olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

ExxonMobil Holdings Corporation XOM

Petroleum Refining · SIC 2911 · Verticală: Petroleum Refining (SIC 2911)

177,46USD−1,23 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

ExxonMobil Holdings Corporation a raportat pentru trimestrul al doilea din 2026 câștiguri de 14,5 miliarde USD, adică 3,48 USD pe acțiune, conform raportului. Compania spune că structura sa integrată și economiile structurale de costuri au susținut randamentele într-un context de piață volatil, cu aprovizionare perturbată în Orientul Mijlociu. Fluxul de numerar din activități operaționale a fost de 23,6 miliarde USD, iar fluxul de numerar liber de 17,2 miliarde USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea ExxonMobil Holdings Corporation (XOM) costa 177,46 USD (−1,23 % într-o zi), cu capitalizare 735,6 mld USD, P/E 26,5 pe un EPS diluat de 6,70 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,28 %, beta 0,15, interval pe 52 de săptămâni 113,68–187,25 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2026): venituri de 85,1 mld USD (+2,4 % an/an), profit net de 4,2 mld USD (−45,8 % an/an), EPS diluat 1,00 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
735,6 mld USD
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
26,5
EPS diluat TTM 6,70 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
3,78 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,28 %
DPS 12 luni 4,04
Beta (2 ani)
0,15
Volatilitate (1 an) 27 %
Interval 52 săpt.
113,68187,25

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,4
neutru
Bollinger (20, 2)
166,19 – 188,63
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,50 · lățimea benzii 12,6 %
SMA 50 / 200
168,32 / 155,09
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
4,24 / 4,60
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+8,2 %−2,0 %+10,2 pp—
3 luni+15,3 %−2,2 %+17,4 pp—
6 luni+14,6 %+4,3 %+10,3 pp—
De la început de an+47,5 %+10,6 %+36,9 pp—
1 an+56,0 %+10,5 %+45,5 pp+60,9 %
3 ani+64,7 %+73,7 %−9,0 pp+87,3 %
5 ani+175,5 %+61,7 %+113,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,7 %
30 mar. 2026 → 29 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−20,7 %
30 mar. 2026 → 29 iun. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+22,5 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2026 · 31 mar. 2026

Venituri
85,1 mld USD
+2,4 % an/an
Profit net
4,2 mld USD
−45,8 % an/an
EPS diluat
1,00
−43,2 % an/an
netă / operațională
4,9 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '24Q3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26
Venituri93,1 mld90,0 mld83,4 mld83,1 mld81,5 mld85,3 mld82,3 mld85,1 mld
Cheltuieli generale și de vânzare2,6 mld2,3 mld2,6 mld2,5 mld2,5 mld3,0 mld3,0 mld2,7 mld
Amortizare și depreciere5,8 mld6,3 mld6,6 mld5,7 mld6,1 mld6,5 mld7,7 mld6,8 mld
Cheltuieli cu dobânzile271,0 mil207,0 mil297,0 mil205,0 mil145,0 mil90,0 mil163,0 mil295,0 mil
Profit înainte de impozit13,7 mld13,0 mld9,8 mld11,6 mld10,7 mld10,9 mld8,0 mld7,0 mld
Impozit pe profit4,1 mld4,1 mld1,9 mld3,6 mld3,4 mld3,2 mld1,4 mld2,5 mld
Profit net9,2 mld8,6 mld7,6 mld7,7 mld7,1 mld7,5 mld6,5 mld4,2 mld
EPS diluat2,141,92—1,761,641,76—1,00
Flux de numerar operațional10,6 mld ≈17,6 mld ≈12,2 mld13,0 mld11,6 mld ≈14,8 mld ≈12,7 mld8,7 mld
Investiții (capex)6,2 mld ≈6,2 mld ≈6,8 mld5,9 mld6,3 mld ≈8,7 mld ≈7,5 mld6,5 mld
Dividende plătite4,3 mld ≈4,2 mld ≈4,4 mld4,3 mld4,3 mld ≈4,2 mld ≈4,4 mld4,3 mld
Răscumpărări de acțiuni5,3 mld ≈5,5 mld ≈5,8 mld4,8 mld5,0 mld ≈5,1 mld ≈5,4 mld4,9 mld

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 89 din propriul istoric de 9 trimestre (min 8,3, mediană 14,0, max 48,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri290,2 mld264,9 mld181,5 mld285,6 mld413,7 mld344,6 mld349,6 mld332,2 mld
Venituri an/an+18,8 %−8,7 %−31,5 %+57,4 %+44,8 %−16,7 %+1,5 %−5,0 %
Profit net20,8 mld14,3 mld-22,4 mld23,0 mld55,7 mld36,0 mld33,7 mld28,8 mld
Profit net an/an+5,7 %−31,2 %−256,5 %indisponibil+141,9 %−35,4 %−6,5 %−14,4 %
EPS diluat4,883,36-5,255,3913,268,897,846,70
EPS diluat an/an+5,4 %−31,1 %−256,3 %indisponibil+146,0 %−33,0 %−11,8 %−14,5 %
netă %7,2 %5,4 %-12,4 %8,1 %13,5 %10,5 %9,6 %8,7 %
Flux de numerar liber16,4 mld5,4 mld-2,6 mld36,1 mld58,4 mld33,5 mld30,7 mld23,6 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
10,7 mld USD
Datorie financiară
9,3 mld USD
Datorie netă
-1,4 mld USD
Capitaluri proprii
266,6 mld USD
Active totale
449,0 mld USD
Datorie / capitaluri
0,03x
Lichiditate curentă
1,15x
ROE
10,7 %
ROA
6,4 %
Marja FCF
7,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
344,6 mld
2024
349,6 mld
2025
332,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
900,0 mil
2024
1,0 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
9,9 mld
2024
10,0 mld
2025
11,1 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
20,6 mld
2024
23,4 mld
2025
26,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
849,0 mil
2024
996,0 mil
2025
603,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
52,8 mld
2024
48,9 mld
2025
41,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
15,4 mld
2024
13,8 mld
2025
11,5 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit net
2023
36,0 mld
2024
33,7 mld
2025
28,8 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
8,89
2024
7,84
2025
6,70

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
3,68
2024
3,84
2025
4,00

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
31,5 mld
2024
23,0 mld
2025
10,7 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
30,3 mld
2024
35,3 mld
2025
35,7 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active curente
2023
96,6 mld
2024
92,0 mld
2025
83,4 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
214,9 mld
2024
294,3 mld
2025
299,4 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active totale
2023
376,3 mld
2024
453,5 mld
2025
449,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
4,1 mld
2024
5,0 mld
2025
9,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
65,3 mld
2024
70,3 mld
2025
72,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
163,8 mld
2024
182,9 mld
2025
182,4 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
212,5 mld
2024
270,6 mld
2025
266,6 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
55,4 mld
2024
55,0 mld
2025
52,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
21,9 mld
2024
24,3 mld
2025
28,4 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
33,5 mld ≈
2024
30,7 mld ≈
2025
23,6 mld ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-19,3 mld
2024
-19,9 mld
2025
-25,9 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-34,3 mld
2024
-42,8 mld
2025
-39,1 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
14,9 mld
2024
16,7 mld
2025
17,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
17,7 mld
2024
19,6 mld
2025
20,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-7,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
12,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-14,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-19,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-14,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-20,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-23,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Marja FCF
5,6 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026

Randamente

ROE
9,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
5,5 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
60,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (FCF)
91,7 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
6,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
47,7 mld USD
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Investiții (capex)
28,9 mld USD
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Fluxul de numerar liber
18,8 mld USD
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Conversia profitului în FCF
74,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
735,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
741,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Capitalizare / profit net TTM
29,1x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
29,1x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Randamentul profitului
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
2,2x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
2,2x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
P/FCF
39,1x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randament FCF
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 28 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40 · (margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

177,46 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 735,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
735,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
29,1x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
9,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 mai 2026
verificat 2352derivat 214

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie20
  • Evaluare14
  • Calitate64
  • Creștere0
  • Randamente60

Interval de valoare estimat

Jos
52,56
USD pe acțiune
Mijloc
60,29
USD pe acțiune
Sus
73,87
USD pe acțiune
Preț: 177,46 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -66,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -194,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 48,16 – 128,13 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)48,16 – 73,87 (Mijloc 58,17)
    WACC 9,2 % · FCFF de pornire 19,3 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 72 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E53,15 – 128,13 (Mijloc 105,29)
    10 firme folosite · multiplul median 17,2x · quartile 8,7x – 21,0x
    COP, CVI, CVX, DK, EQNR, MPC, PBF, PSX, SUNC, VLO
  • Dividende actualizate (DDM)52,56 – 70,69 (Mijloc 60,29)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Petroleum Refining (SIC 2911)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 28/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate7,6 %65 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitate74,2 %63 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-7,0 %0 (pe interval fix)13 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-20,4 %0 (pe interval fix)13 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x20 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare29,1x0 (față de colegi)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare2,6 %32 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,1 %73 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente91,7 %40 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial20/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate64/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente60/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare14/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ExxonMobil Holdings Corporation (XOM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-03-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 332,2 mld USD în 2025; creștere an/an -5,0 %; marjă netă 7,6 %; ROE 9,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 52,56–73,87 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 60,29 USD, prețul de 177,46 USD lasă un potențial de -66,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -194,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 28/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,1 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -7,0 %
  • CAGR EPS 3 ani: -20,4 %
  • Lichiditatea curentă: 1,0x
  • P/E (TTM): 29,1x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Petroleum Refining (SIC 2911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
29,1x
mediana verticalei 17,2x
peste mediană (+68,5 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,8x
P/S
2,2x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+221,1 %)
P/B
2,9x
mediana verticalei 3,1x
sub mediană (−6,4 %)
ROE
9,8 %
mediana verticalei 25,2 %
sub mediană (−61,2 %)
Marja netă
7,6 %
mediana verticalei 4,7 %
peste mediană (+59,9 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 6,6 %
Venituri an/an
-5,0 %
mediana verticalei -4,4 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
2,3 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+37,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
XOMExxonMobil Holdings Corporation735,6 mld29,19,8 %7,6 %−5,0 %+56 % / +65 %
CVXChevron Corp445,1 mld21,612,2 %9,6 %−6,8 %+49 % / +57 %
COPConocoPhillips173,5 mld19,114,2 %14,7 %+7,7 %+63 % / +25 %
MPCMarathon Petroleum Corporation116,4 mld8,472,6 %8,4 %−4,4 %+121 % / +186 %
VLOValero Energy Corp108,1 mld8,750,1 %8,4 %−5,5 %+119 % / +209 %
EQNREquinor Asa107,0 mld22,112,2 %4,7 %+2,6 %+87 % / +34 %
PSXPhillips 66106,1 mld8,741,1 %7,5 %−7,5 %+99 % / +111 %
YPFYPF Sociedad Anonima16,4 mld—-7,4 %-4,5 %−4,4 %+13 % / +151 %
CVICvr Energy, Inc4,3 mld16,327,5 %2,7 %−5,9 %+25 % / +35 %
DKDelek Us Holdings, Inc.4,0 mld18,262,6 %1,9 %−9,5 %+69 % / +141 %
CLMTCalumet, Inc.3,8 mld——-3,0 %−1,2 %+126 % / +153 %
IEPIcahn Enterprises L.P.3,8 mld——-5,0 %−3,6 %−34 % / −68 %
SUNCSunococorp LLC3,4 mld23,8—0,4 %+11,1 %+26 % / indisponibil
IMOImperial Oil Limited——25,2 %10,9 %−8,6 %+36 % / +138 %
SUNSunoco LP———2,9 %+11,1 %+15 % / +18 %
BPBp PLC——0,1 %0,0 %−1,1 %+26 % / +26 %
PBFPbf Energy Inc.—3,241,1 %7,0 %−11,4 %+111 % / +64 %
SUSuncor Energy Inc——13,2 %11,3 %−4,6 %+61 % / +118 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru XOM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
94,88
Randament total -45 % · Pe an -45 %
168,59
Randament total -3 % · Pe an -3 %
255,10
Randament total 46 % · Pe an 46 %
3 ani
75,34
Randament total -54 % · Pe an -23 %
152,15
Randament total -9 % · Pe an -3 %
255,10
Randament total 51 % · Pe an 15 %
5 ani
59,82
Randament total -60 % · Pe an -17 %
137,32
Randament total -14 % · Pe an -3 %
255,10
Randament total 56 % · Pe an 9 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 38,04
  • Marja netă± 26,63
  • Creșterea anuală a veniturilor± 24,05
  • Diluare anuală± 2,24

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (30 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

ExxonMobil Holdings Corporation a raportat pentru trimestrul al doilea din 2026 câștiguri de 14,5 miliarde USD, adică 3,48 USD pe acțiune, conform raportului 2. Compania spune că structura sa integrată și economiile structurale de costuri au susținut randamentele într-un context de piață volatil, cu aprovizionare perturbată în Orientul Mijlociu 12. Fluxul de numerar din activități operaționale a fost de 23,6 miliarde USD, iar fluxul de numerar liber de 17,2 miliarde USD 2.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliul integrat și operațiunile din bazinul Permian permit companiei să mute produsele acolo unde cererea este mai mare și să compenseze perturbările regionale.
  • Economiile structurale de costuri cumulate și fluxul de numerar operațional solid oferă companiei flexibilitate pentru investiții și distribuții către acționari.
  • Producția record de motorină și creșterea producției upstream arată capacitatea de execuție operațională în perioade de volatilitate.

Puncte slabe

  • Câștigurile upstream sunt afectate de amortizarea mai mare, ceea ce poate reduce marja de profit în anumite perioade.
  • Segmentul chimic rămâne sub intervalul istoric al marjelor, ceea ce indică presiune asupra acestei activități.
  • Dependența de condițiile de piață volatile face ca rezultatele trimestriale să varieze semnificativ de la o perioadă la alta.

Oportunități

  • Creșterea producției din Permian și a capacității din Guyana ar putea consolida poziția companiei în producția upstream în anii următori.
  • Extinderea capacităților de produse cu valoare ridicată, precum ProxximaTM, ar putea sprijini marjele segmentului de produse speciale.
  • Dacă marjele de rafinare ridicate persistă, segmentul de produse energetice ar putea beneficia de utilizarea mai bună a activelor din Golful SUA.

Amenințări

  • Perturbările din Orientul Mijlociu și riscurile geopolitice ar putea afecta rutele de transport și lanțurile de aprovizionare.
  • Taxele europene suplimentare și reglementările privind emisiile ar putea limita atractivitatea unor investiții viitoare.
  • Inflația și presiunile de cost ar putea reduce efectul economiilor structurale dacă acestea nu compensează creșterile.

Riscuri

  • Volatilitatea prețurilor și a marjelorridicat

    Prețurile petrolului, gazelor și marjele de rafinare pot varia brusc, ceea ce ar putea afecta câștigurile trimestriale.

  • Risc geopolitic în Orientul Mijlociuridicat

    Perturbările de aprovizionare și restricțiile asupra transportului maritim ar putea afecta volumele și costurile de livrare.

  • Politici și reglementări climaticemediu

    Taxele, reglementările de raportare și standardele voluntare sau obligatorii ar putea modifica condițiile pentru investiții și operațiuni.

  • Execuția proiectelormediu

    Întârzierile în finalizarea proiectelor de construcție sau pornirea operațiunilor ar putea amâna creșterea producției planificate.

  • Costuri și inflațiescăzut

    Presiunile inflaționiste ar putea reduce efectul economiilor structurale și ar putea crește costurile de investiție.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă producția din Permian și din Guyana crește conform planului, compania ar putea consolida poziția sa în upstream și ar putea susține distribuțiile către acționari.
  • Portofoliul integrat și economiile structurale ar putea asigura rezultate mai stabile decât ale competitorilor, mai ales în perioade de volatilitate a pieței.
  • Dacă marjele de rafinare rămân ridicate, segmentul de produse energetice ar putea continua să contribuie semnificativ la câștiguri.

Ce ar strica teza

  • Dacă perturbările din Orientul Mijlociu se prelungesc, volumele și costurile ar putea fi afectate, ceea ce ar putea reduce câștigurile.
  • Dacă marjele de rafinare revin la intervalele normale, rezultatele din energie ar putea scădea față de nivelurile actuale.
  • Dacă taxele europene și reglementările climatice se extind, investițiile în proiecte noi ar putea deveni mai puțin atractive.

De urmărit

  • Pornirea celei de-a cincea FPSO din Guyana și creșterea capacității de producție4T 2026
  • Evoluția marjelor de rafinare și a perturbărilor din Orientul MijlociuQ3 2026
  • Realizarea economiilor structurale și a cheltuielilor de capital planificate pentru 20262026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (30 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

ExxonMobil Holdings Corporation, cu sediul în Spring, Texas, este o companie petrolieră integrată, activă în explorare și producție, rafinare, produse energetice, chimie și produse speciale 2. Activitatea de upstream include producția din bazinul Permian, unde compania spune că a atins producție record în trimestrul al doilea din 2026 2. Potrivit comunicatului, compania a investit 13,0 miliarde USD în cheltuieli de capital în primele șase luni ale anului 2026 și a declarat un dividend trimestrial de 1,03 USD pe acțiune 2.

Strategia companiei se bazează pe un portofoliu avantajat, pe integrarea activităților și pe economii structurale de costuri, cumulate de 16,3 miliarde USD, conform conducerii 2. Compania a luat decizia finală de investiție pentru o extindere de amestecare ProxximaTM în Louisiana 2. Documentele SEC menționează și planuri legate de captarea și stocarea carbonului, combustibili cu emisii reduse, hidrogen și amoniac, ca proiecte viitoare a căror realizare depinde de factori de piață și de reglementare 1.

Rezultatele din 2026 au fost influențate de perturbările de aprovizionare din Orientul Mijlociu și de reducerile globale ale capacității de rafinare, care au dus la marje de rafinare peste intervalul istoric pe zece ani 1. Conducerea descrie trimestrul ca fiind marcat de disrupție, dar definit de execuție, iar compania spune că a mutat produse acolo unde erau necesare și a optimizat activele 2.

Segmente

Chemical Products și Specialty Products

Câștigurile din produse chimice s-au îmbunătățit datorită avantajului de materie primă din America de Nord și marjelor pentru produse de performanță, în timp ce produsele speciale au beneficiat de marje mai mari la baza de ulei și de creșterea produselor cu valoare ridicată 2. Marjele chimice au rămas sub intervalul de zece ani, cu constrângeri regionale de aprovizionare în Asia 1.

Piața în context

Conform raportului trimestrial, prețurile medii ale țițeiului au rămas în intervalul istoric pe zece ani (2010-2019), în timp ce prețurile gazelor naturale au rămas peste media pe zece ani din cauza perturbărilor continue de aprovizionare 1. Marjele globale de rafinare au fost mult peste intervalul istoric, din cauza reducerilor fără precedent ale capacității de rafinare 1.

Piața produselor chimice s-a îmbunătățit, dar a rămas sub intervalul istoric pe zece ani, iar constrângerile regionale au afectat disponibilitatea produselor, mai ales în Asia 1. Dacă perturbările din Orientul Mijlociu se vor atenua, condițiile de piață ar putea evolua semnificativ, însă documentele nu oferă prognoze ferme 1.

Tendințe

  • Marje de rafinare ridicatevânt din spate

    Reducerile globale ale capacității de rafinare au împins marjele peste intervalul istoric, ceea ce ar putea sprijini rezultatele segmentului de produse energetice dacă aceste condiții persistă 1.

  • Perturbări de aprovizionare în Orientul Mijlociumixt

    Perturbările din regiune au afectat volumele și au influențat piețele, deși compania le-a compensat parțial prin mutarea produselor și optimizarea activelor 12.

  • Politici climatice și taxe europenevânt din față

    Comunicatele notează taxe europene suplimentare asupra sectorului energetic și sprijin inegal pentru tehnologii de reducere a emisiilor, factori care ar putea influența investițiile în proiecte cu emisii reduse 12.

Poziția concurențială

Compania susține că producția sa din Permian depășește toți concurenții, conform estimărilor Rystad Energy pentru 2025-2030 2. Comparațiile de costuri și investiții sunt făcute cu alte companii petroliere internaționale (IOC), pe baza rezultatelor raportate și a consensului 2.

Avantajul competitiv al companiei se bazează pe portofoliul integrat, pe scara operațiunilor și pe economiile structurale, care, potrivit comunicatului, depășesc cumulat pe cele ale tuturor celorlalte IOC la un loc 2. Comparațiile directe cu fiecare concurent nu sunt detaliate în sursele furnizate.

  • Alte companii petroliere internaționale (IOC)

    Comparația din comunicat folosește grupul IOC în ansamblu, fără identificarea fiecărui concurent în sursele furnizate.

  • Rystad Energy

    Sursă de prognoză citată pentru producția din Permian, nu un concurent direct al companiei.

  • Producători din bazinul Permian

    Companiile active în Permian sunt cele cu care compania este comparată la nivel de producție, fără detalii suplimentare în sursă.

  • Rafinării din Asia

    Constrângerile regionale de aprovizionare din Asia afectează marjele chimice, iar rafinăriile locale concurează pe aceleași piețe.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / ExxonMobil Holdings Corporation · 03 aug. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / ExxonMobil Holdings Corporation · 31 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

ExxonMobil Holdings Corporation (XOM): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw