olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Univest Financial Corporation UVSP
State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)
Univest Financial Corporation este o holding bancară din Pennsylvania care oferă servicii bancare, de asigurări, investiții și finanțare de echipamente pentru persoane fizice, companii și municipalități, cu o rețea de centre financiare în principal în sud-estul Pennsylvaniei. Pe fondul unei marje a dobânzii în creștere și al unei creșteri a câștigului pe acțiune, compania are active de circa 8.2 miliarde USD la 30 iunie 2026.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Univest Financial Corporation (UVSP) costa 41,24 USD (−0,12 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld USD, P/E 12,3 pe un EPS diluat de 3,35 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,18 %, beta 0,77, interval pe 52 de săptămâni 29,35–45,21 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 90,0 mil USD (+8,1 % an/an), profit net de 21,6 mil USD (−15,9 % an/an), EPS diluat 0,78 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 39,58 – 42,86
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,51 · lățimea benzii 8,0 %
- SMA 50 / 200
- 41,63 / 39,34
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,19 / -0,14
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,4 % | −2,0 % | +0,6 pp | — |
| 3 luni | −8,0 % | −2,2 % | −5,9 pp | — |
| 6 luni | +6,3 % | +4,3 % | +2,0 pp | — |
| De la început de an | +26,0 % | +10,6 % | +15,4 pp | — |
| 1 an | +40,0 % | +10,5 % | +29,6 pp | +24,0 % |
| 3 ani | +125,1 % | +73,7 % | +51,4 pp | +68,1 % |
| 5 ani | +38,6 % | +61,7 % | −23,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 76,8 mil | 79,2 mil | 81,0 mil | 83,2 mil | 84,6 mil | 87,5 mil | 84,4 mil | 90,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 23,8 mil | 27,6 mil | 25,0 mil | 32,1 mil | 28,7 mil | 33,5 mil | 28,6 mil | 27,0 mil |
| Impozit pe profit | 4,8 mil | 5,2 mil | 5,0 mil | 6,4 mil | 6,0 mil | 6,4 mil | 5,6 mil | 5,5 mil |
| Profit net | 18,9 mil | 22,4 mil | 20,0 mil | 25,6 mil | 22,7 mil | 27,1 mil | 23,0 mil | 21,6 mil |
| EPS diluat | 0,65 ≈ | 0,77 | 0,69 | 0,89 | 0,79 ≈ | 0,96 | 0,82 | 0,78 |
| Flux de numerar operațional | 28,0 mil | 15,6 mil | 23,3 mil ≈ | 32,0 mil ≈ | 30,7 mil | 22,1 mil | 24,0 mil ≈ | 46,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 637,0 mii | 1,9 mil | 1,3 mil ≈ | 622,0 mii ≈ | 670,0 mii | 578,0 mii | 1,1 mil ≈ | 1,2 mil ≈ |
| Dividende plătite | 6,1 mil | 6,4 mil | 6,4 mil ≈ | 6,3 mil ≈ | 6,3 mil | 6,5 mil | 6,4 mil ≈ | 6,3 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 4,2 mil | 6,5 mil | 4,9 mil ≈ | 7,8 mil ≈ | 15,4 mil | 11,9 mil | 16,6 mil ≈ | 12,9 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 68 din propriul istoric de 40 trimestre (min 6,5, mediană 10,9, max 34,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | 0 | 0 | 296,2 mil | 296,8 mil | 299,2 mil | 328,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +0,2 % | +0,8 % | +9,6 % |
| Profit net | 50,5 mil | 65,7 mil | 46,9 mil | 91,8 mil | 78,1 mil | 71,1 mil | 75,9 mil | 90,8 mil |
| Profit net an/an | +14,6 % | +30,0 % | −28,6 % | +95,7 % | −14,9 % | −9,0 % | +6,8 % | +19,5 % |
| EPS diluat | 1,72 | 2,24 | 1,60 | 3,11 | 2,64 | 2,41 | 2,58 | 3,13 |
| EPS diluat an/an | +4,9 % | +30,2 % | −28,6 % | +94,4 % | −15,1 % | −8,7 % | +7,1 % | +21,3 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 26,4 % | 24,0 % | 25,4 % | 27,7 % |
| Flux de numerar liber | 81,7 mil | 69,3 mil | 47,4 mil | 96,5 mil | 104,2 mil | 83,0 mil | 72,0 mil | 96,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 553,7 mil USD
- Datorie financiară
- 24,4 mil USD
- Datorie netă
- -529,3 mil USD
- Capitaluri proprii
- 943,3 mil USD
- Active totale
- 8,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,03x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 9,9 %
- ROA
- 1,1 %
- Marja FCF
- 29,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 174,4 mil | 188,4 mil | 218,3 mil | 220,0 mil | 211,2 mil | 240,2 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 78,3 mil | 83,2 mil | 77,9 mil | 76,8 mil | 88,1 mil | 87,9 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 155,0 mil | 167,4 mil | 186,8 mil | 197,4 mil | 198,0 mil | 203,0 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 56,9 mil | 114,3 mil | 97,2 mil | 88,7 mil | 95,3 mil | 113,4 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Profit net | 46,9 mil | 91,8 mil | 78,1 mil | 71,1 mil | 75,9 mil | 90,8 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,60 | 3,11 | 2,64 | 2,41 | 2,58 | 3,13 | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,60 | 0,80 | 0,83 | 0,84 | 0,84 | 0,87 | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 219,9 mil | 890,2 mil | 152,8 mil | 249,8 mil | 328,8 mil | 553,7 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Credite | 5,2 mld | 5,2 mld | 6,0 mld | 6,5 mld | 6,7 mld | 6,8 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Active totale | 6,3 mld | 7,1 mld | 7,2 mld | 7,8 mld | 8,1 mld | 8,4 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Depozite | 5,2 mld | 6,1 mld | 5,9 mld | 6,4 mld | 6,8 mld | 7,1 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 17,9 mil | 20,1 mil | 197,1 mil | 6,3 mil | 11,2 mil | 24,4 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 5,6 mld | 6,3 mld | 6,4 mld | 6,9 mld | 7,2 mld | 7,5 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 692,5 mil † | 773,8 mil † | 776,5 mil † | 839,2 mil † | 887,3 mil † | 943,3 mil † | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 17,5 mil | 23,6 mil | 24,6 mil | 25,1 mil | 24,8 mil | 25,3 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 4,4 mil | 295,0 mii | 11,4 mil | 462,0 mii | 18,9 mil | 34,6 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 39 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare53
- Randamente33
- Calitate35
- Bilanț și datorie14
- Creștere43
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,43 – 52,68 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual34,76 – 36,35 (Mijloc 35,54)
- P/B justificat33,74 – 45,37 (Mijloc 38,70)
- Dividende actualizate (DDM)11,43 – 15,38 (Mijloc 13,11)
- Colegi: P/E35,66 – 42,71 (Mijloc 38,72)30 firme folosite · multiplul median 11,5x · quartile 10,6x – 12,7xALLY, AUBN, BFST, BNY, BOH, BPOP, BSRR, BWFG, CFFI, CFG, CIVB, COLB, COSO, EWBC, IBCP, ISBA, JMSB, LKFN, MCHB, MTB, NTRS, OFG, OPBK, ORRF, PEBK, PEBO, RBB, STT, TCBK, UBCP
- Colegi: P/B38,69 – 52,68 (Mijloc 44,49)32 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 1,1x – 1,5xALLY, AUBN, AVBH, BFST, BOH, BPOP, BRBS, BSRR, BWFG, CFFI, CFG, CIVB, COLB, COSO, EWBC, FITB, GBCI, IBCP, INBK, ISBA, JMSB, LKFN, MTB, OFG, OPBK, ORRF, PEBK, PEBO, RBB, STT, TCBK, UBCP
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 39/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 10,0 % | 32 (față de colegi) | 19 % |
| ROA · Calitate | 1,1 % | 50 (pe interval fix) | 7 % |
| Cost / venit · Calitate | 61,3 % | 15 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 3,0 % | 61 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 5,8 % | 49 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 3,5 % | 35 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 94,3 % | 14 (pe interval fix) | 5 % |
| P/B · Evaluare | 1,2x | 61 (față de colegi) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 12,3x | 44 (față de colegi) | 12 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 2,2 % | 33 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial14/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere43/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate35/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente33/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare53/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
UNIVEST FINANCIAL CORPORATION (UVSP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 240,2 mil USD în 2025; creștere an/an 9,6 %; marjă netă 27,2 %; ROE 10,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 34,76–42,71 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 38,70 USD, prețul de 41,24 USD lasă un potențial de -6,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -6,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 39/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Cost / venit: 61,3 %
- Credite / depozite: 94,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.
Față de mediana verticalei
State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation | 100,5 mld | 16,4 | 15,0 % | 32,6 % | +7,8 % | +33 % / +209 % |
| FITBFifth Third Bancorp | 48,7 mld | 18,1 | 9,4 % | — | −2,0 % | +24 % / +86 % |
| STTState Street Corporation | 46,2 mld | 13,6 | 13,1 % | 23,8 % | +7,3 % | +43 % / +133 % |
| MTBM&T Bank Corp | 32,1 mld | 11,6 | 10,7 % | 178,1 % | +7,5 % | +17 % / +73 % |
| NTRSNorthern Trust Corporation | 31,3 mld | 13,3 | 18,4 % | 28,8 % | −2,5 % | +31 % / +118 % |
| CFGCitizens Financial Group Inc | 27,0 mld | 12,7 | 8,9 % | 25,4 % | +5,6 % | +19 % / +136 % |
| EWBCEast West Bancorp, Inc. | 18,1 mld | 12,7 | 16,6 % | — | +4,4 % | +24 % / +110 % |
| ALLYAlly Financial Inc. | 11,4 mld | 8,5 | 9,9 % | 16,8 % | −3,3 % | −8 % / +30 % |
| BPOPPopular, Inc. | 10,0 mld | 10,6 | 15,6 % | — | indisponibil | +37 % / +112 % |
| COLBColumbia Banking System, Inc. | 8,7 mld | 12,3 | 11,0 % | 401,7 % | +18,8 % | +11 % / +37 % |
| GBCIGlacier Bancorp, Inc. | 6,4 mld | 18,3 | 8,8 % | 308,8 % | +7,5 % | +16 % / +45 % |
| BOHBank Of Hawaii Corporation | 2,8 mld | 12,1 | 13,6 % | 202,1 % | −0,1 % | +7 % / +21 % |
| OFGOFG Bancorp | 2,2 mld | 10,1 | 16,1 % | — | indisponibil | +29 % / +53 % |
| TCBKTriCo Bancshares | 1,7 mld | 12,7 | 10,4 % | 249,7 % | +4,1 % | +10 % / +54 % |
| LKFNLakeland Financial Corporation | 1,5 mld | 13,7 | 15,4 % | — | −2,1 % | +5 % / +10 % |
| PEBOPeoples Bancorp Inc. | 1,4 mld | 11,5 | 10,1 % | 136,3 % | +2,3 % | +31 % / +32 % |
| UVSPUnivest Financial Corporation | 1,1 mld | 12,3 | 10,0 % | 27,2 % | +9,6 % | +40 % / +125 % |
| BFSTBusiness First Bancshares, Inc. | 1,0 mld | 11,3 | 10,1 % | 768,0 % | +1,2 % | +24 % / +59 % |
| ORRFOrrstown Financial Services, Inc. | 872,7 mil | 10,0 | 14,8 % | 232,4 % | +36,0 % | +24 % / +85 % |
| IBCPIndependent Bank Corporation | 814,3 mil | 10,7 | 14,4 % | 219,8 % | +0,3 % | +12 % / +70 % |
| CUBBCustomers Bancorp, Inc. | 699,3 mil | 2,5 | 14,3 % | — | −14,0 % | −3 % / +9 % |
| CIVBCivista Bancshares, Inc. | 592,0 mil | 10,9 | 11,2 % | 276,9 % | −0,5 % | +25 % / +82 % |
| BWFGBankwell Financial Group, Inc. | 571,4 mil | 13,4 | 14,1 % | 1.431,4 % | +44,0 % | +56 % / +166 % |
| BSRRSierra Bancorp | 544,7 mil | 10,8 | 14,0 % | — | indisponibil | +35 % / +124 % |
| RBBRBB Bancorp | 436,6 mil | 10,6 | 7,9 % | 720,3 % | −2,4 % | +30 % / +69 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UVSP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 25,00 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 44,22 Randament total 10 % · Pe an 10 % | 66,65 Randament total 64 % · Pe an 64 % |
| 3 ani | 23,76 Randament total -37 % · Pe an -14 % | 47,34 Randament total 22 % · Pe an 7 % | 78,41 Randament total 99 % · Pe an 26 % |
| 5 ani | 22,59 Randament total -37 % · Pe an -9 % | 50,68 Randament total 35 % · Pe an 6 % | 92,24 Randament total 140 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 11,84
- Marja netă± 8,29
- Creșterea anuală a veniturilor± 6,87
- Diluare anuală± 0,70
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Univest Financial Corporation este o holding bancară din Pennsylvania care oferă servicii bancare, de asigurări, investiții și finanțare de echipamente pentru persoane fizice, companii și municipalități, cu o rețea de centre financiare în principal în sud-estul Pennsylvaniei. Pe fondul unei marje a dobânzii în creștere și al unei creșteri a câștigului pe acțiune, compania are active de circa 8.2 miliarde USD la 30 iunie 2026 3.
SWOT
Puncte tari
- Rețeaua locală de centre financiare și cota de piață solidă în județele cheie oferă baza pentru depozite stabile 1.
- Profitabilitatea a crescut în ultimele trimestre, iar rentabilitatea capitalului a avansat față de anii precedenți 2.
- Diversificarea în administrarea averilor, asigurări și finanțare de echipamente reduce dependența de venitul din dobânzi 1.
Puncte slabe
- Eficiența operațională rămâne relativ modestă, cu un raport costuri-venituri mai ridicat decât al unor concurenți 1.
- O parte importantă a depozitelor nu este asigurată, ceea ce poate crea vulnerabilitate în perioade de stres 2.
- Activele neperformante au crescut în al doilea trimestru din 2026 din cauza unei relații comerciale mari 3.
Oportunități
- Strategia de a concentra creșterea pe clienți cu relații complete ar putea îmbunătăți raportul credite-depozite 3.
- Extinderea serviciilor de administrare a averilor în piețele existente ar putea sprijini veniturile din comisioane 3.
- Dacă costurile de finanțare continuă să scadă, marja dobânzii ar putea rămâne la nivelurile recente 3.
Amenințări
- O încetinire economică în regiune ar putea duce la creșterea pierderilor din credite comerciale și imobiliare 1.
- Concurența din partea fintech-urilor și a uniunilor de credit ar putea reduce cota de piață a depozitelor 1.
- Modificările de reglementare sau de politică monetară ar putea afecta marja și costurile de conformitate 1.
Riscuri
- Riscul de credit comercialridicat
Portofoliul este dominat de credite comerciale și imobiliare, mai expuse la ciclul economic; o relație mare intrată în neperformanță arată sensibilitatea acestui segment 13.
- Riscul ratei dobânziimediu
Pasivele au scadențe mai scurte decât activele, astfel încât o schimbare bruscă a ratelor ar putea comprima venitul net din dobânzi 1.
- Valoarea imobilizărilor deținute pentru vânzaremediu
Ajustările de valoare ale proprietăților OREO pot reduce profitul în trimestrul în care sunt înregistrate, după cum s-a întâmplat în al doilea trimestru din 2026 3.
- Dependența de depozite neasigurate și brokerizatemediu
Finanțarea bazată pe depozite neasigurate și brokerizate poate deveni mai scumpă dacă încrederea deponenților scade 2.
- Riscul de securitate ciberneticăscăzut
Atacurile cibernetice și dependența de furnizorii terți ar putea genera pierderi operaționale și reputaționale 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea profitului pe acțiune și a marjei dobânzii, combinată cu o cotă de piață solidă în județele principale, ar putea susține o evoluție stabilă a veniturilor 3.
- Diversificarea spre administrarea averilor și asigurări poate reduce sensibilitatea veniturilor la ciclul ratelor dobânzii 1.
- Politica de dividende și de răscumpărare a acțiunilor arată un angajament față de rentabilitatea acționarilor 3.
Ce ar strica teza
- Creșterea activelor neperformante într-un trimestru recent ar putea indica probleme mai largi în portofoliul comercial 3.
- Dependența de depozite neasigurate și brokerizate poate expune banca la costuri mai mari în perioade de tensiune 2.
- Eficiența operațională și presiunea concurențială din partea fintech-urilor ar putea limita creșterea profitabilității 1.
De urmărit
- Evoluția activelor neperformante și a pierderilor nete din crediteQ3 2026
- Marja netă a dobânzii și costul fondurilor după reducerea excesului de lichiditateQ3 2026
- Ritmul de creștere a depozitelor comerciale și a depozitelor brokerizate2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Compania, înființată în 1973 și înregistrată ca holding bancară, deține Univest Bank and Trust Co., o bancă de stat din Pennsylvania. La 31 decembrie 2025 avea active totale de 8.4 miliarde USD și depozite de 7.1 miliarde USD 1. Prin filialele sale, banca oferă și servicii de broker-dealer, consultanță de investiții, asigurări și finanțare de echipamente, iar veniturile provin în principal din marja dobânzii și din comisioanele de servicii fiduciare, asigurări, creditare ipotecară și administrare a investițiilor 1.
Profitul net din 2025 a fost de 90.8 milioane USD, sau 3.13 USD pe acțiune diluată 1. În al doilea trimestru din 2026, profitul net a crescut la 23.0 milioane USD, sau 0.82 USD pe acțiune diluată 3.
Piața în context
Piața de bază a băncii este economia din sud-estul Pennsylvaniei, unde rata șomajului din Montgomery și Bucks era sub media națională din decembrie 2025 1. Concurența este intensă între bănci, instituții de economisire, uniuni de credit, companii de finanțare și fintech-uri, iar compania se diferențiază prin servicii personalizate și decizii locale 1.
Tendințe
- Evoluția marjei dobânziivânt din spate
Marja a crescut pe fondul creșterii soldurilor de credite și al scăderii costului fondurilor, ceea ce ar putea susține veniturile din dobânzi dacă tendința se menține 3.
- Costurile cu depozitele și lichiditateavânt din față
Depozitele neasigurate și dependența de depozite brokerizate pot crește costurile de finanțare dacă condițiile de piață se înrăutățesc 2.
- Calitatea activelormixt
Activele neperformante au crescut după includerea unei relații comerciale în neperformanță în al doilea trimestru din 2026, dar pierderile nete din credite au rămas moderate 3.
- Tarifele și incertitudinea economicăvânt din față
Tarifele vamale și o eventuală încetinire economică ar putea afecta clienții comerciali și valoarea garanțiilor din portofoliu 1.
Poziția concurențială
Univest concurează cu alte bănci comerciale și instituții de economisire din regiunea sa, dar și cu uniuni de credit, companii de finanțare ipotecară, asigurători, furnizori de administrare a averilor și companii de tehnologie financiară 1. Compania susține că serviciile personalizate și cunoașterea locală a pieței o diferențiază de concurenți 1.
- Bănci comerciale și de economisire din Pennsylvania
Instituții regionale care concurează direct pentru depozite și credite comerciale în aceleași județe 1.
- Uniuni de credit
Concurează pentru depozite de consum și credite personale în zona de operare 1.
- Companii de finanțare ipotecară și de echipamente
Concurează pentru credite ipotecare și de leasing prin divizia de finanțare a echipamentelor 1.
- Companii fintech și de administrare a averilor
Concurează pentru clienții de depozite digitale și pentru serviciile de consultanță de investiții 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial28 iul. 2026
- Raport curent27 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial28 apr. 2026
- Raport curent24 apr. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent23 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 apr. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)13 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Univest Financial Corporation · 23 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Univest Financial Corporation · 28 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Univest Financial Corporation · 23 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.