olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Banner Corporation BANR

State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)

70,12USD−2,49 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Banner Corporation este o companie de holding bancar cu sediul în statul Washington, care deține Banner Bank, o bancă regională comercială ce operează în șase state din vestul SUA. După achiziția Pacific Financial, încheiată în septembrie 2026, banca și-a extins amprenta în Washington și Oregon, iar activele au ajuns la 18,08 miliarde USD, un salt care face ca integrarea și calitatea creditelor să conteze mai mult ca oricând pentru investitori.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Banner Corporation (BANR) costa 70,12 USD (−2,49 % într-o zi), cu capitalizare 2,6 mld USD, P/E 11,9 pe un EPS diluat de 5,88 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,91 %, beta 0,75, interval pe 52 de săptămâni 58,07–74,01 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): profit net de 47,7 mil USD (−10,8 % an/an), EPS diluat 1,36 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,6 mld USD
acțiuni la 31 oct. 2026
P/E (TTM)
11,9
EPS diluat TTM 5,88 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
8,38 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
2,91 %
DPS 12 luni 2,04
Beta (2 ani)
0,75
Volatilitate (1 an) 24 %
Interval 52 săpt.
58,0774,01

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
54,0
neutru
Bollinger (20, 2)
65,39 – 72,21
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,69 · lățimea benzii 9,9 %
SMA 50 / 200
69,13 / 66,23
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,62 / 0,31
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+4,5 %−5,9 %+10,4 pp—
3 luni−0,5 %−4,6 %+4,1 pp—
6 luni+6,9 %+0,2 %+6,7 pp—
De la început de an+11,9 %+7,4 %+4,5 pp—
1 an+16,1 %+8,2 %+7,9 pp+23,8 %
3 ani+57,8 %+68,4 %−10,7 pp+79,8 %
5 ani+13,9 %+56,5 %−42,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−14,0 %
18 dec. 2025 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−46,8 %
31 oct. 2022 → 24 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+2,6 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
47,7 mil USD
−10,8 % an/an
EPS diluat
1,36
−11,7 % an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Profit operațional20,0 mil19,1 mil17,8 mil20,7 mil15,2 mil19,2 mil18,2 mil15,4 mil
Impozit pe profit11,7 mil10,7 mil10,5 mil12,5 mil9,8 mil12,8 mil11,3 mil11,1 mil
Profit net46,4 mil45,1 mil45,5 mil53,5 mil51,2 mil54,7 mil48,9 mil47,7 mil
EPS diluat1,33 ≈1,301,311,541,49 ≈1,601,431,36
Flux de numerar operațional99,3 mil57,2 mil54,9 mil ≈120,4 mil ≈24,9 mil109,8 mil39,0 mil ≈77,0 mil ≈
Investiții (capex)3,8 mil1,7 mil2,7 mil ≈1,8 mil ≈3,4 mil420,0 mii3,5 mil ≈4,2 mil ≈
Dividende plătite16,6 mil16,8 mil17,1 mil ≈16,6 mil ≈17,1 mil17,3 mil18,3 mil ≈17,7 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni000 ≈15,8 mil ≈15,8 mil16,1 mil0 ≈14,2 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 40 trimestre (min 7,5, mediană 11,8, max 30,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net136,5 mil146,3 mil115,9 mil201,0 mil195,4 mil183,6 mil168,9 mil195,4 mil
Profit net an/an+124,6 %+7,2 %−20,7 %+73,4 %−2,8 %−6,0 %−8,0 %+15,7 %
EPS diluat4,154,183,265,765,675,334,885,64
EPS diluat an/an+125,5 %+0,7 %−22,0 %+76,7 %−1,6 %−6,0 %−8,4 %+15,6 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber7,7 mil124,9 mil112,6 mil291,1 mil223,3 mil242,5 mil279,4 mil248,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
422,6 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
1,9 mld USD
Active totale
16,4 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
10,5 %
ROA
1,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venit net din dobânzi
2023
576,0 mil
2024
541,7 mil
2025
587,9 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cheltuieli fără dobânzi
2023
382,5 mil
2024
391,5 mil
2025
408,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
183,6 mil
2024
168,9 mil
2025
195,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
5,33
2024
4,88
2025
5,64

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,92
2024
1,92
2025
1,94

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
254,5 mil
2024
501,9 mil
2025
422,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Credite
2023
10,7 mld
2024
11,2 mld
2025
11,6 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
15,7 mld
2024
16,2 mld
2025
16,4 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Depozite
2023
13,0 mld
2024
13,5 mld
2025
13,7 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
14,0 mld
2024
14,4 mld
2025
14,4 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,7 mld †
2024
1,8 mld †
2025
1,9 mld †

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Dividende plătite
2023
66,8 mil
2024
66,7 mil
2025
67,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
31,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
15,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
0,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
11,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
15,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-0,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
11,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025

Profitabilitate

Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
10,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
1,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
34,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
12,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
11,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
8,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Indicatori bancari

Marja netă a dobânzii (NIM)
3,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Cost / venit
69,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Credite / depozite
83,3 %
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Rata creditelor neperformante
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata CET1
indisponibil
lipsesc date de intrare
Costul riscului
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 44 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

70,12 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
11,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
ROE
10,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

13/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 2071derivat 114

Scorul pe grupe

  • Calitate34
  • Creștere0
  • Bilanț și datorie42
  • Randamente79
  • Evaluare65

Interval de valoare estimat

Jos
58,19
USD pe acțiune
Mijloc
64,68
USD pe acțiune
Sus
75,83
USD pe acțiune
Preț: 70,12 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -7,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -8,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 5 metode folosite · 4 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 25,49 – 87,87 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual58,19 – 60,83 (Mijloc 59,48)
  • P/B justificat56,39 – 75,83 (Mijloc 64,68)
  • Dividende actualizate (DDM)25,49 – 34,28 (Mijloc 29,24)
  • Colegi: P/E63,79 – 78,28 (Mijloc 71,09)
    34 firme folosite · multiplul median 12,1x · quartile 10,9x – 13,3x
    BFST, BNY, BOH, BOTJ, BSRR, CFG, CIVB, COLB, COSO, EWBC, FBP, FCCO, FITB, FUSB, GABC, GBFH, INBK, ISBA, JMSB, LKFN, MCB, MTB, MVBF, NTRS, OFG, PCB, PEBK, QCRH, RBB, STT, SYBT, TCBK, UBCP, WASH
  • Colegi: P/B66,08 – 87,87 (Mijloc 74,42)
    34 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 1,1x – 1,5x
    BFST, BOH, BOTJ, BSRR, CBFV, CFG, CIVB, COLB, COSO, EWBC, FBP, FCCO, FITB, FUSB, GABC, GBFH, INBK, ISBA, JMSB, LKFN, MCB, MTB, MVBF, OFG, PCB, PEBK, QCRH, RBB, STT, SYBT, TCBK, UBCP, UCB, WASH
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: State Commercial Banks (SIC 6022)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 44/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate10,0 %29 (față de colegi)21 %
ROA · Calitate1,2 %55 (pe interval fix)8 %
Cost / venit · Calitate69,6 %0 (pe interval fix)13 %
Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate3,6 %83 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-0,2 %0 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Costul riscului · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Credite / depozite · Bilanț și datorie83,3 %42 (pe interval fix)5 %
P/B · Evaluare1,2x67 (față de colegi)13 %
P/E (TTM) · Evaluare11,9x64 (față de colegi)13 %
Randamentul dividendului · Randamente2,9 %79 (față de colegi)10 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial42/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate34/100 · 4/4 factori cu valoare
  • Randamente79/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare65/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BANNER CORPORATION (BANR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 587,9 mil USD în 2025; ROE 10,0 %.

Intervalul de valoare estimat este 58,19–75,83 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 64,68 USD, prețul de 70,12 USD lasă un potențial de -7,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -8,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 44/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă a dobânzii (NIM): 3,6 %
  • Randamentul dividendului: 2,9 %

Ce o infirmă

  • ROE: 10,0 %
  • Cost / venit: 69,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: -0,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, Rata creditelor neperformante, Costul riscului.

Față de mediana verticalei

State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
11,9x
mediana verticalei 12,2x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 23,4x
P/B
1,2x
mediana verticalei 1,3x
sub mediană (−6,9 %)
ROE
10,0 %
mediana verticalei 11,4 %
sub mediană (−12,5 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 188,8 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
—
mediana verticalei 4,5 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
2,9 %
mediana verticalei 2,6 %
peste mediană (+13,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation99,2 mld16,215,0 %32,6 %+7,8 %+32 % / +205 %
FITBFifth Third Bancorp48,3 mld18,09,4 %—−2,0 %+23 % / +85 %
STTState Street Corporation45,0 mld13,313,1 %23,8 %+7,3 %+39 % / +127 %
MTBM&T Bank Corporation31,5 mld11,310,6 %175,6 %+7,5 %+16 % / +71 %
NTRSNorthern Trust Corporation31,0 mld13,218,4 %28,8 %−2,5 %+30 % / +116 %
CFGCitizens Financial Group Inc26,8 mld12,68,9 %25,4 %+5,6 %+18 % / +134 %
EWBCEast West Bancorp, Inc.17,7 mld12,416,6 %—+4,4 %+21 % / +105 %
COLBColumbia Banking System, Inc.8,4 mld10,511,2 %471,8 %+18,8 %+10 % / +36 %
UCBUnited Community Banks, Inc.4,4 mld31,14,1 %17,8 %+11,7 %+21 % / +50 %
FBPFirst Bancorp4,0 mld10,919,5 %29,0 %+2,4 %+31 % / +73 %
BOHBank Of Hawaii Corporation2,7 mld12,113,6 %202,1 %−0,1 %+7 % / +20 %
BANRBanner Corporation2,6 mld11,910,0 %—indisponibil+16 % / +58 %
SYBTStock Yards Bancorp, Inc.2,5 mld15,313,6 %—+3,4 %+20 % / +80 %
OFGOFG Bancorp2,1 mld9,616,6 %—indisponibil+28 % / +51 %
GABCGerman American Bancorp, Inc.1,9 mld13,312,5 %28,2 %+37,8 %+27 % / +75 %
TCBKTriCo Bancshares1,7 mld12,610,4 %249,7 %+4,1 %+9 % / +52 %
QCRHQcr Holdings, Inc.1,7 mld12,012,9 %—+46,3 %+24 % / +104 %
LKFNLakeland Financial Corporation1,5 mld13,715,4 %—−2,1 %+5 % / +10 %
MCBMetropolitan Bank Holding Corp.1,2 mld12,010,2 %860,0 %−53,8 %+27 % / +144 %
BFSTBusiness First Bancshares, Inc.1,0 mld11,410,1 %768,0 %+1,2 %+24 % / +60 %
WASHWashington Trust Bancorp Inc738,3 mil11,612,0 %26,4 %+127,6 %+36 % / +45 %
CIVBCivista Bancshares, Inc.583,3 mil10,111,0 %302,4 %−0,5 %+24 % / +80 %
BSRRSierra Bancorp544,1 mil10,814,0 %—indisponibil+35 % / +124 %
RBBRBB Bancorp434,7 mil10,67,9 %720,3 %−2,4 %+30 % / +68 %
PCBPcb Bancorp424,1 mil10,110,8 %1.323,5 %+4,5 %+39 % / +95 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BANR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026).

Pe scurt

Banner Corporation este o companie de holding bancar cu sediul în statul Washington, care deține Banner Bank, o bancă regională comercială ce operează în șase state din vestul SUA. După achiziția Pacific Financial, încheiată în septembrie 2026, banca și-a extins amprenta în Washington și Oregon, iar activele au ajuns la 18,08 miliarde USD, un salt care face ca integrarea și calitatea creditelor să conteze mai mult ca oricând pentru investitori.

SWOT

Puncte tari

  • Depozitele de bază reprezintă 90% din total, ceea ce oferă o finanțare stabilă și relativ ieftină, conform raportării din trimestrul al treilea 2026 3.
  • Compania menține un profil de risc moderat și o poziție de capital solidă, cu un rezervor de pierderi de credit considerat adecvat de conducere 13.
  • Rețeaua de sucursale în mai multe piețe metropolitane din vest oferă o bază pentru creșterea clienților comerciali și a depozitelor.

Puncte slabe

  • Portofoliul are o concentrare geografică puternică în Washington și Oregon, ceea ce face ca o slăbire economică regională să aibă efect amplificat asupra rezultatelor.
  • Creditele de construcții și comerciale necesită monitorizare atentă, iar riscurile de credit au crescut în ultimii ani pe anumite segmente.
  • Integrarea unei achiziții mari aduce costuri de fuziune și presiune operațională pe termen scurt, care au afectat cheltuielile în trimestrul al treilea 2026 3.

Oportunități

  • Integrarea Bank of the Pacific ar putea extinde baza de clienți comerciali și oferta de produse în Western Washington și Western Oregon 3.
  • Dacă dobânzile scad, cererea de credite ipotecare și de construcții ar putea reveni, iar volumul originărilor ar putea crește.
  • Extinderea în California, unde compania are deja prezență, ar putea aduce creștere pe piețe mari, cu condiția gestionării concentrării de risc.

Amenințări

  • O deteriorare a pieței imobiliare comerciale, în special a birourilor, ar putea duce la pierderi mai mari și la refinanțări dificile 1.
  • Tarifele și schimbările din politica comercială ar putea afecta clienții comerciali și agricoli din regiune, cu efect asupra capacității de rambursare 1.
  • Presiunea competitivă asupra costului depozitelor ar putea reduce marja netă a dobânzii dacă finanțarea devine mai scumpă.

Riscuri

  • Concentrare geograficăridicat

    Clientela este concentrată în Puget Sound, în estul Washingtonului și în alte zone din vest, astfel încât o slăbire locală ar putea avea efect disproporționat 1.

  • Riscul creditelor imobiliare comercialeridicat

    Creditele de birouri și alte proprietăți comerciale pot avea refinanțări dificile și valori în scădere, ceea ce ar putea crește provizioanele pentru pierderi 1.

  • Riscul creditelor de construcțiimediu

    Proiectele de construcții pot depăși bugetul sau pot întâmpina dificultăți de vânzare, iar concentrarea expunerii pe câțiva constructori amplifică riscul 1.

  • Integrarea achiziției Pacific Financialmediu

    Integrarea sistemelor, a personalului și a clienților poate fi mai costisitoare sau mai lentă decât s-a anticipat, cu efect asupra rezultatelor 3.

  • Riscul ratei dobânzii și al costului depozitelorscăzut

    Modificările bruște ale dobânzilor ar putea influența marja netă, costurile de depozit și valoarea titlurilor, ceea ce ar putea afecta veniturile 13.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea creditelor și a depozitelor din trimestrul al treilea 2026, împreună cu achiziția Pacific Financial, ar putea sprijini o creștere a venitului din dobânzi dacă tendința se menține 3.
  • Baza de depozite de bază și poziția de capital sunt puncte forte care ar putea permite companiei să se extindă fără a crește excesiv riscul.
  • Dacă integrarea Bank of the Pacific reușește, banca ar putea profita de o rețea mai densă în piețe atractive din vestul SUA 3.

Ce ar strica teza

  • Concentrarea geografică și expunerea mare la creditele comerciale ar putea face rezultatele mai sensibile la o încetinire economică regională 1.
  • Costurile de fuziune și creșterea cheltuielilor nefinanciare ar putea limita câștigurile pe termen scurt, mai ales dacă integrarea durează mai mult decât s-a anticipat 3.
  • Activele neperformante au crescut față de anul precedent, iar dacă tendința continuă, provizioanele pentru pierderi ar putea crește și ele.

De urmărit

  • Evoluția activelor neperformante și a provizioanelor pentru pierderi de creditQ4 2026
  • Integrarea Bank of the Pacific și sinergiile de costuri2027
  • Marja netă a dobânzii în contextul costurilor de depozitQ1 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026).

Afacerea

Banner Bank este o bancă comercială din Washington care acceptă depozite și acordă credite persoanelor fizice, companiilor și entităților din sectorul public. Rețeaua sa cuprinde 153 de sucursale la 30 septembrie 2026, iar banca își desfășoară activitatea în Washington, Oregon, California, Idaho, Utah și Nevada. Compania descrie modelul său drept „super community bank”, care combină oferta unei bănci regionale cu apropierea și serviciul unei bănci comunitare 13.

Pe lângă creditele ipotecare rezidențiale, pe care banca le vinde în mare parte pe piața secundară, compania se concentrează pe credite comerciale și imobiliare. Decizia de a crește ponderea activităților cu marjă mai mare, precum creditele de construcții și cele comerciale, aduce și un risc de credit mai ridicat, pe care compania îl descrie ca fiind controlat prin politici stricte de subscriere 1.

Segmente

Credite comerciale și imobiliare comerciale

Creditele imobiliare comerciale și multifamiliale reprezintă cea mai mare categorie din portofoliu, cu 4,90 miliarde USD la 31 decembrie 2025, adică 42% din totalul creditelor 1. Compania spune că nu are concentrări mari pe tip de proprietate, locație sau debitor.

Credite comerciale pentru afaceri

Creditele pentru întreprinderi mici și mijlocii au totalizat 2,41 miliarde USD la finalul anului 2025, iar o parte din ele se acordă prin programul QuickStep pentru sume mai mici 1. Creditele comerciale sunt evaluate în special pe baza fluxului de numerar al debitorului, nu doar pe garanții.

Piața în context

Banner operează în regiuni din vestul SUA cu o populație și o economie diversificate, dar cu o concentrare mare pe zona Puget Sound și pe estul Washingtonului, conform descrierii companiei 1. Extinderea în California, inclusiv San Diego și Sacramento, adaugă piețe cu concurență intensă și expunere geografică nouă.

Piața bancară regională din vest rămâne competitivă, iar creșterea depozitelor și a creditelor depinde în mare măsură de condițiile economice locale și de nivelul dobânzilor. Compania raportează că depozitele de bază reprezintă 90% din total la 30 septembrie 2026, ceea ce sugerează un finanțare stabilă, dar și o sensibilitate la presiunea competitivă asupra costurilor de depozit 3.

Tendințe

  • Dobânzi ridicate și presiune asupra cererii de creditemixt

    Compania a notat că dobânzile ridicate au redus refinanțările și volumele de originare a creditelor ipotecare în 2024 și 2025, iar incertitudinea privind ritmul reducerii dobânzilor poate afecta cererea de împrumuturi 1. Dacă dobânzile scad, cererea ar putea reveni.

  • Presiunea asupra imobiliarelor comercialevânt din față

    Cererea de spații de birouri rămâne sub nivelul de dinaintea pandemiei în anumite piețe, ceea ce ar putea genera vacanțe prelungite și refinanțări dificile pentru creditele comerciale ale băncii 1. Autoritățile de reglementare au crescut supravegherea acestor expuneri.

  • Integrarea achiziției Pacific Financialmixt

    Achiziția Bank of the Pacific, finalizată la 1 septembrie 2026, a adus active și depozite semnificative, dar a generat și costuri de fuziune, care au crescut cheltuielile nefinanciare în trimestrul al treilea 3. Reușita integrării va determina în mare parte câștigurile viitoare.

Poziția concurențială

Banner concurează cu bănci regionale și comunitare din vestul SUA, precum și cu instituții naționale care au prezență în aceleași piețe metropolitane. Compania susține că modelul său de super community bank îi permite să ofere produse comparabile cu cele ale marilor bănci, păstrând un serviciu apropiat 1.

Concurența pentru depozite și pentru creditele comerciale din zone precum Seattle, Portland sau California de Sud este intensă, iar presiunea asupra costurilor de finanțare poate limita marja. Achiziția Pacific Financial a consolidat poziția băncii în Western Washington și Western Oregon, dar competiția locală rămâne un factor important 3.

  • Pacific Premier BancorpPPBI

    Bancă regională din vestul SUA cu activitate similară în creditare comercială și depozite.

  • Columbia Banking SystemCOLB

    Bancă regională cu prezență în Washington și Oregon, care concurează direct pe aceleași piețe comerciale.

  • Umpqua Holdings

    Bancă regională din nord-vestul Pacificului, prezentă pe piețe în care compania își extinde activitatea.

  • Bank of the Pacific

    Banca achiziționată de Banner în 2026, a cărei bază de depozite și rețea de sucursale au fost integrate în operațiunile companiei 3.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Banner Corporation · 25 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Banner Corporation · 04 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Banner Corporation · 21 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.