olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
German American Bancorp, Inc. GABC
State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)
German American Bancorp este o holding financiară din Jasper, Indiana, care oferă servicii bancare de retail, comerciale și de administrare a averilor, prin 93 de sucursale în Indiana, Kentucky și Ohio. Rezultatele recente, cu profit record în trimestrul al treilea din 2026 și o marjă netă a dobânzii de 4,42%, arată cum integrarea achiziției Heartland și presiunea asupra depozitelor modelează perspectiva băncii.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea German American Bancorp, Inc. (GABC) costa 50,08 USD (−0,95 % într-o zi), cu capitalizare 1,9 mld USD, P/E 12,9 pe un EPS diluat de 3,88 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,44 %, beta 0,54, interval pe 52 de săptămâni 37,99–51,38 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 129,5 mil USD (+2,4 % an/an), profit net de 38,6 mil USD (+10,2 % an/an), EPS diluat 1,03 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 52,3
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 48,29 – 51,37
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,58 · lățimea benzii 6,2 %
- SMA 50 / 200
- 49,47 / 45,92
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,22 / 0,18
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +3,4 % | −5,4 % | +8,9 pp | — |
| 3 luni | −0,8 % | −4,9 % | +4,1 pp | — |
| 6 luni | +14,9 % | −0,3 % | +15,2 pp | — |
| De la început de an | +27,8 % | +7,8 % | +20,1 pp | — |
| 1 an | +27,1 % | +9,8 % | +17,3 pp | +20,7 % |
| 3 ani | +76,7 % | +68,5 % | +8,2 pp | +67,8 % |
| 5 ani | +19,5 % | +57,0 % | −37,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 90,7 mil | 111,1 mil | 123,2 mil | 126,5 mil | 126,7 mil | 122,9 mil | 126,9 mil | 129,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 2,3 mil | 3,7 mil | 4,8 mil ≈ | 5,2 mil ≈ | 5,0 mil | 4,9 mil | 4,8 mil ≈ | 4,7 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 28,7 mil | 13,3 mil | 39,2 mil | 43,8 mil | 43,8 mil | 41,7 mil | 48,1 mil | 48,6 mil |
| Impozit pe profit | 5,5 mil | 2,8 mil | 7,8 mil | 8,7 mil | 8,1 mil | 8,6 mil | 9,9 mil | 10,0 mil |
| Profit net | 23,2 mil | 10,5 mil | 31,4 mil | 35,1 mil | 35,7 mil | 33,2 mil | 38,2 mil | 38,6 mil |
| EPS diluat | 0,78 ≈ | 0,30 | 0,84 | 0,94 | 0,95 ≈ | 0,88 | 1,02 | 1,03 |
| Flux de numerar operațional | 28,7 mil | 37,9 mil | 26,9 mil ≈ | 51,8 mil ≈ | 42,7 mil | 37,0 mil | 58,1 mil ≈ | 33,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 656,0 mii | 1,3 mil | 751,0 mii ≈ | 1,7 mil ≈ | 1,7 mil | 1,1 mil | 2,9 mil ≈ | 1,8 mil ≈ |
| Dividende plătite | 8,0 mil | 10,8 mil | 10,8 mil ≈ | 10,8 mil ≈ | 10,8 mil | 11,6 mil | 11,6 mil ≈ | 11,6 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 38 din propriul istoric de 40 trimestre (min 8,7, mediană 13,8, max 22,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 278,1 mil | 316,9 mil | 353,7 mil | 487,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +14,0 % | +11,6 % | +37,8 % |
| Profit net | 46,5 mil | 59,2 mil | 62,2 mil | 84,1 mil | 81,8 mil | 85,9 mil | 83,8 mil | 112,6 mil |
| Profit net an/an | +14,4 % | +27,3 % | +5,0 % | +35,2 % | −2,7 % | +5,0 % | −2,4 % | +34,4 % |
| EPS diluat | 1,99 | 2,29 | 2,34 | 3,17 | 2,78 | 2,91 | 2,83 | 3,06 |
| EPS diluat an/an | +12,4 % | +15,1 % | +2,2 % | +35,5 % | −12,3 % | +4,7 % | −2,7 % | +8,1 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 29,4 % | 27,1 % | 23,7 % | 23,1 % |
| Flux de numerar liber | 47,1 mil | 55,9 mil | 85,3 mil | 96,2 mil | 102,2 mil | 101,5 mil | 90,7 mil | 154,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 118,4 mil USD
- Datorie financiară
- 100,0 mil USD
- Datorie netă
- -18,4 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,2 mld USD
- Active totale
- 8,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,09x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 12,0 %
- ROA
- 1,5 %
- Marja FCF
- 31,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 155,2 mil | 160,8 mil | 200,6 mil | 190,4 mil | 190,6 mil | 294,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 54,5 mil | 59,5 mil | 59,1 mil | 60,3 mil | 62,7 mil | 67,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 117,1 mil | 124,0 mil | 154,2 mil | 144,5 mil | 146,4 mil | 201,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 75,0 mil | 102,8 mil | 99,2 mil | 103,6 mil | 104,1 mil | 140,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | 62,2 mil | 84,1 mil | 81,8 mil | 85,9 mil | 83,8 mil | 112,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,34 | 3,17 | 2,78 | 2,91 | 2,83 | 3,06 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,76 | 0,84 | 0,92 | 1,00 | 1,08 | 1,16 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 344,1 mil | 395,2 mil | 117,4 mil | 115,3 mil | 188,8 mil | 118,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Credite | 3,0 mld | 3,0 mld | 3,7 mld | 3,9 mld | 4,1 mld | 5,8 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | 5,0 mld | 5,6 mld | 6,2 mld | 6,2 mld | 6,3 mld | 8,4 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Depozite | 4,1 mld | 4,7 mld | 5,4 mld | 5,3 mld | 5,3 mld | 7,0 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 52,9 mil | 68,3 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2022verificat |
| Datorie pe termen lung | 141,6 mil | 83,9 mil | 64,5 mil | 89,5 mil | 114,6 mil | 100,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 4,4 mld | 4,9 mld | 5,6 mld | 5,5 mld | 5,6 mld | 7,2 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 624,7 mil † | 668,5 mil † | 558,4 mil † | 663,6 mil † | 715,1 mil † | 1,2 mld † | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 20,1 mil | 22,2 mil | 27,0 mil | 29,4 mil | 31,8 mil | 43,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 52 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,9 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie37
- Randamente39
- Calitate72
- Creștere58
- Evaluare19
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,24 – 54,59 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual32,43 – 33,91 (Mijloc 33,15)
- P/B justificat40,59 – 54,59 (Mijloc 46,56)
- Dividende actualizate (DDM)15,24 – 20,50 (Mijloc 17,49)
- Colegi: P/E40,08 – 49,48 (Mijloc 46,29)35 firme folosite · multiplul median 11,9x · quartile 10,3x – 12,7xACNB, AUBN, BANR, BNY, BUSE, CATY, CFG, CIVB, COLB, CZFS, EFSI, EWBC, FCCO, FMNB, FUSB, FVCB, FXNC, GBFH, IBCP, MCHB, MNSB, MTB, MVBF, NTRS, OFG, OPBK, PEBK, RBB, STT, SYBT, TCBI, TCBK, TMP, UBCP, WTFC
- Colegi: P/B33,07 – 43,32 (Mijloc 38,73)35 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 1,1x – 1,4xACNB, AUBN, BANR, BRBS, BUSE, CATY, CFG, CIVB, COLB, CZFS, EFSI, EWBC, FCCO, FITB, FMNB, FUSB, FVCB, FXNC, GBFH, IBCP, MNSB, MTB, MVBF, OFG, OPBK, PEBK, RBB, STT, SYBT, TCBI, TCBK, TMP, UBCP, UCB, WTFC
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 52/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 12,8 % | 69 (față de colegi) | 19 % |
| ROA · Calitate | 1,7 % | 95 (pe interval fix) | 7 % |
| Cost / venit · Calitate | 52,2 % | 51 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 3,8 % | 93 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 3,3 % | 27 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 20,6 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 85,2 % | 37 (pe interval fix) | 5 % |
| P/B · Evaluare | 1,6x | 11 (față de colegi) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 12,9x | 27 (față de colegi) | 12 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 2,4 % | 39 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial37/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere58/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate72/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente39/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare19/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
German American Bancorp, Inc. (GABC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 294,1 mil USD în 2025; creștere an/an 37,8 %; marjă netă 28,8 %; ROE 12,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 33,07–43,32 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 38,73 USD, prețul de 50,08 USD lasă un potențial de -22,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -29,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 52/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROA: 1,7 %
- Marja netă a dobânzii (NIM): 3,8 %
- CAGR venituri 3 ani: 20,6 %
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: 3,3 %
- P/B: 1,6x
- P/E (TTM): 12,9x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.
Față de mediana verticalei
State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation | 99,4 mld | 16,2 | 15,0 % | 32,6 % | +7,8 % | +32 % / +206 % |
| FITBFifth Third Bancorp | 47,9 mld | 17,8 | 9,4 % | — | −2,0 % | +22 % / +83 % |
| STTState Street Corporation | 45,0 mld | 13,3 | 13,1 % | 23,8 % | +7,3 % | +39 % / +127 % |
| NTRSNorthern Trust Corporation | 31,3 mld | 13,3 | 18,4 % | 28,8 % | −2,5 % | +32 % / +118 % |
| MTBM&T Bank Corporation | 31,2 mld | 11,2 | 10,6 % | 175,6 % | +7,5 % | +14 % / +70 % |
| CFGCitizens Financial Group Inc | 26,5 mld | 12,5 | 8,9 % | 25,4 % | +5,6 % | +17 % / +132 % |
| EWBCEast West Bancorp, Inc. | 17,7 mld | 12,2 | 16,6 % | — | +4,4 % | +21 % / +105 % |
| WTFCWintrust Financial Corp | 10,2 mld | 11,5 | 12,9 % | 347,5 % | +5,9 % | +13 % / +77 % |
| COLBColumbia Banking System, Inc. | 8,4 mld | 10,5 | 11,2 % | 471,8 % | +18,8 % | +10 % / +36 % |
| UCBUnited Community Banks, Inc. | 4,4 mld | 31,1 | 4,1 % | 17,8 % | +11,7 % | +21 % / +50 % |
| TCBITexas Capital Bancshares Inc | 4,3 mld | 12,8 | 10,2 % | — | indisponibil | +12 % / +84 % |
| CATYCathay General Bancorp | 4,2 mld | 11,8 | 12,2 % | 623,4 % | +2,9 % | +33 % / +75 % |
| BANRBanner Corporation | 2,6 mld | 11,9 | 10,0 % | — | indisponibil | +12 % / +55 % |
| SYBTStock Yards Bancorp, Inc. | 2,5 mld | 15,3 | 13,6 % | — | +3,4 % | +20 % / +80 % |
| BUSEFirst Busey Corporation | 2,3 mld | 11,5 | 9,8 % | 29,2 % | +55,7 % | +22 % / +32 % |
| OFGOFG Bancorp | 2,1 mld | 9,7 | 16,6 % | — | indisponibil | +28 % / +51 % |
| GABCGerman American Bancorp, Inc. | 1,9 mld | 12,9 | 12,8 % | 28,8 % | +37,8 % | +27 % / +77 % |
| TCBKTriCo Bancshares | 1,7 mld | 12,1 | 10,6 % | 254,5 % | +4,1 % | +8 % / +52 % |
| TMPTompkins Financial Corp | 1,4 mld | 7,9 | 20,9 % | 238,0 % | −4,5 % | +44 % / +88 % |
| FMNBFarmers National Banc Corp | 913,7 mil | 11,1 | 11,6 % | 19,6 % | +3,9 % | +13 % / +25 % |
| IBCPIndependent Bank Corporation | 801,7 mil | 10,7 | 13,5 % | 218,4 % | +0,3 % | +11 % / +68 % |
| ACNBAcnb Corporation | 666,2 mil | 12,1 | 13,4 % | 27,2 % | +45,1 % | +35 % / +68 % |
| CIVBCivista Bancshares, Inc. | 587,4 mil | 10,2 | 11,0 % | 302,4 % | −0,5 % | +25 % / +81 % |
| RBBRbb Bancorp | 429,9 mil | 10,0 | 8,4 % | 766,0 % | −2,4 % | +30 % / +68 % |
| CZFSCitizens Financial Services, Inc. | 408,3 mil | 9,5 | 12,7 % | 438,2 % | +2,8 % | +52 % / +51 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GABC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 32,67 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 57,50 Randament total 18 % · Pe an 18 % | 86,25 Randament total 76 % · Pe an 76 % |
| 3 ani | 38,76 Randament total -16 % · Pe an -6 % | 76,05 Randament total 62 % · Pe an 17 % | 124,21 Randament total 160 % · Pe an 38 % |
| 5 ani | 45,97 Randament total 4 % · Pe an 1 % | 100,57 Randament total 120 % · Pe an 17 % | 178,86 Randament total 282 % · Pe an 31 % |
- P/E la ieșire± 19,01
- Marja netă± 13,31
- Creșterea anuală a veniturilor± 9,93
- Diluare anuală± 1,12
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (06 nov. 2026).
Pe scurt
German American Bancorp este o holding financiară din Jasper, Indiana, care oferă servicii bancare de retail, comerciale și de administrare a averilor, prin 93 de sucursale în Indiana, Kentucky și Ohio. Rezultatele recente, cu profit record în trimestrul al treilea din 2026 și o marjă netă a dobânzii de 4,42%, arată cum integrarea achiziției Heartland și presiunea asupra depozitelor modelează perspectiva băncii.3
SWOT
Puncte tari
- Rețea regională densă de sucursale și o bază solidă de depozite, cu o proporție ridicată de depozite fără dobândă, care susțin marja băncii 13.
- Profitabilitate ridicată în trimestrul al treilea din 2026, cu un randament pe active medii și pe capital tangibil care au atins niveluri record 3.
- Diversificare între bancar de retail, comercial și administrarea averilor, ceea ce reduce dependența de un singur tip de venit 1.
Puncte slabe
- Concentrare geografică în câteva state din Midwest, ceea ce face rezultatele sensibile la economia regională 1.
- O parte importantă a depozitelor nu este asigurată, ceea ce poate expune banca la retrageri rapide în perioade de neîncredere 1.
- Veniturile din administrarea averilor și din vânzarea de credite ipotecare sunt sensibile la piețele de obligațiuni și la mediul de dobânzi 3.
Oportunități
- Creșterea activelor administrate și a produselor de servicii pentru clienți ar putea diversifica veniturile băncii în perioada următoare 3.
- Strategia nouă pentru perioada 2027 și următoarele ar putea accelera investițiile în digitalizare și în servicii pentru clienți 3.
- Achizițiile de bănci sau de portofolii de credite, pe care conducerea le evaluează, ar putea extinde acoperirea geografică 1.
Amenințări
- Concurența intensă pentru depozite ar putea comprima marja dobânzii și ar putea crește costul finanțării 3.
- O deteriorare a economiei regionale sau o inflație persistentă ar putea duce la creșterea neperformanței creditelor 1.
- Atingerea pragului de 10 miliarde de dolari ar putea aduce supravegherea directă a CFPB și costuri suplimentare de conformitate 1.
Riscuri
- Dependența de economia regionalămediu
Majoritatea clienților și a activelor sunt concentrate în Indiana, Kentucky și Ohio, deci o recesiune locală ar putea afecta direct cererea de credite și valoarea garanțiilor 1.
- Riscul ratei dobânziiridicat
Câștigurile băncii depind de diferența dintre dobânzile încasate și cele plătite, iar mișcări bruște ale ratelor ar putea reduce venitul net din dobânzi și valoarea portofoliului de titluri 1.
- Lichiditate și retrageri de depoziteridicat
O parte semnificativă a depozitelor nu este asigurată, iar eșecul altor instituții ar putea declanșa retrageri, care ar putea pune presiune pe finanțarea băncii 1.
- Pierderi de credit mai mari decât estimărilemediu
Dacă pierderile reale din credite depășesc rezervele constituite, rezultatele și situația financiară ar putea fi afectate semnificativ, mai ales în mediul economic incert de acum 1.
- Schimbări de reglementarescăzut
Modificările regimului fiscal sau al supravegherii bancare, inclusiv posibila extindere a competențelor CFPB, ar putea crește costurile de conformitate și ar putea afecta profitabilitatea 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Profitul record din trimestrul al treilea din 2026 și marja netă a dobânzii în creștere arată că modelul de bancă regională poate genera venituri solide dacă mediul de dobânzi rămâne favorabil 3.
- Calitatea creditelor rămâne foarte bună, cu costuri nete de pierderi aproape nule și active neperformante reduse, ceea ce ar putea susține capacitatea băncii de a crește creditarea 3.
- Integrarea achiziției Heartland și lansarea unei noi strategii pentru 2027 ar putea aduce economii și noi surse de venit, dacă execuția este bună 13.
Ce ar strica teza
- Concurența pentru depozite se intensifică, iar dacă costul finanțării crește mai repede decât randamentele creditelor, marja care susține profitul record ar putea scădea 3.
- O proporție mare de depozite neasigurate ar putea face banca vulnerabilă la retrageri în caz de neîncredere în sectorul bancar 1.
- Creșterea ratelor pe termen lung a afectat deja capitalul tangibil și valoarea contabilă pe acțiune, ceea ce ar putea limita capacitatea băncii de a crește rapid 3.
De urmărit
- Evoluția marjei nete a dobânzii și a costului depozitelorQ4 2026
- Nivelul depozitelor fără dobândă și ritmul de creștere a depozitelorQ4 2026
- Calitatea creditelor și activele neperformante în contextul economiei regionale2027
- Momentul în care activele totale ar putea depăși pragul de 10 miliarde de dolari și pregătirea pentru supravegherea CFPB2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (06 nov. 2026).
Afacerea
German American Bancorp, Inc. este o holding financiară listată la Nasdaq sub simbolul GABC, cu sediul în Jasper, Indiana. Prin filiala bancară German American Bank, compania operează 94 de sucursale bancare în Indiana, Kentucky și Ohio în anul 2025 1. Activitatea principală cuprinde atragerea depozitelor de la publicul general și acordarea de credite de consum, comerciale, agricole și ipotecare rezidențiale, la care se adaugă servicii de trust, consultanță de investiții, brokeraj și planificare pentru pensionare 1. Achiziția Heartland, finalizată la 1 februarie 2025, a adus 20 de sucursale în zonele Columbus și Greater Cincinnati, unde banca operează sub numele Heartland Bank, o divizie a German American Bank 1.
Compania a vândut în 2024 activele filialei de asigurări German American Insurance, pentru 40,0 milioane de dolari în numerar, și a renunțat pentru cinci ani la anumite activități de asigurare 1. Conducerea a indicat că va continua să evalueze oportunități de extindere prin noi sucursale și prin achiziții de bănci, de portofolii de credite sau de alte active din sfera serviciilor financiare 1. Profitul net din 2025 a fost de 112.635.000 de dolari, sau 3,06 dolari pe acțiune, cu costuri de achiziție și o provizionare de tip «Day 2» în rezultate 1.
În trimestrul al treilea din 2026 compania a raportat un profit net de 38,6 milioane de dolari, cel mai ridicat din istoria sa, iar activele totale au ajuns la 8,411 miliarde de dolari la 30 septembrie 2026 3. Conducerea spune că dacă ritmul actual de câștig se menține, banca rămâne bine poziționată pentru profitabilitate continuă, deși atragerea de depozite ieftine într-o concurență intensă rămâne esențială 3.
Segmente
Bancar de retail și comercial
Acesta este principalul segment, care atrage depozite și acordă credite consumatorilor, fermierilor și companiilor din zonele de operare, mai ales din Indiana, Kentucky și Ohio 1. În trimestrul al treilea din 2026, creditele totale au crescut cu 57,0 milioane de dolari față de trimestrul precedent, susținute de creditele imobiliare comerciale și de cele pe ipoteci de tip home equity 3.
Administrare de averi și brokeraj
Divizia de administrare a averilor oferă servicii de trust, consultanță de investiții, planificare pentru pensionare și brokeraj prin filiala German American Investment Services, Inc. 1. Activele administrate au crescut și au ajuns la 4,4 miliarde de dolari la 30 septembrie 2026, însă veniturile au rămas plate din cauza unei piețe de obligațiuni dificile 3.
Venituri nedobânzi
Veniturile nedobânzi au rămas relativ stabile între segmente în trimestrul al treilea din 2026, cu o creștere a veniturilor din serviciile pentru depozite, în timp ce veniturile din vânzarea de credite ipotecare au scăzut odată cu creșterea ratelor 3. Acest segment depinde de volumul de tranzacții al clienților și de condițiile pieței ipotecare.
Piața în context
Compania activează în Indiana, Kentucky și Ohio, iar rezultatele sale depind în mare măsură de economia acestor regiuni, unde concurența din partea băncilor regionale, a caselor de credit și a platformelor fintech este intensă 1. Sectorul bancar local a fost marcat în 2025 de inflație persistentă peste ținta Rezervei Federale și de dobânzi ridicate, factori care pot afecta calitatea creditelor și costul depozitelor 1.
Mediul de dobânzi influențează direct marja băncii: în trimestrul al treilea din 2026, marja netă a dobânzii de 4,42% a crescut cu 12 puncte de bază față de trimestrul anterior 3. Dacă presiunea competitivă asupra depozitelor se intensifică, costul finanțării ar putea crește și ar putea limita această expansiune.
Tendințe
- Creșterea marjei dobânziivânt din spate
Marja netă a dobânzii a atins 4,42% în trimestrul al treilea din 2026, susținută de creșterea randamentului activelor productive, ceea ce a ajutat la profitul record 3. Dacă dobânzile rămân ridicate, această tendință ar putea continua, dar ar putea fi contrabalansată de costul mai mare al depozitelor.
- Presiunea asupra depozitelorvânt din față
Depozitele s-au redus ușor în trimestrul al treilea din 2026, iar conducerea a semnalat că atragerea de depozite ieftine într-o concurență acerbă va fi decisivă pentru creștere 3. Procentul depozitelor neasigurate, de 25% la sfârșitul lui 2025, face banca sensibilă la retrageri în caz de neîncredere 1.
- Calitatea creditelormixt
Costurile de credit au rămas foarte reduse în trimestrul al treilea din 2026, iar activele neperformante au scăzut la 0,29% din activele totale, dar economia și inflația ridicată pot agrava pierderile viitoare 3. Conducerea a menționat că riscul de credit ar putea crește dacă tensiunile economice se accentuează 1.
- Reglementare și pragul de 10 miliardevânt din față
Banca ar putea depăși pragul activelor de 10 miliarde de dolari încă din 2027, moment în care ar fi supusă supravegherii directe a CFPB, cu cerințe suplimentare de conformitate 1. Compania a început deja să pregătească aceste cerințe, ceea ce implică costuri suplimentare.
Poziția concurențială
Banca concurează cu bănci mai mari, cu instituții de economii și împrumut, cu uniuni de credit, cu companii de finanțare și cu furnizori online de servicii, care pot avea resurse mult mai mari și cerințe reglementare mai slabe 1. Presiunea concurențială se vede în atragerea depozitelor, unde conducerea a avertizat că o concurență sporită poate reduce diferența dintre dobânda la credite și cea la depozite 3.
Concurența din partea companiilor fintech crește rapid în operațiunile bancare de bază, iar băncile pot fi nevoite să investească în inteligență artificială, plăți digitale și securitate cibernetică pentru a rămâne competitive 13. Mediul de piață cere de asemenea o capacitate de adaptare continuă pentru a păstra clienții și cota de piață regională.
- Instituții bancare regionale și naționale din Midwest
Bănci mai mari cu acoperire națională sau regională, care pot avea resurse financiare superioare și operează în aceleași zone geografice 1.
- Uniuni de credit și bănci de economii
Instituții nebancare sau cooperative care atrag depozite și acordă credite ipotecare și de consum în zonele de operare 1.
- Companii de finanțare și de credit personal
Furnizori nebancari de credite care operează cu structuri de costuri mai mici și cu mai puține constrângeri de reglementare 1.
- Companii fintech și furnizori online de servicii financiare
Platforme digitale care concurează prin servicii online și oferte de plăți, afectând atragerea depozitelor și a clienților tineri 13.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial06 nov. 2026
- Raport curent04 nov. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 oct. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent27 iul. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 apr. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent27 apr. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / German American Bancorp, Inc. · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / German American Bancorp, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / German American Bancorp, Inc. · 26 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.