualemediu
Pierderi semnificative au apărut din câteva credite agricole individuale, iar astfel de cazuri ar putea afecta din nou rezultatele trimestriale.
- Volatilitatea portofoliului ipotecarmediu
Soldurile de depozit ipotecar pot scădea rapid, așa cum s-a văzut în 2026, ceea ce ar putea reduce veniturile din dobânzi.
- Costul depozitelor și lichiditateamediu
O parte importantă a depozitelor este neasigurată, iar retragerile în masă ar putea pune presiune pe lichiditate dacă încrederea în bănci scade.
- Riscuri operaționale și ciberneticescăzut
Erorile operaționale, fraudele sau incidentele de securitate cibernetică ar putea afecta clienții și reputația băncii.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Profitul record din trimestrul al treilea 2026, susținut de marja dobânzii nete în creștere, arată că modelul de depozite ieftine și de credite comerciale poate genera rezultate solide 3.
- Calitatea activelor s-a îmbunătățit, iar capitalizarea rămâne confortabilă, ceea ce oferă spațiu pentru a susține creșterea creditării.
- Dacă activitatea de creditare comercială rămâne la nivelurile recente, banca ar putea compensa scăderea portofoliului ipotecar și ar putea menține creșterea profitului.
Ce ar strica teza
- Scăderea soldurilor de depozit ipotecar a redus volumul total de credite, iar creșterea profitului a fost în parte rezultatul unor factori nerecurenți, cum ar fi recuperările de dobândă și eliberarea de provizioane.
- Expunerea mare la imobiliarul comercial din California ar putea deveni o sursă de pierderi dacă ciclul economic se înrăutățește.
- Concurența din piața bancară californiană ar putea limita creșterea marjelor, mai ales dacă costul depozitelor începe să crească din nou.
De urmărit
- Evoluția soldurilor de depozit ipotecar și a creditelor comerciale noiQ4 2026
- Marja dobânzii nete și costul total al depozitelorQ1 2027
- Nivelul provizioanelor pentru pierderi din crediteQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026).
Afacerea
Sierra Bancorp este o societate holding de bancă înregistrată în California, cu sediul în Porterville, care deține integral Bank of the Sierra, o bancă statală din California. Activitatea de bază constă în acordarea de credite și atragerea de depozite de la persoane fizice și companii. La 31 decembrie 2025, depozitele totale erau de 2,9 miliarde USD, practic neschimbate față de anul precedent 1. Banca operă 34 de sucursale cu servicii complete în Valea San Joaquin de Sud, pe Coasta Centrală, în Ventura County și în comunități învecinate 1.
Structura creditelor este dominată de garanțiile imobiliare, care reprezentau 72,0% din portofoliu, urmate de creditele de depozit ipotecar (mortgage warehouse) cu 20,3% 1. Compania a crescut în principal organic, dar a efectuat și patru achiziții de bănci întregi între 2000 și 2017 1. Prin urmare, banca este expusă concentrat la sectorul imobiliar comercial, fiind un factor de care investitorii trebuie să țină cont.
Pe partea de finanțare, depozitele fără dobândă reprezentau 35,4% din totalul depozitelor la 30 septembrie 2026, iar costul total al depozitelor a scăzut la 1,19% în trimestrul al treilea din 2026 3. Această structură contribuie direct la marja dobânzii nete și la profitabilitatea băncii.
Segmente
Credite de depozit ipotecar
Liniile de finanțare pentru companiile de ipotecare reprezintă a doua categorie de credite ca pondere, cu o utilizare care a crescut în 2025 1. Portofoliul a scăzut însă în 2026, odată cu reducerea soldurilor de depozit ipotecar cu 158,0 milioane USD față de finalul lui 2025 3.
Depozite
Depozitele clienților sunt principala sursă de finanțare a băncii și susțin marja dobânzii nete, care a ajuns la 3,91% în trimestrul al treilea din 2026 3. Banca raportează o scădere a costului de finanțare față de anul anterior, ceea ce îi permite să mențină avantajul de cost.
Piața în context
În județul Tulare, sediul său principal, banca era pe primul loc la cota de depozite, cu 21,6% din totalul depozitelor la 30 iunie 2025 1. Această poziție locală puternică este un avantaj, dar piața generală rămâne competitivă, iar presiunile asupra costurilor de finanțare pot afecta rezultatele dacă se schimbă.
Tendințe
- Reducerea soldurilor de credite ipotecarevânt din față
Soldurile de depozit ipotecar au scăzut cu 158,0 milioane USD până la 30 septembrie 2026, ceea ce a redus volumul total de credite 3. Această contracție ar putea afecta veniturile din dobânzi dacă nu este compensată de creșterea creditelor comerciale.
- Creșterea activității de creditare comercialevânt din spate
Banca a acordat noi credite de 123,7 milioane USD în trimestrul al treilea din 2026, cel mai mare nivel trimestrial din ultimii ani, susținut de creditele comerciale imobiliare 3. Dacă această activitate se menține, ar putea compensa scăderea portofoliului ipotecar.
- Concentrarea expunerii la imobiliare comercialămixt
Ponderea mare a creditelor comerciale imobiliare și a celor din ospitalitate face ca banca să fie sensibilă la ciclul imobiliar din California. O deteriorare a acestui sector ar putea crește pierderile din credite, așa cum s-a văzut în 2025 la un singur credit agricol 1.
Poziția concurențială
Sectorul bancar din California este foarte competitiv, iar consolidarea din industrie a crescut presiunea concurențială. Pe lângă băncile mari, concurează cu societăți financiare nebancare, companii fintech, uniuni de credit și societăți de leasing sau asigurări care oferă alternative la produsele bancare tradiționale 1.
Banca își menține avantajul prin produse flexibile, servicii personalizate pentru comunitate și investiții în canale digitale. Băncile mari au însă avantaje de capitalizare și de bugete de publicitate, iar sucursalele regionale ale acestora pot oferi servicii pe care Bank of the Sierra nu le furnizează direct 1.
- Wells FargoWFC
Cea mai mare cotă de depozite în orașele unde operează Bank of the Sierra, potrivit datelor FDIC citate de companie.
- Bank of AmericaBAC
Al doilea jucător ca pondere a depozitelor în piața locală, cu rețea largă de sucursale.
- JPMorgan ChaseJPM
Competitor major cu resurse mari pentru publicitate și pentru finanțarea unor credite de valoare ridicată.
- U.S. BankUSB
Bancă națională cu cotă mai mică în piața locală, dar prezentă în mai multe orașe unde activează Sierra Bancorp.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent04 nov. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport trimestrial30 oct. 2026
- Raport curent26 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 sept. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent27 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 iul. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent27 iul. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 iul. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Sierra Bancorp · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Sierra Bancorp · 31 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Sierra Bancorp · 26 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.