olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Wintrust Financial Corporation WTFC
State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)
Wintrust Financial este o companie financiară holding cu sediul în Rosemont, Illinois, care oferă servicii bancare comunitare și comerciale în zona Chicago, sudul Wisconsinului, nord-vestul Indianei și vestul Michiganului, precum și finanțare specializată la nivel național. În 2026 compania a raportat profituri trimestriale record, ceea ce atrage atenția asupra modelului său de creștere susținută pe bază de depozite.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Wintrust Financial Corporation (WTFC) costa 156,12 USD (+0,48 % într-o zi), cu capitalizare 10,5 mld USD, P/E 11,9 pe un EPS diluat de 13,16 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,38 %, beta 1,11, interval pe 52 de săptămâni 123,45–166,90 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): profit net de 239,1 mil USD (+10,5 % an/an), EPS diluat 3,37 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 64,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 138,43 – 158,30
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 13,4 %
- SMA 50 / 200
- 148,30 / 150,39
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 2,36 / 1,17
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +7,5 % | −1,1 % | +8,6 pp | — |
| 3 luni | −3,3 % | −0,5 % | −2,8 pp | — |
| 6 luni | +1,9 % | +4,4 % | −2,5 pp | — |
| De la început de an | +11,7 % | +12,3 % | −0,7 pp | — |
| 1 an | +22,3 % | +13,5 % | +8,7 pp | +23,6 % |
| 3 ani | +91,6 % | +76,4 % | +15,2 pp | +70,7 % |
| 5 ani | +67,6 % | +63,7 % | +3,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | -1,6 mld | — | — | — | — | — | — | — |
| Amortizare și depreciere | -9,5 mil | 29,5 mil | 30,9 mil ≈ | 28,6 mil ≈ | -22,0 mil | 29,9 mil | 29,2 mil ≈ | 29,9 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 388,4 mil | 360,5 mil | 374,2 mil | 396,8 mil | 372,5 mil | 348,5 mil | 364,0 mil | 381,3 mil |
| Profit înainte de impozit | 253,1 mil | 253,1 mil | 267,1 mil | 296,0 mil | 302,2 mil | 300,9 mil | 318,0 mil | 326,3 mil |
| Impozit pe profit | 67,7 mil | 64,0 mil | 71,6 mil | 79,8 mil | 79,2 mil | 73,6 mil | 84,3 mil | 87,3 mil |
| Profit net | 185,4 mil | 189,0 mil | 195,5 mil | 216,3 mil | 223,0 mil | 227,4 mil | 233,7 mil | 239,1 mil |
| EPS diluat | 2,74 ≈ | 2,69 | 2,78 | 2,78 | 3,27 ≈ | 3,22 | 3,30 | 3,37 |
| Flux de numerar operațional | 490,8 mil | 119,8 mil | 329,2 mil ≈ | 209,8 mil ≈ | 251,7 mil | 927,2 mil | 255,1 mil ≈ | 357,8 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 19,6 mil | — | — | — | — | — | — | — |
| Dividende plătite | 36,9 mil | 40,3 mil | 40,5 mil ≈ | 46,8 mil ≈ | 41,9 mil | 45,4 mil | 45,5 mil ≈ | 45,5 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 60 din propriul istoric de 40 trimestre (min 5,9, mediană 11,5, max 19,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 152,5 mil | 161,5 mil | 170,1 mil | 207,2 mil | 217,7 mil | 220,4 mil | 250,7 mil | 265,6 mil |
| Venituri an/an | +9,7 % | +5,9 % | +5,4 % | +21,8 % | +5,1 % | +1,3 % | +13,7 % | +5,9 % |
| Profit net | 343,2 mil | 355,7 mil | 293,0 mil | 466,2 mil | 509,7 mil | 622,6 mil | 695,0 mil | 823,8 mil |
| Profit net an/an | +33,2 % | +3,7 % | −17,6 % | +59,1 % | +9,3 % | +22,2 % | +11,6 % | +18,5 % |
| EPS diluat | 5,86 | 6,03 | 4,68 | 7,58 | 8,02 | 9,58 | 10,31 | 11,40 |
| EPS diluat an/an | +33,2 % | +2,9 % | −22,4 % | +62,0 % | +5,8 % | +19,5 % | +7,6 % | +10,6 % |
| netă % | 225,0 % | 220,3 % | 172,2 % | 225,0 % | 234,1 % | 282,4 % | 277,2 % | 310,1 % |
| Flux de numerar liber | 308,9 mil | 184,0 mil | -582,1 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 698,0 mil | 635,5 mil | 860,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 467,9 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 7,3 mld USD
- Active totale
- 71,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 12,1 %
- ROA
- 1,2 %
- Marja FCF
- 323,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 604,2 mil | 586,1 mil | 461,1 mil | 434,1 mil | 488,3 mil | 501,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 389,8 mil | 637,8 mil | 700,6 mil | 845,1 mil | 947,1 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 293,0 mil | 466,2 mil | 509,7 mil | 622,6 mil | 695,0 mil | 823,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 4,68 | 7,58 | 8,02 | 9,58 | 10,31 | 11,40 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,12 | 1,24 | 1,36 | 1,60 | 1,80 | 2,00 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 322,5 mil | 411,2 mil | 491,0 mil | 423,5 mil | 458,5 mil | 467,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Credite | 31,8 mld | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 feb. 2021verificat |
| Active totale | 45,1 mld | 50,1 mld | 52,9 mld | 56,3 mld | 64,9 mld | 71,1 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Depozite | 37,1 mld | 42,1 mld | 42,9 mld | 45,4 mld | 52,5 mld | 57,7 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 11,4 mil | 9,2 mil | 17,6 mil | 13,4 mil | 0 | — | SEC (XBRL)· 28 feb. 2025verificat |
| Datorii totale | 41,0 mld | 45,6 mld | 48,2 mld | 50,9 mld | 58,5 mld | 63,9 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 4,1 mld † | 4,5 mld † | 4,8 mld † | 5,4 mld † | 6,3 mld † | 7,3 mld † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 85,9 mil | 98,6 mil | 108,2 mil | 125,7 mil | 143,3 mil | 169,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 92,1 mil | 9,5 mil | 0 | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 28 feb. 2024verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 58 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 10,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Randamente6
- Calitate64
- Evaluare48
- Creștere87
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 114,35 – 193,31 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual114,35 – 119,65 (Mijloc 116,95)
- P/B justificat143,74 – 193,31 (Mijloc 164,88)
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului26,28 – 35,34 (Mijloc 30,15)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
- Colegi: P/E145,70 – 177,04 (Mijloc 168,62)33 firme folosite · multiplul median 12,8x · quartile 11,1x – 13,4xACNB, ALLY, ASB, AUBN, BANR, BNY, BWFG, CFG, COFS, COSO, EFSI, EWBC, FBP, FHB, FUSB, FVCB, GABC, HTH, ISBA, JMSB, MNSB, MTB, MYFW, NTRS, NWFL, OFG, OPBK, PEBK, PEBO, STT, TCBI, TCBK, WAL
- Colegi: P/B119,01 – 160,78 (Mijloc 135,15)34 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 1,1x – 1,5xACNB, ALLY, ASB, AUBN, AVBH, BANR, BWFG, CFG, COFS, COSO, EFSI, EWBC, FBP, FHB, FITB, FUSB, FVCB, GABC, GBCI, HTH, ISBA, JMSB, MNSB, MTB, MYFW, NWFL, OFG, OPBK, PEBK, PEBO, STT, TCBI, TCBK, WAL
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 58/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 12,9 % | 74 (față de colegi) | 20 % |
| ROA · Calitate | 1,3 % | 62 (pe interval fix) | 8 % |
| Cost / venit · Calitate | 53,7 % | 45 (pe interval fix) | 13 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 3,3 % | 71 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 12,4 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 6,9 % | 69 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/B · Evaluare | 1,4x | 33 (față de colegi) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,9x | 63 (față de colegi) | 13 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 1,4 % | 6 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere87/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate64/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente6/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare48/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
WINTRUST FINANCIAL CORP (WTFC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 2,2 mld USD în 2025; creștere an/an 5,9 %; marjă netă 347,5 %; ROE 12,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 131,38–168,91 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 150,02 USD, prețul de 156,12 USD lasă un potențial de -3,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -4,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 58/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROE: 12,9 %
- Marja netă a dobânzii (NIM): 3,3 %
- CAGR EPS 3 ani: 12,4 %
Ce o infirmă
- Randamentul dividendului: 1,4 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Credite / depozite.
Față de mediana verticalei
State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation | 102,8 mld | 16,8 | 15,0 % | 32,6 % | +7,8 % | +36 % / +216 % |
| FITBFifth Third Bancorp | 49,4 mld | 18,4 | 9,4 % | — | −2,0 % | +26 % / +89 % |
| STTState Street Corporation | 47,2 mld | 13,9 | 13,1 % | 23,8 % | +7,3 % | +46 % / +138 % |
| MTBM&T Bank Corp | 32,4 mld | 11,7 | 10,7 % | 178,1 % | +7,5 % | +18 % / +75 % |
| NTRSNorthern Trust Corporation | 32,2 mld | 13,7 | 18,4 % | 28,8 % | −2,5 % | +36 % / +125 % |
| CFGCitizens Financial Group Inc | 27,6 mld | 13,0 | 8,9 % | 25,4 % | +5,6 % | +22 % / +142 % |
| EWBCEast West Bancorp, Inc. | 18,4 mld | 12,9 | 16,6 % | — | +4,4 % | +26 % / +113 % |
| ALLYAlly Financial Inc. | 11,8 mld | 8,8 | 9,9 % | 16,8 % | −3,3 % | −5 % / +35 % |
| WTFCWintrust Financial Corp | 10,5 mld | 11,9 | 12,9 % | 347,5 % | +5,9 % | +22 % / +92 % |
| WALWestern Alliance Bancorporation | 8,5 mld | 8,7 | 13,3 % | 436,5 % | +99,7 % | −3 % / +55 % |
| GBCIGlacier Bancorp, Inc. | 6,5 mld | 18,6 | 8,8 % | 308,8 % | +7,5 % | +17 % / +48 % |
| ASBAssociated Banc-Corp | 5,8 mld | 10,8 | 10,2 % | — | −11,0 % | +19 % / +77 % |
| TCBITexas Capital Bancshares Inc | 4,5 mld | 13,4 | 10,2 % | — | indisponibil | +18 % / +93 % |
| FBPFirst Bancorp | 4,1 mld | 11,2 | 19,5 % | 29,0 % | +2,4 % | +34 % / +77 % |
| FHBFirst Hawaiian, Inc. | 3,1 mld | 11,6 | 9,9 % | 30,3 % | +8,9 % | +4 % / +32 % |
| BANRBanner Corporation | 2,6 mld | 12,2 | 10,0 % | — | indisponibil | +14 % / +59 % |
| OFGOFG Bancorp | 2,2 mld | 10,1 | 16,1 % | — | indisponibil | +30 % / +53 % |
| HTHHilltop Holdings Inc. | 2,1 mld | 15,7 | 6,6 % | — | indisponibil | +10 % / +28 % |
| GABCGerman American Bancorp, Inc. | 1,9 mld | 13,4 | 12,5 % | 28,2 % | +37,8 % | +28 % / +76 % |
| TCBKTriCo Bancshares | 1,7 mld | 12,9 | 10,4 % | 249,7 % | +4,1 % | +12 % / +57 % |
| PEBOPeoples Bancorp Inc. | 1,4 mld | 11,7 | 10,1 % | 136,3 % | +2,3 % | +34 % / +35 % |
| ACNBAcnb Corporation | 686,6 mil | 12,8 | 13,3 % | 27,1 % | +45,1 % | +39 % / +73 % |
| BWFGBankwell Financial Group, Inc. | 584,1 mil | 12,9 | 14,5 % | 1.437,5 % | +44,0 % | +60 % / +172 % |
| COFSChoiceOne Financial Services, Inc. | 562,5 mil | 10,4 | 12,0 % | 42,0 % | +63,6 % | +24 % / +50 % |
| NWFLNorwood Financial Corp | 398,9 mil | 12,7 | 11,2 % | 338,1 % | +8,1 % | +28 % / +32 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WTFC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 98,17 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 173,36 Randament total 13 % · Pe an 13 % | 260,87 Randament total 69 % · Pe an 69 % |
| 3 ani | 99,84 Randament total -33 % · Pe an -12 % | 197,94 Randament total 32 % · Pe an 10 % | 326,39 Randament total 115 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 101,54 Randament total -29 % · Pe an -7 % | 226,01 Randament total 54 % · Pe an 9 % | 408,36 Randament total 173 % · Pe an 22 % |
- P/E la ieșire± 49,49
- Marja netă± 34,64
- Creșterea anuală a veniturilor± 27,81
- Diluare anuală± 2,91
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 19 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
Wintrust Financial este o companie financiară holding cu sediul în Rosemont, Illinois, care oferă servicii bancare comunitare și comerciale în zona Chicago, sudul Wisconsinului, nord-vestul Indianei și vestul Michiganului, precum și finanțare specializată la nivel național. În 2026 compania a raportat profituri trimestriale record, ceea ce atrage atenția asupra modelului său de creștere susținută pe bază de depozite.13
SWOT
Puncte tari
- Franciză depozitară solidă, cu o bază de clienți diversificată și o structură cu mai multe bănci care aduce acoperire extinsă a depozitelor pentru clienți.
- Istoric de creștere constantă a profitului, cu rezultate trimestriale record consecutive până în trimestrul al treilea al anului 2026.
- Diversificare prin segmente complementare, care reduce dependența de un singur tip de activitate bancară.
Puncte slabe
- Concentrare geografică pe câteva zone metropolitane și regionale, ceea ce face compania sensibilă la condițiile economice locale.
- Costuri operaționale în creștere, legate de personal și tehnologie, care pot erodă eficiența.
- Marja dobânzii este sensibilă la evoluția randamentelor creditelor și a costului depozitelor.
Oportunități
- Extinderea prezenței în Wisconsin și vestul Michiganului, unde compania a declarat intenția de a-și crește cota de piață.
- Creșterea creditelor comerciale și a finanțării specializate, în special prin divizia de leasing și finanțarea creanțelor.
- Dezvoltarea serviciilor de administrare a averii, mai ales în contextul externalizării operațiunilor de brokeraj.
Amenințări
- O deteriorare a condițiilor economice din zonele de activitate ar putea crește pierderile din credite.
- Concurența din partea companiilor nebancare și a tehnologiei financiare ar putea reduce cota de depozite.
- Schimbările de reglementare sau de politică monetară ar putea afecta marjele și cerințele de capital.
Riscuri
- Concentrare geograficăridicat
Activitatea este concentrată în zona Chicago, sudul Wisconsinului și vestul Michiganului. O scădere economică regională ar putea afecta simultan cererea de credite și calitatea garanțiilor.1
- Riscul ratei dobânziimediu
Modificările ratelor de dobândă pot influența marja dobânzii și valoarea titlurilor din portofoliu. Compania folosește instrumente derivate pentru a reduce această expunere.1
- Riscul premiilor de asiguraremediu
Finanțarea primelor de asigurare implică riscul de întârziere la plată și dependența de ratingul companiilor de asigurări. Dacă un asigurător ar intra în dificultate, pierderile ar putea crește.1
- Riscul cibernetic și operaționalscăzut
Atacurile cibernetice, erorile de sistem și eșecurile furnizorilor externi ar putea perturba operațiunile și ar putea afecta reputația companiei.1
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Rezultatele trimestriale record consecutive arată că modelul de creștere pe bază de depozite funcționează, iar cota de piață în Illinois se consolidează.
- Diversificarea în trei segmente și în mai multe nișe de creditare oferă o bază de venituri mai stabilă decât la o bancă tradițională regională.
- Dacă expansiunea în Wisconsin și vestul Michiganului reușește, compania ar putea adăuga volum de activitate fără a-și schimba modelul de business.
Ce ar strica teza
- Marja dobânzii s-a redus ușor în 2026, iar dacă randamentele creditelor continuă să scadă, venitul din dobânzi ar putea fi mai slab decât se așteaptă.
- Costurile operaționale cresc mai repede decât veniturile în anumite perioade, ceea ce ar putea limita pârghia operațională.
- Concentrarea geografică face compania vulnerabilă la o încetinire economică în Illinois, unde problemele financiare regionale sunt deja vizibile.
De urmărit
- Evoluția marjei dobânzii și a randamentelor creditelorQ4 2026
- Nivelul recuperărilor nete și al creditelor neperformanteQ4 2026
- Ritmul de creștere a cheltuielilor cu personalul și tehnologia2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 19 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
Wintrust Financial Corporation este o companie financiară holding constituită în Illinois în 1992, cu active totale de aproximativ 71,1 miliarde USD la 31 decembrie 2025. Compania își desfășoară activitatea prin șaisprezece bănci afiliate, care oferă servicii bancare personale și comerciale clienților din zona sa de piață, precum și prin divizii și filiale de finanțare specializată și de administrare a averii.1
Compania este organizată în trei segmente raportabile: bancar comunitar, finanțare specializată și administrare a averii. Segmentele sunt gestionate separat, deși băncile sunt agregate într-un singur segment operațional din cauza asemănărilor în produse, clientelă și profitabilitate. Structura cu mai multe charter bancare permite oferirea produsului MaxSafe, care extinde acoperirea FDIC pentru depozite.1
Pe lângă activitatea bancară, Wintrust desfășoară creditare ipotecară rezidențială prin Wintrust Mortgage, vânzând o parte din credite pe piața secundară, și nișe de creditare precum finanțarea primelor de asigurare, leasingul de echipamente prin Wintrust Asset Finance și finanțarea creanțelor prin Tricom. Partea de administrare a averii include servicii de trust, consultanță de investiții și schimburi fiscal amânate prin Chicago Deferred Exchange Company.1
Segmente
Administrare a averii
Segmentul de administrare a averii oferă servicii de trust, gestionare de active, consultanță pentru investitori și schimburi fiscal amânate prin patru filiale. În ianuarie 2025, o parte din operațiunile de brokeraj au fost externalizate către LPL Financial, ceea ce permite companiei să se concentreze pe creșterea afacerii de administrare a averii.1
Tendințe
- Creșterea creditelor și a depozitelorvânt din spate
Creșterea organică a creditelor și depozitelor a susținut veniturile din dobânzi în 2026. Dacă această dinamică se menține, ar putea continua să sprijine venitul net din dobânzi.23
- Presiunea asupra marjei dobânziivânt din față
Marja dobânzii s-a redus ușor în 2026, pe fondul randamentelor mai mici ale creditelor. Evoluția ratelor de dobândă ar putea influența în continuare această marjă.23
- Calitatea activelor și costul risculuimixt
Creditele neperformante s-au menținut stabile în a treia parte a anului, însă recuperările nete au crescut față de trimestrul precedent. Dacă incertitudinea economică persistă, costurile cu provizioanele ar putea deveni mai ridicate.3
- Presiunea costurilor operaționalevânt din față
Cheltuielile operaționale au crescut în 2025 și în primele trimestre ale lui 2026, în special din cauza salariilor și a investițiilor în software. Menținerea disciplinei în cheltuieli rămâne un obiectiv declarat al companiei.123
Poziția concurențială
Wintrust concurează cu bănci comunitare, bănci regionale și naționale, cooperative de credit, companii nebancare de finanțare și companii de tehnologie financiară. Concurenții mari au resurse și prezență pe piață mai mari, iar tehnologia a redus barierele de intrare pentru companiile nebancare.1
Diferențierea companiei se bazează pe structura cu mai multe charter bancare, relațiile personale cu clienții și nișele de creditare. Apariția unor instrumente precum stablecoin-urile, reglementate prin GENIUS Act, ar putea atrage fonduri care altfel ar fi ajuns în bănci.1
- Bănci comunitare și regionale din Chicago
Concurează direct pe depozite și credite în aceeași zonă de piață, mai ales pentru clientela de întreprinderi mici și mijlocii.
- Bănci naționale mari
Dispun de resurse mai mari, portofolii diversificate geografic și tehnologie avansată, putând oferi produse mai ieftine.
- Companii nebancare de tehnologie financiară
Concurează prin plăți mobile și transferuri automate, fără prezență fizică în piață, mai ales pentru atragerea depozitelor.
- Companii de finanțare a primelor de asigurare
Oferă soluții similare în finanțarea primelor de asigurare, un segment important pentru divizia specializată.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent19 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent20 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent20 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)09 apr. 2026
- Raport anual26 feb. 2026
- Raport curent20 ian. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Wintrust Financial Corporation · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Wintrust Financial Corporation · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Wintrust Financial Corporation · 19 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.