olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
First Hawaiian, Inc. FHB
State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)
First Hawaiian, Inc. este holding-ul bancar al First Hawaiian Bank, cea mai mare bancă cu sediul în Hawaii după credite și venit net, cu rețea în Hawaii, Guam și Saipan. Compania aduce în prim-plan o combinare cu TriCo Bancshares și o presiune recentă pe costuri și provizioane, care ar putea modela profitabilitatea în perioada următoare.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea First Hawaiian, Inc. (FHB) costa 25,87 USD (+1,93 % într-o zi), cu capitalizare 3,1 mld USD, P/E 11,6 pe un EPS diluat de 2,23 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,02 %, beta 0,86, interval pe 52 de săptămâni 23,39–30,34 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 230,2 mil USD (+1,7 % an/an), profit net de 63,7 mil USD (−13,7 % an/an), EPS diluat 0,52 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 56,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 24,30 – 26,09
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,88 · lățimea benzii 7,1 %
- SMA 50 / 200
- 25,34 / 26,53
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,08 / -0,00
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +3,3 % | −1,1 % | +4,4 pp | — |
| 3 luni | −6,8 % | −0,5 % | −6,4 pp | — |
| 6 luni | −6,3 % | +4,4 % | −10,7 pp | — |
| De la început de an | +2,3 % | +12,3 % | −10,1 pp | — |
| 1 an | +6,0 % | +13,5 % | −7,5 pp | +26,7 % |
| 3 ani | +34,7 % | +76,4 % | −41,7 pp | +76,9 % |
| 5 ani | −10,0 % | +63,7 % | −73,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 188,1 mil | 211,0 mil | 217,5 mil | 226,4 mil | 225,9 mil | 220,3 mil | 231,3 mil | 230,2 mil |
| Amortizare și depreciere | -14,8 mil | 8,4 mil | 9,4 mil ≈ | 7,9 mil ≈ | -9,6 mil | 8,4 mil | 7,5 mil ≈ | 7,2 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 64,7 mil | 76,9 mil | 88,1 mil | 96,1 mil | 93,1 mil | 87,5 mil | 95,2 mil | 49,9 mil |
| Impozit pe profit | 12,2 mil | 17,7 mil | 14,9 mil | 22,3 mil | 23,1 mil | 19,7 mil | 21,9 mil | -13,9 mil |
| Profit net | 52,5 mil | 59,2 mil | 73,2 mil | 73,8 mil | 69,9 mil | 67,8 mil | 73,4 mil | 63,7 mil |
| EPS diluat | 0,41 ≈ | 0,47 | 0,58 | 0,59 | 0,56 ≈ | 0,55 | 0,60 | 0,52 |
| Flux de numerar operațional | 113,8 mil | 36,7 mil | 136,4 mil ≈ | 57,1 mil ≈ | 104,9 mil | 159,7 mil | 13,2 mil ≈ | 106,8 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 11,4 mil | 8,1 mil | 11,2 mil ≈ | 7,6 mil ≈ | 4,9 mil | 4,3 mil | 5,5 mil ≈ | 5,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 33,1 mil | 32,9 mil | 33,6 mil ≈ | 32,3 mil ≈ | 32,2 mil | 33,1 mil | 31,7 mil ≈ | 31,6 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 25,0 mil | 25,0 mil ≈ | 24,0 mil ≈ | 26,0 mil | 32,0 mil | 0 ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 23 din propriul istoric de 40 trimestre (min 8,3, mediană 13,0, max 22,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 745,3 mil | 765,9 mil | 733,1 mil | 715,5 mil | 793,1 mil | 836,9 mil | 808,5 mil | 880,8 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +2,8 % | −4,3 % | −2,4 % | +10,8 % | +5,5 % | −3,4 % | +8,9 % |
| Profit net | 264,4 mil | 284,4 mil | 185,8 mil | 265,7 mil | 265,7 mil | 235,0 mil | 230,1 mil | 276,3 mil |
| Profit net an/an | +43,9 % | +7,6 % | −34,7 % | +43,1 % | −0,0 % | −11,6 % | −2,1 % | +20,0 % |
| EPS diluat | 1,93 | 2,13 | 1,43 | 2,05 | 2,08 | 1,84 | 1,79 | 2,20 |
| EPS diluat an/an | +46,2 % | +10,4 % | −32,9 % | +43,4 % | +1,5 % | −11,5 % | −2,7 % | +22,9 % |
| netă % | 35,5 % | 37,1 % | 25,3 % | 37,1 % | 33,5 % | 28,1 % | 28,5 % | 31,4 % |
| Flux de numerar liber | 315,5 mil | 267,2 mil | 176,1 mil | 396,7 mil | 417,3 mil | 239,0 mil | 288,7 mil | 303,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,5 mld USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -1,5 mld USD
- Capitaluri proprii
- 2,8 mld USD
- Active totale
- 24,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 10,3 %
- ROA
- 1,2 %
- Marja FCF
- 34,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 535,7 mil | 530,6 mil | 613,5 mil | 636,1 mil | 622,7 mil | 663,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 197,4 mil | 184,9 mil | 179,5 mil | 200,8 mil | 185,8 mil | 217,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 367,7 mil | 405,5 mil | 440,5 mil | 501,1 mil | 501,2 mil | 499,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 243,7 mil | 349,0 mil | 351,2 mil | 309,2 mil | 292,6 mil | 354,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | 185,8 mil | 265,7 mil | 265,7 mil | 235,0 mil | 230,1 mil | 276,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,43 | 2,05 | 2,08 | 1,84 | 1,79 | 2,20 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,04 | 1,04 | 1,04 | 1,04 | 1,04 | 1,04 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,0 mld | 1,3 mld | 526,6 mil | 1,7 mld | 1,2 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Credite | 13,1 mld | 12,8 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 25 feb. 2022verificat |
| Active totale | 22,7 mld | 25,0 mld | 24,6 mld | 24,9 mld | 23,8 mld | 24,0 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Depozite | 19,2 mld | 21,8 mld | 21,7 mld | 21,3 mld | 20,3 mld | 20,5 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | — | 75,0 mil | 500,0 mil | 250,0 mil | 0 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 mai 2023verificat |
| Datorii totale | 19,9 mld | 22,3 mld | 22,3 mld | 22,4 mld | 21,2 mld | 21,2 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,7 mld † | 2,7 mld † | 2,3 mld † | 2,5 mld † | 2,6 mld † | 2,8 mld † | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 135,1 mil | 134,1 mil | 132,6 mil | 132,6 mil | 132,8 mil | 131,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 5,0 mil | 75,0 mil | 9,5 mil | — | 40,0 mil | 100,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 48 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Randamente91
- Creștere24
- Evaluare74
- Calitate34
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,67 – 33,17 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual22,95 – 23,99 (Mijloc 23,46)
- P/B justificat21,97 – 29,55 (Mijloc 25,20)
- Dividende actualizate (DDM)13,67 – 18,38 (Mijloc 15,68)
- Colegi: P/E24,98 – 31,10 (Mijloc 27,98)33 firme folosite · multiplul median 12,5x · quartile 11,2x – 13,9xALLY, BFST, BNY, BOTJ, BSRR, BWFG, CBSH, CFFI, CFG, CIVB, COFS, COLB, EWBC, FBP, FCCO, FVCB, FXNC, HTH, IBCP, INBK, LKFN, MTB, MVBF, NTRS, ORRF, PEBO, RBB, SBFG, STT, TCBI, UVSP, WASH, WTFC
- Colegi: P/B25,42 – 33,17 (Mijloc 29,89)33 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 1,1x – 1,4xALLY, AVBH, BCML, BFST, BOTJ, BSRR, BWFG, CBFV, CBSH, CFFI, CFG, CIVB, COFS, COLB, EWBC, FCCO, FITB, FVCB, FXNC, HTH, IBCP, INBK, MTB, MVBF, ORRF, PEBO, RBB, SBFG, STT, TCBI, UVSP, WASH, WTFC
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 48/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 9,9 % | 28 (față de colegi) | 20 % |
| ROA · Calitate | 1,1 % | 53 (pe interval fix) | 8 % |
| Cost / venit · Calitate | 59,9 % | 21 (pe interval fix) | 13 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 2,9 % | 54 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 1,9 % | 16 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 3,6 % | 36 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/B · Evaluare | 1,1x | 76 (față de colegi) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,6x | 72 (față de colegi) | 13 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 4,0 % | 91 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere24/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate34/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente91/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare74/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
FIRST HAWAIIAN, INC. (FHB). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 663,7 mil USD în 2025; creștere an/an 8,9 %; marjă netă 30,3 %; ROE 9,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 22,95–29,55 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 25,20 USD, prețul de 25,87 USD lasă un potențial de -2,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -2,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 48/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/B: 1,1x
- P/E (TTM): 11,6x
- Randamentul dividendului: 4,0 %
Ce o infirmă
- ROE: 9,9 %
- Cost / venit: 59,9 %
- CAGR EPS 3 ani: 1,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Credite / depozite.
Față de mediana verticalei
State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation | 102,8 mld | 16,8 | 15,0 % | 32,6 % | +7,8 % | +36 % / +216 % |
| FITBFifth Third Bancorp | 49,4 mld | 18,4 | 9,4 % | — | −2,0 % | +26 % / +89 % |
| STTState Street Corporation | 47,2 mld | 13,9 | 13,1 % | 23,8 % | +7,3 % | +46 % / +138 % |
| MTBM&T Bank Corp | 32,4 mld | 11,7 | 10,7 % | 178,1 % | +7,5 % | +18 % / +75 % |
| NTRSNorthern Trust Corporation | 32,2 mld | 13,7 | 18,4 % | 28,8 % | −2,5 % | +36 % / +125 % |
| CFGCitizens Financial Group Inc | 27,6 mld | 13,0 | 8,9 % | 25,4 % | +5,6 % | +22 % / +142 % |
| EWBCEast West Bancorp, Inc. | 18,4 mld | 12,9 | 16,6 % | — | +4,4 % | +26 % / +113 % |
| ALLYAlly Financial Inc. | 11,8 mld | 8,8 | 9,9 % | 16,8 % | −3,3 % | −5 % / +35 % |
| WTFCWintrust Financial Corp | 10,5 mld | 11,9 | 12,9 % | 347,5 % | +5,9 % | +16 % / +82 % |
| COLBColumbia Banking System, Inc. | 8,9 mld | 12,5 | 11,0 % | 401,7 % | +18,8 % | +13 % / +40 % |
| CBSHCommerce Bancshares, Inc. | 8,1 mld | 13,8 | 14,6 % | — | indisponibil | +9 % / +29 % |
| TCBITexas Capital Bancshares Inc | 4,5 mld | 13,4 | 10,2 % | — | indisponibil | +18 % / +93 % |
| FBPFirst Bancorp | 4,1 mld | 11,2 | 19,5 % | 29,0 % | +2,4 % | +34 % / +77 % |
| FHBFirst Hawaiian, Inc. | 3,1 mld | 11,6 | 9,9 % | 30,3 % | +8,9 % | +6 % / +35 % |
| HTHHilltop Holdings Inc. | 2,1 mld | 15,7 | 6,6 % | — | indisponibil | +10 % / +28 % |
| LKFNLakeland Financial Corporation | 1,6 mld | 14,1 | 15,4 % | — | −2,1 % | +8 % / +13 % |
| PEBOPeoples Bancorp Inc. | 1,4 mld | 11,7 | 10,1 % | 136,3 % | +2,3 % | +34 % / +35 % |
| UVSPUnivest Financial Corporation | 1,1 mld | 12,4 | 10,0 % | 27,2 % | +9,6 % | +30 % / +120 % |
| BFSTBusiness First Bancshares, Inc. | 1,1 mld | 11,6 | 10,1 % | 768,0 % | +1,2 % | +27 % / +63 % |
| ORRFOrrstown Financial Services, Inc. | 890,4 mil | 10,2 | 14,8 % | 232,4 % | +36,0 % | +27 % / +89 % |
| IBCPIndependent Bank Corporation | 822,4 mil | 11,0 | 13,5 % | 218,4 % | +0,3 % | +14 % / +72 % |
| WASHWashington Trust Bancorp Inc | 768,3 mil | 14,0 | 10,2 % | 23,7 % | +127,6 % | +42 % / +51 % |
| CIVBCivista Bancshares, Inc. | 599,1 mil | 11,0 | 11,2 % | 276,9 % | −0,5 % | +27 % / +84 % |
| BWFGBankwell Financial Group, Inc. | 584,1 mil | 12,9 | 14,5 % | 1.437,5 % | +44,0 % | +60 % / +172 % |
| COFSChoiceOne Financial Services, Inc. | 562,5 mil | 10,4 | 12,0 % | 42,0 % | +63,6 % | +24 % / +50 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FHB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 15,32 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 27,09 Randament total 9 % · Pe an 9 % | 40,82 Randament total 63 % · Pe an 63 % |
| 3 ani | 14,59 Randament total -34 % · Pe an -13 % | 29,05 Randament total 25 % · Pe an 8 % | 48,11 Randament total 103 % · Pe an 27 % |
| 5 ani | 13,89 Randament total -31 % · Pe an -7 % | 31,16 Randament total 43 % · Pe an 7 % | 56,70 Randament total 149 % · Pe an 20 % |
- P/E la ieșire± 7,26
- Marja netă± 5,08
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,21
- Diluare anuală± 0,43
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 23 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026).
Pe scurt
First Hawaiian, Inc. este holding-ul bancar al First Hawaiian Bank, cea mai mare bancă cu sediul în Hawaii după credite și venit net, cu rețea în Hawaii, Guam și Saipan. Compania aduce în prim-plan o combinare cu TriCo Bancshares și o presiune recentă pe costuri și provizioane, care ar putea modela profitabilitatea în perioada următoare.
SWOT
Puncte tari
- Compania este cea mai mare bancă cu sediul în Hawaii, cu o poziție istorică și relații lungi cu clienții, ceea ce susține cota de depozite 1.
- Capitalul este solid, iar indicatorii de capital au crescut în perioada analizată, oferind o marjă de siguranță pentru creștere 3.
- Diversificarea în retail, comercial, wealth management și plăți reduce dependența de un singur segment 1.
Puncte slabe
- Concentrarea geografică în Hawaii, Guam și Saipan expune banca la șocuri economice locale și la riscuri de piață imobiliară 1.
- Eficiența operațională s-a deteriorat în trimestrul al treilea din 2026, din cauza costurilor de fuziune și a cheltuielilor fiscale neobișnuite 3.
- Compania depinde de dividendele primite de la bancă pentru lichiditate, ceea ce limitează flexibilitatea holding-ului 1.
Oportunități
- Finalizarea achiziției Tri Counties Bank ar putea extinde baza de clienți și aduce sinergii de costuri dacă integrarea reușește 3.
- Dobânzile mai mari ar putea susține venitul net din dobânzi dacă structura depozitelor rămâne favorabilă 3.
- Creșterea organică a creditării comerciale și a serviciilor de wealth management ar putea completa dezvoltarea prin achiziții 1.
Amenințări
- O deteriorare a sectorului imobiliar comercial ar putea genera noi provizioane și pierderi de credit mai mari 3.
- Concurența din partea băncilor mari și a firmelor fintech ar putea reduce marjele și cota de piață 1.
- Schimbările de reglementare și riscurile de conformitate ar putea crește costurile operaționale 1.
Riscuri
- Concentrarea geograficăridicat
Economia Hawaii depinde de turism, armată și Japonia, iar un șoc local ar afecta direct clienții băncii 1. Riscul este mare pentru că nu există diversificare teritorială substanțială.
- Riscul de integraremediu
Achiziția Tri Counties Bank implică costuri de fuziune și posibile întârzieri sau condiții impuse de autorități 2. Dacă integrarea nu merge conform planului, sinergiile ar putea fi mai mici decât se estimează.
- Presiunea pe marja netămediu
Costurile depozitelor și competiția pentru depozite ar putea limita creșterea marjei, mai ales dacă dobânzile rămân ridicate 1. Efectul asupra veniturilor ar fi moderat, dar persistent.
- Reglementare și fiscalitatescăzut
Acordurile fiscale legate de reorganizarea din 2016 și cerințele de capital pot genera costuri neprevăzute 3. Impactul ar putea fi punctual, dar semnificativ în trimestrul respectiv.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția de lider în Hawaii, un bilanț solid și o marjă netă în creștere ar putea susține profitabilitatea dacă dobânzile rămân favorabile 3. Achiziția Tri Counties Bank ar putea adăuga creștere dacă integrarea decurge bine 2.
- Relațiile lungi cu clienții și cota solidă de depozite oferă o bază stabilă de finanțare, ceea ce ar putea reduce sensibilitatea la șocurile de lichiditate 1. Diversificarea pe segmente ar putea ajuta la menținerea veniturilor în perioade mai slabe 1.
- Indicatorii de capital au crescut în 2026, ceea ce oferă flexibilitate pentru investiții sau pentru continuarea dividendelor, dacă performanța se normalizează 3.
Ce ar strica teza
- Provizioanele crescute pe creditele comerciale imobiliare ar putea semnala o deteriorare mai amplă a portofoliului, mai ales dacă piața locală se răcește 3.
- Concentrarea geografică face ca banca să fie vulnerabilă la șocuri locale, iar creșterea prin achiziții este limitată de regulile privind cota de depozite 1.
- Costurile de fuziune și evenimentele fiscale neobișnuite au afectat eficiența și rentabilitatea trimestrială, iar dacă astfel de costuri se repetă, presiunea asupra profitului ar putea continua 3.
De urmărit
- Evoluția provizioanelor pe creditele comerciale imobiliareQ4 2026
- Finalizarea și integrarea achiziției Tri Counties Bank2027
- Evoluția marjei nete a dobânzii și costul depozitelorQ1 2027
- Raportul anual 10-K pentru exercițiul 2026 și eventualele modificări de dividendnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 23 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026).
Afacerea
First Hawaiian, Inc. (FHI) este o holding bancară din Honolulu care deține 100% din First Hawaiian Bank (FHB), fondată în 1858 sub numele Bishop & Company 1. Banca operează 49 de sucursale în Hawaii, Guam și Saipan și oferă depozite, credite, servicii de wealth management și trust, carduri de credit și procesare de plăți comerciale 1. În 2025, compania a raportat un venit net de 276,3 milioane USD și 14,3 miliarde USD credite brute 1.
Compania are două segmente operaționale, Retail Banking și Commercial Banking, iar activitățile de trezorerie sunt raportate separat în Corporate/Other 1. Modelul său se bazează pe relații bancare de lungă durată și pe servicii complementare, iar pe partea de active, creditarea comercială reprezintă aproximativ 56% din portofoliul de credite și leasing la 31 decembrie 2025 1.
Ca bancă de stat cu licență din Hawaii, FHB este supravegheată de FDIC și de Departamentul pentru Instituții Financiare din Hawaii, iar holding-ul intră sub supravegherea Rezervei Federale 1. Dividendele către acționari depind în mare măsură de dividendele primite de la bancă, ceea ce face ca lichiditatea holding-ului să fie legată de performanța băncii 1.
Segmente
Retail Banking
Segmentul de retail acoperă depozitele persoanelor fizice, creditele ipotecare, finanțarea auto indirectă, creditele personale și cardurile de consum, distribuite prin sucursale, online și mobil 1. Este principala sursă de depozite a băncii într-un teritoriu cu piață locală concentrată 1.
Commercial Banking
Segmentul comercial deservește companii medii și mari din Hawaii cu bilanțuri solide, prin finanțare industrială, credite pentru dealeri auto, credite imobiliare comerciale și de construcții 1. Credit de acest tip reprezintă partea cea mai mare a portofoliului, ceea ce face ca evoluția economiei locale să conteze mult 1.
Piața în context
Piața de bază a băncii este Hawaii, unde economia depinde de turism, de prezența militară a SUA, de imobiliare și de serviciile guvernamentale 1. Rata somajului din Hawaii a fost de 2,2% la 31 decembrie 2025, sub media națională de 4,4% 1.
Piața locală de locuințe din Oahu s-a răcit ușor din cauza ratelor de dobândă mai mari, iar costurile ridicate ale consumatorilor și emigrarea populației sunt riscuri pentru cererea de credit 1. Cota de depozite a băncii limitează achizițiile în Hawaii, ceea ce înseamnă că o creștere ulterioară ar putea veni mai ales organic 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alte bănci comerciale, bănci de economii, uniuni de credit, companii financiare nebancare și bănci mari cu sediul pe continentul SUA care vizează aceiași clienți 1. Tehnologia a redus barierele de intrare, iar firmele fintech pot oferi produse bancare fără sucursale fizice 1.
Piața din Hawaii fiind limitată, concurența pentru depozite și credite este intensă, iar băncile mari din afara statului pot încerca să intre pe aceleași segmente 1. Presiunea concurențială ar putea limita capacitatea băncii de a-și menține marjele sau cota de piață 1.
- Bănci mari cu sediul pe continentul SUA
Bănci mari care vizează aceiași clienți din Hawaii, menționate generic în raportul anual, fără nume specific.
- Bănci comunitare mari
Instituții comunitare de dimensiuni mari care concurează pentru aceleași segmente de clienți corporativi și de retail.
- Uniuni de credit
Instituții cooperatiste care atrag depozite și credite de consum în piața locală.
- Firme fintech și creditori privați
Companii nebancare care oferă plăți, credite directe și servicii digitale fără sucursale fizice.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial02 nov. 2026
- Raport curent30 oct. 2026Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial03 aug. 2026
- Raport curent24 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iul. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 mai 2026
- Raport curent24 apr. 2026Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / First Hawaiian, Inc. · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / First Hawaiian, Inc. · 03 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / First Hawaiian, Inc. · 23 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.