olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

PBF Energy Inc. PBF

Petroleum Refining · SIC 2911 · Verticală: Petroleum Refining (SIC 2911)

72,62USD−6,67 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

PBF Energy este una dintre cele mai mari rafinării independente de petrol din Statele Unite, care produce și livrează carburanți, combustibil pentru încălzire, materii prime petrochimice și lubrifianți din șase rafinării proprii. Compania revine după incendiul de la rafinăria Martinez din 2025, iar fluxul de numerar depinde mult de marjele de rafinare și de costul materiei prime.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea PBF Energy Inc. (PBF) costa 72,62 USD (−6,67 % într-o zi), cu P/E 3,2 pe un EPS diluat de 22,41 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,65 %, beta 0,68, interval pe 52 de săptămâni 26,02–91,17 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 12,1 mld USD (+58,6 % an/an), profit net de 1,5 mld USD (+799,1 % an/an), EPS diluat 12,54 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
3,2
EPS diluat TTM 22,41 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
30,86 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,65 %
DPS 12 luni 1,20
Beta (2 ani)
0,68
Volatilitate (1 an) 66 %
Interval 52 săpt.
26,0291,17

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
42,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
69,80 – 92,06
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,13 · lățimea benzii 27,5 %
SMA 50 / 200
77,71 / 54,30
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-1,12 / -0,04
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−13,7 %−2,0 %−11,7 pp—
3 luni+18,7 %−2,2 %+20,9 pp—
6 luni+74,6 %+4,3 %+70,3 pp—
De la început de an+167,8 %+10,6 %+157,2 pp—
1 an+105,7 %+10,5 %+95,2 pp+53,1 %
3 ani+57,9 %+73,7 %−15,8 pp+91,9 %
5 ani+394,0 %+61,7 %+332,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−35,3 %
11 nov. 2025 → 18 dec. 2025
Scădere maximă (5 ani)
−76,8 %
05 apr. 2024 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+37,6 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
12,1 mld USD
+58,6 % an/an
Profit net
1,5 mld USD
+799,1 % an/an
EPS diluat
12,54
+764,8 % an/an
netă / operațională
12,6 % / 17,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri7,4 mld7,1 mld7,5 mld7,7 mld7,1 mld7,9 mld11,7 mld12,1 mld
Costul vânzărilor7,7 mld7,5 mld7,5 mld7,6 mld7,3 mld7,6 mld10,5 mld10,0 mld
Profit operațional-383,2 mil-511,2 mil43,0 mil285,9 mil128,0 mil299,6 mil1,3 mld2,1 mld
Amortizare și depreciere348,5 mil3,6 mil3,6 mil3,6 mil360,8 mil3,8 mil3,6 mil4,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile22,8 mil36,9 mil53,8 mil50,3 mil40,6 mil42,1 mil42,0 mil27,2 mil
Profit înainte de impozit-405,3 mil-547,8 mil-10,5 mil236,0 mil87,7 mil258,5 mil1,2 mld2,0 mld
Impozit pe profit-112,7 mil-141,9 mil-5,1 mil64,3 mil8,6 mil58,3 mil314,2 mil503,8 mil
Profit net-289,3 mil-401,8 mil-5,2 mil170,1 mil78,4 mil198,3 mil906,4 mil1,5 mld
EPS diluat-2,52 ≈-3,53-0,051,450,68 ≈1,657,5412,54
Flux de numerar operațional-329,7 mil-661,4 mil191,1 mil ≈25,7 mil ≈366,6 mil-323,7 mil1,6 mld ≈1,9 mld ≈
Investiții (capex)96,0 mil111,0 mil156,1 mil ≈148,5 mil ≈289,6 mil349,4 mil127,1 mil ≈118,4 mil ≈
Dividende plătite31,4 mil31,3 mil31,3 mil ≈31,4 mil ≈31,6 mil31,7 mil32,0 mil ≈32,7 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni29,0 mil00 ≈0 ≈0———

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 28 din propriul istoric de 25 trimestre (min 1,7, mediană 7,6, max 208,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri27,2 mld24,5 mld15,1 mld27,3 mld46,8 mld38,3 mld33,1 mld29,3 mld
Venituri an/an+24,8 %−9,9 %−38,3 %+80,3 %+71,8 %−18,2 %−13,6 %−11,4 %
Profit net128,3 mil319,4 mil-1,4 mld231,0 mil2,9 mld2,1 mld-533,8 mil-158,5 mil
Profit net an/an−69,1 %+148,9 %−535,9 %indisponibil+1.145,4 %−25,6 %−124,9 %indisponibil
EPS diluat1,102,64-11,641,9022,8416,52-4,60-1,39
EPS diluat an/an−70,5 %+140,0 %−540,9 %indisponibil+1.102,1 %−27,7 %−127,8 %indisponibil
netă %0,5 %1,3 %-9,2 %0,8 %6,1 %5,6 %-1,6 %-0,5 %
Flux de numerar liber520,5 mil528,6 mil-827,8 mil228,2 mil4,1 mld678,9 mil-347,5 mil-783,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
527,9 mil USD
Datorie financiară
2,1 mld USD
Datorie netă
1,6 mld USD
Capitaluri proprii
5,4 mld USD
Active totale
13,0 mld USD
Datorie / capitaluri
0,39x
Lichiditate curentă
1,21x
ROE
-2,8 %
ROA
-1,2 %
Marja FCF
-2,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
38,3 mld
2024
33,1 mld
2025
29,3 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
35,9 mld
2024
33,5 mld
2025
29,9 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
2,4 mld ≈
2024
-372,2 mil ≈
2025
-571,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat

Profit operațional
2023
3,0 mld
2024
-699,0 mil
2025
-54,3 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
314,4 mil
2024
358,3 mil
2025
371,6 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
3,3 mld ≈
2024
-340,7 mil ≈
2025
317,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
63,8 mil
2024
72,0 mil
2025
181,6 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
2,9 mld
2024
-768,6 mil
2025
-234,6 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
723,8 mil
2024
-228,4 mil
2025
-74,1 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Profit net
2023
2,1 mld
2024
-533,8 mil
2025
-158,5 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
16,52
2024
-4,60
2025
-1,39

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
130,5 mil
2024
117,1 mil
2025
114,9 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,8 mld
2024
536,1 mil
2025
527,9 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
3,2 mld
2024
2,6 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Active curente
2023
6,6 mld
2024
4,5 mld
2025
4,5 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
5,0 mld
2024
5,1 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
8,6 mil
2024
8,1 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 13 feb. 2025verificat

Active totale
2023
14,4 mld
2024
12,7 mld
2025
13,0 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
959,0 mil
2024
735,6 mil
2025
801,2 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
—
2025
0

SEC (XBRL)· 29 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,2 mld
2024
1,5 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
4,2 mld
2024
3,6 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
7,8 mld
2024
7,0 mld
2025
7,6 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
6,6 mld
2024
5,7 mld
2025
5,4 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,3 mld
2024
43,4 mil
2025
-78,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
659,6 mil
2024
390,9 mil
2025
705,2 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
678,9 mil ≈
2024
-347,5 mil ≈
2025
-783,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-338,6 mil
2024
-1,0 mld
2025
-480,2 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,4 mld
2024
-249,3 mil
2025
550,0 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
105,8 mil
2024
119,0 mil
2025
125,6 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
532,5 mil
2024
329,1 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-11,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-14,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
14,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
8,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
10,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
9,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
7,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
41,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
17,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
38,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
31,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
-425,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
25,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
3,5 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
884,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
2,6 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
96,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
84,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
31 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
8 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
3,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
30,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
1,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 70 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

72,62 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
3,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
41,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
7,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-11,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2092derivat 170

Scorul pe grupe

  • Evaluare100
  • Randamente100
  • Calitate73
  • Bilanț și datorie74
  • Creștere0

Interval de valoare estimat

Jos
126,79
USD pe acțiune
Mijloc
217,81
USD pe acțiune
Sus
256,52
USD pe acțiune
Preț: 72,62 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 199,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 66,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,77 – 491,82 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E237,80 – 491,82 (Mijloc 417,53)
    10 firme folosite · multiplul median 18,6x · quartile 10,6x – 21,9x
    COP, CVI, CVX, DK, EQNR, MPC, PSX, SUNC, VLO, XOM
  • Dividende actualizate (DDM)15,77 – 21,21 (Mijloc 18,09)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Petroleum Refining (SIC 2911)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 70/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate38,4 %71 (față de colegi)16 %
Marja netă · Calitate7,0 %53 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate96,8 %95 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-14,4 %0 (pe interval fix)13 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,1x63 (față de colegi)16 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie25,0x100 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x66 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare3,2x100 (față de colegi)16 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente4,9 %100 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie74/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate73/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

PBF ENERGY INC. (PBF). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 29,3 mld USD în 2025; creștere an/an -11,4 %; marjă netă 7,0 %; ROE 41,1 %; datorie netă/EBITDA -0,1x.

Intervalul de valoare estimat este 126,79–256,52 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 217,81 USD, prețul de 72,62 USD lasă un potențial de 199,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 66,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 70/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 38,4 %
  • Conversia profitului în FCF: 96,8 %
  • Acoperirea dobânzilor: 25,0x
  • P/E (TTM): 3,2x
  • Rata de distribuire (FCF): 4,9 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -14,4 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Petroleum Refining (SIC 2911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
3,2x
mediana verticalei 18,6x
sub mediană (−82,6 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,8x
P/S
—
mediana verticalei 0,7x
P/B
—
mediana verticalei 3,0x
ROE
41,1 %
mediana verticalei 14,2 %
peste mediană (+190,1 %)
Marja netă
7,0 %
mediana verticalei 4,7 %
peste mediană (+47,4 %)
Marja EBIT
9,8 %
mediana verticalei 6,1 %
peste mediană (+59,1 %)
Venituri an/an
-11,4 %
mediana verticalei -4,4 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
-0,1x
mediana verticalei 0,6x
sub mediană (−117,9 %)
Randament dividend
1,7 %
mediana verticalei 1,8 %
sub mediană (−10,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
XOMExxonMobil Holdings Corporation735,6 mld29,19,8 %7,6 %−5,0 %+53 % / +73 %
CVXChevron Corp445,1 mld21,612,2 %9,6 %−6,8 %+49 % / +57 %
COPConocoPhillips173,5 mld19,114,2 %14,7 %+7,7 %+63 % / +25 %
MPCMarathon Petroleum Corporation116,4 mld8,472,6 %8,4 %−4,4 %+121 % / +186 %
VLOValero Energy Corp108,1 mld8,750,1 %8,4 %−5,5 %+119 % / +209 %
EQNREquinor Asa107,0 mld22,112,2 %4,7 %+2,6 %+87 % / +34 %
PSXPhillips 66106,1 mld8,741,1 %7,5 %−7,5 %+99 % / +111 %
YPFYPF Sociedad Anonima16,4 mld—-7,4 %-4,5 %−4,4 %+13 % / +151 %
CVICvr Energy, Inc4,3 mld16,327,5 %2,7 %−5,9 %+25 % / +35 %
DKDelek Us Holdings, Inc.4,0 mld18,262,6 %1,9 %−9,5 %+69 % / +141 %
CLMTCalumet, Inc.3,8 mld——-3,0 %−1,2 %+126 % / +153 %
IEPIcahn Enterprises L.P.3,8 mld——-5,0 %−3,6 %−34 % / −68 %
SUNCSunococorp LLC3,4 mld23,8—0,4 %+11,1 %+26 % / indisponibil
IMOImperial Oil Limited——25,2 %10,9 %−8,6 %+36 % / +138 %
PBFPbf Energy Inc.—3,241,1 %7,0 %−11,4 %+106 % / +58 %
SUSuncor Energy Inc——13,2 %11,3 %−4,6 %+61 % / +118 %
BPBp PLC——0,1 %0,0 %−1,1 %+26 % / +26 %
SUNSunoco LP———2,9 %+11,1 %+15 % / +18 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PBF din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Pe scurt

PBF Energy este una dintre cele mai mari rafinării independente de petrol din Statele Unite, care produce și livrează carburanți, combustibil pentru încălzire, materii prime petrochimice și lubrifianți din șase rafinării proprii. Compania revine după incendiul de la rafinăria Martinez din 2025, iar fluxul de numerar depinde mult de marjele de rafinare și de costul materiei prime 123.

SWOT

Puncte tari

  • Compania operează rafinării cu complexitate ridicată, capabile să proceseze țiței greu și acru, ceea ce poate oferi avantaje de cost 1. Are o rețea geografică diversificată pe coastele de Est și de Vest, precum și în Golful Mexic 1.
  • Segmentul Logistică oferă venituri bazate pe contracte pe termen lung, cu comisioane fixe 1. Compania are și o capacitate solidă de a genera numerar din operațiuni, susținută de restabilirea rafinăriei Martinez 23.
  • Programul RBI și reducerea datoriei arată capacitatea conducerii de a ajusta costurile și structura financiară 3.

Puncte slabe

  • Rezultatele depind puternic de marjele de rafinare, care sunt volatile, iar costurile materiei prime pot fluctua rapid 1. Lipsa unui activ de diversificare complet în afara rafinăriilor rămâne o vulnerabilitate.
  • Incendiul de la Martinez a dus la pierderi operaționale semnificative în 2025 și la o perioadă lungă de oprire 12. Impactul final asupra costurilor și amenzilor rămâne neclar 12.
  • Compania depinde de un număr relativ mic de situri, ceea ce face ca orice întrerupere majoră să aibă efecte mari asupra producției 1.

Oportunități

  • Dacă marjele de rafinare rămân ridicate, compania ar putea capitaliza pe capacitatea sa de a produce o gamă largă de produse 3. Revenirea completă a rafinăriei Martinez ar putea susține volumele din California 3.
  • Continuarea programului RBI ar putea aduce economii suplimentare de costuri până la sfârșitul anului 2026 3. Îmbunătățirea fiabilității sistemului ar putea crește randamentul rafinăriilor 13.
  • Dezvoltarea investițiilor în combustibili regenerabili prin participația din SBR ar putea diversifica sursele de venit 13.

Amenințări

  • Politicile de reducere a emisiilor și mandatele pentru combustibili regenerabili ar putea crește costurile de conformitate 1. Schimbările de reglementare din California ar putea avea efecte sensibile 1.
  • Tensiunile geopolitice și perturbările transportului maritim pot modifica prețurile țițeiului și ale produselor rafinate 1. Sancțiunile împotriva țărilor exportatoare de petrol ar putea genera volatilitate suplimentară 1.
  • Anchetele în curs privind incendiul de la Martinez ar putea duce la penalități sau la modificări ale operațiunilor 12.

Riscuri

  • Volatilitatea marjelor de rafinareridicat

    Veniturile și fluxul de numerar depind de diferența dintre prețul produselor și costul materiei prime, care este istoric volatilă 1. Dacă marjele se contractă, rezultatele ar putea scădea rapid 1.

  • Întreruperi la rafinăriiridicat

    O oprire majoră într-o rafinărie, ca în cazul incendiului de la Martinez, ar putea reduce producția și afecta rezultatele 12. Acoperirea prin asigurare nu este întotdeauna completă 1.

  • Incertitudinea în anchetele de mediu și siguranțămediu

    Investigațiile autorităților privind incendiul de la Martinez sunt în curs, iar eventualele penalități nu pot fi estimate în acest moment 2. Rezultatele ar putea afecta costurile și operațiunile viitoare 12.

  • Datoria și accesul la finanțaremediu

    Compania are datorii importante și restricții prin convenții de creditare, iar schimbările de rating ar putea influența costul împrumuturilor 13. Reducerea datoriei a fost un pas pozitiv, dar nivelul rămâne semnificativ 3.

  • Politica și reglementările privind emisiilemediu

    Mandatele pentru combustibili regenerabili, costul RIN-urilor și regulile privind gazele cu efect de seră pot modifica semnificativ costurile de conformitate 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă marjele de rafinare rămân ridicate, complexitatea ridicată a rafinăriilor ar putea permite companiei să profite de diferențialele favorabile ale țițeiului 13.
  • Revenirea completă a rafinăriei Martinez și recuperările din asigurări ar putea sprijini fluxul de numerar în perioada următoare 23.
  • Programul RBI și reducerea datoriei arată o disciplină financiară care ar putea consolida rezultatele pe termen lung 3.

Ce ar strica teza

  • Dacă marjele se îngustează sau diferențialele de țiței se reduc, rezultatele ar putea scădea rapid, având în vedere dependența de marjele de rafinare 1.
  • Anchetele privind incendiul de la Martinez ar putea duce la penalități neprevăzute, iar recuperările din asigurări rămân incerte ca valoare și calendar 12.
  • Compania rămâne expusă la întreruperi operaționale într-un număr limitat de rafinării, ceea ce ar putea afecta grav producția 1.

De urmărit

  • Finalizarea procesului de recuperare din asigurări pentru incendiul de la Martinezal doilea semestru 2026
  • Realizarea țintei de economii RBI de peste 350 de milioane de dolari2026
  • Îndeplinirea ghidajului de debit pentru al treilea trimestru 2026Q3 2026
  • Rezultatele anchetelor autorităților privind incendiul de la Martinez și eventualele penalitățiurmătorul raport anual 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Afacerea

PBF Energy este o societate holding al cărei activ principal este o participație de control în PBF LLC, iar operațiunile se împart în două segmente: Rafinare și Logistică 1. Cele șase rafinării ale companiei, situate în Delaware, New Jersey, Ohio, Louisiana și California, au o capacitate combinată de circa 1.000.000 bpd și un indice Nelson de complexitate mediu de 12,8 1. Segmentul Logistică, operat de PBFX, gestionează terminale, conducte și depozite care susțin rafinăriile și clienți terți 1.

Compania vinde produse nemarcate pe Coasta de Est, în Midwest, pe Golful Mexic și pe Coasta de Vest a Statelor Unite, precum și în Canada și Mexic 1. Ea deține și o participație de 50% în Renewable Diesel Facility prin investiția contabilizată prin metoda punerii în echivalență, SBR 1.

Situația rafinăriei Martinez, afectată de incendiul din 1 februarie 2025, a fost descrisă ca readusă la operațiuni complete în mai 2026 23. Costurile de reparații se așteaptă să fie acoperite în mare parte de asigurare, sub rezerva unei franșize de 30 de milioane de dolari, iar cerințele de anchetă ale autorităților rămân deschise 12.

Segmente

Rafinare

Segmentul Rafinare include cele șase rafinării care transformă țițeiul și alte materii prime în benzină, motorină ULSD, combustibil pentru încălzire, combustibil pentru aviație, lubrifianți, petrochimicale și asfalt 1. Rafinăria Delaware City procesează în principal țiței greu și acru și are o capacitate de rafinare de 180.000 bpd 1.

Logistică

Segmentul Logistică, prin PBFX, deține și operează terminale, conducte și depozite pentru țiței și produse rafinate 1. Majoritatea veniturilor PBFX provin din contracte pe termen lung, cu comisioane fixe, încheiate cu PBF Holding, care includ angajamente minime de volum 1.

Piața în context

Piața rafinării din SUA este dominată de marje, iar prețul țițeiului, al produselor rafinate și al gazului natural influențează direct profitabilitatea 1. Pentru al doilea trimestru din 2026, compania a raportat un venit din exploatare de 1.272,1 milioane de dolari și a anunțat că perspectivele rămân ridicate, cu un echilibru strâns între cerere și ofertă la nivel global 3.

Tendințe

  • Incendiul de la Martinez și recuperările din asigurărimixt

    Rafinăria Martinez a revenit la operațiuni complete în mai 2026, iar compania a primit până acum 1,25 miliarde de dolari din asigurări, net de franșize 23. Dacă plățile finale vor fi sigure, impactul asupra rezultatelor ar putea scădea, însă cuantumul și calendarul rămân incerte 13.

  • Reducerea datorieivânt din spate

    În trimestrul al doilea din 2026, compania a redus datoria brută cu peste un miliard de dolari, iar datoria netă a ajuns la 855 milioane de dolari 3. Dacă această tendință continuă, flexibilitatea financiară ar putea crește 3.

  • Programul de reducere a costurilor RBIvânt din spate

    Programul RBI a generat în 2025 economii recurente de peste 230 de milioane de dolari, iar compania se așteaptă să ajungă la peste 350 de milioane până la sfârșitul lui 2026 3. Realizarea acestor economii depinde de execuție și de calendarul lucrărilor de întreținere 13.

  • Volatilitatea diferențialelor de țiței și a costurilor energeticevânt din față

    Marjele pot fi afectate de îngustarea diferențialelor de țiței, precum WTI/Dated Brent sau WTI/WCS, și de creșterea costului gazului natural și al energiei electrice 1. Sancțiunile și politicile privind exporturile de țiței pot amplifica această volatilitate 1.

Poziția concurențială

Sursele furnizate nu identifică în mod explicit concurenții companiei, dar menționează concurența din industria rafinării și a combustibililor regenerabili ca risc distinct 1. Compania arată că își poate schimba capacitatea de rafinare și producția de combustibili regenerabili în funcție de reacțiile concurenților 1.

Poziția competitivă depinde de complexitatea rafinăriilor, de accesul la țiței ieftin și de logistica proprie, care permite livrări pe mai multe coridoare 13. Dacă rafinăriile concurente vor fi mai eficiente, marjele PBF ar putea fi presate 1.

  • Alți rafinori independenți din SUA

    Sursele nu numesc concurenți specifici, dar subliniază că presiunea competitivă vine din industria rafinării și din producătorii de combustibili regenerabili 1.

  • Producătorii de combustibili regenerabili

    Concurența din segmentul combustibililor regenerabili este menționată ca factor de risc, fără identificarea unor companii concrete în sursele furnizate 1.

  • Rafinăriile cu acces la țiței din Canada și Mexic

    Sursele menționează piețele din Canada și Mexic ca destinații de vânzare, fără a numi concurenți directi 1.

  • Furnizorii de țiței și produse petroliere

    Modificările de capacitate sau de prețuri ale furnizorilor pot influența concurența, dar sursele nu numesc entități specifice 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport curent30 oct. 2026
    Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial29 oct. 2026
  • Raport curent29 oct. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent14 oct. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent01 oct. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent17 sept. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
  • Raport curent15 sept. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent14 sept. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial30 iul. 2026
  • Raport curent30 iul. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / PBF Energy Inc. · 12 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / PBF Energy Inc. · 30 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / PBF Energy Inc. · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

PBF Energy Inc. (PBF): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw